coreutils 6.8 - en to nl translation catalogue (1172 entries)

en: 
      ( EXPRESSION )               EXPRESSION is true
      ! EXPRESSION                 EXPRESSION is false
      EXPRESSION1 -a EXPRESSION2   both EXPRESSION1 and EXPRESSION2 are true
      EXPRESSION1 -o EXPRESSION2   either EXPRESSION1 or EXPRESSION2 is true
nl: 
      ( EXPRESSIE )               EXPRESSIE is waar
      ! EXPRESSIE                 EXPRESSIE is onwaar
      EXPRESSIE1 -a EXPRESSIE2   beide, EXPRESSIE1 en EXPRESSIE2, zijn waar
      EXPRESSIE1 -o EXPRESSIE2   òf EXPRESSIE1 òf EXPRESSIE2 is waar

en: 
      -1              suppress lines unique to FILE1
      -2              suppress lines unique to FILE2
      -3              suppress lines that appear in both files
nl: 
      -1              onderdruk regels die alleen in BESTAND1 voorkomen
      -2              onderdruk regels die alleen in BESTAND2 voorkomen
      -3              onderdruk regels die in beide bestanden voorkomen

en: 
      -a, --all         same as -b -d --login -p -r -t -T -u
      -b, --boot        time of last system boot
      -d, --dead        print dead processes
      -H, --heading     print line of column headings
nl: 
      -a, --all         zelfde als -b -d --login -p -r -t -T -u
      -b, --boot        tijdstip van de laatste systeemboot
      -d, --dead        toon de dode processen
      -H, --heading     toon de regel met de kolomkoppen

en: 
      -b FILE     FILE exists and is block special
      -c FILE     FILE exists and is character special
      -d FILE     FILE exists and is a directory
      -e FILE     FILE exists
nl: 
      -b BESTAND     BESTAND bestaat en is blok-speciaal
      -c BESTAND     BESTAND bestaat en is karakter-speciaal
      -d BESTAND     BESTAND bestaat en is een map
      -e BESTAND     BESTAND bestaat

en: 
      -l              produce long format output for the specified USERs
      -b              omit the user's home directory and shell in long format
      -h              omit the user's project file in long format
      -p              omit the user's plan file in long format
      -s              do short format output, this is the default
nl: 
      -l              geef de lange uitvoer voor de gespecificeerde GEBRUIKERs
      -b              laat de standaard map en shell weg van de gebruiker in de lange uitvoer
      -h              laat het projectbestand weg in de lange uitvoer
      -p              laat het planbestand weg in de lange uitvoer
      -s              geef de korte uitvoer, dit is de standaard

en: 
      -n STRING            the length of STRING is nonzero
      STRING               equivalent to -n STRING
      -z STRING            the length of STRING is zero
      STRING1 = STRING2    the strings are equal
      STRING1 != STRING2   the strings are not equal
nl: 
      -n TEKST            de lengte van TEKST is niet-nul
      TEKST               zelfde als -n TEKST
      -z TEKST            de lengte of TEKST is nul
      TEKST1 = TEKST2     de teksten zijn gelijk
      TEKST1 != TEKST2    de teksten zijn niet gelijk

en: 
      ARG1 * ARG2       arithmetic product of ARG1 and ARG2
      ARG1 / ARG2       arithmetic quotient of ARG1 divided by ARG2
      ARG1 % ARG2       arithmetic remainder of ARG1 divided by ARG2
nl: 
      ARG1 * ARG2       rekenkundig product van ARG1 en ARG2
      ARG1 / ARG2       rekenkundig quotient van ARG1 en ARG2 (ARG1 gedeeld door ARG2)
      ARG1 % ARG2       rekenkundige rest van ARG1 gedeeld door ARG2

en: 
      ARG1 + ARG2       arithmetic sum of ARG1 and ARG2
      ARG1 - ARG2       arithmetic difference of ARG1 and ARG2
nl: 
      ARG1 + ARG2       rekenkundige som van ARG1 en ARG2
      ARG1 - ARG2       rekenkundig verschil van ARG1 en ARG2

en: 
      ARG1 < ARG2       ARG1 is less than ARG2
      ARG1 <= ARG2      ARG1 is less than or equal to ARG2
      ARG1 = ARG2       ARG1 is equal to ARG2
      ARG1 != ARG2      ARG1 is unequal to ARG2
      ARG1 >= ARG2      ARG1 is greater than or equal to ARG2
      ARG1 > ARG2       ARG1 is greater than ARG2
nl: 
      ARG1 < ARG2       ARG1 is kleiner dan ARG2
      ARG1 <= ARG2      ARG1 is kleiner of gelijk aan ARG2
      ARG1 = ARG2       ARG1 is gelijk aan ARG2
      ARG1 != ARG2      ARG1 is niet gelijk aan ARG2
      ARG1 >= ARG2      ARG1 is groter dan of gelijk aan ARG2
      ARG1 > ARG2       ARG1 is groter dan ARG2

en: 
      FILE1 -ef FILE2   FILE1 and FILE2 have the same device and inode numbers
      FILE1 -nt FILE2   FILE1 is newer (modification date) than FILE2
      FILE1 -ot FILE2   FILE1 is older than FILE2
nl: 
      BESTAND1 -ef BESTAND2   BESTAND1 en BESTAND2 hebben dezelfde apparaat- en inode-nummers
      BESTAND1 -nt BESTAND2   BESTAND1 is nieuwer (modificatie datum) dan BESTAND2
      BESTAND1 -ot BESTAND2   BESTAND1 is ouder dan BESTAND2

en: 
      INTEGER            copy up to but not including specified line number
      /REGEXP/[OFFSET]   copy up to but not including a matching line
      %REGEXP%[OFFSET]   skip to, but not including a matching line
      {INTEGER}          repeat the previous pattern specified number of times
      {*}                repeat the previous pattern as many times as possible
    
    A line OFFSET is a required `+' or `-' followed by a positive integer.
nl: 
      INTEGER            kopiëer tot, niet tot en met, het gespecificeerde regelnummer
      /REGEXP/[OFFSET]   kopiëer tot, niet tot en met, de overeenkomende regel
      %REGEXP%[OFFSET]   sla over tot, niet tot en met, de overeenkomende regel
      {INTEGER}          herhaal het eerdere patroon het gespecificeerde aantal keren
      {*}                herhaal het eerdere patroon zoveel keren als mogelijk is
    
    Een regel-OFFSET bevat een `+' of `-' gevolgd door een positief geheel getal.

en: 
      INTEGER1 -eq INTEGER2   INTEGER1 is equal to INTEGER2
      INTEGER1 -ge INTEGER2   INTEGER1 is greater than or equal to INTEGER2
      INTEGER1 -gt INTEGER2   INTEGER1 is greater than INTEGER2
      INTEGER1 -le INTEGER2   INTEGER1 is less than or equal to INTEGER2
      INTEGER1 -lt INTEGER2   INTEGER1 is less than INTEGER2
      INTEGER1 -ne INTEGER2   INTEGER1 is not equal to INTEGER2
nl: 
      INTEGER1 -eq INTEGER2   INTEGER1 is gelijk aan INTEGER2
      INTEGER1 -ge INTEGER2   INTEGER1 is groter dan of gelijk aan INTEGER2
      INTEGER1 -gt INTEGER2   INTEGER1 is groter dan INTEGER2
      INTEGER1 -le INTEGER2   INTEGER1 is kleiner dan of gelijk aan INTEGER2
      INTEGER1 -lt INTEGER2   INTEGER1 is kleiner dan INTEGER2
      INTEGER1 -ne INTEGER2   INTEGER1 is niet gelijk aan INTEGER2

en: 
      STRING : REGEXP   anchored pattern match of REGEXP in STRING
    
      match STRING REGEXP        same as STRING : REGEXP
      substr STRING POS LENGTH   substring of STRING, POS counted from 1
      index STRING CHARS         index in STRING where any CHARS is found, or 0
      length STRING              length of STRING
nl: 
      TEKENREEKS : REGEXP   voldoet de TEKENREEKS aan het patroon in REGEXPR
    
      match TEKENREEKS REGEXP        hetzelfde als TEKENREEKS : REGEXP
      substr TEKENREEKS POS LENGTE   subreeks van TEKENREEKS, POS telt vanaf 1
      index TEKENREEKS KARS          laagste index in TEKENREEKS waar een kar in
                                       KARS is gevonden, of 0
      length TEKENREEKS              lengte van TEKENREEKS

en: 
      a         number all lines
      t         number only nonempty lines
      n         number no lines
      pBRE      number only lines that contain a match for the basic regular
                expression, BRE
    
    FORMAT is one of:
    
      ln   left justified, no leading zeros
      rn   right justified, no leading zeros
      rz   right justified, leading zeros
nl: 
      a         nummer alle regels
      t         nummer alleen niet-lege regels
      n         nummer geen regels
      pBRE      nummer alleen regels met een overeenkomst met de basis reguliere
                  expressie, BRE
    
    OPMAAK is een van:
    
      ln   links aangesloten, geen voorloopnullen
      rn   rechts aangesloten, geen voorloopnullen
      rz   rechts aangesloten, met voorloopnullen

en: 
      b      create a block (buffered) special file
      c, u   create a character (unbuffered) special file
      p      create a FIFO
nl: 
      b      maak een (gebufferd) blok-speciaal bestand
      c, u   maak een (niet gebufferd) byte-speciaal bestand
      p      maak een FIFO

en: 
    # users=%lu
nl: 
    aantal gebruikers=%lu

en: 
    -T implied by -l nn when nn <= 10 or <= 3 with -F. With no FILE, or when
    FILE is -, read standard input.
nl: 
    -T is van toepassing bij -l nn als nn <= 10 of <= 3 met -F.
    Zonder BESTAND of wanneer BESTAND - is, lees van standaardinvoer.

en: 
    A field is a run of whitespace, then non-whitespace characters.
    Fields are skipped before chars.
nl: 
    Een veld is witruimte, daarna niet-witruimte karakters.
    Velden worden overgeslagen vòòr karakters.

en: 
    A lightweight `finger' program;  print user information.
    The utmp file will be %s.
nl: 
    Een lichtgewicht 'finger' programma;  laat gebruikersinformatie zien.
    Het utmp-bestand is %s.

en: 
    A mere - implies -i.  If no COMMAND, print the resulting environment.
nl: 
    Een losse - impliceert -i.  Als er geen COMMANDO is, toon dan de overblijvende 
    omgevingsvariabelen.

en: 
    A mere - implies -l.   If USER not given, assume root.
nl: 
    Een simpele - betekent -l.  Als GEBRUIKER niet gegeven is, neem dan root.

en: 
    After any flags comes an optional field width, as a decimal number;
    then an optional modifier, which is either
    E to use the locale's alternate representations if available, or
    O to use the locale's alternate numeric symbols if available.
nl: 
    Na iedere vlag volgt een optionele veldbreedte als decimaal getal,
    eventueel gevolgd door ofwel
    E die aangeeft het taalregio-alternatief te gebruiken, indien beschikbaar, of
    O die aangeeft de numerieke symbolen in het taalregio-alternatief te gebruiken,
    indien beschikbaar.

en: 
    An omitted EXPRESSION defaults to false.  Otherwise,
    EXPRESSION is true or false and sets exit status.  It is one of:
nl: 
    Een ontbrekende EXPRESSIE heeft de standaardwaarde onwaar. Anders is
    EXPRESSIE waar of onwaar en zet de afsluitstatus.  Het is één van:

en: 
    As a special case, cp makes a backup of SOURCE when the force and backup
    options are given and SOURCE and DEST are the same name for an existing,
    regular file.
nl: 
    Als een speciaal geval, kan cp een reservekopie maken van BRON als de
    opties `force' en `backup' gegeven zijn en BRON en BESTEMMING dezelfde
    zijn voor een bestaand gewoon bestand.

en: 
    BLOCKS and BYTES may be followed by the following multiplicative suffixes:
    xM M, c 1, w 2, b 512, kB 1000, K 1024, MB 1000*1000, M 1024*1024,
    GB 1000*1000*1000, G 1024*1024*1024, and so on for T, P, E, Z, Y.
    
    Each CONV symbol may be:
nl: 
    BLOKKEN en BYTES mogen gevolgd worden door de volgende vermenigvuldigings-
    achtervoegsels: xM M, c 1, w 2, b 512, kB 1000, K 1024, MB 1000*1000, M 1024*1024,
    GB 1000*1000*1000, G 1024*1024*1024, enzovoort voor T, P, E, Z, Y.
    Elk CONVERSIE symbool mag zijn:

en: 
    Beware that many operators need to be escaped or quoted for shells.
    Comparisons are arithmetic if both ARGs are numbers, else lexicographical.
    Pattern matches return the string matched between \( and \) or null; if
    \( and \) are not used, they return the number of characters matched or 0.
nl: 
    Let er op dat veel operatoren geescaped of gekwoot gebruikt moeten
    worden bij shells.  Vergelijkingen zijn rekenkundig als beide ARGs
    nummers zijn, anders lexicografisch.  Patroonovereenkomsten geven de
    gevonden string tussen \( en \) of null; als \( en \) niet zijn
    gebruikt, geven ze het aantal overeenkomstige karakters of 0.

en: 
    Both MAJOR and MINOR must be specified when TYPE is b, c, or u, and they
    must be omitted when TYPE is p.  If MAJOR or MINOR begins with 0x or 0X,
    it is interpreted as hexadecimal; otherwise, if it begins with 0, as octal;
    otherwise, as decimal.  TYPE may be:
nl: 
    Zowel MAJOR als MINOR moeten gespecificeerd worden wanneer TYPE b, c of u is en
    weggelaten als TYPE p is.  Als MAJOR of MINOR begint met 0x of 0X, dan
    is de interpretatie hexadecimaal; anders, als het begint met 0, octaal;
    anders decimaal.  TYPE mag zijn:

en: 
    By default, color is not used to distinguish types of files.  That is
    equivalent to using --color=none.  Using the --color option without the
    optional WHEN argument is equivalent to using --color=always.  With
    --color=auto, color codes are output only if standard output is connected
    to a terminal (tty).  The environment variable LS_COLORS can influence the
    colors, and can be set easily by the dircolors command.
nl: 
    Standaard wordt er geen kleur gebruikt om de verschillende soorten bestanden te
    onderscheiden. Dat is gelijk aan --color=none.  Gebruik van de optie --color
    zonder het optionele WANNEER-argument is gelijk aan het gebruik van --color=always.
    Met --color=auto worden kleurcodes alleen gebruikt als de standaarduitvoer wijst
    naar een terminal (tty).  De omgevingsvariabele LS_COLORS kan de keuren beinvloeden
    en kan gezet worden met het dircolors commando.

en: 
    By default, rm does not remove directories.  Use the --recursive (-r or -R)
    option to remove each listed directory, too, along with all of its contents.
nl: 
    standaard verwijdert rm mappen.  Gebruik de optie --recursive (-r of -R)
    om iedere genoemde map ook te verwijderen, samen met alle inhoud daarvan.

en: 
    By default, selects -v1 -i1 -l1 -sTAB -w6 -nrn -hn -bt -fn.  CC are
    two delimiter characters for separating logical pages, a missing
    second character implies :.  Type \\ for \.  STYLE is one of:
nl: 
    Standaard is -v1 -i1 -l1 -sTAB -w6 -nrn -hn -bt -fn.  CC is
    twee scheidingstekens voor het scheiden van logische pagina's, een ontbrekend
    tweede karakter betekent :.  Geef \\ voor \.  STIJL is een van:

en: 
    By default, sparse SOURCE files are detected by a crude heuristic and the
    corresponding DEST file is made sparse as well.  That is the behavior
    selected by --sparse=auto.  Specify --sparse=always to create a sparse DEST
    file whenever the SOURCE file contains a long enough sequence of zero bytes.
    Use --sparse=never to inhibit creation of sparse files.
nl: 
    Standaard worden schaarse BRONbestanden gedetecteerd door een ruwe
    zoekregel en het overeenkomstige BESTEMMINGsbestand wordt ook schaars
    gemaakt.  Dit is het gedrag geselecteerd door --sparse=auto.  Specificeer
    --sparse=always om een schaars BESTEMMINGsbestand te maken wanneer
    het BRONbestand een voldoend lange reeks nul-bytes bevat. Gebruik
    --sparse=never om schaarse bestanden te voorkomen.

