gqview 2.0.2 - en to fi translation catalogue (656 entries)

en:   +t, --with-tools           force show of tools
fi:   +t, --with-tools           näytä työkalut

en:   --debug                    turn on debug output
fi:   --debug                    näytä vianetsintäviestit

en:   -f, --fullscreen           start in full screen mode
fi:   -f, --fullscreen           käynnistä kokoruututilassa

en:   -h, --help                 show this message
fi:   -h, --help                 näytä tämä ohje

en:   -l, --list                 open collection window for command line
fi:   -l, --list                 avaa kokoelmaikkuna komentoriville

en:   -r, --remote               send following commands to open window
fi:   -r, --remote               lähetä seuraavat komennot avoimelle ikkunalle

en:   -rh,--remote-help          print remote command list
fi:   -rh,--remote-help          näytä luettelo etäkomennoista

en:   -s, --slideshow            start in slideshow mode
fi:   -s, --slideshow            käynnistä diaesitystilassa

en:   -t, --without-tools        force hide of tools
fi:   -t, --without-tools        piilota työkalut

en:   -v, --version              print version info
fi:   -v, --version              näytä versiotiedot

en:  Paused
fi:  Pysäytetty

en:  Slideshow
fi:  Diaesitys

en: % similar to
fi: % samankaltainen kuin

en: %.1f GB
fi: %.1f Gt

en: %.1f K
fi: %.1f kt

en: %.1f MB
fi: %.1f Mt

en: %d bytes
fi: %d tavua

en: %d files
fi: %d tiedostoa

en: %d files (set 2)
fi: %d tiedostoa (ryhmä 2)

en: %d files%s
fi: %d tiedostoa%s

en: %d images
fi: %d kuvaa

en: %d images (%d)
fi: %d kuvaa (%d)

en: %d matches found in %d files
fi: %2$d tiedostosta löytynyt %1$d osumaa

en: %s - GQview Collection
fi: %s - GQview-kokoelma

en: %s, %d files
fi: %s, %d tiedostoa

en: %s, %d files (%s, %d)
fi: %s, %d tiedostoa (%s, %d)

en: %s, %d files (%s, %d)%s
fi: %s, %d tiedostoa (%s, %d)%s

en: %s, %d files%s
fi: %s, %d tiedostoa%s

en: ( %d x %d ) %s bytes
fi: ( %d × %d ) %s tavua

en: ( ? x ? ) %s bytes
fi: ( ? × ? ) %s tavua

en: (drag to change order)
fi: (vedä järjestyksen vaihtamiseksi)

en: (no read permission) %s bytes
fi: (ei lukuoikeutta) %s tavua

en: <printer name>
fi: <tulostimen nimi>

en: A file with name %s already exists.
fi: Tiedosto %s on jo olemassa.

en: About - GQview
fi: Tietoja - GQview

en: About to delete the file:
     %s
fi: Tiedosto poistetaan:
     %s

en: Active monitor
fi: Aktiivinen näyttö

en: Active screen
fi: Aktiivinen työpöytä

en: Add Bookmark
fi: Lisää kirjanmerkki

en: Add Collection
fi: Lisää kokoelma

en: Add _Bookmark
fi: Lisää _kirjanmerkki

en: Add contents _recursive
fi: Lisää sisältö myös _alikansioista

en: Add image
fi: Lisää kuva

en: Add keywords to selected files
fi: Lisää avainsanoja valituille tiedostoille

en: Add keywords to selected files, replacing the existing ones.
fi: Lisää avainsanoja valituille tiedostoille, korvaten olemassaolevat.

en: Add selection
fi: Lisää valinta

en: Add to new collection
fi: Lisää uuteen kokoelmaan

en: Advanced
fi: Lisäasetukset

en: Advanced view
fi: Yksityiskohtainen näkymä

en: All
fi: Kaikki

en: All Files
fi: Kaikki tiedostot

en: All files
fi: Kaikki tiedostot

en: Allow enlargement of image for zoom to fit.
fi: Salli kuvan laajentaminen sen sovittamiseksi ikkunaan.

en: An error occured printing to %s.
fi: Tapahtui virhe tulostettaessa kohteeseen %s.

en: Aperture
fi: Aukko

en: Appearance
fi: Ulkoasu

en: Append collection
fi: Lisää kokoelma

en: Append from collection...
fi: Lisää kokoelmasta...

en: Append from file list
fi: Lisää tiedostoluettelosta

en: Art
fi: Taide

en: Ascending
fi: Nouseva

en: Auto rename
fi: Automaattinen uudelleennimeäminen

en: Auto rotate image using Exif information
fi: Käännä kuva automaattisesti EXIF-tietojen perusteella

en: Begin text
fi: Alkuteksti

en: Behavior
fi: Toiminta

en: Best
fi: Paras

en: Bilinear
fi: Bilineaarinen

en: Black background
fi: Musta tausta

en: Bottom:
fi: Ala:

en: C_lear
fi: T_yhjennä

en: C_lose window
fi: _Sulje ikkuna

en: Cache Maintenance - GQview
fi: Välimuistin hallinta - GQview

en: Cache and Data Maintenance
fi: Välimuistin ja tiedon hallinta

en: Cache thumbnails
fi: Säilytä pienoiskuvat

en: Cache thumbnails into .thumbnails
fi: Tallenna pienoiskuvat kansioon .thumbnails

en: Camera
fi: Kamera

en: Can not auto rename with the selected
    number set, one or more files exist that
    match the resulting name list.
fi: Valitun numerojoukon perusteella ei voida
    nimetä automaattisesti uudelleen; yksi tai
    useampi olemassaoleva tiedostonimi vastaa
    kohdeluettelon nimiä.

