glabels 2.0.0 - en to ja translation catalogue (542 entries)

en: %.5g %s diameter
ja: %.5g %s 倍率

en: %d per sheet
ja: %d /シート

en: %d x %d  (%d per sheet)
ja: %d x %d  (%d 個/シート)

en: %s %s diameter
ja: %s %s 倍率

en: (e.g., "Mailing Labels," "Business Cards," ...)
ja: (例: "封筒のラベル", "名刺", ...)

en: (e.g., 8163A)
ja: (例: 8163A)

en: (e.g., Avery, Acme, ...)
ja: (例: Avery, Acme, ...)

en: (modified)
ja: (変更済み)

en: (none) - gLabels
ja: (なし) - gLabels

en: 1. Outer radius:
ja: 1. 外径:

en: 1. Radius:
ja: 1. 半径:

en: 1. Width:
ja: 1. 幅:

en: 2. Height:
ja: 2. 高さ:

en: 2. Inner radius:
ja: 2. インナーの半径:

en: 2. Waste (overprint allowed):
ja: 2. 余分な部分 (重ね刷り可):

en: 3. Clipping width:
ja: 3. クリッピングの幅:

en: 3. Margin
ja: 3. 余白

en: 3. Round (radius of corner):
ja: 3. コーナー (角度):

en: 4. Clipping height:
ja: 4. クリッピングの高さ:

en: 4. Horiz. waste (overprint allowed):
ja: 4. 水平方向の余分な部分 (重ね刷り可):

en: 5. Vert. waste (overprint allowed):
ja: 5. 垂直方向の余分な部分 (重ね刷り可):

en: 5. Waste (overprint allowed):
ja: 5. 余分な部分 (重ね刷り可):

en: 6. Margin
ja: 6. 余白

en: <span weight="bold" size="larger">Xxx object properties</span>
ja: <span weight="bold" size="larger">Xxx オブジェクトのプロパティ</span>

en: <span weight="bold">Default page size</span>
ja: <span weight="bold">ページ・サイズの初期値</span>

en: <span weight="bold">Fill</span>
ja: <span weight="bold">塗りつぶし</span>

en: <span weight="bold">Line</span>
ja: <span weight="bold">線</span>

en: <span weight="bold">Text</span>
ja: <span weight="bold">文字</span>

en: <span weight="bold">Units</span>
ja: <span weight="bold">単位</span>

en: A label and business card creation program for GNOME.
     
    Glabels is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
     
    This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
ja: GNOME 向けのラベル/ビジネスカードの作成プログラムです。
    
    Glabels はフリーソフトです。フリーソフトウェア財団が定める GNU 一般公有使用許諾契約書の第2版もしくはそれ以降のバージョンの下で複製、改編、再配布が認められています。
    
    このプログラムが役に立つことを望む中で配布されていますが、完全無保証です。販売目的または商用目的の保証はありません。詳細については GNU 一般公有使用許諾契約書を参照して下さい。

en: A0
ja: A0版

en: A1
ja: A1版

en: A10
ja: A10版

en: A2
ja: A2版

en: A3
ja: A3版

en: A4
ja: A4版

en: A5
ja: A5版

en: A6
ja: A6版

en: A7
ja: A7版

en: A8
ja: A8版

en: A9
ja: A9版

en: About glabels
ja: gLabels について

en: About...
ja: 情報...

en: Address Labels
ja: 宛名のラベル

en: Address labels
ja: 宛名のラベル

en: Agipa 119488: Business Cards
ja: Agipa 119488: 名刺

en: Align _Horizontal
ja: 水平方向に配置(_H)

en: Align _Horizontally
ja: 水平方向に配置(_H)

en: Align _Vertical
ja: 垂直方向に配置(_V)

en: Align _Vertically
ja: 垂直方向に配置(_V)

en: Align objects to bottoms
ja: オブジェクトを下端に配置します

en: Align objects to horizontal centers
ja: オブジェクトを水平方向の中心に配置します

en: Align objects to left edges
ja: オブジェクトを左端に配置します

en: Align objects to right edges
ja: オブジェクトを右端に配置します

en: Align objects to tops
ja: オブジェクトを上端に配置します

en: Align objects to vertical centers
ja: オブジェクトを垂直方向の中心に配置します

en: Alignment:
ja: 位置:

