wxMaxima - en to uk translation catalogue (691 entries)

en:  << Expression too long to display! >>
uk:  << Занадто довгий вираз! >>

en:  << Unfold >>
uk: << Розгорнути >>

en: &Algebra
uk: Алгебра

en: &Apply to list ...
uk: Застосувати до списку ...

en: &Apropos
uk: Із приводу

en: &Batch file	Ctrl-B
uk: Виконати пакетний файл	Ctrl-S

en: &Boundary value problem ...
uk: Гранична задача ...

en: &Bug report
uk: Повідомлення про помилку

en: &Calculus
uk: Аналіз

en: &Canonical form
uk: Канонічна форма

en: &Characteristic polynomial ...
uk: Характеристичний поліном ...

en: &Clear memory
uk: Очистити пам'ять

en: &Combine factorials
uk: Об'єднати факторіали

en: &Complex simplification
uk: Комплексне спрощення

en: &Continued fraction
uk: Безперервний дріб

en: &Copy
uk: Копіювати

en: &Definite integration
uk: Визначене інтегрування

en: &Delete selection
uk: Видалити виділення

en: &Demoivre
uk: У тригонометричну форму

en: &Describe	Ctrl-H
uk: Описати (describe)	Ctrl-H

en: &Determinant
uk: Визначник

en: &Differentiate ...
uk: Диференціювати ...

en: &Edit
uk: Редагувати

en: &Edit input	Ctrl-E
uk: Редагувати команду	Ctrl-E

en: &Eliminate variable ...
uk: Виключити змінну ...

en: &Enter matrix ...
uk: Увести матрицю ...

en: &Example
uk: Приклад

en: &Expand expression
uk: Розкрити вираз

en: &Expand trigonometric
uk: Розкрити тригонометрично

en: &Exponentialize
uk: В експонентне подання

en: &Export to HTML
uk: Експорт у HTML

en: &Factor expression
uk: Розкласти на множники

en: &File
uk: Файл

en: &Generate matrix ...
uk: Створити матрицю ...

en: &Greatest common divisor ...
uk: Найбільший спільний дільник ...

en: &Help
uk: Довідка

en: &Input	F7
uk: Команда	F7

en: &Integrate ...
uk: Інтегрувати ...

en: &Interrupt	Ctrl-G
uk: Перервати	Ctrl-

en: &Invert matrix
uk: Обернена матриця

en: &Load package	Ctrl-L
uk: Завантажити пакет	Ctrl-L

en: &Map to list ...
uk: Застосувати до елементів списку ..

en: &Maxima
uk: Maxima

en: &Modulus computation ...
uk: Обчислення за модулем ...

en: &Monitor file
uk: Стежити за файлом

en: &Numeric
uk: Чисельні обчислення

en: &Numerical integration
uk: Чисельне інтегрування

en: &Nusum
uk: Підсумовування (nusum)

en: &Open	Ctrl-O
uk: Відкрити	Ctrl-O

en: &Plotting
uk: Графіки

en: &Power series
uk: Степеневий ряд

en: &Print	Ctrl-P
uk: Друкувати	Ctrl-P

en: &Rational
uk: Раціональний вираз

en: &Re-evaluate input	Ctrl-R
uk: Переобчислити ввід	Ctrl-R

en: &Reduce trigonometric
uk: Приведення тригонометричне

en: &Restart maxima
uk: Перезапустити Maxima

en: &Roots of polynomial (real)
uk: Корені полінома (дійсні)

en: &Save	Ctrl-S
uk: Зберегти	Ctrl-S

en: &Section	Ctrl-F6
uk: Розділ	Ctrl-F6

en: &Simplify
uk: Спростити

en: &Simplify expression
uk: Спростити вираз

en: &Simplify factorials
uk: Спростити факторіали

en: &Simplify trigonometric
uk: Спростити тригонометрично

en: &Solve ...
uk: Розв'язати ...

en: &Special
uk: Додатково

en: &Text	F6
uk: Текст	F6

en: &Transpose matrix
uk: Транспонувати матрицю

en: &Trigonometric simplification
uk: Тригонометричне спрощення

en: &pm3d
uk: pm3d

en: (Use default language)
uk: (Використовувати мову за замовчанням)

en: A&t value ...
uk: Значення в точці ...

en: About
uk: Про програму

en: About wxMaxima
uk: Про wxMaxima

en: Ad&joint matrix
uk: Спряжена матриця

en: Add a directory to search path
uk: Додати директорію до шляху пошуку

en: Add algebraic e&quality ...
uk: Додати алгебраїчну рівність ...

en: Add dir to path:
uk: Додати директорію до шляху:

en: Add equality to the rational simplifier
uk: Додати рівність до спрощувача раціональних виразів

en: Add to &path
uk: Додати до шляху

en: Additional parameters for maxima (e.g. -l clisp).
uk: Додаткові параметри команди Maxima (наприклад, -l clisp)

en: Additional parameters:
uk: Додаткові параметри:

en: Adjustment for the size of greek font.
uk: Корекція розміру грецького шрифту.

en: Adjustment:
uk: Корекція:

en: All|*
uk: Всі|*

en: All|*|Maxima package (*.mac)|*.mac|Demo file (*.dem)|*.dem|Lisp file (*.lisp)|*.lisp
uk: Всі|*|пакети Maxima (*.mac)|*.mac|демо-файли (*.dem)|*.dem|Lisp-файли (*.lisp)|*.lisp

en: Apply
uk: Застосувати

en: Apply function to a list
uk: Застосувати функцію до списку

en: Apply function:
uk: Застосувати функцію:

en: Apropos
uk: Із приводу

en: At point:
uk: У точці:

en: Atvalue
uk: Значення в точці

en: Autoload a file when it is updated
uk: Автозавантаження файлу при зміні

en: Background
uk: Фон

en: Basic
uk: Звичайна

en: Bat files (*.bat)|*.bat|All|*
uk: Пакетні файли (*.bat)|*.bat|Всі|*

en: Bold
uk: Жирний

en: Browse
uk: Перегляд

en: Build &info
uk: Інформація про зборку

en: Button panel:
uk: Панель:

en: C&hange variable ...
uk: Змінити змінну ...