en: Cancel
fi: Peru

en: Case sensitive sort
fi: Kirjainkoon huomioiva lajittelu

en: Change to folder:
fi: Siirry kansioon:

en: Change to home folder
fi: Siirry kotikansioon

en: Checksum
fi: Tarkistussumma

en: Choose the destination folder.
fi: Valitse kohdekansio.

en: Clean up
fi: Siivoa

en: Clear cache
fi: Tyhjennä välimuisti

en: Clear trash
fi: Roskakorin tyhjennys

en: Clearing cached thumbnails...
fi: Poistetaan pienoiskuvia välimuistista...

en: Clearing thumbnails...
fi: Poistetaan pienoiskuvia...

en: Close _window
fi: Sulje _ikkuna

en: Close collection
fi: Sulje kokoelma

en: Co_ntinue
fi: _Jatka

en: Collection Files
fi: Kokoelmatiedostot

en: Collection empty
fi: Tyhjä kokoelma

en: Collection exists
fi: Kokoelma on olemassa

en: Collection has been modified.
    Save first?
fi: Kokoelmaa on muutettu.
    Tallennetaanko?

en: Collections
fi: Kokoelmat

en: Collections have been modified. Quit anyway?
fi: Kokoelmia on muutettu. Lopetetaanko silti?

en: Command Line
fi: Komentorivi

en: Command line
fi: Komentorivi

en: Comment:
fi: Kommentit:

en: Compare by:
fi: Vertailuperuste:

en: Compare to:
fi: Vertaa:

en: Compare two file sets
fi: Vertaa kahta tiedostoryhmää

en: Comparing...
fi: Verrataan...

en: Compress ratio:
fi: Pakkaussuhde:

en: Configure options
fi: Muuta asetuksia

en: Confirm file delete
fi: Varmista tiedoston poistaminen

en: Continue slides_how
fi: Jatka _diaesitystä

en: Convenience
fi: Mukavuudet

en: Copy
fi: Kopioi

en: Copy - GQview
fi: Kopiointi - GQview

en: Copy file
fi: Kopioi tiedosto

en: Copy multiple files
fi: Kopioi useita tiedostoja

en: Copyright
fi: Tekijänoikeus

en: Could not create dir:%s
fi: Kansion luominen ei onnistunut:%s

en: Could not create folder
fi: Kansiota ei voitu luoda

en: Create folder in:
    %s
    named:
fi: Luo kansioon:
    %s
    kansio:

en: Create thumbnails
fi: Luo pienoiskuvat

en: Creating GQview dir:%s
fi: Luodaan GQview-kansiota:%s

en: Credits...
fi: Muut tekijät...

en: Custom
fi: Mukautettu

en: Custom printer
fi: Oma tulostin

en: Custom printer:
fi: Oma tulostin:

en: Custom similarity threshold:
fi: Mukautetun yhtäläisyyden kynnys:

en: Date
fi: Päiväys

en: Date digitized
fi: Digitointipäiväys

en: Date original
fi: Alkuperäinen päiväys

en: Default printer
fi: Oletustulostin

en: Defaults
fi: Oletukset

en: Delay between image change:
fi: Kuvanvaihdon viive:

en: Delete
fi: Poista

en: Delete all cached thumbnails.
fi: Poista kaikki pienoiskuvat välimuistista.

en: Delete failed
fi: Poisto epäonnistui

en: Delete file
fi: Poista tiedosto

en: Delete file - GQview
fi: Tiedoston poisto - GQview

en: Delete file?
fi: Poistaetaanko tiedosto?

en: Delete files - GQview
fi: Tiedostojen poisto - GQview

en: Delete multiple files
fi: Poista useita tiedostoja

en: Descend folders in tree view
fi: Laajenna kansiot puunäkymässä

en: Description
fi: Kuvaus

en: Desktop
fi: Työpöytä

en: Destination:
fi: Kohde:

en: Details
fi: Yksityiskohdat

en: Determined by Window Manager
fi: Ikkunointiohjelman määrittelemä

en: Dimensions
fi: Ulottuvuudet

en: Dimensions:
fi: Ulottuvuudet:

en: Disable File Filtering
fi: Ei tiedostojen suodatusta

en: Disable screen saver
fi: Poista näytönsäästäjä käytöstä

en: Dithering method:
fi: Pehmennystapa:

en: Drop files to compare them.
fi: Pudota tiedostoja vertailua varten.

en: Dropped list includes folders.
fi: Pudotettu luettelo sisältää kansioita.

