gqview-1.5.9_it - en to it translation catalogue (650 entries)

en:   +t, --with-tools           force show of tools
it:   +t, --with-tools           visualizza gli strumenti

en:   --debug                    turn on debug output
it:  --debug                 abilita l'uscita di correzione

en:   -f, --fullscreen           start in full screen mode
it:   -f, --fullscreen       avvia in modalità schermo intero

en:   -h, --help                 show this message
it:   -h, --help             mostra questo messaggio

en:   -l, --list                 open collection window for command line
it:   -l, --list                  apre la finestra della collezione da linea di comando

en:   -r, --remote               send following commands to open window
it:   -r, --remote               invia i comandi seguenti per aprire una finestra

en:   -rh,--remote-help          print remote command list
it:   -rh,--remote-help          stampa la lista remota dei comandi

en:   -s, --slideshow            start in slideshow mode
it:   -s, --slidehosw        avvia in modalità presentazione

en:   -t, --without-tools        force hide of tools
it:   -t, --without-tools        non visualizza gli strumenti

en:   -v, --version              print version info
it:   -v, --version                stampa le informazioni sulla versione

en:  Paused
it: In pausa

en:  Slideshow
it: Presentazione

en: % similar to
it: % uguale a

en: %d bytes
it: %d byte

en: %d files
it: %d file

en: %d files (set 2)
it: %d file (gruppo 2)

en: %d files%s
it: %d file%s

en: %d images
it: %d immagini

en: %d images (%d)
it: %d immagini (%d)

en: %d matches found in %d files
it: %d corrispondenze trovate in %d file

en: %s - GQview Collection
it: %s - Collezione di GQview

en: %s, %d files
it: %s, %d file

en: %s, %d files (%s, %d)
it: %s, %d file (%s, %d)

en: %s, %d files (%s, %d)%s
it: %s, %d file (%s, %d)%s

en: %s, %d files%s
it: %s, %d file%s

en: ( %d x %d ) %s bytes
it: ( %d x %d ) %s byte

en: ( ? x ? ) %s bytes
it: ( ? x ? ) %s byte

en: (drag to change order)
it: (trascina per cambiare l'ordine)

en: (no read permission) %s bytes
it: (nessun permesso di lettura) %s byte

en: <printer name>
it: <nome della stampante>

en: A file with name %s already exists.
it: Esiste già un file chiamato %s.

en: About - GQview
it: Riguardo - GQview

en: About to delete the file:
     %s
it: Riguardo il cancellare il file:
    %s

en: Active monitor
it: Monitor attivo

en: Active screen
it: Schermo attivo

en: Add Bookmark
it: Aggiungi segnalibro

en: Add Collection
it: Aggiungi collezione

en: Add _Bookmark
it: Aggiungi _Segnalibro

en: Add contents _recursive
it: Aggiungi dei contenuti _ricorsivamente

en: Add image
it: Aggiungi immagine

en: Add keywords to selected files
it: Aggiungi delle parole chiavi ai file selezionati

en: Add keywords to selected files, replacing the existing ones.
it: Aggiungi delle parole chiavi ai file selezionati e sostituisci quelle già esistenti.

en: Add selection
it: Aggiungi selezione

en: Add to new collection
it: Aggiungi alla nuova collezione

en: Advanced
it: Avanzato

en: Advanced view
it: Vista avanzata

en: All
it: Tutto

en: All Files
it: Tutti i file

en: All files
it: Tutti i fili

en: Allow enlargement of image for zoom to fit.
it: Permetti l'espansione delle immagini per adattarle.

en: An error occured printing to %s.
it: Si è verificato un errore scrivendo sul file %s.

en: Aperture
it: Apertura

en: Appearance
it: Apparenza

en: Append collection
it: Accoda collezione

en: Append from collection...
it: Accoda da collezione...

en: Append from file list
it: Accoda dalla lista dei file

en: Art
it: Arte

en: Ascending
it: Ascendente

en: Auto rename
it: Rinomina automaticamente

en: Auto rotate image using Exif information
it: Ruota automaticamente l'immagine usando le informazioni Exif

en: Begin text
it: Inizio testo

en: Behavior
it: Comportamento

en: Best
it: Migliore

en: Bilinear
it: Bilineare

en: Black background
it: Sfondo nero

en: Bottom:
it: Inferiore:

en: C_lear
it: Pu_lisci

en: C_lose window
it: Chi_udi la finestra

en: Cache Maintenance - GQview
it: Manutenzione della cache - GQview

en: Cache and Data Maintenance
it: Manutenzione della cache e dei dati

en: Cache thumbnails
it: Ricorda le miniature

en: Cache thumbnails into .thumbnails
it: Metti le miniature in .thumbnails

en: Camera
it: Fotocamera

en: Can not auto rename with the selected
    number set, one or more files exist that
    match the resulting name list.
it: Non è possibile rinominare automaticamente impostando il
    numero selezionato: esistono uno o più file che corrispondono
    al nome della lista risultante.

