wxMaxima - en to ru translation catalogue (704 entries)

en:  << Expression too long to display! >>
ru:  << Слишком длинное выражение! >>

en:  << Unfold >>
ru: << Развернуть >>

en: &Algebra
ru: Алгебра

en: &Apply to list ...
ru: Применить к списку ...

en: &Apropos
ru: По поводу

en: &Batch file	Ctrl-B
ru: Выполнить пакетный файл	Ctrl-S

en: &Boundary value problem ...
ru: Граничная задача ...

en: &Bug report
ru: Сообщение об ошибке

en: &Calculus
ru: Анализ

en: &Canonical form
ru: Каноническая форма

en: &Characteristic polynomial ...
ru: Характеристический полином ...

en: &Clear memory
ru: Очистить память

en: &Combine factorials
ru: Объединить факториалы

en: &Complex simplification
ru: Комплексное упрощение

en: &Continued fraction
ru: Непрерывная дробь

en: &Copy
ru: Копировать

en: &Definite integration
ru: Определенное интегрирование

en: &Delete selection
ru: Удалить выделение

en: &Demoivre
ru: В тригонометрическую форму

en: &Describe	Ctrl-H
ru: Описать (describe)	Ctrl-H

en: &Determinant
ru: Определитель

en: &Differentiate ...
ru: Дифференцировать ...

en: &Edit
ru: Правка

en: &Edit input	Ctrl-E
ru: Редактировать ввод	Ctrl-E

en: &Eliminate variable ...
ru: Исключить переменную ...

en: &Enter matrix ...
ru: Ввести матрицу ...

en: &Example
ru: Пример

en: &Expand expression
ru: Раскрыть выражение

en: &Expand trigonometric
ru: Раскрыть тригонометрически

en: &Exponentialize
ru: В экспоненциальное представление

en: &Export to HTML
ru: Экспорт в HTML

en: &Factor expression
ru: Факторизовать выражение

en: &File
ru: Файл

en: &Generate matrix ...
ru: Создать матрицу ...

en: &Greatest common divisor ...
ru: Наибольший общий делитель ...

en: &Help
ru: Справка

en: &Input	F7
ru: Ввод	F7

en: &Integrate ...
ru: Интегрировать ...

en: &Interrupt	Ctrl-G
ru: Прервать	Ctrl-

en: &Invert matrix
ru: Обратить матрицу

en: &Load package	Ctrl-L
ru: Загрузить пакет	Ctrl-L

en: &Map to list ...
ru: Применить к элементам списка ..

en: &Maxima
ru: Maxima

en: &Modulus computation ...
ru: Вычисления по модулю ...

en: &Monitor file
ru: Следить за файлом

en: &Numeric
ru: Численные вычисления

en: &Numerical integration
ru: Численное интегрирование

en: &Nusum
ru: Суммирование (nusum)

en: &Open	Ctrl-O
ru: Открыть	Ctrl-O

en: &Plotting
ru: Графики

en: &Power series
ru: Степенной ряд

en: &Print	Ctrl-P
ru: Печатать	Ctrl-P

en: &Rational
ru: Рациональное выражение

en: &Re-evaluate input	Ctrl-R
ru: Перевычислить ввод	Ctrl-R

en: &Reduce trigonometric
ru: Приведение тригонометрическое

en: &Restart maxima
ru: Перезапустить maxima

en: &Roots of polynomial (real)
ru: Корни полинома (вещественные)

en: &Save	Ctrl-S
ru: Сохранить	Ctrl-S

en: &Section	Ctrl-F6
ru: Раздел	Ctrl-F6

en: &Simplify
ru: Упростить

en: &Simplify expression
ru: Упростить выражение

en: &Simplify factorials
ru: Упростить факториалы

en: &Simplify trigonometric
ru: Упростить тригонометрически

en: &Solve ...
ru: Решить ...

en: &Special
ru: Дополнительно

en: &Text	F6
ru: Текст	F6

en: &Transpose matrix
ru: Транспонировать матрицу

en: &Trigonometric simplification
ru: Тригонометрическое упрощение

en: &pm3d
ru: pm3d

en: (Use default language)
ru: (Использовать язык по умолчанию)

en: A&t value ...
ru: Значение в точке ...

en: About
ru: О программе

en: About wxMaxima
ru: О wxMaxima

en: Ad&joint matrix
ru: Сопряженная матрица

en: Add a directory to search path
ru: Добавить директорию к пути поиска

en: Add algebraic e&quality ...
ru: Добавить алгебраическое равенство ...

en: Add dir to path:
ru: Добавить директорию к пути:

en: Add equality to the rational simplifier
ru: Добавить равенство к упрощателю рациональных выражений

en: Add to &path
ru: Добавить к пути

en: Additional parameters for maxima (e.g. -l clisp).
ru: Дополнительные параметры команды maxima (например, -l clisp)

en: Additional parameters:
ru: Дополнительные параметры:

en: Adjustment for the size of greek font.
ru: Корректировка размера греческого шрифта.

en: Adjustment:
ru: Корректировка:

en: All|*
ru: Все|*

en: All|*|Maxima package (*.mac)|*.mac|Demo file (*.dem)|*.dem|Lisp file (*.lisp)|*.lisp
ru: Все|*|Пакеты Maxima (*.mac)|*.mac|Демо-файлы (*.dem)|*.dem|Lisp-файлы (*.lisp)|*.lisp

en: Apply
ru: Применить

en: Apply function to a list
ru: Применить функцию к списку

en: Apply function:
ru: Применить функцию:

en: Apropos
ru: По поводу

en: At point:
ru: В точке:

en: Atvalue
ru: Значение в точке

en: Autoload a file when it is updated
ru: Загружать файл при его изменении

en: Background
ru: Фон

en: Basic
ru: Обычная

en: Bat files (*.bat)|*.bat|All|*
ru: Пакетные файлы (*.bat)|*.bat|Все|*

en: Bold
ru: Жирный

en: Browse
ru: Просмотр

en: Build &info
ru: Информация о сборке

en: Button panel:
ru: Панель:

en: C&hange variable ...
ru: Заменить переменную ...