en: E_xif data
fi: E_XIF-tiedot

en: Edit Bookmark
fi: Muokkaa kirjanmerkkiä

en: Edit command results
fi: Muokkauskomennon tulokset

en: Edit favorite keywords list.
fi: Muokkaa suosikkiavainsanojen luetteloa.

en: Editors
fi: Muokkaus

en: Elements
fi: Alkioita

en: Empty
fi: Tyhjä

en: Enable Delete key
fi: Ota käyttöön Delete-näppäin

en: End text
fi: Lopputeksti

en: Error copying file
fi: Virhe tiedoston kopioinnissa

en: Error creating folder
fi: Virhe kansion luonnissa

en: Error moving file
fi: Virhe tiedoston siirrossa

en: Error renaming file
fi: Virhe nimettäessä tiedostoa

en: Exif
fi: EXIF

en: Existing file
fi: Olemassaoleva tiedosto

en: Exit _full screen
fi: Poistu k_okoruudusta

en: Exposure bias
fi: Valotuksen esiasetus

en: Exposure program
fi: Valotusohjelma

en: F_ull screen
fi: K_okoruutu

en: Failed to rename
    %s
    The number was %d.
fi: Tiedoston %s uudelleennimeäminen
    epäonnistui. Numero oli %d.

en: Failed to rename %s to %s.
fi: Tiedoston nimeäminen %s -> %s epäonnistui.

en: Failed to run command:
    %s
fi: Komennon:
    %s ajaminen ei onnistunut.

en: Failed to save the collection:
    %s
fi: Kokoelman tallennus ei onnistunut:
    %s

en: Failure writing to file %s
fi: Virhe kirjoitettaessa tiedostoon %s

en: Favorite
fi: Suosikit

en: Favorite keywords list
fi: Suosikkiavainsanojen luettelo

en: File %d of %d
fi: Tiedosto %d/%d

en: File date is
fi: Tiedoston päiväys on

en: File date:
fi: Tiedoston päiväys:

en: File deletion failed
fi: Tiedostojen poistaminen epäonnistui

en: File format:
fi: Tiedoston muoto:

en: File name
fi: Tiedoston nimi

en: File name:
fi: Tiedostonimi:

en: File not found
fi: Tiedostoa ei löydy

en: File size is
fi: Tiedoston koko on

en: File size:
fi: Tiedoston koko:

en: File type:
fi: Tiedoston laji:

en: File types
fi: Tiedostolajit

en: File:
fi: Tiedosto:

en: Filename:
fi: Tiedostonimi:

en: Files
fi: Tiedostot

en: Filter
fi: Suodatin

en: Filter:
fi: Suodatin:

en: Filtering
fi: Suodatus

en: Find _duplicates...
fi: Etsi _kaksoiskappaleet...

en: Find duplicates - GQview
fi: Kaksoiskappaleiden etsintö - GQview

en: Find duplicates recursive...
fi: Etsi kaksoiskappaleet myös alikansioista...

en: Fit image to _window
fi: Sovita kuva _ikkunaan

en: Fit image to window
fi: Sovita kuva ikkunaan

en: Fit window to image when tools are hidden/floating
fi: Sovita ikkuna kuvan mukaan kun työkalut kelluvat/piilotettu

en: Flash
fi: Salama

en: Float Controls
fi: Kelluta työkalut

en: Focal length
fi: Polttoväli

en: Folder exists
fi: Kansio on olemassa

en: Folder not found
fi: Kansiota ei löydy

en: Folder:
fi: Kansio:

en: Folders
fi: Kansiot

en: Font
fi: Kirjasinlaji

en: Format
fi: Muoto

en: Format:
fi: Muoto:

en: Full screen
fi: Kokoruutu

en: Full size
fi: Täysi koko

en: GQview %s
    
    Copyright (c) %s John Ellis
    website: %s
    email: %s
    
    Released under the GNU General Public License
fi: GQview %s
    
    Tekijänoikeus © %s John Ellis
    WWW-sivu: %s
    Sähköposti: %s
    
    Julkaistu GNU GPL -lisenssillä

en: GQview - exit
fi: GQview - poistuminen

en: GQview Preferences
fi: GQview’n asetukset

en: GQview Tools
fi: GQview-työkalut

en: GQview full screen
fi: GQview-kokoruutu

en: GQview thumbnail cache
fi: GQviewin pienoiskuvien välimuisti

en: General
fi: Yleiset

en: Group:
fi: Ryhmä:

en: Height
fi: Korkeus

en: Help - GQview
fi: Ohje - GQview

en: Hide file _list
fi: Piilota _tiedostoluettelo

en: Hide tool_bar
fi: Piilota ty_ökalurivi

en: Home
fi: Koti

en: Hyper (best, but slowest)
fi: Hyper (paras, mutta hitain)

en: ISO sensitivity
fi: ISO-herkkyys

en: I_cons
fi: _Kuvakkeet

en: Icon:
fi: Kuvake:

en: Image
fi: Kuva

en: Image %d of %d
fi: Kuva %d/%d

en: Image content is
fi: Tiedoston sisältö on

en: Image description
fi: Kuvaus

en: Image dimensions are
fi: Kuvan mitat ovat

en: Image file
fi: Kuvatiedosto

en: Image properties - GQview
fi: Kuvan ominaisuudet - GQview

en: Image search - GQview
fi: Kuvahaku - GQview

en: Image size:
fi: Kuvan koko:

en: In place renaming
fi: Uudelleennimeäminen

en: Include subfolders
fi: Käy läpi myös alikansiot

en: Invalid destination
fi: Virheellinen kohde

en: Invalid file name:
    %s
fi: Virheellinen tiedostonimi:
    %s

en: Invalid filename
fi: Virheellinen tiedostonimi

en: Invalid folder
fi: Virheellinen kansio

en: Keyword Presets
fi: Avainsanojen esiasetukset

en: Keywords
fi: Avainsanat

en: Keywords:
fi: Avainsanat:

en: Landscape
fi: Vaakasuunta

en: Layout
fi: Näkymä

en: Leave Zoom at previous setting
fi: Jätä suhde edelliseen asetukseen

en: Left:
fi: Vasen:

en: Light source
fi: Valonlähde

en: Limit size when auto-sizing window (%):
fi: Rajoita ikkunan koko automattisessa koonmuutoksessa (%):

en: Link
fi: Linkitä

en: Link failed
fi: Linkitys epäonnistui

en: Loading thumbs...
fi: Ladataan pienoiskuvia...

en: Location:
fi: Sijainti:

en: MB
fi: Mt

en: Maintenance
fi: Hallinta

en: Margins
fi: Reunukset

en: Match case
fi: Huomioi kirjainkoko

en: Maximum size:
fi: Enimmäiskoko:

en: Menu name
fi: Nimi valikossa

en: Metadata
fi: Metatiedot

en: Metering mode
fi: Mittaustapa

en: Miscellaneous
fi: Sekalaiset

en: Monitor
fi: Näyttö

en: Mouse wheel scrolls image
fi: Hiiren rulla vierittää kuvaa

en: Move
fi: Siirrä

en: Move - GQview
fi: Siirto - GQview

en: Move _down
fi: Siirrä _alas

en: Move _up
fi: Siirrä _ylös

en: Move file
fi: Siirrä tiedosto

en: Move multiple files
fi: Siirrä useita tiedostoja

en: N_ew folder...
fi: _Uusi kansio...

en: Name
fi: Nimi

en: Name:
fi: Nimi:

en: Nature
fi: Luonto

en: Navigation
fi: Ohjaus

en: Nearest (worst, but fastest)
fi: Lähin (huonoin, mutta nopein)

en: New Bookmark
fi: Uusi kirjanmerkki

en: New _window
fi: Uusi _ikkuna

en: New file
fi: Uusi tiedosto

en: New folder
fi: Uusi kansio

en: New folder - GQview
fi: Uusi kansio - GQview

en: New name:
fi: Uusi nimi:

en: None
fi: Ei mitään

en: Normal
fi: Normaali

en: Offscreen cache size (Mb per image):
fi: Ruudun ulkopuolisen välimuistin koko (Mt/kuva):

en: One image per page
fi: Yksi kuva sivua kohden

en: Open _recent
fi: Avaa _äskettäin käytetty

en: Open collection
fi: Avaa kokoelma

en: Orientation
fi: Suunta

en: Orientation:
fi: Suunta:

en: Original Name
fi: Alkuperöinen nimi

en: Original name:
fi: Alkuperäinen nimi:

en: Output of %s
fi: Ohjelman %s tuloste

en: Overwrite File
fi: Korvaa tiedosto

en: Overwrite _all
fi: Korvaa _kaikki

en: Overwrite existing file?
fi: Korvataanko olemassaoleva tiedosto?

en: Overwrite file
fi: Korvaa tiedosto

en: Overwrite file?
fi: Korvaataanko tiedosto?

en: Owner:
fi: Omistaja:

en: P_references...
fi: _Ominaisuudet...

en: Padding:
fi: Tasaus:

en: Page %d
fi: Sivu %d

en: Paper
fi: Paperi

en: Path
fi: Polku

en: Path:
fi: Polku:

en: Pause slides_how
fi: Pysäytä _diaesitys

en: People
fi: Ihmiset

en: Permission denied
fi: Lupa evätty

en: Photo 6x4
fi: Valokuva 6×4”

en: Photo 8x10
fi: Valokuva 8×10”

en: Places
fi: Paikat

en: Please enter an existing file for image content.
fi: Valitse olemassaoleva tiedosto kuvan sisällön vertailukohdaksi.

en: Please enter an existing folder to search.
fi: Valitse olemassaoleva kansio hakua varten.

en: Please select an existing folder.
fi: Valitse olemassaoleva kansio.

en: Portrait
fi: Pystysuunta

en: Possessions
fi: Omaisuus

en: PostScript file
fi: PostScript-tiedosto

en: Postcard
fi: Postikortti

en: Preload next image
fi: Lataa seuraava kuva etukäteen

en: Preview
fi: Esikatselu

en: Print - GQview
fi: Tulostus - GQview

en: Print...
fi: Tulosta...