en: Cancel
it: Annulla

en: Case sensitive sort
it: Ordinamento maiuscolo/minuscolo

en: Change to folder:
it: Sposta nella cartella:

en: Change to home folder
it: Vai alla cartella home

en: Choose the destination folder.
it: Scegli la cartella di destinazione.

en: Clean up
it: Pulisci

en: Clear cache
it: Svuota la cache

en: Clear trash
it: Svuota il cestino

en: Clearing cached thumbnails...
it: Sto cancellando le miniature nella cache...

en: Clearing thumbnails...
it: Sto cancellando le miniature...

en: Close _window
it: Chiudi la _finestra

en: Close collection
it: Chiudi collezione

en: Co_ntinue
it: Co_ntinua

en: Collection Files
it: File di collezione

en: Collection empty
it: Collezione vuota

en: Collection exists
it: La collezione esiste già

en: Collection has been modified.
    Save first?
it: La collezione è stata modificata.
    Non vuoi prima salvarla?

en: Collections
it: Collezioni

en: Collections have been modified. Quit anyway?
it: Sono state modificate delle collezioni. Esco comunque?

en: Command line
it: Linea di comando

en: Comment:
it: Commento:

en: Compare by:
it: Confronta per:

en: Compare to:
it: Confronta con:

en: Compare two file sets
it: Confronta due gruppi di file

en: Comparing...
it: Sto confrontando...

en: Compress ratio:
it: Rapporto di compressione:

en: Configure options
it: Opzioni di configurazione

en: Confirm file delete
it: Conferma la cancellazione dei file

en: Continue slides_how
it: Continua la presenta_zione

en: Convenience
it: Convenienza

en: Copy
it: Copia

en: Copy - GQview
it: Copia - GQview

en: Copy file
it: Copia file

en: Copy multiple files
it: Copia più file

en: Copyright
it: Diritti d'autore

en: Could not create dir:%s
it: Non è possibile creare la cartella: %s

en: Could not create folder
it: Non riesco a creare la cartella

en: Create folder in:
    %s
    named:
it: Crea una cartella in:
    %s
    e chiamata:

en: Create thumbnails
it: Crea miniature

en: Creating GQview dir:%s
it: Sto creando la cartella di GQview: %s

en: Credits...
it: Riconoscimenti...

en: Custom
it: Personale

en: Custom printer
it: Stampante personalizzata

en: Custom printer:
it: Stampante personale:

en: Custom similarity threshold:
it: Soglia personale di somiglianza:

en: Date
it: Data

en: Date digitized
it: Data digitalizzata

en: Date original
it: Data originale

en: Default printer
it: Stampante predefinita

en: Defaults
it: Impostazioni prestabilite

en: Delay between image change:
it: Attesa prima del cambio immagine:

en: Delete
it: Cancella

en: Delete all cached thumbnails.
it: Cancella tutte le miniature in cache.

en: Delete failed
it: La cancellazione non è riuscita

en: Delete file
it: Cancella i file

en: Delete file - GQview
it: Cancella il file - GQview

en: Delete file?
it: Cancella il file?

en: Delete files - GQview
it: Cancella - GQview

en: Delete multiple files
it: Cancella file multipli

en: Descend folders in tree view
it: Approfondisci le cartelle nella vista ad albero

en: Description
it: Descrizione

en: Desktop
it: Scrivania

en: Destination:
it: Destinazione:

en: Details
it: Dettagli

en: Determined by Window Manager
it: Daterminato dal gestore finestre

en: Dimensions
it: Dimensioni

en: Dimensions:
it: Dimensioni:

en: Disable File Filtering
it: Disabilita i filtri sui file

en: Disable screen saver
it: Disabilita salvaschermo

en: Dithering method:
it: Metodo di sfumatura:

en: Drop files to compare them.
it: Sposta i file per confrontarli.

en: Dropped list includes folders.
it: La lista rimossa include delle cartelle.

en: E_xif data
it: Dati E_xif

en: Edit Bookmark
it: Modifica i segnalibri

en: Edit command results
it: Modifica i risultati del comando

en: Edit favorite keywords list.
it: Modifica la lista delle parole chiavi favorite.

