sabbu 0.2.5 - en to ja translation catalogue (383 entries)

en: .ass (Script)
ja: .ass (ASS形式)

en: .sabbu (Workspace)
ja: .sabbu (ワークスペース)

en: .srt (Script)
ja: .srt (SRT形式)

en: .ssa (Script)
ja: .ssa (SSA形式)

en: AboutDialogEmail|Contact
ja: 連絡先

en: AboutDialogTitle|About
ja: バージョン情報

en: AboutDialog|Author
ja: 作者

en: AboutDialog|Special Thanks
ja: Special Thanks

en: AboutDialog|Website
ja: ウェブサイト

en: Affected Rows
ja: タイミングをずらす行

en: Affected Times
ja: シフトされるタイムスタンプ

en: All
ja: 全て

en: All Before First Selected Row
ja: 最初の選択行以前の全行

en: All Starting from First Selected Row
ja: 最初の選択行以降の全行

en: An ASS column (%s) has been listed in an SSA style format
ja: ASS のコラム (%s) がSSAのスタイル定義に含まれています.

en: An SSA column (%s) has been listed in an ASS event format
ja: SSA のコラム (%s) がASSのイベント定義に含まれています.

en: An SSA column (%s) has been listed in an ASS style format
ja: SSA のコラム (%s) がASSのスタイル定義に含まれています.

en: An internal error was detected in the syntax highlighting code. Highlighting will be disabled for this line.
    
    Please send the contents of this line to the author of Sabbu.
ja: 構文強調表示でエラーが発生しました.  この行の構文強調表示を行いません.  
    
    この行の内容をSabbuの作者に送ってください.

en: Are you sure you want to delete this style?
ja: このスタイルを本当に削除しますか?

en: AutoSave
ja: 定期的に自動バックアップ

en: Backward
ja: 過去へ

en: Bold
ja: 太字

en: Both Start Time and End Time
ja: スタートタイムとエンドタイムの両方

en: Bottom
ja: 下

en: Cannot write to file
ja: ファイル出力,  失敗

en: Center Channel
ja: 中央チャンネル

en: Channel %d
ja: チャンネル %d

en: Clone View
ja: クローンを表示

en: Close
ja: 閉じる

en: Close View
ja: ビューを閉じる

en: ColorOptions|Waveform
ja: 波形

en: Color|Background
ja: 背景色

en: Color|Collision
ja: コリジョン

en: Color|Collision Highlight
ja: 選択区間内のコリジョン

en: Color|Comment
ja: コメント

en: Color|End Marker
ja: エンドタイム

en: Color|Karaoke Marker
ja: カラオケ

en: Color|Keyframe Marker
ja: キーフレーム

en: Color|Line
ja: ライン

en: Color|Play Marker
ja: 現在位置

en: Color|Scrub Bar Separator
ja: 区切り線

en: Color|Scrub Bar Slider
ja: スライダー

en: Color|Selection Highlight
ja: 選択区間ハイライト

en: Color|Start Marker
ja: スタートタイム

en: Color|Text
ja: テキスト

en: Color|Time Marker
ja: 時間座標を表示

en: Configure Grid
ja: グリッドの設定

en: Copy from selected style
ja: 選択スタイルをコピー

en: Could not find stream information inside the video file. File may be corrupted.
ja: ビデオファイルのストリーム情報を検出できませんでした.  ファイルが壊れている可能性があります.

en: Current Script
ja: 現在のスクリプト

en: DefaultZoomSuffix|seconds
ja: 秒数

en: Dur:
ja: 継続時間:

en: End +0.01 s
ja: エンド +0.01秒

en: End +0.1 s
ja: エンド +0.1秒

en: End -0.01 s
ja: エンド -0.01秒

en: End -0.1 s
ja: エンド -0.1秒

en: End:
ja: エンド:

en: Error converting line from '%s' to UTF-8 encoding
ja: UTF-8への変換に失敗: '%s'

en: Error creating style (Name must be unique and must not contain any commas)
ja: スタイルの作成に失敗（重複したスタイル名,  コンマを含むスタイル名は使えません）

en: Error opening keyframes file
ja: キーフレームのリストが開けません

en: Error parsing arrow between times
ja: タイムスタンプの矢印記号の解析失敗

en: Error parsing end time
ja: エンドライムの解析失敗

en: Error parsing start time
ja: スタートタイム,  解析失敗

en: Error saving preferences.
    
