glabels 2.0.1 - en to fr translation catalogue (361 entries)

en: %.5g %s diameter
fr: %.5g %s diamètre

en: %d per sheet
fr: %d par feuille

en: %d x %d  (%d per sheet)
fr: %d x %d  (%d par feuille)

en: %s %s diameter
fr: %s %s diamètre

en: (e.g., "Mailing Labels," "Business Cards," ...)
fr: (ex : "Etiquettes de Publipostage", "Cartes de Visites", ...)

en: (e.g., 8163A)
fr: (ex : 8163A)

en: (e.g., Avery, Acme, ...)
fr: (ex : Avery, Acme, ...)

en: (modified)
fr: (modifié)

en: (none) - gLabels
fr: (vide) - gLabels

en: 1. Outer radius:
fr: 1. Rayon Extérieur :

en: 1. Radius:
fr: 1. Rayon :

en: 1. Width:
fr: 1. Largeur :

en: 2. Height:
fr: 2. Hauteur :

en: 2. Inner radius:
fr: 2. Rayon Intérieur

en: 2. Waste (overprint allowed):
fr: 2. Déchet (impression en surcharge autorisée)

en: 3. Clipping width:
fr: 3. Largeur de Rognure :

en: 3. Margin
fr: 3. Marge

en: 3. Round (radius of corner):
fr: 3. Arrondi (rayon du coin) :

en: 4. Clipping height:
fr: 4. Hauteur de Rognure :

en: 4. Horiz. waste (overprint allowed):
fr: 4. Déchet horiz. (impression en surcharge autorisée)

en: 5. Vert. waste (overprint allowed):
fr: 5. Déchet Vert. (impression en surcharge autorisée)

en: 5. Waste (overprint allowed):
fr: 5. Déchet (impression en surcharge autorisée)

en: 6. Margin
fr: 6. Marge

en: <span weight="bold" size="larger">Xxx object properties</span>
fr: <span weight="bold" size="larger">Xxx Propriétés de l'objet</span>

en: <span weight="bold">Default page size</span>
fr: <span weight="bold">Taille de page par défaut</span>

en: <span weight="bold">Line</span>
fr: <span weight="bold">Ligne</span>

en: <span weight="bold">Text</span>
fr: <span weight="bold">Texte</span>

en: <span weight="bold">Units</span>
fr: <span weight="bold">Unités</span>

en: A label and business card creation program for GNOME.
     
    Glabels is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
     
    This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
fr: Un programme de création d'étiquettes et de cartes de visite pour GNOME.
     
    Ce programme est un logiciel libre ; vous pouvez le redistribuer et/ou le modifier conformément aux dispositions de la Licence Publique Générale GNU, telle que publiée par la Free Software Foundation ; version 2 de la licence, ou encore (à votre choix) toute version ultérieure.
     
    Ce programme est distribué dans l'espoir qu'il sera utile, mais SANS AUCUNE GARANTIE ; sans même la garantie implicite de COMMERCIALISATION ou D'ADAPTATION A UN OBJET PARTICULIER. Pour plus de détail, voir la Licence Publique Générale GNU.

en: About glabels
fr: A propos de glabels

en: About...
fr: A propos...

en: Align _Horizontal
fr: Aligner _Horizontalement

en: Align _Horizontally
fr: Aligner _Horizontalement

en: Align _Vertical
fr: Aligner _Verticalement

en: Align _Vertically
fr: Aligner _Verticalement

en: Align objects to bottoms
fr: Aligner le bas des objets

en: Align objects to horizontal centers
fr: Aligner horizontalement le centre des objets

en: Align objects to left edges
fr: Aligner la gauche des objets

en: Align objects to right edges
fr: Aligner la droite des objets

en: Align objects to tops
fr: Aligner le haut des objets

en: Align objects to vertical centers
fr: Aligner verticalement le centre des objets

en: Alignment:
fr: Alignement :

en: All files
fr: Tous les fichiers

en: Allow merge to automatically shrink text
fr: Permettre à la fusion de diminuer
    automatiquement la taille du texte

en: Angle:
fr: Angle :

