jpilot 0.99.9-pre1 - en to ja translation catalogue (626 entries)

en: 
    Unable to open file: %s
ja: 
    %sを開けません

en: 
    Unable to open file: '%s': %s!
ja: 
    'ファイルを開けません: '%s': %s!

en: 
    Unable to sync file: '%s': file corrupted?
ja: 
    ファイルの同期ができません。: '%s': ファイルの破損?

en:  (TODAY)
ja:  (今日)

en:  +D +A +T +M format like date +format.
ja:  +D +A +T  +Mは date +format と同様。

en:  -A dump Address book.
ja:  -A アドレス帳をダンプする

en:  -A ignores all alarms past and future.
ja:  -A 全てのアラームを無視する(過去および未来の)。

en:  -D dump DateBook.
ja:  -D 予定表をダンプする

en:  -M dump Memos.
ja:  -M メモ帳をダンプする

en:  -N dump appts for today in DateBook.
ja:  -N 予定表内の今日の予定をダンプする

en:  -NYYYY/MM/DD dump appts on YYYY/MM/DD in DateBook.
ja:  -NYYYY/MM/DD 予定表内の YYYY/MM/DD の予定をダンプする

en:  -P = do not load plugins.
ja:  -P = プラグインを読み込まない

en:  -T dump ToDo list as CSV.
ja:  -T TodoをCSVとしてダンプする。

en:  -a ignores missed alarms since the last time program was run.
ja:  -a 前回起動時から後の失敗したアラームを無視する。

en:  -b = Do a sync and then a backup, otherwise just do a sync.
ja:  -b = 同期後にバックアップする、そうでなければ単に同期だけする。

en:  -d = run in debug mode
ja:  -d = デバッグモードで実行する

en:  -d displays debug info to stdout.
ja:  -d 標準出力にデバッグ情報を出力。

en:  -f displays help for format codes.
ja:  -f フォーマットコードのヘルプを表示。

en:  -h = help
ja:  -h = ヘルプ

en:  -h displays help and exits.
ja:  -h ヘルプを表示して終了

en:  -i makes program iconify itself upon launch.
ja:  -i 起動時にjpilotを最小化する。

en:  -l = loop, otherwise sync once and exit.
ja:  -l = 繰り返し、そうでなければ一度同期して終了

en:  -p skips loading plugins.
ja: -p プラグイン読込みをスキップ。

en:  -p {port} = Use this port to sync with instead of getting preferences.
ja:  -p {port} = 設定されたポートの代わりに、このポートで同期する

en:  -v = version
ja: -v = バージョン情報

en:  -v displays version and compile options and exits.
ja:  -v バージョン番号とコンパイルオプションを表示して終了。

en:  -v displays version and exits.
ja:  -v バージョン情報を表示して終了

en:  Blank lines between each record
ja: レコード間の空白行

en:  If PILOTPORT is not set then it defaults to /dev/pilot.
ja:  PILOTPORT が設定されていない場合は /dev/pilot がデフォルトで使用されます。

en:  J-Pilot preferences are read to get port, rate, number of backups, etc.
ja:  J-Pilot の設定は、ポートや転送速度、バックアップの個数などを取得する為に読み込まれます。

en:  Press the HotSync button now
ja: HotSync ボタンを押してください。

en:  Syncing on device %s
ja: デバイス%sで同期します。

en:  The PILOTPORT, and PILOTRATE env variables are used to specify
ja:  環境変数 PILOTPORT 及び PILOTRATE は同期する

en:  This User ID-->%d
ja: このユーザID-->%d

en:  This Username-->"%s"
ja: このユーザ名-->"%s"

en:  User:
ja: ユーザー:

en:  may not be installed.
ja: はインストールされません。

en:  plugin is invalid: [%s]
ja: 無効なプラグイン: [%s]

en:  which port to sync on, and at what speed.
ja:  ポート及びスピードを指定するのに使用されます。

en: " and change the "
ja: " に移動し、 "

en: ".
ja: " を変更して下さい。.

en: %%a., %s
ja: %%A., %s

en: %B %d, %Y
ja: %Y年%m月%d日

en: %D (description substitution) is disabled in this build
ja: %D （記述置き換え）はこのビルドでは無効です

en: %D is replaced with the alarm description
ja: %D をアラームの記述で置き換えます

en: %N (note substitution) is disabled in this build
ja: %N (ノート置き換え)はこのビルドでは無効です

en: %N is replaced with the alarm note
ja: %N をアラームノートで置き換えます

en: %Y %B %d
ja: %EY%b%e日

en: %Y. %B. %d
ja: %EY%m月%d日

en: %d %B %Y
ja: %Y年%b%e日

en: %d %B, %Y
ja: %y年%b%e日

en: %d is replaced with the alarm date
ja: %d をアラーム日で置き換えます

en: %d of %d records
ja: %d/%dレコード

en: %d. %B %Y
ja: %y年%m月%d日

en: %s (Creator ID '%s') is up to date, fetch skipped.
ja: %s (クリエータID '%s')は最新なのでスキップします。

en: %s doesn't appear to be a directory.
    I need it to be.
ja: %s はディレクトリでは無いようです。
    これはディレクトリでなければなりません。