    Would you like to quit anyway?
ja: Sabbuの設定の保存中にエラーが発生しました.  
    
    無視して終了しますか?

en: Error saving script: %s
ja: スクリプト保存エラー: %s

en: ErrorDialog|Line
ja: 行

en: ErrorDialog|Message
ja: メッセージ

en: Event located beyond end of audio file
ja: イベントがオーディオファイル末尾より後のタイミングです.

en: EventListColumn|#
ja: #

en: EventListColumn|Duration
ja: 継続時間

en: EventListColumn|End
ja: エンド

en: EventListColumn|Layer
ja: レイヤー

en: EventListColumn|Name
ja: 話者

en: EventListColumn|Start
ja: スタート

en: EventListColumn|Style
ja: スタイル

en: EventListColumn|Text
ja: テキスト

en: EventListToolbarTooltip|Disables Automatic Selection of Time / Automatic Wave Focus when a different event is selected
ja: 次の機能を無効にします: イベント選択時の,  対応するタイミングの自動選択と波形内フォーカス

en: EventListToolbarTooltip|Play Current Row
ja: 現在行を再生

en: EventListToolbarTooltip|Play Next Row
ja: 次の行を再生

en: EventListToolbarTooltip|Play Previous Row
ja: 前の行を再生

en: EventListToolbar|DS
ja: DS

en: EventListToolbar|Play Current Row
ja: 現在行を再生

en: EventListToolbar|Play Next Row
ja: 次の行を再生

en: EventListToolbar|Play Previous Row
ja: 前の行を再生

en: EventType|Comment
ja: コメント

en: EventType|Dialog
ja: ダイアログ

en: Expecting time range, but blank line was found instead
ja: 時間範囲指定があるはずなのに空白行

en: Extra data at the end of line. Line not loaded.
ja: 行末尾に認識できないデータ.  この行はロードされません.

en: Failed to load symbol '%s' from video library. Make sure sabbu is installed properly.
    Video functionality will be disabled.
ja: シンボル  '%s' をビデオライブラリからロードできません.  Sabbuが正しくインストールされているか確認してください.  
    ビデオ機能は使用できません.

en: FileDialog|Open Audio
ja: 音声ファイルを開く

en: FileDialog|Open Key Frames List
ja: キーフレームのリストを開く

en: FileDialog|Open Script
ja: スクリプトを開く

en: FileDialog|Open Video
ja: 映像ファイルを開く

en: FileDialog|Open Workspace
ja: ワークスペースを開く

en: FileDialog|Save Key Frames List
ja: キーフレームのリストを保存

en: FileDialog|Save Script
ja: スクリプトの保存

en: FileDialog|Save Workspace
ja: ワークスペースを保存

en: FileFilter|All Files (*.*)
ja: すべてのファイル (*.*)

en: FileFilter|All Supported Formats (*.ssa; *.ass)
ja: 対応形式 (*.ssa; *.ass)

en: FileFilter|All Supported Formats (*.ssa; *.ass; *.srt; *.txt)
ja: 対応形式 (*.ssa; *.ass; *.srt; *.txt)

en: FileFilter|Keyframes (*.keyframes)
ja: キーフレーム・リスト (*.keyframes)

en: FileFilter|Sabbu Workspace (*.sabbu)
ja: Sabbuワークスペース (*.sabbu)

en: FileFilter|Text File (*.txt)
ja: テキストファイル (*.txt)

en: Font
ja: フォント

en: FontSelectDialog|Si_ze:
ja: サイズ(_Z)

en: FontSelectDialog|_Font:
ja: フォント(_F)

en: FontSelectDialog|_Preview:
ja: プレビュー(_P)

en: FontSelectDialog|_Style:
ja: スタイル(_S)

en: FontSelectionDialogTitle|Style Font
ja: フォントのスタイル

en: Forward
ja: 未来へ

en: Forward 0.01s
ja: 0.01秒前進

en: Forward 0.1s
ja: 0.1秒前進

en: From Script
ja: スクリプトから

en: Global Store
ja: 汎用スタイル

en: Global shortcuts are listed in the menus next to their functions
ja: グローバル・ショートカットは,  メニューの各項目を参照

en: Grab Times
ja: タイミング確定(_G)