en: Printer
fi: Tulostin

en: Printing %d pages to %s.
fi: Tulostetaan %d sivua kohteeseen %s.

en: Printing error
fi: Tulostusvirhe

en: Progressive keyboard scrolling
fi: Nopeutuva näppäimistövieritys

en: Proof sheet
fi: Vedosarkki

en: Proof size:
fi: Vedoksen koko:

en: Quality:
fi: Laatu:

en: Quit GQview
fi: GQview’n lopetus

en: Random
fi: Satunnainen

en: Rank
fi: Sija

en: Re_fresh
fi: V_irkistä

en: Reading checksums...
fi: Luetaan tarkistussummia...

en: Reading dimensions...
fi: Luetaan ulottuvuuksia...

en: Reading similarity data...
fi: Luetaan yhtäläisyystietoja...

en: Rectangular selection in icon view
fi: Nelikulmiovalinta kuvakenäkymässä

en: Recurse
fi: Myös alikansioista

en: Refresh file list
fi: Virkistä tiedostoluettelo

en: Refresh on file change
fi: Virkistä tiedostoa vaihdettaessa

en: Rem_ove
fi: P_oista

en: Remember print settings
fi: Muista tulostusasetukset

en: Remember tool state (float/hidden)
fi: Muista työkalujen tila (kelluva/piilotettu)

en: Remember window positions
fi: Muista ikkunoiden sijainnit

en: Remote GQview not running, starting...
fi: Etä-GQview ei ole käynnissä, käynnistetään...

en: Remote command list:
fi: Luettelo etäkomennoista:

en: Remote not available
fi: Etäkäyttö ei ole käytettävissä

en: Remove orphaned keywords and comments.
fi: Poista orvot avainsanat ja kommentit.

en: Remove orphaned or outdated thumbnails.
fi: Poista orvot ja vanhentuneet pienoiskuvat.

en: Removing old metadata...
fi: Poistetaan vanhoja metatietoja...

en: Removing old thumbnails...
fi: Poistetaan vanhoja pienoiskuvia...

en: Rename
fi: Nimeä uudelleen

en: Rename - GQview
fi: Uudelleennimeäminen - GQview

en: Rename file
fi: Nimeä tiedosto uudelleen

en: Rename multiple files
fi: Nimeä uudelleen useita tiedostoja

en: Render
fi: Luo

en: Render thumbnails for a specific folder.
fi: Luo pienoiskuvat valitulle kansiolle.

en: Repeat
fi: Toisto

en: Replace existing file by renaming new file.
fi: Korvaa olemassaoleva tiedosto nimeämällä uusi tiedosto uudelleen.

en: Replace existing file with new file.
fi: Korvaa olemassaoleva tiedosto uudella.

en: Reset editors
fi: Muokkainten oletukset

en: Reset filters
fi: Suodattimien oletukset

en: Resolution
fi: Tarkkuus

en: Review %d files
fi: Tarkastele %d tiedostoa

en: Right:
fi: Oikea:

en: Rotate 1_80
fi: Käännä 1_80°

en: Rotate _180
fi: Käännä _180°

en: Rotate _counterclockwise
fi: Käännä _vastapäivään

en: Rotate jpeg clockwise
fi: Käännä jpeg-kuvaa myötäpäivään

en: Rotate jpeg counterclockwise
fi: Käännä jpeg-kuvaa vastapäivään

en: SIGPIPE error writing to printer.
fi: SIGPIPE-virhe kirjoitettaessa tulostimelle.

en: S_kip all
fi: O_hita kaikki

en: S_tart
fi: _Aloita

en: Safe delete
fi: Turvallinen poisto

en: Safe delete: %s
fi: Turvallinen poisto: %s

en: Save Failed
fi: Tallennus epäonnistui

en: Save collection
fi: Tallenna kokoelma

en: Save collection _as...
fi: T_allenna kokoelma nimellä...

en: Save comment now
fi: Tallenna kommentti nyt

en: Screen
fi: Työpöytä

en: Search:
fi: Etsi:

en: Searching...
fi: Etsitään...

en: Select _all
fi: Valitse _kaikki

en: Select _none
fi: Valinnat _pois

en: Select all
fi: Valitse kaikki

en: Select folder
fi: Valitse kansio

en: Select group _1 duplicates
fi: Valitse ryhmän _1 kaksoiskappaleet

en: Select group _2 duplicates
fi: Valitse ryhmän _2 kaksoiskappaleet

en: Select icon
fi: Valitse kuvake

en: Select none
fi: Valinnat pois

en: Select path
fi: Valitse polku

en: Selection
fi: Valinta

en: Set as _wallpaper
fi: Aseta _taustakuvaksi

en: Set zoom 1:1
fi: Aseta suhde 1:1

en: Shared thumbnail cache
fi: Jaettu pienoiskuvien välimuisti

en: Show
fi: Näytä

en: Show _thumbnails
fi: Näytä _pienoiskuvat

en: Show entries that begin with a dot
fi: Näytä tiedostot, joiden nimi alkaa pisteellä