en: %s is a directory
ja: %s はディレクトリです

en: %s is replaced by the e-mail address
ja: %s はe-mailアドレスで置き換えられます

en: %s: press the hotsync button on the cradle or "kill %d"
ja: %s: HotSyncボタンを押すか "kill %d" を実行して下さい。

en: %s:%d Error getting app info %s
ja: %s:%d アプリケーション情報 %s 取得エラー

en: %s:%d Error opening file: %s
ja: %s:%d %sの読み込みエラー

en: %s:%d Error reading category info %s
ja: %s:%d カテゴリ情報 %sの読み込みエラー

en: %s:%d Error reading file: %s
ja: %s:%d %sの読み込みエラー

en: %s:%d Error unpacking app info %s
ja: %s:%d アプリケーション情報 %s 取り出しエラー

en: %s:%d Record %d, field %d: Invalid type.  Expected %d, found %d
ja: %s:%d %dレコードの %d フィールド：不明なタイプ。恐らく %d, 見つかったのは %d

en: %t is replaced with the alarm time
ja: %t をアラーム時刻で置き換えます

en: (Creator ID is '%s')...
ja: (クリエータIDは'%s')...

en: -Unnamed-
ja: 未設定

en: /File/Export
ja: /ファイル(_F)/エクスポート(_E)

en: /File/Import
ja: /ファイル(_F)/インポート(_N)

en: /File/Install User
ja: /ファイル(_F)/ユーザーのインストール(_U)

en: /File/Preferences
ja: /ファイル(_F)/環境設定(_O)

en: /File/Restore Handheld
ja: /ファイル(_F)/リストア(_R)

en: /File/_Find
ja: /ファイル(_F)/検索(_F)

en: /File/_Install
ja: /ファイル(_F)/インストール(_I)

en: /File/_Print
ja: /ファイル(_F)/印刷(_P)

en: /File/_Quit
ja: /ファイル(_F)/終了(_Q)

en: /File/sep1
ja: /ファイル(_F)/sep1

en: /File/tear
ja: /ファイル(_F)/分離(_T)

en: /Help/About J-Pilot
ja: /ヘルプ(_H)/J-Pilotについて(_A)

en: /Help/PayBack program
ja: /ヘルプ(_H)/ペイバック プログラム

en: /View/Addresses
ja: /表示(_V)/アドレス帳(_A)

en: /View/Datebook
ja: /表示(_V)/予定表(_S)

en: /View/Hide Private Records
ja: /表示(_V)/プライベートレコードを非表示(_H)

en: /View/Mask Private Records
ja: /表示(_V)/プライベートレコードをマスク(_U)

en: /View/Memos
ja: /表示(_V)/メモ帳(_M)

en: /View/Show Private Records
ja: /表示(_V)/プライベートレコードを表示(_S)

en: /View/Todos
ja: /表示(_V)/Todoリスト(_T)

en: /View/sep1
ja: /表示(_V)/sep1

en: /Web/Galeon
ja: /ウェブ(_W)/Galeon(_G)

en: /Web/GnomeUrl
ja: /ウェブ(_W)/GnomeUrl(_U)

en: /Web/Konqueror
ja: /ウェブ(_W)/Konqueror(_K)

en: /Web/Links
ja: /ウェブ(_W)/Links(_L)

en: /Web/Lynx
ja: /ウェブ(_W)/Lynx(_X)

en: /Web/Mozilla
ja: /ウェブ(_W)/Mozilla(_M)

en: /Web/Netscape
ja: /ウェブ(_W)/Netscape(_N)

en: /Web/Opera
ja: /ウェブ(_W)/Opera(_O)

en: /Web/W3M
ja: /ウェブ(_W)/W3M(_W)

en: /_File
ja: /ファイル(_F)

en: /_Help
ja: /ヘルプ(_H)

en: /_Help/%s
ja: /ヘルプ(_H)/%s

en: /_Plugins
ja: /プラグイン(_P)

en: /_Plugins/%s
ja: /プラグイン(_P)/%s

en: /_View
ja: /表示(_V)

en: /_Web
ja: /ウェブ(_W)

en: 0 records
ja: 0 レコード

en: 1. Choose all the applications you wish to restore.  The default is all.
ja: 1. リストアしたいアプリケーションを全ての選択してください。既定値は全てです。

en: 2. Enter the User Name and User ID.
ja: 2. ユーザ名とユーザIDをいれてください。

en: 3. Press the OK button.
ja: 3. OKボタンを押してください

en: 4th
ja: 第4

en: About %s
ja: %s について

en: Account
ja: アカウント

en: Add
ja: 追加

en: Add Record
ja: レコードの追加

en: Add a new record
ja: 新規レコードの追加

en: Add the new record
ja: 新規レコードの追加

en: Address
ja: アドレス帳

en: Address Book
ja: アドレス帳

en: Airfare
ja: 航空運賃

en: Alarm
ja: アラーム

en: Alarm Command
ja: アラームコマンド

en: Alarms
ja: アラーム

en: All
ja: 全て

en: All records in this category
ja: このカテゴリの全てのレコード

en: All records on desktop in %s will be moved to %s.
ja: %s のデスクトップの全てのレコードは、 %s へ移動します。

en: AmEx
ja: AMEX

en: American Express
ja: アメリカンエクスプレス

en: Amount:
ja: 合計：

en: Annotate today in day, week, and month views
ja: 日、週、月表示に(今日)を表示する

en: Append years on anniversaries in day, week, and month views
ja: 日、週、月表示で、記念日に年を表示する