en: HideStyleEditor|Hide
ja: 非表示

en: HideWaveformTooltip|Hide
ja: 非表示

en: Horizontal Spacing:
ja: グリッドの間隔（横方向）:

en: Italic
ja: 斜体

en: Join Lines with 2 Spaces
ja: スペース2個で行結合

en: Jump To Selection
ja: 選択区間にジャンプ

en: Keyboard Shortcuts
ja: キーボード・ショートカット

en: Layer:
ja: レイヤー:

en: Left
ja: 左

en: Left Channel
ja: 左チャンネル

en: Logging
ja: ログ作成

en: Menu|A_udio
ja: 音声(_A)

en: Menu|Audio|Open Recen_t
ja: 最近開いた音声ファイル(_T)

en: Menu|Audio|Play C_urrent Row
ja: 現在行(_U)

en: Menu|Audio|Play N_ext 0.5 seconds
ja: 選択区間の直後0.5秒(_N)

en: Menu|Audio|Play P_revious 0.25 seconds
ja: 選択区間の直前0.25秒(_R)

en: Menu|Audio|Play _From Start Marker
ja: 現在のスタートタイムから再生(_F)

en: Menu|Audio|Play _Last 0.5 seconds
ja: 選択区間の末尾0.5秒(_L)

en: Menu|Audio|Play _Next Row
ja: 次の行(_N)

en: Menu|Audio|Play _Previous Row
ja: 前の行(_P)

en: Menu|Audio|Play _Selection
ja: 選択区間再生(_S)

en: Menu|Audio|Stop Pla_ying
ja: 停止（_S）

en: Menu|Audio|_Close
ja: 音声ファイルを閉じる(_C)

en: Menu|Audio|_Grab Times
ja: タイミング確定(_G)

en: Menu|Audio|_Open
ja: 開く(_O)

en: Menu|Even_t
ja: イベント(_T)

en: Menu|Event|Add Blank _Below
ja: 下に追加(_B)

en: Menu|Event|C_ut
ja: カット(_U)

en: Menu|Event|Paste B_elow
ja: 下に貼り付け(_E)

en: Menu|Event|Shift T_imes
ja: タイミングのシフト(_I)

en: Menu|Event|Split at Cu_rsor
ja: カーソル位置で分割(_R)

en: Menu|Event|_Add Blank Above
ja: 上に追加(_A)

en: Menu|Event|_Copy
ja: コピー(_C)

en: Menu|Event|_Delete
ja: 削除(_D)

en: Menu|Event|_Join
ja: 結合(_J)

en: Menu|Event|_Paste Above
ja: 上に貼り付け(_P)

en: Menu|Event|_Split
ja: 分割(_S)

en: Menu|Event|_Type
ja: イベントの種類(_T)

en: Menu|Help|_About
ja: バージョン情報(_A)

en: Menu|Help|_Keyboard Shortcuts
ja: キーボード・ショートカット(_K)

en: Menu|Navigation|Page _Down
ja: 次画面(_D)

en: Menu|Navigation|Page _Up
ja: 前画面(_U)

en: Menu|Navigation|_Bottom of Script
ja: スクリプト末尾(_B)

en: Menu|Navigation|_Next Event
ja: 次のイベント(_N)

en: Menu|Navigation|_Previous Event
ja: 前のイベント(_P)

en: Menu|Navigation|_Top of Script
ja: スクリプト先頭(_T)

en: Menu|S_cript
ja: 字幕(_S)

en: Menu|S_ync
ja: 同期(_Y)

en: Menu|Script|O_pen Workspace
ja: ワークスペースを開く(_P)

en: Menu|Script|Op_en Recent Workspace
ja: 最近開いたワークスペース(_E)

en: Menu|Script|Open _Recent
ja: 最近開いた字幕ファイル(_R)

en: Menu|Script|Save As _UTF16
ja: _UTF-16で保存

en: Menu|Script|Save Wor_kspace
ja: ワークスペースを保存(_V)

en: Menu|Script|Save _As
ja: 名前を付けて保存(_A)

en: Menu|Script|_Close
ja: 字幕ファイルを閉じる(_C)

en: Menu|Script|_New
ja: 新規作成(_N)

en: Menu|Script|_Open
ja: 開く(_O)

en: Menu|Script|_Save
ja: 保存(_S)