en: All files
ja: 全てのファイル

en: Allow merge to automatically shrink text
ja: 自動的に文字を小さくして結合できるようにする

en: Allround Labels
ja: 汎用的なラベル

en: Allround Labels --24
ja: 汎用的なラベル --24

en: Allround Labels --44
ja: 汎用的なラベル --44

en: Allround Labels --64
ja: 汎用的なラベル --64

en: Allround Labels --65
ja: 汎用的なラベル --65

en: Angle:
ja: 角度:

en: Arch File Labels
ja: アーチ・ファイルのラベル

en: Arch File Labels (large)
ja: アーチ・ファイルのラベル (大)

en: Arch File Labels (small)
ja: アーチ・ファイルのラベル (小)

en: B0
ja: B0版

en: B1
ja: B1版

en: B10
ja: B10版

en: B2
ja: B2版

en: B3
ja: B3版

en: B4
ja: B4版

en: B5
ja: B5版

en: B6
ja: B6版

en: B7
ja: B7版

en: B8
ja: B8版

en: B9
ja: B9版

en: Bad root node = "%s"
ja: おかしな root のノード = "%s"

en: Bar_code
ja: バーコード(_C)

en: Barcode object properties
ja: バーコード・オブジェクトのプロパティ

en: Bold
ja: 文字を太字にします

en: Bottoms
ja: 下部

en: Box object properties
ja: 矩形オブジェクトのプロパティ

en: Brand/Manufacturer:
ja: ブランド/製造元:

en: Bring to _Front
ja: 前に持ってくる(_F)

en: Business Card CD
ja: 名刺 CD

en: Business Cards
ja: 名刺

en: CD Booklet
ja: CD の小冊子

en: CD Inlet
ja: CD のインレット

en: CD Template Rectangles
ja: CD テンプレート (長方形)

en: CD/DVD (including credit card CDs)
ja: CD/DVD の形 (含むクレジット・カード CD)

en: CD/DVD Labels
ja: CD/DVD のラベル

en: CD/DVD Labels (Disc Labels)
ja: CD/DVD のラベル (Disc ラベル)

en: CD/DVD Labels (Face Only)
ja: CD/DVD のラベル (外側のみ)

en: CD/DVD Labels (face only)
ja: CD/DVD のラベル (外側のみ)

en: CD/DVD Labels Standard Format (face only)
ja: CD/DVD のラベル標準書式 (外側のみ)

en: Center align
ja: 中央に揃えます

en: Center objects to horizontal label center
ja: オブジェクトをラベルの中心に水平移動します

en: Center objects to vertical label center
ja: オブジェクトをラベルの中心に垂直移動します

en: Centers
ja: 中央

en: Change the visibility of markup lines in the current window
ja: ラベルの外枠線の表示/非表示を変更します

en: Change the visibility of the drawing toolbar in the current window
ja: ツールバーの表示/非表示を変更します

en: Change the visibility of the grid in the current window
ja: ラベルのグリッド (格子線) の表示/非表示を変更します

en: Change the visibility of the main toolbar in the current window
ja: メイン・ツールバーの表示/非表示を変更します

en: Change the visibility of the property toolbar in the current window
ja: プロパティ・ツールバーの表示/非表示を変更します

en: Checksum
ja: チェックサム

en: Choose Custom Color
ja: カスタム・カラーの選択

en: Close
ja: 閉じる

en: Close the current file
ja: このファイルを閉じます

en: Close without saving
ja: 保存せずに閉じる

en: Collate
ja: 製本

en: Color:
ja: 色:

en: Configure the application
ja: gLabel の設定を変更します

en: Congratulations!
    
    You have completed the gLabels Template Designer.
    If you wish to accept and save your design, click "Apply."
    
    Otherwise, you may click "Cancel" to abandon your design
    or "Back" to continue editing this design.
ja: おめでとうございます！
    
    gLabels テンプレートの生成が完了しました。
    このデザインを採用し保存する場合は、[適用] をクリックして下さい。
    
    [キャンセル] をクリックするとデザインを破棄することができます。
    または [戻る] をクリックするとやり直すことが可能です。

en: Contents
ja: 目次

en: Copies
ja: コピー

en: Copies:
ja: コピー:

en: Copy
ja: コピー

en: Copy the selection
ja: 選択範囲をコピーします

en: Correction and Cover-up Labels
ja: コレクションとカバーのラベル

en: Could not initialize Bonobo!
ja: Bonobo を初期化することができませんでした！

en: Could not open file "%s"
ja: ファイル "%s" が開けませんでした

en: Could not save file "%s"
ja: ファイル "%s" を保存できませんでした

en: Create a custom template
ja: カスタム・テンプレートを生成します

en: Create a new document
ja: 新しいドキュメントを作成します

en: Create barcode object
ja: バーコード・オブジェクトを作成します

en: Create box/rectangle object
ja: 四角/三角のオブジェクトを作成します

en: Create ellipse/circle object
ja: 楕円/円オブジェクトを作成します

en: Create image object
ja: 画像オブジェクトを作成します

en: Create labels, business cards and media covers
ja: ラベルや名刺、メディアのカバーを生成します

en: Create line object
ja: 直線オブジェクトを作成します

en: Create text object
ja: 文字オブジェクトを作成します

en: Cu_t
ja: 切り取り(_T)

en: Custom Color:
ja: カスタム色:

en: Customize
ja: カスタマイズ

en: Customize Drawing Toolbar
ja: ツールバー

en: Customize Main Toolbar
ja: メイン・ツールバー

en: Customize Property Toolbar
ja: プロパティ・ツールバー

en: Customize toolbars
ja: ツールバーのカスタマイズ

en: Cut
ja: 切り取り

en: Cut the selection
ja: 選択範囲を切り取ります

en: DLT Labels
ja: DLT のラベル

en: Data
ja: データ

en: Decrease magnification
ja: 拡大率を下げます

en: Default
ja: デフォルト

en: Delete
ja: 削除

en: Delete the selected objects
ja: 選択したオブジェクトを削除します

en: Description:
ja: 説明:

en: Design Completed
ja: デザインが完了しました

en: Diskette Labels
ja: フロッピーのラベル

en: Diskette Labels (face only)
ja: フロッピーのラベル (外側のみ)

en: Diskette labels
ja: フロッピーのラベル

en: Distance from left edge (x0):
ja: 左上隅からの距離 (x0):

en: Distance from top edge (y0):
ja: 左上隅からの距離 (y0):

en: Document merge control
ja: ドキュメントをコントロールにマージする

en: Drawing toolbar
ja: ツールバーの表示方法

en: Dump XML
ja: XML のダンプ

en: Dump the UI Xml description
ja: GUI の XML 記述をダンプ表示します

en: EAN (any)
ja: EAN (何でも)

en: EPSON Photo Stickers 16
ja: EPSON フォト・ステッカー 16

en: Edit merge properties
ja: 結合プロパティを編集します

en: Ellipse object properties
ja: 楕円オブジェクトのプロパティ

en: Empty file name selection
ja: ファイル名の入力欄が空です

en: Error encountered during save.  The file is still not saved.
ja: データ保存中にエラーが発生しました。データはまだ保存されていません。

en: Family:
ja: ファミリ:

en: File already exists.
ja: ファイルが既に存在します。

en: File does not exist
ja: ファイルがありません。

en: File:
ja: ファイル:

en: Filing Labels
ja: ファイル・バインダーのラベル

en: Fill
ja: 塗りつぶし

en: Fill color
ja: 色で塗りつぶします

en: Flip _Horizontally
ja: 水平方向にフリップ(_H)

en: Flip _Vertically
ja: 垂直方向にフリップ(_V)

en: Flip object horizontally
ja: オブジェクトを水平方向にひっくり返します

en: Flip object vertically
ja: オブジェクトを垂直方向にひっくり返します

en: Font name
ja: フォント名です

en: Font selector
ja: フォント・セレクタ

en: Font size
ja: フォント・サイズです

en: Font:
ja: フォント:

en: Format:
ja: 書式:

en: Fridge Magnet Stickers
ja: 冷蔵庫に貼る磁気ステッカ

en: Full Sheet Labels
ja: 全用紙のラベル

en: Generic %s full page
ja: Generic %s フル・ページ

en: Height:
ja: 高さ:

en: Horizontal pitch (dx):
ja: 水平方向のピッチ (dx):

en: How many layouts will your template contain? 
    