en: C&lear screen
uk: Очистити екран

en: C&onfigure
uk: Налагодження

en: Calculate &product ...
uk: Обчислити добуток ...

en: Calculate modulus:
uk: Обчислити модуль:

en: Calculate products
uk: Обчислити добутки

en: Calculate su&m ...
uk: Обчислити суму ...

en: Calculate sums
uk: Обчислити суми

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Change &2d display
uk: Змінити спосіб зображення виразів

en: Change the 2d display algorithm used to display math output.
uk: Змінити спосіб зображення математичних виразів.

en: Change variable
uk: Замінити змінну

en: Change variable in integral or sum
uk: Замінити змінну в інтегралі або сумі

en: Char poly
uk: Характеристичний поліном

en: Char poly of:
uk: Характеристичний поліном:

en: Choose font
uk: Вибір шрифту

en: Columns:
uk: Стовпці:

en: Combine factorials in an expression
uk: Об'єднати факторіали у виразі

en: Comma separated x coordinates
uk: Уведіть список x-координат, розділеними комами

en: Comma separated y coordinates
uk: Уведіть список y-координат, розділеними комами

en: Compute continued fraction of a value
uk: Обчислити безперервний дріб значення

en: Compute the adjoint maxrix
uk: Обчислити спряжену матрицю

en: Compute the characteristic polynomial of a matrix
uk: Обчислити характеристичний поліном матриці

en: Compute the determinant of a matrix
uk: Обчислити визначник матриці

en: Compute the greatest common divisor
uk: Обчислити найбільший спільний дільник

en: Compute the inverse of a matrix
uk: Обчислити обернену матрицю

en: Compute the least common multiple (do load(functs) before using)
uk: Обчислити найменше спільне кратне (load(functs) перед використанням)

en: Configuration warning
uk: Попередження про налагодження

en: Configure wxMaxima
uk: Налагодити wxMaxima

en: Constant
uk: Константа

en: Contract logarithms
uk: Об'єднати логарифми

en: Conver trigonometric functions to exponential form
uk: Перетворити тригонометричні функції в експонентне подання

en: Convert binomials, beta and gamma function to factorials
uk: Перетворити біноміальні коефіцієнти, бета- і гамма-функції у факторіали

en: Convert binomials, factorials and beta function to gamma function
uk: Перетворити біноміальні коефіцієнти, факторіали й бета-функції в гама-функції

en: Convert complex expression to polar form
uk: Перетворити комплексний вираз у полярну форму

en: Convert complex expression to rect form
uk: Перетворити комплексний вираз в стандартну форму

en: Convert exponential function of imaginary argument to trigonometric form
uk: Перетворити експонентну функцію уявного аргументу в тригонометричну форму

en: Convert logarithm of product to sum of logarithms
uk: Перетворити логарифм добутку в суму логарифмів

en: Convert sum of logarithms to logarithm of product
uk: Перетворити суму логарифмів у логарифм добутку

en: Convert to &factorials
uk: Перетворити у факторіали

en: Convert to &gamma
uk: Перетворити в гамма-функцію

en: Convert to &polarform
uk: Перетворити в полярну форму

en: Convert to &rectform
uk: Перетворити в стандартну форму

en: Convert trigonometric expression to canonical quasilinear form
uk: Перетворити тригонометричний вираз в канонічну квазілінійну форму

en: Copy
uk: Копіювати

en: Copy &text
uk: Копіювати текст

en: Copy TeX
uk: Копіювати TeX

en: Copy as image
uk: Копіювати зображення

en: Copy selection
uk: Копіювати виділення

en: Copy selection from console
uk: Копіювати выділення з консолі

en: Copy selection from console (including linebreaks)
uk: Копіювати виділення з консолі (включаючи розриви рядка)

en: Copy selection from console as image
uk: Копіювати виділення з консолі як зображення

en: Copy selection from console in TeX format
uk: Копіювати виділення з консолі у форматі TeX

en: Copy selection from console to a file
uk: Копіювати виділення з консолі у файл

en: Copy selection from console to input line
uk: Копіювати виділення з консолі в командний рядок

en: Copy selection to clipboard when selection is made in console.
uk: Копіювати виділення в буфер обміну при виділенні у консолі.

en: Copy text
uk: Копіювати текст

en: Copy to clipboard on select
uk: Копіювати в буфер при виділенні

en: Cut
uk: Вирізати

en: Cut selection from console
uk: Вирізати виділення з консолі

en: Decompose rational function to partial fractions
uk: Розкласти раціональну функцію на прості дроби

en: Decrease fontsize in console
uk: Зменшити шрифт у консолі

en: Default font:
uk: Шрифт за замовчанням:

en: Default port:
uk: Порт за замовчанням:

en: Delete
uk: Видалити

en: Delete a function
uk: Видалити функцію

en: Delete a variable
uk: Видалити змінну

en: Delete all values from memory
uk: Видалити всі значення з пам'яті

en: Delete f&unction
uk: Видалити функцію

en: Delete function(s):
uk: Видалити функцію(ції)

en: Delete selected input/output group
uk: Видалити виділену групу введення/виведення

en: Delete selection
uk: Видалити виділення

en: Delete the contents of console.
uk: Видалити вміст консолі.

en: Delete v&ariable
uk: Видалити змінну

en: Delete variable(s):
uk: Видалити змінну(ні):

en: Describe
uk: Описати

en: Di&vide polynomials ...
uk: Ділити поліноми ...

en: Diff...
uk: Диференціювати...

en: Differentiate
uk: Диференціювати

en: Differentiate ...
uk: Диференціювати ...

