wxMaxima - en to pt translation catalogue (696 entries)

en:  << Expression too long to display! >>
pt:  << Expressão longa demais para ser exibida! >>

en:  << Unfold >>
pt: << Desdobrar >>

en: &Algebra
pt: Á_lgebra

en: &Apply to list ...
pt: &Aplicar a lista ...

en: &Batch file	Ctrl-B
pt: &Carregar arquivo batch	Ctrl-B

en: &Boundary value problem ...
pt: Problema de valor de &fronteira ...

en: &Bug report
pt: Relatar &bug

en: &Calculus
pt: &Cálculo

en: &Canonical form
pt: Forma &canônica

en: &Characteristic polynomial ...
pt: Polinômio característico ...

en: &Clear memory
pt: &Limpar memória

en: &Combine factorials
pt: &Combinar fatoriais

en: &Complex simplification
pt: Simplificação &complexa

en: &Continued fraction
pt: Fração &contínua

en: &Copy
pt: &Copiar

en: &Definite integration
pt: Integração &definida

en: &Delete selection
pt: &Apagar seleção

en: &Describe	Ctrl-H
pt: &Descrever	Ctrl-H

en: &Determinant
pt: &Determinante

en: &Differentiate ...
pt: &Diferenciar ...

en: &Edit
pt: &Editar

en: &Edit input	Ctrl-E
pt: &Editar entrada	Ctrl-E

en: &Eliminate variable ...
pt: &Eliminar variável ...

en: &Enter matrix ...
pt: &Introduzir matriz ...

en: &Example
pt: &Exemplo

en: &Expand expression
pt: &Expandir expressão

en: &Expand trigonometric
pt: &Expandir trigonométricas

en: &Exponentialize
pt: &Exponencializar

en: &Export to HTML
pt: &Exportar para HTML

en: &Factor expression
pt: &Fatorar expressão

en: &File
pt: &Arquivo

en: &Generate matrix ...
pt: &Gerar matriz ...

en: &Greatest common divisor ...
pt: Máximo &divisor comum ...

en: &Help
pt: Aj_uda

en: &Input	F7
pt: &Entrada	F7

en: &Integrate ...
pt: &Integrar ...

en: &Interrupt	Ctrl-G
pt: &Interromper	Ctrl-G

en: &Invert matrix
pt: Inver&ter matriz

en: &Load package	Ctrl-L
pt: &Carregar pacote	Ctrl-L

en: &Map to list ...
pt: &Mapear a lista ...

en: &Modulus computation ...
pt: Cálculo com &módulo ...

en: &Monitor file
pt: &Monitorar arquivo

en: &Numeric
pt: &Numérico

en: &Numerical integration
pt: Integração &numérica

en: &Open	Ctrl-O
pt: &Abrir	Ctrl-O

en: &Plotting
pt: &Gráficos

en: &Power series
pt: Séries de &potências

en: &Print	Ctrl-P
pt: &Imprimir	Ctrl-P

en: &Rational
pt: &Racional

en: &Re-evaluate input	Ctrl-R
pt: &Reavaliar entrada	Ctrl-R

en: &Reduce trigonometric
pt: &Reduzir trigonométricas

en: &Restart maxima
pt: &Reiniciar maxima

en: &Roots of polynomial (real)
pt: &Raízes do polinômio (real)

en: &Save	Ctrl-S
pt: &Salvar	Ctrl-S

en: &Section	Ctrl-F6
pt: &Sessão	Ctrl-F6

en: &Simplify
pt: &Simplificar

en: &Simplify expression
pt: &Simplificar expressão

en: &Simplify factorials
pt: &Simplificar fatoriais

en: &Simplify trigonometric
pt: &Simplificar trigonométricas

en: &Solve ...
pt: &Resolver ...

en: &Special
pt: E&special

en: &Text	F6
pt: &Texto	F6

en: &Transpose matrix
pt: &Transpor matriz

en: &Trigonometric simplification
pt: Simplificação &trigonométrica

en: (Use default language)
pt: (Usar idioma padrão)

en: A&t value ...
pt: Valor no pon&to ...

en: About
pt: Sobre

en: About wxMaxima
pt: Sobre o wxMaxima

en: Ad&joint matrix
pt: Matriz ad&junta

en: Add a directory to search path
pt: Adicionar um diretório ao caminho de busca

en: Add algebraic e&quality ...
pt: Adicionar &igualdade algébrica ...

en: Add dir to path:
pt: Adicionar diretório ao caminho:

en: Add equality to the rational simplifier
pt: Adicionar igualdade ao simplificador racional

en: Add to &path
pt: Adicionar ao &caminho

en: Additional parameters for maxima (e.g. -l clisp).
pt: Parâmetros adicionais para o maxima (p.ex. -l clisp).

en: Additional parameters:
pt: Parâmetros adicionais:

en: Adjustment for the size of greek font.
pt: Ajuste para o tamanho da fonte grega.

en: Adjustment:
pt: Ajuste:

en: All|*
pt: Todos|*

en: All|*|Maxima package (*.mac)|*.mac|Demo file (*.dem)|*.dem|Lisp file (*.lisp)|*.lisp
pt: Todos|*|Pacote maxima (*.mac)|*.mac|Arquivo de exemplo (*.dem)|*.dem|Arquivo Lisp (*.lisp)|*.lisp

en: Apply
pt: Aplicar

en: Apply function to a list
pt: Aplicar função a uma lista

en: Apply function:
pt: Aplicar função:

en: At point:
pt: No ponto:

en: Atvalue
pt: Valor no ponto

en: Autoload a file when it is updated
pt: Carregar automaticamente um arquivo quando ele é atualizado

en: BC2
pt: CC2

en: Background
pt: Fundo

en: Basic
pt: Básico

en: Bat files (*.bat)|*.bat|All|*
pt: Arquivos de lote (*.bat)|*.bat|Todos|*

en: Bold
pt: Negrito

en: Browse
pt: Procurar

en: Build &info
pt: &Informações da versão

en: Button panel:
pt: Painel de botões:

en: C&hange variable ...
pt: &Mudar variável ...

