SquirrelMail - en to fi translation catalogue (1201 entries)

en: %s Login
fi: %s Kirjautuminen

en: %s Logo
fi: %s logo

en: %s New Message | %s New Messages
fi[0]: %s uusi viesti
fi[1]: %s uutta viestiä

en: %s New Messages
fi: %s uutta viestiä

en: %s dictionary
fi: %s sanasto

en: %s is not found.
fi: %s ei löytynyt.

en: %s should be writable by user %s
fi: %s pitäisi olla kirjoitusoikeus käyttäjällä %s

en: %s to %s
fi: %s -} %s

en: %s wrote:
fi: %s kirjoitti:

en: (Illegal date)
fi: (Epäkelpo päiväys)

en: (Missing argument)
fi: (Puuttuva komennon argumentti)

en: (Wrong date)
fi: (Väärä päiväys)

en: (discards changes made on this form so far)
fi: (peruuttaa tähän mennessä tehdyt muutokset)

en: (no subject)
fi: (tyhjä)

en: (none)
fi: (ei ole)

en: 0 min.
fi: 0 minuuttia

en: 1 hr.
fi: 1 tunti

en: 1.5 hr.
fi: 1,5 tuntia

en: 12-hour clock
fi: 12-tuntinen kello

en: 15 min.
fi: 15 minuuttia

en: 2 hr.
fi: 2 tuntia

en: 2.5 hr.
fi: 2,5 tuntia

en: 24-hour clock
fi: 24-tuntinen kello

en: 3 hr.
fi: 3 tuntia

en: 3.5 hr.
fi: 3,5 tuntia

en: 30 min.
fi: 30 minuuttia

en: 4 hr.
fi: 4 tuntia

en: 45 min.
fi: 45 minuuttia

en: 5 hr.
fi: 5 tuntia

en: 6 hr.
fi: 6 tuntia

en: A
fi: V

en: A password transition is needed
fi: Salasananvaihtoa tarvitaan

en: ADD
fi: LISÄÄ

en: ATTENTION:
fi: HUOMIO:

en: AUTHOR Wrote
fi: AUTHOR kirjoitti

en: About SpamCop
fi: Tietoja SpamCopista

en: About SquirrelMail %s
fi: Tietoja SquirrelMail-selainposti %s

en: Add
fi: Lisää

en: Add International Dictionaries
fi: Lisää Kansainvälisiä Sanastoja

en: Add Server
fi: Lisää Palvelin

en: Add a New Identity
fi: Lisää uusi henkilöllisyys

en: Add address
fi: Lisää osoite

en: Add this word to your personal dictionary
fi: Lisää tämä sana omaan sanastoon

en: Add to %s
fi: Lisää kohteeseen %s

en: Add to Address Book
fi: Lisää osoitekirjaan

en: Add to Addressbook
fi: Lisää osoitekirjaan

en: Add to Dic
fi: Lisää Sanastoon

en: Add to address book
fi: Lisää osoitekirjaan

en: Add to:
fi: Lisää kohteeseen:

en: Additional info
fi: Lisätietoja

en: Address
fi: Osoite

en: Address Book
fi: Osoitekirja

en: Address Book Search
fi: Haku Osoitekirjasta

en: Address Book Take:
fi: Osoitekirjaan

en: Address Books
fi: Osoitekirjat

en: Address book DSN
fi: Osoitekirja DSN

en: Address book table
fi: Osoitekirjataulukko

en: Addressbook Display Format
fi: Osoitekirjan Näyttömuoto

en: Addressbook is read-only
fi: Osoitekirja on kirjoitussuojattu

en: Addresses
fi: Osoitteet

en: Administration
fi: Ylläpito

en: Advanced Identities
fi: Henkilötietojen lisähallinta

en: Advanced search
fi: Edistynyt haku

en: After message body
fi: Viestin jälkeen

en: Alias:
fi: Lempinimi:

en: All
fi: Kaikki

en: All Folders
fi: Kaikki kansiot

en: All address books
fi: Kaikista osoitekirjoista

en: All done!
fi: Kaikki valmista!

en: All messages
fi: Kaikki viestit

en: Allow editing of full name
fi: Salli koko nimen muokkaaminen

en: Allow editing of identities
fi: Salli henkilöllisyyksien muokkaaminen

en: Allow listing of global address book
fi: Salli yleistä osoitekirjan selailu

en: Allow remote configuration test
fi: Salli asetusten etätesti

en: Allow server charset search
fi: Salli merkistöhaku palvelimella

en: Allow use of priority
fi: Salli prioriteettien käyttö

en: Allow writing into global address book
fi: Salli kirjoitus yleiseen osoitekirjaan

en: Allow writing into global address book file
fi: Salli yleiseen osoitekirjaan kirjoittaminen

en: Also, the use of TLS may allow SquirrelMail to login.
fi: Myös TLS:n käyttö saattaa ratkaista ongelman.

en: Alternate Identity %d
fi: Vaihtoehtoinen henkilöllisyys %d

en: Always
fi: Aina

en: Always Show Full Date
fi: Näytä päiväys aina kokonaisena

en: American date and time
fi: Amerikkalainen päiväys ja aika

en: And In
fi: ja..

en: Answered
fi: vastattus

en: Append Signature before Reply/Forward Text
fi: Lisää allekirjoitus ennen lainattavaa viestiä

en: Apr
fi: huhti

en: April
fi: huhtikuu

en: Are you sure you want to delete %s?
fi: Haluatko varmasti poistaa %s:n?

en: Ascending
fi: nouseva

en: Assignee
fi: Määrääjä

en: Attach:
fi: Liite:

en: Attachments
fi: Liitteet:

en: Aug
fi: elo

en: August
fi: elokuu

en: Authentication failed
fi: autentikointi epäonnistui

en: Authentication mechanism is too weak
fi: Käyttäjätunnistusmekanismissa virhe

en: Authentication required
fi: Autentikointi vaaditaan

en: Auto Create Special Folders
fi: Luo erikoiskansiot automaattisesti

en: Auto Expunge
fi: Siivoa automaattisesti

en: Auto Refresh Folder List
fi: Päivitä Kansiolista automaattisesti

en: Auto delete folders
fi: Kansioiden automaattinen poistaminen

en: Autodetect
fi: Automaattinen tunnistus

en: Available languages
fi: Valittavat kielet

en: Back to &quot;SpellChecker Options&quot; page
fi: Takaisin &quot;Oikeinkirjoitusasetuksiin&quot; sivu

en: Bad request: %s
fi: Huono pyyntö: %s

en: Bad sequence of commands
fi: Komennot väärässä järjestyksessä

en: Base Sent Folder
fi: Lähetettyjen peruskansio:

en: Based upon given criteria, incoming messages can have different background colors in the message list. This helps to easily distinguish who the messages are from, especially for mailing lists.
fi: Viestit voidaan määritellä näytettäväksi luettelossa erilaisin taustavärein. Tämä helpottaa erottamaan esimerkiksi sen keneltä viesti on tullut. Asetus on erityisen sopiva viestilistojen yhteydessä.

en: Bcc
fi: Piilokopio (Bcc)

en: Because PHP file uploads are turned off, you can not attach files to this message. Please see your system administrator for details.
fi: PHP-asetukset estävät liitteiden liittämisen sähköpostiviesteihin.

en: Before
fi: aikaisemmin

en: Before headers
fi: Ennen otsakkeita

en: Between headers and message body
fi: Otsakkeiden ja viestin välissä

en: Body
fi: Viesti

en: Body retrieval error. The reason for this is most probably that the message is malformed.
fi: Viestin haku epäonnistui. Todennäköisin syy tähän on se että viesti ei ole standardinmukainen.

en: Bodystructure
fi: Rungon rakenne

en: Both search functions
fi: Molemmat hakufunktiot

en: Brazilian Portuguese
fi: Brasilian portugali

en: Bug
fi: Vika

en: Bug Reports:
fi: Virheraportointi:

en: Bulgarian
fi: bulgaria

en: By default, move to sent
fi: Siirrä lähetettyihin jos ei määritetä toisin

en: By default, move to trash
fi: Siirrä roskakoriin jos ei määritetä toisin

en: By default, save as draft
fi: Siirrä luonnoksiin jos ei määritetä toisin

en: By the SquirrelMail Project Team
fi: SquirrelMailin kehittäjäryhmältä

en: Bypass Trash
fi: Ohita roskis

en: COMMERCIAL - Dial-up users are often filtered out since they should use their ISP's mail servers to send mail. Spammers typically get a dial-up account and send spam directly from there.
fi: KAUPALLINEN - Modeemikäyttäjät ovat myös usein suodatettuja koska heidän pitäisi käyttää oman ISP:nsä palvelimia sähköpostin lähetykseen. Roskapostinlähettäjät käyttävät usein modeemiyhteyksiä.

en: COMMERCIAL - RBL+ Blackhole entries.
fi: KAUPALLINEN - RBL+ mustat aukot.

en: COMMERCIAL - RBL+ Dial-up entries.
fi: KAUPALLINEN - RBL+ modeemikäyttäjät.

en: COMMERCIAL - RBL+ OpenRelay entries.
fi: KAUPALLINEN - RBL+ avoimet palvelimet.

en: COMMERCIAL - Servers that are configured (or misconfigured) to allow spam to be relayed through their system will be banned with this. Another good one to use.
fi: KAUPALLINEN - Palvelimia jotka ovat huonosti administroituja, näiden kautta tulee myös roskapostia. Myös hyvin käyttökelpoinen lista.

en: COMMERCIAL - This list contains servers that are verified spam senders. It is a pretty reliable list to scan spam from.
fi: KAUPALLINEN - Tämä lista sisältää palvelimia jotka ovat tunnettuja roskapostin lähettäjiä. Tämä on kohtalaisen luotettava lista roskapostin skannaukseen.

en: Calendar
fi: Kalenteri

en: Cancel
fi: Peruuta

en: Cancel / Done
fi: Peruuta / Valmis

en: Cc
fi: Kopio (Cc)

en: Cellular Phone
fi: Matkapuhelin

en: Change
fi: Vaihda

en: Change ALL occurances of this word
fi: Vaihda tämä sana kaikkialla

en: Change All
fi: Vaihda kaikki valinnat

en: Change Password
fi: Vaihda salasana

en: Change Settings
fi: Muuta asetuksia

en: Change crypto settings
fi: Muuta suojausasetuksia

en: Change this word
fi: Vaihda tämä sana

en: Change title on supported browsers
fi: Vaihda otsikkorivi tuetuissa selaimissa.

en: Change to:
fi: Vaihda:

en: Check Spelling
fi: Tarkista oikeinkirjoitus

en: Check all boxes, not just INBOX
fi: Tarkista kaikki kansiot, ei ainosastaan INBOX

en: Check mail
fi: Päivitä

en: Check mail at folder refresh
fi: Tarkista viestit kansiota päivitettäessä

en: Check mail at login
fi: Tarkista viestit sisäänkirjauduttaessa

en: Check to see if your bug is already listed in the %sBug List%s on SourceForge. If it is, we already know about it and are trying to fix it.
fi: Tarkista onko havaitsemasi virhe jo listattu SourceForgen %sBug List%s-luettelossa. Jos se on, yritämme jo korjata virhettä.

en: Checkbox
fi: Rastitusruutu

en: Chinese, Simplified
fi: yksinkertaistettu kiina

en: Chinese, Traditional
fi: perinteinen kiina

en: Choose &quot;no&quot; for SMTP
fi: Valitse &quot;ei&quot; SMTP:lle

en: Click here to change the sorting of the address list
fi: Napsauta tähän muuttaaksesi osoiteluettelon järjestystä

en: Click here to go back
fi: Napsauta tästä päästäksesi takaisin

en: Click here to log back in.
fi: Napsauta tästä kirjautuaksesi uudestaan sisään.