en: C&lear screen
ru: Очистить экран

en: C&onfigure
ru: Настройка

en: Calculate &product ...
ru: Вычислить произведение ...

en: Calculate modulus:
ru: Вычислить модуль:

en: Calculate products
ru: Вычислить произведения

en: Calculate su&m ...
ru: Вычислить сумму ...

en: Calculate sums
ru: Вычислить суммы

en: Cancel
ru: Отменить

en: Change &2d display
ru: Изменить способ изображения выражений

en: Change the 2d display algorithm used to display math output.
ru: Изменить способ, применяемый для изображения математических выражений.

en: Change variable
ru: Заменить переменную

en: Change variable in integral or sum
ru: Заменить переменную в интеграле или сумме

en: Char poly
ru: Характеристический полином

en: Char poly of:
ru: Характеристический полином:

en: Choose font
ru: Выбор шрифта

en: Close document?
ru: Закрыть документ?

en: Columns:
ru: Столбцы:

en: Combine factorials in an expression
ru: Объединить факториалы в выражении

en: Comma separated x coordinates
ru: Введите список x-координат, разделенных запятыми

en: Comma separated y coordinates
ru: Введите список y-координат, разделенных запятыми

en: Comment out
ru: Закомментировать

en: Compute continued fraction of a value
ru: Вычислить непрерывную дробь значения

en: Compute the adjoint maxrix
ru: Вычислить сопряженную матрицу

en: Compute the characteristic polynomial of a matrix
ru: Вычислить характеристический полином матрицы

en: Compute the determinant of a matrix
ru: Вычислить определитель матрицы

en: Compute the greatest common divisor
ru: Вычислить наибольший общий делитель

en: Compute the inverse of a matrix
ru: Вычислить обратную матрицу

en: Compute the least common multiple (do load(functs) before using)
ru: Вычислить наменьший общий множитель (load(functs) перед использованием)

en: Configuration warning
ru: Предупреждение о настройке

en: Configure wxMaxima
ru: Настроить wxMaxima

en: Constant
ru: Константа

en: Contract logarithms
ru: Объединить логарифмы

en: Conver trigonometric functions to exponential form
ru: Преобразовать тригонометрические функции в экспоненциальное представление

en: Convert binomials, beta and gamma function to factorials
ru: Преобразовать биномиальные коэффициенты, бета- и гамма-функции в факториалы

en: Convert binomials, factorials and beta function to gamma function
ru: Преобразовать биномиальные коэффициенты, факториалы и бета-функции в гамма-функции

en: Convert complex expression to polar form
ru: Преобразовать комплексное выражение в полярную форму

en: Convert complex expression to rect form
ru: Преобразовать комплексное выражение в стандатную форму

en: Convert exponential function of imaginary argument to trigonometric form
ru: Преобразовать экспоненциальную функцию мнимого аргумента в тригонометрическую форму

en: Convert logarithm of product to sum of logarithms
ru: Преобразовать логарифм произведения в сумму логарифмов

en: Convert sum of logarithms to logarithm of product
ru: Преобразовать сумму логарифмов в логарифм произведения

en: Convert to &factorials
ru: Преобразовать в факториалы

en: Convert to &gamma
ru: Преобразовать в гамма-функцию

en: Convert to &polarform
ru: Преобразовать в полярную форму

en: Convert to &rectform
ru: Преобразовать в стандартную форму

en: Convert trigonometric expression to canonical quasilinear form
ru: Преобразовать тригонометрическое выражение в каноническую квазилинейную форму

en: Copy
ru: Копировать

en: Copy &text
ru: Копировать текст

en: Copy TeX
ru: Копировать TeX

en: Copy as image
ru: Копировать изображение

en: Copy selection
ru: Копировать выделение

en: Copy selection from console
ru: Копировать выделение из консоли

en: Copy selection from console (including linebreaks)
ru: Копировать выделение из консоли (включая переводы строки)

en: Copy selection from console as image
ru: Копировать выделение из консоли как изображение

en: Copy selection from console in TeX format
ru: Копировать выделение из консоли в формате TeX

en: Copy selection from console to a file
ru: Копировать выделение из консоли в файл

en: Copy selection from console to input line
ru: Копировать выделение из консоли в командную строку

en: Copy selection to clipboard when selection is made in console.
ru: Копировать выделение в буфер обмена при выполнении выделения в консоли.

en: Copy text
ru: Копировать текст

en: Copy to clipboard on select
ru: Копировать в буфер при выделении

en: Cut
ru: Вырезать

en: Cut selection from console
ru: Вырезать выделение из консоли

en: Decompose rational function to partial fractions
ru: Разложить рациональную функцию на простые дроби

en: Decrease fontsize in console
ru: Уменьшить шрифт в консоли

en: Default font:
ru: Шрифт по умолчанию:

en: Default port:
ru: Порт по умолчанию:

en: Delete
ru: Удалить

en: Delete a function
ru: Удалить функцию

en: Delete a variable
ru: Удалить переменную

en: Delete all values from memory
ru: Удалить все значения из памяти

en: Delete f&unction
ru: Удалить функцию

en: Delete function(s):
ru: Удалить функцию(ции)

en: Delete selected input/output group
ru: Удалить выделенную группу ввода/вывода

en: Delete selection
ru: Удалить выделение

en: Delete the contents of console.
ru: Удалить содержимое консоли.

en: Delete v&ariable
ru: Удалить переменную

en: Delete variable(s):
ru: Удалить переменную(ные):

en: Describe
ru: Описать

en: Di&vide polynomials ...
ru: Делить полиномы ...

en: Diff...
ru: Дифференцировать...

en: Differentiate
ru: Дифференцировать

en: Differentiate ...
ru: Дифференцировать ...

en: Differentiate expression
ru: Дифференцировать выражение

en: Discrete plot
ru: Дискретный график

en: Display Te&X form
ru: Вывести в формате TeX

en: Display algorithm
ru: Способ вывода

en: Display expression in TeX form
ru: Вывести выражение в формате TeX

en: Display time used for execution
ru: Отображать время выполнения команд

en: Divide
ru: Делить

en: Divide numbers or polynomials
ru: Делить числа или полиномы

en: Document not saved!
    
