SquirrelMail HEAD - en to fo translation catalogue (1384 entries)

en: %d Minute | %d Minutes
fo[0]: %d minuttur
fo[1]: %d minuttir

en: %s Login
fo: Logga inn %s

en: %s Logo
fo: %s búmerki

en: %s New Message | %s New Messages
fo[0]: %s nýtt boð
fo[1]: %s nýggj boð

en: %s New Messages
fo: %s nýggj boð

en: %s dictionary
fo: %s orðabók

en: %s is not found.
fo: %s er ikki funnið.

en: %s notice:
fo: %s fráboðan:

en: %s should be writable by user %s
fo: %s skuldi kunna skrivast til av brúkaranum %s

en: %s to %s
fo: %s til %s

en: %s wrote:
fo: %s skrivaði:

en: (Illegal date)
fo: (Dagfesting ikki loyvd)

en: (Missing argument)
fo: (Manglandi ávirki)

en: (Spurious argument)
fo: (Ógildugt ávirki)

en: (Wrong date)
fo: (Skeiv dagfesting)

en: (discards changes made on this form so far)
fo: (strikar broytingar, ið higartil eru gjørdar í hesum)

en: (no subject)
fo: (onki evni)

en: (none)
fo: (ongin)

en: 1 hr.
fo: 1 tími

en: 1.5 hr.
fo: 1,5 tími

en: 12-hour clock
fo: 12-tíma klokka

en: 2 hr.
fo: 2 tímar

en: 2.5 hr.
fo: 2,5 tímar

en: 24-hour clock
fo: 24-tíma klokka

en: 3 hr.
fo: 3 tímar

en: 3.5 hr.
fo: 3,5 tímar

en: 4 hr.
fo: 4 tímar

en: 5 hr.
fo: 5 tímar

en: 6 hr.
fo: 6 tímar

en: A
fo: S

en: A password transition is needed
fo: Tørvur er á skifti av loyniorði

en: ADD
fo: LEGG AFTURAT

en: ATTENTION:
fo: LEGG TIL MERKIS:

en: AUTHOR Wrote
fo: HØVUNDI skrivaði

en: About SpamCop
fo: Um SpamCop

en: About SquirrelMail %s
fo: Um SquirrelMail %s

en: Add
fo: Legg afturat

en: Add International Dictionaries
fo: Legg altjóða orðabøkur afturat

en: Add New Criteria
fo: Legg eyðkenni afturat

en: Add Server
fo: Legg vert afturat

en: Add a New Identity
fo: Legg samleika afturat

en: Add address
fo: Legg adressu afturat

en: Add this word to your personal dictionary
fo: Legg hetta orðið afturat tíni persónligu orðabók

en: Add to %s
fo: Legg afturat %s

en: Add to Dic
fo: Legg afturat orðabók

en: Add to address book
fo: Legg afturat adressubók

en: Add to:
fo: Legg afturat:

en: Additional info
fo: Fleiri upplýsingar

en: Address
fo: Adressa

en: Address Book
fo: Adressubók

en: Address Book Search
fo: Leiting í Adressubók

en: Address Book Take:
fo: Goym adressur í adressubók:

en: Address Books
fo: Adressubøkur

en: Address book DSN
fo: "DSN" hjá adressubók

en: Address book table
fo: Tabell hjá adressubók

en: Addressbook Display Format
fo: Vísingarsnið av adressubók

en: Addressbook is read-only
fo: Adressubók kann bert lesast

en: Addresses
fo: Adressur

en: Administration
fo: Umsiting

en: Advanced Identities
fo: Framkomnir samleikar

en: Advanced search
fo: Framkomin leiting

en: After message body
fo: Aftaná innihald

en: Alias:
fo: Dulnevni:

en: All
fo: Alt

en: All Folders
fo: Allar skjáttur

en: All address books
fo: Øllum adressubókum

en: All done!
fo: Liðugt!

en: All folders
fo: Allar skjáttur

en: All messages
fo: Øll boð

en: Allow editing of full name
fo: Loyvt at broyta fulla navn

en: Allow editing of identities
fo: Loyvt at broyta samleikar

en: Allow listing of global address book
fo: Loyv vísing av alheims adressubók

en: Allow remote configuration test
fo: Loyv fjarroynd av uppseting

en: Allow server charset search
fo: Loyv leiting við stavsetti hjá verti

en: Allow use of priority
fo: Loyv brúki av raðfesting

en: Allow writing into global address book
fo: Loyv skriving í alheims adressubók

en: Allow writing into global address book file
fo: Loyv at skriva í alheims adressubókafílu

en: Also, the use of TLS may allow SquirrelMail to login.
fo: Eisini, TLS nýtsla kann loyva Squirrelmail at logga inn.

en: Alternate Identity %d
fo: Annar samleiki %d

en: Always
fo: Altíð

en: Always Show Full Date
fo: Vís altíð fulla dagfesting

en: American date and time
fo: Amerikansk dagfesting og tíð

en: An error occured when SquirrelMail appended a message to the mailbox as listed in this message.
fo: Ein villa hendi, tá SquirrelMail legði eini boð afturat postkassanum, sum víst í hesum boðunum.

en: And
fo: Og

en: And In
fo: Og í

en: Answered
fo: Svarað

en: April
fo: Apríl

en: Are you sure you want to delete %s?
fo: Ert tú vís(ur) í, at tú vilt strika %s?

en: As Attachment
fo: Sum viðfest fíla

en: Attach:
fo: Viðfest:

en: Attachment
fo: Viðfesting

en: Attachments
fo: Viðfestar fílir

en: Attachments:
fo: Viðfestar fílir:

en: Authentication failed
fo: Feilur í heimildarkanning

en: Authentication mechanism is too weak
fo: Heimildarkanningarskipanin er ov veik

en: Authentication required
fo: Heimildarkanning kravd

en: Auto Create Special Folders
fo: Stovna serligar skjáttur sjálvvirkið

en: Auto Expunge
fo: Sjálvvirki "Expunge"

en: Auto Refresh Folder List
fo: Endurles skjáttuskrá sjálvvirkið

en: Auto delete folders
fo: Strika skjáttur sjálvvirkið

en: Autodetect
fo: Sjálvkanna

en: Back to &quot;SpellChecker Options&quot; page
fo: Aftur til &quot;uppseting av rættstavara&quot;

en: Bad request: %s
fo: Vánalig umbøn: %s

en: Bad sequence of commands
fo: Vánalig raðfylgja av stýriboðum

en: Base Sent Folder
fo: Uppruna Sent skjátta

en: Based upon given criteria, incoming messages can have different background colors in the message list. This helps to easily distinguish who the messages are from, especially for mailing lists.
fo: Grundað á givnar upplýsingar, kunnu innkomandi boð hava ymiskar bakgrundslitir í boðskránni. Hetta ger tað lættari at skina á hvørjum boðini eru frá, serliga fyri t-post listar.

en: Because PHP file uploads are turned off, you can not attach files to this message. Please see your system administrator for details.
fo: Av tí at PHP uppsendingar eru sløktar, kanst tú ikki viðfesta fílir til tíni boð. Tosa við skipanarumsitaran fyri at fáa nærri upplýsingar.

en: Before
fo: Áðrenn

en: Before headers
fo: Áðrenn boðhøvd

en: Before you send your bug report, please make sure to check this checklist for any common problems.
fo: Áðrenn tú sendir tína feilfráboðan, vinarliga kanna hesa eftirlitsskránna fyri allar vanligar trupulleikar.

en: Before you sign up, be warned
fo: Legg til merkis áðrenn tú meldar teg til

en: Between headers and message body
fo: Ímillum boðhøvd og innihald

en: Binc IMAP server
fo: Binc IMAP vertur

en: Blowfish is not supported by webserver's system crypt library.
fo: Blowfish er ikki stuðlað av "crypt library" í netservaraskipanini.

en: Body
fo: Innihald

en: Body retrieval error. The reason for this is most probably that the message is malformed.
fo: Kundi ikki heinta innihald. Orsøkin til hetta er óivað hon, at boðini eru avskapaði.

en: Bodystructure
fo: Innihaldsbygnaður

en: Both search functions
fo: Báðir leitimøguleikar

en: Brazilian Portuguese
fo: Brasilskt Portugisiskt

en: Bug
fo: Feilur

en: Bug Reports
fo: Feilfráboðanir

en: Bug Reports:
fo: Feilfráboðanir:

en: Bulgarian
fo: Bulgarskt

en: By default, move to sent
fo: Flyt til "sent" sjálvsett

en: By default, move to trash
fo: Flyt til "trash" sjálvsett

en: By default, save as draft
fo: Goym sum kladdu sjálvsett

en: By the SquirrelMail Project Team
fo: Av SquirrelMail menningarliðinum

en: Bypass Trash
fo: Leyp "Trash" um

en: COMMERCIAL - Dial-up users are often filtered out since they should use their ISP's mail servers to send mail. Spammers typically get a dial-up account and send spam directly from there.
fo: HANDILSVØRA - Brúkarar ið ringja upp, verða ofta síðlaðir frá, tí teir skulu brúka t-post vertirnar hjá sínum alnetveitara at senda t-post við.  Spammarar fáa sum oftast eina konto til uppringt samband og senda spam beinleiðis haðani.

en: COMMERCIAL - RBL+ Blackhole entries.
fo: HANDILSVØRA - RBL+ Blackhole entries

en: COMMERCIAL - RBL+ Dial-up entries.
fo: HANDILSVØRA - RBL+ Diap-up entries

en: COMMERCIAL - RBL+ OpenRelay entries.
fo: HANDILSVØRA - RBL+ OpenRelay entries

en: COMMERCIAL - Servers that are configured (or misconfigured) to allow spam to be relayed through their system will be banned with this. Another good one to use.
fo: HANDILSVØRA - Vertir, ið eru uppsettir (ella illa uppsettir), til at loyva spam at verða sent ígjøgnum teirra skipan verða noktaðir við hesum. Ein onnur góð skrá at brúka.

en: COMMERCIAL - This list contains servers that are verified spam senders. It is a pretty reliable list to scan spam from.
fo: HANDILSVØRA - Hendan skráin inniheldur vertir, ið eru váttaðir sum sendarar av spammi. Hetta er ein rættiliga álítandi skrá at kanna spam frá.

en: Calendar
fo: Álmanakki

en: Can't execute command '%s'.
fo: Fái ikki koyrt stýriboð '%s'.

en: Can't open SMTP stream.
fo: Fái ikki opnað SMTP "streym".

en: Cancel
fo: Ógilda

en: Cancel / Done
fo: Ógilda / Liðugt

en: Cannot change password!
fo: Kann ikki broyta loyniorð!

en: Cannot change password! (Is user 'Self Configurable User' ?) (401)
fo: Kann ikki broyta loyniorð! (Er brúkari 'Self Configurable User' ?) (401)

en: Cannot connect to Database Server, please try later!
fo: Kann ikki fáa samband við servara við dátugrunnu, royn aftur seinni!

en: Category:
fo: Slag:

en: Cellular Phone
fo: Fartelefon

en: Change
fo: Broyt

en: Change ALL occurances of this word
fo: Broyt orðið, hvørjafer tað kemur fyri

en: Change All
fo: Broyt øll

en: Change Password
fo: Broyt loyniorð

en: Change Settings
fo: Broyt stillingar

en: Change crypto settings
fo: Broyt krypterings uppsetingar

en: Change this word
fo: Broyt hettar orðið

en: Change title on supported browsers
fo: Broyt heiti á kagarum, ið duga tað

en: Change to:
fo: Broyt til:

en: Check Spelling
fo: Kanna stavseting

en: Check all boxes, not just INBOX
fo: Kanna allar skjáttur, ikki bert INBOX

en: Check for new messages in:
fo: Kannað um nýggjur postur er í:

en: Check mail
fo: Kanna post

en: Check mail at folder refresh
fo: Kanna post, tá skjáttur verða endurlisnar

en: Check mail at login
fo: Kanna post, tá eg loggi á

en: Check to see if your bug is already listed in the %sBug List%s on SourceForge. If it is, we already know about it and are trying to fix it.
fo: Kanna um tín feilur longu er at finna í %sFeilskránni%s á SourceForge. Er hann tað, vita vit longu um hann og arbeiða við at rætta hann.

en: Checkbox
fo: Valteigur

en: Chinese, Simplified
fo: Kinesiskt, einfaldað

en: Chinese, Traditional
fo: Kinesiskt, siðbundið

en: Choose &quot;no&quot; for SMTP
fo: Vel &quot;nei&quot; fyri SMTP

en: Click here to change the sorting of the address list
fo: Trýst her fyri at broyta skiljingina av adressuskránni

en: Click here to change the sorting of the message list
fo: Trýst her fyri at broyta skiljingina av boðskránni

en: Click here to go back
fo: Trýst her fyri at venda aftur

en: Click here to go to the options page.
fo: Trýst her fyri at fara til síðu við uppsetingum.

en: Click here to log back in.
fo: Trýst her fyri at logga inn aftur

en: Click here to return to %s
fo: Trýst her fyri at venda aftur til %s

en: Close
fo: Lat aftur

en: Close Window
fo: Lat vindeygað aftur

en: Close and Cancel
fo: Lat aftur og ógilda

en: Close and Commit
fo: Lat aftur og goym

en: Close this Window
fo: Lat hetta vindeygað aftur

en: Closing Connection
fo: Slíti samband

en: Closing POP
fo: Lati POP aftur

en: Color
fo: Litur

en: Command failed
fo: Villa í stýriboðum

en: Command failed
fo: Feilur í stýriboði

en: Command not implemented
fo: Stýriboð finst ikki

en: Command parameter not implemented
fo: Bundnatal (parameter) til stýriboð finst ikki

en: Command:
fo: Stýriboð:

en: Compose
fo: Skriva

en: Compose Messages in New Window
fo: Skriva boð í nýggjum vindeyga

en: Compose Preferences
fo: Uppseting til nýggj boð

en: Config File Version
fo: Slepping av uppsetingarfílu

en: Config file can't be opened. Please check config.php.
fo: Uppsetingarfíla kann ikki opnast. Vinarliga kanna config.php.

en: Configuration Administrator
fo: Uppsetingar umsitari

en: Confirm Delete
fo: Vátta strikan

en: Confirm Deletion of a Server
fo: Vátta strikan av einum verti

en: Confirm delete of selected server?
fo: Vátta strikan av valda verti?

en: Connecting to Password Server
fo: Fái samband við loyniorðvert.

en: Connection error: %s
fo: Villa í sambandi: %s

en: Contact Listowner
fo: Set teg í samband við eigara av lista

en: Contains:
fo: Inniheldur:

en: Content-Type
fo: Innihaldsslag

en: Control the behaviour and layout of writing new mail messages, replying to and forwarding messages.
fo: Stýr uppseting, háttin nýggj boð verða skrivaði, aftursvar og hvussu boð verða send víðari.

en: Could not create hashed directory structure!
fo: Kundi ikki stovna "hashed" fíluskrábygnað!

en: Could not create initial preference file!
fo: Kundi ikki stovna uppruna forvalda fílu!

en: Could not include PEAR database functions required for the database backend.
fo: Kundi ikki taka PEAR dátugrunnfunkur við, ið eru kravdar av dátugrunninum.