    A layout is a set of labels or cards that can be arranged in a simple grid.
    Most templates only need one layout, as in the first example.
    The second example illustrates when two layouts are needed.
ja: 何個のラベルをテンプレートの中に作成しますか？
    
    レイアウトはラベルまたはカードの集まりで、それらを格子状に配置することができます。
    最初のサンプルのように、ほとんどのテンプレートではレイアウトは一つで十分です。
    二番目のサンプルでは、二つのレイアウトが必要な場合を図にしたものです。

en: ISO A4
ja: ISO A4 版

en: Icon and _Text
ja: アイコンとラベル(_T)

en: Image
ja: 画像

en: Image object properties
ja: 画像オブジェクトのプロパティ

en: Importing from glabels 0.1 format
ja: gLabels 0.1 形式からインポートする

en: Importing from glabels 0.4 format
ja: gLabels 0.4 形式からインポートする

en: Importing from glabels 1.91 format
ja: gLabels 1.91 形式からインポートする

en: Inches
ja: インチ

en: Increase magnification
ja: 拡大率を上げます

en: Insert merge field
ja: 結合フィールドの挿入

en: Interleaved 2 of 5
ja: 綴じ込み 2/5

en: Invalid barcode data
ja: おかしなバーコード・データ

en: Italic
ja: 文字を斜体にします

en: Key:
ja: キー:

en: Label Ce_nter
ja: ラベルの中心(_N)

en: Label Size (CD/DVD)
ja: ラベルのサイズ (CD/DVD)

en: Label Size (Round)
ja: ラベルのサイズ (円)

en: Label or Card Shape
ja: ラベルまたはカードの形状

en: Label or Card Size (Rectangular)
ja: ラベルまたはカードのサイズ (長方形)

en: Label orientation
ja: ラベルの向き

en: Label properties
ja: ラベルのプロパティ

en: Label size:
ja: ラベルのサイズ:

en: Labels
ja: ラベル

en: Large Round Labels
ja: 大きな矩形のラベル

en: Layout #1
ja: レイアウト #1:

en: Layout #2
ja: レイアウト #2:

en: Layout(s)
ja: レイアウト

en: Layout:
ja: レイアウト:

en: Left align
ja: 左に寄せませす

en: Length:
ja: 長さ:

en: Lever Arch File Labels
ja: レバー・アーチ・ファイルのラベル

en: Line
ja: 直線

en: Line Spacing:
ja: 行間:

en: Line color
ja: 線の色を選択します

en: Line object properties
ja: 直線オブジェクトのプロパティ

en: Line width
ja: 線の幅を選択します

en: Linked
ja: 結合済

en: Literal:
ja: リテラル:

en: Load image
ja: 画像の読み込み

en: Locale
ja: ローケル

en: Location:
ja: 場所:

en: Lower object to bottom
ja: オブジェクトを後ろに回します

en: M_arkup
ja: マークアップ(_A)

en: Mailing Labels
ja: 封筒のラベル

en: Mailing Labels --14
ja: 封筒のラベル --14

en: Mailing Labels-2 columns
ja: 封筒のラベル (二列)

en: Mailing Labels-3 columns
ja: 封筒のラベル (三列)

en: Mailing labels
ja: 封筒のラベル

en: Main toolbar
ja: メイン・ツールバー

en: Markup
ja: マークアップ

en: Media Type
ja: メディアの種類

en: Merge Properties
ja: 結合プロパティ

en: Microtube labels
ja: マイクロチューブのラベル

en: Millimeters
ja: ミリ

en: Mini Address Labels
ja: 小さな宛名のラベル

en: Mini-CD Labels
ja: ミニ CD のラベル

en: Modify document properties
ja: ドキュメントのプロパティを修正します

en: Name Badge Labels
ja: 名前つきバッジのラベル

en: Name and Description
ja: 名前と説明

en: New
ja: 新規

en: New Label or Card
ja: 新規ラベルまたはカード

en: No document root
ja: root ドキュメントではありません

en: No fill
ja: 塗りつぶさない

en: No line
ja: 線を消す

en: No paper files found!
ja: 用紙ふぃあるが見つかりません！

en: No template files found!
ja: テンプレート・ファイルが見つかりません！

en: None
ja: なし

en: Not Linked
ja: 結合なし

en: Not a supported file format
ja: サポートしていないファイル形式です。

en: Number across (nx):
ja: 横方向の数 (nx):

en: Number down (ny):
ja: 縦方向の数 (ny):

en: Number of Layouts
ja: レイアウトの数

en: Number of layouts:
ja: レイアウトの数:

en: Object _Properties
ja: オブジェクトのプロパティ(_P)