    Close current document and lose all changes?
ru: Документ не сохранен!
    
    Закрыть текущий документ с потерей всех изменений?

en: Document not saved!
    
    Quit wxMaxima and lose all changes?
ru: Документ не сохранен!
    
    Выйти из wxMaxima с потерей всех изменений?

en: E&quations
ru: Уравнения

en: E&xit	Ctrl-Q
ru: Выход	Ctrl-Q

en: Edit input
ru: Редактировать ввод

en: Edit selected input
ru: Редактировать выделенный ввод

en: Edit text
ru: Редактировать текст

en: Eige&nvectors
ru: Собственные вектора

en: Eigen&values
ru: Собственные значения

en: Eliminate
ru: Исключить

en: Eliminate a variable from a system of equations
ru: Исключить переменную из системы уравнений

en: English
ru: Английский

en: Enter a matrix
ru: Ввод матрицы

en: Enter an equation for rational simplification:
ru: Введите уравнение для рационального упрощения

en: Enter comma separated list of variables.
ru: Введите список переменных, разделенных запятыми.

en: Enter command
ru: Ввести команду

en: Enter matrix
ru: Ввести матрицу

en: Enter new plot format:
ru: Введите новый формат графиков:

en: Enter new precision:
ru: Введите новую точность:

en: Enter the path to the maxima executable.
ru: Введите путь к исполнимому файлу maxima.

en: Equation %d:
ru: Уравнение %d:

en: Equation:
ru: Уравнение:

en: Error
ru: Ошибка

en: Error opening file
ru: Ошибка при открытии файла

en: Error!
ru: Ошибка!

en: Evaluate &noun forms
ru: Вычислить не вычисляемые (noun) формы

en: Evaluate all noun forms in expression
ru: Вычислить все не вычисляемые (noun) формы в выражении

en: Example
ru: Пример

en: Example text
ru: Текст примера

en: Exit wxMaxima
ru: Выход из wxMaxima

en: Expand
ru: Раскрыть

en: Expand (tr)
ru: Раскрыть (триг)

en: Expand an expression
ru: Раскрыть выражение

en: Expand expression
ru: Раскрыть выражение

en: Expand logarithms
ru: Раскрыть логарифмы

en: Expand trigonometric expression
ru: Раскрыть тригонометрическое выражение

en: Export console output to HTML file
ru: Экспортировать содержимое консоли в HTML файл

en: Export to HTML file
ru: Экспортировать в HTML файл

en: Exporting to HTML failed!
ru: Экспорт в HTML неудачен!

en: Expression
ru: Выражение

en: Expression(s):
ru: Выражение(ния):

en: Expression:
ru: Выражение:

en: Factor
ru: Факторизовать

en: Factor an expression
ru: Факторизовать выражение

en: Factor an expression in Gaussian numbers
ru: Факторизовать выражение в гауссовых числах

en: Factor complex
ru: Факторизовать комплексное число

en: Factor expression
ru: Факторизовать выражение

en: Factorials and &gamma
ru: Факториалы и гамма-функции

en: Fatal error
ru: Фатальная ошибка

en: Find &limit ...
ru: Найти предел ...

en: Find a limit of an expression
ru: Найти предел выражения

en: Find a root of an equation on an interval
ru: Найти корень уравнения на интервале

en: Find all roots of a polynomial
ru: Найти все корни полинома

en: Find eigenvalues of a matrix
ru: Найти собственные значения матрицы

en: Find eigenvectors of a matrix
ru: Найти собственные вектора матрицы

en: Find real roots of a polynomial
ru: Найти вещественные корни полинома

en: Fixed font in text controls
ru: Фиксированный шрифт в элементах управления

en: Font used for display in console.
ru: Шрифт, используемый в консоли.

en: Font used for displaying greek characters in console.
ru: Шрифт для изображения греческих букв в консоли.

en: Font used for displaying unicode glyphs in console.
ru: Шрифт для изображения юникод-символов в консоли.

en: Fonts
ru: Шрифты

en: Format:
ru: Формат:

en: French
ru: Французский

en: From array:
ru: Из массива:

en: From equations:
ru: Из уравнений:

en: Full
ru: Полная

en: Function
ru: Функция

en: Functions for complex simplification
ru: Функции для упрощения комплексных чисел

en: Functions for simplifying factorials and gamma function
ru: Функции для упрощения факториалов и гамма-функций

en: Functions for simplifying trigonometric expressions
ru: Функции для упрощения тригонометрических выражений

en: GCD
ru: НОД

en: Generate Matrix
ru: Создать матрицу

en: Generate a matrix from a 2-dimensional array
ru: Создать матрицу из двумерного массива

en: German
ru: Немецкий

en: Get &imaginary part
ru: Получить мнимую часть

en: Get &series ...
ru: Разложить в ряд ...