en: Editors
it: Editori

en: Elements
it: Elementi

en: Empty
it: Vuota

en: Enable Delete key
it: Abilita tasto Canc

en: End text
it: Fine testo

en: Envelope #10
it: Inviluppo #10

en: Envelope #9
it: Inviluppo #9

en: Envelope C4
it: Inviluppo C4

en: Envelope C5
it: Inviluppo C5

en: Envelope C6
it: Inviluppo C6

en: Error copying file
it: Si è verificato un errore durante copia del file

en: Error creating folder
it: Si è verificato un errore creando la cartella

en: Error moving file
it: Si è verificato un errore durante lo spostamento del file

en: Error renaming file
it: Si è verificato un errore mentre rinominavo il file

en: Executive
it: Esecutivo

en: Existing file
it: Il file esiste già

en: Exit _full screen
it: _Smetti la modalità a schermo intero

en: Exposure bias
it: Orientamento dell'esposizione

en: Exposure program
it: Programma di esposizione

en: F_ull screen
it: Schermo i_ntero

en: Failed to rename
    %s
    The number was %d.
it: Non sono riuscito a rinominare
    %s
    Il numero era %d.

en: Failed to rename %s to %s.
it: Non è possibile rinominare il file %s in %s.

en: Failed to run command:
    %s
it: Non sono riuscito ad avviare il comando:
    %s

en: Failed to save the collection:
    %s
it: Non è stato possibile salvare la collezione:
    %s

en: Failure writing to file %s
it: Impossibile scrivere sul file %s

en: Favorite
it: Favorito

en: Favorite keywords list
it: Elenco delle parole chiavi favorite

en: File %d of %d
it: File %d di %d

en: File date is
it: La data del file è

en: File date:
it: Data del file:

en: File deletion failed
it: La cancellazione del file è fallita

en: File format:
it: Formato del file:

en: File name
it: Nome del file

en: File name:
it: Nome file:

en: File not found
it: Il file non è stato trovato

en: File size is
it: La dimensione del file è

en: File size:
it: Dimensioni del file:

en: File type:
it: Tipo di file:

en: File types
it: Tipi di file

en: Filename:
it: Nome del file:

en: Files
it: File

en: Filter
it: Filtro

en: Filter:
it: Filtro:

en: Filtering
it: Filtraggio

en: Find _duplicates...
it: Trova i duplicati...

en: Find duplicates - GQview
it: Trova i duplicati - GQview

en: Find duplicates recursive...
it: Trova i duplicati ricorsivamente...

en: Fit image to _window
it: Adatta l'immagine alla _finestra

en: Fit image to window
it: Adatta l'immagine alla finestra

en: Fit window to image when tools are hidden/floating
it: Adatta l'immagine alla finestra quando gli strumenti sono nascosti o flottanti

en: Float Controls
it: Controlli flottanti

en: Focal length
it: Lunghezza focale

en: Folder exists
it: La cartella esiste

en: Folder not found
it: La cartella non è stata trovata

en: Folder:
it: Cartella:

en: Folders
it: Cartelle

en: Font
it: Carattere

en: Format
it: Formato

en: Format:
it: Formato:

en: Full screen
it: Schermo intero

en: Full size
it: Dimensione piena

en: GQview %s
    
    Copyright (c) %s John Ellis
    website: %s
    email: %s
    
    Released under the GNU General Public License
it: GQview %s
    
    Copyright (c) %s John Ellis
    Sito web: %s
    Posta elettronica: %s
    
    E' un programma rilasciato sotto la GNU General Public License

en: GQview - exit
it: GQview - uscita

en: GQview Preferences
it: Preferenze di GQview

en: GQview Tools
it: Strumenti di GQview

en: GQview full screen
it: GQview a schermo intero

en: GQview thumbnail cache
it: Cache delle miniature di GQview

en: General
it: Generale

en: Group:
it: Gruppo:

en: Height
it: Altezza

en: Help - GQview
it: Aiuto - GQview

en: Hide file _list
it: Nascondi la _lista dei file

en: Hide tool_bar
it: Nascondi la _barra degli strumenti

en: Hyper (best, but slowest)
it: Ultra (migliore, ma più lento)

en: ISO sensitivity
it: Sensibilità ISO

en: I_cons
it: _Icone

en: Icon:
it: Icona:

en: Image
it: Immagine

en: Image %d of %d
it: Immagine %d di %d

en: Image content is
it: Il contenuto dell'immagine è

en: Image description
it: Descrizione dell'immagine

en: Image dimensions are
it: Le dimensioni dell'immagine sono

en: Image file
it: File immagine

en: Image properties - GQview
it: Proprietà dell'immagine - GQview

en: Image search - GQview
it: Cerca immagine - GQview

en: Image size:
it: Dimensione dell'immagine:

