gscan2pdf 0.9.9 - en to da translation catalogue (229 entries)

en: # Pages
da: Antal sider

en: %s is not a recognised image type
da: %s er ikke en genkendelig billedtype

en: 24bit Color
da: 24-bit farve

en: Align to edge
da: Flugt med kant

en: All
da: Alle

en: Attach as PDF to a new email
da: Vedlæg som PDF til ny email

en: Automatic Document Feeder
da: Automatisk dokumentføder

en: Batch scan
da: Batch scanning

en: Binary
da: Binært

en: Black & White
da: Sort/hvid

en: Black threshold
da: Sort-tærskel

en: Border
da: Kant

en: Border margin
da: Kantmargen

en: Bottom
da: Bund

en: Brightness
da: Lysstyrke

en: Brightness ratio above which a pixel is considered white.
da: Mindste lysstyrkeforhold, der detekteres som hvide pixler.

en: Brightness ratio below which a pixel is considered black (non-gray). This is used by the gray-filter. This value is also used when converting a grayscale image to black-and-white mode.
da: Største lysstyrkeforhold, der detekteres som sort (ikke-gråt). Dette bruges af gråfilteret. Værdien bruges også ved konvertering af et gråtonebillede til sort/hvidt.

en: Cache calibration
da: Cache kalibrering

en: Can't open config file: %s
da: Kan ikke åbne konfigurationsfilen: %s

en: Can't open config file: %s
da: Kan ikke åbne konfigurationsfilen: %s

en: Can't open file: %s
da: Kan ikke åbne filen: %s

en: Clean up current page with unpaper
da: Rens den aktuelle side med unpaper

en: Clears all pages
da: Fjerner alle sider

en: Color
da: Farve

en: Compress output with CCITT Group 3 encoding.
da: Komprimer med CCITT Group 3 indkodning.

en: Compress output with CCITT Group 4 encoding.
da: Komprimer med CCITT Group 4 indkodning.

en: Compress output with JPEG encoding.
da: Komprimer med JPEG indkodning.

en: Compress output with Lempel-Ziv & Welch encoding.
da: Komprimer med Lempel-Ziv & Welch indkodning.

en: Compress output with PNG encoding.
da: Komprimer med PNG indkodning.

en: Compress output with Packbits encoding.
da: Komprimer med Packbits indkodning.

en: Compress output with deflate encoding.
da: Komprimer med deflate indkodning.

en: Compression
da: Kompression

en: CompuServe graphics interchange format
da: Graphics Interchange Format

en: Concatenating pages
da: Sammensætter sider

en: Contrast
da: Kontrast

en: Current
da: Aktuel

en: Custom
da: Valgfrit

en: Date
da: Dato

en: Delete selected pages
da: Slet markerede sider

en: Deskew
da: Ret op

en: Deskew to edge
da: Ret op til kant

en: Device
da: Enhed

en: Device busy
da: Enhed optaget

en: Device-dependent options
da: Enhedsafhængige indstillinger

en: Disable aligning of the area detected by border scanning.
da: Fravælg justering af det område kantscanningen detekterede.

en: Disable black area scan.
da: Fravælg scanning for sort område.

en: Disable blur filter.
da: Fravælg blur-filter.

en: Disable border scanning.
da: Fravælg kantscanning.

en: Disable deskewing.
da: Slå opretning fra

en: Disable gray area scan.
da: Fravælg scan for gråt område

en: Disable mask detection.
da: Slå maskedetektering fra.

en: Disable noise filter.
da: Fravælg støjfilter.

en: DjVu filename
da: DjVu filnavn

en: Document author
da: Forfatter

en: Don't show this message again
da: Vis ikke denne meddelelse igen

en: Double
da: Dobbelt

en: Double sided
da: Dobbeltsidet

en: Edge to which to align the page.
da: Kant som siden skal flugte med.

en: Edges from which to scan for rotation. Each edge of a mask can be used to detect the mask's rotation. If multiple edges are specified, the average value will be used, unless the statistical deviation exceeds --deskew-scan-deviation.
da: Kanter hvorfra der skal scannes for rotation. Hver kant af en maske kan bruges til at finde maskens rotation. Hvis der vælges flere kanter bliver gennemsnitsværdien brugt, med mindre den statistiske afvigelse overskrider -deskew-scan-deviation.

en: Email as PDF
da: Email som PDF

en: Email as PDF requires xdg-email
da: Email som PDF kræver xdg-email

en: Embedding OCR output %i of %i in DjVu
da: Indsætter OCR-tekst %i af %i i DjVu

en: Enable Save _Options
da: Gem indstillinger

en: Error: cannot read file: %s
da: Fejl: Kan ikke læse filen: %s

en: Extracting images from PDF
da: Henter billeder ud af PDF

en: Extracting images from TIFF
da: Henter billeder ud af TIFF

en: Facing
da: Forside

en: Fetching list of devices
da: Laver liste over scannerenheder

en: File %s exists.
    Really overwrite?
da: Filen %s eksisterer.
    Overskriv?