en: 
    Combination settings:
     * [-]LCASE      same as [-]lcase
       cbreak        same as -icanon
       -cbreak       same as icanon
nl: 
    Combinatieinstellingen:
     * [-]LCASE      zelfde als [-]lcase
       cbreak        zelfde als -icanon
       -cbreak       zelfde als icanon

en: 
    Control settings:
       [-]clocal     disable modem control signals
       [-]cread      allow input to be received
     * [-]crtscts    enable RTS/CTS handshaking
       csN           set character size to N bits, N in [5..8]
nl: 
    Controle instellingen:
       [-]clocal     zet de modem-control-signalen uit
       [-]cread      sta het ontvangen van invoer toe
     * [-]crtscts    zet RTS/CTS handjeschudden aan
       csN           zet de karaktergrootte op N bits, N is [5..8]

en: 
    Each FLAG symbol may be:
    
      append    append mode (makes sense only for output; conv=notrunc suggested)
nl: 
    Elk VLAGGEN-symbool mag zijn:
    
      append    achtervoegen (alleen zinvol bij uitvoer; suggestie: conv=notrunc)

en: 
    Each MODE is of the form `[ugoa]*([-+=]([rwxXst]*|[ugo]))+'.
nl: 
    Iedere MODUS is van de vorm `[ugoa]*([-+=]([rwxXst]*|[ugo]))+'.

en: 
    Examples:
      %s /usr/bin/sort       Output "sort".
      %s include/stdio.h .h  Output "stdio".
nl: 
    Voorbeelden:
      %s /usr/bin/sort       Uitvoer "sort".
      %s include/stdio.h .h  Uitvoer "stdio".

en: 
    Examples:
      %s /usr/bin/sort  Output "/usr/bin".
      %s stdio.h        Output ".".
nl: 
    Voorbeelden:
      %s /usr/bin/sort  Uitvoer "/usr/bin".
      %s stdio.h        Uitvoer ".".

en: 
    Examples:
      %s f - g  Output f's contents, then standard input, then g's contents.
      %s        Copy standard input to standard output.
nl: 
    Voorbeelden:
      %s f - g  Uitvoer f's inhoud, dan standaardinvoer, dan g's inhoud.
      %s        Copiëer standaardinvoer naar standaarduitvoer.

en: 
    Examples:
      %s root /u        Change the owner of /u to "root".
      %s root:staff /u  Likewise, but also change its group to "staff".
      %s -hR root /u    Change the owner of /u and subfiles to "root".
nl: 
    Voorbeelden:
      %s root /u        Verander de eigenaar van /u naar "root".
      %s root:staff /u  Evenzo, maar verander ook de groep naar "staff".
      %s -hR root /u    Verander de eigenaar van /u en subbestanden naar "root".

en: 
    Examples:
      %s staff /u      Change the group of /u to "staff".
      %s -hR staff /u  Change the group of /u and subfiles to "staff".
nl: 
    Voorbeelden:
      %s staff /u      Verander de groep van /u naar "staff".
      %s -hR staff /u  Verander de groep van /u en subbestanden naar "staff".

en: 
    Except for -h and -L, all FILE-related tests dereference symbolic links.
    Beware that parentheses need to be escaped (e.g., by backslashes) for shells.
    INTEGER may also be -l STRING, which evaluates to the length of STRING.
nl: 
    Behalve bij -h en -L, volgen alle testen op BESTANDen de symbolische
    koppelingen.
    Let op dat haakjes moeten worden geescaped (bijv. door backslashes)
    in shells.  INTEGER mag ook -l TEKST zijn, wat resulteert in de
    lengte van TEKST.

en: 
    Exit status is 0 if EXPRESSION is neither null nor 0, 1 if EXPRESSION is null
    or 0, 2 if EXPRESSION is syntactically invalid, and 3 if an error occurred.
nl: 
    Afsluitstatus is 0 als EXPRESSIE noch leeg noch 0 is, 1 als EXPRESSIE leeg
    of 0 is, 2 als EXPRESSIE syntactisch ongeldig is, en 3 als er een fout optrad.

en: 
    Exit status is 0 if OK, 1 if minor problems, 2 if serious trouble.
nl: 
    Afsluitstatus is 0 indien OK, 1 bij kleine problemen, 2 bij serieuze problemen.

en: 
    FORMAT controls the output as in C printf.  Interpreted sequences are:
    
      \"      double quote
      \NNN    character with octal value NNN (1 to 3 digits)
      \\      backslash
nl: 
    OPMAAK controleert de uitvoer zoals met printf in de taal C.  Geïnterpreteerde
    sequenties zijn:
    
      \"      aanhalingsteken
      \NNN    karakter met octale waarde NNN (1 tot 3 cijfers)
      \\      backslash

en: 
    FORMAT controls the output.  The only valid option for the second form
    specifies Coordinated Universal Time.  Interpreted sequences are:
    
      %%   a literal %
      %a   locale's abbreviated weekday name (e.g., Sun)
nl: 
    OPMAAK controleert de uitvoer.  De enig geldige optie voor de tweede vorm
    specificeert de standaard wereldtijd.  Geïnterpreteerde tekenreeksen zijn:
    
      %%   het procentteken
      %a   de afkorting van de dag volgens de taalregio (bijv. zo)

en: 
    Handle the tty line connected to standard input.  Without arguments,
    prints baud rate, line discipline, and deviations from stty sane.  In
    settings, CHAR is taken literally, or coded as in ^c, 0x37, 0177 or
    127; special values ^- or undef used to disable special characters.
nl: 
    Gebruik de tty lijn verbonden met standaardinvoer.  Zonder argumenten,
    toon baudrate, regeldiscipline en afwijkingen van stty sane.  Bij het
    instellen wordt KAR letterlijk gebruikt, of gecodeerd als in ^c, 0x37,
    0177 of 127; speciale waarden ^- of undef worden gebruikt om speciale
    karakters inactief te maken.

en: 
    If -e is in effect, the following sequences are recognized:
    
      \0NNN   the character whose ASCII code is NNN (octal)
      \\     backslash
      \a     alert (BEL)
      \b     backspace
nl: 
    Bij -e, worden de volgende sequenties herkent en uitgevoerd:
    
      \0NNN   het karakter waarvan de ASCII code gelijk is aan NNN (octaal)
      \\     backslash
      \a     let op (BEL)
      \b     backspace

en: 
    If FILE is -, shred standard output.
    
    Delete FILE(s) if --remove (-u) is specified.  The default is not to remove
    the files because it is common to operate on device files like /dev/hda,
    and those files usually should not be removed.  When operating on regular
    files, most people use the --remove option.
nl: 
    Als BESTAND - is, shred dan standaarduitvoer
    
    Verwijder BESTAND(en) als --remove (-u) is gespecificeerd.  De standaard is het niet
    verwijderen van de bestanden omdat het gebruikelijk is dit op apparaatbestanden toe te
    passen, zoals /dev/hda, en die bestanden moeten meestal niet worden verwijderd.  Als het
    op gewone bestanden wordt toepast, dan is de --remove optie gebruikelijk.

en: 
    If FILE is not specified, use %s.  %s as FILE is common.
    If ARG1 ARG2 given, -m presumed: `am i' or `mom likes' are usual.
nl: 
    Als BESTAND niet gespecificeerd is, gebruik %s.  %s als BESTAND is algemeen.
    Als ARG1 ARG2 zijn gegeven, dan is -m bedoeld: `am i' or `mom likes' zijn gebruikelijk.

en: 
    If FILE is specified, read it to determine which colors to use for which
    file types and extensions.  Otherwise, a precompiled database is used.
    For details on the format of these files, run `dircolors --print-database'.
nl: 
    Indien BESTAND gegeven is, wordt dat gelezen om te bepalen welke kleuren voor
    bestanden en extensies gebruikt moeten worden.  Anders wordt een standaard
    database gebruikt.  Geef `dircolors --print-database' voor details over de
    opmaak van deze bestanden.

en: 
    If FIRST or INCREMENT is omitted, it defaults to 1.  That is, an
    omitted INCREMENT defaults to 1 even when LAST is smaller than FIRST.
    FIRST, INCREMENT, and LAST are interpreted as floating point values.
    INCREMENT is usually positive if FIRST is smaller than LAST, and
    INCREMENT is usually negative if FIRST is greater than LAST.
nl: 
    Als EERSTE of STAP zijn weggelaten, dan wordt 1 gebruikt. D.w.z. dat
    een weggelaten STAP ook 1 wordt zelfs als LAATSTE kleiner is dan EERSTE.
    EERSTE, STAP en LAATSTE worden geïnterpreteerd als drijvende komma
    waarden.  STAP is gewoonlijk positief als EERSTE kleiner is dan LAATSTE,
    en negatief als EERSTE kleiner is dan LAATSTE.

en: 
    If a FILE is -, copy again to standard output.
nl: 
    Als een BESTAND - is, kopieer dan nog eens naar standaarduitvoer.

en: 
    If first and second call formats both apply, the second format is assumed
    if the last operand begins with + or (if there are 2 operands) a digit.
    An OFFSET operand means -j OFFSET.  LABEL is the pseudo-address
    at first byte printed, incremented when dump is progressing.
    For OFFSET and LABEL, a 0x or 0X prefix indicates hexadecimal;
    suffixes may be . for octal and b for multiply by 512.
nl: 
    Als de eerste en tweede vorm van 'Gebruik' van toepassing is dan geldt de tweede
    vorm als de laatste operand met + begint of, bij twee operanden, een cijfer.
    Een OFFSET operand betekent -j OFFSET.  LABEL is het pseudo-adres
    bij het eerst getoonde byte en wordt opgehoogd tijdens de voortgang van de
    dump.  Voor OFFSET en LABEL, betekent een 0x of 0X voorvoegsel hexadecimaal;
    achtervoegsels mogen zijn . voor octaal en b voor vermenigvuldiging met 512.

en: 
    If no command is given, run ``${SHELL} -i'' (default: /bin/sh).
nl: 
    Als geen commando is gegeven, voer dan ``${SHELL} -i'' (standaard: /bin/sh) uit.

en: 
    If the first character of N (the number of bytes or lines) is a `+',
    print beginning with the Nth item from the start of each file, otherwise,
    print the last N items in the file.  N may have a multiplier suffix:
    b 512, k 1024, m 1024*1024.
nl: 
    Als het eerste karakter van N (het aantal bytes of regels) een `+' is,
    toon alles vanaf het Nde item vanaf de start van elk bestand, anders,
    toon de laatste N items in het bestand.  N mag een vermenigvuldigings-
    achtervoegsel hebben: b 512, k 1024, m 1024*1024.

en: 
    Input settings:
       [-]brkint     breaks cause an interrupt signal
       [-]icrnl      translate carriage return to newline
       [-]ignbrk     ignore break characters
       [-]igncr      ignore carriage return
nl: 
    Invoerinstellingen:
       [-]brkint     break geeft een interrupt-signal
       [-]icrnl      vertaal een 'carriage return' naar een nieuwregel
       [-]ignbrk     negeer break-karakters
       [-]igncr      negeer 'carriage return'

en: 
    Local settings:
       [-]crterase   echo erase characters as backspace-space-backspace
     * crtkill       kill all line by obeying the echoprt and echoe settings
     * -crtkill      kill all line by obeying the echoctl and echok settings
nl: 
    Locale instellingen:
       [-]crterase   echo erase-karakters als backspace-spatie-backspace
     * crtkill       verwijder de gehele regel door de echoprt en echoe instellingen
     * -crtkill      verwijder de gehele regel door de echoctl and echok instellingen

en: 
    N may have a multiplier suffix: b 512, k 1024, m 1024*1024.
nl: 
    N mag een achtervoegsel met vermenigvuldigingsfactor hebben:
       b 512, k 1024, m 1024*1024.

en: 
    NOTE: your shell may have its own version of %s, which usually supersedes
    the version described here.  Please refer to your shell's documentation
    for details about the options it supports.
nl: 
    OPMERKING: uw shell kan een eigen versie van %s hebben, die gewoonlijk
    prevaleert boven de hier beschreven versie.  Kijk in de documentatie van uw
    shell voor details over de ondersteunde opties.

en: 
    Note that if you use rm to remove a file, it is usually possible to recover
    the contents of that file.  If you want more assurance that the contents are
    truly unrecoverable, consider using shred.
nl: 
    Let op: bij gebruik van rm voor het verwijderen van een bestand, is het gewoonlijk
    mogelijk de inhoud van dat bestand te herstellen. Als u er zeker van wilt zijn dat
    de inhoud niet is te herstellen, gebruik dan shred.

en: 
    Note that the -d and -t options accept different time-date formats.
    
    If a FILE is -, touch standard output.
nl: 
    Merk op dat de -d en -t opties verschillende opmaken van tijd-datum accepteert.
    
    Als BESTAND is -, touch' standaarduitvoer.

en: 
    Optional - before SETTING indicates negation.  An * marks non-POSIX
    settings.  The underlying system defines which settings are available.
nl: 
    De optionele - voor INSTELLING betekent omkering (niet-).  Een * markeert
    niet-POSIX instellingen.  Het onderliggende systeem definieert welke
    instellingen beschikbaar zijn.

en: 
    Output settings:
     * bsN           backspace delay style, N in [0..1]
     * crN           carriage return delay style, N in [0..3]
     * ffN           form feed delay style, N in [0..1]
     * nlN           newline delay style, N in [0..1]
nl: 
    Uitvoerinstellingen:
     * bsN           backspace-vertragingsstijl, N is [0..1]
     * crN           'carriage return'-vertragingsstijl, N in [0..3]
     * ffN           'form feed'-vertragingsstijl, N in [0..1]
     * nlN           nieuweregel-vertragingsstijl, N in [0..1]

en: 
    Owner is unchanged if missing.  Group is unchanged if missing, but changed
    to login group if implied by a `:' following a symbolic OWNER.
    OWNER and GROUP may be numeric as well as symbolic.
nl: 
    De eigenaar is onveranderd als deze ontbreekt.  De groep is onveranderd als deze
    ontbreekt, behalve als de inlog groep impliciet is door een `:' die op een symbolische
    EIGENAAR volgt.  EIGENAAR en GROEP mogen numeriek zijn zowel als symbolisch.

en: 
    POS is F[.C][OPTS], where F is the field number and C the character position
    in the field; both are origin 1.  If neither -t nor -b is in effect, characters
    in a field are counted from the beginning of the preceding whitespace.  OPTS is
    one or more single-letter ordering options, which override global ordering
    options for that key.  If no key is given, use the entire line as the key.
    
    SIZE may be followed by the following multiplicative suffixes:
nl: 
    POS is F[.C][OPTS], waarin F een veldnummer is en C de tekenpositie in het veld;
    beiden beginnen bij 1.  Als de -t noch de -b optie is gebruikt dan worden de
    karakters in een veld geteld vanaf het begin van de voorafgaande witruimte.  OPTS
    bestaat uit één of meer enkele-letter opties voor het ordenen, die de globale ordening
    voor dat sleutelwoord overstijgen.  Indien geen sleutelwoord is gegeven dan wordt de
    hele regel gebruikt als sleutel.
    