en: C&lear screen
pt: &Limpar tela

en: C&onfigure
pt: C&onfigurar

en: Calculate &product ...
pt: Calcular &produto ...

en: Calculate modulus:
pt: Calcular módulo:

en: Calculate products
pt: Calcular produtos

en: Calculate su&m ...
pt: Calcular &soma ...

en: Calculate sums
pt: Calcular somas

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Change &2d display
pt: Alterar exibição &2d

en: Change the 2d display algorithm used to display math output.
pt: Alterar a algoritmo de exibição 2d usado para mostrar a saída.

en: Change variable
pt: Mudar variável

en: Change variable in integral or sum
pt: Mudar variável em integral ou soma

en: Char poly
pt: Polinômio característico

en: Char poly of:
pt: Polinômio de:

en: Choose font
pt: Escolher fonte

en: Close document?
pt: Fechar documento?

en: Columns:
pt: Colunas:

en: Combine factorials in an expression
pt: Combinar fatoriais numa expressão

en: Comma separated x coordinates
pt: Coordenadas x separadas por vírgulas.

en: Comma separated y coordinates
pt: Coordenadas y separadas por vírgulas.

en: Comment out
pt: Comentar

en: Compute continued fraction of a value
pt: Calcular a fração contínua de um valor

en: Compute the adjoint maxrix
pt: Calcular a matriz adjunta

en: Compute the characteristic polynomial of a matrix
pt: Calcular o polinômio característico de uma matriz

en: Compute the determinant of a matrix
pt: Calcular o determinante de uma matriz

en: Compute the greatest common divisor
pt: Calcular o máximo divisor comum

en: Compute the inverse of a matrix
pt: Calcular a inversa de uma matriz

en: Compute the least common multiple (do load(functs) before using)
pt: Calcular o mínimo múltiplo comum (faça load(functs) antes de usar)

en: Configuration warning
pt: Aviso da configuração

en: Configure wxMaxima
pt: Configurar o wxMaxima

en: Constant
pt: Constante

en: Contract logarithms
pt: Contrair logaritmos

en: Conver trigonometric functions to exponential form
pt: Converter funções trigonométricas para a forma exponencial

en: Convert binomials, beta and gamma function to factorials
pt: Converter binômios e as funções beta e gama para fatoriais

en: Convert binomials, factorials and beta function to gamma function
pt: Converter binômios, fatoriais e a função beta para a função gama

en: Convert complex expression to polar form
pt: Converter expressões complexas para a forma polar

en: Convert complex expression to rect form
pt: Converter expressões complexas para a forma retangular

en: Convert exponential function of imaginary argument to trigonometric form
pt: Converter função exponencial de argumento imaginário para a forma trigonométrica

en: Convert logarithm of product to sum of logarithms
pt: Converter logaritmo de um produto para soma de logaritmos

en: Convert sum of logarithms to logarithm of product
pt: Converter soma de logaritmos para logaritmos de um produto

en: Convert to &factorials
pt: Converter para &fatoriais

en: Convert to &gamma
pt: Converter para &gama

en: Convert to &polarform
pt: Converter para forma &polar

en: Convert to &rectform
pt: Converter para forma &retangular

en: Convert trigonometric expression to canonical quasilinear form
pt: Converter expressão trigonométrica para forma canônica quasilinear

en: Copy
pt: Copiar

en: Copy &text
pt: Copiar &texto

en: Copy TeX
pt: Copiar TeX

en: Copy as image
pt: Copiar como imagem

en: Copy selection
pt: Copiar seleção

en: Copy selection from console
pt: Copiar seleção do console

en: Copy selection from console (including linebreaks)
pt: Copiar seleção do console (incluindo quebras de linha)

en: Copy selection from console as image
pt: Copiar seleção do console como imagem

en: Copy selection from console in TeX format
pt: Copiar seleção do console no formato TeX

en: Copy selection from console to a file
pt: Copiar seleção do console para um arquivo

en: Copy selection from console to input line
pt: Copiar seleção do console para a linha de entrada

en: Copy selection to clipboard when selection is made in console.
pt: Copiar seleção para a área de transferência quando algo é selecionado no console.

en: Copy text
pt: Copiar texto

en: Copy to clipboard on select
pt: Copiar para a área de transferência ao selecionar

en: Cut
pt: Recortar

en: Cut selection from console
pt: Copiar seleção do console

en: Decompose rational function to partial fractions
pt: Decompor função racional em frações parciais

en: Decrease fontsize in console
pt: Diminuir o tamanho da fonte do console

en: Default font:
pt: Fonte padrão:

en: Default port:
pt: Porta padrão:

en: Delete
pt: Apagar

en: Delete a function
pt: Apagar uma função

en: Delete a variable
pt: Apagar uma variável

en: Delete all values from memory
pt: Apagar todos os valores da memória

en: Delete f&unction
pt: Apagar f&unção

en: Delete function(s):
pt: Apagar função(ões):

en: Delete selected input/output group
pt: Apagar grupo selecionado de entrada/saída

en: Delete selection
pt: Apagar seleção

en: Delete the contents of console.
pt: Apagar o conteúdo do console.

en: Delete v&ariable
pt: Apagar variável

en: Delete variable(s):
pt: Apagar variável(is):

en: Describe
pt: Descrever

en: Di&vide polynomials ...
pt: Di&vidir polinômios ...

en: Diff...
pt: Derivar...

en: Differentiate
pt: Diferenciar

en: Differentiate ...
pt: Diferenciar ...

en: Differentiate expression
pt: Diferenciar expressão

en: Discrete plot
pt: Gráfico discreto

en: Display Te&X form
pt: Mostar forma Te&X

en: Display algorithm
pt: Algoritmo de exibição

en: Display expression in TeX form
pt: Mostar expressão na forma Te&X

en: Display time used for execution
pt: Mostrar tempo usado para execução

en: Divide
pt: Dividir

en: Divide numbers or polynomials
pt: Dividir números ou polinômios

en: Document not saved!
    