en: Filters
da: Filtre

en: Gray
da: Gråt

en: Grayscale
da: Gråtoner

en: Halftone
da: Halvtone

en: Height of scan area
da: Højde af scanareal

en: Help
da: Hjælp

en: Horizontal distance to keep from the sheet edge when aligning a border area.
da: Den vandrette afstand fra papirkanten når margenen rettes op.

en: Horizontal margin
da: Vandret margen

en: Image filename
da: Filnavn for billede

en: Image type
da: Billedtype

en: Import image file(s)
da: Importer billedfil(er)

en: Import image from file
da: Importer billede fra fil

en: Importing
da: Importerer

en: Importing %s
da: Importerer %s

en: Importing image %i of %i
da: Importerer billede %i af %i

en: Information: got %s on second attempt
da: Information: Fandt %s i andet forsøg

en: JPEG Quality
da: JPEG kvalitet

en: Keywords
da: Nøgleord

en: Left
da: Venstre

en: Licensed under the GPLv2
da: Licenseret under GPL version 2

en: Mode
da: Funktionsmåde

en: Must scan facing pages first
da: Forsiderne skal scannes først

en: No
da: Nej

en: No black filter
da: Ingen sort-filter

en: No blur filter
da: Ingen blur-filter

en: No border align
da: Ingen kantjustering

en: No border scan
da: Ingen kantscanning

en: No deskew
da: Ingen opretning

en: No gray filter
da: Ingen gråfilter

en: No mask scan
da: Ingen maskedetektering

en: No noise filter
da: Ingen støjfilter

en: No page selected
da: Ingen sider markeret

en: No scanners found
da: Ingen scannere fundet

en: None
da: Ingen

en: OCR requires gocr or tesseract
da: OCR kræver gocr eller tesseract

en: OCR scanned pages
da: Brug OCR på scannede sider

en: One page per sheet, oriented upwards without rotation.
da: En side pr ark, vendt opad uden rotation.

en: Optical Character Recognition of current page
da: Skriftgenkendelse (OCR) af aktuel side

en: Options
da: Indstillinger

en: PDF creation requires PDF::API2
da: PDF-generering kræver PDF::API2

en: PDF filename
da: PDF filnavn

en: Page %i of %i
da: Side %i af %i

en: Page range
da: Sideinterval

en: Paper size
da: Papirformat

en: Patches gratefully received from:
da: Patches modtaget med taknemmelighed fra:

en: Process image with GOCR.
da: Kør GOCR på billedet

en: Process image with Tesseract.
da: Kør Tesseract på billedet

en: Quit
da: Afslut

en: Redo
da: Gentag

en: Renumber pages from 1 to n
da: Omnummerer sider fra 1 til n

en: Resolution
da: Opløsning

en: Restore _window settings on startup
da: Genskab vinduesindstillinger ved opstart

en: Restore window settings on startup
da: Genskab vinduesindstillinger ved opstart

en: Reverse
da: Bagside

en: Right
da: Højre

en: Rotate 180
da: Roter 180

en: Rotate 90 anticlockwise
da: Roter 90 mod uret

en: Rotate 90 clockwise
da: Roter 90 med uret

en: Running OCR
da: Kører OCR

en: Running unpaper
da: Kører unpaper

en: Save _DjVu
da: Gem _DjVu

en: Save _Image
da: Gem b_illede

en: Save as DjVu
da: Gem som DjVu

en: Save as DjVu requires djvulibre-bin
da: For at gemme som DjVu kræves djvulibre-bin

en: Save as PDF
da: Gem som PDF

en: Save image
da: Gem billede

en: Save image and Save as PDF both require imagemagick
da: Gem billede og Gem som PDF kræver begge imagemagick

en: Save image requires libtiff
da: Gem billede kræver libtiff

en: Saving PDF
da: Gemmer PDF

en: Scan Document
da: Scan dokument

en: Scan all pages
da: Scan alle sider

en: Scan document
da: Scan dokument

en: Scanned page %i...
da: Side %i er scannet...

en: Scanner warming up
da: Scanner varmer op

en: Scanning
da: Scanner

en: Scanning page %i...
da: Scanner side %i...