en: Could not lock datafile
fo: Kann ikki læsa dátufílu

en: Could not move/copy file. File not attached
fo: Fekk ikki flutt/avritað fílu. Fíla er ikki viðfest

en: Could not open temporary file '%s'.
fo: Kundi ikki opna fyribilsfílu '%s'.

en: Could not run the spellchecker command (%s).
fo: Kundi ikki koyra rættstavarastýriboð (%s).

en: Could not write calendar file %s
fo: Kundi ikki goyma álmanakkafílu %s

en: Count only messages that are RECENT
fo: Tel bert boð, sum eru NÝGGJ

en: Courier IMAP server
fo: Courier IMAP vertur

en: Create
fo: Stovna

en: Create Folder
fo: Stovna skjáttu

en: Created folder successfully.
fo: Skjátta stovnað.

en: Croatian
fo: Kroatiskt

en: Current File:
fo: Vald fíla:

en: Current Folder
fo: Vald skjátta

en: Current PHP LDAP extension does not allow use of ldap_set_option() function.
fo: Valda PHP LDAP víðkan loyvir ikki nýtslu av funkuni ldap_set_option().

en: Current Password:
fo: Verandi loyniorð:

en: Current Search
fo: Hendan leitingin

en: Current configuration requires LDAP support in PHP.
fo: Valda uppseting krevur stuðul fyri LDAP í PHP.

en: Currently, the quick reporting just forwards the request to the thorough reporting. Also, it appears that this is for members (non-free) only. Hopefully this will change soon.
fo: Sum nú er, víðarisendir skjót-fráboðanin umbønina til gjøllari fráboðan. Tað sær út til at hetta er bert fyri limir (ikki ókeypis). Vónandi broytist hetta skjótt.

en: Cursor Position when Replying
fo: Peikarastað, tá svarað verður

en: Custom GNU C time zones
fo: Tillagaði GNU C tíðarøki

en: Custom Stylesheet
fo: Tillaga "stylesheet"

en: Custom strict time zones
fo: Tillagaði strong tíðarøki

en: Cute.
fo: Søtt.

en: Cyrus IMAP server
fo: Cyrus IMAP vertur

en: Czech
fo: Tjekkiskt

en: D, F j, Y H:i
fo: D, j F, Y H:i

en: D, F j, Y g:i a
fo: D, j F, Y G:i

en: D, g:i a
fo: D, G:i

en: DEL
fo: STRIKA

en: Danish
fo: Danskt

en: Dark Blue
fo: Myrkt blátt

en: Dark Cyan
fo: Myrkt turkis

en: Dark Gray
fo: Myrkt grátt

en: Dark Green
fo: Myrkt grønt

en: Dark Magenta
fo: Myrkt lilla

en: Dark Yellow
fo: Myrkt gult

en: Data Directory
fo: Dáta fíluskrá

en: Database
fo: Dátugrunnur

en: Database error: %s
fo: Villa í dátugrunni: %s

en: Database not found on server
fo: Dátugrunnur bleiv ikki funnin á servaranum.

en: Date
fo: Dagfesting

en: Date:
fo: Dagfesting:

en: Day View
fo: Dagvísing

en: Dec
fo: Des

en: December
fo: Desember

en: Decrypt my dictionary with my old password:
fo: Avkryptera mína orðabók við gamla loyniorðinum:

en: Default
fo: Sjálvsett

en: Default Charset
fo: Sjálvsett stavsett

en: Default Folder Prefix
fo: Sjálvsett skjáttufortekn

en: Default Identity
fo: Sjálvsettur samleiki

en: Default Javascript Addressbook
fo: Sjálvsett Javascript adressubók

en: Default Language
fo: Sjálvsett mál

en: Default Left Size
fo: Sjálvsett vinstra stødd

en: Default Sub. of INBOX
fo: Sjálvsett undirskj. av INBOX

en: Default Unseen Notify
fo: Sjálvsett fráboðan av ósæddum

en: Default Unseen Type
fo: Sjálvsett slag av ósæddum

en: Default font set
fo: Sjálvsett sett av stavasniði

en: Default font size
fo: Sjálvsett stavastødd

en: Default font style
fo: Sjálvsett stavasnið

en: Default preference file not found or not readable!
fo: Sjálvsett forvald fíla varð ikki funnin, ella kundi ikki lesast!

en: Default template
fo: Sjálvsettur formur

en: Default theme
fo: Sjálvsett tema

en: Delete
fo: Strika

en: Delete &amp; Next
fo: Strika &amp; Næsta

en: Delete &amp; Prev
fo: Strika &amp; Fyrra

en: Delete Folder
fo: Strika skjáttu

en: Delete checked words
fo: Strika merktu orðini

en: Delete failed:
fo: Feilur í striking:

en: Delete my dictionary and start a new one
fo: Strika mína orðabók og byrja eina nýggja

en: Delete selected
fo: Strika valda

en: Delete selected attachments
fo: Strika valdu viðfestingar

en: Delete spam when reported:
fo: Strika spam aftaná fráboðan:

en: Delete/Move/Next Buttons:
fo: Strika/Flyt/Næsta knøttar:

en: Deleted
fo: Strikað

en: Deleted folder successfully.
fo: Skjátta strikað.

en: Deleting messages from server...
fo: Strikið boð á verti...

en: Deleting the following entries from %s dictionary:
fo: Striki fylgjandi innlegg frá %s orðabókini:

en: Delimited:
fo: Avmarkað:

en: Delivery error report
fo: Frágreiðing um skeiva sending

en: Dictionary Erased
fo: Orðabók strikað

en: Dictionary re-encrypted
fo: Orðabók endurkrypterað

en: Disable it
fo: Ógilda

en: Disable server-side sorting
fo: Ógilda vertsskiljing

en: Disable server-side thread sorting
fo: Ógilda tráðskiljing á verti

en: Disabled
fo: Sløkt

en: Display Attached Images with Message
fo: Vís viðfestar myndir í boðum

en: Display Preferences
fo: Uppseting av sniði

en: Display at bottom
fo: Vís niðast

en: Display at top
fo: Vís ovast

en: Do not use Drafts
fo: Ikki brúka Kladdur

en: Do not use Sent
fo: Ikki brúka Sent

en: Do not use Trash
fo: Ikki brúka Trash

en: Do you really want to change this event from:
fo: Vilt tú veruliga broyta hesa hending frá:

en: Do you really want to delete this event?
fo: Vilt tú veruliga strika hesa hending?

en: Done
fo: Enda

en: Down
fo: niður

en: Download
fo: Tak niður

en: Download this as a file
fo: Tak niður sum fílu

en: Draft
fo: Kladda

en: Draft Email Saved
fo: Kladdu t-postur goymdur

en: Draft Folder
fo: Kladduskjátta

en: Draft Saved
fo: Kladda goymd

en: Duplicate login entries detected, cannot change password!
fo: Brúkari er loggaður inn fleiri ferðir, kann ikki broyta loyniorð.

en: Dutch
fo: Niðurlendskt

en: E-Mail Address
fo: T-post adressa

en: E-mail
fo: T-post

en: E-mail Address
fo: T-post adressa

en: E-mail address
fo: T-post adressa

en: E-mail address is missing
fo: T-post adressa manglar

en: EDIT
fo: BROYT

en: ERROR
fo: VILLA

en: ERROR: Bad function call.
fo: VILLA: Vánaligt funkukall.

en: ERROR: Bad or malformed request.
fo: VILLA: Vánalig ella avskapað umbøn.

en: ERROR: Connection dropped by IMAP server.
fo: VILLA: Samband varð slitið av IMAP vertinum.

en: ERROR: Could not append message to
fo: VILLA: Kundi ikki leggja boð afturat

en: ERROR: Could not complete request.
fo: VILLA: Kundi ikki fullføra umbønina.

en: ERROR: Help files are not in the right format!
fo: Villa: Hjálpifíla er ikki í røttum sniði!

en: ERROR: IMAP server closed the connection.
fo: VILLA: IMAP verturin sleit sambandið.

en: ERROR: No available IMAP stream.
fo: VILLA: Ongin fríur IMAP "streymur".

en: ERROR: Unknown IMAP response.
fo: VILLA: Ókent IMAP svar.

en: Edit
fo: Broyt

en: Edit Advanced Identities
fo: Broyt framkomnar samleikar

en: Edit Message as New
fo: Opna boð sum nýtt

en: Edit selected
fo: Rætta valda

en: Edit your Personal Dictionary
fo: Rætta tína persónligu orðabók

en: Edit your personal dictionary
fo: Rætta í tíni persónligu orðabók

en: Email delivery error
fo: Villa í sending av t-posti

en: Email-based reporting
fo: T-post grundað fráboðan

en: Empty command string
fo: Tómt stýriboð

en: Empty domain
fo: Tøm domain

en: Empty domain password
fo: Tøm domain loyniorð

en: Empty new password
fo: Tøm nýtt loyniorð

en: Empty username
fo: Tøm brúkaranavn

en: Enable /NoSelect folder fix
fo: Gilda "/NoSelect" rætting til skjáttur

en: Enable Alternating Row Colors
fo: Gilda ymiskar raðlitir

en: Enable Collapsable Folders
fo: Gilda skjáttur, ið kunnu krympast

en: Enable Cumulative Unread Message Notification
fo: Gilda fráboðan um fleiri samanløgd ólisin boð

en: Enable Fancy Row Mouseover Highlighting
fo: Gilda "Fancy Row Mouseover Highlighting"

en: Enable Forward as Attachment
fo: Møguleiki at senda víðari sum viðfest

en: Enable Mail Delivery Notification
fo: Gilda fráboðan frá sendum posti

en: Enable Mailer Display
fo: Gilda vísing av postforriti

en: Enable Media Playing
fo: Ger tað møguligt at spæla miðlar

en: Enable Page Selector
fo: Gilda síðuveljara

en: Enable Printer Friendly Clean Display
fo: Gilda prentaravinarliga vísing

en: Enable Thread Sort by References Header
fo: Gilda tráðskiljing eftir tilvísingarhøvdi

en: Enable Unread Message Notification
fo: Gilda fráboðan um ólisin boð

en: Enable aggressive decoding
fo: Gilda "aggressive decoding"

en: Enable it
fo: Gilda

en: Enable lossy encoding
fo: Gilda "lossy encoding"

en: Enable use of delivery receipts
fo: Gilda brúk av kvittanum fyri sendan post

en: Enabled
fo: Gildað

en: Encrypt or decrypt your personal dictionary
fo: Kryptera ella avkryptera tína persónligu orðabók

en: Encrypt passwords (informative only)
fo: Kryptera loyniorð (bert til kunning)

en: Encryption required for requested authentication mechanism
fo: Brongling kravd fyri umbidnu heimildarkanningarskipanina

en: English
fo: Enskt

en: Entity
fo: Einindi

en: Error
fo: Villa

en: Error
fo: Villa

en: Error Appending Message!
fo: Ein villa hendi, tá boð vórðu løgd afturat!

en: Error Decrypting Dictionary
fo: Villa í avkryptering av orðabók

en: Error connecting to IMAP server: %s.
fo: Fekk ikki samband við IMAP vert: %s.

en: Error creating directory %s.
fo: Ein villa hendi, tá fíluskrá %s skuldi stovnast.

en: Error in criteria argument
fo: Villa í eyðkennisávirki

en: Error initializing LDAP server %s:
fo: Villa í LDAP verti %s:

en: Error initializing addressbook database.
fo: Ein villa hendi undir innlesing av adressubók dátugrunni.

en: Error initializing global addressbook.
fo: Ein villa hendi undir innlesing av alheims adressubók.

en: Error opening %s
fo: Fekk ikki opnað %s

en: Error opening file %s
fo: Fekk ikki opnað fílu %s

en: Error opening timezone config, contact administrator.
fo: Fekk ikki opna uppseting av tíðarøki.

en: Error while writing to pipe.
fo: Ein villa hendi, tá skrivað varð til "pipe".

en: Error while writing to temporary file '%s'.
fo: Ein villa hendi, tá skrivað varð til fyribilsfílu '%s'.

en: Error(s) occurred while saving your options
fo: Tað hendi ein villa, tá tínar uppsetingar blivu goymdar

en: Error:
fo: Villur:

en: Error: %s
fo: Villa: %s

en: Error: Draft folder %s does not exist.
fo: Villa: Kladduskjáttan %s finst ikki.

en: European date and time
fo: Europeisk dagfesting og tíð

en: Event Has been added!
fo: Hending er løgd afturat!

en: Event deleted!
fo: Hending strikað!

en: Event updated!
fo: Hending dagførd!

en: Everywhere
fo: Allastaðni

en: Ex: 63aa7f
fo: T.d.: 63aa7f

en: Exclude Criteria:
fo: Útiloka eyðkenni:

en: Execution time:
fo: Koyritíð:

en: Expunge
fo: Strika

en: Extended DES crypt is not supported by webserver's system crypt library.
fo: Víðkað DES kryptering er ikki stuðlað av "crypt library" í netservaraskipanini.

en: FETCH line:
fo: HEINTA linja:

en: FREE - Distributed Sender Boycott List - Confirmed Multi-stage Relays
fo: ÓKEYPIS - Distributed Sender Boycott List - Staðfest "Multi-stage Relays"

en: FREE - Distributed Sender Boycott List - Confirmed Relays
fo: ÓKEYPIS - Distributed Sender Boycott List - Staðfest "Relays"

en: FREE - Distributed Sender Boycott List - UN-Confirmed Relays
fo: ÓKEYPIS - Distributed Sender Boycott List - Ikki staðfest "Relays"

en: FREE - Dorkslayers appears to include only really bad open relays outside the US to avoid being sued. Interestingly enough, their website recommends you NOT use their service.
fo: ÓKEYPIS - Dorkslayers sær út til bert at innihalda tey heilt ringu "open relays" uttanfyri USA, fyri ikki at verða saksøktir. Tað áhugaverda er, at teirra heimasíða mælir tær til IKKI at brúka teirra tænastu.

en: FREE - Five-Ten-sg.com - Bulk mailers that do not use confirmed opt-in.
fo: ÓKEYPIS - Five-Ten-sg.com - "Bulk mailers" ið ikki nýta góðkent "opt-in".

en: FREE - Five-Ten-sg.com - Dial-up lists - includes some DSL IPs.
fo: ÓKEYPIS - Five-Ten-sg.com - Skráir av uppringdum sambondum - inniheldur nakrar DSL IP adressur.

en: FREE - Five-Ten-sg.com - Direct SPAM sources.
fo: ÓKEYPIS - Five-Ten-sg.com - Beinleiðis SPAM keldur.

en: FREE - Five-Ten-sg.com - Other misc. servers.
fo: ÓKEYPIS - Five-Ten-sg.com - Ymiskir aðrir vertir.

en: FREE - Five-Ten-sg.com - SPAM Support servers.
fo: ÓKEYPIS - Five-Ten-sg.com - Vertir, ið stuðla SPAM.

en: FREE - Five-Ten-sg.com - Single Stage servers.
fo: ÓKEYPIS - Five-Ten-sg.com - "Single Stage" vertir.

en: FREE - Five-Ten-sg.com - Web Form IPs.
fo: ÓKEYPIS - Five-Ten-sg.com - Web Form IPs.