    Close current document and lose all changes?
pt: Documento não foi salvo!
    
    Fechar o documento atual e perder todas as modificações?

en: Document not saved!
    
    Quit wxMaxima and lose all changes?
pt: Documento não foi salvo!
    
    Sair do wxMaxima e perder todas as modificações?

en: E&quations
pt: E&quações

en: E&xit	Ctrl-Q
pt: Sai&r	Ctrl-Q

en: Edit input
pt: Editar entrada

en: Edit selected input
pt: Editar grupo selecionado de entrada

en: Edit text
pt: Editar texto

en: Eige&nvectors
pt: Autov&etores

en: Eigen&values
pt: Auto&valores

en: Eliminate
pt: Eliminar

en: Eliminate a variable from a system of equations
pt: Eliminar uma variável de um sistema de equações

en: English
pt: Inglês

en: Enter a matrix
pt: Introduza uma matriz

en: Enter an equation for rational simplification:
pt: Informe uma equação para simplificação racional:

en: Enter comma separated list of variables.
pt: Informa uma lista de variáveis separadas por vírgulas.

en: Enter command
pt: Introduza um comando

en: Enter matrix
pt: Informe uma matriz

en: Enter new plot format:
pt: Informe novo formato para gráficos:

en: Enter new precision:
pt: Informe a nova precisão:

en: Enter the path to the maxima executable.
pt: Informe o caminho para o executável maxima.

en: Equation %d:
pt: Equação %d:

en: Equation:
pt: Equação:

en: Error
pt: Erro

en: Error opening file
pt: Erro ao abrir o arquivo

en: Error!
pt: Erro!

en: Evaluate &noun forms
pt: Avaliar formas substa&ntivas

en: Evaluate all noun forms in expression
pt: Avaliar todas as formas substa&ntivas na expressão

en: Example
pt: Exemplo

en: Example text
pt: Texto de exemplo

en: Exit wxMaxima
pt: Sair do wxMaxima

en: Expand
pt: Expandir

en: Expand (tr)
pt: Expandir (tr)

en: Expand an expression
pt: Expandir uma expressão

en: Expand expression
pt: Expandir expressão

en: Expand logarithms
pt: Expandir logaritmos

en: Expand trigonometric expression
pt: Expandir expressão trigonométrica

en: Export console output to HTML file
pt: Exportar saída do console para o formato HTML

en: Export to HTML file
pt: Exportar para arquivo HTML

en: Exporting to HTML failed!
pt: Exportação para HTML falhou!

en: Expression
pt: Expressão

en: Expression(s):
pt: Expressão(ões):

en: Expression:
pt: Expressão:

en: Factor
pt: Fatorar

en: Factor an expression
pt: Fatorar uma expressão

en: Factor an expression in Gaussian numbers
pt: Fatorar uma expressão em números gaussianos

en: Factor complex
pt: Fatorar complexo

en: Factor expression
pt: Fatorar expressão

en: Factorials and &gamma
pt: Fatoriais e &gama

en: Fatal error
pt: Erro fatal

en: Find &limit ...
pt: Encontrar &limite ...

en: Find a limit of an expression
pt: Encontrar o limite de uma expressão

en: Find a root of an equation on an interval
pt: Encontrar uma raíz de uma equação num intervalo

en: Find all roots of a polynomial
pt: Encontrar todas as raízes de um polinômio

en: Find eigenvalues of a matrix
pt: Encontrar os autovalores de uma matriz

en: Find eigenvectors of a matrix
pt: Encontrar os autovetores de uma matriz

en: Find real roots of a polynomial
pt: Encontrar as raízes reais de um polinômio

en: Fixed font in text controls
pt: Fonte monoespaçada nos controles de texto

en: Font used for display in console.
pt: Fonte usada no console.

en: Font used for displaying greek characters in console.
pt: Fonte usada para exibir caracteres gregos no console.

en: Font used for displaying unicode glyphs in console.
pt: Fonte usada para mostrar símbolos unicode no console.

en: Fonts
pt: Fontes

en: Format:
pt: Formato:

en: French
pt: Francês

en: From array:
pt: Da array:

en: From equations:
pt: Das equações:

en: Full
pt: Completo

en: Function
pt: Função

en: Functions for complex simplification
pt: Funções para simplificação complexa

en: Functions for simplifying factorials and gamma function
pt: Funções para simplificar fatoriais e a função gama

en: Functions for simplifying trigonometric expressions
pt: Funções para simplificar expressões trigonométricas

en: GCD
pt: MDC

en: Generate Matrix
pt: Gerar matriz

en: Generate a matrix from a 2-dimensional array
pt: Gerar uma matriz de uma array bidimensional

en: German
pt: Alemão

en: Get &imaginary part
pt: Obter parte &imaginária

en: Get &series ...
pt: O&bter série ...

en: Get Laplace transformation of an expression
pt: Obter transformada de Laplace de uma expressão

en: Get inverse Laplace transformation of an expression
pt: Obter transformada inversa de Laplace de uma expressão

en: Get real p&art
pt: Obter parte &real

en: Get the Taylor or power series of expression
pt: Obter série de Taylor ou de potências de uma expressão

en: Get the imaginary part of complex expression
pt: Obter a parte imaginária de uma expressão complexa

en: Get the real part of complex expression
pt: Obter a parte eral de uma expressão complexa

en: Go to input	F4
pt: Ir à entrada	F4

en: Go to output window	F3
pt: Ir à janela de saída	F3

en: Greek constants
pt: Constantes gregas

en: Grid:
pt: Grade:

en: HTML file (*.html)|*.html|All|*
pt: Arquivo HTML (*.html)|*.html|Todos|*

en: Help
pt: Ajuda

en: Hidden groups
pt: Grupos escondidos

en: Highlight
pt: Destaque

en: Hungarian
pt: Húngaro

en: I&nsert
pt: I&nserir

en: IC1
pt: CI1

en: IC2
pt: CI2

en: INPUT:
pt: ENTRADA:

en: If you want to input more than one line at a time, use the 'Multiline input' button at the right of the input line.
pt: Se você deseja entrar mais de uma linha de uma vez, use o botão 'Entrada de múltiplas linhas' à direita da linha de entrada.

