xmms 1.2.4 - en to tg translation catalogue (786 entries)

en: 
    Joystick Control: error reading
tg: 
    Идораи Ҷойстик: хатогии хондан

en: 
    Segmentation fault
    
    You've probably found a bug in XMMS, please visit
    http://bugs.xmms.org and fill out a bug report.
tg: 
    Кисматбандии вайрона
    
    Шумо шояд ки дар XMMS ғалат ёфтед, лутфан ба
    http://bugs.xmms.org зиёрат оред ва маърӯзаи ғалат пур кунед.

en:  (%d data tracks)
tg:  (сурудҳои маълумотдор %d)

en:  (disabled)
tg:  (хомӯш)

en:  (enabled)
tg:  (даргиронда)

en: %d frames
    Filesize: %lu B
tg: %d чорчӯбаҳо'
    Андозаи файл: %lu B

en: %d of %d files successfully deleted.
tg: Файлҳои %d аз %d хуб нобуд шуданд

en: %s
    Error protection: %s
    Copyright: %s
    Original: %s
    Emphasis: %s
tg: %s
    Муҳофизтаи хатогӣ: %s
    Ҳуқуқи муаллифӣ: %s
    Оригиналӣ: %s
    Зада: %s

en: %s
    Unable to open file: %s
tg: %s
    Кушодани файл номумкин: %s

en: %s
    Unable to truncate file: %s
tg: %s
    Номумкин буридани файли: %s

en: %s
    Unable to write to file: %s
tg: %s
    Навишта намешавад ба файли: %s

en: %s: illegal option -- %c
tg: %s: интихоби ғайриқонунӣ -- %c

en: %s: invalid option -- %c
tg: %s: интихоби ғалатӣ -- %c

en: %s: option `%c%s' doesn't allow an argument
tg: %s: интихоби `%c%s' далелро иҷозат намедиҳад

en: %s: option `%s' is ambiguous
tg: %s: интихоби `%s' норавшанаст

en: %s: option `%s' requires an argument
tg: %s: интихоби `%s' далел талаб мекунад

en: %s: option `--%s' doesn't allow an argument
tg: %s: интихоби `--%s' далелро иҷозат намедиҳад

en: %s: option `-W %s' doesn't allow an argument
tg: %s: интихоби `-W %s' далелро иҷозат намедиҳад

en: %s: option `-W %s' is ambiguous
tg: %s: интихоби `-W %s' норавшанаст

en: %s: option requires an argument -- %c
tg: %s: интихоб далел талаб мекунад -- %c

en: %s: unrecognized option `%c%s'
tg: %s: интихоби нофаҳмои `%c%s'

en: %s: unrecognized option `--%s'
tg: %s: интихоби нофаҳмои `--%s'

en: (none)
tg: (нест)

en: (unknown)
tg: (номаълум)