en: Click here to return to %s
fi: Napsauta tästä palaataksesi (%s)

en: Close
fi: Sulje

en: Close Date
fi: sulkemispäivä

en: Close Window
fi: Sulje ikkuna

en: Close and Cancel
fi: Poistu ja Peruuta

en: Close and Commit
fi: Sulje ikkuna ja tee muutokset

en: Close this Window
fi: Sulje ikkuna

en: Closing Connection
fi: Suljen yhteyttä

en: Closing POP
fi: POP suljetaan

en: Color
fi: Väri

en: Command failed
fi: Komento epäonnistui

en: Command not implemented
fi: Komento ei ole tuettu

en: Command parameter not implemented
fi: Komennon parametri ei ole tuettu

en: Command:
fi: Komento:

en: Compose
fi: Kirjoita viesti

en: Compose Messages in New Window
fi: Avaa aina uusi ikkuna uuden viestin kirjoittamiseen

en: Compose Preferences
fi: Muokkausasetukset

en: Config File Version
fi: Määrittelytiedoston versio

en: Config file can't be opened. Please check config.php.
fi: Asetustiedostoa ei voitu avata. Tarkista config.php

en: Configuration Administrator
fi: Asetusten ylläpitäjä

en: Confirm Delete
fi: Poista

en: Confirm Deletion of a Server
fi: Poista palvelin

en: Confirm delete of selected server?
fi: Poista valittu palvelin?

en: Connecting to Password Server
fi: Otan yhteyttä salasanapalvelimeen

en: Contact Listowner
fi: Ota yhteys listan omistajaan

en: Contains:
fi: Sisältää:

en: Could not create hashed directory structure!
fi: Hakemistopolun teko epäonnistui!

en: Could not create initial preference file!
fi: Asetustiedoston luonti epäonnistui!

en: Could not lock datafile
fi: Tietokantatiedoston lukistus epäonnistui

en: Could not move/copy file. File not attached
fi: Tiedoston siirto/kopiointi epäonnistui. Tiedostoa ei liittetty viestiin

en: Could not open temporary file '%s'.
fi: Väliaikaistiedoston '%s' avaaminen epäonnistui.

en: Could not run the spellchecker command (%s).
fi: En voinut suorittaa oikeinkirjoituksen tarkistajaa (%s).

en: Could not write calendar file %s
fi: Kalenteritiedostoon %s kirjoitus epäonnistui.

en: Count only messages that are RECENT
fi: Ota huomioon vain viimeisimmät viestit

en: Courier IMAP server
fi: Courier-IMAP-palvelin

en: Create
fi: Luo

en: Create Folder
fi: Luo kansio

en: Created folder successfully.
fi: Kansio luotiin onnistuneesti.

en: Croatian
fi: kroatia

en: Current File:
fi: Tämänhetkinen tiedosto:

en: Current Folder
fi: Nykyinen kansio

en: Current Password:
fi: Nykyinen salasana:

en: Current Search
fi: Tämänhetkinen haku

en: Current configuration requires LDAP support in PHP.
fi: Nykyiset asetukset vaativat LDAP-tuen PHP:hen.

en: Cursor Position when Replying
fi: Kursorin sijoitus vastattaessa

en: Custom Stylesheet
fi: Räätälöity tyylimalli

en: Cute.
fi: Hienoa.

en: Cyrus IMAP server
fi: Cyrus-IMAP-palvelin

en: Czech
fi: tsekki

en: D, F j, Y H:i
fi: j.n.Y G:i

en: D, F j, Y g:i a
fi: D j.n.Y G:i

en: D, H:i
fi: D G:i

en: D, g:i a
fi: D G:i

en: DEL
fi: POISTA

en: Danish
fi: tanska

en: Dark Blue
fi: Tummansininen

en: Dark Cyan
fi: Tumma Cyan

en: Dark Gray
fi: Tummanharmaa

en: Dark Green
fi: Tummanvihreä

en: Dark Magenta
fi: Tumma Magenta

en: Dark Yellow
fi: Tummankeltainen

en: Data Directory
fi: Tietohakemisto

en: Database
fi: Tietokanta

en: Database error: %s
fi: Tietokantavirhe: %s

en: Date
fi: Päiväys

en: Date:
fi: Päiväys:

en: Day View
fi: Päivänäyttö

en: Dec
fi: joulu

en: December
fi: joulukuu

en: Decrypt my dictionary with my old password:
fi: Avaa sanastoni vanhalla salasanallani:

en: Default
fi: Oletus

en: Default Charset
fi: Merkistön oletustyyppi

en: Default Folder Prefix
fi: Kansion etuliite

en: Default Identity
fi: Henkilötiedot (oletus)

en: Default Javascript Addressbook
fi: Oletus-Javascript-osoitekirja

en: Default Language
fi: Oletuskieli

en: Default Left Size
fi: Vasemman puolen oletusleveys

en: Default Sub. of INBOX
fi: Oletusarvoisesti Saapuneiden Alikansiona

en: Default Unseen Notify
fi: Ei nähtyjen viestien oletusarvoinen esitystapa

en: Default Unseen Type
fi: Ei nähtyjen viestien oletusarvoinen tyyppi

en: Default preference file not found or not readable!
fi: Asetustiedostoa ei löytynyt tai sitä ei voitu lukea!

en: Default theme
fi: Oletusteema

en: Delete
fi: Poista

en: Delete & Next
fi: Poista & Seuraava

en: Delete & Prev
fi: Poista & Edellinen

en: Delete Folder
fi: Poista kansio

en: Delete checked words
fi: Poista valitut sanat

en: Delete failed:
fi: Poisto epäonnistui:

en: Delete my dictionary and start a new one
fi: Poista vanha sanastoni ja alusta uusi

en: Delete selected
fi: Poista valitut

en: Delete selected attachments
fi: Poista valitut liitteet

en: Delete spam when reported:
fi: Poista roska raportoinnin jälkeen

en: Delete/Move/Next Buttons:
fi: Poista/Siirrä/Seuraava -painikkeet:

en: Deleted
fi: Poistettu

en: Deleted folder successfully.
fi: Kansio poistettiin onnistuneesti.

en: Deleting messages from server...
fi: Poistetaan viestit palvelimesta...

en: Delimited:
fi: Rajattu:

en: Delivery error report
fi: Perilletoimituksen virheraportti

en: Descending
fi: laskeva

en: Dictionary Erased
fi: Sanasto Poistettu

en: Dictionary re-encrypted
fi: Sanasto uudelleentalletettu

en: Disable it
fi: Ei käytössä

en: Disabled
fi: Ei käytössä

en: Display Attached Images with Message
fi: Näytä kuvaliitteet viestissä

en: Display Preferences
fi: Näyttöasetukset

en: Display at bottom
fi: Näytä alalaidassa

en: Display at top
fi: Näytä ylälaidassa

en: Do not use Drafts
fi: Älä käytä luonnoksia

en: Do not use Sent
fi: Älä käytä Lähetettyjä

en: Do not use Trash
fi: Älä käytä Poistetut -kansiota

en: Do you really want to change this event from:
fi: Haluatko varmasti vaihtaa tapahtuman:

en: Do you really want to delete this event?
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän tapahtuman?

en: Done
fi: Valmis

en: Down
fi: Alas

en: Download
fi: lataa

en: Download this as a file
fi: Lataa tämä tiedostona

en: Draft
fi: Talleta luonnos

en: Draft Email Saved
fi: Luonnos Talletettu

en: Draft Folder
fi: Luonnosten kansio

en: Draft Saved
fi: Luonnos Talletettu

en: Dutch
fi: hollanti

en: E-Mail Address
fi: Sähköpostiosoite

en: E-mail
fi: Sähköposti

en: E-mail address
fi: Sähköpostiosoite

en: E-mail address is missing
fi: Sähköpostiosoite puuttuu

en: EDIT
fi: MUOKKAA

en: ERROR
fi: VIRHE

en: ERROR: Bad function call.
fi: VIRHE: Huono funktiokutsu.

en: ERROR: Bad or malformed request.
fi: VIRHE: Huono tai väärin muotoiltu pyyntö.

en: ERROR: Connection dropped by IMAP server.
fi: VIRHE: IMAP-palvelin katkaisi yhteyden.

en: ERROR: Could not append message to
fi: VIRHE: Viestiä ei voitu liittää kohteeseen

en: ERROR: Could not complete request.
fi: VIRHE: Pyyntöä ei voida täyttää.

en: ERROR: Help files are not in the right format!
fi: VIRHE: Ohjetiedostot ovat väärää muotoa!

en: ERROR: IMAP server closed the connection.
fi: VIRHE: IMAP-palvelin sulki yhteyden.

en: ERROR: No available IMAP stream.
fi: VIRHE: IMAP-yhteys ei ole käytettävissä.

en: ERROR: Unknown IMAP response.
fi: VIRHE: Tuntematon IMAP-vastaus.

en: Edit
fi: Muokkaa

en: Edit Advanced Identities
fi: Muokkaa Henkilötietoja

en: Edit Message as New
fi: Muokkaa viestiä uutena

en: Edit selected
fi: Muokkaa valittuja

en: Edit your Personal Dictionary
fi: Muokkaa omaa sanastoasi

en: Edit your personal dictionary
fi: Muokkaa omaa sanastoasi

en: Email
fi: Sähköposti

en: Email Address
fi: Sähköpostiosoite

en: Email-based reporting
fi: Sähköpostipohjainen raportointi

en: Empty command string
fi: Tyhjä komento:

en: Empty domain
fi: Tyhjä verkkotunnus

en: Empty domain password
fi: Tyhjä verkkotunnuksen salasana

en: Empty new password
fi: Tyhjä uusi salasana.

en: Empty username
fi: Tyhjä käyttäjätunnus

en: Enable /NoSelect folder fix
fi: Käytä /NoSelect-korjausta

en: Enable Alternating Row Colors
fi: Käytä vuorovärejä eri riveillä

en: Enable Collapsable Folders
fi: Salli kansioiden puurakenne

en: Enable Cumulative Unread Message Notification
fi: Ei-luettujen viestien kertyvä varoitus käyttöön

en: Enable Forward as Attachment
fi: Mahdollista liitteenä välittäminen

en: Enable Mail Delivery Notification
fi: Ota lukukuittaukset käyttöön

en: Enable Mailer Display
fi: Postitusnäyttö päälle

en: Enable Media Playing
fi: Käytä Multimediaa

en: Enable Page Selector
fi: Käytä sivunvalitsinta

en: Enable Printer Friendly Clean Display
fi: Salli tulostusystävällinen näyttö

en: Enable Thread Sort by References Header
fi: Salli järjestäminen ketjuittain

en: Enable Unread Message Notification
fi: Mahdollista varoitus lukematta jättämisestä

en: Enable it
fi: Ota käyttöön

en: Enable lossy encoding
fi: Aktivoi löyhä koodaus

en: Enable use of delivery receipts
fi: Salli kuittaukset

en: Enabled
fi: Ei käytössä

en: Encoding
fi: Koodaus

en: Encrypt or decrypt your personal dictionary
fi: Suojaa tai avaa oma sanastosi

en: Encrypt passwords (informative only)
fi: Salaa salasanat (vain tiedoksi)

en: Encryption required for requested authentication mechanism
fi: Tiedonsalausta tarvitaan

en: English
fi: englanti

en: Entity
fi: Olio

en: Error
fi: Virhe

en: Error Appending Message!
fi: Virhe viestin lisäämisessä!