en: Increase fontsize in console
pt: Aumentar tamanho da fonte no console

en: Info about maxima build
pt: Informações sobre a versão do maxima

en: Initial value problem (&1) ...
pt: Problema de valor inicial (&1) ...

en: Initial value problem (&2) ...
pt: Problema de valor inicial (&2) ...

en: Input
pt: Entrada

en: Insert
pt: Inserir

en: Insert input
pt: Inserir entrada

en: Insert input group
pt: Inserir grupo de entrada

en: Insert new input before selected input
pt: Inserir nova entrada antes da entrada selecionada

en: Insert section before selected input
pt: Inserir a seleção antes da entrada selecionada

en: Insert text
pt: Inserir texto

en: Insert text before selected input
pt: Inserir texto antes da entrada selecionada

en: Insert title before selected input
pt: Inserir título antes da entrada selecionada

en: Instead of typing a long pathname of a file to input line, you can select that file using 'File->Select file'.
pt: Ao invés de digitar um caminho longo para um arquivo na linha de entrada, você pode selecionar o arquivo usando 'Arquivo->Selecionar arquivo'.

en: Integral/sum:
pt: Integral/soma:

en: Integrate
pt: Integrar

en: Integrate (risch)
pt: Integrar (risch)

en: Integrate ...
pt: Integrar ...

en: Integrate expression
pt: Integrar expressão

en: Integrate expression with Risch algorithm
pt: Integrar expressão com o algoritmo Risch

en: Integrate...
pt: Integrar...

en: Integrate:
pt: Integrar:

en: Interrupt
pt: Interromper

en: Interrupt current computation
pt: Interromper cálculo atual

en: Invalid entry for maxima program.
    
    Please enter the path to maxima program again.
pt: Entrada inválida para o programa maxima.
    
    Por favor informe o caminho do programa maxima novamente.

en: Inverse Laplace
pt: Inversa de Laplace

en: Inverse Laplace t&ransform ...
pt: T&ransformada inversa de Laplace ...

en: Italian
pt: Italiano

en: Italic
pt: Itálico

en: LCM
pt: MMC

en: Labels
pt: Rótulos

en: Language used for wxMaxima GUI.
pt: Idioma usada para a interface do wxMaxima.

en: Language:
pt: Idioma:

en: Laplace &transform ...
pt: &Transformada de Laplace ...

en: Least common multiple ...
pt: Mínimo múltiplo comum ...

en: Limit
pt: Limite

en: Limit of:
pt: Limite de:

en: Limit...
pt: Limite...

en: Load a maxima file using batch command
pt: Carregar um arquivo do maxima usando o comando batch

en: Load a maxima package file
pt: Carregar um arquivo de pacote maxima

en: Long input	Ctrl-I
pt: Entrada longa	Ctrl-I

en: Ma&p to matrix ...
pt: Ma&pear a uma matriz ...

en: Main prompts
pt: Prompts principais

en: Make &list ...
pt: Criar &lista ...

en: Make list
pt: Criar lista

en: Make list from expression
pt: Criar lista de uma expressão

en: Make substitution in expression
pt: Fazer substituição numa expressão

en: Map
pt: Mapear

en: Map function to a list
pt: Mapear função a uma lista

en: Map function to a matrix
pt: Mapear função a uma matriz

en: Map function:
pt: Mapear função:

en: Map...
pt: Mapear...

en: Match parenthesis in text controls
pt: Parêntesis aos pares nos controles de texto

en: Matrix
pt: Matriz

en: Matrix map
pt: Mapear a matriz

en: Maxima &help	F1
pt: &Ajuda do Maxima	F1

en: Maxima is calculating
pt: Maxima está calculando

en: Maxima options
pt: Opções do Maxima

en: Maxima package (*.mac)|*.mac|
pt: Pacote Maxima (*.mac)|*.wxm|

en: Maxima package (*.mac)|*.mac|Lisp package (*.lisp)|*.lisp|All|*
pt: Pacote Maxima (*.mac)|*.mac|Pacote Lisp (*.lisp)|*.lisp|Todos|*

en: Maxima process terminated.
pt: Maxima terminado.

en: Maxima program:
pt: Programa Maxima:

en: Maxima session (*.wxm)|*.wxm
pt: Sessão Maxima (*.wxm)|*.wxm

en: Maxima started. Waiting for connection...
pt: Maxima iniciado. Aguardando conexão...

en: Maxima uses ':' to set values ('a : 3;') and ':=' to define functions ('f(x) := x^2;').
pt: O Maxima usa ':' para atribuir valores ('a : 3;') e ':=' para definir funções ('f(x) := x^2;').

en: Modulus
pt: Módulo

en: Multiline input
pt: Entrada de múltiplas linhas

en: Not a valid matrix dimension!
pt: Dimensão inválida para matriz!

en: Not a valid number of equations!
pt: Número de equações inválido!

en: Number of equations:
pt: Número de equações:

en: Numbers
pt: Números

en: Off
pt: Desligado

en: Open
pt: Abrir

en: Open multiline input dialog
pt: Abrir janela para entrada de múltiplas linhas

en: Open session
pt: Abrir sessão

en: Open session from a file
pt: Abrir sessão de um arquivo

en: Options
pt: Opções

en: Options:
pt: Opções:

en: Other prompts
pt: Outros prompts

en: P&ade approximation ...
pt: Aproximação de P&adé ...