    GROOTTE mag gevolgd woorden door de volgende vermenigvuldigingsachtervoegsels:

en: 
    Print the prime factors of all specified integer NUMBERs.  If no arguments
    are specified on the command line, they are read from standard input.
nl: 
    Toon de priemgetallen van alle gegeven NUMMERs. Als er geen
    argumenten gegeven zijn dan worden deze gelezen van standaardinvoer.

en: 
    Print the value of EXPRESSION to standard output.  A blank line below
    separates increasing precedence groups.  EXPRESSION may be:
    
      ARG1 | ARG2       ARG1 if it is neither null nor 0, otherwise ARG2
    
      ARG1 & ARG2       ARG1 if neither argument is null or 0, otherwise 0
nl: 
    Schrijf de waarde van EXPRESSIE naar standaarduitvoer.  Een onderstaand lege regel
    scheidt oplopende voorrang van groepen.  EXPRESSIE mag zijn:
    
      ARG1 | ARG2       ARG1 als deze niet leeg of 0 is, anders ARG2
    
      ARG1 & ARG2       ARG1 als beide argumenten niet leeg of 0 zijn, anders 0

en: 
    RADIX is d for decimal, o for octal, x for hexadecimal or n for none.
    BYTES is hexadecimal with 0x or 0X prefix, it is multiplied by 512
    with b suffix, by 1024 with k and by 1048576 with m.  Adding a z suffix to
    any type adds a display of printable characters to the end of each line
    of output.
nl: 
    RADIX is d voor decimaal, o voor octaal, x voor hexadecimaal of n voor geen.
    BYTES is hexadecimaal met het 0x of 0X voorvoegsel, het wordt vermenigvuldigd
    met 512 met b als achtervoegsel, door 1024 met k en door 1024x1024 met m.
    Een z achtervoegen aan ieder type voegt een hoeveelheid printbare karakters
    toe aan het eind van iedere regel uitvoer.

en: 
    Read standard input if FILE is -.  Each PATTERN may be:
nl: 
    Lees van standaardinvoer als BESTAND - is.  Elk PATROON mag zijn:

en: 
    Report bugs to <%s>.
nl: 
    Stuur foutrapportages aan <%s>;
    Meld fouten in de vertaling aan <vertaling@vrijschrift.nl>.

en: 
    SETs are specified as strings of characters.  Most represent themselves.
    Interpreted sequences are:
    
      \NNN            character with octal value NNN (1 to 3 octal digits)
      \\              backslash
      \a              audible BEL
      \b              backspace
      \f              form feed
      \n              new line
      \r              return
      \t              horizontal tab
nl: 
    SETs worden gespecificeerd als karakterreeksen.  De meesten vertegenwoordigen
    zichzelf. Geinterpreteerde sequencies zijn:
    
      \NNN            karakter met octale waarde NNN (1 tot 3 octale cijfers)
      \\              backslash
      \a              hoorbare BEL
      \b              backspace
      \f              form feed
      \n              nieuweregel
      \r              return
      \t              horizontale tab

en: 
    SIGNAL may be a signal name like `HUP', or a signal number like `1',
    or an exit status of a process terminated by a signal.
    PID is an integer; if negative it identifies a process group.
nl: 
    SIGNAAL mag een signaalnaam zoals `HUP' zijn, of een signaalnummer zoals `1',
    of een afsluitstatus van een proces beëindigd door een signaal.
    PID is een geheel getal; als het negatief is dan geeft het een procesgroep aan.

en: 
    SIZE is a number.  For TYPE in doux, SIZE may also be C for
    sizeof(char), S for sizeof(short), I for sizeof(int) or L for
    sizeof(long).  If TYPE is f, SIZE may also be F for sizeof(float), D
    for sizeof(double) or L for sizeof(long double).
nl: 
    AANT is een getal.  Voor TYPE in doux, AANT mag ook zijn C voor
    sizeof(char), S voor sizeof(short), I voor sizeof(int) of L voor
    sizeof(long).  Als TYPE f is, AANT mag ook F zijn voor sizeof(float).
    D voor sizeof(double) of L voor sizeof(long double).
    sizeof() is een machine afhankelijke functie die de lengte in bytes van
    de betrokken eenheid teruggeeft.

en: 
    SIZE may be (or may be an integer optionally followed by) one of following:
    kB 1000, K 1024, MB 1000*1000, M 1024*1024, and so on for G, T, P, E, Z, Y.
nl: 
    SIZE mag zijn (of mag een geheel getal zijn eventueel gevolgd door) één van de volgende:
    kB 1000, K 1024, MB 1000*1000, M 1024*1024, enzovoort voor G, T, P, E, Z, Y.

en: 
    SIZE may have a multiplier suffix: b for 512, k for 1K, m for 1 Meg.
nl: 
    N mag worden gevolgd door: b voor 512, k voor 1K, m voor 1 Meg.

en: 
    Sending a %s signal to a running `dd' process makes it
    print I/O statistics to standard error and then resume copying.
    
      $ dd if=/dev/zero of=/dev/null& pid=$!
      $ kill -%s $pid; sleep 1; kill $pid
      18335302+0 records in
      18335302+0 records out
      9387674624 bytes (9.4 GB) copied, 34.6279 seconds, 271 MB/s
    
    Options are:
nl: 
    Het zenden van een %s signaal naar een werkend `dd' proces zorgt er voor
    dat I/O statistieken naar standaardfoutuitvoer gaan en daarna gaat het kopiëren door.
    
      $ dd if=/dev/zero of=/dev/null& pid=$!
      $ kill -%s $pid; sleep 1; kill $pid
      10899206+0 records in
      10899206+0 records uit
      9387674624 bytes (9.4 GB) gekopieerd, 34.6279 seconden, 271 MB/s
    
    Opties zijn:

en: 
    Special characters:
     * dsusp CHAR    CHAR will send a terminal stop signal once input flushed
       eof CHAR      CHAR will send an end of file (terminate the input)
       eol CHAR      CHAR will end the line
nl: 
    Speciale karakters:
     * dsusp KAR    KAR zendt een terminal stop signaal nadat invoer verwijderd is
       eof KAR      KAR zendt een einde van bestand (beëindig de invoer)
       eol KAR      KAR beëindigt de regel

en: 
    Special settings:
      N             set the input and output speeds to N bauds
     * cols N        tell the kernel that the terminal has N columns
     * columns N     same as cols N
nl: 
    Speciale instellingen:
      N              zet de invoer- en uitvoersnelheid naar N bits per seconde
     * cols N        laat de kernel weten dat de terminal N kolummen heeft
     * columns N     zelfde als cols N

en: 
    TYPE is made up of one or more of these specifications:
    
      a          named character, ignoring high-order bit
      c          ASCII character or backslash escape
nl: 
    TYPE wordt aangeduid door één of meer van de volgende specificaties:
    
      a          genoemd karakter
      c          ASCII karakter of backslash escape

en: 
    The backup suffix is `~', unless set with --suffix or SIMPLE_BACKUP_SUFFIX.
    The version control method may be selected via the --backup option or through
    the VERSION_CONTROL environment variable.  Here are the values:
nl: 
    Het reservekopie-achtervoegsel is `~', tenzij ingesteld met --suffix of
    SIMPLE_BACKUP_SUFFIX.  De versiecontrolemethode mag worden ingesteld met de optie
    --backup of door de omgevingsvariabele VERSION_CONTROL. Mogelijke waarden zijn:

en: 
    The data are encoded as described for the base64 alphabet in RFC 3548.
    When decoding, the input may contain newlines in addition to the bytes of
    the formal base64 alphabet.  Use --ignore-garbage to attempt to recover
    from any other non-alphabet bytes in the encoded stream.
nl: 
    De gegevens zijn gecodeerd in het base64-alfabet zoals beschreven in RFC 3548.
    Bij decodering mag de invoer naast de formele karakters van het base64-alfabet
    ook nog nieuweregel-karakters bevatten. Met --ignore-garbage kunt u proberen
    over andere dan deze karakters in de gecodeerde stroom bytes te stappen.

en: 
    The following two options are useful only when verifying checksums:
          --status            don't output anything, status code shows success
      -w, --warn              warn about improperly formatted checksum lines
nl: 
    De volgende twee opties zijn alleen bruikbaar bij het controleren van controlesommen:
          --status            stuur niets naar de uitvoer, de statuscode laat gelukt zien
      -w, --warn              waarschuw bij verkeerd opgemaakte regels met controlesommen

en: 
    The sums are computed as described in %s.  When checking, the input
    should be a former output of this program.  The default mode is to print
    a line with checksum, a character indicating type (`*' for binary, ` ' for
    text), and name for each FILE.
nl: 
    De sommen zijn berekend zoals beschreven in %s.  Bij het controleren
    moet de invoer voormalig uitvoer van dit programma zijn.  De standaard modus is
    een regel tonen met een controlesom, een karakter die het type aangeeft
    (`*' voor binair, ` ' voor tekst), en de naam voor elk BESTAND.

en: 
    The valid format sequences for files (without --file-system):
    
      %a   Access rights in octal
      %A   Access rights in human readable form
      %b   Number of blocks allocated (see %B)
      %B   The size in bytes of each block reported by %b
nl: 
    De geldige opmaakspecificaties voor bestanden (zonder --filesystem):
    
      %a   Toegangsrechten in octale vorm
      %A   Toegangsrechten in leesbare vorm
      %b   Aantal toegewezen blokken (zie %B)
      %B   De grootte in bytes van elk blok gerapporteerd door %b

en: 
    This is free software.  You may redistribute copies of it under the terms of
    the GNU General Public License <http://www.gnu.org/licenses/gpl.html>.
    There is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
nl: 
    Dit is vrije programmatuur. Het mag gecopiëerd worden onder de voorwaarden
    in de GNU General Public License <http://www.gnu.org/licenses/gpl.html>.
    Er is GEEN GARANTIE, voor zover de wet dit toestaat.

en: 
    To remove a file whose name starts with a `-', for example `-foo',
    use one of these commands:
      %s -- -foo
    
      %s ./-foo
nl: 
    Om een bestand te verwijderen dat begint met een `-', bij voorbeeld `-foo',
    gebruik één van deze commando's:
      %s -- -foo
    
      %s ./-foo

en: 
    Traditional format specifications may be intermixed; they accumulate:
      -a   same as -t a,  select named characters, ignoring high-order bit
      -b   same as -t o1, select octal bytes
      -c   same as -t c,  select ASCII characters or backslash escapes
      -d   same as -t u2, select unsigned decimal 2-byte units
nl: 
    Traditionele opmaakspecificatie mag gemixt worden; zij tellen op:
      -a   zoals -t a,  selecteer benoemde karakters, hoogste bit genegeerd
      -b   zoals -t o1, selecteer octale bytes
      -c   zoals -t c,  selecteer ASCII karakters of 'backslash escapes'
      -d   zoals -t u2, selecteer decimale getallen zonder teken 2-bytes eenheden

en: 
    Translation occurs if -d is not given and both SET1 and SET2 appear.
    -t may be used only when translating.  SET2 is extended to length of
    SET1 by repeating its last character as necessary.
nl: 
    Vertaling treedt op als -d niet gegeven is en SET1 en SET2 beide voorkomen.
    -t mag alleen gebruikt worden bij vertaling.  SET2 zal, indien nodig, verlengd
    worden tot de lengte van SET1 door herhaling van het laatste karakter.

en: 
    Unless -t CHAR is given, leading blanks separate fields and are ignored,
    else fields are separated by CHAR.  Any FIELD is a field number counted
    from 1.  FORMAT is one or more comma or blank separated specifications,
    each being `FILENUM.FIELD' or `0'.  Default FORMAT outputs the join field,
    the remaining fields from FILE1, the remaining fields from FILE2, all
    separated by CHAR.
    
    Important: FILE1 and FILE2 must be sorted on the join fields.
    E.g., use `sort -k 1b,1' if `join' has no options.
nl: 
    Tenzij -t KAR aanwezig is, is voorloop witruimte de scheiding en wordt verder genegeerd,
    anders zijn velden gescheiden door KAR.  Elk VELD heeft een veldnummer beginnend
    bij 1.  OPMAAK is een of meer komma- of spatie(s)gescheiden specificaties,
    elk bestaat uit `NUMMER.VELD' of `0'.  Standaard OPMAAK voert het samenvoegveld
    uit, dan de overblijvende velden uit BESTAND1, de overblijvende velden uit BESTAND2,
    alles gescheiden door KAR.
    
    Belangrijk: BESTAND1 en BESTAND2 moeten gesorteerd zijn op de samenvoegvelden.

en: 
    Use one, and only one of -b, -c or -f.  Each LIST is made up of one
    range, or many ranges separated by commas.  Selected input is written
    in the same order that it is read, and is written exactly once.
nl: 
    Gebruik één en slechts één van -b, -c of -f.  Elke LIJST bestaat uit één
    of meer reeksen gescheiden door komma's.  De geselecteerde invoer wordt
    weggeschreven in dezelfde volgorde als bij lezen en slechts precies één keer.

en: 
    With no FILE or if FILE is -, read Standard Input.  `-F /' by default.
nl: 
    Zonder BESTAND of wanneer BESTAND - is, lees van standaardinvoer.  `-F /' is standaard.

en: 
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
nl: 
    Zonder BESTAND, of als BESTAND - is, lees dan van standaardinvoer.

en: 
    With no options, produce three-column output.  Column one contains
    lines unique to FILE1, column two contains lines unique to FILE2,
    and column three contains lines common to both files.
nl: 
    Zonder opties, toon drie-kolommen.  Kolom een bevat
    regels uniek in BESTAND1, kolom twee bevat regels uniek in BESTAND2,
    en kolom drie bevat regels die gelijk zijn in beide bestanden.

en: 
    Without any OPTION, print some useful set of identified information.
nl: 
    Zonder enige OPTIE, toon een bruikbare set van identificatie-informatie.

en: 
    Write an unambiguous representation, octal bytes by default,
    of FILE to standard output.  With more than one FILE argument,
    concatenate them in the listed order to form the input.
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
nl: 
    Schrijf een eenduidige representatie, standaard is octale bytes,
    van BESTAND naar standaarduitvoer.  Met meer dan één BESTAND argument,
    plak ze aan elkaar in de gegeven volgorde om de invoer te vormen.
    Zonder BESTAND, of wanneer BESTAND is -, lees van standaardinvoer.

en:                     separate columns by STRING,
                        without -S: Default separator <TAB> with -J and <space>
                        otherwise (same as -S" "), no effect on column options
      -t, --omit-header  omit page headers and trailers
nl:                     kolommen door TEKST scheiden,
                        zonder -S: Standaard scheidingsteken is <TAB> met -J en anders
                        spatie (zoals -S" "), geen invloed op kolom opties
      -t, --omit-header laat paginakoppen en -voeten weg

en:       --backup[=CONTROL]       make a backup of each existing destination file
      -b                           like --backup but does not accept an argument
      -f, --force                  do not prompt before overwriting
      -i, --interactive            prompt before overwrite
nl:       --backup[=CONTROL]       maak een reservekopie van ieder bestaand
                                     bestemmingsbestand
      -b                           zoals --backup maar zonder argument
      -f, --force                  geen vraag stellen bij overschrijven
      -i, --interactive            vraag toestemming alvorens te overschrijven

en:       --backup[=CONTROL]      make a backup of each existing destination file
      -b                          like --backup but does not accept an argument
      -d, -F, --directory         allow the superuser to attempt to hard link
                                    directories (note: will probably fail due to
                                    system restrictions, even for the superuser)
      -f, --force                 remove existing destination files
nl:       --backup[=CONTROL]      maak een reservekopie van elk bestaand bestemmingsbestand
      -b                          zoals --backup maar geen argument toegestaan
      -d, -F, --directory         sta de systeembeheerder toe een harde koppeling te maken
                                    naar mappen (Opmerking: zal waarschijnlijk niet lukken
                                    vanwege systeembeperkingen, zelfs niet voor de
                                    systeembeheerder)
      -f, --force                 verwijder de bestaande bestemmingsbestanden

en:       --backup[=CONTROL]  make a backup of each existing destination file
      -b                  like --backup but does not accept an argument
      -c                  (ignored)
      -d, --directory     treat all arguments as directory names; create all
                            components of the specified directories
nl:       --backup[=CONTROL] maak een reserve bestand van elk bestaand bestemmingsbestand
      -b                  zoals --backup maar accepteert geen argument
      -c                  (genegeerd)
      -d, --directory     behandel alle argumenten als mapnamen; maak alle
                            componenten aan van de gespecificeerde mappen

en:       --block-size=SIZE      use SIZE-byte blocks
      -B, --ignore-backups       do not list implied entries ending with ~
      -c                         with -lt: sort by, and show, ctime (time of last
                                   modification of file status information)
                                   with -l: show ctime and sort by name
                                   otherwise: sort by ctime
nl:       --block-size=GROOTTE   gebruik blokken met GROOTTE voor aantal bytes per blok 
      -B, --ignore-backups       laat geen namen zien die eindigen op ~
      -c                         met -lt: sorteer op en toon 'ctime'(tijd van de
                                   laatste wijziging van de statusinformatie)
                                   met -l: toon 'ctime' en sorteer op naam
                                   anders: sorteer op 'ctime'

en:       --complement        complement the set of selected bytes, characters
                                or fields.
nl:       --complement        complementeer de set van geselecteerde bytes, karakters
                                of velden.