en: Get Laplace transformation of an expression
ru: Вычислить преобразование Лапласа

en: Get inverse Laplace transformation of an expression
ru: Вычислить обратное преобразование Лапласа

en: Get real p&art
ru: Вещественная часть

en: Get the Taylor or power series of expression
ru: Вычислить разложение выражения в степенной ряд или ряд Тейлора

en: Get the imaginary part of complex expression
ru: Вычислить мнимую часть комплексного выражения

en: Get the real part of complex expression
ru: Вычислить вещественную часть комплексного выражения

en: Go to input	F4
ru: Перейти к вводу	F4

en: Go to output window	F3
ru: Перейти к окну вывода	F3

en: Greek constants
ru: Греческие константы

en: Grid:
ru: Сетка:

en: HTML file (*.html)|*.html|All|*
ru: HTML файлы (*.html)|*.html|Все|*

en: Help
ru: Справка

en: Hidden groups
ru: Скрытые группы

en: Highlight
ru: Выделение

en: Hungarian
ru: Венгерский

en: I&nsert
ru: Вставить

en: IC1
ru: НУ1

en: IC2
ru: НУ2

en: INPUT:
ru: ВВОД:

en: If you want to input more than one line at a time, use the 'Multiline input' button at the right of the input line.
ru: Если требуется ввести более одной строки, используйте кнопку 'Многострочный ввод' справа от командной строки

en: Increase fontsize in console
ru: Увеличить размер шрифта в консоли

en: Info about maxima build
ru: Информация о сборке Maxima

en: Initial value problem (&1) ...
ru: Начальная задача (&1) ...

en: Initial value problem (&2) ...
ru: Начальная задача (&2) ...

en: Input
ru: Ввод

en: Insert
ru: Вставить

en: Insert input
ru: Вставить ввод

en: Insert input group
ru: Вставить группу

en: Insert new input before selected input
ru: Вставить ввод до выделенного ввода

en: Insert section before selected input
ru: Вставить выделение до выделенного ввода

en: Insert text
ru: Вставить текст

en: Insert text before selected input
ru: Вставить текст до выделенного ввода

en: Insert title before selected input
ru: Вставить заголовок до выделенного ввода

en: Instead of typing a long pathname of a file to input line, you can select that file using 'File->Select file'.
ru: Вместо того, чтобы печатать длинный путь к файлу в командной строке, можно использовать 'Файл->Выбрать файл'.

en: Integral/sum:
ru: Интеграл/сумма

en: Integrate
ru: Интегрировать

en: Integrate (risch)
ru: Интегрировать (Рич)

en: Integrate ...
ru: Интегрировать ...

en: Integrate expression
ru: Интегрировать выражение

en: Integrate expression with Risch algorithm
ru: Интегрировать выражение при помощи алгоритма Рича

en: Integrate...
ru: Интегрировать...

en: Integrate:
ru: Интегрировать:

en: Interrupt
ru: Прервать

en: Interrupt current computation
ru: Прервать текущее вычисление

en: Invalid entry for maxima program.
    
    Please enter the path to maxima program again.
ru: Неверный путь к программе maxima.
    
    Пожалуйста, введите путь к программе maxima снова.

en: Inverse Laplace
ru: Обратное преобразование Лапласа

en: Inverse Laplace t&ransform ...
ru: Обратное преобразование Лапласа ...

en: Italian
ru: Итальянский

en: Italic
ru: Курсив

en: LCM
ru: НОК

en: Labels
ru: Метки

en: Language used for wxMaxima GUI.
ru: Язык, используемый в интерфейсе wxMaxima.

en: Language:
ru: Язык:

en: Laplace
ru: Преобразование Лапласа

en: Laplace &transform ...
ru: Преобразование Лапласа ...

en: Least common multiple ...
ru: Наименьшее общее кратное ...

en: Limit
ru: Предел

en: Limit of:
ru: Предел выражения:

en: Limit...
ru: Предел ...

en: Load a maxima file using batch command
ru: Загрузить maxima-программу при помощи команды batch

en: Load a maxima package file
ru: Загрузить пакет Maxima

en: Long input	Ctrl-I
ru: Длинный ввод	Ctrl-I

en: Ma&p to matrix ...
ru: Применить к элементам матрицы ...

en: Main prompts
ru: Основное приглашение

en: Make &list ...
ru: Создать список ...

en: Make list
ru: Создать список

en: Make list from expression
ru: Создать список на основе выражения

en: Make substitution in expression
ru: Выполнить подстановку в выражении

en: Map
ru: Применить к элементам

en: Map function to a list
ru: Применить функцию к элементам списка

en: Map function to a matrix
ru: Применить функцию к элементам матрицы

en: Map function:
ru: Применить функцию:

en: Map...
ru: Применить к элементам...

en: Match parenthesis in text controls
ru: Проверять баланс скобок в тексте

en: Matrix
ru: Матрица

en: Matrix map
ru: Применить к матрице

en: Maxima &help	F1
ru: Справка по Maxima	F1

en: Maxima is calculating
ru: Maxima производит вычисления

en: Maxima options
ru: Опции Maxima

en: Maxima package (*.mac)|*.mac|
ru: Пакет Maxima (*.mac)|*.mac|

en: Maxima package (*.mac)|*.mac|Lisp package (*.lisp)|*.lisp|All|*
ru: Пакет Maxima (*.mac)|*.mac|Пакет Lisp (*.lisp)|*.lisp|Все|*

en: Maxima process terminated.
ru: Процесс Maxima завершен.

en: Maxima program:
ru: Программа Maxima:

en: Maxima session (*.wxm)|*.wxm
ru: Сессия Maxima (*.wxm)|*.wxm

en: Maxima started. Waiting for connection...
ru: Maxima запущена. Установка связи ...

en: Maxima uses ':' to set values ('a : 3;') and ':=' to define functions ('f(x) := x^2;').
ru: Maxima использует ':' для присвоения значений ('a : 3;') и ':=' для определения функций ('f(x) := x^2;').

en: Modulus
ru: Модуль

en: Multiline input
ru: Многострочный ввод

en: Not a valid matrix dimension!
ru: Неверная размерность матрицы!

en: Not a valid number of equations!
ru: Неверное число уравнений!