en: Bad root node = "%s"
fr: Mauvais noeud racine = "%s"

en: Bar_code
fr: _Code-barre

en: Barcode object properties
fr: Propriétés de l'objet code-barre

en: Bold
fr: Gras

en: Bottoms
fr: En _bas

en: Box object properties
fr: Propriétés de l'objet boîte

en: Brand/Manufacturer:
fr: Marque/Fabricant

en: Bring to _Front
fr: _Avancer au premier plan

en: CD/DVD (including credit card CDs)
fr: CD/DVD (y compris CD au format carte de crédit)

en: Center align
fr: Centrer

en: Center objects to horizontal label center
fr: Déplacer les objets horizontalement au centre de l'étiquette

en: Center objects to vertical label center
fr: Déplacer les objets verticalement au centre de l'étiquette

en: Centers
fr: _Centré

en: Change the visibility of markup lines in the current window
fr: Afficher ou non les lignes de marges dans la fenêtre courante

en: Change the visibility of the drawing toolbar in the current window
fr: Afficher ou non la barre d'outils de dessin dans la fenêtre courante

en: Change the visibility of the grid in the current window
fr: Afficher ou non la grille dans la fenêtre courante

en: Change the visibility of the main toolbar in the current window
fr: Afficher ou non la barre d'outils principale dans la fenêtre courante

en: Change the visibility of the property toolbar in the current window
fr: Afficher ou non la barre d'outils de propriétés dans la fenêtre courante

en: Checksum
fr: Somme de contrôle

en: Choose Custom Color
fr: Choisir une couleur personnalisée

en: Close
fr: Fermer

en: Close the current file
fr: Clore le fichier en cours

en: Close without saving
fr: Fermer sans enregistrer

en: Collate
fr: Assembler

en: Color:
fr: Couleur :

en: Configure the application
fr: Configurer le logiciel

en: Congratulations!
    
    You have completed the gLabels Template Designer.
    If you wish to accept and save your design, click "Apply."
    
    Otherwise, you may click "Cancel" to abandon your design
    or "Back" to continue editing this design.
fr: Félicitations !
    Vous avez terminé la création d'un patron gLabels.
    Si vous voulez accepter et sauver votre création, cliquez sur "Appliquer".
    
    Dans le cas contraire, vous pouvez cliquer sur "Annuler" pour abandonner votre création.
    ou "Précédent" pour continuer d'éditer cette création.

en: Copies:
fr: Copies :

en: Copy
fr: Copier

en: Copy the selection
fr: Copier la sélection

en: Could not open file "%s"
fr: Impossible d'ouvrir le fichier

en: Could not save file "%s"
fr: Impossible d'enregistrer "%s"

en: Create a custom template
fr: Créer un patron personnalisé

en: Create a new document
fr: Créer un nouveau document

en: Create barcode object
fr: Créer un objet code-barre

en: Create box/rectangle object
fr: Créer un objet boîte/rectangle

en: Create ellipse/circle object
fr: Créer un objet ellipse/cercle

en: Create image object
fr: Créer un objet image

en: Create line object
fr: Créer un objet ligne

en: Create text object
fr: Créer un objet texte

en: Cu_t
fr: Cou_per

en: Custom Color:
fr: Couleur personnalisée :

en: Customize
fr: Personnaliser

en: Customize Drawing Toolbar
fr: Personnaliser la Barre d'Outils Dessin

en: Customize Main Toolbar
fr: Personnaliser le Barre d'Outils Principale

en: Customize Property Toolbar
fr: Personnaliser la Barre d'Outils de Propriétés

en: Customize toolbars
fr: Personnaliser les Barres d'Outils

en: Cut
fr: Couper

en: Cut the selection
fr: Couper la selection

en: Data
fr: Données

en: Decrease magnification
fr: Réduire le zoom

en: Default
fr: Défaut

en: Delete
fr: Supprimer

en: Delete the selected objects
fr: Supprimer les objets sélectionnés

en: Description:
fr: Description :

en: Design Completed
fr: Création terminée

en: Distance from left edge (x0):
fr: Distance par rapport au bord gauche (x0) :

en: Distance from top edge (y0):
fr: Distance pas rapport au bord haut (y0) :

en: Document merge control
fr: Contrôle de la fusion de document

en: Drawing toolbar
fr: Barre d'Outils de dessin

en: Edit merge properties
fr: Editer les propriétés de fusion

en: Ellipse object properties
fr: Propriétés de l'objet ellipse

en: Empty file name selection
fr: Nom de fichier sélectionné vide

en: Error encountered during save.  The file is still not saved.
fr: Erreur rencontrée durant l'enregistrement. Le fichier n'est toujours pas enregistré.