en: Show filename _text
fi: _Näytä tiedostonimet

en: Show hidden
fi: Näytä piilotetut

en: Show thumbnails
fi: Näytä pienoiskuvat

en: Shutter speed
fi: Valotusaika

en: Similarity
fi: Yhtäläisyys

en: Similarity (custom)
fi: Yhtäläisyys (mukautettu)

en: Similarity (high)
fi: Yhtäläisyys (suuri)

en: Similarity (low)
fi: Yhtäläisyys (vähäinen)

en: Size
fi: Koko

en: Size:
fi: Koko:

en: Slide show
fi: Diaesitys

en: Slideshow recursive
fi: Diaesitys alikansiot mukana

en: Smooth image flip
fi: Pehmeä kuvan kääntö

en: Sort
fi: Lajittele

en: Sort Manager
fi: Lajittelunhallinta

en: Sort _manager
fi: Lajittelun_hallinta

en: Sort by date
fi: Lajittelu päiväyksen mukaan

en: Sort by name
fi: Lajittelu nimen mukaan

en: Sort by number
fi: Lajittelu numeron mukaan

en: Sort by path
fi: Lajittelu polun mukaan

en: Sort by size
fi: Lajittelu koon mukaan

en: Sorting...
fi: Lajitellaan...

en: Source
fi: Lähde

en: Source and destination are the same, operation cancelled.
fi: Lähde ja kohde ovat samat, toiminto peruutettu.

en: Source matches destination
fi: Lähde ja kohde ovat samat

en: Source to copy matches destination
fi: Kopioinnin lähde ja kohde ovat samat

en: Source to move matches destination
fi: Siirron lähde ja kohde ovat samat

en: Specified path:
    %s
    is a folder, collections are files
fi: Annettu polku:
    %s
    on kansio, kokoelmat ovat tiedostoja

en: Start #
fi: Alku

en: Startup
fi: Käynnistys

en: State
fi: Tila

en: Stay above other windows
fi: Aina päällimmäisenä

en: Store keywords and comments local to source images
fi: Tallenna avainsanat ja kommentit lähdekuvien luokse

en: Store thumbnails local to source images
fi: Tallenna pienoiskuvat lähdekuvien luokse

en: Subject distance
fi: Kohteen etäisyys

en: Tabloid
fi: Tabloidi

en: Tag
fi: Tunniste

en: Text
fi: Teksti

en: The Gimp
fi: Gimp

en: The collection:
    %s
    already exists.
fi: Kokoelma:
    %s
    on jo olemassa.

en: The current collection is empty, save aborted.
fi: Nykyinen kokoelma on tyhjä, tallennus keskeytetty.

en: The folder:
    %s
    already exists.
fi: Kansio:
    %s
    on jo olemassa.

en: The path:
    %s
    already exists as a file.
fi: Polku:
    %s
    on jo olemassa tiedostona.

en: The specified folder can not be found.
fi: Annettua kansiota ei löydy.

en: This will remove all thumbnails that have
    been saved to disk, continue?
fi: Tämä toiminto poistaa kaikki levylle tallennetut
    pienoiskuvat, jatketaanko?

en: This will remove the trash contents.
fi: Roskakorin sisältö poistetaan.

en: This will reset the edit commands to the defaults.
    Continue?
fi: Tämä palauttaa muokkauskomennot oletusasetuksiin.
    Jatketaanko?

en: This will reset the file filters to the defaults.
    Continue?
fi: Tämä palauttaa suodattimet oletusasetuksiin.
    Jatketaanko?

en: Thumbnail image in cache failed to load, trying to recreate.
fi: Pienoiskuva ei latautunut, yritetään luoda uudelleen.

en: Thumbnails
fi: Pienoiskuvat

en: Tiles
fi: Ruudut

en: Todo
fi: Kesken

en: Toggle _slideshow
fi: _Diaesitys päälle/pois

en: Tools
fi: Työkalut

en: Top:
fi: Ylä:

en: Tr_ee
fi: P_uu

en: Transparent:
fi: Läpinäkyvä:

en: Turn off safe delete
fi: Älä käytä turvallista poistoa

en: Two pass zooming
fi: Kaksivaiheinen suhteutus

en: Unable to access or create the trash folder.
    "%s"
fi: Roskakorikansion käyttäminen tai luominen epäonnistui.
    ”%s”

en: Unable to copy file:
    %s
    to itself.
fi: Tiedoston %s kopiointi
    samaksi ei onnistunut.

en: Unable to copy file:
    %s
    to:
    %s
fi: Tiedoston:
    %s
    kopiointi kohteeseen:
    %s ei onnistunut.

en: Unable to copy file:
    %s
    to:
    %s
    during multiple file copy.
fi: Tiedoston:
    %s
    kopiointi kohteeseen:
    %s
    ei onnistunut monikopioinnissa.

en: Unable to create folder:
    %s
fi: Kansion luominen epäonnistui:
    %s

en: Unable to delete file:
     %s
     Continue multiple delete operation?
fi: Tiedoston:
     %s poisto ei onnistunut,
     jatketaanko tiedostojen poistamista?