en: Object defaults
ja: オブジェクトのデフォルト

en: Object properties
ja: オブジェクトのプロパティ

en: Object property editor
ja: オブジェクト・プロパティのエディタ

en: Only show icons in the drawing toolbar
ja: ツールバーの中にアイコンのみ表示します

en: Only show icons in the main toolbar
ja: メイン・ツールバーの中にアイコンのみ表示します

en: Open
ja: 開く

en: Open a file
ja: ファイルを開きます

en: Open label
ja: ラベルを開きます

en: Open the glabels manual
ja: gLabeles のマニュアルを開きます

en: Options
ja: オプション

en: Other
ja: その他

en: Overwrite file "%s"?
ja: ファイル "%s" に上書きしますか？

en: POSTNET (any)
ja: POSTNET (何でも)

en: POSTNET-5 (ZIP only)
ja: POSTNET-5 (ZIP のみ)

en: PRO CD Labels 2-up (CD spine only)
ja: PRO CD のラベル二枚 (CD 格納ケースのみ)

en: PRO CD Labels 2-up (Face only)
ja: PRO CD ラベル二枚 (外側のみ)

en: PRO CD Labels 2-up (face only)
ja: PRO CD ラベル二枚 (外側のみ)

en: P_rinter
ja: プリンタ(_R)

en: Page Size
ja: 用紙のサイズ

en: Page size:
ja: 用紙のサイズ:

en: Part #:
ja: パート番号

en: Paste
ja: 貼り付け

en: Paste the clipboard
ja: クリップボードの内容を貼り付けます

en: Please enter the following identifying information about the template stationery.
ja: テンプレートの識別情報を入力して下さい。

en: Please enter the following layout information.
ja: レイアウト情報を入力して下さい。

en: Please enter the following size parameters of a single label in your template.
ja: テンプレートのラベル単体のサイズをそれぞれ入力して下さい。

en: Please enter the following size parameters of a single label or card in your template.
ja: テンプレートのラベルまたはカード単体のサイズをそれぞれ入力して下さい。

en: Please select a file or supply a valid file name
ja: 既存のファイルを選択するか、または正しいファイル名を指定して下さい。

en: Please select the basic shape of the labels or cards.
ja: ラベルまたはカードの基本的な形状を選択して下さい。

en: Please select the page size of the template stationery.
ja: テンプレート用紙のサイズを選択して下さい。

en: Please supply a valid file name
ja: 正しいファイル名を指定して下さい

en: Points
ja: ポイント

en: Position
ja: 位置

en: Pr_eferences...
ja: 設定(_E)...

en: Preferences
ja: gLabel の設定

en: Print
ja: 印刷

en: Print preview
ja: 印刷プレビュー

en: Print test sheet
ja: 用紙のテスト印刷

en: Print the current file
ja: このファイルを印刷します

en: Problem saving xml file.
ja: XML ファイルの保存で問題があります

en: Proper_ties...
ja: プロパティ(_T)...

en: Properties
ja: プロパティ

en: Property toolbar
ja: プロパティのツールバー

en: QSL-Karten Etiketten 70mm x 50,8mm
ja: QSL-Karten Etiketten (70mm x 50.8mm)

en: Quit
ja: 終了

en: Quit the program
ja: gLabels を終了します

en: Raise object to top
ja: オブジェクトを前に持ってきます

en: Recent _Files
ja: 最近開いたファイル(_F)

en: Record selection/preview:
ja: 選択範囲/プレビューの記録:

en: Record/Field
ja: レコード/フィールド

en: Rectangular Copier Labels
ja: 長方形のコピー機のラベル

en: Rectangular Labels
ja: 長方形のラベル

en: Rectangular or square (can have rounded corners)
ja: 長方形または正方形 (コーナーを丸くすることも可)

en: Redo
ja: やり直し

en: Redo the undone action
ja: 完了していない操作をやり直します

en: Remove all selections
ja: 選択範囲を解除します

en: Reset image size
ja: 画像サイズのリセット

en: Restore scale to 100%
ja: 拡大率を 100% に戻します

en: Return Address Labels
ja: 返信用宛名のラベル

en: Right align
ja: 右に寄せます

en: Rotate
ja: 回転させる

en: Rotate _Left
ja: 左に回転(_L)

en: Rotate _Right
ja: 右に回転(_R)

en: Rotate object 90 clockwise
ja: オブジェクトを時計回りに 90°回転させます

en: Rotate object 90 counter-clockwise
ja: オブジェクトを反時計回りに 90°回転させます

en: Round
ja: 円

en: Save
ja: 保存

en: Save "%s" as
ja: "%s" に名前を付けて保存

en: Save As
ja: 名前を付けて保存

en: Save _As...
ja: 別名で保存(_A)...