en: In place renaming
it: Rinomina sul posto

en: Include subfolders
it: Includi sottocartelle

en: Invalid destination
it: La destinazione non è valida

en: Invalid file name:
    %s
it: Il nome del file non è valido:
    %s

en: Invalid filename
it: Il nome del file non è valido

en: Invalid folder
it: La cartella non è valida

en: Keyword Presets
it: Impostazioni delle parole chiavi

en: Keywords
it: Parole chiavi

en: Keywords:
it: Parole chiavi:

en: Landscape
it: Orizzontale

en: Layout
it: Struttura

en: Leave Zoom at previous setting
it: Usa l'impostazione precedente dell'ingrandimento

en: Left:
it: Sinistro:

en: Legal
it: Legale

en: Letter
it: Lettera

en: Light source
it: Sorgente di luce

en: Limit size when auto-sizing window (%):
it: Dimensione limite della finestra quando si autoridimensiona (%):

en: Link
it: Collegamento

en: Link failed
it: Non riesco a collegarmi

en: Loading thumbs...
it: Sto caricando le miniature...

en: Location:
it: Posizione:

en: Maintenance
it: Manutenzione

en: Margins
it: Margini

en: Match case
it: Coincide su maiuscolo/minuscolo

en: Maximum size:
it: Dimensione massima:

en: Menu name
it: Nome menù

en: Metadata
it: Metadati

en: Metering mode
it: Modalità di conteggio

en: Miscellaneous
it: Varie

en: Mouse wheel scrolls image
it: L'immagine è scorsa dalla rotella del mouse

en: Move
it: Sposta

en: Move - GQview
it: Sposta - GQview

en: Move _down
it: Sposta in _basso

en: Move _up
it: Sposta in _alto

en: Move file
it: Sposta file

en: Move multiple files
it: Sposta più file

en: N_ew folder...
it: N_uova cartella...

en: Name
it: Nome

en: Name:
it: Nome:

en: Nature
it: Natura

en: Navigation
it: Navigazione

en: Nearest (worst, but fastest)
it: Più vicino (peggiore, ma veloce)

en: New Bookmark
it: Nuovo segnalibro

en: New _window
it: _Nuova finestra

en: New file
it: Nuovo file

en: New folder
it: Nuova cartella

en: New folder - GQview
it: Nuova cartella - GQview

en: New name:
it: Nuovo nome:

en: None
it: Nessuno

en: Normal
it: Normale

en: Offscreen cache size (Mb per image):
it: Dimensione della cache offscreen (MB per immagine) :

en: One image per page
it: Una sola immagine per pagina

en: Open _recent
it: Apri recent_i

en: Open collection
it: Apri collezione

en: Orientation
it: Orientazione

en: Orientation:
it: Orientazione:

en: Original Name
it: Nome originale

en: Original name:
it: Nome originale:

en: Output of %s
it: Uscita di %s

en: Overwrite File
it: Sovrascrivi file

en: Overwrite _all
it: Sovrascrivi _tutto

en: Overwrite existing file?
it: Sovrascrivo il file esistente?

en: Overwrite file
it: Sovrascrivi i file

en: Overwrite file?
it: Sovrascrivo il file?

en: Owner:
it: Proprietario:

en: P_references...
it: P_referenze...

en: Padding:
it: Riempimento:

en: Page %d
it: Pagina %d

en: Paper
it: Carta

en: Path
it: Percorso

en: Path:
it: Percorso:

en: Pause slides_how
it: Pa_usa nella presentazione

en: People
it: Gente

en: Permission denied
it: Permesso negato

en: Photo 6x4
it: Foto 6x4

en: Photo 8x10
it: Foto 8x10

en: Places
it: Luoghi

en: Please enter an existing file for image content.
it: Per favore, immetti un file esistente come contenuto dell'immagine.

en: Please enter an existing folder to search.
it: Per favore, per la ricerca immetti il nome di una cartella esistente.

en: Please select an existing folder.
it: Per favore, seleziona una cartella esistente.

en: Portrait
it: Ritratto

en: Possessions
it: Oggetti

en: PostScript file
it: File Postscript

en: Postcard
it: Cartolina

en: Preload next image
it: Precarica l'immagine successiva

en: Preview
it: Anteprima

en: Print - GQview
it: Stampa - GQview

en: Print...
it: Stampa...