en:       --files0-from=F    read input from the files specified by
                               NUL-terminated names in file F
      -L, --max-line-length  print the length of the longest line
      -w, --words            print the word counts
nl:       --files0-from=F    lees invoer uit de gespecificeerde bestanden in
                               bestand F; NUL-beëindigde bestandsnamen
      -L, --max-line-length  toon de lengte van de langste regel
      -w, --words            toon het aantal woorden

en:       --files0-from=F   summarize disk usage of the NUL-terminated file
                              names specified in file F
      -H                    like --si, but also evokes a warning; will soon
                              change to be equivalent to --dereference-args (-D)
      -h, --human-readable  print sizes in human readable format (e.g., 1K 234M 2G)
          --si              like -h, but use powers of 1000 not 1024
nl:       --files0-from=F   vat het schijfgebruik samen van de op een NUL eindigende 
                              bestandsnamen gespecificeerd in bestand F
      -H                    zoals --si, echter er komt ook een waarschuwing; verandert
                            spoedig in --dereference-args (-D)
      -h, --human-readable  toon grootte in gemakkelijk leesbare vorm (bijv. 1K 234M 2G)
          --si              zoals -h, echter gebruikt machten van 1000 niet 1024

en:       --from=CURRENT_OWNER:CURRENT_GROUP
                             change the owner and/or group of each file only if
                             its current owner and/or group match those specified
                             here.  Either may be omitted, in which case a match
                             is not required for the omitted attribute.
nl:       --from=HUIDIGE_EIGENAAR:HUIDIGE_GROEP
                             verander de eigenaar en/of groep van ieder bestand alleen als
                             de huidige eigenaar en/of groep overeenkomt met de hier
                             gespecificeerde.  Eén van beide mag weggelaten, dan is een
                             overeenkomst met het weggelaten deel niet vereist.

en:       --group-directories-first
                                 group directories before files
nl:       --group-directories-first
                                 groepeer mappen voor bestanden

en:       --help            Display this help and exit.
          --version         Output version information and exit.
nl:       --help            Toon deze help en beëindig programma
          --version         Toon versie-informatie en beëindig programma

en:       --help     display this help and exit
nl:       --help     toon deze helptekst en beëindig programma

en:       --indicator-style=WORD  append indicator with style WORD to entry names:
                                   none (default), slash (-p),
                                   file-type (--file-type), classify (-F)
      -i, --inode                print the index number of each file
      -I, --ignore=PATTERN       do not list implied entries matching shell PATTERN
      -k                         like --block-size=1K
nl:       --indicator-style=WOORD  voeg indicator met stijl WOORD achter namen in map:
                                    WOORD is none (standaard), slash (-p),
                                    file-type (--file-type) of classify (-F)
      -i, --inode                 met -l, toon het indexnummer van elk bestand
      -I, --ignore=PATROON        laat de namen in map niet zien die overeenkomen met PATROON
      -k                          zoals --block-size=1K

en:       --lookup      attempt to canonicalize hostnames via DNS
      -m                only hostname and user associated with stdin
      -p, --process     print active processes spawned by init
nl:       --lookup      probeer de echte hostnamen te vinden via DNS
      -m                alleen de hostnaam en gebruiker verbonden met standaardinvoer
      -p, --process     toon de actieve processen gestart door init

en:       --no-preserve-root  do not treat `/' specially
          --preserve-root   do not remove `/' (default)
      -r, -R, --recursive   remove directories and their contents recursively
      -v, --verbose         explain what is being done
nl:       --no-preserve-root  behandel de `/'-map niet apart
          --preserve-root    de `/'-map niet verwijderen (de standaard)
      -r, -R, --recursive    verwijder mappen en de inhoud van alle onderliggende mappen
      -v, --verbose          laat zien wat er gedaan wordt

en:       --no-preserve-root  do not treat `/' specially (the default)
          --preserve-root     fail to operate recursively on `/'
nl:       --no-preserve-root  behandel `/' niet speciaal (de standaard)
          --preserve-root     de `/' niet recursief behandelen

en:       --no-preserve-root  do not treat `/' specially (the default)
          --preserve-root    fail to operate recursively on `/'
nl:       --no-preserve-root  behandel `/' niet speciaal (de standaard)
          --preserve-root     de `/' niet recursief behandelen

en:       --no-preserve=ATTR_LIST  don't preserve the specified attributes
          --parents                use full source file name under DIRECTORY
nl:       --no-preserve=ATTR_LIST  handhaaf de gespecificeerde attributen niet
          --parents                gebruik volledige naam van bronbestand onder MAP

en:       --one-file-system  when removing a hierarchy recursively, skip any
                              directory that is on a file system different from
                              that of the corresponding command line argument
nl:       --one-file-system  bij het recursief verwijderen van een hiërarchie moet elke
                              map overgeslagen worden die zich op een ander bestandssysteem
                              bevindt dan die van het bijbehorende argument op de commandoregel

en:       --pid=PID            with -f, terminate after process ID, PID dies
      -q, --quiet, --silent    never output headers giving file names
      -s, --sleep-interval=S   with -f, sleep for approximately S seconds
                               (default 1.0) between iterations.
      -v, --verbose            always output headers giving file names
nl:       --pid=PID            met -f, beëindig nadat process-ID, PID, stopt
      -q, --quiet, --silent    geen uitvoerkoppen met bestandsnamen
      -s, --sleep-interval=S   met -f, slaap ongeveer S seconden
                               (standaard 1.0) tussen iteraties.
      -v, --verbose            altijd uitvoerkoppen met bestandsnamen

en:       --retry              keep trying to open a file even if it is
                               inaccessible when tail starts or if it becomes
                               inaccessible later; useful when following by name,
                               i.e., with --follow=name
      -c, --bytes=N            output the last N bytes; alternatively, use +N to
                               output bytes starting with the Nth of each file
nl:       --retry              blijf het openen van een bestand proberen zelfs als het
                               niet toegankelijk is als tail start of als het later
                               niet toegankelijk is; alleen bruikbaar bij volgen bij
                               naam , d.w.z. met --follow=name
      -c, --bytes=N            toon de laatste N bytes; alternatief, gebruik +N om
                               de bytes te tonen vanaf de Nde van elk bestand

en:       --rfc-3339=TIMESPEC   output date and time in RFC 3339 format.
                                TIMESPEC=`date', `seconds', or `ns' for
                                date and time to the indicated precision.
                                Date and time components are separated by
                                a single space: 2006-08-07 12:34:56-06:00
      -s, --set=STRING          set time described by STRING
      -u, --utc, --universal    print or set Coordinated Universal Time
nl:       --rfc-3339=TIJDSPEC    toon de datum en tijd in RFC 3339 formaat.
                                 TIJDSPEC=`date', `seconds', of `ns' voor
                                 datum en tijd in de aangegeven precisie.
                                 De datum en tijd component zijn gescheiden
                                 door één spatie: 2006-08-07 12:34:56-06:00
      -s, --set=TIJD             zet de tijd beschreven door TIJD
      -u, --utc, --universal     toon of zet de tijd in standaard wereldtijd

en:       --sparse=WHEN            control creation of sparse files
          --strip-trailing-slashes  remove any trailing slashes from each SOURCE
                                     argument
nl:       --sparse=WHEN            controle over het aanmaken van schaarse bestanden
          --strip-trailing-slashes  verwijder schuine strepen achteraan in elk BRON-
                                     argument

en:       --strip-trailing-slashes  remove any trailing slashes from each SOURCE
                                     argument
      -S, --suffix=SUFFIX          override the usual backup suffix
nl:       --strip-trailing-slashes  verwijder eventuele achtergevoegde slashes
                                     (schuine strepen) uit elk BRON argument
      -S, --suffix=SUFFIX           overschrijf het gebruikelijke achtervoegsel voor een
                                     reservebestand

en:       --time            show time of the last modification of any file in the
                              directory, or any of its subdirectories
          --time=WORD       show time as WORD instead of modification time:
                              atime, access, use, ctime or status
          --time-style=STYLE  show times using style STYLE:
                              full-iso, long-iso, iso, +FORMAT
                              FORMAT is interpreted like `date'
nl:       --time            toon de tijd van de laatste wijziging van alle bestanden in de
                              map, of alle submappen
          --time=TEKST      toon tijd volgens TEKST in plaats van modificatietijd:
                              TEKST is atime, access, use, ctime of status
          --time-style=STIJL  toon tijden volgens de stijl STIJL:
                              STIJL is full-iso, long-iso, iso of +FORMAT
                              FORMAT is geïnterpreteerd zoals in `date'

en:       --time-style=STYLE     with -l, show times using style STYLE:
                                 full-iso, long-iso, iso, locale, +FORMAT.
                                 FORMAT is interpreted like `date'; if FORMAT is
                                 FORMAT1<newline>FORMAT2, FORMAT1 applies to
                                 non-recent files and FORMAT2 to recent files;
                                 if STYLE is prefixed with `posix-', STYLE
                                 takes effect only outside the POSIX locale
nl:       --time-style=STIJL     met -l toon tijden volgens de stijl STIJL:
                                 full-iso, long-iso, iso, locale, +OPMAAK
                                 OPMAAK wordt geïnterpreteerd zoals `date'; als OPMAAK is als
                                 OPMAAK1<newline>OPMAAK2, dan geldt OPMAAK1 voor niet-
                                 recente bestanden en OPMAAK2 voor recente bestanden;
                                 als STIJL `posix-' als voorvoegsel heeft, dan heeft STIJL
                                 alleen effect buiten de POSIX taalregio

en:       --verbose           print a diagnostic to standard error just
                                before each output file is opened
nl:       --verbose           print de status naar standaardfoutuitvoer vlak
                                voor elk uitvoerbestand wordt geopend

en:       --version  output version information and exit
nl:       --version  toon versie-informatie en beëindig programma

en:      Size   Used  Avail Use%%
nl:      Grtte  Gebr  Besch Geb%%

en:     Inodes   IUsed   IFree IUse%%
nl:     Inodes   IGebr   IVrij IGeb%%

en:     Size  Used Avail Use%%
nl:     Grtte Gebr Besch Geb%%

en:    -evenp        same as -parenb cs8
     * [-]lcase      same as xcase iuclc olcuc
       litout        same as -parenb -istrip -opost cs8
       -litout       same as parenb istrip opost cs7
       nl            same as -icrnl -onlcr
       -nl           same as icrnl -inlcr -igncr onlcr -ocrnl -onlret
nl:    -evenp        zelfde als -parenb cs8
     * [-]lcase      zelfde als xcase iuclc olcuc
       litout        zelfde als -parenb -istrip -opost cs8
       -litout       zelfde als parenb istrip opost cs7
       nl            zelfde als -icrnl -onlcr
       -nl           zelfde als icrnl -inlcr -igncr onlcr -ocrnl -onlret

en:    [-]cstopb     use two stop bits per character (one with `-')
       [-]hup        send a hangup signal when the last process closes the tty
       [-]hupcl      same as [-]hup
       [-]parenb     generate parity bit in output and expect parity bit in input
       [-]parodd     set odd parity (even with `-')
nl:   [-]cstopb     gebruik twee stop bits per karakter (een met `-')
      [-]hup        stuur een `hang op' signaal wanneer het laatste proces 
                    de tty sluit
      [-]hupcl      zelfde als [-]hup
      [-]parenb     genereer pariteitsbit in uitvoer en 
                    verwacht pariteitsbit in invoer
      [-]parodd     zet oneven pariteit aan (even met `-')

en:    [-]ignpar     ignore characters with parity errors
     * [-]imaxbel    beep and do not flush a full input buffer on a character
       [-]inlcr      translate newline to carriage return
       [-]inpck      enable input parity checking
       [-]istrip     clear high (8th) bit of input characters
nl:    [-]ignpar     negeer karakters met een pariteitsfout
     * [-]imaxbel    geef een piep en leeg een volle invoerbuffer niet bij een karakter
       [-]inlcr      vertaal een nieuwregel naar 'carriage return'
       [-]inpck      zet controle op invoerpariteit aan
       [-]istrip     zet het hoogste (8ste) bit op nul van invoerkarakters

en:    [-]isig       enable interrupt, quit, and suspend special characters
       [-]noflsh     disable flushing after interrupt and quit special characters
     * [-]prterase   same as [-]echoprt
     * [-]tostop     stop background jobs that try to write to the terminal
     * [-]xcase      with icanon, escape with `\' for uppercase characters
nl:    [-]isig       zet speciale karakters voor interrupt, quit, en suspend aan
       [-]noflsh     zet het legen van de buffer na interrupt en quit speciale karakters uit
     * [-]prterase   zelfde als [-]echoprt
     * [-]tostop     stop actergrondjobs die naar de terminal proberen te schrijven
     * [-]xcase      met icanon, escape met `\' voor hoofdletters

en:    cooked        same as brkint ignpar istrip icrnl ixon opost isig
                     icanon, eof and eol characters to their default values
       -cooked       same as raw
       crt           same as echoe echoctl echoke
nl:    cooked        zelfde als brkint ignpar istrip icrnl ixon opost isig
                     icanon, eof en eol karakters op hun standaard waarden
       -cooked       zelfde als raw
       crt           zelfde als echoe echoctl echoke

en:    dec           same as echoe echoctl echoke -ixany intr ^c erase 0177
                     kill ^u
     * [-]decctlq    same as [-]ixany
       ek            erase and kill characters to their default values
       evenp         same as parenb -parodd cs7
nl:    dec           zelfde als echoe echoctl echoke -ixany intr ^c erase 0177
                     kill ^u
     * [-]decctlq    zelfde als [-]ixany
       ek            erase en kill karakters op hun standaard waarden
       evenp         zelfde als parenb -parodd cs7

en:    ispeed N      set the input speed to N
     * line N        use line discipline N
       min N         with -icanon, set N characters minimum for a completed read
       ospeed N      set the output speed to N
nl:    ispeed N      zet de invoersnelheid naar N
     * line N        gebruik regeldiscipline N
       min N         met -icanon, zet N karakters minimum voor een complete leesopdracht
       ospeed N      zet de uitvoersnelheid naar N

en:    oddp          same as parenb parodd cs7
       -oddp         same as -parenb cs8
       [-]parity     same as [-]evenp
       pass8         same as -parenb -istrip cs8
       -pass8        same as parenb istrip cs7
nl:    oddp          zelfde als parenb parodd cs7
       -oddp         zelfde als -parenb cs8
       [-]parity     zelfde als [-]evenp
       pass8         zelfde als -parenb -istrip cs8
       -pass8        zelfde als parenb istrip cs7

en:    raw           same as -ignbrk -brkint -ignpar -parmrk -inpck -istrip
                     -inlcr -igncr -icrnl  -ixon  -ixoff  -iuclc  -ixany
                     -imaxbel -opost -isig -icanon -xcase min 1 time 0
       -raw          same as cooked
nl:    raw           zelfde als -ignbrk -brkint -ignpar -parmrk -inpck -istrip
                     -inlcr -igncr -icrnl  -ixon  -ixoff  -iuclc  -ixany
                     -imaxbel -opost -isig -icanon -xcase min 1 time 0
       -raw          zelfde als cooked

en:    sane          same as cread -ignbrk brkint -inlcr -igncr icrnl -iutf8
                     -ixoff -iuclc -ixany imaxbel opost -olcuc -ocrnl onlcr
                     -onocr -onlret -ofill -ofdel nl0 cr0 tab0 bs0 vt0 ff0
                     isig icanon iexten echo echoe echok -echonl -noflsh
                     -xcase -tostop -echoprt echoctl echoke, all special
                     characters to their default values.
nl:    sane          zelfde als cread -ignbrk brkint -inlcr -igncr icrnl
                     -ixoff -iuclc -ixany imaxbel opost -olcuc -ocrnl onlcr
                     -onocr -onlret -ofill -ofdel nl0 cr0 tab0 bs0 vt0 ff0
                     isig icanon iexten echo echoe echok -echonl -noflsh
                     -xcase -tostop -echoprt echoctl echoke, alle speciale
                     karakters op hun standaard waarden.