en: Error Decrypting Dictionary
fi: Virhe sanaston lukemisessa

en: Error connecting to IMAP server: %s.
fi: Virhe yhteydenotossa IMAP-palvelimeen: %s.

en: Error creating directory %s.
fi: Virhe hakemiston %s luonnissa.

en: Error initializing LDAP server %s:
fi: Virhe LDAP-palvelimen %s alustuksessa:

en: Error initializing addressbook database.
fi: Virhe osoitekirjan tietokannan alustamisessa:

en: Error initializing global addressbook.
fi: Virhe yleisen osoitekirjan alustuksessa:

en: Error opening %s
fi: Virhe %s:n avaamisessa

en: Error opening file %s
fi: Virhe tiedoston %s avauksessa

en: Error opening timezone config, contact administrator.
fi: Aikavyöhyketietojen avaamisessa sattui virhe.

en: Error while writing to pipe.
fi: Virhe kirjoitettaessa putkeen.

en: Error while writing to temporary file '%s'.
fi: Virhe kirjoitettaessa väliaikaistiedostoon '%s'.

en: Error(s) occurred while saving your options
fi: Virhe(itä) asetusten tallennuksen yhteydessä.

en: Error:
fi: Virhe:

en: Error: %s
fi: Virhe %s

en: Error: Draft folder %s does not exist.
fi: Virhe: Vedoskansio '%s' puuttuu.

en: European date and time
fi: Eurooppalainen päiväys ja aika

en: Event Has been added!
fi: Tapahtuma lisätty!

en: Event deleted!
fi: Tapahtuma poistettu!

en: Event updated!
fi: Tapahtuma päivitetty!

en: Everywhere
fi: Kaikki kentät

en: Ex: 63aa7f
fi: Esim. 63aa7f

en: Expunge
fi: Siivoa

en: FETCH line:
fi: HAE rivi:

en: FREE - Distributed Sender Boycott List - Confirmed Multi-stage Relays
fi: VAPAA - boikottilista - tunnettuja välittäjiä

en: FREE - Distributed Sender Boycott List - Confirmed Relays
fi: VAPAA - boikottilista - tunnettuja avoimia palvelimia

en: FREE - Distributed Sender Boycott List - UN-Confirmed Relays
fi: VAPAA - boikottilista - MAHDOLLISIA avoimia palvelimia

en: FREE - Dorkslayers appears to include only really bad open relays outside the US to avoid being sued. Interestingly enough, their website recommends you NOT use their service.
fi: VAPAA - Dorkslayers näyttää sisältävän vain todella huonoja avoimia palvelimia USA:n ulkopuolella, luultavasti välltääkseen oikeushaasteita. Mielenkiintoista on se että heidän websivunsa suosittelevat olemaan käyttämättä heidän palvelujaan.

en: FREE - Five-Ten-sg.com - Bulk mailers that do not use confirmed opt-in.
fi: VAPAA - Five-Ten-sg.com - Massapostittajia ilman etukäteissuostumuksia.

en: FREE - Five-Ten-sg.com - Dial-up lists - includes some DSL IPs.
fi: VAPAA - Five-Ten-sg.com - Modeemiroskapostilähteet.

en: FREE - Five-Ten-sg.com - Direct SPAM sources.
fi: VAPAA - Five-Ten-sg.com - Suorat roskapostilähteet.

en: FREE - Five-Ten-sg.com - Other misc. servers.
fi: VAPAA - Five-Ten-sg.com - Muita sekalaisia.

en: FREE - Five-Ten-sg.com - SPAM Support servers.
fi: VAPAA - Five-Ten-sg.com - Roskapostin tukijoita.

en: FREE - Five-Ten-sg.com - Single Stage servers.
fi: VAPAA - Five-Ten-sg.com - Yksivaiheisia palvelimia.

en: FREE - Five-Ten-sg.com - Web Form IPs.
fi: VAPAA - Five-Ten-sg.com - WWW osoitteita.

en: FREE - Leadmon Bulk Mailers - Bulk mailers that do not require confirmed opt-in or that have allowed known spammers to become clients and abuse their services.
fi: VAPAA - Leadmon massapostittajat - epämääräisiä massapostittajia

en: FREE - Leadmon DUL - Another list of Dial-up or otherwise dynamically assigned IPs.
fi: VAPAA - Leadmon DUL - dynaamisia osoitteita esimerkiksi modeemiyhteyksiä

en: FREE - Leadmon Multi-stage - Multi-Stage Open Relays that are not listed on other active RBLs and that have sent SPAM to Leadmon.net.
fi: VAPAA - Leadmon monivaihe - monivaiheista roskapostia

en: FREE - Leadmon Open Relays - Single Stage Open Relays that are not listed on other active RBLs.
fi: VAPAA - Leadmon Open Relays - avoimia palvelimia, joita ei muissa listoissa

en: FREE - Leadmon SPAM Source - List of IPs Leadmon.net has received SPAM directly from.
fi: VAPAA - Leadmon SPAM Source - Lista mistä Leadmon on vastaanottanut SPAMmia

en: FREE - Leadmon SpamBlock - Sites on this listing have sent Leadmon.net direct SPAM from IPs in netblocks where the entire block has no DNS mappings. It's a list of BLOCKS of IPs being used by people who have SPAMmed Leadmon.net.
fi: VAPAA - Leadmon SpamBlock - näistä IP-avaruuksista on tullut SPAMmia suoraan Leadmon.Net:iin.

en: FREE - ORDB was born when ORBS went off the air. It seems to have fewer false positives than ORBS did though.
fi: VAPAA - ORDB syntyi kun ORBS poistui. Näyttää sisältävän vähemmän vääriä ilmoituksia kuin ORBS.

en: FREE - SPAMhaus - A list of well-known SPAM sources.
fi: VAPAA - SPAMhaus - Lista tunnetuista roskapostilähteistä.

en: FREE - ahbl.org Open Relays - Another list of Open Relays.
fi: VAPAA - ahbl.com avoimet releet - Avoimia SMTP-palvelimia

en: FREE - ahbl.org SPAM ISPs - List of SPAM-friendly ISPs.
fi: VAPAA - ahbl.com Spam ISPs - Spammiystävällisiä ISP:itä

en: FREE - ahbl.org SPAM Source - List of Direct SPAM Sources.
fi: VAPAA - ahbl.com Spam Source - Suorat roskapostilähteet.

en: FREE - dev.null.dk - I don't have any detailed info on this list.
fi: VAPAA - dev.null.dk - ei tietoja

en: FREE - visi.com - Relay Stop List. Very conservative OpenRelay List.
fi: VAPAA - vitsi.com - Maltillinen lista avoimista palvelimista

en: FREE, for now - Not Just Another Blacklist - Both Open Relays and Direct SPAM Sources.
fi: VAPAA - toistaiseksi - avoimia palvelimia ja suoraa SPAMmia

en: FREE, for now - Not Just Another Blacklist - Dial-up IPs.
fi: VAPAA - toistaiseksi - modeemiosoitteita

en: FREE, for now - SpamCop - An interesting solution that lists servers that have a very high spam to legit email ratio (85 percent or more).
fi: VAPAA, toistaiseksi - SPAMCOP - Palvelu, joka listaa palvelimia joilla on erittäin suuri roskapostin suhde kunnolliseen postiin verrattuna (85% tai enemmän).

en: Feb
fi: helmi

en: February
fi: helmikuu

en: Fetch
fi: Hae

en: Fetch Mail
fi: Lataa Viestit

en: Fetching Servers
fi: Ladataan palvelimet

en: Fetching UIDL...
fi: Ladataan UIDL

en: Fetching from
fi: Ladataan:

en: Fetching message
fi: Ladataan viesti

en: Filipino (Tagalog)
fi: filippiini (tagalog)

en: Filtering enables messages with different criteria to be automatically filtered into different folders for easier organization.
fi: Suodattaminen mahdollistaa asetustenmukaisen viestien automaattisiirron eri kansioihin.

en: Finnish
fi: suomi

en: First name
fi: Etunimi

en: Flag
fi: Lippu

en: Flagged
fi: Liputettu

en: Flags
fi: Liput

en: Focus in body
fi: Viestiteksti

en: Folder
fi: Kansio

en: Folder List
fi: Kansiotlista

en: Folder List Options
fi: Kansiolista-asetukset

en: Folder Path
fi: Kansion hakemistopolku

en: Folder Preferences
fi: Kansioasetukset

en: Folder Selection Options
fi: Kansioiden valinta-asetukset

en: Folder:
fi: Kansio:

en: Folders
fi: Kansiot

en: Folders Defaults
fi: Kansion oletusarvot

en: Fortunes:
fi: Vinkit:

en: Forward
fi: Välitä

en: Forward as Attachment
fi: Välitä liitteenä

en: Found %s errors
fi: Löytyi %s virhettä

en: Free reporting
fi: Vapaa raportointi

en: French
fi: ranska

en: Fri
fi: pe

en: Friday
fi: perjantai

en: From
fi: Lähettäjä

en: From:
fi: Lähettäjä:

en: Full Name
fi: Koko nimi

en: General Display Options
fi: Yleiset näyttöasetukset

en: General Options
fi: Yleisasetukset

en: German
fi: saksa

en: Global address book
fi: Yleinen osoitekirja

en: Global address book DSN
fi: Yleisen osoitekirjan DSN

en: Global address book file
fi: Yleinen osoitekirjatiedosto

en: Global address book table
fi: Yleisen osoitekirjan taulu

en: Go
fi: Siirry

en: Go to the login page
fi: Poistu sisäänkirjautumissivulle.

en: Greek
fi: kreikka

en: H:i
fi: G:i

en: Hash Disabled
fi: HASH ei ole käytössä

en: Hash Level
fi: HASH-taso

en: Header
fi: Otsake

en: Header Field
fi: Otsakekenttä

en: Header and Body
fi: Viestin otsake ja runko

en: Height of Compose Window
fi: Kirjoitusikkunan korkeus

en: Height of Editor Window
fi: Muokkausikkunan korkeus

en: Height of popup window:
fi: Kirjoitusikkunan korkeus:

en: Help
fi: Ohje

en: Help fight the battle against unsolicited email. SpamCop reads the spam email and determines the correct addresses to send complaints to. Quite fast, really smart, and easy to use.
fi: SpamCop lähettää valituksen ilmoittamastati viestistä löytämiinsä yhteysosoitteisiin.

en: Here you may set up how your personal dictionary is stored, edit it, or choose which languages should be available to you when spell-checking.
fi: Tässä voit määrittää miten henkilökohtainen sanastosi talletetaan, muokata sitä, tai valita mitä kieliä tarkistetaan.

en: Hide SM attributions
fi: Piilota SM atribuutiot

en: Hide Unsafe Images
fi: Piilota epäturvalliset kuvat

en: High
fi: Korkea

en: Home Phone
fi: Kotipuhelin

en: Hour Format
fi: Tuntinäytön muoto

en: Hungarian
fi: unkari

en: I tried to execute '%s', but it returned:
fi: Yritin suorittaa '%s', mutta se palautti:

en: IMAP Authentication Type
fi: käyttäjän autentikointitapa (IMAP)

en: IMAP Folder Delimiter
fi: IMAP-kansion erotusmerkki

en: IMAP Server Address
fi: IMAP-palvelimen osoite

en: IMAP Server Port
fi: IMAP-palvelimen portti

en: IMAP Server Type
fi: IMAP-palvelimen tyyppi

en: IMAP login
fi: IMAP-sisääkirjoittautuminen:

en: IMAP server information
fi: IMAP-palvelimen tiedot

en: INBOX
fi: Saapuneet

en: Icelandic
fi: islanti

en: Identifying name
fi: Tunnistukseen käytettävä nimi

en: If %s contains %s then move to %s
fi: Jos %s sisältää %s niin siirrä: %s

en: If set to 0, reverts to default value
fi: Nolla (0) palauttaa oletusarvon.