en: Differentiate expression
uk: Диференціювати вираз

en: Discrete plot
uk: Дискретний графік

en: Display Te&X form
uk: Вивести у форматі TeX

en: Display algorithm
uk: Спосіб виведення

en: Display expression in TeX form
uk: Вивести вираз у форматі TeX

en: Display time used for execution
uk: Відображати час виконання команд

en: Divide
uk: Ділити

en: Divide numbers or polynomials
uk: Ділити числа або поліноми

en: E&quations
uk: Рівняння

en: E&xit	Ctrl-Q
uk: Вихід	Ctrl-Q

en: Edit input
uk: Редагувати команду

en: Edit selected input
uk: Редагувати виділену команду

en: Eige&nvectors
uk: Власні вектора

en: Eigen&values
uk: Власні значення

en: Eliminate
uk: Виключити

en: Eliminate a variable from a system of equations
uk: Виключити змінну із системи рівнянь

en: English
uk: Англійська

en: Enter a matrix
uk: Увести матрицю

en: Enter an equation for rational simplification:
uk: Уведіть рівняння для раціонального спрощення

en: Enter comma separated list of variables.
uk: Уведіть список змінних, розділених комами.

en: Enter command
uk: Увести команду

en: Enter matrix
uk: Увести матрицю

en: Enter new plot format:
uk: Уведіть новий формат графіків:

en: Enter new precision:
uk: Уведіть нову точність:

en: Enter the path to the maxima executable.
uk: Уведіть шлях до виконуваного файлу Maxima.

en: Equation %d:
uk: Рівняння %d:

en: Equation:
uk: Рівняння:

en: Error
uk: Помилка

en: Error opening file
uk: Помилка при відкритті файлу

en: Error!
uk: Помилка!

en: Evaluate &noun forms
uk: Обчислити необчислювані (noun) форми

en: Evaluate all noun forms in expression
uk: Обчислити всі необчислювані (noun) форми у виразі

en: Example
uk: Приклад

en: Example text
uk: Текст приклада

en: Exit wxMaxima
uk: Вихід з wxMaxima

en: Expand
uk: Розкрити

en: Expand (tr)
uk: Розкрити (триг)

en: Expand an expression
uk: Розкрити вираз

en: Expand expression
uk: Розкрити вираз

en: Expand logarithms
uk: Розкрити логарифры

en: Expand trigonometric expression
uk: Розкрити тригонометричний вираз

en: Export console output to HTML file
uk: Експортувати вміст консолі в HTML-файл

en: Export to HTML file
uk: Експортувати в HTML-файл

en: Exporting to HTML failed!
uk: Експорт в HTML невдалий!

en: Expression
uk: Вираз

en: Expression(s):
uk: Вираз(и):

en: Expression:
uk: Вираз:

en: Factor
uk: Факторизувати

en: Factor an expression
uk: Факторизувати вираз

en: Factor an expression in Gaussian numbers
uk: Факторизувати вираз у гаусових числах

en: Factor complex
uk: Факторизувати комплексне число

en: Factor expression
uk: Факторизувати вираз

en: Factorials and &gamma
uk: Факторіали й гамма-функції

en: Fatal error
uk: Фатальна помилка

en: Find &limit ...
uk: Знайти границю ...

en: Find a limit of an expression
uk: Знайти границю виразу

en: Find a root of an equation on an interval
uk: Знайти корінь рівняння на інтервалі

en: Find all roots of a polynomial
uk: Знайти всі корені полінома

en: Find eigenvalues of a matrix
uk: Знайти власні значення матриці

en: Find eigenvectors of a matrix
uk: Знайти власні вектора матриці

en: Find real roots of a polynomial
uk: Знайти дійсні корені полінома

en: Fixed font in text controls
uk: Фіксований шрифт в елементах керування

en: Font used for display in console.
uk: Шрифт консолі.

en: Font used for displaying greek characters in console.
uk: Шрифт для зображення грецьких букв у консолі.

en: Font used for displaying unicode glyphs in console.
uk: Шрифт для зображення юнікод-символів у консолі.

en: Fonts
uk: Шрифти

en: Format:
uk: Формат:

en: French
uk: Французька

en: From array:
uk: З масиву:

en: From equations:
uk: З рівнянь:

en: Full
uk: Повна

en: Function
uk: Функція

en: Functions for complex simplification
uk: Функції для спрощення комплексних чисел

en: Functions for simplifying factorials and gamma function
uk: Функції для спрощення факторіалів і гамма-функцій

en: Functions for simplifying trigonometric expressions
uk: Функції для спрощення тригонометричних виразів

en: GCD
uk: НСД

en: Generate Matrix
uk: Створити матрицю

en: Generate a matrix from a 2-dimensional array
uk: Створити матрицю з двовимірного масиву

en: German
uk: Німецька

en: Get &imaginary part
uk: Одержати уявну частину

en: Get &series ...
uk: Розкласти в ряд ...

en: Get Laplace transformation of an expression
uk: Обчислити перетворення Лапласа

en: Get inverse Laplace transformation of an expression
uk: Обчислити обернене перетворення Лапласа

en: Get real p&art
uk: Одержати дійсну частину

en: Get the Taylor or power series of expression
uk: Одержати розклад виразу в степеневий ряд або ряд Тейлора

en: Get the imaginary part of complex expression
uk: Обчислити уявну частину комплексного виразу

en: Get the real part of complex expression
uk: Обчислити дійсну частину комплексного виразу

en: Go to input	F4
uk: Перейти до введення	F4

en: Go to output window	F3
uk: Перейти до вікна виводу	F3

en: Greek constants
uk: Грецькі константи

en: Grid:
uk: Сітка:

en: HTML file (*.html)|*.html|All|*
uk: HTML файли (*.html)|*.html|Всі|*

en: Help
uk: Довідка

en: Hidden groups
uk: Приховані групи

en: Highlight
uk: Виділення

en: I&nsert
uk: Вставити

en: IC1
uk: НУ1

en: IC2
uk: НУ2

en: INPUT:
uk: КОМАНДА:

en: If you want to input more than one line at a time, use the 'Multiline input' button at the right of the input line.
uk: Якщо потрібно ввести більше одного рядка за один раз, використайте кнопку 'Багаторядкова команда' праворуч від командного рядка.