en:    stop CHAR     CHAR will stop the output
       susp CHAR     CHAR will send a terminal stop signal
     * swtch CHAR    CHAR will switch to a different shell layer
     * werase CHAR   CHAR will erase the last word typed
nl:    stop KAR     KAR stopt de uitvoer
       susp KAR     KAR zendt een terminal-stop-signaal
     * swtch KAR    KAR schakelt naar een andere shell-laag
     * werase KAR   KAR verwijdert het laatst getypte woord

en:   %%      a single %
      %b      ARGUMENT as a string with `\' escapes interpreted,
              except that octal escapes are of the form \0 or \0NNN
    
    and all C format specifications ending with one of diouxXfeEgGcs, with
    ARGUMENTs converted to proper type first.  Variable widths are handled.
nl:   %%      een enkele %
      %b      ARGUMENT is tekenreeks met `\' escapes geïnterpreteerd,
              behalve dat octale escapes van de vorm \0 of \0NNN zijn
    
    en alle C opmaakspecificaties die eindigen met één uit diouxXfeEgGcs, met
    ARGUMENTen eerst geconverteerd naar het juiste type.  Variabele breedte
    wordt behandeld.

en:   %A   locale's full weekday name (e.g., Sunday)
      %b   locale's abbreviated month name (e.g., Jan)
      %B   locale's full month name (e.g., January)
      %c   locale's date and time (e.g., Thu Mar  3 23:05:25 2005)
nl:   %A   de volledige naam van dag in de week volgens de taalregio, (bijv. zondag)
      %b   de afgekorte naam van de maand volgens de lokalisatie (bijv. jan)
      %B   de volledige naam van de maand volgens de lokalisatie (bijv. januari)
      %c   de datum/tijd volgens de lokalisatie (bijv. za 01 okt 2005 16:57:09 CEST)

en:   %C   century; like %Y, except omit last two digits (e.g., 21)
      %d   day of month (e.g, 01)
      %D   date; same as %m/%d/%y
      %e   day of month, space padded; same as %_d
nl:   %C   eeuw: zoals %Y, maar`laat de laatste twee cijfers weg (bijv. 21) 
      %d   dag in de maand (bijv. 01)
      %D   datum: zelfde als %m/%d/%y
      %e   dag in de maand, met voorloopspatie: zelfde als %_d

en:   %F   full date; same as %Y-%m-%d
      %g   last two digits of year of ISO week number (see %G)
      %G   year of ISO week number (see %V); normally useful only with %V
nl:   %F   volledige datum: zelfde als %Y-%m-%d
      %g   de laatste twee cijfers van het jaar van het ISO-weeknummer (zie %G)
      %G   het jaar van het ISO-weeknummer (zie %V); gewoonlijk alleen bruikbaar met %V

en:   %S   second (00..60)
      %t   a tab
      %T   time; same as %H:%M:%S
      %u   day of week (1..7); 1 is Monday
nl:   %S   seconde (00..60)
      %t   een horizontale tab
      %T   tijd, zelfde als %H:%M:%S
      %u   dag van de week (1..7); 1 duidt maandag aan

en:   %U   week number of year, with Sunday as first day of week (00..53)
      %V   ISO week number, with Monday as first day of week (01..53)
      %w   day of week (0..6); 0 is Sunday
      %W   week number of year, with Monday as first day of week (00..53)
nl:   %U   weeknummer in het jaar, met zondag als eerste dag van de week (00..53)
      %V   ISO-weeknummer, met maandag als eerste dag van de week (01..53)
      %w   dag in de week (0..6);  0 geeft zondag aan
      %W   weeknummer in het jaar, met maandag als eerste dag in de week (00..53)

en:   %d   Device number in decimal
      %D   Device number in hex
      %f   Raw mode in hex
      %F   File type
      %g   Group ID of owner
      %G   Group name of owner
nl:   %d   Apparaatnummer in decimaal
      %D   Apparaatnummer in hex
      %f   Raw modus in hex
      %F   Bestandstype
      %g   Groeps-ID van gebruiker
      %G   Groepsnaam van gebruiker

en:   %h   Number of hard links
      %i   Inode number
      %n   File name
      %N   Quoted file name with dereference if symbolic link
      %o   I/O block size
      %s   Total size, in bytes
      %t   Major device type in hex
      %T   Minor device type in hex
nl:   %h   Aantal harde koppelingen
      %i   Inode-nummer
      %n   Bestandsnaam
      %N   Aangehaalde bestandsnaam met 'dereference' indien een symbolische koppeling
      %o   IO-blokgrootte
      %s   Totale grootte, in bytes
      %t   Hoofdapparaattype in hex
      %T   Onderapparaattype in hex

en:   %h   same as %b
      %H   hour (00..23)
      %I   hour (01..12)
      %j   day of year (001..366)
nl:   %h   zelfde als %b
      %H   uur (00..23)
      %I   uur (01..12)
      %j   dag in het jaar (001..366)

en:   %i   File System ID in hex
      %l   Maximum length of filenames
      %n   File name
      %s   Block size (for faster transfers)
      %S   Fundamental block size (for block counts)
      %t   Type in hex
      %T   Type in human readable form
nl:   %i   Bestandssysteem-id in hex
      %l   Maximale lengte van bestandsnamen
      %n   Bestandsnaam
      %s   Optimale grootte van transportblok
      %S   Fundamentele blokgrootte (voor aantal blokken)
      %t   Type in hex
      %T   Type in leesbare vorm

en:   %k   hour ( 0..23)
      %l   hour ( 1..12)
      %m   month (01..12)
      %M   minute (00..59)
nl:   %k   uur ( 0..23)
      %l   uur ( 1..12)
      %m   maand (01..12)
      %M   minuut (00..59)

en:   %n   a newline
      %N   nanoseconds (000000000..999999999)
      %p   locale's equivalent of either AM or PM; blank if not known
      %P   like %p, but lower case
      %r   locale's 12-hour clock time (e.g., 11:11:04 PM)
      %R   24-hour hour and minute; same as %H:%M
      %s   seconds since 1970-01-01 00:00:00 UTC
nl:   %n   een nieuweregel-teken
      %N   nanoseconden (000000000..999999999)
      %p   het taalregio-equivalent van AM of PM: (blanko in vele taalregio's)
      %P   zoals %p maar in kleine letters
      %r   tijd in lokalisatie, 12-uursaanduiding (bijv. 11:11:04 PM)
      %R   tijd in 24-uursaanduiding: zelfde als %H:%M
      %s   seconden sinds 1970-01-01 00:00:00 UTC

en:   %u   User ID of owner
      %U   User name of owner
      %x   Time of last access
      %X   Time of last access as seconds since Epoch
      %y   Time of last modification
      %Y   Time of last modification as seconds since Epoch
      %z   Time of last change
      %Z   Time of last change as seconds since Epoch
nl:   %u   Gebruikers-ID van eigenaar
      %U   Gebruikersnaam van eigenaar
      %x   Tijdstip van laatste toegang
      %X   Tijdstip van laatste toegang in seconden sinds Epoch
      %y   Tijdstip van laatste wijziging
      %Y   Tijdstip van laatste wijziging in seconden sinds Epoch
      %z   Tijdstip van laatste verandering
      %Z   Tijdstip van laatste verandering in seconden sinds Epoch

en:   %x   locale's date representation (e.g., 12/31/99)
      %X   locale's time representation (e.g., 23:13:48)
      %y   last two digits of year (00..99)
      %Y   year
nl:   %x   datumweergave volgens de taalregio (bijv. 31-12-05)
      %X   tijdweergave volgens de taalregio (bijv. 23:13:48)
      %y   laatste twee cijfers van het jaar (00..99)
      %Y   jaar

en:   %z   +hhmm numeric timezone (e.g., -0400)
      %:z  +hh:mm numeric timezone (e.g., -04:00)
      %::z  +hh:mm:ss numeric time zone (e.g., -04:00:00)
      %:::z  numeric time zone with : to necessary precision (e.g., -04, +05:30)
      %Z   alphabetic time zone abbreviation (e.g., EDT)
    
    By default, date pads numeric fields with zeroes.
nl:   %z   +hhmm numerieke tijdzone (bijv. -0400)
      %:z  +hh:mm numerieke tijdzone (bijv. -04:00)
      %::z +hh:mm:ss numerieke tijdzone (bijv. -04:00:00)
      %:::z numerieke tijdzone met : tot de noodzakelijke precisie (bijv. -04, +05:30)
      %Z   alphabetische afkorting voor tijdzone (bijv. CET)
    
    Standaard gebruikt date voorloopnullen bij numerieke velden.

en:   + TOKEN                    interpret TOKEN as a string, even if it is a
                                   keyword like `match' or an operator like `/'
    
      ( EXPRESSION )             value of EXPRESSION
nl:   + TOKEN                    interpreteer TOKEN als een tekenreeks, zelfs als het een
                                   sleutelwoord is zoals `match' of een operator zoals `/'
    
      ( EXPRESSIE )              waarde van EXPRESSIE

en:   +FIRST_PAGE[:LAST_PAGE], --pages=FIRST_PAGE[:LAST_PAGE]
                        begin [stop] printing with page FIRST_[LAST_]PAGE
      -COLUMN, --columns=COLUMN
                        output COLUMN columns and print columns down,
                        unless -a is used. Balance number of lines in the
                        columns on each page.
nl:   +EERSTE_PAG[:LAATSTE_PAG], --pages=EERSTE_PAG[:LAATSTE_PAG]
                        begin [stop] te printen bij pagina EERSTE_[LAATSTE_]PAG
      -KOLOM, --columns=KOLOM
                        Maak KOLOM kolommen en print kolomsgewijs naar beneden,
                        tenzij -a is gebruikt. Maak het aantal regels in de
                        kolommen gelijk op iedere pagina.

en:   -A, --address-radix=RADIX   decide how file offsets are printed
      -j, --skip-bytes=BYTES      skip BYTES input bytes first
nl:   -A, --address-radix=RADIX   geeft aan hoe offsets in bestanden worden getoond
      -j, --skip-bytes=BYTES      sla de eerste BYTES bytes over van de invoer

en:   -A, --auto-reference           output automatically generated references
      -G, --traditional              behave more like System V `ptx'
      -F, --flag-truncation=STRING   use STRING for flagging line truncations
nl:   -A, --auto-reference           uitvoer genereert automatisch referenties
      -G, --traditional              gedrag moet meer overeenkomstig System V `ptx'zijn
      -F, --flag-truncation=TEKST    gebruik TEKST voor het aangeven van het afbreken
                                     van een regel

en:   -B, --block-size=SIZE  use SIZE-byte blocks
      -b, --bytes           equivalent to `--apparent-size --block-size=1'
      -c, --total           produce a grand total
      -D, --dereference-args  dereference FILEs that are symbolic links
nl:   -B, --block-size=GROOTTE gebruik GROOTTE-byte blokken
      -b, --bytes           zelfde als `--apparent-size --block-size=1'
      -c, --total           toon een eindtotaal
      -D, --dereference-args  volg BESTANDen die symbolische koppelingen zijn

en:   -C                         list entries by columns
          --color[=WHEN]         control whether color is used to distinguish file
                                   types.  WHEN may be `never', `always', or `auto'
      -d, --directory            list directory entries instead of contents,
                                   and do not dereference symbolic links
      -D, --dired                generate output designed for Emacs' dired mode
nl:   -C                         toon ingangen in kolommen
          --color[=WANNEER]      regelt of kleur gebruikt moet worden om typen
                                   bestanden te onderscheiden.  WANNEER mag zijn
                                   `never', `always' of `auto'
      -d, --directory            toon map-ingangen in plaats van inhoud,
                                   en volg de symbolische koppeling niet
      -D, --dired                maak uitvoer die ontworpen is voor de dired
                                   modus van Emacs

en:   -D                  create all leading components of DEST except the last,
                            then copy SOURCE to DEST
      -g, --group=GROUP   set group ownership, instead of process' current group
      -m, --mode=MODE     set permission mode (as in chmod), instead of rwxr-xr-x
      -o, --owner=OWNER   set ownership (super-user only)
nl:   -D                  maak alle componenten van DOEL aan behalve de laatste,
                            kopiëer dan BRON naar DOEL
      -g, --group=GROEP   zet groep-eigenaar, in plaats van de groep van het huidige proces
      -m, --mode=MODE     zet toegangsrechten (als in chmod), in plaats van rwxr-xr-x
      -o, --owner=OWNER   zet de eigenaar (alleen voor systeembeheerder)

en:   -D, --all-repeated[=delimit-method]  print all duplicate lines
                            delimit-method={none(default),prepend,separate}
                            Delimiting is done with blank lines.
      -f, --skip-fields=N   avoid comparing the first N fields
      -i, --ignore-case     ignore differences in case when comparing
      -s, --skip-chars=N    avoid comparing the first N characters
      -u, --unique          only print unique lines
nl:   -D, --all-repeated[=delimit-method] toon alle meervoudige regels
                            delimit-method={none(standaard),prepend,separate}
                            Het aangeven (delimiting) wordt gedaan met blanco regels.
      -f, --skip-fields=N   de eerste N velden niet vergelijken
      -i, --ignore-case     negeer hoofd-kleine letters bij vergelijken
      -s, --skip-chars=N    de eerste N karakters niet vergelijken
      -u, --unique          toon alleen unieke regels

en:   -D, --date-format=FORMAT
                        use FORMAT for the header date
      -e[CHAR[WIDTH]], --expand-tabs[=CHAR[WIDTH]]
                        expand input CHARs (TABs) to tab WIDTH (8)
      -F, -f, --form-feed
                        use form feeds instead of newlines to separate pages
                        (by a 3-line page header with -F or a 5-line header
                        and trailer without -F)
nl:   -D, --date-format=OPMAAK
                        gebruik OPMAAK voor de kopdatum
      -e[KAR[BREEDTE]], --expand-tabs[=KAR[BREEDTE]]
                        vervang invoer-KARs (TABs) tot tab BREEDTE (8)
      -F, -f, --form-feed
                        gebruik 'formfeeds' in plaats van nieuwe-regels om
                        pagina's te scheiden
                        (bij een 3-regel paginakop met -F of een 5-regel kop
                        en voet zonder -F)

en:   -G, --no-group             in a long listing, don't print group names
      -h, --human-readable       with -l, print sizes in human readable format
                                   (e.g., 1K 234M 2G)
          --si                   likewise, but use powers of 1000 not 1024
nl:   -G, --no-group             bij een uitgebreide lijst, toon geen groepsnaam
      -h, --human-readable       laat de groottes zien in leesbare opmaak
                                   (bijv. 1K 234M 2G)
          --si              evenzo, maar gebruik machten van 1000 niet 1024

en:   -H, --dereference-command-line
                                 follow symbolic links listed on the command line
          --dereference-command-line-symlink-to-dir
                                 follow each command line symbolic link
                                 that points to a directory
          --hide=PATTERN         do not list implied entries matching shell PATTERN
                                   (overridden by -a or -A)
nl:   -H, --dereference-command-line
                                 volg de symbolische koppeling(en) in de commandoregel
          --dereference-command-line-symlink-to-dir
                                 volg de symbolische koppeling(en) in de commandoregel
                                   die naar een map verwijzen
          --hide=PATROON         toon de namen niet die voldoen aan het PATROON
                                   (geldt niet bij -a of -A)

en:   -I                    prompt once before removing more than three files, or
                              when removing recursively.  Less intrusive than -i,
                              while still giving protection against most mistakes
          --interactive[=WHEN]  prompt according to WHEN: never, once (-I), or
                              always (-i).  Without WHEN, prompt always
nl:   -I                    vraag voor het verwijderen van meer dan drie bestanden, of
                              bij recursieve verwijdering.  Minder omslachtig dan -i,
                              terwijl er toch beschermings is tegen de meeste vergissingen
          --interactive[=WHEN]  vraag volgens WHEN: never, once (-I), of
                              always (-i).  Zonder WHEN, vraag altijd