en: Apply Changes
ja: 変更を適用

en: Appointment
ja: 予定

en: Appointment Reminder
ja: 予定の通知

en: Appointment description text > %d, truncating to %d
ja: ToDo表記が %d より長すぎます。 %d へ切り詰めます。

en: Ask confirmation for file installation (J-Pilot -> PDA) (default YES)
ja: ファイルのインスール時に確認 (J-Pilot -> PDA) (デフォルト YES)

en: Attendees
ja: 随行者

en: Australia
ja: オーストラリアドル

en: Austria
ja: オーストリア

en: Begin On Date
ja: 1日の始まり

en: Belgium
ja: ベルギー

en: Brazil
ja: ブラジル

en: Breakfast
ja: 朝食

en: Browse
ja: ファイル一覧

en: Bus
ja: バス

en: BusinessMeals
ja: ビジネスランチ

en: Can't create directory %s
ja: ディレクトリ %s を作成できません。

en: Can't export address %d
ja: %d のアドレスをエクスポートできません。

en: Can't export memo %d
ja: メモ帳 %d をエクスポートできません。

en: Can't export todo %d
ja: todo %d がエクスポートできません。

en: Can't get HOME environment variable
ja: 環境変数 HOME が取得できません。

en: Canada
ja: カナダドル

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Cancel Sync
ja: 同期のキャンセル

en: Cancel the modifications
ja: 変更をキャンセル

en: CarRental
ja: 自動車レンタル

en: Case Sensitive
ja: 大文字/小文字を区別

en: Cash
ja: 現金

en: Category before import was: [%s]
ja: インポート前のカテゴリ：[%s]