en: Save changes to document "%s" before closing?
ja: 終了する前にドキュメント "%s" に対する変更を保存しますか？

en: Save the current file
ja: このファイルを保存します

en: Save the current file with a different name
ja: このデータに別の名前を付けて保存します

en: See the file AUTHORS for additional credits,
ja: 補足のクレジットについては AUTHORS ファイルをご覧になるか、

en: Select
ja: 選択

en: Select All
ja: 全て選択

en: Select _All
ja: 全て選択(_A)

en: Select all objects
ja: 全てのオブジェクトを選択します

en: Select default properties for new objects.
ja: 新規に作成するオブジェクトのデフォルト値を選択して下さい。

en: Select locale specific behavior.
ja: 利用する言語 (ロケール) に依存する動作を選択して下さい。

en: Select merge-database source
ja: 結合データベース・ソースの選択

en: Select, move and modify objects
ja: オブジェクトの選択、移動、編集を行います

en: Send to _Back
ja: 後ろにまわす(_B)

en: Set drawing toolbar button style according to desktop default
ja: デスクトップの設定に従ってツールバーを表示します

en: Set main toolbar button style according to desktop default
ja: デスクトップの設定に従ってメイン・ツールバーを表示します

en: Sheets:
ja: 用紙:

en: Shipping Labels
ja: 出荷ラベル

en: Shipping labels
ja: 出荷ラベル

en: Show _Tooltips
ja: ツールチップの表示(_T)

en: Show both icons and texts in the drawing toolbar
ja: ツールバーにアイコンとラベルの両方を表示します

en: Show both icons and texts in the main toolbar
ja: メイン・ツールバーにアイコンとラベルの両方を表示します

en: Show commands debugging messages.
ja: コマンドのデバッグ・メッセージを表示する

en: Show document debugging messages.
ja: ドキュメントのデバッグ・メッセージを表示する

en: Show document merge debugging messages.
ja: ドキュメント結合のデバッグ・メッセージを表示する

en: Show file debugging messages.
ja: ファイルのデバッグ・メッセージを表示する

en: Show item debugging messages.
ja: アイテムのデバッグ・メッセージを表示する

en: Show media select widget debugging messages.
ja: メディア選択ウィジットのデバッグ・メッセージを表示する

en: Show mini preview widget debugging messages.
ja: プレビュー・ウィジットのデバッグ・メッセージを表示する

en: Show object editor debugging messages.
ja: オブジェクト・エディタのデバッグメッセージを表示する

en: Show paper debugging messages.
ja: 設定の用紙のデバッグ・メッセージを表示する

en: Show pixbuf cache debugging messages.
ja: pixbuf cache のデバッグ・メッセージを表示する

en: Show prefs debugging messages.
ja: 設定のデバッグ・メッセージを表示する

en: Show printing debugging messages.
ja: 印刷のデバッグ・メッセージを表示する

en: Show property_bar debugging messages.
ja: 設定バーのデバッグ・メッセージを表示する

en: Show recent debugging messages.
ja: 最近開いたファイルのデバッグ・メッセージを表示する

en: Show template debugging messages.
ja: テンプレートのデバッグ・メッセージを表示する

en: Show tooltips in the drawing toolbar
ja: ツールバーにツールチップを表示します

en: Show tooltips in the main toolbar
ja: メイン・ツールバーにツールチップを表示します

en: Show tooltips in the property toolbar
ja: プロパティ・ツールバーにツールチップを表示します

en: Show ui debugging messages.
ja: GUI のデバッグ・メッセージを表示する

en: Show undo debugging messages.
ja: Undo のデバッグ・メッセージを表示する

en: Show view debugging messages.
ja: 表示のデバッグ・メッセージを表示する

en: Show widget debugging messages.
ja: ウィジットのデバッグ・メッセージを表示する

en: Show window debugging messages.
ja: ウィンドウのデバッグ・メッセージを表示する

en: Show xml debugging messages.
ja: XML のデバッグ・メッセージを表示する

en: Size
ja: サイズ

en: Size:
ja: サイズ:

en: Slimline CD Case (rightside up)
ja: 薄い CD フォルダ (右側)

en: Slimline CD Case (upside down)
ja: 薄い CD フォルダ (上側)

en: Small Round Labels
ja: 小さな矩形のラベル

en: Source
ja: ソース

en: Square Labels
ja: 矩形のラベル

en: Start on label
ja: ラベルの開始

en: Style
ja: スタイル

en: Style:
ja: スタイル:

en: Template Designer
ja: テンプレート・デザイナ

en: Template _Designer...
ja: テンプレート・デザイナ(_D)...