en: Printer
it: Stampante

en: Printing %d pages to %s.
it: Sto stampando %d pagine su %s

en: Printing error
it: Errore di stampa

en: Progressive keyboard scrolling
it: Scorrimento progressivo da tastiera

en: Proof sheet
it: Verifica la carta

en: Proof size:
it: Verifica dimensione:

en: Quality:
it: Qualità:

en: Quit GQview
it: Chiudi GQview

en: Random
it: Casuale

en: Rank
it: Rango

en: Re_fresh
it: Ag_giorna

en: Reading checksums...
it: Sto leggendo i checksum...

en: Reading dimensions...
it: Sto leggendo le dimensioni...

en: Reading similarity data...
it: Sto leggendo i dati di somiglianza...

en: Rectangular selection in icon view
it: Selezione rettangolare in vista icona

en: Recurse
it: Ricorsivamente

en: Refresh file list
it: Aggiorna la lista dei file

en: Refresh on file change
it: Aggiorna quando cambiano i file

en: Rem_ove
it: Rimu_ovi

en: Remember print settings
it: Ricorda le impostazioni di stampa

en: Remember tool state (float/hidden)
it: Ricorda lo stato degli strumenti (flottanti o nascosti)

en: Remember window positions
it: Ricorda la posizione delle finestre

en: Remote GQview not running, starting...
it: L'istanza remota di GQview non è in esecuzione, l'avvio...

en: Remote command list:
it: Lista dei comandi remoti:

en: Remote not available
it: Non è disponibile in remoto

en: Remove orphaned keywords and comments.
it: Rimuovi le parole d'ordine orfane e i commenti.

en: Remove orphaned or outdated thumbnails.
it: Rimuovi le miniature orfane o datate.

en: Removing old metadata...
it: Sto rimuovendo i vecchi metadati...

en: Removing old thumbnails...
it: Sto rimuovendo le vecchie miniature...

en: Rename
it: Rinomina

en: Rename - GQview
it: Rinomina - GQview

en: Rename file
it: Rinomina il file

en: Rename multiple files
it: Rinomina file multipli

en: Render
it: Crea

en: Render thumbnails for a specific folder.
it: Crea le miniature per una specifica cartella.

en: Repeat
it: Ripeti

en: Replace existing file by renaming new file.
it: Sostituisci il file esistente rimominando il nuovo file.

en: Replace existing file with new file.
it: Sostituisci il file esistente con un nuovo file.

en: Reset editors
it: Reimposta gli editori

en: Reset filters
it: Reimposta i filtri

en: Resolution
it: Risoluzione

en: Review %d files
it: Passa in rassegna %d file

en: Right:
it: Destro:

en: Rotate 1_80
it: Ruota di 1_80 gradi

en: Rotate _180
it: Ruota di _180 gradi

en: Rotate _counterclockwise
it: Ruota in senso _antiorario

en: Rotate jpeg clockwise
it: Ruota l'immagine JPEG in senso orario

en: Rotate jpeg counterclockwise
it: Ruota l'immagine JPEG in senso antiorario

en: SIGPIPE error writing to printer.
it: Si è verificato l'errore SIGPIPE inviando alla stampante.

en: S_kip all
it: S_alta tutto

en: S_tart
it: A_vvia

en: Safe delete
it: Eliminazione sicura

en: Safe delete: %s
it: Eliminazione sicura: %s

en: Save Failed
it: Il salvataggio non è riuscito

en: Save collection
it: Salva collezione

en: Save collection _as...
it: Salva la collezione _come...

en: Save comment now
it: Salva il commento adesso

en: Screen
it: Schermo

en: Search:
it: Cerca:

en: Searching...
it: Sto cercando...

en: Select _all
it: Seleziona _tutto

en: Select _none
it: Non selezionare _nulla

en: Select all
it: Seleziona tutto

en: Select folder
it: Seleziona cartella

en: Select group _1 duplicates
it: Seleziona i duplicati del gruppo _1

en: Select group _2 duplicates
it: Seleziona i duplicati del gruppo _2

en: Select icon
it: Seleziona icona

en: Select none
it: Non selezionare nulla

en: Select path
it: Seleziona percorso

en: Selection
it: Selezione

en: Set as _wallpaper
it: Imposta come _sfondo

en: Set zoom 1:1
it: Imposta l'ingrandimento ad 1:1

en: Shared thumbnail cache
it: Condividi la cache delle miniature

en: Show
it: Mostra

en: Show _thumbnails
it: Mostra le _miniature

en: Show entries that begin with a dot
it: Mostra gli elementi che iniziano con un punto