en: If there were warnings displayed above, try to resolve them yourself. Read the guides in the %s directory where SquirrelMail was installed.
fi: Jos edellä on virheilmoituksia, yritä itse ratkaista ne.  Lue ohjeita hakemistossa %s SquirrelMailin asennushakemiston alta.

en: If you leave password empty, it will be asked when you fetch mail.
fi: Jos et laita tähän salasanaa niin sitä kysytään viestejä haettaessa.

en: Ignore
fi: Hyppää yli

en: Ignore ALL occurances this word
fi: Älä välitä tästä sanasta koko tekstissä

en: Ignore All
fi: Hyppää yli Kaikki

en: Ignore this word
fi: Älä välitä tästä sanasta

en: Illegal folder name.
fi: Epäkelpo kansion nimi.

en: Illegal folder name. Please select a different name.
fi: Virheellinen nimi kansiolle. Ole hyvä ja valitse jokin toinen nimi.

en: Include CCs when Forwarding Messages
fi: Ota Cc:t mukaan viestiä välitettäessä

en: Include Me in CC when I Reply All
fi: Lisää minut kopionsaajiin kun vastaan kaikille

en: Indented:
fi: Sisennetty:

en: Index Order
fi: Sarakejärjestys

en: Indonesian
fi: indonesia

en: Info
fi: Tietoja

en: Interface language
fi: Käyttöliittymän kieli

en: International Dictionaries Preferences Updated
fi: Kansainvälisten Sanastojen Asetukset Päivitetty

en: International date and time
fi: Kansainvälinen päiväys ja aika

en: Invalid URL
fi: Epäkelpo URL

en: Invalid input data
fi: Virhe syöttötiedossa

en: Invert Time
fi: Kellonaika päinvastoin

en: Is PEAR installed, and is the include path set correctly to find %s?
fi: Onko PEAR asennettu ja ovatko polut oikein määritetty, jotta %s löytyy?

en: Italian
fi: italia

en: Jan
fi: tammi

en: January
fi: tammikuu

en: Japanese
fi: japani

en: Javascript
fi: JavaScript

en: Jul
fi: heinä

en: July
fi: heinäkuu

en: Jun
fi: kesä

en: June
fi: kesäkuu

en: Keyword
fi: avainsana

en: Korean
fi: korea

en: Language
fi: Kieli

en: Language settings
fi: Kieliasetukset

en: Larger Than
fi: suurempi kuin

en: Last Refresh
fi: Viimeisin päivitys

en: Last name
fi: Sukunimi

en: Latin
fi: latina

en: Latin American Spanish
fi: latinalaisamerikkalainen espanja

en: Leave Mail on Server
fi: Jätä viestit palvelimeen

en: Leave mail on server
fi: Jätä viestit palvelimeen

en: Leaving mail on server...
fi: Jätetään Viestit palvelimeen...

en: Left
fi: Vasemmalla

en: Length of From/To Field (0 for full)
fi: Lähettäjä/Vastaanottaja-kenttien pituus (0=ei rajaa)

en: Length of Subject Field (0 for full)
fi: Otsikko-kentän pituus (0=ei rajaa)

en: Length:
fi: Kesto:

en: Let this folder contain subfolders
fi: Tämä kansio voi sisältää alikansioita

en: Light Blue
fi: Vaaleansininen

en: Light Cyan
fi: Vaalea Cyan

en: Light Gray
fi: Vaaleanharmaa

en: Light Green
fi: Vaaleanvihreä

en: Light Magenta
fi: Vaalea Magenta

en: Light Yellow
fi: Vaaleankeltainen

en: Line with an error:
fi: Virheellinen rivi:

en: List Archives
fi: Listaa arkistot

en: List Special Folders First
fi: Näytä erikoiskansiot ensimmäisenä

en: List all
fi: Näytä kaikki

en: Loading the sound...
fi: Ladataan ääntä...

en: Location of Buttons when Composing
fi: Painikkeiden paikka viestiä kirjoitettaessa

en: Location of Folder List
fi: Kansiolistan paikka

en: Logging out from IMAP
fi: Kirjoittaudutaan pois IMAPista

en: Login
fi: Kirjaudu sisään

en: Login (plain text)
fi: Sisäänkirjaus (plain text)

en: Login Failed:
fi: Sisäänkirjoittautuminen epäonnistui:

en: Login OK: Inbox EMPTY
fi: Sisäänkirjoittautuminen oikein: INBOX tyhjä

en: Login OK: Inbox contains %s message | Login OK: Inbox contains %s messages
fi[0]: Sisäänkirjoittautuminen oikein. INBOXissa %s viesti.
fi[1]: Sisäänkirjoittautuminen oikein. INBOXissa %s viestiä.

en: Login OK: Inbox contains %s messages
fi: Sisäänkirjoittautuminen OK; INBOXissa on %s viestiä

en: Login OK: No new messages
fi: Sisäänkirjoittautuminen oikein: Ei uusia viestejä

en: Long:
fi: Pitkä:

en: Low
fi: Alhainen

en: M j, Y
fi: j.n.Y

en: Ma&#121;
fi: touko

en: Mac OS X Mailserver
fi: Mac OS X Mailserver -palvelin

en: Mail Domain
fi: Verkko-osoite (domain)

en: Mail Fetch Result:
fi: Viestien haun tulokset:

en: Mailbox Display Options
fi: Postilaatikon näyttöasetukset

en: Mailer
fi: Postittaja

en: Mailing List
fi: Postituslista

en: Mailing list:
fi: Postituslista:

en: Mailinglist
fi: Postituslista

en: Make Default
fi: Käytä tätä oletuksena

en: Make sure that you are running the most recent copy of %s. You are currently using version %s.
fi: Varmista että käytössäsi ohjelman %s uusin versio.Nyt käytössäsi on versio %s.

en: Make these changes
fi: Tee nämä muutokset

en: Make this dictionary my default selection:
fi: Aseta tämä sanasto oletusarvoksi:

en: Mar
fi: maalis

en: March
fi: maaliskuu

en: Match:
fi: Täsmää

en: Matches
fi: Täsmää

en: Maximum Number of Pages to Show
fi: Sivujen maksimi lukumäärä näytössä

en: Maximum of 25 kilobytes translated, powered by Systran
fi: Maksimi 25 kilotavua, tehty Systranilla

en: May
fi: toukokuu

en: Media file %s will be removed, if you upload other media file.
fi: Tiedosto %s poistetaan jos lähetät (upload) toisen tiedoston.

en: Medium
fi: Keskinkertainen

en: Medium Gray
fi: Harmaa

en: Member services
fi: Jäsenpalvelut

en: Memory Search
fi: Muistietsintä

en: Message %d deleted from remote server!
fi: Viesto %d on poistettu palvelimesta!

en: Message Body
fi: Viesti

en: Message Details
fi: Viestin tiedot

en: Message Display and Composition
fi: Viestien näyttö ja kirjoittaminen

en: Message Filtering
fi: Viestien suodatus

en: Message Filters
fi: Viestisuodattimet

en: Message Highlighting
fi: Viestien Merkintä

en: Message List
fi: Viestiluettelo

en: Message appended to mailbox
fi: Viesti lisätty kansioon

en: Message not printable
fi: Viestiä ei voida tulostaa

en: Message of the Day
fi: Päivän tiedoteviesti

en: Message:
fi: Viesti

en: Microsoft Exchange IMAP server
fi: Microsoft Exchange -IMAP-palvelin

en: Minute
fi: Minuutti

en: Minutes
fi: Minuuttia

en: Missing
fi: puuttuu

en: Moderate
fi: Maltillinen

en: Modify
fi: Muokkaa

en: Modify Server
fi: Muuta palvelinta

en: Mon
fi: ma

en: Monday
fi: maanantai

en: Month View
fi: Kuukausinäyttö

en: Monthly
fi: Kuukausittain

en: Most probably your message list was out of date and the message has been moved away or deleted (perhaps by another program accessing the same mailbox).
fi: Luultavasti viestiluettelo oli vanhentunut, ja viesti oli poistettu tai siirretty (mahdollisesti toinen sähköpostiohjelma käyttää samaa postilaatikkoa?)

en: Move
fi: Siirrä

en: Move Selected To
fi: Siirrä valitut:

en: Move Up
fi: Siirrä ylös

en: Move spam to:
fi: Siirrä roskaposti kansioon:

en: Move to:
fi: Siirrä

en: Moving spam directly to the trash may not be a good idea at first, since messages from friends and mailing lists might accidentally be marked as spam. Whatever folder you set this to, make sure that it gets cleaned out periodically, so that you don't have an excessively large mailbox hanging around.
fi: Roskapostin siirtäminen suoraan roskakoriin voi olla huono idea koska se ei ole sataprosenttisen varmaa. Mukana saattaa mennä tavallisiakin viestejä. Valitsetpa minkä tahansa kansion niin pidä huoli siitä että tyhjennät sen sisällön silloin tällöin ettei palvelimesi turhaan täyty suurista kansioista.

en: Multiple Identities
fi: Useat Henkilötiedot

en: Must be unique
fi: Täytyy olla ainutkertainen

en: NOTE: These commands are live, any changes made will effect your current email account.
fi: HUOM! Nämä komennot vaikuttavat suoraan nykyiseen sähköpostitiliisi ja siinä oleviin viesteihin.

en: Name
fi: Nimi

en: Name and Address Options
fi: Nimi- ja osoiteasetukset

en: Name is missing
fi: Nimi puuttuu

en: Name:
fi: Sähköpostitunnus:

en: Never
fi: Ei koskaan

en: New
fi: Uusi

en: New Mail
fi: Uusi viesti

en: New Mail Notification
fi: Uusien viestien esitys

en: New Password:
fi: Uusi salasana:

en: New name:
fi: Uusi nimi:

en: NewMail Options
fi: Uusien viestien asetukset

en: Next
fi: Seuraava

en: Nickname
fi: Lempinimi

en: Nickname contains illegal characters
fi: Lempinimessä on virheellisiä merkkejä

en: No
fi: Ei

en: No Citation
fi: Ei sitaattia

en: No Clock
fi: Ei kelloa

en: No Messages Found
fi: Viestejä ei löytynyt

en: No Notification
fi: Ei varoituksia

en: No SMTP auth
fi: Ei SMTP-autentikointia

en: No changes requested.
fi: Ei muutoksia.

en: No changes were made.
fi: Ei muutoksia.

en: No connection to server
fi: Ei yhteyttä palvelimeen

en: No errors found
fi: Ei virheitä

en: No focus
fi: Ei mitään

en: No folders found
fi: Kansioita ei löydy

en: No folders were found to subscribe to!
fi: Ei käyttöönotettavia kansioita!

en: No folders were found to unsubscribe from!
fi: Ei käytössäolevia kansioita!

en: No highlighting is defined
fi: Merkintäesitystä ei ole määritelty

en: No known limits, powered by GPLTrans (free, open source)
fi: Ei tunnettuja rajoituksia, tehty GPLTransilla (vapaa, open source)

en: No login ID submitted
fi: Käyttäjätunnus puuttuu

en: No messages were selected.
fi: Ei valittuja viestejä.