en: Number of equations:
ru: Число уравнений:

en: Numbers
ru: Числа

en: Off
ru: Выключить

en: Open
ru: Открыть

en: Open multiline input dialog
ru: Открыть диалог многострочного ввода

en: Open session
ru: Открыть сессию

en: Open session from a file
ru: Открыть сессию из файла

en: Options
ru: Опции

en: Options:
ru: Опции:

en: Other prompts
ru: Другие приглашения

en: P&ade approximation ...
ru: Аппроксимация Паде ...

en: PNG image (*.png)|*.png|JPEG image (*.jpg)|*.jpg|Windows bitmap (*.bmp)|*.bmp|X pixmap (*.xpm)|*.xpm
ru: PNG изображение (*.png)|*.png|JPEG изображение (*.jpg)|*.jpg|Windows bitmap (*.bmp)|*.bmp|X pixmap (*.xpm)|*.xpm

en: Pade approximation
ru: Аппроксимация Паде

en: Pade approximation of a Taylor series
ru: Паде-аппроксимация ряда Тейлора

en: Parametric plot
ru: Параметрический график

en: Parsing output
ru: Анализ вывода

en: Partial &fractions ...
ru: Простые дроби ...

en: Partial fractions
ru: Простые дроби

en: Paste
ru: Вставить

en: Paste text from clipboard
ru: Вставить текст из буфера обмена

en: Please configure wxMaxima with 'Edit->Configure'.
ru: Настройте wxMaxima при помощи 'Правка->Настройка'.

en: Please restart wxMaxima for changes to take effect!
ru: Для активизации изменений нужно перезапустить wxMaxima!

en: Plot &2d ...
ru: График 2D ...

en: Plot &3d ...
ru: График 3D ...

en: Plot &format ...
ru: Формат графика ...

en: Plot 2D
ru: График 2D

en: Plot 2D...
ru: График 2D...

en: Plot 2d ...
ru: График 2D ...

en: Plot 3D
ru: График 3D

en: Plot 3D...
ru: График 3D...

en: Plot 3d ...
ru: График 3D ...

en: Plot format
ru: Формат графика

en: Plot in 2 dimensions
ru: Двумерный график

en: Plot in 3 dimensions
ru: Трехмерный график

en: Plot to file:
ru: Вывести график в файл:

en: Polynomial 1:
ru: Полином 1:

en: Polynomial 2:
ru: Полином 2:

en: Portuguese (Brazilian)
ru: Португальский (Бразилия)

en: Postscript file (*.eps)|*.eps|All|*
ru: Postscript файл (*.eps)|*.eps|Все|*

en: Precision
ru: Точность

en: Print
ru: Печать

en: Print document
ru: Печатать документ

en: Product
ru: Произведение

en: Product...
ru: Произведение ...

en: Product:
ru: Произведение:

en: Quit?
ru: Выйти?

en: Re-evaluate input
ru: Перевычислить ввод

en: Re-evaluate selected input
ru: Перевычислить выделенный ввод

en: Read &file
ru: Прочесть файл

en: Read session from a file
ru: Прочесть сессию из файла

en: Reading maxima output
ru: Чтение вывода Maxima

en: Ready for user input
ru: Готова к вводу

en: Rectform
ru: Ст. форма

en: Reduce (tr)
ru: Привести (триг.)

en: Reduce trigonometric expression
ru: Привести тригонометрическое выражение

en: Report bug
ru: Сообщить об ошибке

en: Restart maxima
ru: Перезапустить Maxima

en: Risch integration ...
ru: Интегрирование по Ричу ...

en: Roots of &polynomial
ru: Корни полинома

en: Rows:
ru: Строки:

en: Russian
ru: Русский

en: Save
ru: Сохранить

en: Save as
ru: Сохранить как

en: Save image
ru: Сохранить изображение

en: Save plot to file
ru: Сохранить график в файл

en: Save selection to file
ru: Сохранить выделение в файле

en: Save session
ru: Сохранить сессию

en: Save session to a file
ru: Сохранить сессию в файл

en: Save to file
ru: Сохранить в файл

en: Save wxMaxima window size/position
ru: Сохранить положение и размер окна wxMaxima

en: Save wxMaxima window size/position between sessions.
ru: Запоминать положение и размер окна wxMaxima между сессиями

en: Select &file
ru: Выбрать файл

en: Select a constant
ru: Выбрать константу

en: Select a file
ru: Выбрать файл

en: Select a file (copy filename to input line)
ru: Выбрать файл (копировать имя файла в командную строку)

en: Select all
ru: Выделить всё

en: Select file to open
ru: Выбрать файл для ввода

en: Select last input	F2
ru: Выделить последний ввод	F2

en: Select last input in the console!
ru: Выделить последний ввод в консоли!

en: Select math display algorithm
ru: Выбрать способ отображения

en: Select maxima program
ru: Выбрать программу Maxima

en: Select package to load
ru: Выбрать пакет для загрузки

en: Selection to image
ru: Выделение в изображение

en: Selection to input	F5
ru: Выделение во ввод	F5

en: Series
ru: Ряд

en: Series...
ru: Ряды...

en: Server started
ru: Сервер запущен...

en: Set &precision ...
ru: Установить точность...

en: Set fixed font in text controls.
ru: Установить фиксированный шрифт в управляющих элементах.

en: Set focus to the input line
ru: Установить фокус на командную строку

en: Set focus to the output window
ru: Установить фокус на окно вывода

en: Set plot format
ru: Установить формат графики

en: Set the floating point precision
ru: Установить точность вычислений с плавающей точкой

en: Setup atvalues for solving ODE with Laplace transformation
ru: Установить значения для решения ОДУ при помощи преобразования Лапласа

en: Setup modulus computation
ru: Установить вычисления по модулю

en: Show &definition
ru: Показать определение

en: Show &functions
ru: Показать функции

en: Show &tip
ru: Показать подсказку

en: Show &variables
ru: Показать переменные

en: Show a tip
ru: Показать подсказку

en: Show all commands similar to:
ru: Показать все команды, подобные:

en: Show an example for the command:
ru: Показать пример для команды:

en: Show an example of usage
ru: Показать пример использования

en: Show commands similar to
ru: Показать команды, подобные

en: Show defined functions
ru: Показать определенные функции

en: Show defined variables
ru: Показать определенные переменные

en: Show definition of a function
ru: Показать определение функции

en: Show initial header with maxima system information.
ru: Показывать заголовок сессии Maxima.