en: FREE - Leadmon Bulk Mailers - Bulk mailers that do not require confirmed opt-in or that have allowed known spammers to become clients and abuse their services.
fo: ÓKEYPIS - Leadmon Bulk Mailers - "Bulk mailers" ið ikki krevja góðkent "opt-in", ella hava loyvt kendum spammarum at gerast kundar og misnýta teirra tænastur.

en: FREE - Leadmon DUL - Another list of Dial-up or otherwise dynamically assigned IPs.
fo: ÓKEYPIS - Leadmon DUL - Ein onnur skrá av uppringdum, ella á annan hátt dynamiskt tillutaðum IP adressum.

en: FREE - Leadmon Multi-stage - Multi-Stage Open Relays that are not listed on other active RBLs and that have sent SPAM to Leadmon.net.
fo: ÓKEYPIS - Leadmon Multi-stage - "Multi-Stage Open Relays", ið ikki eru á øðrum virknum RBL'um, og sum hava sent SPAM til Leadmon.net.

en: FREE - Leadmon Open Relays - Single Stage Open Relays that are not listed on other active RBLs.
fo: ÓKEYPIS - Leadmon Open Relays - "Single Stage Open Relays", ið ikki eru á øðrum virknum RBL'um.

en: FREE - Leadmon SPAM Source - List of IPs Leadmon.net has received SPAM directly from.
fo: ÓKEYPIS - Leadmon SPAM Source - Skrá av IP adressum, sum Leadmon.net beinleiðis hava móttikið SPAM frá.

en: FREE - Leadmon SpamBlock - Sites on this listing have sent Leadmon.net direct SPAM from IPs in netblocks where the entire block has no DNS mappings. It's a list of BLOCKS of IPs being used by people who have SPAMmed Leadmon.net.
fo: ÓKEYPIS - Leadmon SpamBlock - Síður á hesi skránni hava sent SPAM beinleiðis til Leadmon.net, frá IP adressum í netblokkum har allur blokkurin ikki hevur nakra DNS mapping. Tað er ein listi av IP BLOKKUM, ið verða nýttir av fólki, sum hava SPAM'að Leadmon.net.

en: FREE - ORDB was born when ORBS went off the air. It seems to have fewer false positives than ORBS did though.
fo: ÓKEYPIS - ORDB bleiv til tá ORBS gavst. Hóast hetta sær tað út til at hava færri skeivleikar enn ORBS.

en: FREE - SPAMhaus - A list of well-known SPAM sources.
fo: ÓKEYPIS - SPAMhaus - Ein skrá av vælkendum SPAM keldum.

en: FREE - ahbl.org Open Relays - Another list of Open Relays.
fo: ÓKEYPIS - ahbl.org Open Relays - Ein onnur skrá av "Open Relays".

en: FREE - ahbl.org SPAM ISPs - List of SPAM-friendly ISPs.
fo: ÓKEYPIS - ahbl.org SPAM ISPs - Skrá av SPAM vinarligum alnetveitarum.

en: FREE - ahbl.org SPAM Source - List of Direct SPAM Sources.
fo: ÓKEYPIS - ahbl.org SPAM Source - Skrá av beinleiðis SPAM keldum.

en: FREE - dev.null.dk - I don't have any detailed info on this list.
fo: ÓKEYPIS - dev.null.dk - Eg havi ongar upplýsingar um hesa skránna.

en: FREE - visi.com - Relay Stop List. Very conservative OpenRelay List.
fo: ÓKEYPIS - visi.com - "Relay Stop List". Sera konservativ "OpenRelay" skrá.

en: FREE, for now - Not Just Another Blacklist - Both Open Relays and Direct SPAM Sources.
fo: ÓKEYPIS, enn - Not Just Another Blacklist - Bæði "Open Relays" og SPAM keldur.

en: FREE, for now - Not Just Another Blacklist - Dial-up IPs.
fo: ÓKEYPIS, enn - Not Just Another Blacklist - IP adressur av uppringdum sambondum.

en: FREE, for now - SpamCop - An interesting solution that lists servers that have a very high spam to legit email ratio (85 percent or more).
fo: ÓKEYPIS, higartil - SPAMCOP - Ein áhugaverd loysn ið vísir vertir, ið hava eitt ógvuliga høgt mark fyri loyvdum spammi (85 prosent ella hægri).

en: Fax
fo: Faks

en: February
fo: Februar

en: Fetch
fo: Heinta

en: Fetch Mail
fo: Heinta post

en: Fetching Servers
fo: Heinti vertir

en: Fetching UIDL...
fo: Heinti UIDL...

en: Fetching from
fo: Heinti frá

en: Fetching from %s
fo: Heinti frá %s

en: Fetching message
fo: Heinti boð

en: Fetching message %s.
fo: Heinti boð %s.

en: Filipino (Tagalog)
fo: Filipinskt (Tagalog)

en: Filtering enables messages with different criteria to be automatically filtered into different folders for easier organization.
fo: Filtrering loyvir boðum við ymiskum eyðkennum at verða filtreraði í ymiskar skjáttur av sær sjálvum, fyri lættari umsiting.

en: Finnish
fo: Finskt

en: First name
fo: Fornavn

en: Flag
fo: Vel

en: Flagged
fo: Merkt

en: Flags
fo: Merkingar

en: Focus in body
fo: Fokus á boðinnihaldi

en: Fold
fo: Falda inn

en: Folder
fo: Skjátta

en: Folder List
fo: Skjáttuskrá

en: Folder List Options
fo: Uppsetingar av skjáttuskrá

en: Folder Path
fo: Skjáttuleið

en: Folder Preferences
fo: Uppseting av skjáttum

en: Folder Selection Options
fo: Skjáttu valmøguleikar

en: Folder:
fo: Skjátta:

en: Folders
fo: Skjáttur

en: Folders Defaults
fo: Skjáttu sjálvsetingar

en: Follow folder preferences
fo: Fylg skjáttuuppsetingum

en: Font size
fo: Stavastødd

en: Font style
fo: Stavasnið

en: For more information about SpamCop, it's services, spam in general, and many related topics, try reading through SpamCop's %sHelp and Feedback%s section.
fo: Fleiri upplýsingar um SpamCop, tænastur hjá SpamCop, spam í høvuðsheitum og nógv líknandi evni kunnu finnast á %sHelp and Feedback%s síðuni hjá SpamCop.

en: For more information about SquirrelMail and the SquirrelMail Project Team, see %sthe SquirrelMail website%s.
fo: Ynskir tú fleiri upplýsingar um SquirrelMail og SquirrelMail menningarliðið, kanst tú hyggja á %sSquirrelMail heimasíðuna%s.

en: Fortunes:
fo: Hepni:

en: Forward
fo: Send víðari

en: Forward as Attachment
fo: Send víðari sum viðfest

en: Found %d error | Found %d errors
fo[0]: Fann %d villu
fo[1]: Fann %d villur

en: Found %s errors
fo: Fann %s villur

en: Free reporting
fo: Ókeypis fráboðan

en: French
fo: Franskt

en: Fri
fo: Frí

en: Friday
fo: Fríggjadagur

en: From
fo: Frá

en: From:
fo: Frá:

en: Full Name
fo: Fulla navn

en: General Display Options
fo: Høvuðs sniðuppsetingar

en: General Message Composition
fo: Høvuðsboðskriving

en: General Options
fo: Høvuðsuppsetingar

en: German
fo: Týskt

en: Global address book
fo: Alheims adressubók

en: Global address book DSN
fo: Alheims adressubóka "DSN"

en: Global address book file
fo: Alheims adressubókafíla

en: Global address book table
fo: Alheims adressubóka "table"

en: Go
fo: Far

en: Go to the login page
fo: Far til innloggingar síðu

en: Greek
fo: Grikskt

en: Hash Disabled
fo: "Hash" sløkt

en: Hash Level
fo: "Hash" stig

en: Header
fo: Høvd

en: Header Encryption Key
fo: Bronglingarlykil til høvur

en: Header Field
fo: Høvdateigur

en: Header and Body
fo: Høvd og innihald

en: Height of Compose Window
fo: Hædd á Skriva vindeyga

en: Height of Editor Window
fo: Hædd á ritla (editor) vindeyga

en: Height of inline frame
fo: Hædd á innara ramma

en: Height of popup window:
fo: Hædd á popup vindeyga

en: Hellenic translations, no known limits, powered by Systran
fo: Grikskar umsetingar, ongar kendar avmarkingar, rikin av Systran

en: Help
fo: Hjálp

en: Help fight the battle against unsolicited email. SpamCop reads the spam email and determines the correct addresses to send complaints to. Quite fast, really smart, and easy to use.
fo: Hjálp til í stríðnum móti óumbidnum t-posti. SpamCop lesur spam postin og vísur røttu adressuna at senda klagur til. Rættiliga skjótur, veruliga snildur og lættur at nýta.

en: Here you may set up how your personal dictionary is stored, edit it, or choose which languages should be available to you when spell-checking.
fo: Her kanst tú velja, hvar tín persónliga orðabók er goymd, rætta í henni, ella velja hvørji mál skulu vera at velja í, tá tú rættstavar.

en: Hide SM attributions
fo: Goym SM eginleikar

en: Hide Unsafe Images
fo: Goym ótryggar myndir

en: High
fo: Høg

en: Home Phone
fo: Heimatelefon

en: Hour Format
fo: Tímasnið

en: Hungarian
fo: Ungarskt

en: I tried to execute '%s', but it returned:
fo: Eg royndi at koyra '%s', men fekk svarið:

en: IMAP Authentication Type
fo: IMAP heimildarslag

en: IMAP Connection Security
fo: Trygd á IMAP sambandi

en: IMAP Folder Delimiter
fo: IMAP skjáttu avmarkari

en: IMAP STARTTLS connection
fo: IMAP STARTTLS samband

en: IMAP STARTTLS is enabled in SquirrelMail configuration, but used IMAP server does not support STARTTLS.
fo: IMAP STARTTLS er gildað í SquirrelMail uppsetingini, men valdi IMAP verturin stuðlar ikki STARTTLS.

en: IMAP STARTTLS is enabled in SquirrelMail configuration, but used PHP version does not support functions that allow to enable encryption on open socket.
fo: IMAP STARTTLS er gildað í SquirrelMail uppsetingini, men brúkta PHP slepping stuðlar ikki funkunum, ið loyva at gilda brongling á opnum "sockets".

en: IMAP Server Address
fo: Adressa hjá IMAP verti

en: IMAP Server Port
fo: Portur hjá IMAP verti

en: IMAP Server Type
fo: Slag av IMAP verti

en: IMAP command string
fo: IMAP stýriboð

en: IMAP server closed the connection.
fo: IMAP verturin sleit sambandið.

en: IMAP server information
fo: Upplýsingar frá IMAP verti

en: Icelandic
fo: Íslendskt

en: Icon Theme
fo: Ímyndatema

en: Identifying name
fo: Eyðkennisnavn

en: If %s contains %s then move to %s
fo: Um %s inniheldur %s, flyt síðan til %s

en: If set to 0, reverts to default value
fo: Um tað verður sett til 0, verður tað til sjálvsetta virði.

en: If there were warnings displayed above, try to resolve them yourself. Read the guides in the %s directory where SquirrelMail was installed.
fo: Um ávaringar vórðu vístar omanfyri, royn so og loys hesar sjálv(ur). Les leiðbeiningarnar í %s fíluskránni, har SquirrelMail varð innlagt.

en: If you decide to encrypt your personal dictionary, you must remember that it gets &quot;hashed&quot; with your mailbox password. If you forget your mailbox password and the administrator changes it to a new value, your personal dictionary will become useless and will have to be created anew. However, if you or your system administrator change your mailbox password but you still have the old password at hand, you will be able to enter the old key to re-encrypt the dictionary with the new value.
fo: Velur tú at kryptera tína persónligu orðabók, mást tú minnast til, at hon gerst &quot;bronglað&quot; við tínum postkassa loyniorði. Gloymir tú loyniorðið, og umsitarin broytir hetta, gerst orðabókin ónýtilig, og má stovnast av nýggjum. Men, broytir tú ella umsitarin títt postkassa loyniorð, og tú minnist tað gamla, er møguligt at brúka hetta til at endurkryptera orðabókina við tí nýggja virðinum.

en: If you forget your password, your personal dictionary will become unaccessible, since it can no longer be decrypted. If you change your mailbox password, SquirrelSpell will recognize it and prompt you for your old password in order to re-encrypt the dictionary with a new key.
fo: Um tú gloymir títt loyniorð, missir tú atgongd til tína persónliga orðabók, tí hendan ikki kann avkrypterast longur. Um tú broytir loyniorð til tín postkassa, leggur SquirrelSpell hetta til merkis og spyr um títt gamla loyniorð fyri at endurkryptera orðabókina við einum nýggjum lykli.

en: If you have questions about or problems with your mail account, passwords, abuse etc, please refer to your system administrator or provider%s.
fo: Hevur tú spurningar ella trupulleikar við tínum t-posti, loyniorði, misnýtslu osv., vinarliga set teg í samband við tín umsitara ella veitara%s.

en: If you leave password empty, it will be asked when you fetch mail.
fo: Um tú onki skrivar í loyniorð, verður spurt eftir tí, tá tú kannar post.

en: Ignore
fo: Síggj burtur frá

en: Ignore ALL occurances this word
fo: Síggj burtur frá hesum orði, hvørjafer tað kemur fyri

en: Ignore All
fo: Síggj burtur frá øllum

en: Ignore this word
fo: Síggj burtur frá hesum orði

en: Illegal folder name.
fo: Skjáttunavn er ikki loyvt.

en: Illegal folder name. Please select a different name.
fo: Óloyviligt skjáttunavn. Vinarliga vel eitt annað navn.

en: In
fo: í

en: Include CCs when Forwarding Messages
fo: Tak CC við, tá sent verður víðari

en: Include Me in CC when I Reply All
fo: Tak Meg við í CC, tá eg Svari øllum

en: Incorrect LDAP connection option: %s
fo: Skeivur LDAP sambandsmøguleiki: %s

en: Incorrent path to vmail.inc file.
fo: Skeiv leið til vmail.inc fílu.

en: Indented:
fo: Innrykt:

en: Index Order
fo: Raðfylgja á skrá

en: Indonesian
fo: Indonesiskt

en: Info
fo: Upplýsingar

en: Info:
fo: Upplýsingar:

en: Interface language
fo: Mál til nýtaramót

en: International Dictionaries Preferences Updated
fo: Altjóða orðabókauppsetingar eru dagførdar

en: International date and time
fo: Altjóða dagfesting og tíð

en: Invalid SquirrelSpell module.
fo: Ógildug SquirrelSpell sereind.

en: Invalid URL
fo: Ógildug slóð

en: Invalid domain field
fo: Ógildugur "domain" teigur

en: Invalid input data
fo: Ógildugt innlesingar dáta

en: Invalid or corrupted vmail.inc file.
fo: Ógildug ella oyðiløgd vmail.inc fíla.

en: Invalid password field
fo: Ógildugur loyniorð teigur

en: Invalid table name: %s
fo: Ógildugt tabellnavn: %s

en: Invalid uid field.
fo: Ógildugur uid teigur.

en: Invalid user.
fo: Skeivur brúkari.

en: Invert Time
fo: Vend tíð

en: Is PEAR installed, and is the include path set correctly to find %s?
fo: Er PEAR lagt inn og er "include path" rætt uppsett til at finna %s?