en: PNG image (*.png)|*.png|JPEG image (*.jpg)|*.jpg|Windows bitmap (*.bmp)|*.bmp|X pixmap (*.xpm)|*.xpm
pt: Imagem PNG (*.png)|*.png|Imagem JPEG (*.jpg)|*.jpg|Bitmap do Windows (*.bmp)|*.bmp|Pixmap X (*.xpm)|*.xpm

en: Pade approximation
pt: Aproximação de Padé

en: Pade approximation of a Taylor series
pt: Aproximação de Padé de uma série de Taylor

en: Parametric plot
pt: Gráfico paramétrico

en: Parsing output
pt: Interpretando saída

en: Partial &fractions ...
pt: &Frações parciais ...

en: Partial fractions
pt: Frações parciais

en: Paste
pt: Colar

en: Paste text from clipboard
pt: Colar texto da área de transferência

en: Please configure wxMaxima with 'Edit->Configure'.
pt: Queira configurar o wxMaxima com 'Editar->Configurar'.

en: Please restart wxMaxima for changes to take effect!
pt: Queira reiniciar o wxMaxima para as mudanças terem efeito!

en: Plot &2d ...
pt: Gráfico &2d ...

en: Plot &3d ...
pt: Gráfico &3d ...

en: Plot &format ...
pt: &Formato do gráfico ...

en: Plot 2D
pt: Gráfico 2D

en: Plot 2D...
pt: Gráfico 2D...

en: Plot 2d ...
pt: Gráfico 2d ...

en: Plot 3D
pt: Gráfico 3D

en: Plot 3D...
pt: Gráfico 3D...

en: Plot 3d ...
pt: Gráfico 3d ...

en: Plot format
pt: Formato do gráfico

en: Plot in 2 dimensions
pt: Gráfico bidimensional

en: Plot in 3 dimensions
pt: Gráfico tridimensional

en: Plot to file:
pt: Gráfico para arquivo:

en: Polynomial 1:
pt: Polinômio 1:

en: Polynomial 2:
pt: Polinômio 2:

en: Portuguese (Brazilian)
pt: Português (Brasileiro)

en: Postscript file (*.eps)|*.eps|All|*
pt: Arquivo Postscript (*.eps)|*.eps|Todos|*

en: Precision
pt: Precisão

en: Print
pt: Imprimir

en: Print document
pt: Imprimir documento

en: Product
pt: Produto

en: Product...
pt: Produto...

en: Product:
pt: Produto:

en: Quit?
pt: Sair?

en: Re-evaluate input
pt: Reavaliar entrada

en: Re-evaluate selected input
pt: Reavaliar entrada selecionada

en: Read &file
pt: &Ler arquivo

en: Read session from a file
pt: Ler sessão de um arquivo

en: Reading maxima output
pt: Lendo saída do maxima

en: Ready for user input
pt: Pronto para entrada do usuário

en: Rectform
pt: Forma ret

en: Reduce (tr)
pt: Reduzir (tr)

en: Reduce trigonometric expression
pt: Reduzir expressão trigonométrica

en: Report bug
pt: Relatar bug

en: Restart maxima
pt: Reiniciar Maxima

en: Risch integration ...
pt: Integração Risch ...

en: Roots of &polynomial
pt: Raízes de &polinômio

en: Rows:
pt: Linas:

en: Russian
pt: Russo

en: Save
pt: Salvar

en: Save as
pt: Salvar como

en: Save image
pt: Salvar imagem

en: Save plot to file
pt: Salvar gráfico para um arquivo

en: Save selection to file
pt: Salvar seleção para arquivo

en: Save session
pt: Salvar sessão

en: Save session to a file
pt: Salvar sessão para arquivo

en: Save to file
pt: Salvar para arquivo

en: Save wxMaxima window size/position
pt: Salvar posição/tamanho da janela do wxMaxima

en: Save wxMaxima window size/position between sessions.
pt: Salvar posição/tamanho da janela do wxMaxima entre sessões.

en: Select &file
pt: S&elecionar arquivo

en: Select a constant
pt: Selecione uma constante

en: Select a file
pt: Selecione um arquivo

en: Select a file (copy filename to input line)
pt: Selecione um arquivo (copiar caminho para a linha de entrada)

en: Select all
pt: Selecionar tudo

en: Select file to open
pt: Selecione o arquivo para abrir

en: Select last input	F2
pt: Selecionar última entrada	F2

en: Select last input in the console!
pt: Selecione a última entrada no console!

en: Select math display algorithm
pt: Selecione o algoritmo de exibição de fórmulas

en: Select maxima program
pt: Selecione o programa Maxima

en: Select package to load
pt: Selecione o pacote para carregar

en: Selection to image
pt: Seleção para imagem

en: Selection to input	F5
pt: Seleção para entrada	F5

en: Series
pt: Série

en: Series...
pt: Série...

en: Server started
pt: Servidor iniciado

en: Set &precision ...
pt: Ajustar &precisão ...

en: Set fixed font in text controls.
pt: Usa fonte monoespaçada nos controles de texto.

en: Set focus to the input line
pt: Focar a linha de entrada

en: Set focus to the output window
pt: Focar a janela de saída

en: Set plot format
pt: Ajustar formato do gráfico

en: Set the floating point precision
pt: Ajustar a precisão de ponto flutuante

en: Setup atvalues for solving ODE with Laplace transformation
pt: Configurar valores em pontos para resolver EDO com transformada de Laplace

en: Setup modulus computation
pt: Configurar cálculos com módulo

en: Show &definition
pt: Mostar &definição

en: Show &functions
pt: Mostrar &funções

en: Show &tip
pt: &Mostar dica

en: Show &variables
pt: Mostrar &variáveis

en: Show a tip
pt: Mostrar uma dica

en: Show all commands similar to:
pt: Mostrar todos os comandos semelhantes a:

en: Show an example for the command:
pt: Mostrar um exemplo para o comando:

en: Show an example of usage
pt: Mostrar um exemplo de uso

en: Show commands similar to
pt: Mostrar os comandos semelhantes a

en: Show defined functions
pt: Mostrar funções definidas

en: Show defined variables
pt: Mostrar variáveis definidas

en: Show definition of a function
pt: Mostrar definição de uma função

en: Show initial header with maxima system information.
pt: Mostrar cabeçalho inicial com informações de sistema do maxima.