en: Show long expressions
ru: Показывать длинные выражения

en: Show long expressions in wxMaxima console.
ru: Показывать длинные выражения в консоли wxMaxima.

en: Show maxima header
ru: Показывать заголовок Maxima

en: Show maxima help
ru: Показать справку по Maxima

en: Show the definition of function:
ru: Показать определение функции:

en: Show the description of a command
ru: Показать описание команды

en: Show the description of command/variable:
ru: Показать описание команды или переменной:

en: Simplify
ru: Упростить

en: Simplify &radicals
ru: Упростить радикалы

en: Simplify (r)
ru: Упростить (рац.)

en: Simplify (tr)
ru: Упростить (триг.)

en: Simplify an expression containing factorials
ru: Упростить выражение, содержащее факториалы

en: Simplify expression
ru: Упростить выражение

en: Simplify expression containing radicals
ru: Упростить выражение, содержащее радикалы

en: Simplify rational expression
ru: Упростить рациональное выражение

en: Simplify the sum
ru: Упростить сумму

en: Simplify trigonometric expression
ru: Упростить тригонометрическое выражение

en: Solution:
ru: Решение:

en: Solve
ru: Решить

en: Solve &ODE ...
ru: Решить ОДУ ...

en: Solve &algebraic system ...
ru: Решить алгебраическую систему ...

en: Solve &linear system ...
ru: Решить линейную систему ...

en: Solve &numerically ...
ru: Решить численно ...

en: Solve ...
ru: Решить ...

en: Solve ODE
ru: Решить ОДУ

en: Solve ODE with Lapla&ce ...
ru: Решить ОДУ при помощи преобразования Лапласа ...

en: Solve ODE...
ru: Решить ОДУ...

en: Solve algebraic system
ru: Решить алгебраическую систему

en: Solve algebraic system of equations
ru: Решить систему алгебраических уравнений

en: Solve boundary value problem for second degree ODE
ru: Решить граничную задачу для ОДУ второго порядка

en: Solve equation(s)
ru: Решить уравнение(ния)

en: Solve equation(s):
ru: Решить уравнение(ния):

en: Solve equation:
ru: Решить уравнение:

en: Solve initial value problem for first degree ODE
ru: Решить начальную задачу для ОДУ первого порядка

en: Solve initial value problem for second degree ODE
ru: Решить начальную задачу для ОДУ второго порядка

en: Solve linear system
ru: Решить линейную систему

en: Solve linear system of equations
ru: Решить систему линейных уравнений

en: Solve numerically
ru: Решить численно

en: Solve numerically ...
ru: Решить численно ...

en: Solve ordinary differential equation of maximum degree 2
ru: Решить обычное дифференциальное уравнение не выше второго порядка

en: Solve ordinary differential equations with Laplace transformation
ru: Решить обыкновенное дифференциальное уравнение при помощи преобразования Лапласа

en: Solve...
ru: Решить...

en: Spanish
ru: Испанский

en: Special
ru: Дополнительно

en: Special constants
ru: Специальные константы

en: Starting maxima process failed
ru: Не удалось запустить Maxima

en: Starting maxima...
ru: Запуск Maxima...

en: Starting server failed
ru: Не удалось запустить сервер

en: Starting server on port %d
ru: Запуск сервера на порту %d

en: Strings
ru: Строки

en: Style
ru: Стиль

en: Styles
ru: Стили

en: Substitute
ru: Подставить

en: Substitute ...
ru: Подставить ...

en: Substitute...
ru: Подставить...

en: Substitute:
ru: Подставить:

en: Substitution
ru: Подстановка

en: Sum
ru: Сумма

en: Sum of:
ru: Сумма:

en: Sum...
ru: Суммировать...

en: T&itle	Ctrl-Shift-F6
ru: Заголовок	Ctrl-Shift-F6

en: Taylor series:
ru: Ряд Тейлора:

en: Text
ru: Текст

en: Text background
ru: Фон текста

en: The bigfloat value of an expression
ru: Численное значение выражения с повышенной точностью

en: The default port used for communication between Maxima and wxMaxima.
ru: Порт, используемый по умолчанию для связи программ Maxima и wxMaxima.

en: The float value of an expression
ru: Численное значение выражения

en: There was an error in generated XML!
    
    Please report this as a bug.
ru: Ошибка в сгенерированном XML!
    
    Пожалуйста, обратитесь к разработчику.

en: Ticks:
ru: Число точек:

en: Tips not available, sorry!
ru: Подсказки недоступны, извините!

en: To &bigfloat
ru: В число с плавающей точкой повышенной точности

en: To &float	Ctrl-F
ru: В число с плавающей точкой	Ctrl-F

en: To enter a matrix A, type 'A : ' to input line and select 'Algebra->Enter matrix' from menus.
ru: Для того, чтобы задать матрицу, введите 'A:' в командной строке и выберите 'Алгебра->Ввести матрицу' в меню.

en: To float
ru: В число с плавающей точкой

en: To plot in polar coordinates, select 'set polar' in the Options entry for Plot2d dialog. You can also plot in spherical and cylindrical coordinates in 3D.
ru: Чтобы построить график в полярных координатах, установите 'полярные координаты' в опциях диалога 'Графика 2D'. Для 3D можно также выбрать сферические и цилиндрические координаты.

en: To put parenthesis around an expression you previously typed into the input line, select the expression with mouse and then type '('.
ru: Чтобы поставить скобки вокруг ранее введенного выражения, достаточно выделить это выражение с помощью мыши и нажать '('.