en: No msg number submitted
fi: Ei viestinumeroa

en: No password submitted
fi: Salasanaa ei annettu

en: No personal address book is defined. Contact administrator.
fi: Osoitekirjaa ei löydy. Ota yhteys käyttötukeesi.

en: No persons matching your search were found
fi: Ketään hakemaasi ei löytynyt

en: No server banner
fi: Ei palvelinviestiä

en: No server specified
fi: Palvelinta ei määritelty

en: No servers known.
fi: Ei tunnettua palvelinta.

en: No sound specified
fi: Ääntä ei ole määritelty

en: No such file or directory
fi: Tiedostoa tai hakemistoa ei ole olemassa

en: No words in your personal dictionary.
fi: Sanastosi on tyhjä

en: None
fi: Ei mikään

en: Normal
fi: Normaali

en: Norwegian
fi: norja

en: Not
fi: Ei

en: Not a file name
fi: Virheellinen tiedostonimi

en: Not one of the above servers
fi: Ei mikään edelläolevista

en: Not yet functional, currently does nothing
fi: Ei ole vielä käytettävissä.

en: Note
fi: Merkintä

en: Nothing to delete!
fi: Ei poistettavaa!

en: Nov
fi: marras

en: November
fi: marraskuu

en: Now saving your personal dictionary... Please wait.
fi: Henkilökohtainen sanastosi talletetaan... Odota.

en: Number of Messages per Page
fi: Viestien lukumäärä sivulla

en: Number of supported language pairs: %s
fi: Tuettuja kielipareja: %s

en: Number of supported languages: %s
fi: Tuettuja kielipareja: %s

en: OFF
fi: POIS PÄÄLTÄ

en: ON
fi: PÄÄLLÄ

en: Occurs times:
fi: Löytyy kertaa:

en: Oct
fi: loka

en: October
fi: lokakuu

en: Old
fi: vanha

en: On %s, %s wrote:
fi: %s %s kirjoitti:

en: On DATE, AUTHOR Wrote
fi: AUTHOR kirjoitti DATE

en: On Delivery
fi: Perille toimitettaessa

en: On Read
fi: Luettaessa

en: Only INBOX
fi: Vain Saapuneet

en: Only Unseen
fi: Vain ei-luetut

en: Only advanced search
fi: Vain edistynyt haku

en: Only basic search
fi: Vain perushaku

en: Only unread messages
fi: Vain lukemattomat

en: Only works with email-based reporting
fi: Toimii vain sähköpostipohjaisella raportoinnilla

en: Oops,
fi: Hups,

en: Open Date
fi: avauspäivä

en: Open failed
fi: Avaus epäonnistui

en: Opening IMAP server
fi: Yhteys IMAP-palvelimeen

en: Opening POP server
fi: Yhteys POP-palvelimeen

en: Option Type '%s' Not Found
fi: Asetustyyppiä '%s' ei löydy

en: Options
fi: Asetukset

en: Or
fi: tai

en: Or In
fi: tai..

en: Order:
fi: Järjestys:

en: Organization / Department
fi: Organisaatio / Osasto

en: Organization Logo
fi: Organisaation logo

en: Organization Logo Height
fi: Organisaation logon korkeus

en: Organization Logo Width
fi: Organisaation logon leveys

en: Organization Name
fi: Organisaation nimi

en: Organization Preferences
fi: Organisaatioasetukset

en: Organization Title
fi: Organisaation titteli

en: Original Message
fi: Alkuperäinen viesti

en: Other:
fi: Muu:

en: PHP Version
fi: PHP-versio

en: PHP install does not have LDAP support.
fi: PHP:ssa ei ole LDAP-tukea.

en: PHP session name
fi: PHP-istunnon nimi

en: POP3 Before SMTP?
fi: POP3 ennen SMTP:tä?

en: POP3 Fetch Mail
fi: POP3-viestinhaku

en: POP3 connect:
fi: POP3 yhteys:

en: POP3 login:
fi: POP3 sisääkirjoittautuminen:

en: POP3 pass:
fi: POP3 salasana:

en: POP3 pop_list:
fi: POP3 pop_listaus:

en: POP3 top:
fi: POP3 alkuun:

en: POP3 user:
fi: POP3 käyttäjä:

en: Paginate
fi: Sivuta

en: Password change was not successful!
fi: Salasanan vaihtaminen ei onnistunut.

en: Password for
fi: Salasana tunnukselle

en: Password:
fi: Salasana:

en: Personal Dictionary
fi: Oma Sanasto

en: Personal Dictionary Crypto Settings
fi: Oman Sanaston Suojausasetukset

en: Personal Dictionary Updated
fi: Oma Sanasto Päivitetty

en: Personal Information
fi: Henkilötiedot

en: Personal address book
fi: Henkilökohtainen osoitekirja

en: Please check any available international dictionaries which you would like to use when spellchecking:
fi: Valitse mahdolliset kansainväliset sanastot joita haluat käyttää oikeinkirjoituksen tarkistuksessa:

en: Please check any words you wish to delete from your dictionary.
fi: Valitse sanastostasi poistettavat sanat.

en: Please choose which dictionary you would like to use to spellcheck this message:
fi: Valitse sanasto jota käytetään tämän viestin oikeikirjoituksen tarkistukseen:

en: Please choose which options you wish to set up:
fi: Valitse mitä asetuksia haluat käsitellä:

en: Please contact your system administrator and report this error.
fi: Ota yhteys käyttötukeesi ja ilmoita tämä virhe.

en: Please decrypt my personal dictionary and store it in a clear-text format.
fi: Avaa oma sanastoni ja talleta se avoimessa muodossa.

en: Please encrypt my personal dictionary and store it in an encrypted format.
fi: Talleta sanastoni suojatussa muodossa.

en: Please enter something to search for
fi: Kirjoita ensin etsittävä teksti

en: Please make your selection first.
fi: Ole hyvä ja tee valinta ensin.

en: Please select address that you want to edit
fi: Ole hyvä ja valitse muokattava osoite

en: Please wait, communicating with the server...
fi: Odota, otetaan yhteys palvelimeen...

en: Plugin directory could not be found: %s
fi: Lisätoiminto-ohjelmistojen hakemistoa %s ei löytynyt.

en: Plugins
fi: Lisätoiminto-ohjelmistot (plugin)

en: Polish
fi: puola

en: Port:
fi: Portti:

en: Portuguese
fi: portugali

en: Possible reason:
fi: Mahdollinen syy:

en: Post to List
fi: Lähetä listaosoitteeseen

en: Preference database error (%s). Exiting abnormally
fi: Asetustietokantavirhe (%s). Epänormaali lopetus.

en: Preference file, %s, could not be copied from temporary file, %s. Contact your system administrator to resolve this issue.
fi: Asetustiedostoa %s ei voitu kopioida väliaikaistiedostosta %s. Ota yhteys käyttötukeesi, ilmoita tämä virhe.

en: Preference file, %s, could not be opened. Contact your system administrator to resolve this issue.
fi: Asetustiedostoa %s ei saatu auki. Ota yhteys käyttötukeesi, ilmoita tämä virhe.

en: Preference file, %s, could not be written. Contact your system administrator to resolve this issue.
fi: Asetustiedostoon %s ei voitu kirjoittaa. Ota yhteys käyttötukeesi, ilmoita tämä virhe.

en: Preference file, %s, does not exist. Log out, and log back in to create a default preference file.
fi: Asetustiedostoa %s ei löydy. Poistu ja kirjaudu uudestaan sisään luodaksesi uuden asetustiedoston.

en: Preferences DSN
fi: Asetukset DSN

en: Preferences key field
fi: Asetusten avainkenttä

en: Preferences table
fi: Asetukset taulukko

en: Preferences username field
fi: Asetukset käyttäjänimikenttä

en: Preferences value field
fi: Asetusten arvokenttä

en: Prefix Signature with '-- ' Line
fi: Lisää oikeaoppinen '-- ' rivi allekirjoituksen edelle

en: Prefix for Original Message when Replying
fi: Rivin alkumerkki vastattaessa viestiin

en: Premature end of list
fi: Lista keskeneräinen

en: Previous
fi: Edellinen

en: Print
fi: Tulosta

en: Printer Friendly
fi: Tulostusystävällinen

en: Priority
fi: Prioriteetti

en: Priority:
fi: Prioriteetti:

en: Proceed
fi: Jatka

en: Provider Link URI
fi: Palveluntarjoajan linkin URI

en: Provider Name
fi: Palveluntarjoajan nimi:

en: Purge
fi: Tyhjennä

en: Quarterly
fi: Neljännesvuosittain

en: Query:
fi: Pyyntö:

en: Quick email-based reporting
fi: Nopea sähköpostipohjainen raportointi

en: Quote Who XML
fi: Lainaus XML

en: RFC822 Message body
fi: RFC822-viestin runko

en: Read
fi: Luettu

en: Read data:
fi: Lue tietoja:

en: Read receipt
fi: Lukukuitti

en: Read:
fi: Luettu:

en: Reason Given:
fi: Syyksi on annettu:

en: Reason:
fi: Syy:

en: Receipt
fi: Kuittaus

en: Recent Searches
fi: Aiemmat haut

en: Reconnect from dead connection
fi: Uusi yhteys

en: Refetching message
fi: Ladataan viesti

en: Refresh Folder List
fi: Päivitä kansiolista

en: Refresh Page
fi: Päivitä sivu

en: Relevance
fi: relevanssi

en: Remote POP server Fetching Mail
fi: POP palvelin lataa Viestejä

en: Remote POP server settings
fi: POP palvelimen asetukset

en: Remove All Criteria
fi: Poista kaikki kriteerit

en: Remove unneccessary messages from your folder and start with your Trash folder.
fi: Poista tarpeettomia viestejä kansioistasi, aloita Poistetut -kansiosta.

en: Rename
fi: Muuta nimeä

en: Rename a Folder
fi: Muuta kansion nimeä

en: Rename a folder
fi: Muuta kansion nimi

en: Renamed successfully.
fi: Nimi vaihdettiin onnistuneesti.

en: Reply
fi: Vastaa

en: Reply All
fi: Vastaa kaikille

en: Reply Citation Options
fi: Vastauksen sitaattiasetukset

en: Reply Citation Style
fi: Vastauksen sitaattimuoto

en: Reply To
fi: Vastaus osoitteeseen

en: Reply to List
fi: Vastaa listaosoitteeseen

en: Report as Spam
fi: Ilmoita roskapostiksi

en: Request:
fi: pyydetään:

en: Requested action aborted: error in processing
fi: Toimintoa ei suoritettu: virhe suorituksessa

en: Requested action not taken: insufficient system storage
fi: Toimintoa ei suoritettu: tila ei riitä

en: Requested action not taken: mailbox name not allowed
fi: Toimintoa ei suoritettu: postilaatikon nimi on virheellinen

en: Requested action not taken: mailbox unavailable
fi: Toimintoa ei suoritettu: sähköpostilaatikkoa ei käytössä

en: Requested mail action aborted: exceeding storage allocation
fi: Toimintoa ei suoritettu: postilaatikko on täynnä

en: Requested mail action not taken: mailbox unavailable
fi: Toimintoa ei suoritettu: postilaatikko ei käytössä

en: Requires PHP 4.3.x! Experimental.
fi: Vaatii PHP 4.3.x:n! Kokeellinen.