en: Menu|Sync|Sync Event To _Wave
ja: イベントを音声に同期

en: Menu|Sync|Sync Point|Set at Current _Time
ja: 現在のタイミングを設定

en: Menu|Sync|Sync Point|Sync to Another _Script
ja: 他のスクリプトに同期

en: Menu|Sync|_Sync Point
ja: 同期ポイント(_S)

en: Menu|V_ideo
ja: 映像(_V)

en: Menu|Video|Configure _Grid
ja: グリッドの設定(_G)

en: Menu|Video|Key Frames|Load From _Video
ja: ビデオからロード(_V)

en: Menu|Video|Key Frames|Load List _From File
ja: ファイルからロード(_F)

en: Menu|Video|Key Frames|Save List _To File
ja: リストをファイルに保存(_T)

en: Menu|Video|O_pen Recent
ja: 最近開いた映像ファイル(_P)

en: Menu|Video|_Close
ja: 映像ファイルを閉じる(_C)

en: Menu|Video|_Key Frames
ja: キーフレーム(_K)

en: Menu|Video|_Open
ja: 開く(_O)

en: Menu|Video|_Show Grid
ja: グリッドを表示(_S)

en: Menu|_Help
ja: ヘルプ(_H)

en: Menu|_Navigation
ja: 移動(_N)

en: Missing data while trying to read '%s' column. Line not loaded.
ja: コラム '%s' の読み込み中,  データが足りませんでした.  この行はロードされません.

en: Move Text Down
ja: テキストを下へ移動

en: Move Text Down & Left
ja: テキストを左下へ移動

en: Move Text Down & Right
ja: テキストを右下へ移動

en: Move Text Left
ja: テキストを左へ移動

en: Move Text Right
ja: テキストを右へ移動

en: Move Text Up
ja: テキストを上へ移動

en: Move Text Up & Left
ja: テキストを左上へ移動

en: Move Text Up & Right
ja: テキストを右上へ移動

en: Mute
ja: ミュート

en: Mute|M
ja: M

en: No Audio Loaded
ja: 音声ファイル未指定

en: No Changes Since Last Save
ja: 前回の保存時から変更なし

en: Non-Selected Rows
ja: 選択行以外のみ

en: Offset
ja: オフセット

en: Only End Time
ja: エンドタイムのみ

en: Only Start Time
ja: スタートタイムのみ

en: Open Script
ja: スクリプトを開く

en: Place Text Editor on Top
ja: テキストエディタを上部に表示

en: Play Last 0.5 seconds
ja: 選択区間の末尾0.5秒(_L)

en: Play Selection
ja: 選択区間再生(_S)

en: Please select the event you wish to sync
ja: 同期させたいイベントを選んでください

en: Please select the time to which the selected event will be synced to
ja: 選択されたイベントと同期するタイミングを選んでください

en: Please set the start time before trying to place a sync point
ja: 同期ポイントを設定するには,  まずスタートタイムを設定してください

en: Please set the start time where the two scripts will be synchronized
ja: 二つのスクリプトを同期させるスタートタイムを設定してください

en: Preview in Video Area
ja: ビデオエリアでプレビュー

en: PropertyList|Name
ja: 項目

en: PropertyList|Value
ja: 値

en: Property|Collisions:
ja: Collisions（コリジョン処理）

en: Property|Original Editing:
ja: Original Editing（編集者）

en: Property|Original Script:
ja: Original Script（制作チーム）

en: Property|Original Timing:
ja: Original Timing（タイマー）

en: Property|Original Translation:
ja: Original Translation（翻訳者）

en: Property|PlayDepth:
ja: PlayDepth（色深度・ビット）

en: Property|PlayResX:
ja: PlayResX（横解像度・ピクセル）

en: Property|PlayResY:
ja: PlayResY（縦解像度・ピクセル）

en: Property|Script Type:
ja: ScriptType（SSAバージョン）

en: Property|Script Updated By:
ja: Script Updated By（字幕の修正者）

en: Property|Sync Point Time:
ja: Sync Point Time（同期ポイント時刻）

en: Property|Sync Point:
ja: Sync Point（同期ポイント）

en: Property|Timer:
ja: Timer（字幕再生速度・パーセント）

en: Property|Title:
ja: Title（この字幕の題名）

en: Property|Update Details:
ja: Update Details（修正内容）

en: Property|Wrap Style:
ja: Wrap Style（デフォルトのワードラップ方式）

en: Rename Style
ja: スタイル名の変更

en: Reset this color to the default value? 
    