en: Show filename _text
it: Mostra i _testi dei file

en: Show hidden
it: Mostra i file nascosti

en: Show thumbnails
it: Mostra le miniature

en: Shutter speed
it: Velocità otturatore

en: Similarity
it: Somiglianza

en: Similarity (custom)
it: Somiglianza (personalizzata)

en: Similarity (high)
it: Somiglianza (alta)

en: Similarity (low)
it: Somiglianza (bassa)

en: Size
it: Dimensione

en: Size:
it: Dimensione:

en: Slide show
it: Presentazione

en: Slideshow recursive
it: Presentazione ricorsiva

en: Smooth image flip
it: Sfuma l'immagine ribaltata

en: Sort
it: Ordina

en: Sort Manager
it: Gestione degli ordinamenti

en: Sort _manager
it: Ammini_stratore di ordinamento

en: Sort by date
it: Ordina per data

en: Sort by name
it: Ordina per nome

en: Sort by number
it: Ordina per numero

en: Sort by path
it: Ordina per percorso

en: Sort by size
it: Ordina per dimensione

en: Sorting...
it: Sto ordinando...

en: Source
it: Sorgente

en: Source and destination are the same, operation cancelled.
it: La sorgente e la destinazione coincidono: l'operazione è stata quindi annullata.

en: Source matches destination
it: La sorgente corrisponde alla destinazione

en: Source to copy matches destination
it: La sorgente della copia coincide con la destinazione

en: Source to move matches destination
it: La sorgente dello spostamento coincide con la destinazione

en: Specified path:
    %s
    is a folder, collections are files
it: Il percorso specificato:
    %s
    è una cartella, le collezioni sono file

en: Start #
it: Avvia #

en: Startup
it: Avvia

en: State
it: Status

en: Stay above other windows
it: Stai sopra le altre finestre

en: Store keywords and comments local to source images
it: Conserva le parole chiavi e i commenti assieme alle immagini sorgenti

en: Store thumbnails local to source images
it: Conserva le miniature assieme alle immagini sorgenti

en: Subject distance
it: Distanza del soggetto

en: Tabloid
it: Rotocalco

en: Tag
it: Etichetta

en: Text
it: Testo

en: The collection:
    %s
    already exists.
it: La collezione:
    %s
    esiste già.

en: The current collection is empty, save aborted.
it: La collezione corrente è vuota: il salvataggio è stato annullato.

en: The folder:
    %s
    already exists.
it: La cartella:
    %s
    esiste già.

en: The path:
    %s
    already exists as a file.
it: Il percorso:
    %s
    esiste già come file.

en: The specified folder can not be found.
it: Non riesco a trovare la cartella specificata.

en: This will remove all thumbnails that have
    been saved to disk, continue?
it: Questo rimuoverà tutte le miniature
    che sono state salvate su disco. Continuo?

en: This will remove the trash contents.
it: Questo rimuoverà i contenuti del cestino.

en: This will reset the edit commands to the defaults.
    Continue?
it: Questo reimposterà i comandi di modifica a quelli prestabiliti.
    Continuo?

en: This will reset the file filters to the defaults.
    Continue?
it: Questo reimposterà i filtri dei file a quelli prestabiliti.
    Continuo?

en: Thumbnail image in cache failed to load, trying to recreate.
it: Non sono riuscito a caricare le miniature dalla cache: provo a ricrearle.

en: Thumbnails
it: Miniature

en: Tiles
it: Tacche

en: Todo
it: Da fare

en: Toggle _slideshow
it: Avvia/Ferma pre_sentazione

en: Tools
it: Strumenti

en: Top:
it: Superiore:

en: Tr_ee
it: Al_bero

en: Transparent:
it: Trasparente:

en: Turn off safe delete
it: Disabilita l'eliminazione sicura

en: Two pass zooming
it: Ingrandimento in due passaggi

en: Unable to access or create the trash folder.
    "%s"
it: Non è possibile accedere o creare il cestino.
    "%s"

en: Unable to copy file:
    %s
    to itself.
it: Non è possibile copiare il file:
    %s
    su se stesso.

en: Unable to copy file:
    %s
    to:
    %s
it: Non è possibile copiare il file:
    %s
    in:
    %s

en: Unable to copy file:
    %s
    to:
    %s
    during multiple file copy.
it: Non è possibile copiare il file:
    %s in:
    %s
    mentre si esegue la copia di più file.

en: Unable to create folder:
    %s
it: Non riesco a creare la cartella:
    %s

en: Unable to delete file:
     %s
     Continue multiple delete operation?
it: Non riesco a cancellare il file:
    %s
    Continuo con la cancellazione multipla?