en: /About XMMS
tg: /Дар бораи XMMS

en: /Add
tg: /Илова

en: /Add/Directory
tg: /Илова/Феҳрист

en: /Add/File
tg: /Илова/Файл

en: /Add/Url
tg: /Илова/Url

en: /Always On Top
tg: /Ҳамавақт Дар Боло

en: /Analyzer Falloff
tg: /Ғалтиши Таҳлилгар

en: /Analyzer Falloff/Fast
tg: /Ғалтиши Таҳлилгар/Тез

en: /Analyzer Falloff/Fastest
tg: /Ғалтиши Таҳлилгар/Тезтарин

en: /Analyzer Falloff/Medium
tg: /Ғалтиши Таҳлилгар/Миёна

en: /Analyzer Falloff/Slow
tg: /Ғалтиши Таҳлилгар/Суст

en: /Analyzer Falloff/Slowest
tg: /Ғалтиши Таҳлилгар/Сусттарин

en: /Analyzer Mode
tg: /Усули Таҳлилгар

en: /Analyzer Mode/-
tg: /Усули Таҳлилгар/-

en: /Analyzer Mode/Bars
tg: /Усули Таҳлилгар/Хатҳо

en: /Analyzer Mode/Fire
tg: /Усули Таҳлилгар/Оташ

en: /Analyzer Mode/Lines
tg: /Усули Таҳлилгар/Сатрҳо

en: /Analyzer Mode/Normal
tg: /Усули Таҳлилгар/Мӯътадил

en: /Analyzer Mode/Peaks
tg: /Усули Таҳлилгар/Қуллаҳо

en: /Analyzer Mode/Vertical Lines
tg: /Усули Таҳлилгар/Сатрҳои Амудӣ

en: /By extension
tg: /Бо Васегӣ

en: /Configure Equalizer
tg: /Танзимдарории Баробарсоз

en: /Delete
tg: /Нобуд кардан

en: /Delete/Auto-load preset
tg: /Нобуд/Худпурборкуни додашуда

en: /Delete/Preset
tg: /Нобуд/Додашуда

en: /DoubleSize
tg: /ДуАндоза

en: /Easy Move
tg: /Сабук Ҷунбондан

en: /Equalizer WindowShade Mode
tg: /Усули WindowShade Баробарсоз

en: /Exit
tg: /Хуруҷ

en: /File Info
tg: /Ахбороти Файл

en: /Graphical EQ
tg: /EQ Графикӣ

en: /Import
tg: /Воридот

en: /Import/WinAMP Presets
tg: /Воридот/WinAMP Додашудаҳо

en: /Jump To File
tg: /Бар Файл Паридан

en: /Jump To Time
tg: /Бар Вақт Паридан

en: /Load
tg: /Пурборкунӣ

en: /Load/-
tg: /Пурборкунӣ/-

en: /Load/Auto-load preset
tg: /Пурборкунӣ/Худпурборкуни додашуда

en: /Load/Default
tg: /Пурборкунӣ/Пешфарз

en: /Load/From WinAMP EQF file
tg: /Пурборкунӣ/Аз файли WinAMP EQF

en: /Load/From file
tg: /Пурборкунӣ/Аз файл

en: /Load/Preset
tg: /Пурборкунӣ/Додашуда

en: /Load/Zero
tg: /Пурборкунӣ/Нул

en: /Main Window
tg: /Тирезаи Асосӣ

en: /No Playlist Advance
tg: /Рӯйхати Суруди Нотараққӣ

en: /Options
tg: /Интихобҳо

en: /Peaks Falloff
tg: /Ғалтиши Қуллаҳо

en: /Peaks Falloff/Fast
tg: /Ғалтиши Қуллаҳо/Тез

en: /Peaks Falloff/Fastest
tg: /Ғалтиши Қуллаҳо/Тезтарин

en: /Peaks Falloff/Medium
tg: /Ғалтиши Қуллаҳо/Миёна

en: /Peaks Falloff/Slow
tg: /Ғалтиши Қуллаҳо/Суст

en: /Peaks Falloff/Slowest
tg: /Ғалтиши Қуллаҳо/Сусттарин

en: /Physically Delete Files
tg: /Файлҳоро Ҷисман Нобуд кардан

en: /Play Directory
tg: /Навозиши Феҳрист

en: /Play File
tg: /Навозиши Файл

en: /Play Location
tg: /Навозиши Маҳаллӣ

en: /Playback
tg: /Азнав Навозиш

en: /Playback/-
tg: /Азнав Навозиш/-

en: /Playback/10 Tracks Back
tg: /Азнав Навозиш/10 Суруд ба Пушт

en: /Playback/10 Tracks Fwd
tg: /Азнав Навозиш/10 Суруд ба Пеш

en: /Playback/Back 5 Seconds
tg: /Азнав Навозиш/5 сония ба пушт

en: /Playback/Fwd 5 Seconds
tg: /Азнав Навозиш/5 сония ба пеш

en: /Playback/Jump to File
tg: /Азнав Навозиш/Бар Файл Паридан

en: /Playback/Jump to Time
tg: /Азнав Навозиш/Бар вақт Паридан

en: /Playback/Next
tg: /Азнав Навозиш/Оянда

en: /Playback/Pause
tg: /Азнав Навозиш/Таваққуф

en: /Playback/Play
tg: /Азнав Навозиш/Навозиш

en: /Playback/Previous
tg: /Азнав Навозиш/Пешина

en: /Playback/Start of List
tg: /Азнав Навозиш/Сари Рӯйхат

en: /Playback/Stop
tg: /Азнав Навозиш/Ист

en: /Playlist
tg: /Рӯйхати суруд

en: /Playlist Editor
tg: /Таҳрири Рӯйхати Суруд

en: /Playlist WindowShade Mode
tg: /Усули WindowShade Рӯхати суруд

en: /Playlist/Load List
tg: /Рӯйхати Суруд/Пурборкунӣ Рӯйхат

en: /Playlist/New List
tg: /Рӯйхати Суруд/Рӯйхати Нав

en: /Playlist/Save List
tg: /Рӯйхати Суруд/Нигоҳ доштани Рӯйхат

en: /Preferences
tg: /Афзалиятҳо

en: /Randomize List
tg: /Рӯйхати Тасодуфӣ

en: /Refresh Rate
tg: /Навсозии Зуддӣ

en: /Refresh Rate/Eighth (~6 fps)
tg: /Навсозии Зуддӣ/Ҳаштяк (~6 fps)

en: /Refresh Rate/Full (~50 fps)
tg: /Навсозии Зуддӣ/Пурра (~50 fps)

en: /Refresh Rate/Half (~25 fps)
tg: /Навсозии Зуддӣ/Нима (~25 fps)

en: /Refresh Rate/Quarter (~13 fps)
tg: /Навсозии Зуддӣ/Чоряк (~13 fps)

en: /Reload skin
tg: /Азнав пурборкунии пӯст

en: /Remove
tg: /Хориҷ

en: /Remove Dead Files
tg: /Хориҷи Файлҳои Мурда

en: /Remove/All
tg: /Хориҷ/Ҳамаш

en: /Remove/Crop
tg: /Хориҷ/Буридан

en: /Remove/Misc
tg: /Хориҷи/Мусиқа

en: /Remove/Selected
tg: /Хориҷ/Интихобшуда

en: /Repeat
tg: /Такрор

en: /Reverse List
tg: /Чаппа кардани Рӯйхат

en: /Save
tg: /Нигоҳ доштан

en: /Save/-
tg: /Нигоҳ доштан/-

en: /Save/Auto-load preset
tg: /Нигоҳ доштани/Худпурборкуни додашуда

en: /Save/Default
tg: /Нигоҳ доштан/Пешфарз

en: /Save/Preset
tg: /Нигоҳ доштани/Додашуда

en: /Save/To WinAMP EQF file
tg: /Нигоҳ доштан/Ба файли WinAMP EQF

en: /Save/To file
tg: /Нигоҳ доштан/Ба файл

en: /Scope Mode
tg: /Усули Имконият

en: /Scope Mode/Dot Scope
tg: /Усули Имконият/Имконият Нуқта

en: /Scope Mode/Line Scope
tg: /Усули Имконият/Сатри Имконият

en: /Scope Mode/Solid Scope
tg: /Усули Имконият/Имконият Асосдор

en: /Selection
tg: /Интихобот

en: /Selection/-
tg: /Интихобот/-

en: /Selection/Invert Selection
tg: /Интихобот/Ивази Интихобот

en: /Selection/Read Extended Info
tg: /Интихобот/Хондани Маълумоти Васеъ

en: /Selection/Select All
tg: /Интихобот/Интихоби Ҳамаш

en: /Selection/Select None
tg: /Интихобот/Интихоби Ҳеҷ

en: /Shuffle
tg: /Омехта

en: /Skin Browser
tg: /Браузери Пӯст

en: /Sort
tg: /Мураттаби

en: /Sort List
tg: /Мураттаби Рӯйхат

en: /Sort List/By Date
tg: /Мураттаби Рӯйхат/Бо Сана

en: /Sort List/By Filename
tg: /Мураттаби Рӯйхат/Бо Номифайл

en: /Sort List/By Path + Filename
tg: /Мураттаби Рӯйхат/Бо Роҳ + Номифайл

en: /Sort List/By Title
tg: /Мураттаби Рӯйхат/Бо Сарлавҳа

en: /Time Elapsed
tg: /Вақти Гузашта

en: /Time Remaining
tg: /Вақти Монда

en: /View File Info
tg: /Назари Ахбори Файл

en: /Visualization
tg: /Таҷассумкорӣ

en: /Visualization Mode
tg: /Усули Таҷассумкорӣ

en: /Visualization Mode/Analyzer
tg: /Усули Таҷассумкорӣ/Таҳлилгар

en: /Visualization Mode/Off
tg: /Усули Таҷассумкорӣ/Куштан

en: /Visualization Mode/Scope
tg: /Усули Таҷассумкорӣ/Имконият

en: /Visualization plugins
tg: /Дароварданҳои Таҷассумкорӣ

en: /WindowShade Mode
tg: /Усули WindowShade

en: /WindowShade VU Mode
tg: /Усули WindowShade VU

en: /WindowShade VU Mode/Normal
tg: /Усули WindowShade VU/Мӯътадил

en: /WindowShade VU Mode/Smooth
tg: /Усули WindowShade VU/Ҳамвор

en: 16 bit
tg: 16 бит

en: 3DFX Fullscreen mode
tg: Усули Пурэкрании 3DFX

en: 3DNow! optimized decoder
tg: 3DNow! рамзкушои муносибшуда

en: 50/15 ms
tg: 50/15 мс

en: 8 bit
tg: 8 бит

en: A Cappella
tg: Капелла

en: About
tg: Дар бораи

en: About ESounD Plugin
tg: Дар бораи Даровардани ESounD

en: About Echo Plugin
tg: Дар бораи Даровардани Акси Садо

en: About Extra Stereo Plugin
tg: Дар бораи Даровардани Экстра Стерео

en: About Joystick Driver
tg: Дар бораи Ҷойстик Гардон

en: About MPEG Layer 1/2/3 plugin
tg: Дар бораи даровардани MPEG Нишонгири 1/2/3

en: About OSS Driver
tg: Дар бораи OSS Гардон

en: About Ogg Vorbis Plugin
tg: Дар бораи Даровардани Ogg Vorbis

en: About Solaris Audio Driver
tg: Дар бораи Аудио Соларис Гардон

en: About Tone Generator
tg: Дар бораи Чашмаи Оҳангӣ

en: About Voice Removal Plugin
tg: Дар бораи Даровардани Хориҷи Овоз

en: About XMMS
tg: Дар бораи XMMS

en: About mikmod plugin
tg: Дар бораи даровардани mikmod

en: Acid
tg: Ҳомуз

en: Acid Jazz
tg: Ҷази Ҳомуз

en: Acid Punk
tg: Панки Ҳомуз

en: Acoustic
tg: Акустика

en: Add
tg: Илова

en: Add all files in directory
tg: Иловаи ҳамаи файлҳо аз феҳрист

en: Add drive
tg: Иловаи гардон

en: Add selected files
tg: Иловаи файлҳои интихобшуда

en: Additional Programming:
tg: Барномасозии Иловагӣ:

en: Afrikaans:
tg: Африкаанс:

en: Album
tg: Албом

en: Album gain:
tg: Шиддати албом:

en: Album peak:
tg: Куллаи албом:

en: Album:
tg: Албом:

en: Aleksey Smirnov
tg: Алексей Смирнов

en: Alexandr P. Kovalenko
tg: Александр П. Коваленко

en: Allow multiple instances
tg: Иҷозати мисолҳои бисёр

en: AlternRock
tg: Роки Алтернативӣ

en: Alternate
tg: Алтернативӣ

en: Alternative
tg: Алтернативӣ

en: Always show clutterbar
tg: Ҳамавақт clutterbar нишон диҳед

en: Always use AUDIODEV environment variable
tg: Ҳамеша муҳити AUDIODEV тағъирпазир истифода баред

en: Ambient
tg: Атрофӣ

en: Anders Carlsson (effect plugins)
tg: Anders Carlsson (дароварданҳои натиҷа)

en: Anime
tg: Тасвирӣ

en: Apply
tg: Татбиқ кардан

en: Artist:
tg: Артист:

en: Audio I/O Plugins
tg: Дароварданҳои Аудио Б/Д

en: Audio device:
tg: Аудио дастгоҳ:

en: Automatic detection
tg: Муқаррарии автоматикӣ

en: Avantgarde
tg: Пешоҳанг

en: Azerbaijani:
tg: Озарбойҷонӣ:

en: BALANCE: %d%% LEFT
tg: БАЛАНС: %d%% ЧАП

en: BALANCE: %d%% RIGHT
tg: БАЛАНС: %d%% РОСТ

en: BALANCE: CENTER
tg: БАЛАНС: МАРКАЗ

en: Back 5 tracks
tg: 5 Суруд пушт

en: Ballad
tg: Баллада

en: Basque:
tg: Баскӣ:

en: Bass
tg: Бас

en: Beat
tg: Бит

en: Bebob
tg: Бибоб

en: Big Band
tg: Бэнди Калон

en: Bitrate: %d kb/s
tg: Зуддии Бит: %d kb/s

en: Bitrate: Variable,
    avg. bitrate: %d kb/s
tg: Зуддии Бит: Ивазшаванда,
    миёна зуддии бит: %d kb/s

en: Black Metal
tg: Метали Сиёҳ

en: Bluegrass
tg: Алафи кабуд

en: Blues
tg: Блюз

en: Blur Scope %s
tg: 'òÁÚÍÙÔÙÊ ÏÓÃÉÌÏÓËÏÐ %s

en: Blur scope
tg: 'òÁÚÍÙÔÙÊ ÏÓÃÉÌÏÓËÏÐ

en: Booty Bass
tg: Баси Ғанимат

en: Brazilian Portuguese:
tg: Португалии Бразилиягӣ

en: BritPop
tg: БритПоп

en: Browse
tg: Назаркунӣ

en: Buffer size (kb):
tg: Андозаи миёнгир (кб):

en: Buffer size (ms):
tg: Андозаи миёнгир (мс):

en: Buffering
tg: Миёнгирӣ

en: Buffering:
tg: Миёнгирӣ:

en: Bulgarian:
tg: Булғорӣ:

en: Button %d:
tg: Дагмаи %d:

en: Buttons:
tg: Дагмаҳо:

en: CD Audio Player %s
tg: Навозандаи Аудио CD %s

en: CD Audio Player Configuration
tg: Танзимдарории Аудио CD Навозанда

en: CD Audio Track %02u
tg: Суруди Аудио CD %02u

en: CD Index server:
tg: Хидматгори Номгӯйи CD:

en: CD Index:
tg: Номгӯйи CD:

en: CD Info
tg: Ахбороти CD

en: CDDB server:
tg: CDDB хидматгор:

en: CONNECTED: WAITING FOR REPLY
tg: ПАЙВАСТШУДА: ИНТИЗОРИ ҶАВОБ

en: CONNECTING TO %s:%d
tg: ПАЙВАСТШАВӢ БА %s:%d

en: Cabaret
tg: Кабаре

en: Cancel
tg: Бекор кардан

en: Carl van Schaik (pro logic plugin)
tg: Carl van Schaik (даровардани pro logic)

en: Catalan:
tg: Каталанӣ:

en: Celtic
tg: Келтӣ

en: Chamber Music
tg: Мусиқаи Хона

en: Channels:
tg: Каналҳо:

en: Channels: %d
tg: Каналҳо: %d

en: Chanson
tg: Шансон

en: Charles Sielski (irman plugin)
tg: Charles Sielski (даровардани irman)

en: Check drive...
tg: Тафтиши гардон...

en: Chinese:
tg: Хитоӣ:

en: Chorus
tg: Хор

en: Christian Gangsta Rap
tg: Рэпи Сиёҳи Насронӣ

en: Christian Rap
tg: Рэпи Насронӣ

en: Christian Rock
tg: Роки Насронӣ

en: Christian Rose
tg: Садбарги Насронӣ

en: Chun-Chung Chen (xfont patch)
tg: Chun-Chung Chen (дарбеҳи xfont)

en: Classic Rock
tg: Роки классикӣ

en: Classical
tg: Классикӣ

en: Close
tg: Пӯшидан

en: Club
tg: Клуб

en: Club-House
tg: Клуб-Хауз

en: Color Entry
tg: Дохили Ранг

en: Comedy
tg: Масхара

en: Command:
tg: Фармон:

en: Comment
tg: Тавзеҳ

en: Comment:
tg: Тавзеҳ:

en: Configure
tg: Танзимдарорӣ

en: Configure Echo
tg: Танзимдарории Акси Садо

en: Configure Equalizer
tg: Танзимдарории Баробарсоз

en: Configure Extra Stereo
tg: Танзимдарории Экстра Стерео

en: Configure Solaris driver
tg: Танзимдарории Соларис гардон

en: Contemporary Christian
tg: Насронӣ Муосир

en: Content
tg: Таркиб

en: Controls:
tg: Идораҳо:

en: Convert %20 to space
tg: Ба фосила %20 нигаронед

en: Convert underscore to space
tg: Дар фосила зерхат нигаронед

en: Copyright:
tg: Ҳуқуқи муаллифӣ:

en: Couldn't connect to host %s
tg: Ба хидматгори %s пайваст нашуд

en: Couldn't connect to host %s
    Server reported: %s
tg: Ба хидматгори %s пайваст нашуд
    Маърӯзаи хидматгор: %s

en: Couldn't load mod
tg: Модул пурбор карда нашуд

en: Couldn't look up host %s
tg: Хидматгори %s ёфта нашуд

en: Couldn't open audio
tg: Аудио кушода нашуд

en: Couldn't remove tag!
tg: Тэг хориҷ нашуд

en: Couldn't write tag!
tg: Тэг навишта нашуд!

en: Country
tg: Кантри

en: Created by Charles Sielski <stray@teklabs.net>
    Control XMMS with your TV / VCR / Stereo remote 
    IRman page - http://www.evation.com/irman/
tg: Charles Sielski <stray@teklabs.net> офаридааст
    XMMS-ро бо дурдасти TV / VCR / Стереои худ идора кунед
    Саҳифаи IRman - http://www.evation.com/irman/

en: Credits
tg: Инкишоф додагон

en: Croatian:
tg: Хорватӣ:

en: Crossover
tg: Гузаранда

en: Cult
tg: Парастиш(Маданӣ)

en: Czech:
tg: Чехӣ:

en: DISABLE ALWAYS ON TOP
tg: КУШТАН ҲАМАВАҚТ ДАР БОЛО

en: DISABLE ALWAYS ON TOP (N/A)
tg: КУШТАН ҲАМАВАҚТ ДАР БОЛО (Ҳ/Н)

en: DISABLE DOUBLESIZE
tg: КУШТАНИ ДУАНДОЗА

en: Dance
tg: Дэнс

en: Dance Hall
tg: Толори Рақс

en: Danish:
tg: Даниягӣ:

en: Darkwave
tg: Мавҷи торик

en: Date
tg: Сана

en: Date:
tg: Сана:

en: Death Metal
tg: Метали Ашадӣ

en: Decoder
tg: Рамзкушо

en: Decoder:
tg: Рамзкушо:

en: Default
tg: Пешфарз

en: Default (%s)
tg: Пешфарз (%s)

en: Default - %s
tg: Пешфарз - %s

en: Default panning separation
tg: Тақсимоти пешфарз

en: Default skin:
tg: Пӯсти пешфарз:

en: Delay: (ms)
tg: Андармонӣ: (мс)

en: Delete
tg: Нобуд кардан

en: Delete auto-preset
tg: Нобуд кардани худдодашуда

en: Delete preset
tg: Нобуд кардани додашуда

en: Derrik Pates
tg: Derik Pates

en: Description:
tg: Тавсиф:

en: Determine file type:
tg: Муқаррари навъи файл:

en: Device
tg: Дастгоҳ

en: Device %s OK.
    Disc has %d tracks
tg: Дастгоҳи %s OK.
    Диск суруди %d дорад

en: Device:
tg: Дастгоҳ:

en: Device:
tg: Дастгоҳ:

en: Devices
tg: Дастгоҳҳо

en: Devices:
tg: Дастгоҳҳо:

en: Dilshod Marupov
tg: Дилшод Марупов

en: Dim titlebar when inactive
tg: Хира кардани сарлавҳа ҳангоми беғайратӣ

en: Directionals (alternate):
tg: Равияҳо (тағир):

en: Directionals:
tg: Равияҳо:

en: Directory %s OK.
tg: Феҳристи %s OK.

en: Directory preset file:
tg: Феҳристи файли додашуда:

en: Directory:
tg: Феҳрист:

en: Disable ID3V2 tags
tg: ID3V2 тэгҳоро кушед

en: Disco
tg: Диско

en: Disk Writer Configuration
tg: Танзимдарории Диск Нависанда

en: Disk Writer Plugin %s
tg: Даровардани Диск Нависандаи %s

en: Display this text and exit.
tg: Ин матнро нишон дода ва хуруҷ шавед.

en: Dmytro Koval'ov
tg: Дмитро Ковальов

en: Don't clear the playlist
tg: Рӯйхати сурудро тоза накунед

en: Down sample:
tg: Зудии намунагирӣ:

en: Dream
tg: Хоб

en: Drive %d
tg: Гардони %d

en: Drum & Bass
tg: Нақора ва Бас

en: Drum Solo
tg: Нақора Соло

en: Dual channel
tg: Дутогӣ канал

en: Duet
tg: Дуэт

en: Dutch:
tg: Голландӣ

en: ENABLE ALWAYS ON TOP
tg: ДАРГИРОНДАН ҲАМАВАҚТ ДАР БОЛО

en: ENABLE ALWAYS ON TOP (N/A)
tg: ДАРГИРОНДАН ҲАМАВАҚТ ДАР БОЛО (Ҳ/Н)

en: ENABLE DOUBLESIZE
tg: ДАРГИРОНДАНИ ДУАНДОЗА

en: ERROR: Couldn't find %s
tg: ХАТОГӢ: %s ёфта нашуд

en: ESD Plugin configuration
tg: Танзимдарории Даровардани ESD

en: Easy Listening
tg: Сабук Гӯшкунӣ

en: Echo Plugin
    By Johan Levin 1999.
    
    Surround echo by Carl van Schaik 1999
tg: Даровардани Акси Садо
    Бо Johan Levin 1999.
    
    Акси Садои атроф бо Carl van Schaik 1999

en: Echo Plugin %s
tg: Даровардани Акси Садои %s

en: Effect intensity:
tg: Шиддатнокии натиҷа:

en: Effects Plugins
tg: Дароварданҳои Натиҷа

en: Effects plugins
tg: Дароварданҳои натиҷа

en: Electronic
tg: Электронӣ

en: Enable 6dB Boost + Hard Limiting
tg: Даргиронидани 6dB Шиддат + Маҳдудкунии Қатъӣ

en: Enable Clipping Prevention
tg: Даргиронидани Пешгирии Бурриш

en: Enable Icecast Metadata UDP Channel
tg: Канали Icecast Metadata UDP даргиронед

en: Enable ReplayGain
tg: Даргирондани ReplayGain

en: Enable SHOUT/Icecast title streaming
tg: Ҷараёнии сарлавҳаи SHOUT/Icecast даргиронед

en: Enable plugin
tg: Даргирондани даровардан

en: Enqueue
tg: Дар навбат

en: Enter URL to add:
tg: URL гузоред барои иловаи:

en: Enter code or use remote
tg: Рамз гузоред ё дурдаст истифода баред

en: Enter location to play:
tg: Маҳал дохил кунед барои навозиш:

en: Equalizer doublesize linked
tg: Баробарсози дуандоза қӯш шуд

en: Eric L. Hernes (FreeBSD patches)
tg: Erci L. Hernes (дарбеҳҳои FreeBSD)

en: Error
tg: Хато

en: Error writing playlist "%s": %s
tg: Хатогии навиштани рӯйхати суруд "%s": %s

en: Error!
tg: Хато!

en: Esperanto:
tg: Эсперанто:

en: Ethnic
tg: Этникӣ

en: Euro-House
tg: Евро-Хауз

en: Euro-Techno
tg: Евро-Техно

en: Eurodance
tg: Евродэнс

en: Extension
tg: Васегӣ

en: Extension and content
tg: Васегӣ ва таркиб

en: Extra Stereo Plugin
    
    By Johan Levin 1999.
tg: Даровардани Экстра Стерео
    
    Бо Johan Levin 1999.

en: Extra Stereo Plugin %s
tg: Даровардани Экстра Стерео %s

en: FILE INFO BOX
tg: ТИРЕЗАИ АХБОРИ ФАЙЛ

en: FPU decoder
tg: FPU рамзкушо

en: Failed to check directory %s
    Error: %s
tg: Ғалат дар тафтиши феҳристи %s
    Хатогӣ: %s

en: Failed to delete "%s": %s.
tg: Ғалат дар нобудкунии "%s": %s.

en: Failed to modify tag
tg: Тағир додани тэг нагузашт

en: Failed to open device %s
    Error: %s
tg: Ғалат дар кушодани дастгоҳи %s
    Хатогӣ: %s

en: Failed to read "Table of Contents"
    Maybe no disc in the drive?
tg: Хондани "Ҷадвали Таркибҳо" нагузашт
    Мумкин дар гардон диск набошад?

en: Fast-Fusion
tg: Тез-Фюшэн

en: Feedback: (%)
tg: Бозгашт: (%)

en: File Info
tg: Ахбороти файл

en: File Info - %s
tg: Ахбороти Файл - %s

en: File exists!
tg: Файл вуҷудаст!