    (You can Ctrl+Right click the colors to supress this message)
ja: この色をデフォルト値にリセットしますか?
    
    （この確認を省略するにはCtrl+右クリックを使ってください）

en: Rewind 0.01s
ja: 0.01秒戻す

en: Rewind 0.1s
ja: 0.1秒戻す

en: Right
ja: 右

en: Right Channel
ja: 右チャンネル

en: Scale:
ja: スケール:

en: ScaleLabelTooltip|Scale
ja: スケール

en: ScaleSpinnerTooltip|Scale
ja: スケール

en: Seconds|s
ja: 秒

en: Seek to Event End Time
ja: エンドタイムへシーク

en: Seek to Event Start Time
ja: スタートタイムへシーク

en: Selected Rows
ja: 選択行のみ

en: Set Name
ja: チャンネル名のカスタマイズ

en: Set Waveform Name
ja: 波形の名前の設定

en: Shift Direction
ja: ずらす方向

en: Shift Times
ja: タイミングのシフト

en: ShortcutHelp|Description
ja: 説明

en: ShortcutHelp|Focus Waveform on Selection
ja: 選択区間の波形にフォーカス

en: ShortcutHelp|Grab Times
ja: タイミング確定

en: ShortcutHelp|Key
ja: キー

en: ShortcutHelp|Move End Marker 0.01 seconds left
ja: エンドタイムを0.01秒早める

en: ShortcutHelp|Move End Marker 0.01 seconds right
ja: エンドタイムを0.01秒遅らせる

en: ShortcutHelp|Move End Marker 0.1 seconds left
ja: エンドタイムを0.1秒早める

en: ShortcutHelp|Move End Marker 0.1 seconds right
ja: エンドタイムを0.1秒遅らせる

en: ShortcutHelp|Move Start Marker 0.01 seconds left
ja: スタートタイムを0.01秒早める

en: ShortcutHelp|Move Start Marker 0.01 seconds right
ja: スタートタイムを0.01秒遅らせる

en: ShortcutHelp|Move Start Marker 0.1 seconds left
ja: スタートタイムを0.1秒早める

en: ShortcutHelp|Move Start Marker 0.1 seconds right
ja: スタートタイムを0.1秒遅らせる

en: ShortcutHelp|Play Previous 0.25 seconds
ja: スタートタイム直前0.25秒を再生

en: ShortcutHelp|Play from Start Marker
ja: スタートタイムから再生

en: ShortcutHelp|Plays Last 0.5 seconds
ja: 選択区間の末尾0.5秒を再生

en: ShortcutHelp|Plays Selection
ja: 選択区間再生

en: ShortcutHelp|Scrolls Wave Left
ja: 波形を巻き戻しスクロール

en: ShortcutHelp|Scrolls Wave Right
ja: 波形を早送りスクロール

en: ShortcutHelp|Set 1
ja: セット 1

en: ShortcutHelp|Set 2
ja: セット 2

en: ShortcutHelp|Stop Playing Sound
ja: 音声再生停止

en: Show Key Frames
ja: キーフレームを表示

en: Show Time Markers
ja: 時間座標を表示

en: Snap must be less than either of the spacing values
ja: 吸着距離はグリッドの縦横間隔以下に設定してください.

en: Snap:
ja: 吸着距離:

en: Some of the affected rows' times will be set to 0 because the offset would make them negative. 
    
    Continue anyway?
ja: シフトにより時間が負になるタイムスタンプがあります.  その場合0:00:00.00に設定されます.  
    
    構わず実行しますか?

en: Sound device could not be set up
ja: サウンドデバイスを初期化できませんでした.

en: Start +0.01 s
ja: スタート +0.01秒

en: Start +0.1 s
ja: スタート +0.1秒

en: Start -0.01 s
ja: スタート -0.01秒

en: Start -0.1 s
ja: スタート -0.1秒

en: Start:
ja: スタート:

en: Status|AutoSave created
ja: バックアップ完了

en: Status|Filling Event List...
ja: リスト作成中...

en: Status|Loading Script...
ja: スクリプト読み込み中...

en: Status|Marking Keyframes...
ja: キーフレームをマーク中...