en: Family:
fr: Famille :

en: File already exists.
fr: Ce fichier existe déjà.

en: File does not exist
fr: Ce fichier n'existe pas

en: File:
fr: Fichier :

en: Fill
fr: Remplissage

en: Fill color
fr: Couleur de remplissage

en: Flip _Horizontally
fr: Retourner _Horizontalement

en: Flip _Vertically
fr: Retourner _Verticalement

en: Flip object horizontally
fr: Retourner l'objet horizontalement

en: Flip object vertically
fr: Retourner l'objet verticalement

en: Font name
fr: Nom de police

en: Font selector
fr: Sélecteur de polices

en: Font size
fr: Taille de polices

en: Font:
fr: Police :

en: Format:
fr: Format :

en: Height:
fr: Hauteur :

en: Horizontal pitch (dx):
fr: Espacement Horizontal (dx) :

en: How many layouts will your template contain? 
    
    A layout is a set of labels or cards that can be arranged in a simple grid.
    Most templates only need one layout, as in the first example.
    The second example illustrates when two layouts are needed.
fr: Combien de dispositions votre patron contiendra-t-il ? 
    
    Une disposition est un ensemble d'étiquettes ou de cartes qui peuvent être rangés sur une simple grille.
    La plupart des patrons n'ont besoin que d'une disposition, comme pour le premier exemple.
    Le deuxième exemple illustre le cas où deux dispositions sont nécessaires.

en: Icon and _Text
fr: Icones et _Textes

en: Image object properties
fr: Propriétés de l'objet image

en: Importing from glabels 0.1 format
fr: Import depuis le format glabels 0.1

en: Importing from glabels 0.4 format
fr: Import depuis le format glabels 0.4

en: Importing from glabels 1.91 format
fr: Import depuis le format glabels 1.91

en: Inches
fr: Pouces

en: Increase magnification
fr: Augmenter le zoom

en: Insert merge field
fr: Insérer un champ
    de fusion

en: Invalid barcode data
fr: Code-barre invalide

en: Italic
fr: Italique

en: Key:
fr: Clé :

en: Label Ce_nter
fr: Centre de l'étiquette

en: Label Size (CD/DVD)
fr: Taille des étiquettes (CD/DVD)

en: Label Size (Round)
fr: Taille des étiquettes (rondes) :

en: Label or Card Shape
fr: Forme des cartes ou des étiquettes

en: Label or Card Size (Rectangular)
fr: Taille des Etiquettes ou Cartes (Rectangulaires)

en: Label orientation
fr: Orientation de l'étiquette

en: Label properties
fr: Propriétés de l'étiquette

en: Label size:
fr: Taille d'étiquette :

en: Labels
fr: Etiquettes

en: Layout #1
fr: Disposition n°1 :

en: Layout #2
fr: Disposition n°2 :

en: Layout(s)
fr: Disposition(s) :

en: Layout:
fr: Disposition :

en: Left align
fr: Aligner à gauche

en: Length:
fr: Longueur :

en: Line
fr: Ligne

en: Line Spacing:
fr: Espacement :

en: Line color
fr: Couleur de ligne

en: Line object properties
fr: Propriétés de l'objet boîte

en: Line width
fr: Largeur de la ligne

en: Literal:
fr: Littéral :

en: Load image
fr: Charger l'image

en: Locale
fr: Localisation

en: Location:
fr: Emplacement :