en: Italian
fo: Italskt

en: January
fo: Januar

en: Japanese
fo: Japanskt

en: July
fo: Juli

en: June
fo: Juni

en: Keyword
fo: Lyklaorð

en: Korean
fo: Koreanskt

en: LDAP server uses different attribute to store user's password.
fo: LDAP verturin brúkar aðrar eginleikar til at goyma loyniorðini hjá brúkara.

en: Language
fo: Mál

en: Language settings
fo: Mál uppsetingar

en: Larger Than
fo: Størri enn

en: Last Refresh
fo: Seinasta endurlesing

en: Last name
fo: Eftirnavn

en: Latin
fo: Latín

en: Latin American Spanish
fo: Latínamerikanskt Spanskt

en: Leave Mail on Server
fo: Lat post liggja á vertinum

en: Leave mail on server
fo: Lat post liggja á verti

en: Leaving mail on server...
fo: Lati post liggja á verti...

en: Left
fo: Vinstru

en: Length of From/To Field (0 for full)
fo: Longd av Frá/Til teigi (0 fyri fulla)

en: Length of Subject Field (0 for full)
fo: Longd av Evni teigi (0 fyri fulla)

en: Length:
fo: Longd:

en: Let this folder contain subfolders
fo: Loyv hesi skjáttuni at innihalda undirskjáttur

en: Light Blue
fo: Ljóst blátt

en: Light Cyan
fo: Ljóst turkis

en: Light Gray
fo: Ljóst grátt

en: Light Green
fo: Ljóst grønt

en: Light Magenta
fo: Ljóst lilla

en: Light Yellow
fo: Ljóst gult

en: Line with an error:
fo: Linja við eini villu:

en: List Archives
fo: Lista savn

en: List Special Folders First
fo: Vís serligar skjáttur fyrst

en: List all
fo: Vís alt

en: Loading the sound...
fo: Innlesi ljóðið...

en: Location of Buttons when Composing
fo: Knøttastað, tá skrivað verður

en: Location of Folder List
fo: Gøta til skjáttuskrá

en: Logging out from IMAP
fo: Loggi út úr IMAP

en: Login
fo: Logga inn

en: Login Failed:
fo: Login feilur:

en: Login OK: Inbox EMPTY
fo: Login OK: Inbox er TÓM

en: Login OK: Inbox contains %s message | Login OK: Inbox contains %s messages
fo[0]: Login í lagi: Inbox inniheldur %s boð
fo[1]: Login í lagi: Inbox inniheldur %s boð

en: Login OK: Inbox contains %s messages
fo: Login OK: Inbox inniheldur %s boð

en: Login OK: No new messages
fo: Login OK: Ongi nýggj boð

en: Low
fo: Lág

en: M j, Y
fo: j M, Y

en: MD5 is not supported by webserver's system crypt library.
fo: MD5 er ikki stuðlað av "crypt library" í netservaraskipanini.

en: Ma&#121;
fo: Mai

en: Mac OS X Mailserver
fo: Mac OS X postvertur

en: Mail Domain
fo: Post Domain

en: Mail Fetch Result:
fo: Heinta post úrslit:

en: Mailbox Display Options
fo: Postkassa sniðuppsetingar

en: Mailer
fo: Postforrit

en: Mailing List
fo: T-post listi

en: Mailinglist
fo: T-post listi

en: Make Default
fo: Ger sjálvsett

en: Make sure that you are running the most recent copy of %s. You are currently using version %s.
fo: Tryggja tær, at tú nýtir nýggjastu útgávuna av %s. Tú nýtir nú slepping %s.

en: Make these changes
fo: Ger hesar broytingar

en: Make this dictionary my default selection:
fo: Ger hesa orðabókina til mítt sjálvsetta val:

en: March
fo: Mars

en: Match:
fo: Samanber:

en: Matches
fo: Sambæringar

en: Maximum Number of Pages to Show
fo: Tal av síðum at vísa í mesta lagi

en: Maximum of 150 words translated, powered by Systran
fo: Í mesta lagi 150 orð umsett, rikin av Systran

en: Maximum of 25 kilobytes translated, powered by Systran
fo: Hægst 25 kilobýt verða umsett, rikin av Systran

en: May
fo: Mai

en: Media file %s will be removed, if you upload other media file.
fo: Miðlafíla %s verður strikað, um tú sendir eina aðra miðlafílu upp.

en: Medium
fo: Miðal

en: Medium Gray
fo: Miðal grátt

en: Member services
fo: Limatænastur

en: Memory Search
fo: Minnisleiting

en: Mercury/32 IMAP server
fo: Mercury/32 IMAP vertur

en: Message %d deleted from remote server!
fo: Boð %d eru strikaði á fjarverti!

en: Message Body
fo: Boðinnihald

en: Message Details
fo: Boð útgreinað

en: Message Display Options
fo: Boð sniðuppsetingar

en: Message Display and Composition
fo: Boð snið og -skriving

en: Message Filtering
fo: Boðfiltrering

en: Message Filters
fo: Boðfiltur

en: Message Flags
fo: Boð merkingar

en: Message Highlighting
fo: Merkja boð

en: Message List
fo: Boðskrá

en: Message appended to mailbox
fo: Boð løgd afturat postkassa

en: Message not printable
fo: Boð kann ikki prentast

en: Message of the Day
fo: Dagsins boðskapur

en: Message:
fo: Boð:

en: Microsoft Exchange IMAP server
fo: Microsoft Exchange IMAP vertur

en: Minute
fo: Minutt

en: Minutes
fo: Minuttir

en: Missing
fo: Manglar

en: Moderate
fo: Hóvligt

en: Modify
fo: Broyt

en: Modify Server
fo: Broyt vert

en: Mon
fo: Mán

en: Monday
fo: Mánadagur

en: Month View
fo: Mánaðarvísing

en: Monthly
fo: Mánaðarliga

en: More info:
fo: Fleiri upplýsingar:

en: More information
fo: Fleiri upplýsingar

en: Most probably your message list was out of date and the message has been moved away or deleted (perhaps by another program accessing the same mailbox).
fo: Allarhelst var boðskráðin hjá tær ov gomul, og boðini eru flutt ella slettaði (møguliga av einum øðrum forriti, ið lesur sama postkassa).

en: Move
fo: Flyt

en: Move Selected To
fo: Flyt vald boð til

en: Move Up
fo: Flyt upp

en: Move spam to:
fo: Flyt spam til:

en: Move to:
fo: Flyt til:

en: Moving spam directly to the trash may not be a good idea at first, since messages from friends and mailing lists might accidentally be marked as spam. Whatever folder you set this to, make sure that it gets cleaned out periodically, so that you don't have an excessively large mailbox hanging around.
fo: Flyting av spam beinleiðis til "trash", er óiva ikki eitt gott hugskot at byrja við, tí boð frá vinum og t-post listum kunnu, av óvart, verða merkt sum spam. Ver varug(ur) við, at skjáttan, ið tú setir hesa til, skal helst tømast av og á, so tú ikki endar við einum ovurstórum postkassa.

en: Multiple Identities
fo: Fleiri samleikar

en: Multiple userid matches found.
fo: Fleiri brúkara id funnin, ið samsvara.

en: Must be unique
fo: Má vera einstakt

en: NOTE: These commands are live, any changes made will effect your current email account.
fo: Legg til merkis: Hesi stýriboðini verða koyrd beinleiðis. Allar broytingar ávirka tína t-post konto.

en: Name
fo: Navn

en: Name and Address Options
fo: Navn og adressu uppsetingar

en: Name is missing
fo: Navn manglar

en: Name:
fo: Navn:

en: Never
fo: Ongantíð

en: New
fo: Nýggj

en: New Mail
fo: Nýggjur postur

en: New Mail Notification
fo: Fráboðan um nýggjan post

en: New Password:
fo: Nýggja loyniorðið:

en: New name:
fo: Nýtt navn:

en: NewMail Options
fo: Uppsetingar av Nýggjum posti

en: Next
fo: Næsta

en: Nickname
fo: Dulnevni

en: Nickname contains illegal characters
fo: Dulnevni inniheldur stavir, ið ikki eru loyvdir

en: No
fo: Nei

en: No Citation
fo: Onki sitat

en: No Clock
fo: Ongin klokka

en: No Messages Found
fo: Onki boð funnið

en: No Notification
fo: Ongin fráboðan

en: No POP3 servers configured yet.
fo: Ongir POP3 vertar uppsettir enn.

en: No SMTP auth
fo: Ongin SMTP heimiling

en: No action requested.
fo: Ongin gerð umbiðin.

en: No changes requested.
fo: Ongar broytingar umbidnar.

en: No changes were made.
fo: Ongar broytingar vórðu gjørdar.

en: No connection to server
fo: Onki samband við vertin

en: No errors found
fo: Ongar villur funnar

en: No focus
fo: Onki fokus

en: No folders found
fo: Ongar skjáttur funnar

en: No folders were found to subscribe to!
fo: Ongar skjáttur vórðu funnar at tekna hald til!

en: No folders were found to subscribe to.
fo: Ongar skjáttur vórðu funnar at tekna hald til.

en: No folders were found to unsubscribe from!
fo: Ongar skjáttur vóru funnar at strika hald frá!

en: No folders were found to unsubscribe from.
fo: Ongar skjáttur vórðu funnar at strika hald frá.

en: No highlighting is defined
fo: Ongin merking er vald

en: No known limits, powered by GPLTrans (free, open source)
fo: Ongar kendar avmarkingar, rikin av GPLTrans (frítt, opin kelda)

en: No known limits, powered by Systran
fo: Ongar kendar avmarkingar, rikin av Systran

en: No known limits, powered by Translation Experts' InterTran
fo: Ongar kendar avmarkingar, rikin av Translation Experts InterTran

en: No login ID submitted
fo: Onki login ID sent

en: No messages were selected.
fo: Onki boð varð valt.

en: No msg number submitted
fo: Onki boð nummar sent

en: No password submitted
fo: Onki loyniorð sent

en: No personal address book is defined. Contact administrator.
fo: Ongin persónlig adressubók er vald. Set teg í samband við umsitaran.

en: No persons matching your search were found
fo: Ongir persónar vórðu funnir sambært tíni leiting

en: No server banner
fo: Ongin vertsbannari

en: No server specified
fo: Ongin vertur er valdur

en: No servers known.
fo: Ongir vertar eru kendir.

en: No sound specified
fo: Onki ljóð valt

en: No such file or directory
fo: Ongin slík fíla ella fíluskrá

en: No valid backend defined.
fo: Ongin gildugur bakendi uppsettur.

en: No words in your personal dictionary.
fo: Ongi orð í tíni persónligu orðabók.

en: None
fo: Ongum

en: Normal
fo: Vanlig

en: Norwegian
fo: Norskt

en: Not
fo: Ikki

en: Not a file name
fo: Ikki eitt fílunavn

en: Not one of the above servers
fo: Ongin av vertunum omanfyri

en: Not yet functional, currently does nothing
fo: Virkar ikki enn, ger onki sum nú er

en: Note
fo: Viðmerking

en: Note: it is recommended that you configure your system using conf.pl, and not this plugin. conf.pl contains additional information regarding the purpose of variables and appropriate values, as well as additional verification steps.
fo: Gev gætur: mælt verður til, at tú uppsetur tína skipan við at brúka conf.pl og ikki hetta plugin. conf.pl inniheldur fleiri upplýsingar viðvíkjandi endamálum av brigdlum og hóskandi virðum, framum fleiri góðkenningar stig.

en: Nothing to delete!
fo: Onki at strika!

en: Nothing to search
fo: Onki at leita

en: Now saving your personal dictionary... Please wait.
fo: Persónlig orðabók verður goymd... Bíða við.

en: Number of Messages per Page
fo: Tal av boðum á hvørjari síðu

en: Number of supported language pairs: %s
fo: Tal av stuðlaðum málpørum: %s

en: Number of supported languages: %s
fo: Tal av stuðlaðum málum: %s

en: OFF
fo: FRÁ

en: ON
fo: TIL

en: Occurs times:
fo: Kemur fyri:

en: Oct
fo: Okt

en: October
fo: Oktober

en: Old
fo: Gamalt

en: On
fo: Tann

en: On %s, %s wrote:
fo: Tann %s, skrivaði %s:

en: On DATE, AUTHOR Wrote
fo: Tann DAGF., skrivaði HØVUNDI

en: On Delivery
fo: Við móttøku

en: On Read
fo: Tá lisið verður

en: Once you have signed up with SpamCop and have received your SpamCop authorization code, you need to enable this plugin by clicking the link above. Once enabled, you go about your normal life. If you encounter a spam message in your mailbox, just view it. On the right-hand side, near the top of where the message is displayed, you will see a link to report this message as spam. Clicking on it brings you to a confirmation page. Confirming that you want the spam report sent will do different things with different reporting methods.
fo: Tá tú hevur meldað teg til SpamCop og hevur móttikið tina SpamCop góðkenningar kodu, mást tú gilda hetta plugin við at klikkja á slóðina omanfyri. Tá tað er gildað, kanst tú arbeiða sum vanligt. Kemur tú fram á eini spam boð í tínum postkassa, kanst tú lesa tey. Á høgru síðu, ovaliga har boðini eru víst, sært tú eina slóð til spamfráboðan. Tá tú klikkir her, kemur tú til eina síðu, har tú skalt vátta fráboðanina. Váttanin av spamfráboðanini inniber ymiskt, alt eftir hvør fráboðanarhátturin er.

en: Only INBOX
fo: Bert INBOX

en: Only Unseen
fo: Bert ósædd

en: Only advanced search
fo: Bert framkomin leiting

en: Only basic search
fo: Bert vanlig leiting

en: Only unread messages
fo: Bert ólisin boð

en: Only works with email-based reporting
fo: Virkar bert við t-post grundaðari fráboðan

en: Oops,
fo: Ups,

en: Open failed
fo: Fekk ikki opnað

en: Opening IMAP server
fo: Opni IMAP vert

en: Opening POP server
fo: Opni POP vert

en: Option Type '%s' Not Found
fo: Uppsetingarslag '%s' ikki funnið

en: Options
fo: Uppsetingar

en: Or
fo: Ella

en: Or In
fo: Ella í

en: Organization / Department
fo: Fyritøka / Deild

en: Organization Logo
fo: Búmerki hjá fyritøku

en: Organization Logo Height
fo: Hædd á búmerki hjá fyritøku

en: Organization Logo Width
fo: Vídd á búmerki hjá fyritøku

en: Organization Name
fo: Navn á fyritøku

en: Organization Preferences
fo: Uppseting av fyritøku

en: Organization Title
fo: Heiti á fyritøku

en: Original Message
fo: Uppruna boð

en: Other:
fo: Annar:

en: Out of quota error.
fo: Ongin kvota eftir villa.

en: PHP Curl extension is NOT available! Unable to change password!
fo: PHP Curl víðkanin er IKKI til staðar! Fái ikki broytt loyniorð!

en: PHP Version
fo: PHP slepping

en: PHP install does not have LDAP support.
fo: Innlagda PHP stuðlar ikki LDAP.

en: PHP mhash extension is missing or does not support selected crypto.
fo: PHP mhash víðkanin manglar ella valda "crypto" er ikki stuðlað.

en: PHP session name
fo: Navn á PHP setu

en: POP3 Before SMTP?
fo: POP3 áðrenn SMTP?