en: Increase fontsize in console
uk: Збільшити розмір шрифту в консолі

en: Info about maxima build
uk: Інформація про зборку Maxima

en: Initial value problem (&1) ...
uk: Початкова задача (&1) ...

en: Initial value problem (&2) ...
uk: Початкова задача (&2) ...

en: Input
uk: Команда

en: Insert
uk: Вставити

en: Insert input
uk: Вставити команду

en: Insert input group
uk: Вставити групу

en: Insert new input before selected input
uk: Вставити нову команду перед виділенлю

en: Insert section before selected input
uk: Вставити виділення перед обраною командою

en: Insert text
uk: Вставити текст

en: Insert text before selected input
uk: Вставити текст перед виділеною командою

en: Insert title before selected input
uk: Вставити заголовок перед виділеною командою

en: Instead of typing a long pathname of a file to input line, you can select that file using 'File->Select file'.
uk: Замість того, щоб друкувати довгий шлях до файлу в командному рядку, можна використати 'Файл->Вибрати файл'.

en: Integral/sum:
uk: Інтеграл/сума

en: Integrate
uk: Інтегрувати

en: Integrate (risch)
uk: Інтегрувати (Річ)

en: Integrate ...
uk: Інтегрувати ...

en: Integrate expression
uk: Інтегрувати вираз

en: Integrate expression with Risch algorithm
uk: Інтегрувати виражз за допомогою алгоритму Річа

en: Integrate...
uk: Інтегрувати...

en: Integrate:
uk: Інтегрувати:

en: Interrupt
uk: Перервати

en: Interrupt current computation
uk: Перервати поточні обчислення

en: Invalid entry for maxima program.
    
    Please enter the path to maxima program again.
uk: Невірний шлях до програми Maxima.
    
    Будь ласка, уведіть шлях до програми Maxima знову.

en: Inverse Laplace
uk: Обернене перетворення Лапласа

en: Inverse Laplace t&ransform ...
uk: Обернене перетворення Лапласа ...

en: Italian
uk: Італійська

en: Italic
uk: Курсив

en: LCM
uk: НСК

en: Labels
uk: Мітки

en: Language used for wxMaxima GUI.
uk: Мова інтерфейсі wxMaxima.

en: Language:
uk: Мова:

en: Laplace
uk: Перетворення Лапласа

en: Laplace &transform ...
uk: Перетворення Лапласа ...

en: Least common multiple ...
uk: Найменше спільне кратне ...

en: Limit
uk: Границя

en: Limit of:
uk: Границя виразу:

en: Limit...
uk: Границя...

en: Load a maxima file using batch command
uk: Завантажити Maxima-програму за допомогою команди batch

en: Load a maxima package file
uk: Завантажити пакет Maxima

en: Long input	Ctrl-I
uk: Довга команда	Ctrl-I

en: Ma&p to matrix ...
uk: Застосувати до елементів матриці ...

en: Main prompts
uk: Основне запрошення

en: Make &list ...
uk: Створити список ...

en: Make list
uk: Створити список

en: Make list from expression
uk: Створити список на основі виразу

en: Make substitution in expression
uk: Виконати підстановку у виразі

en: Map
uk: Застосувати до елементів

en: Map function to a list
uk: Застосувати функцію до елементів списку

en: Map function to a matrix
uk: Застосувати функцію до елементів матриці

en: Map function:
uk: Застосувати функцію:

en: Map...
uk: Застосувати до елементів...

en: Match parenthesis in text controls
uk: Перевіряти баланс дужок у тексті

en: Matrix
uk: Матриця

en: Matrix map
uk: Застосувати до матриці

en: Maxima &help	F1
uk: Довідка з Maxima	F1

en: Maxima is calculating
uk: Maxima виконує обчислення

en: Maxima options
uk: Опції Maxima

en: Maxima package (*.mac)|*.mac|
uk: Пакет Maxima (*.mac)|*.mac|

en: Maxima package (*.mac)|*.mac|Lisp package (*.lisp)|*.lisp|All|*
uk: Пакет Maxima (*.mac)|*.mac|пакет Lisp (*.lisp)|*.lisp|Всі|*

en: Maxima process terminated.
uk: Процес Maxima завершений.

en: Maxima program:
uk: Програма Maxima:

en: Maxima session (*.wxm)|*.wxm
uk: Сесія Maxima (*.wxm)|*.wxm

en: Maxima started. Waiting for connection...
uk: Maxima запущена. Встановлення з'єднання...

en: Maxima uses ':' to set values ('a : 3;') and ':=' to define functions ('f(x) := x^2;').
uk: Maxima використовує ':' для присвоєння значень ('a : 3;') і ':=' для визначення функцій ('f(x) := x^2;').

en: Modulus
uk: Модуль

en: Multiline input
uk: Багаторядкова команда

en: Not a valid matrix dimension!
uk: Невірна розмірність матриці!

en: Not a valid number of equations!
uk: Невірне число рівнянь!

en: Number of equations:
uk: Число рівнянь:

en: Numbers
uk: Числа

en: Off
uk: Виключити

en: Open
uk: Відкрити

en: Open multiline input dialog
uk: Відкрити діалог багаторядкового уведення

en: Open session
uk: Відкрити сесію

en: Open session from a file
uk: Відкрити сесію з файлу

en: Options
uk: Опції

en: Options:
uk: Опції:

en: Other prompts
uk: Інші запрошення

en: P&ade approximation ...
uk: Апроксимація Паде ...