en: Unable to delete file:
    %s
it: Non è possibile cancellare il file:
    %s

en: Unable to load:
    %s
it: Non riesco a caricare:
    %s

en: Unable to move file:
    %s
    to itself.
it: Non è possibile muovere il file:
    %s
    su se stesso.

en: Unable to move file:
    %s
    to:
    %s
it: Non è possibile spostare il file:
    %s
    in:
    %s

en: Unable to move file:
    %s
    to:
    %s
    during multiple file move.
it: Non è possibile spostare il file:
    %s
    in:
    %s
    mentre si effettua lo spostamento di più file.

en: Unable to open pipe for writing.
    "%s"
it: Non riesco ad aprire il collegamento per scrivere.
    "%s"

en: Unable to remove old file from trash folder
it: Non è possibile rimuovere i vecchi file dal cestino

en: Unable to rename file:
    %s
     to:
    %s
it: Non riesco a rinominare il file:
    %s
    in:
    %s

en: Unable to rename file:
    %s
    to:
    %s
it: Non riesco a rinominare il file:
    %s
    in:
    %s

en: Unable to write history lists to: %s
it: Non è possibile scrivere la cronologia in: %s

en: Undo last image
it: Ripristina l'ultima immagine

en: Units:
it: Unità:

en: Unlimited
it: Illimitato

en: Unlink failed
it: La disconnessione non è riuscita

en: Unsorted
it: Non ordinato

en: Untitled
it: Senza titolo

en: Untitled (%d)
it: Senza titolo (%d)

en: Usage: gqview [options] [path]
it: Uso: gqview [opzioni] [percorso]

en: Use current
it: Usa la cartella corrente

en: Use shared thumbnail cache
it: Usa la cache condivisa delle miniature

en: Use xvpics thumbnails when found (read only)
it: Utilizza le miniature di Xvpic se esistono (sola lettura)

en: Value
it: Valore

en: View
it: Vista

en: View as _icons
it: Vedi come _icone

en: View as _tree
it: Vedi come _albero

en: View in _new window
it: Visualizza in una _nuova finestra

en: When new image is selected:
it: Quando viene selezionata una nuova immagine:

en: When operating with multiple files, please select
    a folder, not a file.
it: Per favore, seleziona una cartella e non un file
    quando intendi operare con più file per volta.

en: Width
it: Larghezza

en: Windows
it: Finestre

en: XV
it: Xv

en: Zoom
it: Ingrandimento

en: Zoom _1:1
it: Ingrandimento _1:1

en: Zoom _in
it: In_grandisci

en: Zoom _out
it: Ri_duci

en: Zoom in
it: Ingrandisci

en: Zoom increment:
it: Incremento dell'ingrandimento:

en: Zoom out
it: Riduci

en: Zoom to original size
it: Ingrandisci alla dimensione originale

en: [set 1]
it: [gruppo 1]

en: _About
it: _Informazioni

en: _Add contents
it: _Aggiungi dei contenuti

en: _Adjust
it: _Aggiusta

en: _Append
it: _Accoda

en: _Contents
it: _Contenuti

en: _Copy
it: _Copia

en: _Copy...
it: _Copia...

en: _Delete
it: _Cancella

en: _Delete...
it: E_limina...

en: _Discard
it: _Rigetta

en: _Edit
it: _Modifica

en: _Find duplicates...
it: Trova _duplicati...

en: _Flip
it: Ri_balta

en: _Float file list
it: Lista  _flottante dei file

en: _Full screen
it: Sc_hermo intero

en: _Help
it: _Aiuto

en: _Hide file list
it: _Nascondi lista file

en: _Keyboard shortcuts
it: Scorciatoie da _tastiera

en: _Keywords
it: _Parole chiavi

en: _List
it: _Lista

en: _Mirror
it: _Speculare

en: _Move
it: _Muovi

en: _Move...
it: _Muovi...

en: _New collection
it: Nuova _collezione

en: _New folder...
it: _Nuova cartella...

en: _Open collection...
it: Apri c_ollezione...

en: _Overwrite
it: S_ovrascrivi

en: _Print...
it: Stam_pa...

en: _Properties
it: _Proprietà

en: _Properties...
it: _Proprietà...

en: _Quit
it: C_hiudi

en: _Refresh
it: Aggio_rna

en: _Release notes
it: Note sulla ver_sione

en: _Remove
it: _Rimuovi

en: _Rename
it: _Rinomina

en: _Rename...
it: _Rinomina...