en: Category is not legal
ja: カテゴリが有効ではありません。

en: Category:
ja: カテゴリ：

en: Category:
ja: カテゴリ：

en: Cats
ja: カテゴリ

en: Change
    KeyRing
    Password
ja: KeyRing
    パスワードを変更

en: Character Set
ja: 文字セット

en: Check
ja: 小切手

en: Check preferences->conduits
ja: 設定 -> コンジットを確認して下さい。

en: Check your serial port and settings
ja: シリアルポートの設定を確認してください

en: City:
ja: 都市：

en: Clear
ja: 消去

en: Close
ja: 閉じる

en: Commit the modifications
ja: 変更を反映

en: Company/Name
ja: 会社名/名前

en: Compiled with these options:
ja: 次のオプションでコンパイルされました：

en: Completed
ja: 完了

en: Conduits
ja: コンジット

en: Copy
ja: コピー

en: Copy the selected record
ja: 選択したレコードをコピー

en: Could not add category %s to remote.
ja: リモートのカテゴリ %s を追加できませんでした。

en: Couldn't find empty DB file %s: %s
ja: 空の %s DBファイル %s を見つけられません。

en: Couldn't find record to delete
ja: 削除するレコードが見付かりませんでした。

en: Couldn't open PC records file
ja: PCのレコードファイルを開けません

en: Credit Card
ja: クレジットカード

en: CreditCard
ja: クレジット

en: Currency:
ja: 通貨：

en: Current
ja: 現在

en: Daily Printout
ja: 日次印刷

en: Date
ja: 日付

en: Date Due:
ja: 締切日：

en: Date compiled
ja: コンパイル日

en: Date:
ja: 日付

en: DateBk Tags
ja: DateBkタグ

en: DateBk support disabled in this build
ja: DataBkサポートはこのビルドでは無効です

en: Datebk support
ja: Databk のサポート

en: Datebook
ja: 予定表

en: Datebook Categories
ja: 予定のカテゴリ

en: Datebook/Go to Today
ja: 予定表/今日を表示

en: Day
ja: 日

en: Day of week
ja: 曜日

en: Day(s)
ja: 日毎

en: Day:
ja: 日：

en: Days
ja: 日

en: Delete
ja: 削除

en: Delete the selected record
ja: 選択したレコードを削除

en: Deleted a %s record.
ja: %sのレコードを削除しました。

en: Deleted an %s record.
ja: %sのレコードを削除しました。

en: Deleting a %s record failed.
ja: %sのレコードの削除が失敗しました。

en: Deleting an %s record failed.
ja: %sのレコードの削除が失敗しました。

en: Denmark
ja: デンマーク

en: Dial
ja: ダイアル

en: Dial Command
ja: ダイヤルコマンド

en: Dinner
ja: 夕食

en: Dismiss
ja: 了解

en: Do it now
ja: 今すぐ実行

en: Do you want to overwrite file %s?
ja: ファイル %s を上書きしますか？

en: Do you want to save the changes to this record?
ja: このレコードの変更を保存しますか？

en: Do you want to save this new record?
ja: 新しいレコードを保存しますか？

en: Doing a fast sync.
ja: 高速同期中。

en: Doing a slow sync.
ja: 低速同期中。

en: Don't tell me again!
ja: 再表示しない。

en: Done
ja: 完了

en: Due
ja: 締切

en: Due Date
ja: 締め切り

en: EU (Euro)
ja: ユーロ

en: Edit Categories
ja: カテゴリ編集

en: Edit Categories Error
ja: カテゴリエラー編集

en: End On Date
ja: 1日の終り

en: End Time
ja: 終了時刻

en: End on
ja: 終わりは

en: Enter KeyRing Password
ja: KeyRingパスワード入力

en: Enter New Category
ja: 新しいカテゴリの入力

en: Enter New Category Name
ja: 新しいカテゴリ名の入力

en: Enter PalmOS Password
ja: PalmOS のパスワード入力

en: Enter a NEW KeyRing Password
ja: 新しいKeyRingパスワードを入力

en: Entertainment
ja: エンターテイメント

en: Error
ja: エラー

en: Error Opening File
ja: ファイルを開くときのエラー

en: Error in DateBookDB advanceUnits = %d
ja: DateBookDB 内の 繰り返し単位にエラー = %d

en: Error opening file: %s
ja: ファイル %s を開くときのエラー

en: Error opening file: %s
ja: %s ファイルを開くときのエラー

en: Error opening file: next_id
ja: ファイルオープンエラー: next_id

en: Error reading %s 5
ja: %s 5 の読み込みエラー

en: Error reading PC file 1
ja: PC ファイル 1 の読み込みエラー

en: Error reading PC file 2
ja: PC ファイル 2 の読み込みエラー

en: Error reading appinfo block for %s
ja: %s のアプリケーション情報ブロック読み込みエラー

en: Error reading file
ja: ファイルの読み込みエラー

en: Error reading file: %s
ja: ファイル %sの読み込みエラー

en: Error writing PC header to file: next_id
ja: PC ヘッダをファイルに書き込み中にエラー : next_id

en: Error writing next id to file: next_id
ja: next id をファイルに書き込み中にエラー : next_id

en: Execute this command
ja: コマンドを実行する

en: Exiting with status %s
ja: 状態 %s で終了しました

en: Expense
ja: 支払い帳

en: Expense: Unknown category
ja: Expense: 不明なカテゴリです。

en: Expense: Unknown expense type
ja: Expense: 不明な支出タイプです。

en: Expense: Unknown payment type
ja: Expense: 不明な支払いタイプです。

en: Export
ja: エクスポート

en: Export All Datebook Records
ja: 全ての予定レコードを出力

en: Extension
ja: 内線

en: Failed, unable to back up database %s
ja: 失敗しました。データベース %s のバックアップができません。

en: Failed, unable to create file %s
ja: 失敗しました。ファイル %s を作成できません。

en: Failed.
ja: 失敗

en: Fax
ja: ファックス

en: Fetching '%s' (Creator ID '%s')...
ja: '%s'(クリエータID '%s') を取得中...

en: Field
ja: フィールド

en: File Browser
ja: ファイルブラウザ

en: File doesn't appear to be address.dat format
ja: ファイルはaddress.datフォーマットでは無いようです

en: File doesn't appear to be datebook.dat format
ja: ファイルはdatebook.datフォーマットでは無いようです

en: File doesn't appear to be memopad.dat format
ja: ファイルはmemopad.dat フォーマットでは無いようです

en: File doesn't appear to be todo.dat format
ja: ファイルは、 todo.dat フォーマットでは無いようです

en: File schema is:
ja: ファイルスキーマ：

en: Files to be installed
ja: インストールするファイル

en: Finished
ja: 完了

en: Finished installing user information.
ja: ユーザー情報のインストールが完了しました。

en: Finished restoring handheld.
ja: ハンドヘルドへのリストア完了

en: Finished.
ja: 完了

en: Finland
ja: フィンランド

en: Font
ja: フォント

en: Font Selection Dialog
ja: フォント選択ダイアログ

en: Fr
ja: 金

en: France
ja: フラン

en: Frequency is Every
ja: 繰り返し周期

en: Friday
ja: 金曜日

en: GTK2 support
ja: GTK2 サポート

en: Gas
ja: ガス

en: Generate Password
ja: パスワード生成

en: Germany
ja: ドイツマルク

en: Gifts
ja: 贈り物

en: Go to the menu "
ja: メニューの "

en: Hide Completed ToDos
ja: 完了したToDoを表示しない

en: Hide ToDos not yet due
ja: 期限の来ていないToDoを隠す

en: Hide private records
ja: プライベートレコードを隠蔽

en: Hide private records   Ctrl-Z
ja: プライベートレコードを隠蔽 Ctrl-Z

en: Highlight calendar days with appointments
ja: 予定のある日をハイライト表示する

en: Hong Kong
ja: 香港ドル

en: Hotel
ja: ホテル

en: Hours
ja: 時

en: I can't write files in directory %s
ja: ディレクトリ %s にファイルを書き込めません。

en: I generated a new PC ID.  It is %lu
ja: 新しい %lu という PC ID を生成しました

en: Iceland
ja: アイスランド

en: Ignoring all alarms.
ja: 全てのアラームを無視します。

en: Ignoring past alarms.
ja: 過去のアラームを無視します。

en: Import
ja: インポート

en: Import All
ja: 全てをインポート

en: Import File Type
ja: インポートファイルタイプ

en: Imported Memo %s
ja: メモ帳 %s をインポートしました。

en: Incidentals
ja: 収入

en: Incorrect, Reenter KeyRing Password
ja: パスワードが違います。もう一度入れてください。

en: Incorrect, Reenter PalmOS Password
ja: 正しくありません。PalmOS のパスワードを再入力してください

en: India
ja: ルピー

en: Indonesia
ja: ルピア

en: Install
ja: インストール

en: Install %s failed
ja: %s のインストールに失敗しました

en: Installed %s
ja: %s をインストールしました

en: Installed Path
ja: インストールパス

en: Installing %s
ja: %s のインストール

en: Invalid Appointment
ja: 不正な予定

en: Invalid geometry specification: "%s"
ja: 無効な 位置/サイズが指定されています： "%s"