en:   -L FILE     FILE exists and is a symbolic link (same as -h)
      -O FILE     FILE exists and is owned by the effective user ID
      -p FILE     FILE exists and is a named pipe
      -r FILE     FILE exists and read permission is granted
      -s FILE     FILE exists and has a size greater than zero
nl:   -L BESTAND     BESTAND bestaat en is een symbolische koppeling (zelfde als -h)
      -O BESTAND     BESTAND bestaat en de eigenaar heeft de effectieve gebruikers-ID
      -p BESTAND     BESTAND bestaat en is een benoemde pijp
      -r BESTAND     BESTAND bestaat en mag gelezen worden
      -s BESTAND     BESTAND bestaat en heeft een grootte groter dan nul

en:   -L, --dereference     dereference all symbolic links
      -P, --no-dereference  don't follow any symbolic links (this is the default)
      -0, --null            end each output line with 0 byte rather than newline
      -S, --separate-dirs   do not include size of subdirectories
      -s, --summarize       display only a total for each argument
nl:   -L, --dereference     volg alle symbolische koppelingen
      -P, --no-dereference  volg geen symbolische koppelingen (dit is de standaard)
      -0, --null            laat elke uitvoerregel eindigen met een 0-byte en niet 
                               met een nieuweregel
      -S, --separate-dirs   tel de grootte van submappen niet mee
      -s, --summarize       toon alleen een totaal voor elk argument

en:   -M, --macro-name=STRING        macro name to use instead of `xx'
      -O, --format=roff              generate output as roff directives
      -R, --right-side-refs          put references at right, not counted in -w
      -S, --sentence-regexp=REGEXP   for end of lines or end of sentences
      -T, --format=tex               generate output as TeX directives
nl:   -M, --macro-name=TEKST         te gebruiken macro-naam in plaats van `xx'
      -O, --format=roff              genereer uitvoer als roff directiven
      -R, --right-side-refs          zet referenties rechts, niet meetellen in -w
      -S, --sentence-regexp=REGEXP   voor eind van de regels of eind van de zinnen
      -T, --format=tex               genereer uitvoer als TeX directiven

en:   -N, --read-bytes=BYTES      limit dump to BYTES input bytes
      -S, --strings[=BYTES]       output strings of at least BYTES graphic chars
      -t, --format=TYPE           select output format or formats
      -v, --output-duplicates     do not use * to mark line suppression
      -w, --width[=BYTES]         output BYTES bytes per output line
          --traditional           accept arguments in traditional form
nl:   -N, --read-bytes=BYTES      limiteer uitvoer tot BYTES bytes van de invoer
      -s, --strings[=BYTES]       laat tekst zien met tenminste BYTES grafische karakters
      -t, --format=TYPE           selecteer type of typen uitvoeropmaak
      -v, --output-duplicates     gebruik geen * om een regelonderdrukking aan te geven
      -w, --width[=BYTES]         laat BYTES bytes zien per uitvoerregel
          --traditional           accepteer argumenten in de traditionele vorm

en:   -P, --no-dereference         never follow symbolic links
nl:   -P, --no-dereference         volg nooit symbolische koppelingen

en:   -P, --portability     use the POSIX output format
          --sync            invoke sync before getting usage info
      -t, --type=TYPE       limit listing to file systems of type TYPE
      -T, --print-type      print file system type
      -x, --exclude-type=TYPE   limit listing to file systems not of type TYPE
      -v                    (ignored)
nl:   -P, --portability     gebruik de POSIX uitvoeropmaak
          --sync            roep sync aan voor het ophalen van de gebruiksinfo
      -t, --type=TYPE       limiteer de uitvoer tot bestandssystemen van het type TYPE
      -T, --print-type      laat type van het bestandssysteem zien
      -x, --exclude-type=TYPE   limiteer de uitvoer tot bestandssystemen niet van het type TYPE
      -v                    (genegeerd)

en:   -R, -r, --recursive          copy directories recursively
          --remove-destination     remove each existing destination file before
                                     attempting to open it (contrast with --force)
nl:   -R, -r, --recursive          kopieer mappen recursief
          --remove-destination     verwijder ieder bestaand bestemmingsbestand voordat
                                     een poging gedaan wordt het te openen (in
                                     contrast met --force)

en:   -S                         sort by file size
          --sort=WORD            sort by WORD instead of name: none -U,
                                 extension -X, size -S, time -t, version -v
          --time=WORD            with -l, show time as WORD instead of modification
                                 time: atime -u, access -u, use -u, ctime -c,
                                 or status -c; use specified time as sort key
                                 if --sort=time
nl:   -S                         sorteer op bestandsgrootte
          --sort=WOORD           sorteer niet op naam maar volgens WOORD: none -U,
                                 extensie -X, size -S, time -t, version -v,
          --time=WOORD           met -l, toon tijdstip zoals WOORD aangeeft in plaats
                                 van tijdstip van laatste wijziging: atime -u, access -u,
                                 use -u, ctime -c of status -c; dit tijdstip wordt gebruikt
                                 bij sorteren als --sort=time

en:   -S FILE     FILE exists and is a socket
      -t FD       file descriptor FD is opened on a terminal
      -u FILE     FILE exists and its set-user-ID bit is set
      -w FILE     FILE exists and write permission is granted
      -x FILE     FILE exists and execute (or search) permission is granted
nl:   -S BESTAND     BESTAND bestaat en is een socket
      -t FD         'file descriptor' FD is geopend op een terminal
      -u BESTAND     BESTAND bestaat en zijn zet-gebruikers-ID bit is gezet
      -w BESTAND     BESTAND bestaat en er mag naar geschreven worden
      -x BESTAND     BESTAND bestaat en is uit te voeren (of er mag in gezocht worden)

en:   -S, --suffix=SUFFIX         override the usual backup suffix
      -t, --target-directory=DIRECTORY  specify the DIRECTORY in which to create
                                    the links
      -T, --no-target-directory   treat LINK_NAME as a normal file
      -v, --verbose               print name of each linked file
nl:   -S, --suffix=ACHTERV        gebruik niet het gebruikelijke achtervoegsel voor
                                    reservekopieën
      -t, --target-directory=MAP  specificeer de MAP waarin de koppelingen aangebracht
                                    moeten worden
      -T, --no-target-directory   behandel KOPP_NAAM als een normaal bestand
      -v, --verbose               toon de naam voordat er een koppeling wordt gemaakt

en:   -SSTRING, --sep-string[=STRING]
nl:   -STEKST, --sep-string[=TEKST]

en:   -T, --omit-pagination
                        omit page headers and trailers, eliminate any pagination
                        by form feeds set in input files
      -v, --show-nonprinting
                        use octal backslash notation
      -w PAGE_WIDTH, --width=PAGE_WIDTH
                        set page width to PAGE_WIDTH (72) characters for
                        multiple text-column output only, -s[char] turns off (72)
nl:   -T, --omit-pagination
                        geen paginakoppen en voeten, laat alle paginering weg
                        door nieuwepaginatekens in de invoer bestanden
      -v, --show-nonprinting
                        gebruik octale backslash notatie
      -w PAG_BREEDTE, --width=PAG_BREEDTE
                        zet de paginabreedte op PAG_BREEDTE (72) karakters alleen bij
                        meerdere tekstkolommen uitvoer, -s[char] zet (72) af

en:   -T, -w, --mesg    add user's message status as +, - or ?
      -u, --users       list users logged in
          --message     same as -T
          --writable    same as -T
nl:   -T, -w, --mesg    voeg de message-status van de gebruiker toe als +, - of ?
      -u, --users       toon de ingelogde gebruikers
          --message     zelfde als -T
          --writable    zelfde als -T

en:   -W PAGE_WIDTH, --page-width=PAGE_WIDTH
                        set page width to PAGE_WIDTH (72) characters always,
                        truncate lines, except -J option is set, no interference
                        with -S or -s
nl:   -W PAG_BREEDTE, --page-width=PAG_BREEDTE
                        zet paginabreedte op PAG_BREEDTE (72) karakters,
                        kap regels af, behalve wanneer de -J optie is gezet,
                        er is geen koppeling met -S of -s

en:   -W, --word-regexp=REGEXP       use REGEXP to match each keyword
      -b, --break-file=FILE          word break characters in this FILE
      -f, --ignore-case              fold lower case to upper case for sorting
      -g, --gap-size=NUMBER          gap size in columns between output fields
      -i, --ignore-file=FILE         read ignore word list from FILE
      -o, --only-file=FILE           read only word list from this FILE
nl:   -W, --word-regexp=REGEXP       REGEXP definieert sleutelwoorden
      -b, --break-file=BESTAND       woordafbreekkarakters in dit BESTAND
      -f, --ignore-case              verander kleine letters in hoofdletters voor het
                                     sorteren
      -g, --gap-size=NUMBER          grootte van gat in kolommen tussen uitvoervelden
      -i, --ignore-file=BESTAND      BESTAND met woorden die niet meedoen
      -o, --only-file=BESTAND        BESTAND met woorden die alleen meedoen

en:   -a                     change only the access time
      -c, --no-create        do not create any files
      -d, --date=STRING      parse STRING and use it instead of current time
      -f                     (ignored)
      -m                     change only the modification time
nl:   -a                     verander alleen de toegangstijd
      -c, --no-create        maak geen nieuwe bestanden
      -d, --date=TEKST       ontleed TEKST en gebruik dat in plaats van de huidige tijd
      -f                     (genegeerd)
      -m                     verander alleen de wijzigingstijd

en:   -a, --across      print columns across rather than down, used together
                        with -COLUMN
      -c, --show-control-chars
                        use hat notation (^G) and octal backslash notation
      -d, --double-space
                        double space the output
nl:   -a, --across      print de kolommen horizontaal en niet verticaal, wordt
                        gebruikt met -KOLOM
      -c, --show-control-chars
                        gebruik dakje-notatie (^G) en octale backslash notatie
      -d, --double-space
                        telkens een lege regel tussen de regels

en:   -a, --all                  do not ignore entries starting with .
      -A, --almost-all           do not list implied . and ..
          --author               with -l, print the author of each file
      -b, --escape               print octal escapes for nongraphic characters
nl:   -a, --all                  laat ook de namen zien die beginnen met een .
      -A, --almost-all           zoals -a, echter laat . en .. weg
          --author               met -l, laat de auteur van elk bestand zien
      -b, --escape               laat octale waarde zien van niet-grafische karakters

en:   -a, --all             include dummy file systems
      -B, --block-size=SIZE  use SIZE-byte blocks
      -h, --human-readable  print sizes in human readable format (e.g., 1K 234M 2G)
      -H, --si              likewise, but use powers of 1000 not 1024
nl:   -a, --all             inclusief bestandssystemen met 0 blokken
      -B, --block-size=SIZE  gebruik blokken van SIZE bytes grootte
      -h, --human-readable  toon de groottes in leesbare opmaak (bijv. 1K 234M 2G)
      -H, --si              evenzo, maar gebruik machten van 1000 niet 1024

en:   -a, --all             write counts for all files, not just directories
          --apparent-size   print apparent sizes, rather than disk usage; although
                              the apparent size is usually smaller, it may be
                              larger due to holes in (`sparse') files, internal
                              fragmentation, indirect blocks, and the like
nl:   -a, --all             toon tellingen voor alle bestanden, niet alleen mappen
          --apparent-size   toon werkelijke grootte, in plaats van schijfgebruik; hoewel
                              de werkelijke grootte meestal kleiner is, kan deze ook
                              groter zijn als gevolg van gaten in (`schaarse') bestanden,
                              interne fragmentatie, indirecte blokken, en iets soortgelijks

en:   -a, --all        convert all blanks, instead of just initial blanks
          --first-only  convert only leading sequences of blanks (overrides -a)
      -t, --tabs=N     have tabs N characters apart instead of 8 (enables -a)
      -t, --tabs=LIST  use comma separated LIST of tab positions (enables -a)
nl:   -a, --all           vervang alle, in plaats van alleen de initiële witruimte
          --first-only    vervang alleen de initiële witruimte (gaat boven -a uit)
      -t, --tabs=NUMMER   maak tabs NUMMER karakters breed in plaats van 8 (zet -a)
      -t, --tabs=LIJST    gebruik kommagescheiden LIJST van tab posities (zet -a)

en:   -a, --archive                same as -dpPR
          --backup[=CONTROL]       make a backup of each existing destination file
      -b                           like --backup but does not accept an argument
          --copy-contents          copy contents of special files when recursive
      -d                           same as --no-dereference --preserve=link
nl:   -a, --archive                zelfde als -dpPR
          --backup[=CONTROL]       maak een reservekopie van elk bestaand bestemmingsbestand
      -b                           zoals --backup maar accepteert geen argument
          --copy-contents          kopiëert de inhoud van speciale bestanden indien recursief
      -d                           zelfde als --no-dereference --preserve=link

en:   -a, --suffix-length=N   use suffixes of length N (default %d)
      -b, --bytes=SIZE        put SIZE bytes per output file
      -C, --line-bytes=SIZE   put at most SIZE bytes of lines per output file
      -d, --numeric-suffixes  use numeric suffixes instead of alphabetic
      -l, --lines=NUMBER      put NUMBER lines per output file
nl:   -a, --suffix-length=L   gebruik voorvoegsels met lengte L (standaard %d)
      -b, --bytes=N           uitvoerbestanden zijn maximaal N bytes groot
      -C, --line-bytes=N      uitvoerbestanden hebben regels met maximaal N bytes
      -d, --numeric-suffixes  gebruik numerieke achtervoegsels in plaats van alfabetische
      -l, --lines=AANTAL      uitvoerbestand bevat maximaal AANTAL regels

en:   -b, --before             attach the separator before instead of after
      -r, --regex              interpret the separator as a regular expression
      -s, --separator=STRING   use STRING as the separator instead of newline
nl:   -b, --before             plaats scheider voor i.p.v. achter de regel
      -r, --regex              interpreteer de scheider als reguliere expressie
      -s, --separator=TEKST    gebruik TEKST als scheider in plaats van nieuweregel

en:   -b, --binary            read in binary mode
nl:   -b, --binary            lees in binaire modus

en:   -b, --binary            read in binary mode (default unless reading tty stdin)
nl:   -b, --binary            lees in binaire modus (standaard tenzij lezend van tty stdin)

en:   -b, --body-numbering=STYLE      use STYLE for numbering body lines
      -d, --section-delimiter=CC      use CC for separating logical pages
      -f, --footer-numbering=STYLE    use STYLE for numbering footer lines
nl:   -b, --body-numbering=STIJL      gebruik STIJL voor de nummering van de regels
      -d, --section-delimiter=CC      gebruik CC voor het scheiden van logische pagina's
      -f, --footer-numbering=STIJL    gebruik STIJL voor de nummering van voetregels

en:   -b, --bytes         count bytes rather than columns
      -s, --spaces        break at spaces
      -w, --width=WIDTH   use WIDTH columns instead of 80
nl:   -b, --bytes         tel bytes in plaats van kolommen
      -s, --spaces        breek af op spaties
      -w, --width=NUMMER  gebruik NUMMER kolommen in plaats van 80

en:   -b, --bytes=LIST        select only these bytes
      -c, --characters=LIST   select only these characters
      -d, --delimiter=DELIM   use DELIM instead of TAB for field delimiter
nl:   -b, --bytes=LIJST        toon alleen deze bytes
      -c, --characters=LIJST   toon alleen deze karakters
      -d, --delimiter=DELIM    gebruik DELIM als veldscheidingsteken in plaats van een TAB

en:   -b, --ignore-leading-blanks  ignore leading blanks
      -d, --dictionary-order      consider only blanks and alphanumeric characters
      -f, --ignore-case           fold lower case to upper case characters
nl:   -b, --ignore-leading-blanks negeer voorloop witruimte
      -d, --dictionary-order      neem alleen witruimte en alfanumerieke karakters mee
      -f, --ignore-case           beschouw kleine letters als hoofdletters