en: Lower object to bottom
fr: Descendre l'objet à l'arrière plan

en: M_arkup
fr: _Marges

en: Main toolbar
fr: Barre d'outil principale

en: Markup
fr: Marges

en: Media Type
fr: Type de média

en: Merge Properties
fr: Propriétés de fusion

en: Millimeters
fr: Milimètres

en: Modify document properties
fr: Editer les propriétés du document

en: N/A
fr: Non défini

en: Name and Description
fr: Nom et Description

en: New
fr: Nouveau

en: New Label or Card
fr: Nouvelle étiquette ou carte

en: No document root
fr: Pas de racine de document

en: No fill
fr: Pas de remplissage

en: No line
fr: Pas de ligne

en: No paper files found!
fr: Aucun fichier de papier trouvé !

en: No template files found!
fr: Aucun fichier de patron trouvé !

en: None
fr: Aucun

en: Not a supported file format
fr: Format de fichier non supporté

en: Number across (nx):
fr: Nombre horizontalement (nx)

en: Number down (ny):
fr: Nombre verticalement (ny)

en: Number of Layouts
fr: Nombre de Dispositions

en: Number of layouts:
fr: Nombre de dispositions :

en: Object _Properties
fr: _Propriétés de l'objet

en: Object defaults
fr: Paramètres par défaut pour les objets

en: Object properties
fr: Propriétés de l'objet

en: Object property editor
fr: Editeur de propriétés des objets

en: Only show icons in the drawing toolbar
fr: Ne montrer que les icones dans la barre d'outils de dessin

en: Only show icons in the main toolbar
fr: Ne montrer que les icones dans la barre d'outils principale

en: Open
fr: Ouvrir

en: Open a file
fr: Ouvrir un fichier

en: Open label
fr: Ouvrir une étiquette

en: Open the glabels manual
fr: Ouvrir le manuel de glabels

en: Other
fr: Autre

en: Overwrite file "%s"?
fr: Ecrasez le fichier "%s"?

en: P_rinter
fr: _Imprimante

en: Page Size
fr: Taille de page

en: Page size:
fr: Taille de page :

en: Part #:
fr: Ref :

en: Paste
fr: Coller

en: Paste the clipboard
fr: Coller le presse-papier

en: Please enter the following identifying information about the template stationery.
fr: Entrez les informations suivantes à propos du fabricant de papier.

en: Please enter the following layout information.
fr: Entrez les informations suivantes sur la disposition

en: Please enter the following size parameters of a single label in your template.
fr: Entrez les paramètres de taille suivants pour une étiquette.

en: Please enter the following size parameters of a single label or card in your template.
fr: Entrez les paramètres de taille suivant pour une carte ou une étiquette.

en: Please select a file or supply a valid file name
fr: Selectionnez un fichier ou donner un nom de fichier valide

en: Please select the basic shape of the labels or cards.
fr: Sélectionnez la forme de base des cartes ou des étiquettes

en: Please select the page size of the template stationery.
fr: Sélectionnez la taille du papier.

en: Please supply a valid file name
fr: Donnez un nom de fichier valide

en: Pr_eferences...
fr: Pré_férences...

en: Preferences
fr: Préférences

en: Print
fr: Imprimer

en: Print preview
fr: Aperçu avant impression

en: Print test sheet
fr: Imprimer une page de tests

en: Print the current file
fr: Imprimer le fichier en cours

en: Problem saving xml file.
fr: Problème de sauvegarde du fichier xml.

en: Proper_ties...
fr: P_ropriétés...

en: Properties
fr: Propriétés

en: Property toolbar
fr: Barre d'outil de propriétés

en: Quit
fr: Quitter

en: Quit the program
fr: Quitter le programme

en: Raise object to top
fr: Remonter l'objet au sommet

en: Recent _Files
fr: _Fichiers récents

en: Record selection/preview:
fr: Sélection/Prévisualisation des enregistrements :

en: Record/Field
fr: Enregistrements/Champs

en: Rectangular or square (can have rounded corners)
fr: Rectangulaire ou carré (éventuellement à bords arrondis)