en: Unable to delete file:
    %s
fi: Tiedoston: %s
     poistaminen ei onnistunut.

en: Unable to load:
    %s
fi: Tiedoston:
    %s lataaminen ei onnistunut.

en: Unable to move file:
    %s
    to itself.
fi: Tiedoston %s siirto
    samaksi ei onnistunut.

en: Unable to move file:
    %s
    to:
    %s
fi: Tiedoston:
    %s
    siirto kohteeseen:
    %s ei onnistunut.

en: Unable to move file:
    %s
    to:
    %s
    during multiple file move.
fi: Tiedoston:
    %s
    siirto kohteeseen:
    %s
    ei onnistunut monisiirrossa.

en: Unable to open pipe for writing.
    "%s"
fi: Putken avaaminen kirjoitusta varten ei onnistunut.
    ”%s”

en: Unable to remove old file from trash folder
fi: Vanhan tiedoston poisto roskakorikansiosta ei onnistunut.

en: Unable to rename file:
    %s
     to:
    %s
fi: Tiedoston %s
    nimeäminen nimelle:
    %s ei onnistunut.

en: Unable to rename file:
    %s
    to:
    %s
fi: Ei voitu nimetä tiedostoa:
    %s
    nimelle:
    %s

en: Unable to write history lists to: %s
fi: Historialistojen kirjoitus ei onnistunut kohteeseen: %s

en: Undo last image
fi: Peru edellinen kuva

en: Units:
fi: Yksikkö:

en: Unlimited
fi: Rajoittamaton

en: Unlink failed
fi: Poisto (unlink) epäonnistui

en: Unsorted
fi: Lajittelematon

en: Untitled
fi: Nimetön

en: Untitled (%d)
fi: Nimetön (%d)

en: Usage: gqview [options] [path]
fi: Käyttö: gqview [valitsimet] [polku]

en: Use current
fi: Käytä nykyistä

en: Use shared thumbnail cache
fi: Käytä jaettua pienoiskuvien välimuistia

en: Use xvpics thumbnails when found (read only)
fi: Käytä xvpics-pienoiskuvia jos löytyy (vain luku)

en: Value
fi: Arvo

en: View
fi: Näytä

en: View as _icons
fi: Näytä _kuvakkeina

en: View as _tree
fi: Näytä _puuna

en: View in _new window
fi: Näytä _uudessa ikkunassa

en: When new image is selected:
fi: Kun uusi kuva on valittu:

en: When operating with multiple files, please select
    a folder, not a file.
fi: Käsitellessä useata tiedostoa, tulee valita
    kansio, ei tiedostoa.

en: Width
fi: Leveys

en: Windows
fi: Ikkunat

en: Zoom
fi: Lähennys ja loitonnus

en: Zoom _1:1
fi: Suhde _1:1

en: Zoom _in
fi: L_ähennä

en: Zoom _out
fi: L_oitonna

en: Zoom in
fi: Lähennä

en: Zoom increment:
fi: Suhteen lisäys:

en: Zoom out
fi: Loitonna

en: Zoom to original size
fi: Näytä kuva alkuperäisessä suhteessa

en: [set 1]
fi: [ryhmä 1]

en: _About
fi: _Tietoja

en: _Add contents
fi: _Lisää sisältö

en: _Adjust
fi: _Säädä

en: _Append
fi: _Lisää

en: _Contents
fi: _Sisältö

en: _Copy
fi: _Kopioi

en: _Copy...
fi: _Kopioi...

en: _Delete
fi: _Poista

en: _Delete...
fi: _Poista...

en: _Discard
fi: _Hylkää

en: _Edit
fi: _Muokkaa

en: _File
fi: _Tiedosto

en: _Find duplicates...
fi: Etsi kaks_oiskappaleita...

en: _Flip
fi: _Ylösalaisin

en: _Float file list
fi: Tiedostoluettelon ke_llutus

en: _Full screen
fi: Koko_ruutu

en: _Help
fi: O_hje

en: _Hide file list
fi: Piilota _tiedostoluettelo

en: _Keyboard shortcuts
fi: _Pikanäppäimet

en: _Keywords
fi: _Avainsanat

en: _List
fi: Lu_ettelo

en: _Mirror
fi: _Peilikuva

en: _Move
fi: _Siirrä

en: _Move...
fi: Sii_rrä...

en: _New collection
fi: Uusi k_okoelma

en: _New folder...
fi: _Uusi kansio...

en: _Open collection...
fi: _Avaa kokoelma...

en: _Overwrite
fi: _Korvaa

en: _Print...
fi: _Tulosta...

en: _Properties
fi: Ominaisuud_et

en: _Properties...
fi: _Ominaisuudet...

en: _Quit
fi: _Lopeta

en: _Refresh
fi: _Virkistä

en: _Release notes
fi: _Julkaisutiedot

en: _Remove
fi: _Poista

en: _Rename
fi: Nimeä _uudelleen

en: _Rename...
fi: _Nimeä uudelleen...

en: _Rotate clockwise
fi: _Käännä myötäpäivään

en: _Save collection
fi: _Tallenna kokoelma

en: _Search...
fi: _Haku...