en: Reset Form
fi: Tyhjennä lomake

en: Response:
fi: Vastaus:

en: Resume Draft
fi: Jatka luonnoksen kirjoitusta

en: Return
fi: Paluu

en: Return to options page
fi: Paluu asetussivulle

en: Right
fi: Oikealla

en: Romanian
fi: romania

en: Run some test IMAP commands, displaying both the command and the result. These tests use the SquirrelMail IMAP commands and your current SquirrelMail configuration. Custom command strings can be used.
fi: Testaa joitakin IMAP-komentoja ja niiden vastauksia.

en: Russian
fi: venäjä

en: SMTP Authentication Type
fi: käyttäjän tarkastustapa (SMTP)

en: SMTP Server Address
fi: Postipalvelimen (SMTP) osoite

en: SMTP Server Port
fi: Postipalvelimen (SMTP) portti

en: SPAM Filters
fi: Roskapostisuodattimet

en: SPAM filters allow you to select from various DNS based blacklists to detect junk email in your INBOX and move it to another folder (like Trash).
fi: Roskapostin suodattaminen mahdollistaa DNS-perusteisten mustalistattujen viestienlähettäjien viestien siirtämisen muihin kansioihin (esim roskakoriin).

en: Same as server
fi: Sama kuin palvelimella

en: Sat
fi: la

en: Saturday
fi: lauantai

en: Save
fi: Talleta

en: Save / Update
fi: Talleta / Päivitä

en: Save Draft
fi: Talleta Luonnos

en: Save ID
fi: Talleta ID

en: Save Message
fi: Tallenna viesti

en: Save Method
fi: Talleta metodi

en: Save Service Type
fi: Tallennettu palvelutyyppi

en: Save folder tree
fi: Tallenna kansiorakenne

en: Saved Scan type
fi: Tallennettu skannaustyyppi

en: Saving UIDL
fi: Talletetaan UIDL

en: Search
fi: Etsi

en: Search Archives
fi: Hae arkistoja

en: Search Results
fi: Hakutulokset

en: Search error.
fi: Hakuvirhe.

en: Search for
fi: Etsi

en: Search for words:
fi: Etsi sanoja:

en: Seconds
fi: Sekuntia

en: Select
fi: Valitse

en: Select %s to turn on playing a media file when unseen mail is in your folders. When enabled, you can specify the media file to play in the provided file box.
fi: Valitse %s jos haluat soittaa multimediatiedoston uusien viestien saapuessa. Voit valita haluamasi multimediatiedoston, esimerkiksi jonkin äänitiedoston.

en: Select All
fi: Valitse kaikki

en: Select Server:
fi: Valitse Palvelin:

en: Select a folder
fi: Valitse kansio

en: Select body
fi: Valitse viesti

en: Select from the list of %s the media file to play when new mail arrives. If no file is specified, %s, no sound will be used.
fi: Valitse %s listalta multimediatiedosto joka soitetaan uusien viestien saapuessa. Valitsemalla paikallinen %s voit käyttää omassa koneessasi olevia tiedostoja. Jos et valitse mitään niin palvelimen oletustiedosto otetaan käyttöön.

en: Select server file
fi: Valitse palvelimen tiedosto:

en: Select your translator:
fi: Valitse kääntäjäsi:

en: Selected Server:
fi: Valittu palvelin

en: Selecting the %s option will change the title in some browsers to let you know when you have new mail (requires JavaScript, and only works in IE but you won't see errors with other browsers). This will always tell you if you have new mail, even if you have %s enabled.
fi: Valitsemalla %s saadaan Internet Explorerin otsikkorivi vaihtumaan uusien viestien saapuessa (vaatii JavaScriptin, ei aiheuta virheitä muissa selaimissa vaikka näistä toiminto puuttuu). Tämän valitsemalla näet aina jos sinulla on uusia viestejä, jopa silloin kun %s on käytössä.

en: Selecting the %s option will enable the showing of a popup window when unseen mail is in your folders (requires JavaScript).
fi: Valitsemalla Näytä ilmoitusruutu asetuksella uusi ikkuna avautuu jos kansioihisi on tullut uusia viestejä (vaatii JavaScriptin).

en: Selection List Style
fi: Valintalistan muoto

en: Send
fi: Lähetä

en: Send Mail
fi: Lähetä Viesti

en: Send Spam Report
fi: Lähetä SpamCop-raportti

en: Send read receipt now
fi: Lähetä lukukuitti nyt

en: Sendmail Path
fi: Sendmailin hakemistopolku

en: Sent
fi: Lähetetty:

en: Sent By
fi: Lähettänyt:

en: Sent Folder
fi: Lähetettyjen Kansio:

en: Sent Subfolders Options
fi: Lähetettyjen alikansioasetukset

en: Sent To
fi: Lähetä:

en: Sep
fi: syys

en: September
fi: syyskuu

en: Serbian
fi: serbia

en: Server Capability response:
fi: Palvelin vastasi:

en: Server Name:
fi: Palvelimen nimi:

en: Server Settings
fi: Palvelimen asetukset

en: Server does not support UIDL.
fi: Palvelin ei tue UIDLlää

en: Server error. Disconnect
fi: Palvelinvirhe...Katkaisu

en: Server replied:
fi: Palvelin vastasi:

en: Server replied: %s
fi: Palvelin vastasi: %s

en: Server responded:
fi: Palvelin vastasi:

en: Server-side sorting is not supported by your IMAP server.
fi: IMAP-palvelin ei tue järjestämistä.

en: Server:
fi: Palvelin:

en: Service not available, closing channel
fi: Palvelua ei ole käytössä, yhteys katkaistaan

en: Set Event
fi: Aseta tapahtuma

en: Set up international dictionaries
fi: Aseta kansainvälisiä sanastoja

en: Show 'Contain Sub.' Option
fi: Näytä 'Sisältää alikansioita' Vaihtoehto

en: Show 'Delete & Prev/Next' Links
fi: Näytä 'Poista & Edell./Seur.'-linkit

en: Show All
fi: Näytä kaikki

en: Show Clock on Folders Panel
fi: Näytä kello kansiopaneelissa

en: Show Flag / Unflag Buttons
fi: Näytä lippupainikkeet

en: Show Folder Prefix Option
fi: Näytä kansion etuliite vaihoehto

en: Show HTML Version by Default
fi: Näytä HTML-versio oletuksena

en: Show Special Folders Color
fi: Näytä erikoiskansiot eri värillä

en: Show System Specifications
fi: Näytä järjestelmän tiedot

en: Show alternative language names
fi: Näytä vaihtoehtoiset kielten nimet

en: Show button in toolbar
fi: Näytä painike työkalupalkissa

en: Show fortunes at top of mailbox
fi: Näytä vinkit postilaatikon yläpuolella

en: Show only subscribed folders
fi: Näytä vain tilatut kansiot

en: Show popup window on new mail
fi: Näytä uudessa ikkunassa ilmoitus uusista viesteistä

en: Show time
fi: Näytä aika

en: Show time with seconds
fi: Näytä aika sekuntteineen

en: Show translation box
fi: Näytä käännösruutru

en: Show weekday and time
fi: Näytä viikonpäivä ja aika

en: Sign Out
fi: Kirjaudu ulos

en: Signature
fi: Allekirjoitus

en: Signature Options
fi: Allekirjoitusasetukset

en: Signature file, %s, could not be copied from temporary file, %s. Contact your system administrator to resolve this issue.
fi: Allekirjoitustiedostoa %s ei voitu kopioida %s:sta. Ota yhteys käyttötukeesi ja ilmoita tämä virhe.

en: Signature file, %s, could not be opened. Contact your system administrator to resolve this issue.
fi: Allekirjoitustiedostoa %s ei voitu avata. Ota yhteys käyttötukeesi ja ilmoita tämä virhe.

en: Signature file, %s, could not be written. Contact your system administrator to resolve this issue.
fi: Allekirjoitustiedostoon %s ei voitu kirjoittaa. Ota yhteys käyttötukeesi ja ilmoita tämä virhe.

en: Signature is too big.
fi: Allekirjoitus on liian iso.

en: Signout
fi: Kirjaudu ulos

en: Signout Page
fi: Poistumissivu

en: Size
fi: Koko

en: Slovenian
fi: slovenia

en: Smaller Than
fi: pienempi kuin

en: Solution:
fi: Ehdotuksia:

en: Some of your preference changes were not applied.
fi: Osa tekemistäsi muutoksista ei tullut voimaan.

en: Some or all of the help documents are not present!
fi: Osa tai kaikki ohjedokumentit puuttuvat!

en: Sort By:
fi: Järjestä:

en: Sort by Received Date
fi: Järjestä vastaanottopäiväyksen mukaan

en: Source
fi: Lähde

en: Spam Filtering
fi: Roskapostin suodatus

en: Spam Reporting Method:
fi: Roskapostin raportointitapa:

en: Spam Service Type:
fi: Roskapostipalvelun tyyppi

en: Spam is sent to %s.
fi: Roskaposti lähetty vastaanottajalle: %s.

en: Spam reporting
fi: Roskapostin raportointi

en: Spam scan is limited to %s.
fi: Roskapostin skannaus rajoitettu: %s.

en: SpamCop - Spam Reporting
fi: SpamCop - raportointi

en: SpamCop link is:
fi: SpamCop-linkki on

en: SpamCop reporting
fi: SpamCop-raportointi

en: SpamCop service type
fi: SpamCop-palvelutyyppi

en: Spanish
fi: espanja

en: Special Folder Options
fi: Erityiset kansioasetukset

en: SpellChecker Options
fi: Oikeinkirjoituksen tarkistuksen asetukset

en: Spellcheck completed. Commit changes?
fi: Oikeinkirjoituksen tarkistus valmis. Tehdäänkö muutokset?

en: SquirrelMail Notice:
fi: SquirrelMail-huomautus:

en: SquirrelMail Version
fi: SquirrelMailin versio

en: SquirrelMail Webmail Application
fi: SquirrelMail-selainposti

en: SquirrelMail could not decode the bodystructure of the message
fi: Selainposti ei saanut rakennetta auki viestistä

en: SquirrelMail is the name of the program that provides access to your email via the web.
fi: SquirrelMail on ohjelma, joka sallii sähköpostien käsittelyn www-selaimella.

en: SquirrelMail version %s
fi: SquirrelMail-selainposti versio %s

en: SquirrelSpell Initiating
fi: SquirrelSpell Alustus

en: SquirrelSpell Options Menu
fi: SquirrelSpell Asetusmenu

en: SquirrelSpell Results
fi: SquirrelSpell Tulokset

en: SquirrelSpell is misconfigured.
fi: SquirrelSpell on määritelty väärin.

en: Standard search
fi: Vakiohaku

en: Start Bug Report Form
fi: Aloita virheraportointi

en: Start time:
fi: Alkuaika:

en: Store in Folder:
fi: Talleta Kansioon:

en: Style Sheet URL (css)
fi: Tyylisivujen (css) internetosoite URL

en: Subfolder
fi: Alikansio

en: Subject
fi: Aihe

en: Submit
fi: Aktivoi

en: Submit a Bug Report
fi: Lähetä virheraportti

en: Submitter
fi: Lähettäjä

en: Subscribe
fi: Ota käyttöön

en: Subscribe to:
fi: Ota käyttöön:

en: Subscribed successfully.
fi: Käyttöönotto onnistui!

en: Subscription Unsuccessful - Folder does not exist.
fi: Käyttöönotto epäonnistui - Kansiota ei ole.

en: Successful re-encryption
fi: Uudelleensalaus onnistui.

en: Successfully Saved Options
fi: Asetukset on talletettu!