en: Templates needing
    two layouts.
ja: レイアウトが二つ必要な
    テンプレート

en: Templates needing only
    one layout.
ja: レイアウトが一つだけで
    十分なレイアウト

en: Text
ja: 文字

en: Text color
ja: 文字の色を選択します

en: Text file with colon delimeters
ja: コロンで区切ったテキスト・ファイル

en: Text file with comma delimeters (CSV)
ja: コンマで区切ったテキスト・ファイル (CSV)

en: Text file with tab delimeters
ja: タブで区切ったテキスト・ファイル

en: Text object properties
ja: 文字オブジェクトのプロパティ

en: Turn on all debugging messages.
ja: 全てのデバッグ・メッセージを表示する

en: UPC (UPC-A or UPC-E)
ja: UPC (UPC-A または UPC-E)

en: US Executive
ja: US エグゼクティブ

en: US Legal
ja: US リーガル

en: US Letter
ja: US レター

en: U_n-select All
ja: 全て選択解除(_N)

en: Un-select All
ja: 全て選択解除

en: Undo
ja: 元に戻す

en: Undo the last action
ja: 最後の操作を取り消します

en: Unknown page size id "%s", trying as name
ja: 不明なページ・サイズの ID "%s" です。名前として扱います。

en: Unknown page size id or name "%s"
ja: 不明なページ・サイズの ID または名前 "%s" です。

en: Untitled
ja: タイトルなし

en: Utf8 conversion error.
ja: Utf8 変換エラーです。

en: Vertical pitch (dy):
ja: 垂直方向のピッチ (dy):

en: Video Labels (back)
ja: ビデオのラベル (裏側)

en: Video Labels (face only)
ja: ビデオのラベル (外側のみ)

en: Video Tape Face Labels
ja: ビデオ・テープの表面ラベル

en: Video Tape Spine Labels
ja: ビデオ・テープの背面ラベル

en: Welcome to the gLabels Template Designer.
    
    This dialog will assist you in the creation of a custom gLabels template.
ja: gLabels のテンプレート・デザイナへようこそ。
    
    このデザイナでは gLabels のカスタム・テンプレートの作成をお手伝いします。

en: Width:
ja: 幅:

en: Your changes will be lost if you don't save them.
ja: 保存しないと変更したデータを失うことになります。

en: Zoom _1:1
ja: 拡大率 1:1(_1)

en: Zoom _In
ja: 拡大(_I)

en: Zoom _Out
ja: 縮小(_O)

en: Zoom to _fit
ja: ウィンドウにあわせる(_F)

en: Zoom to fit window
ja: ウィンドウのサイズに合わせます

en: [OPTION...] GLABELS_FILE...
ja: [オプション...] ファイル名...

en: _About...
ja: 情報(_A)...

en: _Bottoms
ja: 下部(_B)

en: _Box
ja: 矩形(_B)

en: _Centers
ja: 中央(_C)

en: _Close
ja: 閉じる(_C)

en: _Contents
ja: 目次(_C)

en: _Copy
ja: 複写(_C)

en: _Create Object
ja: オブジェクトの生成(_C)

en: _Debug
ja: デバッグ(_D)

en: _Delete
ja: 削除(_D)

en: _Desktop Default
ja: デスクトップ設定(_D)

en: _Drawing Toolbar
ja: ツールバー(_D)

en: _Edit
ja: 編集(_E)

en: _Ellipse
ja: 楕円(_E)

en: _File
ja: ファイル(_F)

en: _Grid
ja: グリッド(_G)

en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

en: _Icon
ja: アイコン(_I)

en: _Image
ja: 画像(_I)

en: _Job
ja: ジョブ(_J)

en: _Lefts
ja: 左端(_L)

en: _Line
ja: 直線(_L)

en: _Main Toolbar
ja: メイン・ツールバー(_M)

en: _Merge Properties
ja: 結合プロパティ(_M)

en: _Merge Properties...
ja: 結合プロパティ(_M)...

en: _New
ja: 新規(_N)

en: _Objects
ja: オブジェクト(_O)

en: _Open...
ja: 開く(_O)...

en: _Order
ja: 順序(_O)

en: _Paste
ja: 貼り付け(_P)

en: _Print...
ja: 印刷(_P)...