en: Ireland
ja: アイルランド

en: It is too old to work with this version of J-Pilot.
ja: このバージョンの J-Pilot と動作させるには古過ぎます。

en: It should be:
ja: こうあるべきです：

en: Italy
ja: イタリアリラ

en: J-Pilot Alarm
ja: J-Pilot アラーム

en: J-Pilot is using the GTK2 graphical toolkit. This version of the toolkit uses UTF-8 to encode characters.
    You should select a UTF-8 charset so you can see the non-ASCII characters (accents for example).
ja: J-Pilot は GTK2 ツールキットを使用しています。このツールキットでは文字のエンコードに UTF-8 を使用しています。
    日本語を表示する為には最初に UTF-8の文字セットを選択して下さい。

en: Japan
ja: 日本円

en: KeyRing: Try Syncing.
ja: KeyRing: 同期を試行中.

en: KeyRing: file %s not found.
ja: KeyRing: ファイル %s が見付かりません。

en: KeyRing: pack_KeyRing(): buf_size too small
ja: KeyRing: pack_KeyRing(): buf_size が小さ過ぎます。

en: Korea
ja: ウォン

en: Last
ja: 最終

en: Last Synced UserID-->"%d"
ja: 最後に同期したユーザID-->"%d"

en: Last Synced Username-->"%s"
ja: 最後に同期したユーザ名-->"%s"

en: Last UserID = %d
ja: 最後のユーザIDが%dです.

en: Last Username = [%s]
ja: 最後のユーザ名は[%s]です

en: Laundry
ja: 洗濯

en: Limo
ja: リムジン

en: Locale
ja: 地域

en: Lodging
ja: 読み込み中

en: Long date format
ja: 長い日付形式

en: Lunch
ja: 昼食

en: Luxembourg
ja: ルクセンブルグ

en: M
ja: 月

en: Mail
ja: メール

en: Mail Command
ja: メールコマンド

en: Malaysia
ja: リンギット

en: Manana support
ja: Manana サポート

en: Mask private records
ja: プライベートレコードのマスク

en: Mask private records   Ctrl-Z
ja: プライベートレコードのマスク Ctrl-Z

en: Master Card
ja: マスターカード

en: MasterCard
ja: マスターカード

en: Memo
ja: メモ帳

en: Memo Pad
ja: メモ帳

en: Memo text > 65535, truncating
ja: メモ帳のテキストが 65535 を越えました。後ろを切り捨てます。

en: Mexico
ja: メキシコ

en: Mileage
ja: マイレージ

en: Minutes
ja: 分

en: Mo
ja: 月

en: Monday
ja: 月曜日

en: Month
ja: 月

en: Month(s)
ja: 月毎

en: Month:
ja: 月：

en: Monthly Printout
ja: 月間印刷

en: Monthly View
ja: 月表示

en: Move
ja: 移動

en: My GTK colors file is
ja: GTK カラーファイルの設定

en: NLS support (foreign languages)
ja: NLS サポート（外国語）

en: Name
ja: 名前

en: Name/Company
ja: 名前/会社名

en: Netherlands
ja: ギルダー

en: New
ja: 新規

en: New Record
ja: 新規レコード

en: New Zealand
ja: ニュージーランドドル

en: No Date
ja: 日付設定なし

en: No Time
ja: 時刻なし

en: No date
ja: 締め切りなし

en: No records found
ja: レコードが見付かりません

en: None
ja: なし

en: Norway
ja: ノルウエイ

en: Not loading plugins.
ja: プラグインを読み込んでいません。

en: Note
ja: ノート

en: Number of backups to be archived
ja: 保存するバックアップの個数

en: One record
ja: 1 レコード

en: One record per page
ja: 1 ページに 1 レコード

en: Open alarm windows for appointment reminders
ja: 予定を思い出させるためにアラームウインドウを表示する

en: Open failed on plugin [%s]
     error [%s]
ja: プラグイン [%s] のオープンに失敗。
    エラー [%s] 。

en: Other
ja: その他

en: Out of memory
ja: メモリ不足です。

en: Overwrite File?
ja: ファイルを上書きしますか？

en: P.R.C.
ja: 人民元

en: PC ID is 0.
ja: PCのIDが0です。

en: PC file corrupt?
ja: PCファイルが書き替っています。

en: Palm Password
ja: Palmのパスワード

en: Paper Size
ja: 用紙サイズ

en: Parking
ja: 駐車

en: Past Appointment
ja: 完了した予定

en: Payment:
ja: 支払い：

en: Philippines
ja: フィリピン・ペソ

en: Phone
ja: 電話番号

en: Phone Dialer
ja: 電話のダイヤル

en: Phone number:
ja: 電話番号：

en: Plugin support
ja: プラグインサポート

en: Plugin:[%s]
ja: プラグイン:[%s]

en: Postage
ja: 郵便

en: Postponed Appointment
ja: 保留された予定

en: Preferences
ja: 設定

en: Prefix 1
ja: プレフィックス 1

en: Prefix 2
ja: プレフィックス 2

en: Prefix 3
ja: プレフィックス 3

en: Prepaid
ja: プリペイドカード

en: Print
ja: 印刷

en: Print Command (e.g. lpr, or cat > file.ps)
ja: 印刷コマンド(例:lpr, cat >file.ps)

en: Print Options
ja: 印刷オプション

en: Print all records
ja: 全てのレコードを印刷する

en: Priority out of range
ja: 優先順位が範囲外です。

en: Priority:
ja: 優先度：

en: Private
ja: プライベート

en: Private record support
ja: プライベートレコードのサポート

en: Question?
ja: 質問は?