en: Show long expressions
pt: Mostrar expressões longas

en: Show long expressions in wxMaxima console.
pt: Mostrar expressões grandes no console do wxMaxima.

en: Show maxima header
pt: Mostrar cabeçalho do maxima

en: Show maxima help
pt: Mostrar help do maxima

en: Show the definition of function:
pt: Mostrar a definição da função:

en: Show the description of a command
pt: Mostrar a descrição de um comando

en: Show the description of command/variable:
pt: Mostrar a descrição do comando/variável:

en: Simplify
pt: Simplificar

en: Simplify &radicals
pt: Simplificar &radicais

en: Simplify (r)
pt: Simplificar (r)

en: Simplify (tr)
pt: Simplificar (tr)

en: Simplify an expression containing factorials
pt: Simplificar uma expressão envolvendo fatoriais

en: Simplify expression
pt: Simplificar expressão

en: Simplify expression containing radicals
pt: Simplificar uma expressão envolvendo radicais

en: Simplify rational expression
pt: Simplificar uma expressão racional

en: Simplify the sum
pt: Simplificar a soma

en: Simplify trigonometric expression
pt: Simplificar uma expressão trigonométrica

en: Solution:
pt: Solução:

en: Solve
pt: Resolver

en: Solve &ODE ...
pt: Resolver ED&O ...

en: Solve &algebraic system ...
pt: Resolver sistema &algébrico ...

en: Solve &linear system ...
pt: Resolver sistema &linear...

en: Solve &numerically ...
pt: Resolver &numericamente ...

en: Solve ...
pt: Resolver ...

en: Solve ODE
pt: Resolver EDO ...

en: Solve ODE with Lapla&ce ...
pt: Resolver EDO com Laplace ...

en: Solve ODE...
pt: Resolver EDO...

en: Solve algebraic system
pt: Resolver sistema algébrico

en: Solve algebraic system of equations
pt: Resolver sistema de equações algébricas

en: Solve boundary value problem for second degree ODE
pt: Resolver problema de contorno para EDO de segunda ordem

en: Solve equation(s)
pt: Resolver equação(ões)

en: Solve equation(s):
pt: Resolver equação(ões):

en: Solve equation:
pt: Resolver equação:

en: Solve initial value problem for first degree ODE
pt: Resolver problema de valor inicial para EDO de primeira ordem

en: Solve initial value problem for second degree ODE
pt: Resolver problema de valor inicial para EDO de segunda ordem

en: Solve linear system
pt: Resolver sistema linear

en: Solve linear system of equations
pt: Resolver sistema de equações lineares

en: Solve numerically
pt: Resolver numericamente

en: Solve numerically ...
pt: Resolver numericamente ...

en: Solve ordinary differential equation of maximum degree 2
pt: Resolver equação diferencial ordinário de grau máximo 2

en: Solve ordinary differential equations with Laplace transformation
pt: Resolver equação diferencial ordinário com transformada de Laplace

en: Solve...
pt: Resolver...

en: Spanish
pt: Espanhol

en: Special
pt: Especial

en: Special constants
pt: Constantes especiais

en: Starting maxima process failed
pt: Falha ao iniciar o maxima

en: Starting maxima...
pt: Iniciando maxima...

en: Starting server failed
pt: Falha ao iniciar o servidor

en: Starting server on port %d
pt: Iniciando servidor na porta %d

en: Strings
pt: Cadeias de caracteres

en: Style
pt: Estilo

en: Styles
pt: Estilos

en: Substitute
pt: Substituir

en: Substitute ...
pt: Substituir ...

en: Substitute...
pt: Substituir...

en: Substitute:
pt: Substituir:

en: Substitution
pt: Substituição

en: Sum
pt: Soma

en: Sum of:
pt: Soma de:

en: Sum...
pt: Soma...

en: T&itle	Ctrl-Shift-F6
pt: &Título	Ctrl-Shift-F6

en: Taylor series:
pt: Série de Taylor:

en: Text
pt: Texto

en: Text background
pt: Fundo do texto

en: The bigfloat value of an expression
pt: Valor bigfloat de uma expressão

en: The default port used for communication between Maxima and wxMaxima.
pt: A porta padrão usada para comunicação entre o Maxima e o wxMaxima.

en: The float value of an expression
pt: Valor float de uma expressão

en: There was an error in generated XML!
    
    Please report this as a bug.
pt: Houve um erro no XML gerado!
    
    Favor relatar isso como um bug.

en: Ticks:
pt: Marcações:

en: Tips not available, sorry!
pt: Dicas não disponíveis, desculpe!

en: To &bigfloat
pt: Para &bigfloat

en: To &float	Ctrl-F
pt: Para &float	Ctrl-F

en: To enter a matrix A, type 'A : ' to input line and select 'Algebra->Enter matrix' from menus.
pt: Para introduzir a matriz A, digite 'A : ' na linha de entrada e selecione 'Álgebra->Introduzir matriz' no menu.

en: To float
pt: Para float

en: To plot in polar coordinates, select 'set polar' in the Options entry for Plot2d dialog. You can also plot in spherical and cylindrical coordinates in 3D.
pt: Para fazer gráficos em coordenadas polares, selecione 'Polar' em Opções na janela de gráficos bidimensionais. Você também pode fazer gráficos em coordenadas esféricas e cilíndricas em 3D.

en: To put parenthesis around an expression you previously typed into the input line, select the expression with mouse and then type '('.
pt: Para por parênteses ao redor de uma expressão previamente digitada na linha de entrada, selecione a expressão com o mouse e então digite '('.