en: Redo
fr: Refaire

en: Redo the undone action
fr: Refaire l'action annulée

en: Remove all selections
fr: Supprimer toutes les sélections

en: Reset image size
fr: Restaurer la taille d'image

en: Restore scale to 100%
fr: Remettre l'échelle à 100%

en: Right align
fr: Aligner à droite

en: Rotate
fr: Rotation

en: Rotate _Left
fr: Rotation _Gauche

en: Rotate _Right
fr: Rotation _Droite

en: Rotate object 90 clockwise
fr: Tourner l'objet de 90 degrés dans le sens des aiguilles d'une montre

en: Rotate object 90 counter-clockwise
fr: Tourner l'objet de 90 degrés dans le sens inverse des aiguilles d'une montre

en: Round
fr: Rond

en: Save
fr: Enregistrer

en: Save "%s" as
fr: Enregistrer "%s" sous

en: Save As
fr: Enregistrer sous

en: Save _As...
fr: Enregistrer _sous...

en: Save changes to document "%s" before closing?
fr: Enregistrez les changements au document "%s" avant de fermer?

en: Save the current file
fr: Sauvegarder le fichier en cours

en: Save the current file with a different name
fr: Enregistrer le fichier en cours avec un nom différent

en: Select
fr: Sélectionner

en: Select All
fr: Tout Sélectionner

en: Select _All
fr: _Tout sélectionner

en: Select all objects
fr: Sélectionner tous les objets

en: Select default properties for new objects.
fr: Sélectionner les propriétés pas défaut pour les nouveaux objets.

en: Select locale specific behavior.
fr: Sélectionnez les paramètres de localisation

en: Select merge-database source
fr: Sélection du fichier de données pour la fusion

en: Select, move and modify objects
fr: Sélectionner, déplacer et modifier les objets

en: Send to _Back
fr: _Reculer à l'arrière-plan

en: Set drawing toolbar button style according to desktop default
fr: Utiliser les préférences du bureau pour le style des boutons de la barre d'outils de dessin

en: Set main toolbar button style according to desktop default
fr: Utiliser les préférences du bureau pour le style des boutons de la barre d'outils principale

en: Sheets:
fr: Feuilles :

en: Show _Tooltips
fr: Afficher les infos-bulles

en: Show both icons and texts in the drawing toolbar
fr: Afficher les icones et le texte dans la barre d'outils de dessin

en: Show both icons and texts in the main toolbar
fr: Afficher les icones et le texte dans la barre d'outils principale

en: Show tooltips in the drawing toolbar
fr: Afficher les info-bulles dans la barre d'outils de dessin

en: Show tooltips in the main toolbar
fr: Afficher les info-bulles dans la barre d'outils principale

en: Show tooltips in the property toolbar
fr: Afficher les info-bulles dans la barre d'outils de propriétés

en: Size
fr: Taille

en: Size:
fr: Taille :

en: Start on label
fr: Commencer par l'étiquette

en: Style:
fr: Style :

en: Template Designer
fr: Créateur de patrons

en: Template _Designer...
fr: _Créateur de Patrons...

en: Templates needing
    two layouts.
fr: Patron nécessitant
    deux dispositions.

en: Templates needing only
    one layout.
fr: Patron nécessitant
    une disposition

en: Text
fr: Texte

en: Text color
fr: Couleur du texte

en: Text file with colon delimeters
fr: Texte séparé par des deux-points

en: Text file with comma delimeters (CSV)
fr: Texte séparé par des virgules (CSV)

en: Text file with tab delimeters
fr: Texte avec séparateurs de tabulation

en: Text object properties
fr: Propriétés de l'objet texte

en: U_n-select All
fr: Tout _Désélectionner

en: Un-select All
fr: Désélectionner tout

en: Undo
fr: Annuler

en: Undo the last action
fr: Annuler la dernière action

en: Untitled
fr: Sans titre

en: Utf8 conversion error.
fr: Erreur de conversion Utf8

en: Vertical pitch (dy):
fr: Espacement vertical (dy) :

en: Welcome to the gLabels Template Designer.
    