en: Quick Find:
ja: クイック検索:

en: Quick View
ja: 内容

en: Record Completion Date
ja: 完了日を記録する

en: Record was marked as private
ja: レコードはプライベートに設定されています

en: Record was not marked as private
ja: レコードはプライベートに設定されていない

en: Record will be put in category [%s]
ja: レコードはカテゴリ [%s] にインポートされます。

en: Remind me
ja: アラーム

en: Remind me later
ja: 後で思い出させる

en: Remove
ja: 削除

en: Rename
ja: 名前の変更

en: Repeat by:
ja: 繰り返し設定：

en: Repeat on Days:
ja: 繰り返し曜日：

en: Restore Handheld
ja: ハンドヘルドへリストア

en: Sa
ja: 土

en: Saturday
ja: 土曜日

en: Save Changed Record?
ja: 変更されたレコードを保存しますか？

en: Save New Record?
ja: 新規レコードを保存しますか？

en: Save as
ja: 名前をつけて保存

en: Search
ja: 検索

en: Search for:
ja: 検索文字列:

en: Select a UTF-8 encoding
ja: UTF-8 エンコードを選択して下さい。

en: Select records to be exported
ja: エクスポートするレコードの選択

en: Serial Port (/dev/ttyS0, /dev/pilot)
ja: ポート(/dev/ttyS0, /dev/pilot)

en: Serial Rate (Does not affect USB)
ja: シリアル接続の転送速度(USBには無関係)

en: Settings
ja: 設定

en: Short date format
ja: 短い日付形式

en: Show
    In List
ja: リストで
    表示

en: Show ToDos
ja: ToDoの表示

en: Show deleted records (default NO)
ja: 削除されたレコードを表示(デフォルト NO)

en: Show modified deleted records (default NO)
ja: 修正したレコードを表示(デフォルト NO)

en: Show popup tooltips (default YES)
ja: ポップアップ・ツールチップを表示 (デフォルト YES)

en: Show private records
ja: プライベートレコードを表示

en: Show private records   Ctrl-Z
ja: プライベートレコードを表示 Ctrl-Z

en: Singapore
ja: シンガポ−ル･ドル

en: Skip
ja: スキップ

en: Skipping %s (Creator ID '%s')
ja: %s (クリエータID '%s')のスキップ

en: Snack
ja: 菓子

en: Spain
ja: スペイン

en: Start Time
ja: 開始時刻

en: Starts on
ja: 開始日

en: Su
ja: 日

en: Subway
ja: 地下鉄

en: Sunday
ja: 日曜日

en: Supplies
ja: 消耗品

en: Sweden
ja: スエーデン

en: Switzerland
ja: スイスフラン

en: Sync %s (%s)
ja: %s (%s) を同期

en: Sync Anyway
ja: 何とかして同期する

en: Sync Manana
ja: Manana の同期

en: Sync Problem
ja: 同期の問題

en: Sync address
ja: アドレス帳の同期

en: Sync canceled
ja: 同期がキャンセルされました

en: Sync datebook
ja: 予定表の同期

en: Sync memo
ja: メモ帳の同期

en: Sync memo32 (pedit32)
ja: メモ帳 (memo32/pedit32) の同期

en: Sync todo
ja: Todoの同期

en: Sync your palm to the desktop
    and then do a backup
ja: デスクトップに Palm デバイスを同期
    させた後にバックアップする

en: Sync your palm to the desktop   Ctrl-Y
ja: デスクトップにPalmを同期させる Ctrl-Y

en: Syncing %s
ja: %s を同期しています

en: Taiwan
ja: ニュー台湾ドル

en: Task
ja: タスク

en: Taxi
ja: タクシー

en: Telephone
ja: 電話

en: Th
ja: 木

en: Thailand
ja: バーツ

en: Thank you for using J-Pilot.
ja: J-Pilotを使ってくれてありがとう!

en: The End Date of this appointment
    is before the start date.
ja: この予定の終了日は、開始日
    以前でなけばなりません。

en: The category %s can't be used more than once
ja: カテゴリ名 %s は一回以上使えません。

en: The first day of the week is
ja: 週の始まり

en: The maximum number of categories (16) are already used
ja: カテゴリの最大数(16)を既に使っています。

en: There are %d records in %s.
    Do you want to move them to %s, or delete them?
ja: %d レコードが %s 中にあります。
    %s に移動しますか、それとも削除しますか？

en: There is no export support for this conduit.
ja: このコンジットではエクスポートはサポートされていません。

en: There is no import support for this conduit.
ja: このコンジットではインポートはサポートされていません。

en: There is no print support for this conduit.
ja: このコンジットでは印刷はサポートされていません。

en: This Event has no particular time
ja: 時刻指定なし

en: This PC = %lu
ja: このPC = %lu

en: This appointment can either
    repeat on the 4th %s
    of the month, or on the last
    %s of the month.
    Which do you want?
ja: この予定は毎月の第4 %s または
    最終 %s のどちらでも繰り返す
    事ができます。
    どちらを希望しますか?