en:   -b, --suffix-format=FORMAT  use sprintf FORMAT instead of %02d
      -f, --prefix=PREFIX        use PREFIX instead of `xx'
      -k, --keep-files           do not remove output files on errors
nl:   -b, --suffix-format=OPMAAK  gebruik sprintf OPMAAK in plaats van %02d
      -f, --prefix=PREFIX         gebruik voorvoegsel PREFIX in plaats van `xx'
      -k, --keep-files            verwijder uitvoerbestanden niet bij fouten

en:   -c  --format=FORMAT   use the specified FORMAT instead of the default;
                              output a newline after each use of FORMAT
          --printf=FORMAT   like --format, but interpret backslash escapes,
                              and do not output a mandatory trailing newline.
                              If you want a newline, include \n in FORMAT.
      -t, --terse           print the information in terse form
nl:   -c  --format=OPMAAK   gebruik de gespecificeerde OPMAAK in plaats van de standaard;
                              voer een nieuweregel-teken uit na elk gebruik van OPMAAK
          --printf=FORMAT   zoals --format, echter interpreteer backslash-escapes,
                              en geen uitvoer van een verplicht nieuweregel-teken.
                              Als u een nieuweregel wilt, voeg dan \n toe in OPMAAK.
      -t, --terse           toon de informatie in beknopte vorm

en:   -c, --bytes=[-]N         print the first N bytes of each file;
                                 with the leading `-', print all but the last
                                 N bytes of each file
      -n, --lines=[-]N         print the first N lines instead of the first 10;
                                 with the leading `-', print all but the last
                                 N lines of each file
nl:   -c, --bytes=[-]N         toon de eerste N bytes van elk bestand;
                                 met een voorloop '-', toon alles behalve de laatste
                                 N bytes van elk bestand
      -n, --lines=[-]N         toon de eerste N regels in plaats van de eerste 10
                                 met de voorloop '-', toon alle regels behalve de
                                 laatste N regels van elk bestand

en:   -c, --check             read %s sums from the FILEs and check them
nl:   -c, --check             lees %s controlesommen van de BESTANDen en controleer deze

en:   -c, --count           prefix lines by the number of occurrences
      -d, --repeated        only print duplicate lines
nl:   -c, --count           zet het aantal gelijke regels vooraan de regel
      -d, --repeated        toon alleen meervoudige regels

en:   -c, --crown-margin        preserve indentation of first two lines
      -p, --prefix=STRING       reformat only lines beginning with STRING,
                                  reattaching the prefix to reformatted lines
      -s, --split-only          split long lines, but do not refill
nl:   -c, --crown-margin        behoudt inspringen van de eerste twee regels
      -p, --prefix=TEKST        deel alleen regels met TEKST als voorvoegsel opnieuw in.
                                  en voeg TEKST opnieuw als voorvoegsel toe
      -s, --split-only          lange regels splitsen, maar niet opnieuw uitvullen

en:   -d, --delimiters=LIST   reuse characters from LIST instead of TABs
      -s, --serial            paste one file at a time instead of in parallel
nl:   -d, --delimiters=LIJST  gebruik karakters uit LIJST in plaats van TABs
      -s, --serial            'paste' één bestand tegelijk in plaats van parallel

en:   -e             enable interpretation of backslash escapes (default)
      -E             disable interpretation of backslash escapes
nl:   -e             zet de interpretatie van backslash-escapes aan (standaard)
      -E             zet de interpretatie van backslash-escapes uit

en:   -e, --echo                treat each ARG as an input line
      -i, --input-range=LO-HI   treat each number LO through HI as an input line
      -n, --head-lines=LINES    output at most LINES lines
      -o, --output=FILE         write result to FILE instead of standard output
          --random-source=FILE  get random bytes from FILE (default /dev/urandom)
      -z, --zero-terminated     end lines with 0 byte, not newline
nl:   -e, --echo                gebruik elke ARG als een invoerregel
      -i, --input-range=LO-HI   gebruik elk nummer LA tot HO als een invoerregel
      -n, --head-lines=LINES    maximaal aantal regels uitvoer is LINES
      -o, --output=BESTAND      schrijf resultaat naar BESTAND in plaats van standaarduitvoer
          --random-source=FILE  haal random bytes uit FILE (standaard /dev/urandom)
      -z, --zero-terminated     beëindig regels met 0 byte, niet nieuweregel

en:   -f                         do not sort, enable -aU, disable -ls --color
      -F, --classify             append indicator (one of */=>@|) to entries
          --file-type            likewise, except do not append `*'
          --format=WORD          across -x, commas -m, horizontal -x, long -l,
                                   single-column -1, verbose -l, vertical -C
          --full-time            like -l --time-style=full-iso
nl:   -f                         niet sorteren, activeer -aU, deactiveer -ls --color
      -F, --classify             voeg een aanwijzer achter de namen (één van */=@|)
          --file-type            zelfde, maar niet `*' achtervoegen
          --format=WORD          overdwars -x, komma's -m, horizontaal -x, long -l,
                                   enkele kolom -1, uitvoerig -l, verticaal -C
          --full-time            zoals -l --time-style=full-iso

en:   -f              omit the line of column headings in short format
      -w              omit the user's full name in short format
      -i              omit the user's full name and remote host in short format
      -q              omit the user's full name, remote host and idle time
                      in short format
nl:   -f              laat de kopregel weg in de korte uitvoer
      -w              laat de volledige naam van de gebruiker weg in de korte uitvoer
      -i              laat de volledige naam en de externe host weg in de korte uitvoer
      -q              laat de volledige naam, externe host en niet-actief weg
                      in de korte uitvoer

en:   -f   same as -t fF, select floats
      -i   same as -t dI, select decimal ints
      -l   same as -t dL, select decimal longs
      -o   same as -t o2, select octal 2-byte units
      -s   same as -t d2, select decimal 2-byte units
      -x   same as -t x2, select hexadecimal 2-byte units
nl:   -f   zoals -t fF, selecteer drijvende komma getallen
      -i   zoals -t dI, selecteer decimale korte getallen
      -l   zoals -t dL, selecteer decimale lange getallen
      -o   zoals -t o2, selecteer octale 2-bytes eenheden
      -s   zoals -t d2, selecteer decimale 2-bytes eenheden
      -x   zoals -t x2, selecteer hexadecimale 2-bytes eenheden

en:   -f FILE     FILE exists and is a regular file
      -g FILE     FILE exists and is set-group-ID
      -G FILE     FILE exists and is owned by the effective group ID
      -h FILE     FILE exists and is a symbolic link (same as -L)
      -k FILE     FILE exists and has its sticky bit set
nl:   -f BESTAND     BESTAND bestaat en is een gewoon BESTAND
      -g BESTAND     BESTAND bestaat en heeft zet-groeps-ID
      -G BESTAND     BESTAND bestaat en de eigenaar heeft de effectieve groeps-ID
      -h BESTAND     BESTAND bestaat en is een symbolische koppeling (zelfde als -L)
      -k BESTAND     BESTAND bestaat en heeft zijn sticky bit gezet

en:   -f, --canonicalize            canonicalize by following every symlink in
                                    every component of the given name recursively;
                                    all but the last component must exist
      -e, --canonicalize-existing   canonicalize by following every symlink in
                                    every component of the given name recursively,
                                    all components must exist
nl:   -f, --canonicalize            maak canoniek (echt) door iedere koppeling
                                    in iedere component van het gegeven pad
                                    recursief te volgen; alle componenten, 
                                    behalve de laatste, behoren te bestaan
      -e, --canonicalize-existing   maak canoniek (echt) door iedere koppeling
                                    in iedere component van het gegeven pad
                                    recursief te volgen; alle componenten
                                    moeten bestaan

en:   -f, --fields=LIST       select only these fields;  also print any line
                                that contains no delimiter character, unless
                                the -s option is specified
      -n                      (ignored)
nl:   -f, --fields=LIJST      toon alleen deze velden;  ook toon alle regels
                                die geen scheidingsteken bevatten, tenzij
                                de -s optie is gespecificeerd
      -n                      (genegeerd)

en:   -f, --follow[={name|descriptor}]
                               output appended data as the file grows;
                               -f, --follow, and --follow=descriptor are
                               equivalent
      -F                       same as --follow=name --retry
nl:   -f, --follow[={name|descriptor}]
                               toon de toegevoegde gegevens  terwijl het bestand groeit;
                               -f, --follow, and --follow=descriptor zijn equivalent
      -F                       zelfde als --follow=name --retry

en:   -f, --force                  if an existing destination file cannot be
                                     opened, remove it and try again
      -i, --interactive            prompt before overwrite
      -H                           follow command-line symbolic links
nl:   -f, --force                  als een bestaand bestemmingsbestand niet geopend
                                     kan worden, verwijder het dan en probeer opnieuw
      -i, --interactive            vraag toestemming voor het overschrijven
      -H                           volg de symbolische koppelingen in de commandoregel

en:   -f, --force    change permissions to allow writing if necessary
      -n, --iterations=N  Overwrite N times instead of the default (%d)
          --random-source=FILE  get random bytes from FILE (default /dev/urandom)
      -s, --size=N   shred this many bytes (suffixes like K, M, G accepted)
nl:   -f, --force    verander, indien nodig, de rechten om schrijven toe te staan
      -n, --iterations=N  Overschrijf N keer in plaats van de standaard (%d)
          --random-source=BESTAND  haal random bytes uit BESTAND (standaard /dev/urandom)
      -s, --size=N   shred dit aantal bytes (achtervoegsels als K, M, G mogelijk)

en:   -f, --silent, --quiet   suppress most error messages
      -v, --verbose           output a diagnostic for every file processed
          --reference=RFILE   use RFILE's mode instead of MODE values
      -R, --recursive         change files and directories recursively
nl:   -f, --silent, --quiet   onderdruk vrijwel alle foutmeldingen
      -v, --verbose           toon informatie voor elk behandeld bestand
          --reference=RBESTAND  gebruik de modus van RBESTAND in plaats van een
                                MODUS waarde
      -R, --recursive         verander bestanden en mappen recursief

en:   -f, --silent, --quiet  suppress most error messages
          --reference=RFILE  use RFILE's group rather than specifying a
                             GROUP value
      -R, --recursive        operate on files and directories recursively
      -v, --verbose          output a diagnostic for every file processed
nl:   -f, --silent, --quiet  onderdruk de meeste foutboodschappen
          --reference=RBESTAND  gebruik de groep van RBESTAND in plaats van
                                een GROEPswaarde te specificeren
      -R, --recursive        behandel bestanden en mappen recursief
      -v, --verbose          geef een melding voor alle behandelde bestanden

en:   -f, --silent, --quiet  suppress most error messages
          --reference=RFILE  use RFILE's owner and group rather than
                             specifying OWNER:GROUP values
      -R, --recursive        operate on files and directories recursively
      -v, --verbose          output a diagnostic for every file processed
nl:   -f, --silent, --quiet   onderdruk vrijwel alle foutmeldingen
          --reference=RBESTAND  gebruik de eigenaar en groep van RBESTAND in plaats van
                                het specificeren hiervan
      -R, --recursive         verander bestanden en mappen recursief
      -v, --verbose           toon informatie voor elk behandeld bestand

en:   -g                         like -l, but do not list owner
nl:   -g                         zoals -l, maar toon geen eigenaar

en:   -g, --general-numeric-sort  compare according to general numerical value
      -i, --ignore-nonprinting    consider only printable characters
      -M, --month-sort            compare (unknown) < `JAN' < ... < `DEC'
      -n, --numeric-sort          compare according to string numerical value
      -R, --random-sort           sort by random hash of keys
          --random-source=FILE    get random bytes from FILE (default /dev/urandom)
      -r, --reverse               reverse the result of comparisons
nl:   -g, --general-numeric-sort  vergelijk volgens de algemene numerieke waarde
      -i, --ignore-nonprinting    neem alleen te printen karakters mee
      -M, --month-sort            vergelijk volgens (onbekend) < `JAN' < ... < `DEC'
      -n, --numeric-sort          vergelijk volgens numerieke waarde in de tekst
      -R, --random-sort           sorteer volgens random hash van sleutels
          --random-source=FILE    haal random bytes uit FILE (standaard /dev/urandom)
      -r, --reverse               draai de volgorde van de vergelijking om

en:   -h HEADER, --header=HEADER
                        use a centered HEADER instead of filename in page header,
                        -h "" prints a blank line, don't use -h""
      -i[CHAR[WIDTH]], --output-tabs[=CHAR[WIDTH]]
                        replace spaces with CHARs (TABs) to tab WIDTH (8)
      -J, --join-lines  merge full lines, turns off -W line truncation, no column
                        alignment, --sep-string[=STRING] sets separators
nl:   -h KOP, --header=KOP
                        gebruik een gecentreerde KOP in plaats van de bestandsnaam
                        in de paginakop,
                        -h "" print een blanco regel als kop, dus niet -h""
      -i[KAR[BREEDTE]], --output-tabs[=KAR[BREEDTE]]
                        vervang spaties door KARs (TABs) tab BREEDTE (8)
      -J, --join-lines  plak volledige regels aan elkaar, zet -W af, afkorten van
                        regels, geen kolommen uitlijning, --sep-string[=TEKST] zet
                        scheidingstekens

en:   -h, --header-numbering=STYLE    use STYLE for numbering header lines
      -i, --page-increment=NUMBER     line number increment at each line
      -l, --join-blank-lines=NUMBER   group of NUMBER empty lines counted as one
      -n, --number-format=FORMAT      insert line numbers according to FORMAT
      -p, --no-renumber               do not reset line numbers at logical pages
      -s, --number-separator=STRING   add STRING after (possible) line number
nl:   -h, --header-numbering=STIJL    gebruik STIJL voor de nummering van kopregels
      -i, --page-increment=NUMMER     hoog regelnummer op met NUMMER na elke regel
      -l, --join-blank-lines=NUMMER   groep van NUMMER lege regels telt als één
      -n, --number-format=OPMAAK      voeg regelnummers toe volgens OPMAAK
      -p, --no-renumber               reset regelnummers niet op logische pagina's
      -s, --number-separator=TEKST    voeg TEKST toe na (mogelijk) regelnummer

en:   -h, --no-dereference   affect each symbolic link instead of any referenced
                             file (useful only on systems that can change the
                             ownership of a symlink)
nl:   -h, --no-dereference   toepassen op elke symbolische koppeling in plaats van op het
                             gerefereerde bestand (alleen bruikbaar op systemen die
                             toestaan de eigenaar van een symbolische koppeling te wijzigen)

en:   -i, --ignore-case  ignore differences in case when comparing fields
      -j FIELD          equivalent to `-1 FIELD -2 FIELD'
      -o FORMAT         obey FORMAT while constructing output line
      -t CHAR           use CHAR as input and output field separator
nl:   -i, --ignore-case  negeer verschil in hoofd-/kleine letter bij de veldvergelijking
      -j VELD           gelijk aan `-1 VELD -2 VELD'
      -o OPMAAK         OPMAAK geeft aan hoe de uitvoer regel gemaakt moet worden
      -t KAR            gebruik KAR als invoer en uitvoer veldscheiding

en:   -i, --initial       do not convert tabs after non blanks
      -t, --tabs=NUMBER   have tabs NUMBER characters apart, not 8
nl:   -i, --initial       converteer TAB's niet na niet-witruimte
      -t, --tabs=NUMMER   tab's staan NUMMER karakters van elkaar, dus niet 8

en:   -i, --inodes          list inode information instead of block usage
      -k                    like --block-size=1K
      -l, --local           limit listing to local file systems
          --no-sync         do not invoke sync before getting usage info (default)
nl:   -i, --inodes          toont inode informatie in plaats van blokgebruik
      -k                    zelfde als --block-size=1K
      -l, --local           limiteer de lijst tot locale bestandssystemen
          --no-sync         roep sync niet aan alvorens de gebruiksinfo op te
                               halen (standaard)

en:   -k                    like --block-size=1K
      -l, --count-links     count sizes many times if hard linked
      -m                    like --block-size=1M
nl:   -k                    zoals --block-size=1K
      -l, --count-links     telt grootte vele keren indien er een harde koppeling is
      -m                    zoals --block-size=1M