    This dialog will assist you in the creation of a custom gLabels template.
fr: Bienvenue dans le Créateur de Patrons de gLabels.
    Ce questionnaire va vous aider à créer un patron personnalisé pour glabels.

en: Width:
fr: Largeur :

en: X:
fr: X :

en: Y:
fr: Y :

en: Your changes will be lost if you don't save them.
fr: Vos changements seront perdus si vous ne les enregistrez pas.

en: Zoom _In
fr: Zoom su_périeur

en: Zoom _Out
fr: Zoom in_férieur

en: Zoom to _fit
fr: _Adapter le zoom à la taille de la fenètre

en: Zoom to fit window
fr: Adapter le zoom à la taille de la fenètre

en: [OPTION...] GLABELS_FILE...
fr: [OPTION...] FICHIER_GLABELS...

en: _About...
fr: _A propos...

en: _Bottoms
fr: En _Bas

en: _Box
fr: _Boîte

en: _Centers
fr: _Centres

en: _Close
fr: _Fermer

en: _Contents
fr: _Contenu de l'aide

en: _Copy
fr: _Copier

en: _Create Object
fr: _Créer un objet

en: _Delete
fr: _Supprimer

en: _Desktop Default
fr: Par _Défaut

en: _Drawing Toolbar
fr: Barre d'outils de _Dessin

en: _Edit
fr: _Edition

en: _File
fr: _Fichier

en: _Grid
fr: _Grille

en: _Help
fr: _Aide

en: _Icon
fr: _Icones

en: _Job
fr: _Travail

en: _Lefts
fr: _Gauches

en: _Line
fr: _Ligne

en: _Main Toolbar
fr: Barre d'outils pr_incipale

en: _Merge Properties
fr: _Propriétés de fusion

en: _Merge Properties...
fr: _Propriétés de fusion...

en: _New
fr: _Nouveau

en: _Objects
fr: _Objets

en: _Open...
fr: _Ouvrir...

en: _Order
fr: _Ordre

en: _Paste
fr: Co_ller

en: _Print...
fr: Im_primer...

en: _Property Toolbar
fr: Barre d'outils de pr_opriétés

en: _Quit
fr: _Quitter

en: _Rights
fr: _Droites

en: _Rotate/Flip
fr: _Rotation/Renversement

en: _Save
fr: _Enregistrer

en: _Select Mode
fr: _Sélectionner

en: _Text
fr: _Texte

en: _Tops
fr: En _haut

en: _View
fr: _Affichage

en: bad document, unknown glabels Namespace
fr: document de type erroné, espace de noms glabels inconnu

en: bad node =  "%s"
fr: mauvais noeud =  "%s"

en: bad node in Data node =  "%s"
fr: mauvais noeud de données =  "%s"

en: bad node in Document node =  "%s"
fr: Mauvais noeud racine = "%s"

en: cannot open glabels file %s
fr: impossible d'ouvrir le fichier glabels %s

en: custom
fr: Personnalisé

en: degrees
fr: degrés

en: filename
fr: nom de fichier

en: format:
fr: format :

en: from:
fr: de :

en: gLabels Preferences
fr: gLabels : Préférences

en: gLabels Project File
fr: Fichier de projet glabels

en: gLabels Template Designer
fr: Créateur de patrons gLabels

en: gLabels documents
fr: Documents gLabels

en: inches
fr: pouces

en: missing glabels file
fr: fichier glabels manquant

en: number of copies (default=1)
fr: nombre de copies (défaut=1)

en: number of sheets (default=1)
fr: nombre de pages (défaut=1)

en: on 1st sheet
fr: en 1ère page

en: print crop marks
fr: imprimer les guides de coupe

en: print in reverse (i.e. a mirror image)
fr: imprimer à l'envers (i.e. une image miroir)

en: print outlines (to test printer alignment)
fr: imprimer des bordures (pour tester l'alignement de l'imprimante)

en: print the version of glabels-batch being used
fr: afficher la version de glabels-batch utilisée

en: print this message
fr: afficher ce message

en: set output filename (default="output.ps")
fr: définit le fichier de sortie (défaut="output.ps")

en: sheets
fr: feuilles

en: to:
fr: à :

en: xmlParseFile error
fr: erreur xmlParseFile