en: PNG image (*.png)|*.png|JPEG image (*.jpg)|*.jpg|Windows bitmap (*.bmp)|*.bmp|X pixmap (*.xpm)|*.xpm
uk: PNG зображення (*.png)|*.png|JPEG зображення (*.jpg)|*.jpg|Windows bitmap (*.bmp)|*.bmp|X pixmap (*.xpm)|*.xpm

en: Pade approximation
uk: Апроксимація Паде

en: Pade approximation of a Taylor series
uk: Паде-апроксимація ряду Тейлора

en: Parametric plot
uk: Параметричний графік

en: Parsing output
uk: Аналіз виводу

en: Partial &fractions ...
uk: Прості дроби ...

en: Partial fractions
uk: Прості дроби

en: Paste
uk: Вставити

en: Paste text from clipboard
uk: Вставити текст із буфера обміну

en: Please configure wxMaxima with 'Edit->Configure'.
uk: Налагодьте wxMaxima за допомогою 'Редагувати->Налагодження'.

en: Please restart wxMaxima for changes to take effect!
uk: Для активізації змін wxMaxima потрібно перезавантажити!

en: Plot &2d ...
uk: Графік 2D ...

en: Plot &3d ...
uk: Графік 3D ...

en: Plot &format ...
uk: Формат графіку ...

en: Plot 2D
uk: Графік 2D

en: Plot 2D...
uk: Графік 2D...

en: Plot 2d ...
uk: Графік 2D ...

en: Plot 3D
uk: Графік 3D

en: Plot 3D...
uk: Графік 3D...

en: Plot 3d ...
uk: Графік 3D ...

en: Plot format
uk: Формат графіку

en: Plot in 2 dimensions
uk: Двовимірний графік

en: Plot in 3 dimensions
uk: Тривимірний графік

en: Plot to file:
uk: Вивести графік у файл:

en: Polynomial 1:
uk: Поліном 1:

en: Polynomial 2:
uk: Поліном 2:

en: Portuguese (Brazilian)
uk: Португальська (Бразилія)

en: Postscript file (*.eps)|*.eps|All|*
uk: Postscript файл (*.eps)|*.eps|Всі|*

en: Precision
uk: Точність

en: Print
uk: Друкувати

en: Print document
uk: Друкувати документ

en: Product
uk: Добуток

en: Product...
uk: Добуток ...

en: Product:
uk: Добуток:

en: Re-evaluate input
uk: Переобчислити команду

en: Re-evaluate selected input
uk: Переобчислити виділену команду

en: Reading maxima output
uk: Читання вивод Maxima

en: Ready for user input
uk: Готова до введення команду

en: Rectform
uk: Ст. форма

en: Reduce (tr)
uk: Привести (триг)

en: Reduce trigonometric expression
uk: Привести тригонометричний вираз

en: Report bug
uk: Повідомити про помилку

en: Restart maxima
uk: Перезапустити Maxima

en: Risch integration ...
uk: Інтегрування за Річем ...

en: Roots of &polynomial
uk: Корені полінома

en: Rows:
uk: Рядки:

en: Russian
uk: Російська

en: Save
uk: Зберегти

en: Save as
uk: Зберегти як

en: Save image
uk: Зберегти зображення

en: Save plot to file
uk: Зберегти графік у файл

en: Save selection to file
uk: Зберегти виділення у файлі

en: Save session
uk: Зберегти сесію

en: Save session to a file
uk: Зберегти сесію у файл

en: Save to file
uk: Зберегти у файл

en: Save wxMaxima window size/position
uk: Зберегти положення й розмір вікна wxMaxima

en: Save wxMaxima window size/position between sessions.
uk: Запам'ятовувати положення й розмір вікна wxMaxima між сесіями.

en: Select &file
uk: Вибрати файл

en: Select a constant
uk: Вибрати константу

en: Select a file
uk: Вибрати файл

en: Select a file (copy filename to input line)
uk: Вибрати файл (копіювати ім'я файлу в командний рядок)

en: Select all
uk: Виділити все

en: Select file to open
uk: Вибрати файл для відкриття

en: Select last input	F2
uk: Виділити останню команду	F2

en: Select last input in the console!
uk: Виділити останню команду в консолі!

en: Select math display algorithm
uk: Вибрати спосіб відображення

en: Select maxima program
uk: Вибрати програму Maxima

en: Select package to load
uk: Вибрати пакет для завантаження

en: Selection to image
uk: Виділене в зображення

en: Selection to input	F5
uk: Виділене в командний рядок	F5

en: Series
uk: Ряд

en: Series...
uk: Ряди...

en: Server started
uk: Сервер запущений...

en: Set &precision ...
uk: Встановити точність...

en: Set fixed font in text controls.
uk: Встановити фіксований шрифт у керуючих елементах.

en: Set focus to the input line
uk: Встановити фокус на командний рядок

en: Set focus to the output window
uk: Встановити фокус на вікно виведення

en: Set plot format
uk: Встановити формат графіка

en: Set the floating point precision
uk: Встановити точність обчислень із плаваючою крапкою

en: Setup atvalues for solving ODE with Laplace transformation
uk: Встановити значення для розвя'зання ЗДР за допомогою перетворення Лапласа

en: Setup modulus computation
uk: Встановити обчислення за модулем

en: Show &definition
uk: Показати визначення

en: Show &functions
uk: Показати функції

en: Show &tip
uk: Показати підказку

en: Show &variables
uk: Показати змінні

en: Show a tip
uk: Показати підказку

en: Show all commands similar to:
uk: Показати всі команди, подібні до:

en: Show an example for the command:
uk: Показати приклад для команди:

en: Show an example of usage
uk: Показати приклад використання

en: Show commands similar to
uk: Показати команди, подібні до

en: Show defined functions
uk: Показати певні функції

en: Show defined variables
uk: Показати певні змінні

en: Show definition of a function
uk: Показати визначення функції

en: Show initial header with maxima system information.
uk: Показувати заголовок сесії Maxima.