en: To repeat a long command you previously entered in the input line, type in the first few letters to the input line and then pres tab key.
ru: Чтобы повторить ранее введенную длинную команду, достаточно напечатать несколько первых букв в командной строке и нажать клавишу табуляции.

en: To save the size and position of wxMaxima windows between session, use 'Edit->Configure' dialog.
ru: Чтобы размер и положение окна wxMaxima запоминались от сессии к сессии используйте 'Правка->Настройка'

en: Toggle &algebraic flag
ru: Переключить флаг algebraic

en: Toggle &numeric output
ru: Переключить флаг numeric

en: Toggle &time display
ru: Переключить отображение времени вычисления

en: Toggle algebraic flag
ru: Переключить флаг algebraic

en: Toggle numeric output
ru: Переключить численное вычисление

en: Transpose a matrix
ru: Транспонировать матрицу

en: Type:
ru: Тип:

en: Ukrainian
ru: Украинский

en: Uncomment
ru: Раскомментировать

en: Underlined
ru: Подчеркивание

en: Unfold
ru: Развернуть

en: Unfold all folded groups
ru: Развернуть все свернутые группы

en: Unicode glyphs:
ru: Юникод-символы:

en: Use &Taylor series
ru: Использовать ряд Тейлора

en: Use Gosper algorithm
ru: Использовать алгоритм Госпера

en: Use greek font to display greek characters.
ru: Использовать греческий шрифт для отображения греческих букв

en: Use greek font:
ru: Использовать греческий шрифт:

en: Variable:
ru: Переменная:

en: Variables
ru: Переменные

en: Variables:
ru: Переменные:

en: Warning
ru: Предупреждение

en: Welcome to wxMaxima
ru: Добро пожаловать в wxMaxima

en: When applying functions with one argument from menus, the default argument is '%'. To apply the function to some other value, enter it into the input line. You can also select a previous (sub)expression for this value.
ru: При применении функции с одним аргументом из меню, аргументом по умолчанию выбирается '%'.  Если нужно применить функцию к другому аргументу, необходимо ввести её в строке ввода.  В качестве аргумента функции можно выбрать любое предыдущее (под)выражение.

en: Write matching parenthesis in text controls.
ru: Писать соответствующие скобки в текстовых элементах управления.

en: You can access the last output using the variable '%'. You can access the output of previous commands using variables '%on' where n is the number of output.
ru: Самый последний результат вычисления обозначается '%'. Результат любого другого предыдущего вычисления обозначается '%on', где n - порядковый номер вычисления.

en: You can delete output/input group if you select the input label and choose 'Edit->Delete selection' from menus.
ru: Для удаления группы ввода/вывода необходимо выделить метку ввода и использовать пункт 'Правка->Удалить выделение' в меню.

en: You can hide the output by clicking on the output label. Clicking on the input label hides input and output. Clicking on the label again, shows hidden expressions.
ru: Результат вычисления можно скрыть при щелчке на метке результата вычисления. При щелчке на метке ввода скрывается как ввод, так и вывод. Повторный щелчок на метке снова отображает скрытые выражения.

en: You can load a file into maxima by dragging it from a file browser to the console window.
ru: Можно загрузить файл в Maxima просто перетаскивая его из браузера файлов в окно консоли.

en: You can load files into maxima if you drop them on the console window. You can select a custom function for loading your file. If your custom function is 'A:read_matrix(%file%, csv)', then %file% will be replaced with the filename of your file.
ru: Файл можно загрузить в Maxima просто перетаскивая его в окно консоли. Можно определить свою собственную функцию для загрузки файлов. Если, например, эта функция определена как 'A:read_matrix(%file%, csv)', то %file% заменяется на имя загружаемого файла.

en: You can select the output of maxima in wxMaxima console with mouse and copy it to the clipboard with 'Edit->copy'.
ru: Вывод Maxima можно выделить в консоли wxMaxima мыштю и копировать в буфер обмена при помощи 'Правка->Копировать'.

en: You can use the maxima tex command to print the expression in TeX form. Then you can copy it to text editor to include it in you paper.
ru: Для вывода выражений в формате TeX можно использовать функцию tex. Результат затем можно скопировать в любой текстовый редактор и включить в Вашу статью.

en: Zoom &in	Alt-I
ru: Увеличить	Alt-I

en: Zoom ou&t	Alt-O
ru: Уменьшить	Alt-O

en: [ unsaved ]
ru: [ не сохранено ]

en: [ unsaved* ]
ru: [ не сохранено* ]

en: antisymmetric
ru: антисимметричная

en: aquamarine
ru: аквамарин

en: around:
ru: в окрестности:

en: at point:
ru: в точке:

en: black
ru: черный

en: blue
ru: синий

en: blue violet
ru: сине-фиолетовый

en: both sides
ru: двухсторонний

en: brown
ru: коричневый

en: by variable:
ru: по переменной:

en: cadet blue
ru: кадетский синий

en: change var:
ru: замена переменной:

en: coral
ru: коралл

en: cornflower blue
ru: васильковый

en: cyan
ru: циан

en: dark green
ru: темно-зеленый

en: dark grey
ru: темно-серый

en: dark olive green
ru: темно-оливковый

en: dark orchid
ru: темная орхидея

en: dark slate blue
ru: темный серовато-голубой

en: dark slate grey
ru: темный сероватый

en: dark turquoise
ru: темно-бирюзовый

en: default
ru: по умолчанию

en: denom deg:
ru: степень числителя:

en: depth:
ru: глубина:

en: diagonal
ru: диагональная

en: dim grey
ru: тускло-серый

en: eliminate variables:
ru: исключить переменные:

en: equation:
ru: уравнение:

en: firebrick
ru: кирпичный

en: for function(s):
ru: для функции(ций)

en: for variable(s):
ru: для переменной(ных):

en: forest green
ru: лесной зеленый

en: from expression:
ru: из выражения:

en: from:
ru: из:

en: function:
ru: функция:

en: general
ru: общая

en: goes to:
ru: стремится к

en: gold
ru: золотой

en: goldenrod
ru: золотистый

en: green
ru: зеленый

en: green yellow
ru: зелено-желтый

en: grey
ru: серый

en: has value:
ru: имеет значение:

en: height:
ru: высота:

en: in variable:
ru: по переменной:

en: in:
ru: в:

en: indian red
ru: индийский красный

en: inline
ru: встроенный

en: khaki
ru: хаки

en: left
ru: слева

en: light blue
ru: голубой

en: light grey
ru: светло-серый

en: light steel blue
ru: светло-стальной

en: lime green
ru: зеленый лайм

en: lower bound:
ru: нижний предел:

en: magenta
ru: пурпурный

en: maroon
ru: каштановый

en: medium aquamarine
ru: средний аквамарин

en: medium blue
ru: средний синий

en: medium forrest green
ru: средний лесной зеленый

en: medium goldenrod
ru: средний золотистый

en: medium orchid
ru: средняя орхидея

en: medium sea green
ru: средняя морская зелень

en: medium slate blue
ru: средний серовато-голубой

en: medium spring green
ru: средняя весенняя зелень

en: medium turquoise
ru: средний бирюзовый

en: medium violet red
ru: средний фиолетово-красный

en: method:
ru: метод:

en: midnight blue
ru: полночный синий

en: navy
ru: морской

en: new variable:
ru: новая переменная:

en: num deg:
ru: степень числителя:

en: old variable:
ru: старая переменная:

en: orange
ru: оранжевый

en: orange red
ru: оранжево-красный

en: orchid
ru: орхидея

en: pale green
ru: бледно-зеленый

en: pink
ru: розовый

en: plum
ru: сливовый

en: purple
ru: пурпурный

en: red
ru: красный

en: right
ru: справа

en: salmon
ru: семга

en: sea green
ru: морской зеленый

en: sienna
ru: сиенна

en: sky blue
ru: небесно-голубой

en: slate blue
ru: серовато-голубой

en: spring green
ru: весенний зеленый

en: steel blue
ru: стальной

en: symmetric
ru: симметричная

en: tan
ru: желто-коричневый

en: the derivative is:
ru: производная:

en: the value is:
ru: значение:

en: thistle
ru: чертополох

en: times:
ru: умножить:

en: to list:
ru: к списку:

en: to matrix:
ru: к матрице:

en: to:
ru: к:

en: turquoise
ru: бирюзовый

en: untitled
ru: без названия

en: upper bound:
ru: верхний предел:

en: variable
ru: переменная

en: variable:
ru: переменная:

en: violet
ru: фиолетовый

en: violet red
ru: фиолетово-красный

en: wheat
ru: пшеничный

en: when variable:
ru: когда переменная:

en: white
ru: белый

en: width:
ru: ширина:

en: with:
ru: на:

en: wxMaxima configuration
ru: Конфигурация wxMaxima

en: wxMaxima could not find help files.
    
    Please check your installation.
ru: wxMaxima не может найти файлы справки.
    
    Проверьте правильность установки программы.

en: wxMaxima could not find maxima!
    
    Please configure wxMaxima with 'Edit->Configure'.
    Then start maxima with 'Maxima->Restart maxima'.
ru: wxMaxima не может найти программу maxima!
    
    Сконфигурируйте программу 'Правка->Настройка' и запустите Maxima снова, используя 'Maxima->Перезапустить Maxima'

en: wxMaxima could not find tip files.
    
    Please check your installation.
ru: wxMaxima не может найти файлы подсказки.
    
    Проверьте правильность установки программы.

en: wxMaxima could not start the server.
    
    Please check you have network support
    enabled and try again!
ru: wxMaxima не может запустить сервер.
    
    Проверьте сетевые настройки
    и попробуйте снова!

en: wxMaxima dialogs set default values for inputs entries, one of which is '%'. To change this argument to some other value, enter it to the input line or select an expression in the console window.
ru: Стандартные диалоги wxMaxima применяют команды со стандартными аргументами, обычно '%'. Если требуются другие аргументы, команду следует ввести вручную  в командной строке или выделить выражение в консоли.

en: wxMaxima has nice plot dialogs. If you want to modify previous plot commands, access them using command history and then push the plot button.
ru: wxMaxima имеет удобные диалоги для рисования графиков.  Если требуется модифицировать предыдущий график, соответствующую команду можно исправить, используя историю команд, и нажав кнопку 'График'.

en: wxMaxima input
ru: Ввод wxMaxima

en: wxMaxima is a graphical user interface for the
    computer algebra system Maxima based on wxWidgets.
ru: wxMaxima - графический интерфейс для
    системы аналитических вычислений Maxima, основаный на wxWidgets.

en: wxMaxima is a graphical user interface for the computer algebra system Maxima based on wxWidgets.
ru: wxMaxima - графический интерфейс для системы аналитических вычислений Maxima, основаный на wxWidgets.

en: wxMaxima is a wxWidgets interface for the
    computer algebra system MAXIMA.
    
    Version: %s.
    License: GPL.
    
    %s
    %s
ru: wxMaxima - графический интерфейс для системы аналитических вычислений Maxima, основаный на wxWidgets.
    
    Версия: %s.
    Лицензия: GPL.
    
    %s
    %s

en: wxMaxima options
ru: Опции wxMaxima

en: wxMaxima session
ru: Сессия wxMaxima

en: wxMaxima session (*.wxm)|*.wxm
ru: Сессия wxMaxima (*.wxm)|*.wxm

en: wxMaxima's input line has command history available using up and down keys and command completion based on previous input available using the tab key.
ru: Командная строка wxMaxima хранит историю команд, доступную при помощи клавиш стрелка вверх/вниз, и выполняет автодополнение команд, основанное на истории, по клавише табуляции.

en: yellow
ru: желтый

en: yellow green
ru: желто-зеленый