en: _Property Toolbar
ja: プロパティ・ツールバー(_P)

en: _Quit
ja: 終了(_Q)

en: _Rights
ja: 右端(_R)

en: _Rotate/Flip
ja: 回転/フリップ(_R)

en: _Save
ja: 保存(_S)

en: _Select Mode
ja: 選択モード(_S)

en: _Text
ja: 文字(_T)

en: _Tops
ja: 上端(_T)

en: _View
ja: 表示(_V)

en: bad document, unknown glabels Namespace
ja: ドキュメントの種類が間違っています。Glabels 名前空間が見つかりません。

en: bad node =  "%s"
ja: おかしなノード = "%s"

en: bad node in Data node =  "%s"
ja: Data ノードにおかしなノード = "%s"

en: bad node in Document node =  "%s"
ja: Document ノードにおかしな root のノード = "%s"

en: black
ja: 黒

en: blue
ja: 青

en: bright blue
ja: 明るい青

en: bright orange
ja: 明るい橙

en: brown gold
ja: 茶銀

en: cannot open glabels file %s
ja: gLabel で使用するファイル %s が開けません

en: copies
ja: コピーの数

en: custom
ja: カスタム

en: cyan
ja: シアン

en: dark blue
ja: 暗い青

en: dark green
ja: 暗い緑

en: dark green #2
ja: 暗い緑 #2

en: dark grey
ja: 暗い灰

en: dark purple
ja: 暗い紫

en: dark red
ja: 暗い赤

en: degrees
ja: 度

en: digits:
ja: 桁数:

en: dull blue
ja: くすんだ青

en: dull blue #2
ja: くすんだ青 #2

en: dull green
ja: くすんだ緑

en: dull purple
ja: くすんだ紫

en: filename
ja: ファイル名

en: format:
ja: 書式:

en: from:
ja: 開始:

en: gLabels Label Designer
ja: gLabels ラベル・デザイナ

en: gLabels Preferences
ja: gLabels の設定

en: gLabels Project File
ja: gLabels のプロジェクト・ファイル

en: gLabels Template Designer
ja: gLabels テンプレート・デザイナ

en: gLabels documents
ja: gLabels のドキュメント

en: glabels
ja: gLabels

en: gold
ja: 金

en: gray
ja: 灰

en: green
ja: 緑

en: inches
ja: [インチ]

en: light blue
ja: 淡い青

en: light brown
ja: 淡い茶

en: light cyan
ja: 淡いシアン

en: light green
ja: 淡い緑

en: light grey
ja: 淡い灰

en: light orange
ja: 淡い橙

en: light purple
ja: 淡い紫

en: light yellow
ja: 淡い黄

en: lime
ja: ライム

en: magenta
ja: マゼンタ

en: missing glabels file
ja: gLabel で使用するファイルがありません

en: mm
ja: [ミリ]

en: navy
ja: ネービー

en: number of copies (default=1)
ja: コピーの数 (デフォルト = 1)

en: number of sheets (default=1)
ja: 用紙の数 (デフォルト = 1)

en: on 1st sheet
ja: (最初のシート)

en: or visit http://glabels.sourceforge.net/
ja: または http://glabels.sourceforge.net/ を訪れてみて下さい。

en: orange
ja: 橙

en: pink
ja: ピンク

en: points
ja: ポイント

en: print crop marks
ja: 端のマークを揃えて印刷する

en: print in reverse (i.e. a mirror image)
ja: (画像をミラーするように) 反転して印刷する

en: print outlines (to test printer alignment)
ja: アウトラインを印刷する (印刷時の配置を確認するため)

en: print the version of glabels-batch being used
ja: 使用している gLabel のバージョンを表示する

en: print this message
ja: このメッセージを表示する

en: purple
ja: 紫

en: purple #2
ja: 紫 #2

en: purplish blue
ja: 紫みの青

en: red
ja: 赤

en: red purple
ja: 赤紫

en: red-orange
ja: 赤みの橙

en: set output filename (default="output.ps")
ja: 出力するファイル名を指定する (デフォルト = "output.ps")

en: sheets
ja: 用紙の数

en: sky blue
ja: スカイブルー

en: sky blue #2
ja: スカイブルー #2

en: to:
ja: 終了:

en: very dark gray
ja: とても暗い灰

en: white
ja: 白

en: xmlParseFile error
ja: xmlParseFile エラー

en: yellow
ja: 黄