en: POP3 Fetch Mail
fo: Heinta post við POP3

en: POP3 connect:
fo: POP3 samband:

en: POP3 delete:
fo: POP3 strika:

en: POP3 get:
fo: POP3 heinta:

en: POP3 last:
fo: POP3 seinast:

en: POP3 pass:
fo: POP3 loyniorð:

en: POP3 quit:
fo: POP3 enda:

en: POP3 reset:
fo: POP3 resetta:

en: POP3 user:
fo: POP3 brúkari:

en: Paginate
fo: Vís síðutøl

en: Password change was not successful!
fo: Broyting av loyniorð eydnaðist ikki!

en: Password for
fo: Loyniorð til

en: Password:
fo: Loyniorð:

en: Personal Dictionary
fo: Persónlig orðabók

en: Personal Dictionary Crypto Settings
fo: Krypteringsuppsetingar av persónligu orðabókini

en: Personal Dictionary Updated
fo: Persónliga orðabókin dagførd

en: Personal Information
fo: Persónligir upplýsingar

en: Personal address book
fo: Persónlig adressubók

en: Personal dictionary encryption options are not available
fo: Krypteringsuppsetingar fyri persónligu orðabókina eru ikki til taks

en: Plain text connection
fo: "Plain text" samband

en: Please check any available international dictionaries which you would like to use when spellchecking:
fo: Vel hvørjar tøkar altjóða orðabøkur tú vilt nýta til rættstaving:

en: Please check any words you wish to delete from your dictionary.
fo: Vel tey orðini, ið tú ætlar at strika úr tíni orðabók.

en: Please choose which dictionary you would like to use to spellcheck this message:
fo: Vel hvørja orðabók tú ætlar at nýta til at rættstava hesi boðini:

en: Please choose which options you wish to set up:
fo: Vel hvørjar uppsetingar tú vilt broyta:

en: Please contact your system administrator and report this error.
fo: Vinarliga set teg í samband við umsitaran og greið frá hesi villu.

en: Please decrypt my personal dictionary and store it in a clear-text format.
fo: Avkryptera mína persónligu orðabók og goym hana í vanligum tekst sniði.

en: Please encrypt my personal dictionary and store it in an encrypted format.
fo: Kryptera mína persónligu orðabók og goym hana í krypteraðum sniði.

en: Please enter something to search for
fo: Vinarliga skriva okkurt at leita eftir

en: Please make sure to fill out as much information as you possibly can to give everyone a good chance of finding and removing the bug. Submitting your bug like this will not have it automatically added to the bug list on SourceForge, but someone who gets your message may add it for you.
fo: Vinarliga skriva so nógvar upplýsingar sum gjørligt. Á henda hátt kanst tú geva øllum ein góðan møguleika at finna og rætta feilin. Hendan fráboðanin verður ikki sjálvvirkin løgd afturat feilskránni á SourceForge; men onkur ið móttekur títt boð, kann leggja tað afturat fyri teg.

en: Please make your selection first.
fo: Vinarliga vel fyrst.

en: Please select a different name.
fo: Vinarliga vel eitt annað navn.

en: Please select address that you want to edit
fo: Vinarliga vel adressuna ið tú vilt broyta

en: Please wait, communicating with the server...
fo: Vinarliga bíða, samskifti við servaran...

en: Plugin directory could not be found: %s
fo: Plugin skjátta varð ikki funnin: %s

en: Plugin is disabled.
fo: Plugin er óvirkið.

en: Plugin is not configured correctly.
fo: Plugin er ikki rætt uppsett.

en: Plugin is unable to use PHP Pear DB libraries. PHP Pear includes must be available in your PHP include_path setting.
fo: Plugin fær ikki brúkt PHP Pear DB "libraries". PHP Pear "includes" mugu finnast í tínari PHP "include_path" uppseting.

en: Plugins
fo: Plugin

en: Polish
fo: Polskt

en: Port:
fo: Portur:

en: Portuguese
fo: Portugisiskt

en: Possible reason:
fo: Møgulig orsøk:

en: Post to List
fo: Send til lista

en: Preference database error (%s). Exiting abnormally
fo: Villa í forvalda dátugrunni (%s). Endi óvanliga

en: Preference file, %s, could not be copied from temporary file, %s. Contact your system administrator to resolve this issue.
fo: Forvald fíla, %s, kundi ikki avritast frá fyribils fílu, %s. Set teg í samband við umsitaran fyri at loysa trupulleikan.

en: Preference file, %s, could not be opened. Contact your system administrator to resolve this issue.
fo: Forvald fíla, %s, kundi ikki opnast. Set teg í samband við umsitaran.

en: Preference file, %s, could not be written. Contact your system administrator to resolve this issue.
fo: Forvald fíla, %s, kundi ikki goymast. Set teg í samband við umsitaran.

en: Preference file, %s, does not exist. Log out, and log back in to create a default preference file.
fo: Forvald fíla, %s, finst ikki. Logga út og inn aftur fyri at stovna eina sjálvsetta forvalda fílu.

en: Preferences DSN
fo: "DSN" til uppsetingar

en: Preferences key field
fo: Lykla teigur til uppsetingar

en: Preferences table
fo: Tabell til uppsetingar

en: Preferences username field
fo: Brúkaranavnateigur til uppsetingar

en: Preferences value field
fo: Virðis teigur til uppsetingar

en: Prefix Signature with '-- ' Line
fo: Brúka '--' linju omanfyri undirskrift

en: Prefix for Original Message when Replying
fo: Fortekn frammanfyri upprunaboð, tá svarað verður

en: Premature end of list
fo: Listi endar ov tíðliga

en: Pressing the button below will start a mail message to the developers of SquirrelMail that will contain a lot of information about your system, your browser, how SquirrelMail is set up, and your IMAP server. It will also prompt you for information. Just fill out the sections at the top. If you like, you can scroll down in the message to see what else is being sent.
fo: Við at trýsta á knøttin niðanfyri, byrjar tú eini nýggj boð til mennararnar av SquirrelMail. Hetta vil innihalda nógvar upplýsingar um tína stýrisskipan, tín kagara, hvussu SquirrelMail er uppsett og tín IMAP vert. Tú verður eisini spurd(ur) um upplýsingar. Útfyll bert ovasta part. Um tú hevur hug, kanst tú hyggja eftir restina av boðnum, fyri at vita hvat annað verður sent.

en: Pressing the button forwards the message to the SpamCop service and will optionally delete the message. From there, you just need to go to your INBOX and quite soon a message should appear from SpamCop. (It gets sent to the account you registered with, so make sure that your mail forwarder works!) Open it up, click on the appropriate link at the top, and a new browser window will open.
fo: Við at trýsta á knøttin, víðarisendir tú boðini til SpamCop tænastuna og vilt møguliga strika boðini. Aftaná kanst tú fara til INBOX, har tú móttekur eini boð frá SpamCop. (Boðini koma til adressuna tú skrásetti við, so syrg fyri at víðarisendingin virkar!). Opna boðini, klikk á viðkomandi slóð ovast og eitt nýtt kagaravindeyga opnast.

en: Previous
fo: Fyrra

en: Print
fo: Prenta

en: Printer Friendly
fo: Prentaravinarligt

en: Priority
fo: Raðfesting

en: Priority:
fo: Raðfesting:

en: Proceed
fo: Halt áfram

en: Provider Link URI
fo: Veitara slóð

en: Provider Name
fo: Veitaranavn

en: Purge
fo: Tøm

en: Quarterly
fo: Kvartalsvís

en: Query failed: %s
fo: Villa í fyrispurningi: %s

en: Query:
fo: Fyrispurningur:

en: Quick email-based reporting
fo: Skjót t-post grundað fráboðan

en: Quote Who XML
fo: Sitat hvør XML

en: RFC822 Message body
fo: RFC822 boðinnihald

en: Read
fo: Lisin

en: Read data:
fo: Les dáta:

en: Read receipt
fo: Les kvittan

en: Read:
fo: Les:

en: Reason Given:
fo: Grundgeving:

en: Reason:
fo: Orsøk:

en: Receipt
fo: Kvittan

en: Received
fo: Móttikið

en: Recent
fo: Nýliga

en: Recent Searches
fo: Nýligar leitingar

en: Reconnect from dead connection
fo: Royni at fáa samband umaftur

en: Refetching message
fo: Heinti boð umaftur

en: Refetching message %s.
fo: Heinti boð %s umaftur .

en: Refresh Folder List
fo: Endurles skjáttuskrá

en: Refresh Page
fo: Endurles síðu

en: Regular folders
fo: Vanligar skjáttur

en: Remote POP server Fetching Mail
fo: Heinta post frá POP fjarverti

en: Remote POP server settings
fo: POP uppsetingar á fjarverti

en: Remove All Criteria
fo: Strika øll eyðkenni

en: Remove Excluded Criteria
fo: Strika útilokaði eyðkenni

en: Remove unneccessary messages from your folders. Start with your Trash folder.
fo: Strika óneyðug boð frá tínum skjáttum. Byrja við tíni Trash skjáttu.

en: Remove username from headers
fo: Strika brúkaranavn frá boðhøvdi

en: Rename
fo: Rætta navn

en: Rename a Folder
fo: Rætta skjáttunavn

en: Rename a folder
fo: Broyt navn á skjáttu

en: Renamed successfully.
fo: Navn broytt.

en: Reply
fo: Svara

en: Reply All
fo: Svara øllum

en: Reply Citation Options
fo: Uppsetingar av sitati í svari

en: Reply Citation Style
fo: Snið til sitat í svari

en: Reply To
fo: Svara

en: Reply to List
fo: Svara til lista

en: Replying and Forwarding Messages
fo: Svara og senda boð víðari

en: Report as Spam
fo: Fráboða sum Spam

en: Request:
fo: Umbøn:

en: Requested action aborted: error in processing
fo: Umbiðin gerð steðgað: villa í gerð

en: Requested action not taken: insufficient system storage
fo: Umbiðin gerð er ikki gjørd: manglandi pláss á harðdiskli

en: Requested action not taken: mailbox name not allowed
fo: Umbiðin gerð er ikki gjørd: postkassa navn er ikki loyvt

en: Requested action not taken: mailbox unavailable
fo: Umbiðin gerð er ikki gjørd: postkassi ikki tøkur

en: Requested mail action aborted: exceeding storage allocation
fo: Umbiðin postgerð steðgað: støddin er omanfyri hámarkið

en: Requested mail action not taken: mailbox unavailable
fo: Umbiðin postgerð er ikki gjørd: postkassi ikki tøkur

en: Required change password backend configuration options are missing.
fo: Kravdar uppsetingar til loyniorð "backend" mangla.

en: Requires PHP 4.3.x! Experimental.
fo: Krevur PHP 4.3.x! Er á royndarstøði.

en: Requires higher PHP version and special functions. See SquirrelMail documentation.
fo: Krevur hægri PHP slepping og serligar funkur. Hygg í SquirrelMail skjalfestingina.

en: Response:
fo: Svar:

en: Resume Draft
fo: Tak kladdu framaftur

en: Return
fo: Aftur

en: Return to options page
fo: Aftur til uppsetingar

en: Right
fo: Høgru

en: Romanian
fo: Rumenskt

en: Run "configure", choose option 4 (General options) and set option 10 (Disable server thread sort) to true).
fo: Koyr "configure", vel møguleika 4 (General options) og set møguleika 10 (Disable server thread sort) til "true".

en: Run "configure", choose option 4 (General options) and set option 11 (Disable server-side sorting) to true.
fo: Koyr "configure", vel møguleika 4 (General options) og set møguleika 11 (Disable server-side sorting) til "true".

en: Run "configure", choose option 4 (General options) and set option 12 (Allow server charset search) to false) or choose option 10 (Language settings) and set option 2 (Default charset) to a charset supported by your IMAP server.
fo: Koyr "configure", vel møguleika 4 (General options) og set møguleika 12 (Allow server charset search) til "false", ella vel møguleika 10 (Language settings) og set møguleika 2 (Default charset) til eitt stavsett, ið er stuðlað av tínum IMAP verti.

en: Run or consult conf.pl should you run into difficulty with your configuration.
fo: Um tú fært trupulleikar við tíni uppseting, koyr ella leita ráð í conf.pl.

en: Run some test IMAP commands, displaying both the command and the result. These tests use the SquirrelMail IMAP commands and your current SquirrelMail configuration. Custom command strings can be used.
fo: Koyr nøkur royndar IMAP stýriboð, ið vísa bæði stýriboðini og úrslitið. Hesar royndir brúka SquirrelMail IMAP stýriboðini og tína verandi SquirrelMail uppseting. Tillagaði stýriboð kunnu brúkast.

en: Russian
fo: Russiskt

en: Russian translations, maximum of 500 characters translated
fo: Russiskar umsetingar, í mesta lagi 500 stavir umsettir

en: SMTP Authentication Type
fo: SMTP heimildarslag

en: SMTP Connection Security
fo: Trygd á SMTP sambandi

en: SMTP STARTTLS is enabled in SquirrelMail configuration, but used PHP version does not support functions that allow to enable encryption on open socket.
fo: SMTP STARTTLS er gildað í SquirrelMail uppsetingini, men brúkta PHP slepping stuðlar ikki funkunum, ið loyva at gilda brongling á opnum "sockets".

en: SMTP STARTTLS is enabled in SquirrelMail configuration, but used SMTP server does not support it
fo: SMTP STARTTLS er gildað í SquirrelMail uppsetingini, men brúkti SMTP vertur stuðlar tí ikki.

en: SMTP Server Address
fo: Adressa hjá SMTP verti

en: SMTP Server Port
fo: Portur hjá SMTP verti

en: SPAM Filters
fo: SPAM filtur

en: SPAM filters allow you to select from various DNS based blacklists to detect junk email in your INBOX and move it to another folder (like Trash).
fo: SPAM filtur loyva tær at velja ímillum ymiskar DNS-grundaðar svartalistar fyri at finna rusk post í INBOX og flyta hesar til aðrar skjáttur (sosum Trash).

en: SQL call failed, try again later.
fo: Feilur í SQL kalli, royn aftur seinni.

en: Same as server
fo: Sama sum vertur

en: Sat
fo: Ley

en: Saturday
fo: Leygardagur

en: Save
fo: Goym

en: Save / Update
fo: Goym / Dagfør

en: Save Draft
fo: Goym kladdu

en: Save ID
fo: Goym ID

en: Save Message
fo: Goym boð

en: Save Method
fo: Goym Hátt

en: Save Replies with Original Message
fo: Goym svar við uppruna boði

en: Save Service Type
fo: Goym tænastuslag

en: Save emails submitted to SpamCop:
fo: Goym t-postar, ið verða sendir til SpamCop:

en: Saved Scan type
fo: Goymt kanningar slag

en: Saved Searches
fo: Goymdar leitingar

en: Saved Translation Options
fo: Goymdir umsetingaruppsetingar

en: Saving UIDL
fo: Goymi UIDL

en: Search
fo: Leita

en: Search Criteria
fo: Leitieyðkenni

en: Search Results
fo: Leitiúrslit

en: Search error.
fo: Villa í leiting.

en: Search for
fo: Leita eftir

en: Search functions
fo: Leitimøguleikar

en: Seconds
fo: Sekund

en: Secure IMAP (TLS) connection
fo: Trygt IMAP (TLS) samband

en: Secure SMTP (TLS) is enabled in SquirrelMail configuration, but used PHP version does not support it.
fo: Trygt SMTP (TLS) er gildað í SquirrelMail uppsetingini, men brúkta PHP slepping stuðlar tí ikki.