en: Status|Opening Audio...
ja: 音声ファイルを読み込み中...

en: Status|Script Saved
ja: ファイルを保存しました

en: Strikethrough
ja: 打ち消し線

en: Style
ja: スタイル

en: Style Manager
ja: スタイルの管理

en: Style:
ja: スタイル:

en: StyleBorder|Opaque Box
ja: レターボックス

en: StyleBorder|Outline
ja: アウトライン

en: StyleColor|Outline:
ja: 輪郭色:

en: StyleColor|Primary:
ja: 表面色:

en: StyleColor|Secondary:
ja: 第二色:

en: StyleColor|Shadow:
ja: 影の色:

en: StyleEditorTab|Appearance
ja: 文字の外見

en: StyleEditorTab|Transformations
ja: 配置と変形

en: StyleManagerFontPreviewToggle|Preview
ja: プレビュー

en: StyleManagerFontPreview|Preview
ja: プレビュー

en: StyleManager|Overwrite the existing style?
ja: 既存のスタイルを上書きしますか?

en: StyleManager|Please select a style to copy
ja: コピーするスタイルを選択してください

en: StyleManager|Please select a style to delete
ja: 削除するスタイルを選択してください

en: StyleManager|The destination file is not open
ja: スタイルのエクスポート先のファイルが開いていません

en: StyleManager|There was a problem reading the global style store
ja: 汎用スタイルの読み込み中にエラーが発生しました

en: Style|Alignment
ja: 表示位置

en: Style|Border
ja: 輪郭と影の表示

en: Style|Colors
ja: 色

en: Style|Font
ja: フォント表示変形

en: Style|Margins
ja: 余白

en: Style|Size:
ja: 太さ:

en: Subtitle|Move
ja: 移動

en: Sync with Event Start Marker
ja: イベントのスタートタイムと同期

en: SyncScaleTooltip|Sync Scale
ja: スケールの同期

en: SyncScrollTooltip|Sync Scroll
ja: スクロールの同期

en: SyncZoomTooltip|Sync Zoom
ja: ズームの同期

en: Synchronize Scale
ja: スケールの同期

en: Synchronize Scroll
ja: スクロールの同期

en: Synchronize Zoom
ja: ズームの同期

en: Tab|Audio
ja: 音声

en: Tab|Video
ja: 映像

en: TextSyntaxCodeIconsTooltip|Command Hiding (Icons)
ja: タグをアイコン表示

en: TextSyntaxHighlightNoneTooltip|Command Hiding Off
ja: タグをそのまま表示

en: The audio file '%s' could not be opened: %s
ja: '%s' を開けませんでした: %s

en: The codec used in the video file cannot be opened in Sabbu
ja: Sabbuが対応していないビデオ・コーデックが用いられてます.

en: The event being synced must be a Dialog line
ja: 同期の対象イベントはダイアログでなければなりません

en: The following errors occured while loading the script:
ja: スクリプトの読み込み中に次のエラーが発生しました:

en: The script has been modified since the last save.
    
    Would you like to save the changes?
ja: スクリプトは前回保存時から変更されています.  
    
    変更を保存しますか?

en: The shortcuts are organized to be best used in either of the following setups:
    Both hands on keyboard in which both sets of keys are utilizied.
    One hand on keyboard and one on mouse in which case only one of the sets is utilized.
ja: ショートカットは,  次のいずれかの方法で便利なように設定されています:
    (1) 両手でキーボードを操作する場合: 両方のセットを利用.  
    (2) 片手でキーボード,  片手でマウスを操作する場合: 一方のセットのみを利用.

en: The specified file could not be read or is not a valid script
ja: 指定のファイルは読み込めないか,  有効なスクリプトでありません

en: The specified script contains an invalid sync point
ja: 指定のスクリプトは無効な同期ポイントを含んでいます

en: The specified script does not contain a sync point
ja: 指定のスクリプトは同期ポイントを含んでいません

en: The style referenced by this line uses an unsupported encoding. Please inform the author.
ja: この行の文字コードには未対応です.  作者に連絡してください.

en: The video file does not seem to contain a video stream.
ja: このファイルから,  映像ストリームを検出できませんでした.

en: There are UNSAVED Changes
ja: 未保存の変更あり

en: This doesn't seem to be a script file. 
    
    Import as a text file?
ja: このファイルを字幕スクリプトとして認識できません.  
    