en: This event will not repeat
ja: 繰り返しなし

en: This is a repeating event.
    Do you want to apply these
    changes to just the CURRENT
    event, or ALL of the
    occurrences of this event?
ja: これは定期的な予定です。
    この変更を「現在」の予定だけ
    に適用しますか？それとも、
    全ての定期的な予定へ適用
    しますか？

en: This palm doesn't have the same user name
    or user ID as the one that was synced the
    last time.  Syncing could have unwanted effects.
    Read the user manual if you are uncertain.
ja: この Palm デバイスは、前回の同期時とは異なる
    ユーザー名またはユーザーIDを持っています。
    このまま同期した場合、望ましくない影響が出ます。
    よく分からない時はユーザーマニュアルを読んでください。

en: This palm has a NULL user id.
    Every palm must have a unique user id in order to sync properly.
    If it has been hard reset, use restore from the menu to restore it,
    or use pilot-xfer.
    To add a user name and ID use the install-user command line tool,
    or use install-user from the menu
    Read the user manual if you are uncertain.
ja: この Palm デバイスにはユーザー ID がありません。
    同期を適切に行うには、全ての Palm デバイスは個別のユーザー ID を
    持っている必要があります。.
    もしハードリセットをした場合は、メニューから リストアを実行するか、
    pilot-xferを使って下さい。
    install-user でユーザー名とユーザー ID を追加するには、
    install-user "ユーザー名" 12345 のように実行して下さい。
    よく分からない時はユーザーマニュアルを読んでください。

en: This plugin is version (%d.%d).
ja: このプラグインのバージョンは (%d.%d) です。

en: This record is already deleted.
    It is scheduled to be deleted from the Palm on the next sync.
ja: このレコードは削除済みです。
    次回の同期時に Palm デバイスから削除される予定です。

en: This record is deleted.
    Undelete it or copy it to make changes.
ja: このレコードは削除されました。
    変更する場合は、削除の取り消しまたはコピーを実行して下さい。

en: This will overwrite data that is currently on the handheld.
ja: この操作は、現在 Palm デバイス上にあるデータを上書きします。

en: Thursday
ja: 木曜日

en: Time
ja: 時刻

en: Time format
ja: 時刻形式

en: Tips
ja: チップ

en: To change to a hidden directory type it below and hit TAB
ja: 隠しファイルはファイル名を入力して TAB キーで表示

en: To restore your handheld:
ja: ハンドヘルドへリストアするには

en: ToDo
ja: Todoリスト

en: ToDo List
ja: Todoリスト

en: ToDo description text > %d, truncating to %d
ja: ToDo表記が %d より長過ぎます。 %d へ切り詰めます。

en: ToDo note text > %d, truncating to %d
ja: ToDoのノートが %d より長すぎます。 %d へ切り詰めます。

en: Today
ja: 今日

en: Today is %%A, %s %s
ja: 今日は %%A, %s %s

en: Today is %A, %x %X
ja: 今日は %A, %x %X

en: Tolls
ja: 通行料

en: Too many categories on remote.
ja: リモートにはカテゴリが多すぎます。

en: Train
ja: 電車

en: Tu
ja: 火

en: Tuesday
ja: 火曜日

en: Type:
ja: タイプ：

en: USB support
ja: USB サポート

en: Unable to open %s%s file
ja: ファイル %s%s を開けません

en: Unable to open %s.alarms file
ja: %s のアラームファイルを開けません

en: Unable to open PC records file
ja: PC のレコードファイルを開けません

en: Unable to open file: %s
ja: ファイル %sを開けません

en: Unable to open file: %s%s
ja: %s/%s を開けません

en: Unable to open log file
ja: ログファイルを開けません

en: Unable to open log file, giving up.
ja: ログファイルを開けませんので終了します。

en: Unable to open pipe
ja: pipeを開けません

en: Unable to read home dir
ja: ホームディレクトリを開けません

en: Undelete
ja: 削除を戻す

en: Undelete the selected record
ja: 選択したレコードの削除を取り消す

en: Unfiled
ja: 分類無し

en: United Kingdom
ja: ポンド

en: United States
ja: 米ドル

en: Unknown PC header version = %d
ja: 不明な PC ヘッダバージョン = %d

en: Unknown export type
ja: 不明なエクスポートタイプ

en: Unknown export type
ja: 不明なエクスポートタイプ

en: Unknown format, file has wrong schema
ja: 不明なフォーマットです。ファイルのスキーマが間違っています。

en: Unknown header version %d
ja: 不明なヘッダバージョン %d です。

en: Unknown repeatType (%d) found in DatebookDB
ja: DatebookDB 内に不明な繰り返しタイプ (%d) が見つかりました。

en: Unknown repeatType found in DatebookDB
ja: DatebookDB 内に不明な繰り返しタイプが見つかりました。

en: Use Ctrl and Shift Keys
ja: コントロールとシフトキーを使用

en: Use DateBk note tags
ja: DateBk のノートタグを使う

en: Use J-OS (Not Japanese PalmOS:WorkPad/CLIE)
ja: J-OS (日本語 OS の Palm / WorkPad / CLIE 以外) を使う

en: Use Manana database
ja: Manana データベースを使う

en: Use Memo32 (pedit32)
ja: Memo32(pedit32)を使う

en: Use default number of days due
ja: 期限の日数のデフォルト値

en: User ID
ja: ユーザーID

en: User ID is %d
ja: ユーザIDが%dです.