en: Seen
fo: Sætt

en: Select
fo: Vel

en: Select %s to turn on playing a media file when unseen mail is in your folders. When enabled, you can specify the media file to play in the provided file box.
fo: Vel %s, fyri at gera tað møguligt at spæla eina miðlafílu, tá ósæddur postur er í tínum skjáttum. Tá tað er gildað, kanst tú, í fílteiginum, velja hvørja fílu tú vilt spæla.

en: Select All
fo: Vel øll

en: Select Server:
fo: Vel vert:

en: Select a folder
fo: Vel skjáttu

en: Select body
fo: Vel innihald

en: Select from the list of %s the media file to play when new mail arrives. If no file is specified, %s, no sound will be used.
fo: Vel úr listanum av %s, hvørjar miðlafílir skulu spælast, tá nýggjur postur kemur. Er ongin fíla vald, %s, verður onki ljóð nýtt.

en: Select server file
fo: Vel vertsfílu

en: Select the IMAP commands you would like to run. Most commands require a selected mailbox so the select command is already setup. You can clear all the commands and test your own IMAP command strings. The commands are executed in order. The default values are simple IMAP commands using your default_charset and folder_prefix from SquirrelMail when needed.
fo: Vel IMAP stýriboðini tú vilt koyra. Flestu stýriboðini krevja at ein postkassi er valdur, so val stýriboðið longu er uppsett. Tú kanst strika øll stýriboðini og royna tíni egnu IMAP stýriboð. Stýriboðini verða koyrd í raðfylgju. Tey sjálvsettu virðini eru einkul IMAP stýriboð, ið brúka "default_charset" og skjáttufortekn frá SquirrelMail, tú brúk er fyri teimum.

en: Select your translator:
fo: Vel umsetara:

en: Selected Server:
fo: Valdur vertur:

en: Selected translation engine is disabled. Please update your translation preferences.
fo: Tann valdi umsetarin er ógildaður. Vinarliga dagfør tínar umsetingaruppsetingar.

en: Selecting the %s option will change the title in some browsers to let you know when you have new mail (requires JavaScript, and only works in IE but you won't see errors with other browsers). This will always tell you if you have new mail, even if you have %s enabled.
fo: Við at velja %s valmøguleikan, broytist heiti á summum kagarum fyri at boða tær frá, at nýggjur postur er komin. (Hetta krevur JavaScript og virkar bert við IE; men tú sært onga villu við øðrum kagarum). Hetta sigur tær altíð frá, tá tú hevur nýggjan post, sjálvt um tú hevur %s gildað.

en: Selecting the %s option will enable the showing of a popup window when unseen mail is in your folders (requires JavaScript).
fo: Við at velja %s valmøguleikan, kemur eitt popup vindeyga hvørja ferð ósæddur postur er í tínum skjáttum (krevur JavaScript).

en: Selection List Style
fo: Vísing av valhátti

en: Send Mail
fo: Send post

en: Send Spam Report
fo: Send Spam fráboðan

en: Send read receipt now
fo: Send kvittan fyri lisin boð

en: Sending this spam report will give you back a reply with URLs that you can click on to properly report this spam message to the proper authorities. This is a free service. By pressing the "Send Spam Report" button, you agree to follow SpamCop's rules/terms of service/etc.
fo: Við at senda hesa spam fráboðanina, fært tú eitt svar við "URL'um", sum tú kanst klikkja á fyri rættiliga at fráboða hetta spam boði til røttu myndugleikarnar. Hetta er ein ókeypis tænasta. Við at trýsta á knøttin "Send Spam fráboðan", góðtekur tú reglar/tænastutreytir/osv. hjá SpamCop.

en: Sendmail Arguments
fo: Sendmail ávirki

en: Sendmail Path
fo: Leið til Sendmail

en: Sent Before
fo: Sent áðrenn

en: Sent By
fo: Sent av

en: Sent Folder
fo: Sent skjátta

en: Sent On
fo: Sent tann

en: Sent Since
fo: Sent síðani

en: Sent Subfolders Options
fo: Uppsetingar av Sent undirskjáttum

en: Sent Subfolders plugin is misconfigured.
fo: Plugin til Sent undirskjáttur er skeivt uppsett.

en: Sent To
fo: Sent til

en: Serbian
fo: Serbiskt

en: Server Capability response:
fo: Svar uppá eginleikar hjá verti:

en: Server Name:
fo: Navn á verti:

en: Server Settings
fo: Uppsetingar á verti

en: Server does not support UIDL.
fo: Vertur stuðlar ikki UIDL.

en: Server error. Disconnect
fo: Villa á verti. Samband slitið

en: Server replied:
fo: Verturin svaraði:

en: Server replied: %s
fo: Vertur svaraði: %s

en: Server responded:
fo: Verturin svaraði:

en: Server-side sorting is not supported by your IMAP server.
fo: Tín IMAP Vertur stuðlar ikki vertsskiljing.

en: Server:
fo: Vertur:

en: Service not available, closing channel
fo: Tænasta er ikki til taks, stongi rás

en: Service type option allows selecting which SpamCop services you are using. Member services use different web reporting forms and does not display nags. You can purchase these services, if you want to support SpamCop.
fo: Møguleikin fyri tænastuslagi loyvir at velja hvørja SpamCop tænastu tú brúkar. Tænastur fyri limir brúka aðrar net fráboðanarumsøknir og vísa ikki lýsingar og líknandi. Tú kanst keypa hesar tænastur, um tú vilt stuðla SpamCop.

en: Set Event
fo: Goym hending

en: Set up international dictionaries
fo: Uppset altjóða orðabøkur

en: Setting of LDAP connection option %s to value %s failed.
fo: Feilur í broyting av LDAP sambandsmøguleika %s til virði %s.

en: Settings adjusted to: %s with %s as default dictionary.
fo: Uppsetingar broyttar til: %s við %s sum sjálvsett orðabók.

en: Show 'Contain Sub.' Option
fo: Vís 'Innihald undirskj.' valmøguleika

en: Show 'Delete &amp; Prev/Next' Links
fo: Vís 'Strika &amp; Fyrra/Næsta' slóðir

en: Show All
fo: Vís øll

en: Show Clock on Folders Panel
fo: Vís klokku omanfyri skjáttuskránna

en: Show Flag / Unflag Buttons
fo: Vís Vel / Frável knøttar

en: Show Folder Prefix Option
fo: Vís skjáttu fortekn valmøguleika

en: Show HTML Version by Default
fo: Sjálvsett vísing av HTML slepping

en: Show Special Folders Color
fo: Vís serligar skjáttur í litum

en: Show System Specifications
fo: Vís frágreiðing um skipan

en: Show alternative language names
fo: Vís onnur málnøvn

en: Show button in toolbar
fo: Vís knøtt í tólkassa

en: Show fortunes at top of mailbox
fo: Vís hepni ovast í postkassa

en: Show only subscribed folders
fo: Vís bert skjáttur, ið hald er teknað til

en: Show popup window on new mail
fo: Vís popup vindeygað, tá nýggjur postur kemur

en: Show time
fo: Vís tíð

en: Show time with seconds
fo: Vís klokku við sekundum

en: Show translation box
fo: Vís umsetingarkassa

en: Show weekday and time
fo: Vís vikudag og tíð

en: Sign Out
fo: Logga út

en: Signature
fo: Undirskrift

en: Signature Options
fo: Uppsetingar av undirskrift

en: Signature file, %s, could not be copied from temporary file, %s. Contact your system administrator to resolve this issue.
fo: Undirskriftafíla, %s, kundi ikki avritast frá fyribils fílu, %s. Set teg í samband við umsitaran.

en: Signature file, %s, could not be opened. Contact your system administrator to resolve this issue.
fo: Undirskriftafíla, %s, kundi ikki opnast. Set teg í samband við umsitaran.

en: Signature file, %s, could not be written. Contact your system administrator to resolve this issue.
fo: Undirskriftafíla, %s, kundi ikki goymast. Set teg í samband við umsitaran.

en: Signature is too big.
fo: Undirskrift er ov stór.

en: Signout
fo: Logga út

en: Signout Page
fo: Útloggingar síða

en: Since
fo: Síðani

en: Size
fo: Stødd

en: Size of key field
fo: Stødd á teigi til lykil

en: Size of username field
fo: Stødd á teigi til brúkaranavn

en: Size of value field
fo: Stødd á teigi til virði

en: Size:
fo: Stødd:

en: Slovenian
fo: Slovenskt

en: Smaller Than
fo: Minni enn

en: Solution:
fo: Loysn:

en: Some of your preference changes were not applied.
fo: Nakrar av tínum broytingum vórðu ikki settar í gildi.

en: Some users have reported that the email addresses used with SpamCop find their way onto spam lists. To be safe, you can just create an email forwarding account and have all SpamCop reports get sent to there. Also, if it gets flooded with spam, you can then just delete that account with no worries about losing your real email address. Just go create an email forwarder somewhere (%s has a %slist of places%s) so that messages from system administrators and what not can be sent to you.
fo: Nakrir brúkarar hava boða frá, at t-post adressur brúktar til SpamCop enda á spamskráum. Fyri at tryggja ímóti hesum, kanst tú gera tær konto til víðarisending av t-posti, og fáa allar SpamCop fráboðanir sendar hagar. Um kontoin verður floymd við spammi, kanst tú bara strika hesa kontoina uttan at verða bangin um at missa tína veruligu t-post adressu. Stovna bara eina adressu til víðarisending onkustaðni (%s hevur eina %sskrá av støðum%s), so boð frá skipanarumsitarum kunnu verða send til tín.

en: Sort by Received Date
fo: Skil eftir móttøku dagfesting

en: Source
fo: Kelda

en: Spam Filtering
fo: Spam filtrering

en: Spam Reporting Method:
fo: Spam fráboðanarháttur:

en: Spam Service Type:
fo: Spam tænastuslag:

en: Spam is sent to %s.
fo: Spam verður sent til %s.

en: Spam reporting
fo: Spam fráboðan

en: Spam scan is limited to %s.
fo: Spam kanning er avmarkað til %s.

en: SpamCop - Spam Reporting
fo: SpamCop - Spam fráboðan

en: SpamCop is a free service that greatly assists in finding the true source of the spam and helps in letting the proper people know about the abuse.
fo: SpamCop er ein ókeypis tænasta, sum hjálpir við at finna veruligu kelduna til spammið og hjálpir við at boða røttu viðkomandi frá misnýtsluni.

en: SpamCop link is:
fo: SpamCop slóð er:

en: SpamCop reporting
fo: SpamCop fráboðan

en: SpamCop service type
fo: SpamCop tænastuslag

en: Spanish
fo: Spanskt

en: Special Folder Options
fo: Serligar skjáttuuppsetingar

en: Special folders
fo: Serligar skjáttur

en: SpellChecker Options
fo: Uppseting av rættstavara

en: Spellcheck completed. Commit changes?
fo: Rættstavari liðugur. Goyma broytingar?

en: SquirrelMail Notice:
fo: SquirrelMail fráboðan:

en: SquirrelMail Version
fo: SquirrelMail slepping

en: SquirrelMail Webmail Application
fo: SquirrelMail netpostskipan

en: SquirrelMail could not decode the bodystructure of the message
fo: SquirrelMail kundi ikki týða innihaldsbygnaðin á boðnum

en: SquirrelMail is a feature rich, standards compliant webmail application written in PHP. It was made by a group of volunteers united in the SquirrelMail Project Team and is released as open source, free software under the %sGNU General Public License%s.
fo: SquirrelMail er ein netpostskipan skrivað í PHP, við nógvum møguleikum og sum fylgir standardunum. Hon varð gjørd av sjálvbodnum, ið samlaðust sum SquirrelMail menningarliðið. Skipanin verður latin út sum opin kelda, fríur ritbúnaður undir %sGNU General Public License%s.

en: SquirrelMail is the name of the program that provides access to your email via the web.
fo: SquirrelMail er navnið á forritinum, ið gevur tær atgongd til tín t-post á alnetinum.

en: SquirrelMail notice messages
fo: SquirrelMail fráboðanir

en: SquirrelMail version %s
fo: SquirrelMail slepping %s

en: SquirrelSpell Initiating
fo: SquirrelSpell byrjar

en: SquirrelSpell Options Menu
fo: SquirrelSpell uppsetingar

en: SquirrelSpell Results
fo: SquirrelSpell úrslit

en: SquirrelSpell is misconfigured.
fo: SquirrelSpell er ikki rætt uppsettur.

en: SquirrelSpell was unable to decrypt your personal dictionary. This is most likely due to the fact that you have changed your mailbox password. In order to proceed, you will have to supply your old password so that SquirrelSpell can decrypt your personal dictionary. It will be re-encrypted with your new password after this. If you haven't encrypted your dictionary, then it got mangled and is no longer valid. You will have to delete it and start anew. This is also true if you don't remember your old password -- without it, the encrypted data is no longer accessible.
fo: Tað eydnaðist ikki SquirrelSpell at avkryptera tína orðabók. Hetta er ivaleyst tí, at tú hevur broytt títt postkassa loyniorð. Fyri at halda fram verður tú noyddur at uppgeva títt gamla loyniorð, so SquirrelSpell kann dekryptera tína persónligu orðabók. Hon verður endurkrypterað við tínum nýggja loyniorði aftaná hetta. Hevur tú ikki krypterað tína orðabók, er hon blivin bronglað og kann ikki brúkast. Tú mást strika hana og byrja av nýggjum. Hetta geldur eisini, um tú hevur gloymt títt gamla loyniorð -- uttan tað, eru tey krypteraðu dátaini ikki longur atkomilig.

en: Standard DES crypt is not supported by webserver's system crypt library.
fo: Vanlig DES kryptering er ikki stuðlað av "crypt library" í netservaraskipanini.

en: Standard GNU C time zones
fo: Standard GNU C tíðarøki

en: Standard search
fo: Vanlig leiting

en: Start Bug Report Form
fo: Send eina feilfráboðan

en: Start time:
fo: Byrjunartíð:

en: Store in Folder:
fo: Goym í skjáttu:

en: Strict time zones
fo: Strong tíðarøki

en: Strip signature when replying
fo: Tak undirskrift burtur, tá svarað verður

en: Style Sheet URL (css)
fo: Slóð til Style Sheet (css)

en: Subfolder
fo: Undirskjátta

en: Subject
fo: Evni

en: Subject Contains
fo: Evni inniheldur

en: Submit
fo: Send

en: Submit a Bug Report
fo: Send eina feilfráboðan

en: Subscribe
fo: Tekna hald

en: Subscribe to:
fo: Tekna hald til:

en: Subscribed successfully.
fo: Hald teknað.

en: Subscription Unsuccessful - Folder does not exist.
fo: Hald Ikki teknað - Skjátta finst ikki.

en: Successful re-encryption
fo: Orðabók er nú endurkrypterað

en: Successfully Saved Options
fo: Uppsetingar eru goymdar

en: Suggestions
fo: Uppskot

en: Suggestions:
fo: Uppskot:

en: Sunday
fo: Sunnudagur

en: Swedish
fo: Svenskt

en: Syntax error in parameters or arguments
fo: Setningsbygnaðarvilla í bundnatølum ella ávirkjum (Syntax error in parameters or arguments)

en: Syntax error; command not recognized
fo: Villa í setningsbygnaði; ókent stýriboð

en: System crypt library doesn't have Blowfish support.
fo: Skipan stuðlar ikki Blowfish.