en: Suggestions
fi: Ehdotuksia:

en: Suggestions:
fi: Ehdotuksia:

en: Summary
fi: Yhteenveto

en: Summary keyword:
fi: Yhteenvetoavainsana:

en: Sun
fi: su

en: Sunday
fi: sunnuntai

en: Swedish
fi: ruotsi

en: Syntax error in parameters or arguments
fi: Syntaksivirhe

en: Syntax error; command not recognized
fi: Komentoa ei tunnettu

en: System information
fi: Järjestelmän tiedot

en: THIS FOLDER IS EMPTY
fi: TÄMÄ KANSIO ON TYHJÄ.

en: TLS is enabled, but this version of PHP does not support TLS sockets, or is missing the openssl extension.
fi: TLS on aktivoitu, mutta tämä PHP-versio ei tue TLS:a tai OpenSSL-laajennus puuttuu.

en: TODAY
fi: TÄNÄÄN

en: Table of Contents
fi: Sisältö

en: Take Address
fi: Ota osoite

en: Temp Directory
fi: Väliaikaisten hakemisto

en: Temporary authentication failure
fi: Käyttäjän tarkistus epäonnistui

en: Test Configuration
fi: Testaa asetukset

en: Test Name
fi: Testinimi

en: Test Sound
fi: Kokeile ääntä

en: The %s option will check ALL of your folders for unseen mail, not just the inbox for notification.
fi: Tarkista kaikki kansiot, ei ainosastaan INBOX, jos haluat että uusien viestien ilmoitus koskee kaikkia kansioitasi.

en: The IMAP server is reporting that plain text logins are disabled.
fi: IMAP-palvelin kertoo, että 'plain text' sisäänkirjaus ei ole mahdollista.

en: The administrator installed the following plugins:
fi: Ylläpito on asentanut seuraavat lisäohjelmat:

en: The help has not been translated to %s. It will be displayed in English instead.
fi: Ohjetta ei valitettavasti ole käännetty kielelle %s. Ohje näytetään englanniksi.

en: The index order is the order that the columns are arranged in the message index. You can add, remove, and move columns around to customize them to fit your needs.
fi: Sarakejärjestys on sarakkeiden esittämisjärjestys viestissä. Voit lisätä, poistaa ja siirtää sarakkeita tarpeen mukaan.

en: The message sender has requested a response to indicate that you have read this message. Would you like to send a receipt?
fi: Viestin lähettäjä haluaa varmistuksen siitä että olet lukenut tämän viestin. Haluatko lähettää lukukuitin?

en: The more messages scanned, the longer it takes. It's recommended to scan unread messages only. If a change to the filters is made, it's recommended to set it to scan all messages, then go view the INBOX, then come back and set it to scan unread messages only. That way, the new spam filters will be applied and even the spam you didn't catch with the old filters will be scanned.
fi: Mitä enemmän skannaat sitä kauemmin se kestää. Ehdottaisin että skannaat vain uudet viestit. Jos muutat asetuksiasi niin muuta silloin hetkellisesti päälle kaikkien viestien skannaus, skannaa kansiosi, ja palauta skannaus takaisin vain uusille viesteille.

en: The name may not contain any of the following: %s
fi: Nimessä ei voi olla mitään seuraavista: %s

en: The order of the message index can be rearranged and changed to contain the headers in any order you want.
fi: Viestisarakkeet voidaan määritellä näyttämään otsaketiedot halutussa järjestyksessä.

en: The server couldn't find the message you requested.
fi: Palvelin ei löytänyt pyytämääsi viestiä.

en: The spellcheck is not finished. Really close and commit changes?
fi: Oikeikirjoituksen tarkistus kesken. Poistu ja talleta?

en: The spellcheck is not finished. Really close and discard changes?
fi: Oikeikirjoituksen tarkistus kesken. Poistu ja peruuta?

en: Theme
fi: Teema

en: Theme Name
fi: Teeman nimi

en: Theme Path
fi: Teeman hakemistopolku

en: Themes
fi: Teemat

en: There must be at least one criteria to search for
fi: Ainakin yksi hakukriteeri täytyy määritellä.

en: These settings change the way your folders are displayed and manipulated.
fi: Nämä asetukset määrittävät sen miten kansiot näytetään ja miten niitä käsitellään.

en: This configures settings for downloading email from a POP3 mailbox to your account on this server.
fi: Tämä määrittelee asetukset viestien hakuun POP3-postilaatikolta tämän palvelimen postitilin kansioihisi.

en: This configures settings for playing sounds and/or showing popup windows when new mail arrives.
fi: Tässä setuksia äänien ja/tai ikkunailmoitusten käytöstä kun uusia viestejä on tullut kansioihin.

en: This contains personal information about yourself such as your name, your email address, etc.
fi: Sisältää henkilötietoja, kuten nimesi, sähköpostiosoitteesi jne.

en: This external link will open in a new window
fi: Tämä ulkoinen linkki avaa uuden ikkunan.

en: This image has been removed for security reasons
fi: Tämä kuva on poistettu tietoturvasyistä.

en: This module allows administrators to manage SquirrelMail main configuration remotely.
fi: Tämä moduuli mahdollistaa SquirrelMailin pääasetusten etäkäsittelyn.

en: This will delete your personal dictionary file. Proceed?
fi: Tämä poistaa henkilökohtaisen sanastotiedoston. Jatketaanko?

en: This will encrypt your personal dictionary and store it in an encrypted format. Proceed?
fi: Tallettaa henkilökohtaisen sanastosi suojatussa muodossa. Jatketaanko?

en: This will send a message to %s requesting help for this list. You will receive an emailed response at the address below.
fi: Lähettää viestin vastaanottajalle %s ja pyytää apua listan käytöstä. Saat vastauksen sähköpostitse alla olevaan osoitteeseen.

en: This will send a message to %s requesting that you will be subscribed to this list. You will be subscribed with the address below.
fi: Lähettää viestin vastaanottajalle %s ja ilmoittaa sinut listan tilaajaksi. Tilausosoitteesi on allaoleva osoite.

en: This will send a message to %s requesting that you will be unsubscribed from this list. It will try to unsubscribe the adress below.
fi: Lähettää viestin vastaanottajalle %s ja peruuttaa tilauksesi. Osoite joka yritetään poistaa on allaoleva osoite.

en: Thorough email-based reporting
fi: Perusteellinen sähköpostipohjainen raportointi

en: Thread View
fi: Ketjunäkymä

en: Thread sorting is not supported by your IMAP server.
fi: IMAP-palvelin ei tue järjestämistä ketjuittain.

en: Thu
fi: to

en: Thursday
fi: torstai

en: Time:
fi: Aika:

en: Timezone Options
fi: Aikavyöhykeasetukset

en: Title
fi: Otsikko:

en: Title & Org. / Dept.
fi: Titteli ja organisaatio / osasto

en: Title:
fi: Otsikko:

en: To
fi: Vastaanottaja

en: To or Cc
fi: Vastaanottaja (To) tai Kopionvastaanottaja (Cc)

en: To: field
fi: To: kenttä

en: Today's Fortune
fi: Tämän päivän Vinkit

en: Toggle All
fi: Vaihda kaikki valinnat

en: Top
fi: Alkuun

en: Top Frame
fi: Näytön yläosa

en: Transaction failed
fi: Transaktio epäonnistui

en: Transform Selected Messages
fi: Valitut viestit

en: Translate
fi: Käännä

en: Translate inside the SquirrelMail frames
fi: Käännös SquirrelMail ruutujen sisällä

en: Translation Options
fi: Käännösasetukset

en: Translation Preferences
fi: Käännösasetukset

en: Translation Theme:
fi: Käännösteema

en: Translation direction
fi: Käännössuunta

en: Translator
fi: Kääntäjä

en: Transliterate unknown words:
fi: Translitteroi tuntemattomat sanat:

en: Trash Folder
fi: Poistetut -kansio

en: Try
fi: Kokeile

en: Try to verify addresses
fi: Varmista osoitteet

en: Tue
fi: ti

en: Tuesday
fi: tiistai

en: Turkish
fi: turkki

en: Tweaks
fi: Virittelyt

en: UID support
fi: UID-tuki

en: Unable to bind to LDAP server.
fi: Yhteyden avaaminen LDAP-palvelimeen ei onnistu.

en: Unable to connect to LDAP server.
fi: Ei yhteyttä LDAP-palvelimeen

en: Unable to find user's DN.
fi: Käyttäjän DN ei löydy.

en: Unable to find user's password attribute.
fi: Käyttäjän salasanan attribuuttia ei löydy.

en: Unable to list addresses from %s
fi: Osoitteita ei löytynyt %s:sta

en: Unable to rebind to LDAP server.
fi: Uuden yhteyden avaaminen LDAP-palvelimelle epäonnistui.

en: Unable to update
fi: Päivitys epäonnistui

en: Unable to use LDAP TLS in current setup.
fi: LDAP TLS:n käyttö nykyasetuksilla ei onnistu.

en: Unable to use TLS.
fi: TLS:n käyttö epäonnistui.

en: Unable to validate user's password.
fi: Käyttäjän salasanan validointi epäonnistui.

en: Undefined Function
fi: Tuntematon toiminto

en: Undelivered Message Headers
fi: Toimittamattomat Viestiotsakkeet

en: University of Washington's IMAP server
fi: Washingtonin yliopiston (UW) IMAP-palvelin

en: Unknown Sender
fi: Tuntematon lähettäjä

en: Unknown date
fi: Tuntematon päiväys

en: Unknown error: %s
fi: Tuntematon virhe: %s

en: Unknown recipient
fi: Tuntematon vastanottaja

en: Unknown response
fi: Tuntematon vastaus

en: Unknown response from IMAP server:
fi: IMAP-palvelimen tuntematon vastaus:

en: Unknown sender
fi: Tuntematon lähettäjä

en: Unknown user or password incorrect.
fi: Tuntematon käyttäjä tai väärä tunnussana.

en: Unread
fi: Ei luettu

en: Unread Message Notification Type
fi: Ei-luettujen viestien varoituksen tyyppi

en: Unread messages only
fi: Vain uudet viestit

en: Unseen and Total
fi: Ei-luetut ja Kaikkiaan

en: Unselect All
fi: Poista kaikki valinnat

en: Unsubscribe
fi: Poista käytöstä

en: Unsubscribed successfully.
fi: Käytöstäpoisto onnistui!

en: Unthread View
fi: Viestinäkymä

en: Up
fi: Ylös

en: Update Event
fi: Päivitä tapahtuma

en: Update address
fi: Päivitä osoite

en: Upload Media File:
fi: Lähetä mediatiedosto:

en: Uploaded Media File:
fi: Lähetetty mediatiedosto:

en: Use &quot;detect&quot; to auto-detect.
fi: Käytä &quot;tunnista&quot; automaattiseen tunnistukseen.

en: Use Addresses
fi: Käytä osoitteita

en: Use Javascript
fi: Käytä JavaScriptiä

en: Use PHP iconv functions
fi: Käytä PHP:n iconv-funktioita

en: Use PHP recode functions
fi: Käytä PHP:n recode-funktioita

en: Use Sendmail Binary
fi: Käytä sendmailia

en: Use Sent Subfolders
fi: Käytä Lähetettyjen alikansioita:

en: Use Signature
fi: Käytä Allekirjoitusta

en: Use TLS for IMAP Connections
fi: Käytä TLS-suojausta

en: Use TLS for SMTP Connections
fi: Käytä TLS-suojausta

en: Use index number of theme
fi: Teemojen numerointi

en: Use server-side sorting
fi: Käytä järjestämistä palvelimella

en: Use server-side thread sorting
fi: Käytä ketjutusta palvelimella

en: Use the %s option to only check for messages that are recent. Recent messages are those that have just recently showed up and have not been "viewed" or checked yet. This can prevent being continuously annoyed by sounds or popups for unseen mail.
fi: Käytä Tarkista viimeisimmät tarkistaaksesi viimeisimmät viestit. Viimeisimmät viestit ovat ne jotka ovat saapuneet mutta joita ei ole vielä "luettu" tai tarkistettu. Tällä voi välttyä jatkuvalta piipitykseltä uusien viestien saapuessa.