en: To repeat a long command you previously entered in the input line, type in the first few letters to the input line and then pres tab key.
pt: Para repetir um comando longo que foi digitado previamente na linha de entrada, digite as primeiras letras do comando e pressione a tecla TAB.

en: To save the size and position of wxMaxima windows between session, use 'Edit->Configure' dialog.
pt: Para salvar o tamanho e posição da janela do wxMaxima entre sessões, use a janela 'Maxima->Configurar'.

en: Toggle &algebraic flag
pt: Alternar flag &algébrico

en: Toggle &numeric output
pt: Alternar saída &numérica

en: Toggle &time display
pt: Alternar exibição do &tempo

en: Toggle algebraic flag
pt: Alternar flag algébrico

en: Toggle numeric output
pt: Alternar saída numérica

en: Transpose a matrix
pt: Transposta de uma matriz

en: Type:
pt: Tipo:

en: Ukrainian
pt: Ucraniano

en: Uncomment
pt: Descomentar

en: Underlined
pt: Sublinhado

en: Unfold
pt: Desdobrar

en: Unfold all folded groups
pt: Desdobrar todos os grupos dobrados

en: Unicode glyphs:
pt: Símbolos unicode:

en: Use &Taylor series
pt: User série de &Taylor

en: Use Gosper algorithm
pt: User algoritmo Gosper

en: Use greek font to display greek characters.
pt: Usar fonte grega para mostrar letras gregas

en: Use greek font:
pt: Usar fonte grega:

en: Variable:
pt: Variável:

en: Variables
pt: Variáveis

en: Variables:
pt: Variáveis:

en: Warning
pt: Aviso

en: Welcome to wxMaxima
pt: Bem-vindo ao wxMaxima

en: When applying functions with one argument from menus, the default argument is '%'. To apply the function to some other value, enter it into the input line. You can also select a previous (sub)expression for this value.
pt: Ao aplicar funções com um argumento a partir dos menus, o argumento padrão é '%'. Para aplicar a função a um outro valor, introduza-o na linha de entrada. Você também pode selecionar uma (sub)expressão anterior para este valor.

en: Write matching parenthesis in text controls.
pt: Escrever parêntesis aos pares nos controles de texto.

en: You can access the last output using the variable '%'. You can access the output of previous commands using variables '%on' where n is the number of output.
pt: Você pode acessar a última saída com a variável '%'. Você pode acessar a saída de comandos anteriores usando a variável '%on' onde n é o número da saída.

en: You can delete output/input group if you select the input label and choose 'Edit->Delete selection' from menus.
pt: Você pode deletar grupos de entrada/saída selecionando o rótulo da entrada e escolhendo 'Maxima->Deletar seleção' do menu.

en: You can hide the output by clicking on the output label. Clicking on the input label hides input and output. Clicking on the label again, shows hidden expressions.
pt: Você pode esconder a saída cliando no rótulo dela. Clicando no rótulo da entrada, você esconde a entrada e a saída. Clicando num rótulo novamente, as expressões escondidas são mostradas.

en: You can load a file into maxima by dragging it from a file browser to the console window.
pt: Você pode carregar um arquivo no maxima arrastando-o do selector de arquivos à janela do console.

en: You can load files into maxima if you drop them on the console window. You can select a custom function for loading your file. If your custom function is 'A:read_matrix(%file%, csv)', then %file% will be replaced with the filename of your file.
pt: Você pode carregar arquivos no maxima se os arrastar até a janela do console. Você pode especificar uma função personalizada para carregar o seu arquivo. Se a função é A:read_matrix(%file%, CSV), então %file% será substituído pelo nome do arquivo selecionado.

en: You can select the output of maxima in wxMaxima console with mouse and copy it to the clipboard with 'Edit->copy'.
pt: Você pode selecionar a saída do maxima no console do wxMaxima com o mouse e copiá-la para a área de transferência com 'Maxima->Copiar'.

en: You can use the maxima tex command to print the expression in TeX form. Then you can copy it to text editor to include it in you paper.
pt: Você pode usar o comando tex do Maxima para mostrar uma expressão no formato TeX. Então você pode copiá-la para um editor de texto e a incluir no seu texto.

en: Zoom &in	Alt-I
pt: Aprox&imar	Alt-I

en: Zoom ou&t	Alt-O
pt: Afas&tar	Alt-O

en: [ unsaved ]
pt: [ não salvo ]

en: [ unsaved* ]
pt: [ não salvo* ]

en: antisymmetric
pt: antisimétrica

en: aquamarine
pt: Marina

en: around:
pt: ao redor de:

en: at point:
pt: no ponto:

en: black
pt: preto

en: blue
pt: azul

en: blue violet
pt: violeta azulado

en: both sides
pt: bilateral

en: brown
pt: marrom

en: by variable:
pt: variável:

en: cadet blue
pt: azul cadete

en: change var:
pt: mudar variável:

en: cornflower blue
pt: azul flor de milho

en: cyan
pt: ciano

en: dark green
pt: verde escuro

en: dark grey
pt: cinza escuro

en: dark olive green
pt: verde oliva escuro

en: dark orchid
pt: orquídea escuro

en: dark slate blue
pt: azul ardósia escuro

en: dark slate grey
pt: cinza ardósia escuro

en: dark turquoise
pt: turquesa escuro

en: default
pt: padrão

en: denom deg:
pt: grau denominador:

en: depth:
pt: grau máximo:

en: dim grey
pt: cinza escuro

en: eliminate variables:
pt: eliminar variáveis:

en: equation:
pt: equação:

en: firebrick
pt: vermelho tijolo

en: for function(s):
pt: para função(ões):

en: for variable(s):
pt: para variável(eis):

en: forest green
pt: verde floresta

en: from expression:
pt: da expressão:

en: from:
pt: de:

en: function:
pt: função:

en: general
pt: geral

en: goes to:
pt: se aproxima de:

en: gold
pt: dourado

en: goldenrod
pt: ouro

en: green
pt: verde

en: green yellow
pt: amarelo esverdeado

en: grey
pt: cinza

en: has value:
pt: tem o valor:

en: height:
pt: altura:

en: in variable:
pt: na variável:

en: in:
pt: em:

en: indian red
pt: vermelho indiano

en: inline
pt: embutido

en: khaki
pt: cáqui

en: left
pt: esquerda

en: light blue
pt: azul claro

en: light grey
pt: cinza claro

en: light steel blue
pt: azul metálico claro

en: lime green
pt: verde lima

en: lower bound:
pt: limite inferior:

en: maroon
pt: castanho

en: medium aquamarine
pt: marina médio

en: medium blue
pt: azul médio

en: medium forrest green
pt: verde floresta médio

en: medium goldenrod
pt: ouro médio

en: medium orchid
pt: orquídea médio

en: medium sea green
pt: verde marinho médio

en: medium slate blue
pt: azul ardósia médio

en: medium spring green
pt: verde primavera médio

en: medium turquoise
pt: turquesa médio

en: medium violet red
pt: vermelho violeta médio

en: method:
pt: método:

en: midnight blue
pt: azul meianoite

en: navy
pt: azul marinho

en: new variable:
pt: nova variável:

en: num deg:
pt: grau numerador:

en: old variable:
pt: antiga variável:

en: orange
pt: laranja

en: orange red
pt: vermelho alaranjado

en: orchid
pt: orquídea

en: pale green
pt: verde pálido

en: pink
pt: rosa

en: plum
pt: ameixa

en: purple
pt: roxo

en: red
pt: vermelho

en: right
pt: direita

en: salmon
pt: salmão

en: sea green
pt: verde marinho

en: sienna
pt: marrom sienna

en: sky blue
pt: azul celeste

en: slate blue
pt: azul ardósia

en: spring green
pt: verde primavera

en: steel blue
pt: azul metálico

en: symmetric
pt: simétrica

en: tan
pt: marrom abóbora

en: the derivative is:
pt: a derivada é:

en: the value is:
pt: o valor é:

en: thistle
pt: cardo

en: times:
pt: vezes:

en: to list:
pt: à lista:

en: to matrix:
pt: à matriz:

en: to:
pt: até:

en: turquoise
pt: turquesa

en: untitled
pt: sem título

en: untitled.wxm
pt: sem título.wxm

en: upper bound:
pt: limite superior:

en: variable
pt: variável

en: variable:
pt: variável:

en: violet
pt: violeta

en: violet red
pt: vermelho violeta

en: wheat
pt: trigo

en: when variable:
pt: quando a variável:

en: white
pt: branco

en: width:
pt: largura:

en: with:
pt: por:

en: wxMaxima configuration
pt: Configuração do wxMaxima

en: wxMaxima could not find help files.
    
    Please check your installation.
pt: O wxMaxima não pôde encontrar os arquivos de ajuda.
    
    Queira verificar sua instalação.

en: wxMaxima could not find maxima!
    
    Please configure wxMaxima with 'Edit->Configure'.
    Then start maxima with 'Maxima->Restart maxima'.
pt: O wxMaxima não pôde encontrar o maxima!
    
    Queirar configurar o wxMaxima com 'Editar->Configurar.
    Então inicie o maxima com 'Maxima->Reiniciar maxima'.

en: wxMaxima could not find tip files.
    
    Please check your installation.
pt: O wxMaxima não pôde encontrar os arquivos de dicas.
    
    Queira verificar sua instalação.

en: wxMaxima could not start the server.
    
    Please check you have network support
    enabled and try again!
pt: O wxMaxima não pôde iniciar o servidor.
    
    Verifique se você tem suporte a rede
    habilitado e tente novamente!

en: wxMaxima dialogs set default values for inputs entries, one of which is '%'. To change this argument to some other value, enter it to the input line or select an expression in the console window.
pt: As janelas do wxMaxima têm valores padrão para as entradas, um dos quais é '%'. Para alterar esse argumento, digite a expressão desejada ou selecione uma expressão na janela do console.

en: wxMaxima has nice plot dialogs. If you want to modify previous plot commands, access them using command history and then push the plot button.
pt: O wxMaxima tem diálogos para facilitar a geração de gráficos. Se você quer modificar comandos anteriores de gráficos, acesse-os usando o histórico de comandos e clique no botão 'Gráfico'.

en: wxMaxima input
pt: Entrada do wxMaxima

en: wxMaxima is a graphical user interface for the
    computer algebra system Maxima based on wxWidgets.
pt: O wxMaxima é uma interface baseada no
    wxWidgets para o sistema de álgebra
    computacional MAXIMA.

en: wxMaxima is a graphical user interface for the computer algebra system Maxima based on wxWidgets.
pt: O wxMaxima é uma interface baseada no wxWidgets para o sistema de álgebra computacional MAXIMA.

en: wxMaxima is a wxWidgets interface for the
    computer algebra system MAXIMA.
    
    Version: %s.
    License: GPL.
    
    %s
    %s
pt: O wxMaxima é uma interface baseada no
    wxWidgets para o sistema de álgebra
    computacional MAXIMA.
    
    Versão: %s.
    Licensa: GPL.
    
    %s
    %s

en: wxMaxima options
pt: Opções do wxMaxima

en: wxMaxima session
pt: Sessão wxMaxima

en: wxMaxima session (*.wxm)|*.wxm
pt: Sessão do wxMaxima (*.wxm)|*.wxm

en: wxMaxima's input line has command history available using up and down keys and command completion based on previous input available using the tab key.
pt: A linha de entrada do wxMaxima tem um histórico de comandos acessível usando as setas para cima e para baixo e pode completar comandos com base em comandos anteriores, usando a tecla TAB.

en: yellow
pt: amarelo

en: yellow green
pt: verde amarelado