en: _Skip
fi: _Ohita

en: _Skip folders
fi: _Ohita kansiot

en: _Slideshow
fi: _Diaesitys

en: _Sort
fi: _Lajittele

en: _Start slideshow
fi: _Aloita diaesitys

en: _Stop slideshow
fi: Lopeta dia_esitys

en: _Thumbnail maintenance...
fi: P_ienoiskuvien hallinta...

en: _Thumbnails
fi: _Pienoiskuvat

en: _Up to parent
fi: _Yläkansioon

en: _View
fi: _Näytä

en: _Zoom to fit
fi: _Sovita

en: action
fi: toiminta

en: after
fi: myöhempi kuin

en: and
fi: —

en: aperture
fi: aukko

en: auto
fi: automaattinen

en: average
fi: keskimööröinen

en: before
fi: aiempi kuin

en: between
fi: välillä

en: bottom left
fi: alin vasemmalla

en: bottom right
fi: alin oikealla

en: center weighted
fi: keskipainotettu

en: centimeter
fi: senttimetri

en: centimeters
fi: senttimetrit

en: click start to begin
fi: napsauta ”aloita”

en: comments
fi: kommenteista

en: contains
fi: sisältää

en: creative
fi: luova

en: daylight
fi: päivänvalo

en: detected by strobe
fi: sensorin havaitsema

en: done
fi: valmis

en: dot
fi: pistettä

en: empty
fi: tyhjä

en: equal to
fi: yhtäsuuri kuin

en: error saving config file: %s
fi: virhe tallennettaessa asetustiedostoa: %s

en: exclude
fi: muihin kuin

en: first image
fi: ensimmäinen kuva

en: flash
fi: salama

en: fluorescent
fi: fluoresoiva

en: folder
fi: kansiosta

en: greater than
fi: suurempi kuin

en: hide tools
fi: piilota työkalut

en: in %s...
fi: Ohjelmassa %s...

en: in (unknown)...
fi: (tuntemattomassa)...

en: inch
fi: tuuma

en: inches
fi: tuumat

en: infinity
fi: äärettömyys

en: invalid or ignored: %s
    Use --help for options
fi: epäkelpo tai hylätty: %s
    --help näyttää valitsimet

en: is
fi: on

en: jpeg, high quality
fi: jpeg, korkea laatu

en: jpeg, low quality
fi: jpeg, matala laatu

en: jpeg, normal quality
fi: jpeg, tavallinen laatu

en: landscape
fi: maisema

en: last image
fi: viimeinen kuva

en: left bottom
fi: vasen alimpana

en: left top
fi: vasen ylimpänä

en: less than
fi: pienempi kuin

en: manual
fi: käsikäyttöinen

en: match all
fi: täsmää kaikkiin

en: match any
fi: täsmää mihin tahansa

en: millimeters
fi: millimetrit

en: mode:
fi: tila:

en: multi-segment
fi: monilohko

en: multi-spot
fi: monipiste

en: new_folder
fi: uusi_kansio

en: next image
fi: seuraava kuva

en: no
fi: ei

en: normal
fi: normaali

en: not defined
fi: määrittelemätön

en: not detected by strobe
fi: ei sensorin havaitsema

en: off
fi: ei käytössä

en: on
fi: käytössä

en: open file
fi: avaa tiedosto

en: open file in new window
fi: avaa tiedosto uudessa ikkunassa

en: other
fi: muu

en: page %d of %d
fi: sivu %d / %d

en: partial
fi: osittainen

en: picas
fi: picat

en: points
fi: pisteet

en: portrait
fi: muotokuva

en: previous image
fi: edellinen kuva

en: quit
fi: lopeta

en: red-eye reduction
fi: punasilmäisyyden vähennys

en: results
fi: tuloksista

en: right bottom
fi: oikea alimpana

en: right top
fi: oikea ylimpänä

en: running...
fi: ajetaan...

en: seconds
fi: sekuntia

en: set slide show delay in seconds
fi: aseta diaesityksen viive sekunteina

en: show tools
fi: näytä työkalut

en: shutter
fi: suljin

en: spot
fi: piste

en: start full screen
fi: siirry kokoruututilaan

en: start recursive slide show
fi: aloita rekursiivinen diaesitys

en: start slide show
fi: aloita diaesitys

en: stop full screen
fi: poistu kokoruututilasta

en: stop slide show
fi: lopeta diaesitys

en: stopped by user
fi: käyttäjä pysäytti

en: stopping...
fi: pysähdytään...

en: toggle full screen
fi: kokoruututila päälle/pois

en: toggle slide show
fi: diaesitys päälle/pois

en: top left
fi: ylin vasemmalla

en: top right
fi: ylin oikealla

en: tungsten (incandescent)
fi: volframi (hehkuva)

en: unknown
fi: tuntematon

en: valid options are:
fi: kelvolliset valitsimet ovat:

en: yes
fi: kyllä

en: yes, detected by strobe
fi: kyllä, sensorin havaitsema

en: yes, not detected by strobe
fi: kyllä, ei sensorin havaitsema