en: File extension
tg: Васегии файл

en: File name
tg: Номи Файл

en: File path
tg: Роҳи файл

en: File preset extension:
tg: Васегии файли додашуда:

en: File size: %d B
tg: Ҳаҷми файл: %d B

en: Filename:
tg: Номи Файл:

en: Files
tg: Файлҳо

en: Folk
tg: Халқӣ

en: Folk/Rock
tg: Халқӣ/Рок

en: Folklore
tg: Фолклор

en: Fonts
tg: Ҳуруфҳо

en: Force volume fade at the end of the module
tg: Баландиро дар охири модул кам-кам паст кунед

en: Forward 5s
tg: 5 сон пеш

en: Freestyle
tg: Тарзи Озод

en: French:
tg: Фаронсавӣ:

en: Funk
tg: Фанк

en: Fusion
tg: Фюшэн

en: Fwd 5 tracks
tg: 5 Суруд пеш

en: Galician:
tg: Галисӣ

en: Game
tg: Бозӣ

en: Gangsta Rap
tg: Рэпи Сиёҳ

en: General
tg: Умумӣ

en: General Plugins
tg: Дароварданҳои Умумӣ

en: General plugins
tg: Дароварданҳои умумӣ

en: Genre
tg: Жанр

en: Genre:
tg: Жанр:

en: German:
tg: Немисӣ:

en: Get server list
tg: Рӯйхати хидматгор гиред

en: Goa
tg: Гоа

en: Gospel
tg: Инҷил

en: Gothic
tg: Готикӣ

en: Gothic Rock
tg: Роки Готикӣ

en: Greek:
tg: Юнонӣ:

en: Grunge
tg: Гранж

en: Hard Rock
tg: Роки Сахт

en: Hardcore
tg: Хардкор

en: Headphones
tg: Гӯшмонак

en: Heavy Metal
tg: Метали Вазнин

en: Hip-Hop
tg: Ҳип-Ҳоп

en: Homepage and Graphics:
tg: Саҳифаи хонагӣ ва Графикҳо:

en: Host:
tg: Хидматгор:

en: House
tg: Хона

en: Humour
tg: Зарофат

en: Hungarian:
tg: Венгерӣ:

en: ID3 Tag:
tg: ID3 Тэг:

en: ID3 Tags:
tg: ID3 Тэгҳо:

en: ID3 format:
tg: Андозаи ID3:

en: IR code length:
tg: Дарозии рамзи IR:

en: IRman Control %s
tg: Идоракунии IRman %s

en: ISRC number:
tg: Рақами ISRC:

en: If "Auto" is enabled on the equalizer, xmms will try to load equalizer presets like this:
    1: Look for a preset file in the directory of the file we are about to play.
    2: Look for a directory preset file in the same directory.
    3: Look for a preset saved with the "auto-load" feature
    4: Finally, try to load the "default" preset
tg: Агар "Авто" дар баробарсоз даргиронда бошад, xmms додашудаҳои баробарсозро чунин пурбор мекунад:
    1: Ҷустуҷӯи файли додашуда дар феҳристи файле, ки мо менавозем.
    2: Ҷустуҷӯи файли феҳристи додашуда дар ҳамон феҳрист.
    3: Ҷустуҷӯи додашудаи нигоҳ дошта бо хислати "авто-пурборкунӣ"
    4: Оқибат, ҳаракати пуоборкунии додашудаи "пешфарз" кардан

en: Import equalizer presets
tg: Воридоти додашудаҳои баробарсоз

en: Indie
tg: Ҳиндӣ

en: Indonesian:
tg: Индонезӣ:

en: Industrial
tg: Индустриалӣ

en: Input Plugins
tg: Дароварданҳои Дохила

en: Input plugin: %s
tg: Даровардани дохила: %s

en: Input plugins
tg: Дароварданҳои дохила

en: Instrumental
tg: Асбобӣ

en: Instrumental Pop
tg: Попи Асбобӣ

en: Instrumental Rock
tg: Роки Асбобӣ

en: Internal speaker
tg: Карнайи дохила

en: Irish:
tg: Ирландӣ:

en: Italian:
tg: Итолиёӣ:

en: J. Nick Koston (MikMod plugin)
tg: J. Nick Koston (Даровардани MikMod)

en: JPop
tg: ҶэйПоп

en: Japanese:
tg: Ҷопонӣ:

en: Jazz
tg: Ҷаз

en: Jazz+Funk
tg: Ҷаз+Фанк

en: Johan Levin (echo + stereo plugin)
tg: Johan Levin (акси садо + даровардани стерео)

en: John Riddoch (Solaris plugin)
tg: John Riddoch (Даровардани Соларис)

en: Joint stereo
tg: Пайваста стерео

en: Joystick 1:
tg: Ҷойстики 1:

en: Joystick 2:
tg: Ҷойстики 2:

en: Joystick Control
tg: Идораи Ҷойстик

en: Joystick Control %s
tg: Идораи Ҷойстики %s

en: Joystick Control Plugin
    
    Created by Tim Ferguson <timf@dgs.monash.edu.au>.
    http://www.dgs.monash.edu.au/~timf/
    
    5+ button support by Justin Wake <justin@globalsoft.com.au>
    
    Control XMMS with one or two joysticks.
tg: Даровардани Идораи Ҷойстик
    
    Tim Ferguson <timf@dgs.monash.edu.au> офаридааст.
    http://www.dgs.monash.edu.au/~timf/
    
    5+ дагма бо дастгирии Justin Wake <justin@globalsoft.com.au>
    
    XMMS-ро бо як ё ду ҷойстик идора кунед.

en: Jump
tg: Паридан

en: Jump to file
tg: Бар файл паридан

en: Jump to time
tg: Бар вақт паридан

en: Jump to:
tg: Паридан бар:

en: Jungle
tg: Ҷангал

en: Korean:
tg: Кореягӣ:

en: LOOKING UP %s
tg: %s ЁФТА ИСТОДААСТ

en: Latin
tg: Лотинӣ

en: Latvian:
tg: Латвиягӣ:

en: Length: %d:%.2d
tg: Дарозӣ: %d:%.2d

en: Line out
tg: Рахи баромад

en: Lithuanian:
tg: Литвонӣ:

en: Load auto-preset
tg: Пурборкунии худдодашуда

en: Load equalizer preset
tg: Пурборкунии баробарсози додашуда

en: Load files
tg: Пурбокунии файлҳо

en: Load playlist
tg: Пурборкунии рӯйхати суруд

en: Load preset
tg: Пурборкунии додашуда

en: Location:
tg: Ҷойгиршавӣ:

en: Look for hidden patterns in modules
tg: Дар модулҳо нусхаҳои пинҳонӣ ёбед

en: MMX optimized decoder
tg: MMX рамзкушои муносибшуда

en: MPEG Info:
tg: Ахбороти MPEG:

en: MPEG Layer 1/2/3 Player %s
tg: %s Навозандаи 1/2/3 MPEG Нишонгир

en: MPG123 Configuration
tg: Танзимдарории MPG123

en: Main Programming:
tg: Барномасозии Асосӣ:

en: Main Window
tg: Тирезаи Асосӣ

en: Maxim Koshelev
tg: Максим Кошелев

en: Meditative
tg: Андешаманд

en: Merengue
tg: Миренга

en: Metal
tg: Метал

en: Michael Hipp and others (MPG123 engine)
tg: Michael Hipp ва дигарҳо (Муҳаррики MPG123)

en: MikMod Configuration
tg: Танзимдарории MikMod

en: MikMod Player %s
tg: Навозандаи MikMod %s

en: Mikmod Plugin
    http://www.multimania.com/miodrag/mikmod/
    Ported to xmms by J. Nick Koston
tg: Даровардани Mikmod
    http://www.multimania.com/miodrag/mikmod/
    J. Nick Koston ба xmms табдил кардааст

en: Mixer
tg: Омезанда

en: Mixer Settings:
tg: Гузоришҳои Омезанда:

en: Mixer device:
tg: Дастгоҳи омезанда:

en: Mono
tg: Моно

en: Mouse Wheel adjusts Volume by (%)
tg: Ғилдираки муш Баландиро иваз мекунад бо (%)

en: Musical
tg: Мусиқӣ

en: Name format:
tg: Андозакунии ном:

en: National Folk
tg: Миллӣ Халқӣ

en: Native American
tg: Миллӣ Америкоӣ

en: Negerpunk
tg: СиёҳПанк

en: New Age
tg: Ню Эйҷ

en: New Wave
tg: Мавҷи Нав

en: Next
tg: Оянда

en: Next Track
tg: Суруди Оянда

en: No
tg: Не

en: No input plugin recognized this file
tg: Ягон даровардани дохилкунӣ ин файлро эътироф накард

en: No mixer
tg: Омезанда нест

en: No output plugin
tg: Даровардани ҳосилкунӣ нест

en: No output plugin has been selected
tg: Ягон даровардани хуруҷ интихоб нашудааст

en: No tag to remove!
tg: Тэг нест барои хориҷ!