en: System crypt library doesn't have MD5 support.
fo: Skipan stuðlar ikki MD5.

en: System crypt library doesn't support extended DES crypt.
fo: Skipan stuðlar ikki framkomnum DES crypt.

en: System crypt library doesn't support standard DES crypt.
fo: Skipan stuðlar ikki vanligt DES crypt.

en: System information
fo: Upplýsingar um skipan

en: THIS FOLDER IS EMPTY
fo: HENDAN SKJÁTTAN ER TÓM

en: TLS is enabled, but this version of PHP does not support TLS sockets, or is missing the openssl extension.
fo: TLS er gildað, men tín slepping av PHP stuðlar ikki TLS "sockets", ella manglar tað openssl víðkanina.

en: TLS session is already activated.
fo: TLS seta er longu virkin.

en: TODAY
fo: Í DAG

en: Table of Contents
fo: Innihaldsyvirlit

en: Take Address
fo: Tak adressu

en: Temp Directory
fo: Fyribils fíluskrá

en: Template
fo: Formur

en: Template Default
fo: Sjálvsettur formur

en: Templates
fo: Formar

en: Temporary authentication failure
fo: Fyribils feilur í heimildarkanning

en: Terminating SquirrelMail due to a fatal error
fo: SquirrelMail sløknar vegna álvarsama villu

en: Test Configuration
fo: Royn uppsetingar

en: Test Name
fo: Navn á roynd

en: Test Sound
fo: Royn ljóð

en: The %s option will check ALL of your folders for unseen mail, not just the inbox for notification.
fo: %s valmøguleikin inniber, at ALLAR tínar skjáttur verða kannaðar fyri ósæddan post. Ikki bert inbox fyri fráboðan.

en: The IMAP server is reporting that plain text logins are disabled.
fo: IMAP verturin boðar frá, at "plain text" innlogging er sløkt.

en: The NewMail plugin will follow the Folder Preferences option &quot;Enable Unread Message Notification&quot;
fo: Nýggjur postur plugin vil fylgja Skjáttuuppsetingini &quot;Gilda fráboðan um ólisin boð&quot;

en: The SpamCop service will display information as it finds it, so scroll down until you see a form button. It might pause a little while it is looking up information, so be a little patient. Read what it says, and submit the spam. Close the browser window. Press Cancel or click on the appropriate mail folder to see messages and/or delete the spam.
fo: SpamCop tænastan vísir upplýsingar tá hon finnir teir, so far niður á síðuni,til tú sært ein umsøknar knøtt. Tað kann steðga eina løtu, tá upplýsingar verða heintaðir, so ver tolin. Les tað sum stendur og send spammið. Lat kagaravindeygað aftur. Trýst Ógilda ella klikk á viðkomandi boðskjáttu fyri at síggja boð, og/ella strika spammið.

en: The administrator installed the following plugins:
fo: Umsitarin hevur innlagt hesi plugin:

en: The bodystructure provided by your IMAP server:
fo: Tann veitti innihaldsbygnaðurin frá IMAP-vertinum:

en: The function you requested is unknown.
fo: Funkan tú bað um er ókend.

en: The index order is the order that the columns are arranged in the message index. You can add, remove, and move columns around to customize them to fit your needs.
fo: Raðfylgjan á skránni er raðfylgjan, sum teigarnir eru skipaðir í í boðskránni. Tú kanst leggja afturat, strika og flyta teigar, fyri at tillaga teir til tín tørv.

en: The message sender has requested a response to indicate that you have read this message. Would you like to send a receipt?
fo: Sendarin av boðnum hevur biðið um eitt svar, fyri at vita um tú hevur lisið hesi boðini. Vilt tú senda eina kvittan?

en: The more messages scanned, the longer it takes. It's recommended to scan unread messages only. If a change to the filters is made, it's recommended to set it to scan all messages, then go view the INBOX, then come back and set it to scan unread messages only. That way, the new spam filters will be applied and even the spam you didn't catch with the old filters will be scanned.
fo: Fleiri boð tú kannar, longri tíð tekur tað. Ráðiligt er, bert at kanna ólisin boð. Verður ein broyting í filtrunum gjørd, er ráðiligt at seta tað til at kanna øll boð. Hygg síðani í INBOX, kom síðani aftur og set tað til bert at kanna ólisin boð. Á tann hátt verða tíni nýggju spam filtur sett í gildi, og spammið tú ikki fangaði við gomlu filtrunum, verður kannað.

en: The name may not contain any of the following: %s
fo: Navnið má ikki innihalda nakað av fylgjandi teknum: %s

en: The order of the message index can be rearranged and changed to contain the headers in any order you want.
fo: Raðfylgjan á teigum í boðskránni kann verða broytt, so frágreiðingar verða vístar, í tí raðfylgju tú ynskir.

en: The server couldn't find the message you requested.
fo: Verturin fann ikki boðini, tú bað um.

en: The spellcheck is not finished. Really close and commit changes?
fo: Rættstavarin er ikki liðugur. Vilt tú lata aftur og goyma broytingar?

en: The spellcheck is not finished. Really close and discard changes?
fo: Rættstavarin er ikki liðugur. Vilt tú lata aftur uttan at goyma broytingar?

en: Theme
fo: Tema

en: Theme Name
fo: Tema navn

en: Theme Path
fo: Leið til tema

en: Themes
fo: Tema

en: There are some restrictions in Sent Subfolder options.
fo: Tað eru nakrar avmarkingar í uppsetingum av Sent undirskjáttum.

en: There must be at least one criteria to search for
fo: Tað krevst minst eitt eyðkenni at leita eftir

en: These settings change the way your folders are displayed and manipulated.
fo: Hesar stillingar broyta mátan, tínar skjáttur verða vístar og tillagaðar.

en: They can assist you adequately with these issues. The SquirrelMail Project Team cannot help you with that. The %shelp system%s provides answers to frequently asked questions.
fo: Tey kunnu hjálpa tær nóg væl við hesum trupulleikum. SquirrelMail menningarliðið fær ikki hjálpt tær við hasum. %sHjálpiskipanin%s svarar teim mest vanliga spurdu spurningunum.

en: This bug involves:
fo: Hesin feilur umfatar:

en: This configures settings for downloading email from a POP3 mailbox to your account on this server.
fo: Hetta er uppsetingin til at taka post niður frá einum POP3 postkassa til tína konto á hesum vertinum.

en: This configures settings for playing sounds and/or showing popup windows when new mail arrives.
fo: Hetta er uppsetingin til at spæla ljóð, og/ella at vísa popup vindeygu, tá nýggjur postur kemur.

en: This contains personal information about yourself such as your name, your email address, etc.
fo: Hetta inniheldur tínar persónligu upplýsingar, so sum títt navn, tína t-post adressu osv.

en: This external link will open in a new window
fo: Hendan slóð opnar eitt nýtt vindeyga

en: This helps protect your privacy in case the web-mail system gets compromized and your personal dictionary ends up stolen. It is currently encrypted with the password you use to access your mailbox, making it hard for anyone to see what is stored in your personal dictionary.
fo: Hetta hjálpir við at verja tín samleika um netpostskipanin verður álopin, og tín persónliga orðabók verður stolin. Sum nú er, er hon krypterað við loyniorðinum tú nýtir til postkassan. Hetta ger tað trupult hjá nøkrum at síggja tað, sum er goymt í tíni persónligu orðabók.

en: This image has been removed for security reasons
fo: Hendan myndin er burturtikin av trygdarávum

en: This module allows administrators to manage SquirrelMail main configuration remotely.
fo: Hendan sereindin loyvir umsitarum at fjarstýra høvuðsuppsetingini av SquirrelMail.

en: This will decrypt your personal dictionary and store it in a plain text format. Proceed?
fo: Hetta avkrypterar tína persónligu orðabók og goymir hana í vanligum tekstsniði. Vilt tú halda áfram?

en: This will delete your personal dictionary file. Proceed?
fo: Hetta strikar tína persónligu orðabókafílu. Halda áfram?

en: This will encrypt your personal dictionary and store it in an encrypted format. Proceed?
fo: Hetta krypterar tína persónligu orðabók og goymir hana í krypteraðum sniði. Vilt tú halda áfram?

en: This will send a message to %s requesting help for this list. You will receive an emailed response at the address below.
fo: Hetta sendir eini boð til %s við umbøn um hjálp fyri hendan listan. Tú móttekur eitt t-post svar á adressuni niðanfyri.

en: This will send a message to %s requesting that you will be subscribed to this list. You will be subscribed with the address below.
fo: Hetta sendir eini boð til %s við umbøn um tekning av haldi fyri hendan listan. Hald verður teknað við adressuni niðanfyri.

en: This will send a message to %s requesting that you will be unsubscribed from this list. It will try to unsubscribe the adress below.
fo: Hetta sendir eini boð til %s við umbøn um frátekning av haldi fyri hendan listan. Hald verður fráteknað við adressuni niðanfyri.

en: Thorough email-based reporting
fo: Gjølla t-post grundað fráboðan

en: Thread View
fo: Tráðvísing

en: Thread sorting is not supported by your IMAP server.
fo: Tín IMAP vertur stuðlar ikki tráðskiljing.

en: Thu
fo: Hós

en: Thursday
fo: Hósdagur

en: Time Zone Configuration
fo: Uppseting av tíðarøki

en: Time:
fo: Tíð:

en: Timezone Options
fo: Uppsetingar av tíðarøki

en: Tip:
fo: Ábending:

en: Title
fo: Heiti

en: Title &amp; Org. / Dept.
fo: Heiti og Fyritøka / Deild.

en: Title:
fo: Heiti:

en: To
fo: Til

en: To or Cc
fo: Til ella Cc

en: To use it, you must get a SpamCop authorization code. There is a free %ssign up page%s so you can use SpamCop.
fo: Fyri at brúka hana mást tú fáa eina SpamCop góðkenningarkodu. Ein ókeypis %stilmeldingarsíða%s finst, so tú kanst brúka SpamCop.

en: To: field
fo: Til: teigur

en: Today's Fortune
fo: Dagsins hepni

en: Toggle All
fo: Vel øll

en: Too many matches found in user table.
fo: Ov nógvar leitingar, ið samsvara, vórðu funnar í brúkaratabell.

en: Top
fo: Topp

en: Top Frame
fo: Topp rammi

en: Transaction failed
fo: Feilur í flyting

en: Transform Selected Messages
fo: Umskapa vald boð

en: Translate
fo: Umset

en: Translate inside the SquirrelMail frames
fo: Umset innaní SquirrelMail rammum

en: Translation Options
fo: Uppsetingar av umseting

en: Translation Preferences
fo: Uppseting av umseting

en: Translation Theme:
fo: Umsetingartema:

en: Translation direction
fo: Umsetingarleið

en: Translator
fo: Umsetari

en: Transliterate unknown words:
fo: Umstava ókend orð:

en: Trash Folder
fo: Trash skjátta

en: Try
fo: Royn

en: Try to make sure that you can repeat it. If the bug happens sporatically, try to document what you did when it happened. If it always occurs when you view a specific message, keep that message around so maybe we can see it.
fo: Royn og tryggja tær, at tú kanst endurtaka hann. Um feilurin bert hendir viðhvørt, royn at skjalfesta hvat tú gjørdi, tá hann hendi. Um hann altíð hendir, tá tú vísir eini ávís boð, goym so hetta boðið, so vit møguliga kunnu síggja tað.

en: Try to verify addresses
fo: Royn at vátta adressur

en: Tue
fo: Týs

en: Tuesday
fo: Týsdagur

en: Turkish
fo: Turkiskt

en: Tweaks
fo: Tillagingar

en: Type:
fo: Slag:

en: UID support
fo: UID stuðul

en: Unable to bind to LDAP server.
fo: Fái ikki bundi til LDAP vert.

en: Unable to connect to LDAP server.
fo: Fái ikki samband við LDAP vert.

en: Unable to detect password crypto algorithm.
fo: Finni ikki loyniorð "crypto" algoritmu til loyniorð..

en: Unable to encrypt new password.
fo: Fái ikki krypterað nýggja loyniorðið.

en: Unable to find user in user table.
fo: Finni ikki brúkara í brúkaratabell.

en: Unable to find user's DN.
fo: Finni ikki DN hjá brúkara.

en: Unable to find user's password attribute.
fo: Finni ikki loyniorð eginleika hjá brúkara.

en: Unable to list addresses from %s
fo: Kann ikki vísa adressur frá %s

en: Unable to rebind to LDAP server.
fo: Fái ikki endurbundið til LDAP vert.

en: Unable to set new password: %s
fo: Fái ikki sett nýggja loyniorðið: %s

en: Unable to start TLS.
fo: Fái ikki byrja TLS.

en: Unable to update
fo: Fái ikki dagført

en: Unable to use LDAP TLS in current setup.
fo: Fái ikki brúkt LDAP TLS í verandi uppseting.

en: Unable to use TLS.
fo: Fái ikki brúkt TLS.

en: Unable to use digest-md5 crypto.
fo: Fái ikki brúkt digest-md5 "crypto".

en: Unable to validate user's password.
fo: Fái ikki góðkent loyniorð hjá brúkara.

en: Undefined Function
fo: Ógreinað funka

en: Undelete
fo: Ógilda striking

en: Undelivered Message Headers
fo: Ósent boð høvd

en: Unflag
fo: Frável

en: Unfold
fo: Falda út

en: University of Washington's IMAP server
fo: University of Washington IMAP vertur

en: Unknown Sender
fo: Ókendur sendari

en: Unknown action: %s
fo: Ókend gerð: %s

en: Unknown date
fo: Ókend dagfesting

en: Unknown error: %s
fo: Ókend villa: %s

en: Unknown recipient
fo: Ókendur móttakari

en: Unknown response
fo: Ókent svar

en: Unknown response from IMAP server:
fo: Ókent svar frá IMAP verti:

en: Unknown sender
fo: Ókendur sendari

en: Unknown user or password incorrect.
fo: Ókendur brúkari ella skeivt loyniorð.

en: Unread
fo: Ólisin

en: Unread Message Notification Type
fo: Fráboðanarslag av ólisnum boðum

en: Unread messages only
fo: Bert ólisin boð

en: Unseen and Total
fo: Ósædd og tilsamans

en: Unselect All
fo: Frável øll

en: Unsubscribe
fo: Strika hald

en: Unsubscribed successfully.
fo: Hald fráteknað.

en: Unsupported crypto: %s
fo: Ikki stuðlað "crypto": %s

en: Unthread View
fo: Ikki tráðvísing

en: Up
fo: upp

en: Update Event
fo: Dagfør hending

en: Update address
fo: Dagfør adressu

en: Upload Media File:
fo: Uppsend miðlafílu:

en: Uploaded Media File:
fo: Uppsend miðlafíla:

en: Use &quot;detect&quot; to auto-detect.
fo: Brúka &quot;detect&quot; til sjálvkannan.