en: Show long expressions
uk: Показувати довгі вирази

en: Show long expressions in wxMaxima console.
uk: Показувати довгі вирази в консолі wxMaxima.

en: Show maxima header
uk: Показувати заголовок Maxima

en: Show maxima help
uk: Показати довідку з Maxima

en: Show the definition of function:
uk: Показати визначення функції:

en: Show the description of a command
uk: Показати опис команди

en: Show the description of command/variable:
uk: Показати опис команди або змінної:

en: Simplify
uk: Спростити

en: Simplify &radicals
uk: Спростити радикали

en: Simplify (r)
uk: Спростити (рац)

en: Simplify (tr)
uk: Спростити (триг)

en: Simplify an expression containing factorials
uk: Спростити вираз, що містить факторіали

en: Simplify expression
uk: Спростити вираз

en: Simplify expression containing radicals
uk: Спростити вираз, що містить радикали

en: Simplify rational expression
uk: Спростити раціональний вираз

en: Simplify the sum
uk: Спростити суму

en: Simplify trigonometric expression
uk: Спростити тригонометричний вираз

en: Solution:
uk: Рішення:

en: Solve
uk: Розв'язати

en: Solve &ODE ...
uk: Розв'язати ЗДР ...

en: Solve &algebraic system ...
uk: Розв'язати алгебраїчну систему ...

en: Solve &linear system ...
uk: Розв'язати лінійну систему ...

en: Solve &numerically ...
uk: Розв'язати чисельно ...

en: Solve ...
uk: Розв'язати ...

en: Solve ODE
uk: Розв'язати ЗДР

en: Solve ODE with Lapla&ce ...
uk: Розв'язати ЗДР за допомогою перетворення Лапласа ...

en: Solve ODE...
uk: Розв'язати ЗДР...

en: Solve algebraic system
uk: Розв'язати алгебраїчну систему

en: Solve algebraic system of equations
uk: Розв'язати систему алгебраїчних рівнянь

en: Solve boundary value problem for second degree ODE
uk: Розв'язати граничну задачу для ЗДР другого порядку

en: Solve equation(s)
uk: Розв'язати рівняння

en: Solve equation(s):
uk: Розв'язати рівняння:

en: Solve equation:
uk: Розв'язати рівняння:

en: Solve initial value problem for first degree ODE
uk: Розв'язати початкову задачу для ЗДР першого порядку

en: Solve initial value problem for second degree ODE
uk: Розв'язати початкову задачу для ЗДР другого порядку

en: Solve linear system
uk: Розв'язати лінійну систему

en: Solve linear system of equations
uk: Розв'язати систему лінійних рівнянь

en: Solve numerically
uk: Розв'язати чисельно

en: Solve numerically ...
uk: Розв'язати чисельно ...

en: Solve ordinary differential equation of maximum degree 2
uk: Розв'язати звичайне диференціальне рівняння не вище другого порядку

en: Solve ordinary differential equations with Laplace transformation
uk: Розв'язати звичайне диференціальне рівняння за допомогою перетворення Лапласа

en: Solve...
uk: Розв'язати...

en: Spanish
uk: Іспанська

en: Special
uk: Додатково

en: Special constants
uk: Спеціальні константи

en: Starting maxima process failed
uk: Не вдалося запустити Maxima

en: Starting maxima...
uk: Запуск Maxima...

en: Starting server failed
uk: Не вдалося запустити сервер

en: Starting server on port %d
uk: Запуск сервера на порту %d

en: Strings
uk: Рядки

en: Style
uk: Стиль

en: Styles
uk: Стилі

en: Substitute
uk: Підставити

en: Substitute ...
uk: Підставити ...

en: Substitute...
uk: Підставити...

en: Substitute:
uk: Підставити:

en: Substitution
uk: Підстановка

en: Sum
uk: Сума

en: Sum of:
uk: Сума:

en: Sum...
uk: Підсумувати...

en: T&itle	Ctrl-Shift-F6
uk: Заголовок	Ctrl-Shift-F6

en: Taylor series:
uk: Ряд Тейлора:

en: Text
uk: Текст

en: The bigfloat value of an expression
uk: Чисельне значення виразу з підвищеною точністю

en: The default port used for communication between Maxima and wxMaxima.
uk: Порт за замовчанням для зв'язку програм Maxima й wxMaxima

en: The float value of an expression
uk: Чисельне значення виразу

en: There was an error in generated XML!
    
    Please report this as a bug.
uk: Помилка в згенерованому XML!
    
    Будь ласка, звернетеся до розробника.

en: Ticks:
uk: Число точок:

en: Tips not available, sorry!
uk: Підказки недоступні, вибачте!

en: To &bigfloat
uk: У число із плаваючою крапкою підвищеної точності

en: To enter a matrix A, type 'A : ' to input line and select 'Algebra->Enter matrix' from menus.
uk: Для того, щоб задати матрицю, введіть 'A:' у командному рядку й виберіть 'Алгебра->Увести матрицю' в меню.

en: To float
uk: У число із плаваючою крапкою

en: To plot in polar coordinates, select 'set polar' in the Options entry for Plot2d dialog. You can also plot in spherical and cylindrical coordinates in 3D.
uk: Щоб побудувати графік у полярних координатах, виберіть 'set polar' в опціях діалогу 'Графік 2D'. Для 3D можливо вибрати також сферичні й циліндричні координати.

en: To put parenthesis around an expression you previously typed into the input line, select the expression with mouse and then type '('.
uk: Щоб поставити дужки навколо раніше уведеного виразу, досить виділити цей вираз за допомогою миші й нажати '('.

en: To repeat a long command you previously entered in the input line, type in the first few letters to the input line and then pres tab key.
uk: Щоб повторити раніше введену довгу команду, досить надрукувати перші кілька букв у командному рядку й нажати клавішу табуляції.