    通常のテキストとして読み込みますか?

en: This line contains non-ASCII characters and is not UTF8. Please remove the offending characters or convert the file to Unicode (UTF8/UTF16).
ja: この行は非アスキー文字を含みUTF-8でありません.  問題の文字を除去するか,  ファイルをUnicode (UTF-8/16) に変換してください.

en: This property must be a number
ja: このプロパティは数値でなければなりません

en: ToggleKeyframesTooltip|Toggle Key Frames
ja: キーフレーム表示・非表示

en: ToggleTimeMarkersTooltip|Toggle Time Markers
ja: 時間軸の表示・非表示

en: Top
ja: 上

en: Two Button Controls
ja: 2ボタンで制御

en: Unable to determine path to executable
ja: 実行ファイルへのパスを決定できません.

en: Unable to load the 'avcodec' library. Make sure sabbu is installed properly.
    Video functionality will be disabled.
ja: 'avcodec' ライブラリをロードできません.  Sabbuが正しくインストールされているか確認してください.  
    ビデオ機能は使用できません.

en: Unable to load the 'avformat' library. Make sure sabbu is installed properly.
    Video functionality will be disabled.
ja: 'avformat' ライブラリをロードできません.  Sabbuが正しくインストールされているか確認してください.  
    ビデオ機能は使用できません.

en: Underline
ja: 下線

en: Unknown column '%s' in column list. Column ignored.
ja: '%s' は不明のコラムです.  このコラムは無視されます.

en: Unknown event type '%s'. Line ignored.
ja:  '%s' は不明のイベントタイプです.  この行は無視されます.

en: Unknown file format: %s
ja: 不明のファイルフォーマット: %s

en: Unknown format
ja: 未知のフォーマット

en: Unknown line. WARNING: Will be discarded on save.
ja: 認識できない行.  〈警告〉この行は保存時に破棄されます.

en: Unknown section: '%s'. WARNING: This section will be discarded on save.
ja: '%s' は不明のセクションです.  〈警告〉このセクションは保存時に破棄されます.

en: Untitled
ja: 無題

en: Use Solid Color as Background
ja: 固定色を背景に使用

en: Use Video as Background
ja: ビデオを背景に使用

en: Vertical Spacing
ja: グリッドの間隔（縦方向）:

en: VideoBackround|Solid Color
ja: 固定色

en: VideoBackround|Video
ja: 映像

en: VideoStatus|Ready
ja: Ready

en: Wave Drag Selection
ja: ドラッグで波形の区間選択

en: WaveToolbarTooltip|Grab Times
ja: タイミング確定

en: WaveToolbarTooltip|Play
ja: 再生

en: WaveToolbarTooltip|Play Last 0.5 seconds
ja: 末尾0.5秒再生

en: WaveToolbarTooltip|Play Selection
ja: 選択区間再生

en: WaveToolbarTooltip|Stop
ja: 停止

en: WaveToolbar|Grab Times
ja: タイミング確定

en: WaveToolbar|Play
ja: 再生

en: WaveToolbar|Play Last 0.5s
ja: 末尾0.5秒再生

en: WaveToolbar|Play Selection
ja: 選択区間再生

en: WaveToolbar|Stop
ja: 停止

en: WaveformNameTooltip|Waveform Name
ja: チャンネル名

en: Welcome to Sabbu
ja: Sabbuへようこそ

en: You cannot assign text/times to a separator line (a line that is blank in the script file itself)
ja: 区切りの行（字幕ファイルでの空白行）にテキストやタイミングを割り当てることはできません

en: You may either continue and Open the script or you can Close the script.
ja: 読み込みを続けることも,  スクリプトを閉じることもできます.

en: You may either continue and Open the script or you can Close the script. 
    
    Errors may indicate possible data loss if the script is saved. Be careful.
ja: 読み込みを続けることも,  スクリプトを閉じることもできます.  
    注意! エラーがあったスクリプトを保存すると,  データの一部が失われる可能性があります.

en: You may not have blank lines in a SRT script
ja: SRTには空行を入れることができません

en: Zoom In
ja: ズームイン

en: Zoom Out
ja: ズームアウト

en: Zoom:
ja: ズーム:

en: ZoomTooltip|Zoom (number of seconds displayed on each page)
ja: ズーム（1画面に表示される秒数）