en: Use Addresses
fo: Brúka adressur

en: Use Compact Page Selector
fo: Nýt tættan síðuveljara

en: Use Javascript
fo: Brúka Javascript

en: Use PHP iconv functions
fo: Nýt PHP "iconv" funkur

en: Use PHP recode functions
fo: Nýt PHP "recode" funkur

en: Use Sendmail Binary
fo: Brúka Sendmail "binary"

en: Use Sent Subfolders
fo: Brúka Sent undirskjáttur

en: Use Signature
fo: Brúka undirskrift

en: Use TLS for IMAP Connections
fo: Brúka TLS til IMAP sambond

en: Use TLS for SMTP Connections
fo: Brúka TLS til SMTP sambond

en: Use icons
fo: Nýt ímyndir

en: Use index number of theme
fo: Brúka skránummar á temaði

en: Use inline frames with HTML mails
fo: Nýt innanhýsis rammur við HTML boðum

en: Use server-side sorting
fo: Brúka vertsskiljing

en: Use server-side thread sorting
fo: Brúka tráðskiljing á verti

en: Use the %s option to only check for messages that are recent. Recent messages are those that have just recently showed up and have not been "viewed" or checked yet. This can prevent being continuously annoyed by sounds or popups for unseen mail.
fo: Brúka %s valmøguleikan fyri bert at kanna post, sum nýliga er komin. Nýliga komin postur er postur, sum tú ikki hevur lisið enn. Hetta kann fyribyrgja, áhaldandi at verða órógvað(ur) av ljóði ella popups fyri ósæddan post.

en: Use this to change your email password.
fo: Brúka hetta til at broyta títt t-post loyniorð.

en: Used only when identities can't be modified
fo: Verður bert nýtt, tá samleikar ikki kunnu broytast

en: User "%s" already exists
fo: Brúkarin "%s" finst longu

en: User "%s" does not exist
fo: Brúkarin "%s" finst ikki

en: User not local; please try forwarding
fo: Brúkari er ikki lokalur: royn at senda víðari

en: User table is empty.
fo: Brúkaratabell er tóm.

en: User's Password
fo: Loyniorð hjá brúkara:

en: User-Defined
fo: Brúkara uppsett

en: User-Defined Citation End
fo: Brúkarauppsett endi á sitati

en: User-Defined Citation Start
fo: Brúkara uppsett byrjan á sitati

en: Username:
fo: Brúkaranavn:

en: Usernames in Lowercase
fo: Brúkaranøvn við smáum

en: Using %s dictionary (system default) for spellcheck.
fo: Brúki %s orðabók (sjálvsett av skipan) til rættstaving.

en: Using %s dictionary for spellcheck.
fo: Brúki %s orðabók til rættstaving.

en: Using CRAM-MD5 or DIGEST-MD5 authentication instead may work.
fo: Við at brúka "CRAM-MD5" ella "DIGEST-MD5" virkar heimiling møguliga.

en: Verify New Password:
fo: Vátta nýggja loyniorðið:

en: View
fo: Vís

en: View Business Card
fo: Vís "Business Card"

en: View Full Header
fo: Vís alt boðhøvdið

en: View Message
fo: Vís boð

en: View Message details
fo: Vís boð útgreinað

en: View Printable Version
fo: Vís prentútgávu

en: View Unsafe Images
fo: Vís ótryggar myndir

en: View as HTML
fo: Vís í HTML

en: View as plain text
fo: Vís í vanligum teksti

en: View message
fo: Vís boð

en: Viewing Full Header
fo: Vísi alt boðhøvdið

en: Viewing HTML formatted email
fo: Vísi boð í HTML sniði

en: Viewing Message: %s (%s total)
fo: Vísi boð: %s (%s tilsamans)

en: Viewing Messages: %s to %s (%s total)
fo: Vísi boð: %s til %s (%s tilsamans)

en: Viewing a Business Card
fo: Vísi eitt Business Card

en: Viewing a text attachment
fo: Vísi eina viðfesta tekstfílu

en: Viewing an image attachment
fo: Vísi viðfesta mynd

en: WARNING! Header filters should be of the format &quot;Header: value&quot;
fo: ÁVARING! Boðhøvd filtur skulu verða í sniðinum &quot;Header: value&quot;

en: WARNING! Tell the administrator to set the %s variable.
fo: ÁVARING! Bið umsitaran at seta %s brigdilin.

en: WARNING! You must enter something to search for.
fo: ÁVARING! Tú mást skriva okkurt, sum leitast skal eftir.

en: Warning
fo: Ávaring

en: Warning,
fo: Ávaring,

en: Warning:
fo: Ávaring:

en: Was displayed on %s
fo: Varð víst tann %s

en: Web Page
fo: Heimasíða

en: Web-based form
fo: Netgrundað oyðublað

en: Web-based reporting
fo: Netgrundað fráboðan

en: Wed
fo: Mik

en: Wednesday
fo: Mikudagur

en: Welsh
fo: Walisiskt

en: What to Scan:
fo: Hvat skal kannast:

en: When composing:
fo: Tá skrivað verður:

en: When reading:
fo: Tá lisið verður:

en: When you press the button on the confirmation page, this will pop open a new browser window and the SpamCop service should appear inside. The message will not be deleted (working on that part), but you won't need to wait for a response email to start the spam reporting.
fo: Tá tú trýstir á knøttin á váttanarsíðuni, kemur eitt nýtt kagaravindeyga fram og SpamCop tænastan innaní hesum. Boðini verða ikki slettaði (arbeitt verður við tí), men tær nýtist ikki at bíða eftir einum svari fyri at tú kanst byrja spam fráboðanina.

en: Which translator should be used when you get messages in a different language?
fo: Hvør umsetari skal nýtast, tá tú fært boð í øðrum máli?

en: White
fo: Hvítt

en: Width of Compose Window
fo: Vídd á Skriva vindeyga

en: Width of Editor Window
fo: Vídd á ritla (editor) vindeyga

en: Width of Folder List
fo: Vídd á skjáttuskrá

en: Width of popup window:
fo: Vídd á popup vindeyga:

en: Work Phone
fo: Arbeiðstelefon

en: Wrap Incoming Text At
fo: Smoyggja (wrap) innkomnan tekst á

en: Write failed
fo: Feilur í skriving

en: Write to addressbook failed
fo: Feilur í skriving til adressubók

en: Yearly
fo: Árliga

en: Yes
fo: Ja

en: You also decide if you want the translation box displayed, and where it will be located.
fo: Tú avger eisini, um umsetingarkassin verður vístur, og hvar hann skal standa.

en: You are using SquirrelMail version: %s
fo: Tú brúkar SquirrelMail slepping: %s

en: You can change the way that SquirrelMail looks and displays information to you, such as the colors, the language, and other settings.
fo: Tú kanst broyta mátan sum SquirrelMail sær út og vísir tær upplýsingar, sosum litir, mál og aðrar stillingar.

en: You can either delete your dictionary or type in the old password. Not both.
fo: Tú kanst antin strika orðabókina, ella skriva gamla loyniorðið. Ikki bæði.

en: You can only edit one address at the time
fo: Tú kanst bert broyta eina adressu í senn

en: You have %s new message | You have %s new messages
fo[0]: Tú hevur %s nýtt boð
fo[1]: Tú hevur %s nýggj boð

en: You have %s new messages
fo: Tú hevur %s nýggj boð

en: You have been successfully signed out.
fo: Tú ert loggað(ur) út

en: You have not filled in the "To:" field.
fo: Tú hevur ikki skrivað nakað í "Til:" teigin.

en: You have not selected a folder to delete. Please do so.
fo: Tú hevur ikki valt eina skjáttu at strika. Vinarliga ger tað.

en: You have not selected a folder to rename. Please do so.
fo: Tú hevur ikki valt eina skjáttu at broyta navn á. Vinarliga ger tað.

en: You have not selected a folder to subscribe. Please do so.
fo: Tú hevur ikki valt eina skjáttu at tekna hald til. Vinarliga ger tað.

en: You have not selected a folder to unsubscribe. Please do so.
fo: Tú hevur ikki valt eina skjáttu at strika hald frá. Vinarliga ger tað.

en: You may wish to encrypt your personal dictionary to protect your privacy in case the webmail system gets compromized and your personal dictionary file gets stolen. When encrypted, the file's contents look garbled and are hard to decrypt without knowing the correct key (which is your mailbox password).
fo: Tú eigur møguliga at kryptera tína persónligu orðabók fyri at verja tín samleika, um netpostskipanin verður álopin og tín persónliga orðabókafíla verður stolin. Tá hon er krypterað, sær innihaldið bronglað út, og hon er trupul at avkryptera uttan at kenna rætta lykilin (sum er loyniorðið til tín postkassa).

en: You must also type in your new password in the verify box.
fo: Tú mást eisini skriva títt nýggja loyniorð í váttanarteigin.

en: You must be logged in to access this page.
fo: Tú mást verða loggað(ur) inn fyri at síggja hesa síðu.

en: You must make a choice
fo: Tú mást velja

en: You must select a scan type.
fo: Tú mást velja ein kanningarhátt.

en: You must select a spam folder.
fo: Tú mást velja eina spam skjáttu.

en: You must type in a new password.
fo: Tú mást skriva eitt nýtt loyniorð.

en: You must type in your current password.
fo: Tú mást skriva títt verandi loyniorð.

en: You need to have PHP installed with the multibyte string function enabled (using configure option --enable-mbstring).
fo: Tú mást hava PHP innlagt við "multibyte string" funkuni gildaðari (nýt "configure" møguleikan --enable-mbstring).

en: You should be aware that the encryption used to store your password is not perfectly secure. However, if you are using pop, there is inherently no encryption anyway. Additionally, the encryption that we do to save it on the server can be undone by a hacker reading the source to this file.
fo: Tú skalt verða varug(ur) við, at krypteringin sum er nýtt til at goyma tíni loyniorð, ikki er heilt trygg. Men um tú nýtir pop, er onki krypterað kortini. Harafturat kann krypteringin vit nýta, tá vit goyma á vertinum, ógildast av einum teldusníki, um hesin lesur kelduna til hesa fílu.

en: Your %s dictionary is encrypted with password that differs from your current password.
fo: Tín %s orðabók er krypterað við einum loyniorði, ið er øðrvísi enn títt verandi loyniorð.

en: Your IMAP server returned an error.
fo: Tín IMAP vertur vendi aftur við eini villu.

en: Your Message has been sent.
fo: Tíni boð eru send.

en: Your SpamCop authorization code:
fo: Tín SpamCop góðkenningar koda:

en: Your current password is not correct.
fo: Títt verandi loyniorð er skeivt.

en: Your current timezone
fo: Títt tíðarøki

en: Your mailbox is not located at this server. Try a different server or consult your system administrator
fo: Tín postkassi finst ikki á hesum servaranum. Royn ein annan servara ella set teg í samband við tín netumsitara.

en: Your message
fo: Títt boð

en: Your new password contains invalid characters.
fo: Títt nýggja loyniorð inniheldur stavir, ið ikki eru loyvdir.

en: Your new password does not match the verify password.
fo: Títt nýggja loyniorð má verða tað sama sum loyniorðið í váttanarteiginum.

en: Your new password should be %s to %s characters long.
fo: Títt nýggja loyniorð má verða %s til %s stavir til longdar.

en: Your personal dictionary has been decrypted and is now stored as plain text.
fo: Tín persónliga orðabók er nú avkrypterað og er nú goymd í vanligum teksti.

en: Your personal dictionary has been encrypted and is now stored in an encrypted format.
fo: Tín persónliga orðabók er nú krypterað og er nú goymd í krypteraðum sniði.

en: Your personal dictionary is currently encrypted.
fo: Tín persónliga orðabók krypterað, sum nú er.

en: Your personal dictionary is currently not encrypted.
fo: Tín persónliga orðabók er ikki krypterað, sum nú er.

en: Your personal dictionary was erased.
fo: Tín persónliga orðabók er strikað.

en: Your personal dictionary was erased. Please close this window and click "Check Spelling" button again to start your spellcheck over.
fo: Tín persónliga orðabók er strikað. Lat hetta vindeygað aftur og vel "Kanna stavseting" knøttin aftur fyri at endurbyrja rættstaving.

en: Your personal dictionary was re-encrypted successfully. Now return to the &quot;SpellChecker options&quot; menu and make your selection again.
fo: Tín persónliga orðabók er nú endurkrypterað. Far nú aftur til &quot;uppseting av rættstavara&quot; og vel umaftur.

en: Your personal dictionary was re-encrypted successfully. Please close this window and click "Check Spelling" button again to start your spellcheck over.
fo: Tín persónliga orðabók er nú endurkrypterað. Lat vinarliga hetta vindeygað aftur og vel "Kanna stavseting" knøttin aftur fyri at endurbyrja rættstaving.

en: Your search failed with the following error(s)
fo: Feilur í leiting við fylgjandi villu(m)

en: Your server options are as follows:
fo: Tínir servarauppsetingar eru hesir:

en: Your used charset is not supported by your IMAP server.
fo: Tín valda stavsett er ikki stuðlað av tínum IMAP verti.

en: a specific plugin
fo: eitt serligt plugin

en: abort
fo: avlýs

en: and&nbsp;subfolders:
fo: og&nbsp;undirskjáttur:

en: apop authentication failed
fo: feilur í apop heimildarkanning

en: as a subfolder of
fo: sum undirskjáttu av

en: connection does not exist
fo: samband finst ikki

en: connection not established
fo: samband fæst ikki

en: delete
fo: strika

en: down
fo: niður

en: edit
fo: broyt

en: forget
fo: gloym

en: from English
fo: úr Enskum

en: g:i a
fo: G:i

en: hMailServer IMAP server
fo: hMailServer IMAP vertur

en: in
fo: í

en: in the center
fo: í miðjuni

en: l, F j Y
fo: l, j F Y

en: ldap_get_dn error.
fo: ldap_get_dn villa.

en: less
fo: færri

en: m/d/Y
fo: d/m/Y

en: more
fo: fleiri

en: my email account
fo: mín t-post konta

en: no login ID submitted
fo: onki login ID sent

en: none
fo: ongin

en: none installed
fo: onki innlagt

en: not set yet
fo: ikki sett enn

en: pixels
fo: pixlar

en: quote
fo: sitat

en: refresh folder list
fo: endurles skjáttuskrá

en: remove
fo: strika

en: requested
fo: umbiðið

en: requires JavaScript to work
fo: Krevur JavaScript fyri at rigga

en: save
fo: goym

en: search
fo: leita

en: sec_remove_eng.png
fo: sec_remove_fo_FO.png

en: see below
fo: sí niðanfyri

en: sort by email
fo: skil eftir t-posti

en: sort by info
fo: skil eftir upplýsingum

en: sort by name
fo: skil eftir navni

en: sort by nickname
fo: skil eftir dulnevni

en: subject
fo: evni

en: the general program
fo: høvuðsforritið

en: to English
fo: til Enskt

en: to the left
fo: til vinstru

en: to the right
fo: til høgru

en: to:
fo: til:

en: unavailable
fo: ikki tøk

en: unknown
fo: ókent

en: up
fo: upp

en: uploaded media file
fo: Uppsend miðlafíla

en: vCard Version %s is not supported. Some information might not be converted correctly.
fo: Møguleiki er ikki fyri at nýta vCard slepping %s. Allir upplýsingar verða møguliga ikki tillagaðir rætt.

en: who
fo: hvør

en: with move option
fo: við flyt møguleika