en: To save the size and position of wxMaxima windows between session, use 'Edit->Configure' dialog.
uk: Щоб розмір і положення вікна wxMaxima запам'ятовувались від сесії до сесії використовуйте 'Редагувати->Налагодження'

en: Toggle &algebraic flag
uk: Переключити прапор algebraic

en: Toggle &numeric output
uk: Переключити прапор numeric

en: Toggle &time display
uk: Переключити відображення часу обчислень

en: Toggle algebraic flag
uk: Переключити прапор algebraic

en: Toggle numeric output
uk: Переключити чисельне виведення

en: Transpose a matrix
uk: Транспонувати матрицю

en: Type:
uk: Тип:

en: Ukrainian
uk: Українська

en: Underlined
uk: Підкреслення

en: Unfold
uk: Розгорнути

en: Unfold all folded groups
uk: Розгорнути всі згорнуті групи

en: Unicode glyphs:
uk: Юнікод-символи:

en: Use &Taylor series
uk: Використати ряд Тейлора

en: Use Gosper algorithm
uk: Використати алгоритм Госпера

en: Use greek font to display greek characters.
uk: Застосувати грецький шрифт для відображення грецьких букв

en: Use greek font:
uk: Застосувати грецький шрифт:

en: Variable:
uk: Змінна:

en: Variables
uk: Змінні

en: Variables:
uk: Змінні:

en: Warning
uk: Попередження

en: Welcome to wxMaxima
uk: Ласкаво просимо до wxMaxima

en: When applying functions with one argument from menus, the default argument is '%'. To apply the function to some other value, enter it into the input line. You can also select a previous (sub)expression for this value.
uk: При застосуванні функції з одним аргументом з меню, аргументом за замовчанням вибирається '%'.  Якщо потрібно застосувати функцію до іншого аргументу, необхідно ввести її в командному рядку.  В якості аргумента функції можна також вибрати будь-який попередній (під)вираз.

en: Write matching parenthesis in text controls.
uk: Писати відповідні дужки в текстових елементах керування.

en: You can access the last output using the variable '%'. You can access the output of previous commands using variables '%on' where n is the number of output.
uk: Результат останнього обчислення позначається '%'. Результат будь-якого іншого попереднього обчислення позначається '%on', де n - порядковий номер обчислення.

en: You can delete output/input group if you select the input label and choose 'Edit->Delete selection' from menus.
uk: Для видалення групи команд/результатів необхідно виділити мітку команди й використати пункт 'Редагувати->Видалити виділення' у меню.

en: You can hide the output by clicking on the output label. Clicking on the input label hides input and output. Clicking on the label again, shows hidden expressions.
uk: Результат обчислення можна сховати при натисканныі на мітці результату обчислення. При натисканні на мітці команди ховається як команда, так і результат.  Повторне натискання на мітці знову відображає приховані вирази.

en: You can load a file into maxima by dragging it from a file browser to the console window.
uk: Можна завантажити файл в Maxima простим перетаскуапнням його із браузера файлів у вікно консолі.

en: You can load files into maxima if you drop them on the console window. You can select a custom function for loading your file. If your custom function is 'A:read_matrix(%file%, csv)', then %file% will be replaced with the filename of your file.
uk: Файл можна завантажити в Maxima простим перетаскуванням його у вікно консолі. Можна визначити свою власну функцію для завантаження файлів. Якщо, наприклад, ця функція визначена як 'A:read_matrix(%file%, csv)', те %file% заміняється на ім'я файлу, що завантажується.

en: You can select the output of maxima in wxMaxima console with mouse and copy it to the clipboard with 'Edit->copy'.
uk: Виведення Maxima можна виділити в консолі wxMaxima використовуючи мишку й копіювати у буфер обміну за допомогою 'Редагувати->Копіювати'.

en: You can use the maxima tex command to print the expression in TeX form. Then you can copy it to text editor to include it in you paper.
uk: Для друку виразів у форматі TeX можна використати функцію tex. Результат можна скопіювати в будь-який текстовий редактор і включити до Вашоє статті.

en: Zoom &in	Alt-I
uk: Збільшити	Alt-I

en: Zoom ou&t	Alt-O
uk: Зменшити	Alt-O

en: [ unsaved ]
uk: [ не збережено ]

en: antisymmetric
uk: антисиметрична

en: aquamarine
uk: аквамарин

en: around:
uk: в околі:

en: at point:
uk: у точці:

en: black
uk: чорний

en: blue
uk: синій

en: blue violet
uk: синьо-фіолетовий

en: both sides
uk: двосторонній

en: brown
uk: коричневий

en: by variable:
uk: по змінній:

en: cadet blue
uk: кадетський синій

en: change var:
uk: заміна змінної:

en: coral
uk: корал

en: cornflower blue
uk: волошковий

en: cyan
uk: ціан

en: dark green
uk: темно-зелений

en: dark grey
uk: темно-сірий

en: dark olive green
uk: темно-маслиновий

en: dark orchid
uk: темна орхідея

en: dark slate blue
uk: темний сірувато-голубий

en: dark slate grey
uk: темний сіруватий

en: dark turquoise
uk: темно-бірюзовий

en: default
uk: за замовчанням

en: denom deg:
uk: степінь чисельника:

en: depth:
uk: глибина:

en: diagonal
uk: діагональна

en: dim grey
uk: тьмяно-сірий

en: eliminate variables:
uk: виключити змінні:

en: equation:
uk: рівняння:

en: firebrick
uk: цегельний

en: for function(s):
uk: для функції(цій)

en: for variable(s):
uk: для змінної(них):

en: forest green
uk: лісовий зелений

en: from expression:
uk: з виразу:

en: from:
uk: з:

en: function:
uk: функція:

en: general
uk: загальна

en: goes to:
uk: прямує до

en: gold
uk: золотий

en: goldenrod
uk: золотавий

en: green
uk: зелений

en: green yellow
uk: зелено-жовтий

en: grey
uk: сірий

en: has value:
uk: має значення:

en: height:
uk: висота:

en: in variable:
uk: по змінній:

en: in:
uk: у:

en: indian red
uk: індійський червоний

en: inline
uk: убудований

en: khaki
uk: хакі

en: left
uk: ліворуч

en: light blue
uk: голубий

en: light grey
uk: свєтло-сірий

en: light steel blue
uk: світло-сталевий

en: lime green
uk: зелений лайм

en: lower bound:
uk: нижня границя:

en: magenta
uk: пурпурний

en: maroon
uk: каштановий

en: medium aquamarine
uk: середній аквамарин

en: medium blue
uk: середній синій

en: medium forrest green
uk: середній лісовий зелений

en: medium goldenrod
uk: середній золотавий

en: medium orchid
uk: середня орхідея

en: medium sea green
uk: середня морська зелень

en: medium slate blue
uk: середній сірувато-голубий

en: medium spring green
uk: середня весняна зелень

en: medium turquoise
uk: середній бірюзовий

en: medium violet red
uk: середній фіолетово-червоний

en: method:
uk: метод:

en: midnight blue
uk: опівнічний синій

en: navy
uk: морський

en: new variable:
uk: нова змінна:

en: num deg:
uk: степінь чисельника:

en: old variable:
uk: стара змінна:

en: orange
uk: жовтогарячий

en: orange red
uk: оранжево-червоний

en: orchid
uk: орхідея

en: pale green
uk: блідо-зелений

en: pink
uk: рожевий

en: plum
uk: сливовий

en: purple
uk: пурпурний

en: red
uk: червоний

en: right
uk: праворуч

en: salmon
uk: сьомга

en: sea green
uk: морський зелений

en: sienna
uk: сіенна

en: sky blue
uk: небесно-голубий

en: slate blue
uk: сірувато-голубий

en: spring green
uk: весняний зелений

en: steel blue
uk: сталевий

en: symmetric
uk: симетрична

en: tan
uk: жовто-коричневий

en: the derivative is:
uk: похідна:

en: the value is:
uk: значення:

en: thistle
uk: будяк

en: times:
uk: помножити:

en: to list:
uk: до списку:

en: to matrix:
uk: до матриці:

en: to:
uk: до:

en: turquoise
uk: бірюзовий

en: untitled
uk: без назви

en: upper bound:
uk: верхня границя:

en: variable
uk: змінна

en: variable:
uk: змінна:

en: violet
uk: фіолетовий

en: violet red
uk: фіолетово-червоний

en: wheat
uk: пшеничний

en: when variable:
uk: коли змінна:

en: white
uk: білий

en: width:
uk: ширина:

en: with:
uk: на:

en: wxMaxima configuration
uk: Конфігурація wxMaxima

en: wxMaxima could not find help files.
    
    Please check your installation.
uk: wxMaxima не може знайти файли довідки.
    
    Перевірте правильність установки програми.

en: wxMaxima could not find maxima!
    
    Please configure wxMaxima with 'Edit->Configure'.
    Then start maxima with 'Maxima->Restart maxima'.
uk: wxMaxima не може знайти програму Maxima!
    
    Сконфигурируйте програму 'Редагувати->Налагодження' і запустите Maxima знову, використовуючи 'Maxima->Перезапустити Maxima'

en: wxMaxima could not find tip files.
    
    Please check your installation.
uk: wxMaxima не може знайти файли підказки.
    
    Перевірте правильність установки програми.

en: wxMaxima could not start the server.
    
    Please check you have network support
    enabled and try again!
uk: wxMaxima не може запустити сервер.
    
    Перевірте мережні налагодження
    і спробуйте знову!

en: wxMaxima dialogs set default values for inputs entries, one of which is '%'. To change this argument to some other value, enter it to the input line or select an expression in the console window.
uk: Стандартні діалоги wxMaxima застосовують команди зі стандартними аргументами, звичайно '%'. Якщо потрібні інші аргументи, команду варто ввести вручну  у командному рядку або виділити вираз в консолі.

en: wxMaxima has nice plot dialogs. If you want to modify previous plot commands, access them using command history and then push the plot button.
uk: wxMaxima має зручні діалоги для малювання графіків.  Якщо потрібно модифікувати попередній графік, відповідну команду можна виправити, використовуючи історію команд, після чого натиснути кнопку 'Графік'.

en: wxMaxima input
uk: Команда wxMaxima

en: wxMaxima is a graphical user interface for the
    computer algebra system Maxima based on wxWidgets.
uk: wxMaxima - графічний інтерфейс для системи
    аналітичних обчислень Maxima на основі wxWidgets.

en: wxMaxima is a graphical user interface for the computer algebra system Maxima based on wxWidgets.
uk: wxMaxima - графічний інтерфейс для системи аналітичних обчислень Maxima на основі wxWidgets.

en: wxMaxima is a wxWidgets interface for the
    computer algebra system MAXIMA.
    
    Version: %s.
    License: GPL.
    
    %s
    %s
uk: wxMaxima - графічний інтерфейс для системи
    аналітичних обчислень MAXIMA на основі wxWidgets.
    
    Версія: %s.
    Ліцензія: GPL.
    
     %s
     %s

en: wxMaxima options
uk: Опції wxMaxima

en: wxMaxima session
uk: Сесія wxMaxima

en: wxMaxima session (*.wxm)|*.wxm
uk: Сесія wxMaxima (*.wxm)|*.wxm

en: wxMaxima's input line has command history available using up and down keys and command completion based on previous input available using the tab key.
uk: Командний рядок wxMaxima зберігає історію команд, доступну за допомогою клавіш стрілка вгору/униз, і виконує автодоповнення команд по клавіші табуляції.

en: yellow
uk: жовтий

en: yellow green
uk: жовто-зелений