en: Noise
tg: Ғавғо

en: Nominal bitrate: %d kbps
tg: Зуддии бити номӣ: %d кб/с

en: None
tg: Нест

en: Norwegian:
tg: Норвегиягӣ:

en: Nothing
tg: Ҳеҷчиз

en: OPTIONS MENU
tg: МЕНЮИ ИНТИХОБҲО

en: OSS Driver %s
tg: OSS Гардони %s

en: OSS Driver configuration
tg: Танзимдарории OSS Гардон

en: OSS mixer
tg: OSS Омезанда

en: Ogg Vorbis Configuration
tg: Танзимдарории Ogg Vorbis

en: Ogg Vorbis Info:
tg: Маълумоти Ogg Vorbis:

en: Ogg Vorbis Player %s
tg: Навозандаи Ogg Vorbis %s

en: Ogg Vorbis Tag:
tg: Тэги Ogg Vorbis:

en: Ogg Vorbis Tags:
tg: Тэгҳои Ogg Vorbis'

en: Oldies
tg: Кӯҳнаҳо

en: Olle Hallnas (compiling fixes)
tg: Olle Hallnas (ҷамъкунии масъалаҳо)

en: OpenGL Spectrum analyzer
tg: Таҳлилгари Спектри OpenGL

en: OpenGL Spectrum analyzer %s
tg: Таҳлилгари Спектри OpenGL %s

en: OpenGL Spectrum configuration
tg: Танзимдарории Спектри OpenGL

en: Opera
tg: Опера

en: Options
tg: Интихобҳо

en: Options:
tg: Интихобҳо:

en: Organization:
tg: Ташкилот:

en: Other
tg: Дигар

en: Output Plugin
tg: Даровардани Беруна

en: Output ports:
tg: Бандарҳои хуруҷӣ

en: Override generic titles
tg: Умумӣ сарлавҳаҳро рад кунед

en: Overwrite
tg: Бознавиштан

en: PRE-BUFFERING: %dKB/%dKB
tg: ПЕШМИЁНГИРӢ: %dKB/%dKB

en: Password:
tg: Гузарвожа:

en: Path:
tg: Роҳ:

en: Pause
tg: Таваққуф

en: Pause between songs for
tg: Таваққуф байни сурудҳо ба

en: Pause current song
tg: Таваққуфи суруди равона

en: Pause if playing, play otherwise
tg: Таваққуф ҳангоми навозиш, навозиш дар дигар ҳол

en: Performer/Artist
tg: Иҷрокунанда/Артист

en: Play
tg: Навозиш

en: Play files
tg: /Навозиши файлҳо

en: Play/Pause
tg: Навозиш/Таваққуф

en: Playlist
tg: Рӯйхати суруд

en: Playlists:
tg: Рӯйхати сурудҳо:

en: Polish:
tg: Полякӣ:

en: Polka
tg: Полка

en: Polsk Punk
tg: Панки Полша

en: Pop
tg: Поп

en: Pop-Folk
tg: Поп-Халқӣ

en: Pop/Funk
tg: Поп/Фанк

en: Porn Groove
tg: Порн Грув

en: Port:
tg: Бандар:

en: Portuguese:
tg: Португалӣ:

en: Power Ballad
tg: Балладаи Пурқувват

en: Pranks
tg: Пэнкс

en: Pre-buffer (percent):
tg: Пешмиёнгир (фоиз):

en: Preferences
tg: Афзалиятҳо

en: Presets
tg: Додашудаҳо

en: Prev
tg: Пешина

en: Prev Track
tg: Суруди Пешина

en: Primus
tg: Примус

en: Print version number and exit.
tg: Чопи рақами нашр ва хуруҷ.

en: Progressive Rock
tg: Роки Прогрессивӣ

en: Proxy:
tg: Ноиб:

en: Psychedelic
tg: Нофаҳмо

en: Psychedelic Rock
tg: Роки Нофаҳмо

en: Punk
tg: Панк

en: Punk Rock
tg: Панк Рок

en: Quality
tg: Сифат

en: Rap
tg: Рэп

en: Rave
tg: Рэйв

en: Read info on
tg: Ахборотро хонед

en: Read song title and length as soon as the song is loaded to the playlist
tg: Хондани сарлавҳа ва дарозӣ ҳангоме ки суруд ба рӯйхат пурбор карда шуд

en: Read song title and length only when starting to play
tg: Хондани сарлавҳа ва дарозии суруд танҳо ҳангоми навозиш

en: Really delete %d files?
tg: Ҳақиқатан файли %d -ро нобуд кунад?

en: Really delete: "%s"?
tg: Ҳақиқатан "%s"-ро нобуд кунад?

en: Reggae
tg: Реги

en: Remove ID3
tg: Хориҷи ID3

en: Remove Tag
tg: Хориҷи Тег

en: Remove drive
tg: Хориҷи гардон

en: Repeat
tg: Такрор

en: ReplayGain Settings:
tg: ReplayGain Гузоришҳо:

en: ReplayGain Type:
tg: Навъи ReplayGain:

en: Resolution:
tg: Ҳал:

en: Retro
tg: Ретро

en: Revival
tg: Хушҳол

en: Rewind 5s
tg: 5 сон пушт

en: Rhythmic Soul
tg: Ритмикаи Рӯҳӣ

en: Robin Sylvestre (Equalizer and Playlist)
tg: Robin Sylvestre (Баробарсоз ва Рӯйхати суруд)

en: Rock
tg: Рок

en: Rock & Roll
tg: Рок - н - Рол

en: Roger Kovacs
tg: Роҷер Ковакс

en: Romanian:
tg: Румынӣ:

en: Russian:
tg: Русӣ:

en: Ryan Weaver (RPMs among other things)
tg: Ryan Weaver (RPM-ҳо ва дигар чизҳо)

en: SEEK TO: %d:%-2.2d/%d:%-2.2d (%d%%)
tg: ҶУСТАН БАР: %d:%-2.2d/%d:%-2.2d (%d%%)

en: Salsa
tg: Салса

en: Samba
tg: Самба

en: Samplerate: %d Hz
tg: Зуддии намунагирӣ: %d Hz

en: Satire
tg: Сатира

en: Save
tg: Нигоҳ доштан

en: Save auto-preset
tg: Нигоҳ доштани худдодашуда

en: Save equalizer preset
tg: Нигоҳ доштани баробарсози додашуда

en: Save options
tg: Нигоҳ доштани хосиятҳо

en: Save playlist
tg: Нигоҳ доштани рӯйхати суруд

en: Save preset
tg: Нигоҳ доштани додашуда

en: Save stream to disk
tg: Ҷараёнро ба диск нигоҳ доред

en: Save stream to disk:
tg: Ҷараёнро ба диск нигоҳ доред:

en: Save window positions
tg: Нигоҳ доштани мавқеъи тиреза

en: Sean Atkinson
tg: Sean Atkison

en: Search:
tg: Ҷустуҷӯ:

en: Seek +5s
tg: 5с Пеш

en: Seek -5s
tg: 5с Қафо

en: Select XMMS session (Default: 0)
tg: Интихоби сессияи XMMS (Пешфарз: 0)

en: Select directory to add:
tg: Феҳрист интихоб кунед барои илова:

en: Select main window font:
tg: Ҳуруфи тирезаи асосиро интихоб кунед:

en: Select playlist font:
tg: Ҳуруфи рӯйхати суруд интихоб кунед:

en: Select random skin on play
tg: Пӯст интихоб кардан дар вақти навозиш

en: Select the directory where you want to store the MPEG streams:
tg: Феҳрист интихоб кунед барои нигоҳ доштани ҷараёнҳои MPEG:

en: Select the directory where you want to store the Ogg Vorbis streams:
tg: Феҳрист интихоб кунед барои нигоҳ доштани ҷараёнҳои Ogg Vorbis:

en: Select the directory where you want to store the output files:
tg: Феҳрист интихоб кунед барои нигоҳ доштани файлҳои хуруҷӣ:

en: Sensitivity (10-32767):
tg: Ҳассосият (10-32767):

en: Serbian:
tg: Сербӣ:

en: Server
tg: Хидматгор

en: Shell-command to run when xmms reaches the end of the playlist.
tg: Ҷилд-фармони корандозӣ ҳангоми xmms то ба охири рӯхати суруд мерасад.