en: _Rotate clockwise
it: _Ruota in senso orario

en: _Save collection
it: _Salva collezione

en: _Search...
it: C_erca...

en: _Skip
it: _Salta

en: _Skip folders
it: _Ignora le cartelle

en: _Slideshow
it: _Presentazione

en: _Sort
it: _Ordina

en: _Start slideshow
it: A_vvia la presentazione

en: _Stop slideshow
it: F_erma la presentazione

en: _Thumbnail maintenance...
it: _Manutenzione miniature...

en: _Thumbnails
it: An_teprime

en: _Up to parent
it: _Su alla cartella origine

en: _View
it: _Vista

en: _Zoom to fit
it: _Adatta alla finestra

en: action
it: azione

en: after
it: dopo

en: and
it: e

en: aperture
it: apertura

en: auto
it: automatico

en: average
it: media

en: before
it: prima

en: between
it: tra

en: bottom left
it: in basso a sinistra

en: bottom right
it: in basso a destra

en: center weighted
it: centro pesato

en: centimeter
it: centimetri

en: centimeters
it: centimetri

en: click start to begin
it: click per partire

en: comments
it: commenti

en: contains
it: il contenuto

en: creative
it: creativo

en: daylight
it: diurno

en: detected by strobe
it: rilevato dallo strobo

en: done
it: fatto

en: dot
it: punto

en: empty
it: vuota

en: equal to
it: uguale a

en: error saving config file: %s
it: si è verificato un errore salvando il file di configurazione: %s

en: exclude
it: escludi

en: first image
it: prima immagine

en: fluorescent
it: fluorescente

en: folder
it: cartella

en: greater than
it: maggiore di

en: hide tools
it: nascondi gli strumenti

en: in %s...
it: in  %s...

en: in (unknown)...
it: in (sconosciuto)...

en: inch
it: pollici

en: inches
it: pollici

en: infinity
it: infinità

en: invalid or ignored: %s
    Use --help for options
it: non valido o ignorato: %s
    Usa il comando gqview --help per ottenere le opzioni disponibili

en: is
it: è

en: jpeg, high quality
it: JPEG, qualità alta

en: jpeg, low quality
it: JPEG, bassa qualità

en: jpeg, normal quality
it: JPEG, qualità normale

en: landscape
it: orizzontale

en: last image
it: ultima immagine

en: left bottom
it: in basso a sinistra

en: left top
it: in alto a sinistra

en: less than
it: meno della

en: manual
it: manuale

en: match all
it: coincide tutto

en: match any
it: non coincide nulla

en: millimeters
it: millimetri

en: mode:
it: modalità:

en: multi-segment
it: multisegmento

en: multi-spot
it: multispot

en: new_folder
it: nuova _cartella

en: next image
it: immagine successiva

en: normal
it: normale

en: not defined
it: non definito

en: not detected by strobe
it: non rilevato dallo strobo

en: off
it: spento

en: on
it: acceso

en: open file
it: apri un file

en: open file in new window
it: apri un file in una nuova finestra

en: other
it: altro

en: page %d of %d
it: pagina %d di %d

en: partial
it: parziale

en: picas
it: pica

en: points
it: punti

en: portrait
it: ritratto

en: previous image
it: immagine precedente

en: quit
it: chiudi

en: red-eye reduction
it: riduzione degli occhi rossi

en: results
it: risultati

en: right bottom
it: in basso a destra

en: right top
it: in alto a destra

en: running...
it: in esecuzione...

en: seconds
it: secondi

en: set slide show delay in seconds
it: imposta il ritardo della presentazione in secondi

en: show tools
it: mostra gli strumenti

en: shutter
it: otturatore

en: spot
it: macchia

en: start full screen
it: avvia la modalità a schermo intero

en: start recursive slide show
it: avvia presentazione ricorsiva

en: start slide show
it: avvia la presentazione

en: stop full screen
it: smetti la modalità a schermo intero

en: stop slide show
it: ferma la presentazione

en: stopped by user
it: è stato fermato dall'utente

en: stopping...
it: Sto fermando...

en: toggle full screen
it: attiva/disattiva la modalità a schermo intero

en: toggle slide show
it: avvia/ferma la presentazione

en: top left
it: in alto a sinistra

en: top right
it: in alto a destra

en: tungsten (incandescent)
it: tungsteno (incandescente)

en: unknown
it: sconosciuto

en: valid options are:
it: sono opzioni valide:

en: yes
it: sì

en: yes, detected by strobe
it: sì, rilevato dallo strobo

en: yes, not detected by strobe
it: sì, non rilevato dallo strobo