en: User Name
ja: ユーザー名

en: Username = [%s]
ja: ユーザ名は[%s]です

en: Username is "%s"
ja: ユーザ名は"%s"です

en: Vendor:
ja: ベンダー：

en: View appointments by month
ja: 予定を月表示

en: View appointments by week
ja: 予定を週表示

en: W
ja: 水

en: WARNING: executing arbitrary shell commands can be dangerous!!!
ja: 警告: シェルコマンドの実行には注意すること。

en: We
ja: 水

en: Wednesday
ja: 水曜日

en: Week
ja: 週

en: Week(s)
ja: 週毎

en: Weekly Printout
ja: 週間印刷

en: Weekly View
ja: 週間表示

en: While reading %s%s line 1:[%s]
ja: %s%s の読み込み中 line 1:[%s]

en: Writing a %s record failed.
ja: %sのレコードの書き込みが失敗しました。

en: Writing an %s record failed.
ja: %sのレコードの書き込みが失敗しました。

en: Wrong Version
ja: バージョンが違います。

en: Wrote a %s record.
ja: %sのレコードを書き込みました。

en: Wrote an %s record.
ja: %sのレコードを書き込みました。

en: Year
ja: 年

en: Year(s)
ja: 年毎

en: Year:
ja: 年：

en: You can not have a weekly repeating appointment that doesn't repeat on any day of the week.
ja: 週のどの日においても繰り替えされ予定では、週毎に繰り返す予定を作成できません。

en: You can't delete category %s.
ja: カテゴリ %s を削除できません。

en: You can't edit category %s.
ja: カテゴリ %s の編集はできません。

en: You can't modify a record that is deleted
ja: 削除済みのレコードは変更できません。

en: You cannot have an appointment that repeats every %d %s(s)
ja: %d日ごとの%sという予定を設定することはできません

en: You may need to sync to update J-Pilot.
ja: 同期には、J-Pilotのアップデートが必要です.

en: You must select a category to delete
ja: 削除するカテゴリの選択が必要です

en: You must select a category to rename
ja: 名前を変更するカテゴリの選択が必要です

en: Your HOME environment variable is too long for me
ja: 環境変数 HOME が長過ぎます。

en: Your HOME environment variable is too long(>1024)
ja: 環境変数 HOME が長過ぎ(>1024)ます。

en: account:
ja: アカウント：

en: address
ja: アドレス帳

en: calendar:week_start:0
ja: カレンダー:週の始まり:0

en: category name
ja: カテゴリ名

en: datebook
ja: 予定表

en: day
ja: 日

en: debug
ja: デバック

en: disk: number of records = %d
ja: disk: レコード数 = %d

en: dlp_DeleteRecord failed
    This could be because the record was already deleted on the Palm
ja: dlp_DeleteRecordが失敗しました。
    Palm上で既にレコードが削除されていることが原因として考えられます。

en: error
ja: エラー

en: executing command = [%s]
ja: 実行するコマンド = [%s]

en: field count != %d, unknown format
ja: フィールド数が %d と等しくありません。不明なフォーマットです。

en: fields per row count != %d, unknown format
ja: 列当りのフィールド数が %d と等しくありません。不明なフォーマットです。

en: fseek failed - fatal error
ja: fseekが失敗しました - 回復不能なエラーです

en: infinite loop
ja: 無限ループ

en: infinite loop, breaking
ja: 無限ループを停止中

en: invalid state file %s line %d
ja: ファイル %s 行 %d は無効です。

en: kana(
ja: 読み(

en: last changed:
ja: 最終更新日:

en: lastSyncPC = %d
ja: 最後に同期したPC = %d

en: lock failed
ja: ロックの失敗

en: memo
ja: メモ帳

en: month
ja: 月

en: name:
ja: 名前：

en: no
ja: いいえ

en: none
ja: なし

en: number of records = %d
ja: レコード数 = %d

en: open lock file failed
ja: ログファイルを開けません

en: palm: number of records = %d
ja: palm: レコード数 = %d

en: password:
ja: パスワード：

en: pilot-link version
ja: pilot-link バージョン

en: plugin ?
ja: プラグイン ?

en: read of file terminated
ja: ファイルの読み込みが完了しました。

en: rename failed
ja: 名前の変更に失敗しました

en: sync file is locked by pid %d
ja: sync ファイルは pid %d によってロックされています。

en: sync is locked by pid %d
ja: 同期は pid %d によりロックされています。

en: todo
ja: Todo

en: unknown type =
ja: 不明なタイプ =

en: unlock failed
ja: アンロックに失敗しました。

en: userID = %d
ja: ユーザIDが%dです.

en: week
ja: 週

en: year
ja: 年

en: yes
ja: はい