en: Show network window
tg: Тирезаи шабака нишон диҳед

en: Show numbers in playlist
tg: Нишон додани рақам дар рӯйхати суруд

en: Show the main window.
tg: Тирезаи асосиро нишон диҳед.

en: Showtunes
tg: Шовтюнз

en: Shuffle
tg: Омехта

en: Simple spectrum analyzer %s
tg: Таҳлилгари оддии спектри %s

en: Single channel
tg: Яктогӣ канал

en: Sinus tone generator by Haavard Kvaalen <havardk@xmms.org>
    Modified by Daniel J. Peng <danielpeng@bigfoot.com>
    
    To use it, add a URL: tone://frequency1;frequency2;frequency3;...
    e.g. tone://2000;2005 to play a 2000Hz tone and a 2005Hz tone
tg: Чашмаи ОЉангии Синус, бо Haavard Kvaalen <havardk@xmms.org>
    Бо Daniel J. Peng <danielpeng@bigfoot.com> тағир ёфтааст
    
    Барои истифода, URL илова кунед: оҳанг://зуддӣ1;зуддӣ2;зуддӣ3;...
    ҳамчун оҳанг://2000;2005 ба навохтан 2000Hz оҳанг ва 2005Hz оҳанг

en: Skin selector
tg: Интихоби пӯст

en: Skins
tg: Пӯстҳо

en: Skip backwards in playlist
tg: Ба қафо паридан дар рӯйхати суруд

en: Skip forward in playlist
tg: Ба пеш паридан дар рӯйхати суруд

en: Slovak:
tg: Словакӣ:

en: Slow Jam
tg: Суст Ҷем

en: Slow Rock
tg: Роки Суст

en: Smooth title scroll
tg: Ҳамвор тобдиҳии сарлавҳа

en: Snap windows at
tg: Тирезаҳоро ҷумбонед ба

en: Solaris audio plugin %s
tg: Даровардани аудио Соларис %s

en: Sonata
tg: Соната

en: Song Change %s
tg: Ивази Суруди %s

en: Song Change Configuration
tg: Танзимдарории Ивази Суруд

en: Sorry, your GTK+ version (%d.%d.%d) doesn't work with XMMS.
    Please use GTK+ %s or newer.
tg: Мебахшед, ривояти GTK+ (%d.%d.%d) бо XMMS кор намекунад.
    Илтимос GTK+ %s истифода баред ё навтар.

en: Soul
tg: Рӯҳ

en: Sound Clip
tg: Клипи Садоӣ

en: Soundcard #%d - %s
tg: Картисадо #%d - %s

en: Soundtrack
tg: Филмсадо

en: Southern Rock
tg: Роки Ҷанубӣ

en: Space
tg: Кайҳон

en: Spanish:
tg: Испанӣ:

en: Spectrum analyzer
tg: Таҳлилгари спектр

en: Speech
tg: Сухан

en: Start playing current playlist
tg: Оғози навозиши рӯйхати суруди равона

en: Stereo
tg: Стерео

en: Stereo (if available)
tg: Стерео (агар бошад)

en: Stop
tg: Ист

en: Stop current song
tg: Қарори суруди равона

en: Streaming
tg: Ҷараёнкунӣ

en: Support and Docs:
tg: Дастгирӣ ва Ҳуҷҷатҳо:

en: Surround echo
tg: Акси Садои атроф

en: Swedish:
tg: Шведӣ:

en: Swing
tg: Свинг

en: Symphonic Rock
tg: Роки Симфонӣ

en: Symphony
tg: Симфонӣ

en: Synthpop
tg: Синтпоп

en: Tajik:
tg: Тоҷикӣ:

en: Tango
tg: Танго

en: Techno
tg: Техно

en: Techno-Industrial
tg: Техно-Индустриалӣ

en: Terror
tg: Террор

en: Thai:
tg: Таиландӣ:

en: The "clutterbar" is the row of buttons at the left side of the main window
tg: "clutterbar" ин қатори дагмаҳо дар тарафи чапи оинаи асосӣ

en: Thrash Metal
tg: Трэш Метал

en: Tim Ferguson (joystick plugin)
tg: Tim Ferguson (даровардани ҷойстик)

en: Title
tg: Сарлавҳа

en: Title format:
tg: Андозаи сарлавҳа:

en: Title:
tg: Сарлавҳа:

en: Tone Generator %s
tg: Чашмаи Оҳангии %s

en: Tone Generator:
tg: Чашмаи Оҳангӣ:

en: Track gain:
tg: Шиддати суруд:

en: Track length:
tg: Дарозии Суруд:

en: Track name
tg: Номи суруд

en: Track names:
tg: Номҳои суруд:

en: Track number
tg: Рақами суруд

en: Track number:
tg: Рақами суруд:

en: Track peak:
tg: Қуллаи суруд:

en: Trailer
tg: Трэйлэр

en: Trance
tg: Транс

en: Translators
tg: Тарҷумонҳо

en: Tribal
tg: Қабилагӣ

en: Trip-Hop
tg: Трип-Ҳоп

en: Turkish:
tg: Туркӣ:

en: Ukrainian:
tg: Украинӣ:

en: Unable to save playlist
tg: Нигоҳ доштани рӯйхати суруд номумкин

en: Unable to write playlist!
tg: Навиштани рӯйхати суруд номумкин!

en: Usage: %s [options]
    
    Options:
    --------
    
    -h, --help		Display this text and exit.
    -g, --geometry		Set the geometry (for example +20+20)
    -s, --session		Set the xmms session to use (Default: 0)
    -c, --command		Command to launch xmms (Default: xmms)
    -i, --icon		Set the icon to use when xmms is not running
    -n, --single		Only a single click is needed to start xmms
    -t, --title		Display song title when mouse is in window
    -v, --version		Display version information and exit
tg: Истифода: %s [интихобҳо]
    
    Интихобҳо:
    --------
    
    -h, --help		Матнро намоиш диҳед ва бароед.
    -g, --geometry		Геометрия гузоред (масалан +20+20)
    -s, --session		Сессияи xmms гузоред барои истифода (Пешфарз: 0)
    -c, --command		Фармон барои сар додани xmms (Пешфарз: xmms)
    -i, --icon		Барои истифода тасвир гузоред вақти корнакардани xmms
    -n, --single		Танҳо як қарс лозим барои сар кардани xmms
    -t, --title		Сарлавҳаи суруд намоиш диҳед ҳангоми муш дар тирезааст
    -v, --version		Ахбороти ривоят намоиш диҳед ва бароед

en: Usage: xmms [options] [files] ...
    
    Options:
    --------
tg: Истифода: xmms [хосиятҳо] [файлҳо] ...
    