en: Select Date
da: Vælg dato

en: Select _All
da: Marker _alt

en: Select all pages
da: Marker alle sider

en: Selected
da: Markeret

en: Selects the paper size, e.g. A4, Letter, or Custom
da: Vælger papirstørrelse, fx A4 eller valgfrit

en: Set number of pages to scan
da: Vælg antal sider der skal scannes

en: Sets the device to be used for the scan
da: Vælger enhed til brug for scanning

en: Sets which side of a double-sided document is scanned
da: Vælger hvilken side af et dobbeltsidet dokumentet der scannes

en: Side to scan
da: Side der skal scannes

en: Single
da: Enkelt

en: Single sided
da: Enkeltsidet

en: Source
da: Kilde

en: Source document
da: Kildedokument

en: Source document is double-sided
da: Kildedokumentet er dobbeltsidet

en: Source document is single-sided
da: Kildedokumentet er enkeltsidet

en: Speed
da: Hastighed

en: Subject
da: Emne

en: TIFF filename
da: TIFF filnavn

en: The help viewer requires module Gtk2::Ex::PodViewer
    Alternatively, try: %s %s
da: Hjælpefunktionen kræver modulet Gtk2::Ex::PodViewer
    Prøv i stedet: %s %s

en: The rotating options, unpaper support and the scanadf frontend require perlmagick
da: Rotationsfunktionerne, samt brug af unpaper og scanadf, kræverperlmagick

en: The scanadf frontend is not available
da: Scanadf frontend'en er ikke tilgængelig

en: Threshold
da: Tærskel

en: Thumbnails
da: Små billeder

en: Title
da: Titel

en: To aid the scan-to-PDF process
da: Gør scan-til-PDF processen nemmere

en: Today
da: Idag

en: Top-left position of scan area
da: Øvre venstre position for scanareal

en: Top-left x position of scan area
da: Øvre venstre x-position for scanareal

en: Top-left y position of scan area
da: Øvre venstre y-position for scanareal

en: Transparency Adapter
da: Transparent-adapter

en: Transparency Unit
da: Transparent-enhed

en: True Gray
da: Ægte gråt

en: Two pages per sheet, landscape orientation (one page on the left half, one page on the right half).
da: To sider pr ark i landskabsorientering (én side på venstre halvdel, én side på højre halvdel).

en: Unable to load image
da: Kan ikke indlæse billede

en: Undo
da: Fortryd

en: Unknown message:
da: Ukendt meddelelse:

en: Unknown option %s.
da: Ukendt flag %s.

en: Updating options
da: Opdaterer indstillinger

en: Usage:
    %s --test <file>=<model>
da: Anvendelse:
    %s --test <fil>=<model>

en: Use 'bottom' for scanning from the bottom.
da: Brug 'bund' for at scanne fra nederste kant.

en: Use 'bottom' to align to the bottom.
da: Brug 'bund' for at flugte med nederste kant.

en: Use 'left' for scanning from the left edge.
da: Brug 'venstre' for at scanne fra venstre kant.

en: Use 'left' to align to the left edge.
da: Brug 'venstre' for at flugte med venstre kant.

en: Use 'right' for scanning from the right edge.
da: Brug 'højre' for at scanne fra højre kant.

en: Use 'right' to align to the right edge.
da: Brug 'højre' for at flugte med højre kant.

en: Use 'top' for scanning from the top edge.
da: Brug 'top' for at scanne fra øverste kant.

en: Use 'top' to align to the top edge.
da: Brug 'top' for at flugte med øverste kant.

en: Use no compression algorithm on output.
da: Brug ingen kompression.

en: Vertical distance to keep from the sheet edge when aligning a border area.
da: Den lodrette afstand fra papirkanten når margenen rettes op.

en: Vertical margin
da: Lodret margen

en: View options before saving
da: Gennemse indstillinger før der gemmes

en: Wait for button
da: Afvent tryk på knap

en: Warning:
da: Advarsel:

en: Warning: missing packages
da: Advarsel: manglende pakker

en: White threshold
da: Hvid-tærskel

en: Width of scan area
da: Bredde af scanareal

en: Year-Month-Day
da: År-Måned-Dag

en: Yes
da: Ja

en: Zoom _in
da: Zoom _ind

en: Zoom _out
da: Z_oom ud

en: Zoom in
da: Zoom ind

en: Zoom out
da: Zoom ud

en: Zoom to 100%
da: Zoom til 100%

en: Zoom to _fit
da: Zoom optimeret

en: Zoom to fit
da: Zoom optimeret

en: _About
da: Om

en: _Delete
da: Slet

en: _Edit
da: R_ediger

en: _Email as PDF
da: _Email som PDF

en: _File
da: _Fil

en: _Help
da: _Hjælp

en: _Import
da: _Importer

en: _New
da: _Ny

en: _Quit
da: Afslut

en: _Redo
da: Gentag

en: _Renumber
da: Omnumme_rer

en: _Save PDF
da: Gem PDF

en: _Tools
da: Værk_tøjer

en: _Undo
da: Fortryd

en: _View
da: _Vis

en: pages
da: sider

en: unpaper missing
da: unpaper blev ikke fundet

en: unpaper options
da: Indstillinger for unpaper

en: unpaper scanned pages
da: Kør unpaper på scannede sider