en: Use this to change your email password.
fi: Käytä tätä vaihtaaksesi sähköpositin salasanasi.

en: User '%s' already exist
fi: Käyttäjä '%s' on jo olemassa

en: User '%s' does not exist
fi: Käyttäjää '%s' ei ole olemassa

en: User not local; please try forwarding
fi: Käyttäjä ei ole paikallinen; yritä välittää viesti

en: User's Password
fi: Oma salasana:

en: User-Defined
fi: Käyttäjän määrittämä

en: User-Defined Citation End
fi: Käyttäjän määrittämä vastaussitaatin loppu

en: User-Defined Citation Start
fi: Käyttäjän määrittämä vastaussitaatin alku

en: Username:
fi: Käyttäjätunnus:

en: Usernames in Lowercase
fi: Käyttäjänimet pienillä kirjaimilla

en: Using CRAM-MD5 or DIGEST-MD5 authentication instead may work.
fi: CRAM-MD5- tai DIGENST-MD5-autentikoinnin käyttäminen voi toimia.

en: Verify New Password:
fi: Uusi salasana uudestaan:

en: View
fi: näytä

en: View Business Card
fi: Näytä käyntikortti

en: View Full Header
fi: Näytä kaikki otsaketiedot

en: View Message
fi: Näytä viesti

en: View Message details
fi: Näytä viestin tiedot

en: View Printable Version
fi: Näytä tulostusversio

en: View Unsafe Images
fi: Näytä turvattomat kuvat

en: View message
fi: Näytä viesti

en: Viewing Full Header
fi: Näytössä ovat kaikki otsaketiedot

en: Viewing Message: %s (%s total)
fi: Viesti: %s; yhteensä %s.

en: Viewing Messages: %s to %s (%s total)
fi: Viestit %s - %s; yhteensä %s.

en: Viewing a Business Card
fi: Näytössä on käyntikortti

en: Viewing a text attachment
fi: Näytössä on tekstiliite

en: Viewing an image attachment
fi: Näytössä kuvaliite

en: WARNING! Header filters should be of the format &quot;Header: value&quot;
fi: VAROITUS! Otsikkosuodattimien tulisi olla muotoa &quot;Otsake: Arvo&quot;

en: WARNING! Tell the administrator to set the %s variable.
fi: HUOM! Pyydä ylläpitoasi asettamaan muuttuja %s.

en: WARNING! You must enter something to search for.
fi: HUOM! Kirjoita ensin etsittävä teksti.

en: Warning,
fi: Varoitus,

en: Was displayed on %s
fi: Avattiin näyttöön, %s

en: Web Page
fi: Web-sivu

en: Web-based form
fi: WWW-pohjainen lomake

en: Web-based reporting
fi: WWW-pohjainen raportointi

en: Wed
fi: ke

en: Wednesday
fi: keskiviikko

en: Welsh
fi: wales

en: What to Scan:
fi: Mitä skannataan:

en: When composing:
fi: Kirjoitettasessa:

en: When reading:
fi: Luettaessa:

en: Which translator should be used when you get messages in a different language?
fi: Mitä kääntäjää käytetään muunkielisten viestien saapuessa?

en: White
fi: Valkoinen

en: Width of Compose Window
fi: Kirjoitusikkunan leveys

en: Width of Editor Window
fi: Muokkausikkunan leveys

en: Width of Folder List
fi: Kansiolistan leveys

en: Width of popup window:
fi: Kirjoitusikkunan leveys:

en: Work Phone
fi: Työpuhelin

en: Wrap Incoming Text At
fi: Näytettävien kirjaimien määrä riviä kohti

en: Write failed
fi: Kirjoittaminen epäonnistui

en: Write to addressbook failed
fi: Osoitekirjaan kirjoittaminen epäonnistui

en: Written by:
fi: Tehnyt:

en: Yearly
fi: Vuosittain

en: Yes
fi: Kyllä

en: You also decide if you want the translation box displayed, and where it will be located.
fi: Voit myös päättää näytetäänkö käännösruutu ja missä sen paikka on.

en: You can change the way that SquirrelMail looks and displays information to you, such as the colors, the language, and other settings.
fi: Voit vaihtaa SquirrelMailin näytön värejä, kielen jne.

en: You can either delete your dictionary or type in the old password. Not both.
fi: Voit joko poistaa sanaston tai antaa vanhan salasanasi. Ei Molempia.

en: You can only edit one address at the time
fi: Osoitteita voi muokata vain yksi kerrallaan

en: You have %s new message | You have %s new messages
fi[0]: Olet saanut uuden viestin!
fi[1]: Olet saanut uusia viestejä!

en: You have %s new messages
fi: Olet saanut %s uutta viestiä!

en: You have been successfully signed out.
fi: Olet kirjautunut ulos selainpostista.

en: You have not filled in the "To:" field.
fi: Et ole määrittänyt Vastaanottajaa (To:).

en: You have not selected a folder to delete. Please do so.
fi: Et ole valinnut poistettavaa kansiota. Ole hyvä ja valitse.

en: You have not selected a folder to rename. Please do so.
fi: Et ole valinnut kansiota, jonka nimi muutetaan. Ole hyvä ja valitse.

en: You must also type in your new password in the verify box.
fi: Sinun täytyy myös kirjoittaa uusi salasanasi toisen kerran.

en: You must be logged in to access this page.
fi: Tätä sivua voi tarkastella vasta kirjauduttuasi sisään.

en: You must make a choice
fi: Sinun on valittava yksi vaihtoehdoista

en: You must select a scan type.
fi: Sinun on valittava yksi vaihtoehdoista.

en: You must select a spam folder.
fi: Valitse roskapostikansio.

en: You must type in a new password.
fi: Sinun täytyy kirjoittaa uusi salasana.

en: You must type in your current password.
fi: Sinun täytyy kirjoittaa nykyinen salasanasi.

en: You need to have php4 installed with the multibyte string function enabled (using configure option --enable-mbstring).
fi: PHP asetusvirhe, tarvitaan --enable-mbstring

en: You should be aware that the encryption used to store your password is not perfectly secure. However, if you are using pop, there is inherently no encryption anyway. Additionally, the encryption that we do to save it on the server can be undone by a hacker reading the source to this file.
fi: Huomaa että salasanasi suojaus ei ole täydellinen. Jos käytät POP palvelinta niin silloin suojausta ei ole lainkaan. Suojaus on valitettavasti mahdollista murtaa lukemalla ja ymmärtämällä tämä tiedosto.

en: Your Message has been sent.
fi: Viestisi on lähetetty.

en: Your SpamCop authorization code:
fi: Sinun SpamCop auktorisointikoodisi:

en: Your current password is not correct.
fi: Nykyinen salasanasi on virheellinen.

en: Your current timezone
fi: Aikavyöhykkeesi tällä hetkellä

en: Your mailbox is not located at this server. Try a different server or consult your system administrator
fi: Postilaatikkosi ei ole tällä palvelimella. Yritä toista palvelinta tai ota yhteys tukeen.

en: Your message
fi: Viestisi

en: Your new password contains invalid characters.
fi: Uudessa salasanassasi on virheellisiä merkkejä

en: Your new password does not match the verify password.
fi: Et kirjoittanut kahdesti uutta salasanaasi samalla tavalla.

en: Your new password should be %s to %s characters long.
fi: Uuden salasanasi tulisi olla %s - %s merkkiä pitkä.

en: Your personal dictionary was erased.
fi: Sanastosi poistettu.

en: Your personal dictionary was erased. Please close this window and click "Check Spelling" button again to start your spellcheck over.
fi: Henkilökohtainen sanastosi tyhjennettiin. Ole hyvä ja sulje tämä ikkuna ja klikkaa uudestaan "Tarkista Oikeikirjoitus"-nappia.

en: Your personal dictionary was re-encrypted successfully. Now return to the &quot;SpellChecker options&quot; menu and make your selection again.
fi: Sanastosi uudelleentalletus onnistui. Palaa &quot;Oikeikirjoitusasetuksiin&quot; ja tee valintasi uudelleen.

en: Your personal dictionary was re-encrypted successfully. Please close this window and click "Check Spelling" button again to start your spellcheck over.
fi: Sanastosi uudelleentallennus onnistui. Ole hyvä ja sulje tämä ikkuna ja klikkaa uudestaan "Tarkista Oikeikirjoitus"-nappia.

en: Your search failed with the following error(s)
fi: Hakusi epäonnistui seuraavin virheilmoituksin

en: Your server options are as follows:
fi: Palvelinasetuksesi ovat seuraavat:

en: abort
fi: keskeytys

en: and&nbsp;subfolders:
fi: ja&nbsp;alikansiot:

en: apop authentication failed
fi: apop käyttäjäntarkistus epäonnistui

en: as a subfolder of
fi: alikansiona kansiolle

en: authentication failed
fi: käyttäjän tarkastus epäonnistui

en: connection does not exist
fi: ei yhteyttä

en: connection not established
fi: yhteyttä ei muodostettu

en: delete
fi: poista

en: down
fi: alas

en: edit
fi: muokkaa

en: forget
fi: unohda

en: from English
fi: englannista

en: g:i a
fi: G:i

en: hMailServer IMAP server
fi: hMailServer-IMAP-palvelin

en: in
fi: seuraavista:

en: in the center
fi: keskellä

en: less
fi: vähemmän

en: mailbox
fi: postilaatikko

en: more
fi: enemmän

en: no login ID submitted
fi: käyttäjätunnus puuttuu

en: none
fi: ----

en: none installed
fi: ei yhtään

en: not set yet
fi: ei vielä asetettu

en: pixels
fi: kuvapistettä

en: quote
fi: lainaus

en: refresh folder list
fi: päivitä kansioluettelo

en: remove
fi: poista

en: requested
fi: pyydetään

en: requires JavaScript to work
fi: vatii JavaScriptin toimiakseen

en: save
fi: talleta

en: search
fi: etsi

en: sec_remove_eng.png
fi: sec_remove_fi.png

en: see below
fi: katso seuraavasta

en: sent
fi: lähetetty

en: sort by email
fi: aakkosta sähköpostiosoitteen mukaan

en: sort by info
fi: aakkosta info-sarakkeen mukaan

en: sort by nickname
fi: aakkosta lempinimen mukaan

en: subject
fi: Aihe

en: the provided bodystructure by your imap-server
fi: IMAP-palvelimen antama viestirakenne

en: to English
fi: englantiin

en: to the left
fi: vasemmalla

en: to the right
fi: oikealla

en: to:
fi: Seuraavasti:

en: unavailable
fi: ei ole olemassa

en: unknown
fi: tuntematon

en: up
fi: ylös

en: uploaded media file
fi: lähetetty mediatiedosto

en: vCard Version %s is not supported. Some information might not be converted correctly.
fi: vCard versio %s ei ole tuettu. Osa tiedoista saattaa puuttua.

en: who
fi: kuka

en: with move option
fi: siirtomahdollisuudella