    Хосиятҳо:
    --------

en: Use '\' as a directory delimiter
tg: '\' ҳамчун тақсимкунандаи феҳрист истифода баред

en: Use CD Index
tg: Номгӯйи CD истифода баред

en: Use CDDB
tg: CDDB истифода баред

en: Use X font
tg: Ҳуруфи X истифода баред

en: Use alternate device:
tg: Дастгоҳи алтернативӣ истифода баред:

en: Use authentication
tg: Аслӣ истифода баред

en: Use fontsets (Enable for multi-byte charset support)
tg: Истифодаи ҳуруфҳо (Даргиронидани дастгирии ҳарфгузории бисёр-байт)

en: Use interpolation
tg: Интерполятсия

en: Use proxy
tg: Ноиб истифода баред

en: Use realtime priority when available
tg: Истифодаи афзалияти вақтивоқеӣ агар дастрас бошад

en: Use remote host
tg: Хидматгори дурдаст истифода баред

en: Use surround mixing
tg: Омехтани атроф истифода баред

en: Username:
tg: Номи корванд:

en: VISUALIZATION MENU
tg: МЕНЮИ ТАҶАССУМКОРӢ

en: VOLUME: %d%%
tg: БАЛАНДӢ: %d%%

en: Valek Filippov
tg: Валек Филипов

en: Version:
tg: Нашр:

en: Vietnamese:
tg: Ветнамӣ:

en: Visualization Plugins
tg: Дароварданҳои Таҷассумкорӣ

en: Visualization plugins
tg: Дароварданҳои таҷассумкорӣ

en: Vocal
tg: Овозӣ

en: Voice removal plugin %s
tg: Даровардани хориҷи овози %s

en: Vol +
tg: Баландӣ +

en: Vol -
tg: Баландӣ -

en: Volume Down
tg: Пасттар

en: Volume Up
tg: Баландтар

en: Volume control:
tg: Идораи Баландӣ:

en: Volume controls Master not PCM
tg: Идораи Баландӣ бо Master на бо PCM

en: Volume controls OSS mixer
tg: Идораи баландӣ бо омезандаи OSS идора мекунад

en: Volume: (%)
tg: Баландӣ: (%)

en: Walloon:
tg: Валунӣ:

en: Warning
tg: Огоҳӣ

en: Wave Player %s
tg: Навозандаи Мавҷии %s

en: With Additional Help:
tg: Бо Ёрии Иловагӣ:

en: X Multimedia System
tg: X Сиситеми Бисёрмуҳит

en: XMMS %s - Cross platform multimedia player
tg: XMMS %s - Навозандаи бисёрмуҳити платформаи гузаранда

en: XMMS ESounD Plugin
    
     This program is free software; you can redistribute it and/or modify
    it under the terms of the GNU General Public License as published by
    the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or
    (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with this program; if not, write to the Free Software
    Foundation, Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307,
    USA.
tg: Даровардани XMMS ESounD
    
    Ин барнома нармафзори озод мебошад; шумо инро метавонед паҳн кунед
    ва/ё иваз намоед мувофиқи шартҳои Лисензияи Умумии Ҷамъиятии GNU,
    ки бо Фонди Озоди Нармафзор нашр шудааст (Free Software Foundation);
    ё ин, ки мувофиқи ривояти 2-ми Лисензия, ё (бо интихоби худ) ҳар
    кадом ривояти охирон.
    
    Ин барнома бо умеди фоиданок шудан паҳн карда мешавад, лекин
    БЕ ЯГОН КАФОЛАТ; то ҳатто бе кафолате, ки он БА ЯГОН МАҚСАДИ МУАЯАН
    КОРОЯМ МЕШАВАД. Барои муфассалии зиёд ба Лисензияи Умумии Ҷамъиятии
    GNU нигаред.
    
    Шумо бояд нусхаи Лисензияи Умумии Ҷамъиятии GNU-ро ҳамроҳи ин
    барнома гирифта бошед; Агар набошад, ба Фонди Озоди Нармафзор - Free
    Software Foundation, Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA
    02111-1307, USA нависед.

en: XMMS Equalizer
tg: Баробарсози XMMS

en: XMMS IRman Configuration
tg: Танзимдарории XMMS IRman

en: XMMS IRman Plugin:
tg: Даровардани XMMS IRman:

en: XMMS Joystick Configuration
tg: Танзимдарории Ҷойстики XMMS

en: XMMS OSS Driver
    
     This program is free software; you can redistribute it and/or modify
    it under the terms of the GNU General Public License as published by
    the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or
    (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with this program; if not, write to the Free Software
    Foundation, Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307,
    USA.
tg: OSS Гардони XMMS
    
    Ин барнома нармафзори озод мебошад; шумо инро метавонед паҳн кунед
    ва/ё иваз намоед мувофиқи шартҳои Лисензияи Умумии Ҷамъиятии GNU,
    ки бо Фонди Озоди Нармафзор нашр шудааст (Free Software Foundation);
    ё ин, ки мувофиқи ривояти 2-ми Лисензия, ё (бо интихоби худ) ҳар
    кадом ривояти охирон.
    
    Ин барнома бо умеди фоиданок шудан паҳн карда мешавад, лекин
    БЕ ЯГОН КАФОЛАТ; то ҳатто бе кафолате, ки он БА ЯГОН МАҚСАДИ МУАЯАН
    КОРОЯМ МЕШАВАД. Барои муфассалии зиёд ба Лисензияи Умумии Ҷамъиятии
    GNU нигаред.
    
    Шумо бояд нусхаи Лисензияи Умумии Ҷамъиятии GNU-ро ҳамроҳи ин
    барнома гирифта бошед; Агар набошад, ба Фонди Озоди Нармафзор - Free
    Software Foundation, Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA
    02111-1307, USA нависед.

en: XMMS Playlist
tg: Рӯйхати суруди XMMS

en: XMMS Solaris Audio Driver
    
    Written by John Riddoch (jr@scms.rgu.ac.uk)
    with help from many contributors.
tg: Аудио Соларис Гардони XMMS
    
    Бо John Riddoch (jr@scms.rgu.ac.uk) навишташудааст
    бо кӯмак аз бисёр ҳамкорон.

en: XMMS Voice Removal Plugin
    
    A simple voice removal plugin by Anders Carlsson <andersca@gnu.org>
tg: Даровардани Хориҷи Овози XMMS
    
    Оддӣ даровардани хориҷи овоз, бо Anders Carlsson <andersca@gnu.org>

en: XMMS: Delete files?
tg: XMMS: Файлҳоро нобуд кунад?

en: XMMS: Files deleted
tg: XMMS: Файлҳо нобуд шуданд

en: Year
tg: Сол

en: Year:
tg: Сол:

en: Yes
tg: Ҳа

en: You cannot use the Disk Writer plugin
    when you're running in realtime mode.
tg: Шумо Даровардани Диск Нависанда истифода бурда наметавонед
    ҳангоми коркунии xmms дар усули вақтивоқеӣ

en: `%s' Button Setup
tg: Омодасозии Дагмаи `%s'

en: demand
tg: талабкунӣ

en: eSound Output Plugin %s
tg: Даровардани Хуруҷии eSound %s

en: load
tg: Пурборкунӣ

en: minutes:seconds
tg: дақиқа:сония

en: mpg123 decoding engine by Michael Hipp <mh@mpg123.de>
    Plugin by The XMMS team
tg: Муаллифи муҳаррики рамзкушои mpg123 - Michael Hipp <mh@mpg123.de>
    Муаллифи даровардан - Гурӯҳи XMMS

en: pixels
tg: воҳидҳои тасвир

en: play
tg: навозиш

en: seconds
tg: сония

en: unable to open port `%s' (%s)
tg: Номумкин кушодани бандари `%s' (%s)

en: use Album Gain/Peak
tg: истифодаи Шиддат/Қуллаи Албом

en: use Track Gain/Peak
tg: истифодаи Шиддат/Қуллаи Суруд