en:   -l                         use a long listing format
      -L, --dereference          when showing file information for a symbolic
                                   link, show information for the file the link
                                   references rather than for the link itself
      -m                         fill width with a comma separated list of entries
nl:   -l                         gebruik de uitgebreide vorm van bestandsinformatie
      -L, --dereference          bij het tonen van bestandsinformatie voor een
                                   symbolische koppeling, toon de information over
                                   het bestand waar de koppeling naar verwijst in
                                   plaats van de koppeling zelf
      -m                         vul de breedte met een kommagescheiden lijst van namen

en:   -l PAGE_LENGTH, --length=PAGE_LENGTH
                        set the page length to PAGE_LENGTH (66) lines
                        (default number of lines of text 56, and with -F 63)
      -m, --merge       print all files in parallel, one in each column,
                        truncate lines, but join lines of full length with -J
nl:   -l PAG_LENGTE, --length=PAG_LENGTE
                        zet de paginalengte op PAG_LENGTE (66) regels
                        (standaard aantal regels tekst 56, met -F 63)
      -m, --merge       print alle bestanden parallel, één in elke kolom,
                        bekort regels, maar voeg regels met de volle lengte samen met -J

en:   -l, --link                   link files instead of copying
      -L, --dereference            always follow symbolic links
nl:   -l, --link                   maak koppelingen naar bestanden in plaats van te kopiëren
      -L, --dereference            volg altijd symbolische koppelingen

en:   -l, --login       print system login processes
nl:   -l, --login       toon de systeem-login-processen

en:   -m, --canonicalize-missing    canonicalize by following every symlink in
                                    every component of the given name recursively,
                                    without requirements on components existence
      -n, --no-newline              do not output the trailing newline
      -q, --quiet,
      -s, --silent                  suppress most error messages
      -v, --verbose                 report error messages
nl:   -m, --canonicalize-missing    maak canoniek (echt) door iedere koppeling
                                    in iedere component van de gegeven naam
                                    recursief te volgen; de componeneten behoeven
                                    niet bestaan
      -n, --no-newline              geen nieweregel achtervoegen
      -q, --quiet,
      -s, --silent                  onderdruk de meeste foutboodschappen
      -v, --verbose                 toon de foutboodschappen

en:   -m, --mode=MODE   set file mode (as in chmod), not a=rwx - umask
      -p, --parents     no error if existing, make parent directories as needed
      -v, --verbose     print a message for each created directory
nl:   -m, --mode=MODE   zet rechten (zoals met `chmod'), niet a=rwx - umask
      -p, --parents     geen fout als map al bestaat, maak, indien nodig, de
                          bovenliggende mappen aan
      -v, --verbose     geef een melding voor elke aangemaakte map

en:   -m, --mode=MODE   set file permission bits to MODE, not a=rw - umask
nl:   -m, --mode=MODE   zet rechten volgens MODE, niet a=rw - umask

en:   -n, --digits=DIGITS        use specified number of digits instead of 2
      -s, --quiet, --silent      do not print counts of output file sizes
      -z, --elide-empty-files    remove empty output files
nl:   -n, --digits=CIJFERS       gebruik het gespecificeerde aantal cijfers in plaats van 2
      -s, --quiet, --silent      toon de lengte van de uitvoerbestanden niet
      -z, --elide-empty-files    verwijder lege uitvoerbestanden

en:   -n, --lines=N            output the last N lines, instead of the last %d;
                               or use +N to output lines starting with the Nth
          --max-unchanged-stats=N
                               with --follow=name, reopen a FILE which has not
                               changed size after N (default %d) iterations
                               to see if it has been unlinked or renamed
                               (this is the usual case of rotated log files)
nl:   -n, --lines=N            toon de laatste N regels, in plaats van de laatste %d;
                               of gebruik +N om de regels te tonen vanaf de Nde      --max-unchanged-stats=N
                               met --follow=name, heropen een BESTAND die niet
                               in grootte veranderd is na N (standaard %d) iteraties
                               om te zien of het ontkoppeld of hernoemd is
                               (dit is gebruikelijk bij roterende logbestanden)

en:   -n, --no-dereference        treat destination that is a symlink to a
                                    directory as if it were a normal file
      -i, --interactive           prompt whether to remove destinations
      -s, --symbolic              make symbolic links instead of hard links
nl:   -n, --no-dereference        behandel een bestemming die een symbolische koppeling is
                                    naar een map alsof het een normaal bestand is
      -i, --interactive           vraag of de bestemming verwijderd moet worden
      -s, --symbolic              maak symbolische in plaats van harde koppelingen

en:   -n, --numeric-uid-gid      like -l, but list numeric user and group IDs
      -N, --literal              print raw entry names (don't treat e.g. control
                                   characters specially)
      -o                         like -l, but do not list group information
      -p, --indicator-style=slash
                                 append / indicator to directories
nl:   -n, --numeric-uid-gid      zoals -l, maar toon numerieke gebruikers- en groeps-IDs
      -N, --literal              laat de ruwe naam zien (behandel bijv. controle
                                   karakters niet speciaal)
      -o                         zoals -l, maar laat de groepinformatie niet zien
      -p, --indicator-style=slash
                                 voeg een / indicator toe aan mappen

en:   -n[SEP[DIGITS]], --number-lines[=SEP[DIGITS]]
                        number lines, use DIGITS (5) digits, then SEP (TAB),
                        default counting starts with 1st line of input file
      -N NUMBER, --first-line-number=NUMBER
                        start counting with NUMBER at 1st line of first
                        page printed (see +FIRST_PAGE)
nl:   -n[SEP[CIJFER]], --number-lines[=SEP[CIJFER]]
                        aantal regels, gebruik CIJFER (5) cijfers, daarna SEP (TAB),
                        het tellen begint standaard bij de eerste regel van het invoerbestand
      -N NUMMER, --first-line-number=NUMMER
                        start het tellen bij NUMMER op de eerste regel van de eerste
                        te printen pagina (zie ook +EERSTE_PAG)

en:   -o MARGIN, --indent=MARGIN
                        offset each line with MARGIN (zero) spaces, do not
                        affect -w or -W, MARGIN will be added to PAGE_WIDTH
      -r, --no-file-warnings
                        omit warning when a file cannot be opened
nl:   -o MARGE, --indent=MARGE
                        schuif iedere regel op met MARGE (nul) spaties, heeft geen
                        invloed op -w of -W, MARGE telt op bij PAG_BREEDTE
      -r, --no-file-warnings
                        laat waarschuwingen weg als een bestand niet geopend kan worden

en:   -o, --output=FILE         write result to FILE instead of standard output
      -s, --stable              stabilize sort by disabling last-resort comparison
      -S, --buffer-size=SIZE    use SIZE for main memory buffer
nl:   -o, --output=BESTAND      schrijf resultaat naar BESTAND in plaats van standaarduitvoer
      -s, --stable              stabiliseer het sorteren door het uitzetten van de
                                   vergelijking als niets werkt
      -S, --buffer-size=GROOTTE  gebruik GROOTTE voor de hoofdgeheugenbuffer

en:   -p                           same as --preserve=mode,ownership,timestamps
          --preserve[=ATTR_LIST]   preserve the specified attributes (default:
                                     mode,ownership,timestamps), if possible
                                     additional attributes: links, all
nl:   -p                           zelfde als --preserve=mode,ownership,timestamps
          --preserve[=ATTR_LIST]   handhaaf de gespecificeerde attributen (standaard:
                                     mode,ownership,timestamps), indien mogelijk
                                     additionele attributen: links, all

en:   -p, --parents   Remove DIRECTORY and its ancestors.  E.g., `rmdir -p a/b/c' is
                      similar to `rmdir a/b/c a/b a'.
      -v, --verbose   output a diagnostic for every directory processed
nl:   -p, --parents   verwijder MAP, en probeer ieder onderdeel van het
                      pad te verwijderen.  Bijv. `rmdir -p a/b/c' is
                      gelijk aan `rmdir a/b/c a/b a'.
      -v, --verbose   geef info over iedere behandelde map

en:   -p, --preserve-timestamps   apply access/modification times of SOURCE files
                            to corresponding destination files
      -s, --strip         strip symbol tables
      -S, --suffix=SUFFIX  override the usual backup suffix
      -t, --target-directory=DIRECTORY  copy all SOURCE arguments into DIRECTORY
      -T, --no-target-directory  treat DEST as a normal file
      -v, --verbose       print the name of each directory as it is created
nl:   -p, --preserve-timestamps   neem de tijden van laatste keer gebruikt/gewijzigd over
                            van BRON bestanden naar de overeenkomstige bestemmingsbestanden
      -s, --strip         verwijder symbooltabellen
      -S, --suffix=SUFFIX  negeer het gebruikelijke reservekopie-achtervoegsel
      -t, --target-directory=MAP  kopiëer alle BRON argumenten naar MAP
      -T, --no-target-directory   behandel DOEL als een normaal bestand
      -v, --verbose       toon de naam van elke map zodra deze is gemaakt

en:   -q, --count       all login names and number of users logged on
      -r, --runlevel    print current runlevel
      -s, --short       print only name, line, and time (default)
      -t, --time        print last system clock change
nl:   -q, --count       alle loginnamen en nummers van ingelogde gebruikers
      -r, --runlevel    toon het huidige run-niveau
      -s, --short       toon alleen naam, lijn, en tijd (standaard)
      -t, --time        toon de laatste wijziging in de systeemklok

en:   -q, --hide-control-chars   print ? instead of non graphic characters
          --show-control-chars   show non graphic characters as-is (default
                                 unless program is `ls' and output is a terminal)
      -Q, --quote-name           enclose entry names in double quotes
          --quoting-style=WORD   use quoting style WORD for entry names:
                                   literal, locale, shell, shell-always, c, escape
nl:   -q, --hide-control-chars   toon ? in plaats van niet-grafische karakters
          --show-control-chars   toon niet-grafische karakters zoals-ze zijn (standaard)
                                 tenzij het `ls' is en de uitvoer naar een terminal gaat)
      -Q, --quote-name           omsluit namen met aanhalingstekens
          --quoting-style=WOORD  gebruik de aanhalingsstijl WOORD voor ingangsnamen:
                                   literal, locale, shell, shell-always, c, escape

en:   -q, --quiet, --silent    never print headers giving file names
      -v, --verbose            always print headers giving file names
nl:   -q, --quiet, --silent    toon geen koppen met bestandsnamen
      -v, --verbose            toon altijd koppen met bestandsnamen

en:   -r, --reference=FILE      display the last modification time of FILE
      -R, --rfc-2822            output date and time in RFC 2822 format.
                                Example: Mon, 07 Aug 2006 12:34:56 -0600
nl:   -r, --reference=BESTAND   toon de laatste tijd van wijziging van BESTAND
      -R, --rfc-2822            toon de datum in de RFC-2822 opmaak
                                Voorbeeld: Mon, 07 Aug 2006 12:34:56 -0600

en:   -r, --reference=FILE   use this file's times instead of current time
      -t STAMP               use [[CC]YY]MMDDhhmm[.ss] instead of current time
      --time=WORD            change the specified time:
                               WORD is access, atime, or use: equivalent to -a
                               WORD is modify or mtime: equivalent to -m
nl:   -r, --reference=BESTAND gebruik de tijden van dit bestand in plaats van de huidige tijd
      -t STAMP               gebruik [[CC]YY]MMDDhhmm[.ss] in plaats van de huidige tijd
      --time=WORD            zet de gegeven tijd:
                               WORD is access, atime of use: zelfde als -a
                               WORD is modify of mtime: zelfde als -m

en:   -r, --references               first field of each line is a reference
      -t, --typeset-mode               - not implemented -
      -w, --width=NUMBER             output width in columns, reference excluded
nl:   -r, --references               eerste veld van elke regel is een referentie
      -t, --typeset-mode               - niet geïmplementeerd -
      -w, --width=NUMBER             uitvoerbreedte in kolommen, referentie niet meegenomen

en:   -r, --reverse              reverse order while sorting
      -R, --recursive            list subdirectories recursively
      -s, --size                 print the size of each file, in blocks
nl:   -r, --reverse              keer de volgorde om bij het sorteren
      -R, --recursive            toon submappen recursief
      -s, --size                 toon de grootte van ieder bestand in blokken

en:   -s, --only-delimited    do not print lines not containing delimiters
          --output-delimiter=STRING  use STRING as the output delimiter
                                the default is to use the input delimiter
nl:   -s, --only-delimited    toon alleen regels die scheidingstekens bevatten
          --output-delimiter=TEKST  gebruik TEKST als het uitvoerscheidingsteken
                                de standaard is het invoerscheidingsteken

en:   -s, --signal=SIGNAL, -SIGNAL
                       specify the name or number of the signal to be sent
      -l, --list       list signal names, or convert signal names to/from numbers
      -t, --table      print a table of signal information
nl:   -s, --signal=SIGNAAL, -SIGNAAL
                       specificeer de naam of nummer van het te verzenden signaal
      -l, --list       maak een lijst van signaalnamen, of converteer signaalnamen
                         naar/van nummers
      -t, --table      print een tabel met signaalinformatie

en:   -s, --symbolic-link          make symbolic links instead of copying
      -S, --suffix=SUFFIX          override the usual backup suffix
      -t, --target-directory=DIRECTORY  copy all SOURCE arguments into DIRECTORY
      -T, --no-target-directory    treat DEST as a normal file
nl:   -s, --symbolic-link          maak een symbolische koppeling in plaats van kopiëren
      -S, --suffix=SUFFIX          vervang het gebruikelijke achtervoegsel voor
                                     reservekopieën
      -t, --target-directory=MAP  verplaats alle BRON-argumenten naar MAP
      -T, --no-target-directory    behandel BESTEMMING als een normaal bestand

en:   -s[CHAR],--separator[=CHAR]
                        separate columns by a single character, default for CHAR
                        is the <TAB> character without -w and 'no char' with -w
                        -s[CHAR] turns off line truncation of all 3 column
                        options (-COLUMN|-a -COLUMN|-m) except -w is set
nl:   -s[KAR],--separator[=KAR]
                        scheidt de kolommen door één karakter, standaard voor KAR
                        is het <TAB> karakter zonder -w en 'geen karakter' met -w
                        -s[KAR] zet regelafbreking af voor alle 3 kolommen
                        opties (-KOLOM|-a -KOLOM|-m) behalve wanneer -w is gezet

en:   -t                         sort by modification time
      -T, --tabsize=COLS         assume tab stops at each COLS instead of 8
nl:   -t                         sorteer volgens de tijd van laatste wijziging
      -T, --tabsize=KOLS         zet tabstops op elke KOLS tekens in plaats van 8

en:   -t                       equivalent to -vT
      -T, --show-tabs          display TAB characters as ^I
      -u                       (ignored)
      -v, --show-nonprinting   use ^ and M- notation, except for LFD and TAB
nl:   -t                       zelfde als -vT
      -T, --show-tabs          geef TAB-tekens weer met ^I
      -u                       (wordt genegeerd)
      -v, --show-nonprinting   gebruik ^ en M- notatie, behalve voor LFD en TAB

en:   -t, --field-separator=SEP  use SEP instead of non-blank to blank transition
      -T, --temporary-directory=DIR  use DIR for temporaries, not $TMPDIR or %s;
                                  multiple options specify multiple directories
      -u, --unique              with -c, check for strict ordering;
                                  without -c, output only the first of an equal run
nl:   -t, --field-separator=SEP  gebruik SEP in plaats van niet-wit naar wit overgang
      -T, --temporary-directory=MAP  gebruik MAP voor tijdelijke bestanden, niet
                                       $TMPDIR of %s; meervoudige opties specificeren
                                  meervoudige mappen
      -u, --unique              met -c, controleer op strikte ordening; zonder -c,
                                  alleen de eerste van iets wat gelijk is is uitvoer

en:   -t, --tabs=LIST     use comma separated list of explicit tab positions
nl:   -t, --tabs=LIJST     gebruik een komma-gescheiden lijst met tab-posities

en:   -t, --tagged-paragraph    indentation of first line different from second
      -u, --uniform-spacing     one space between words, two after sentences
      -w, --width=WIDTH         maximum line width (default of 75 columns)
nl:   -t, --tagged-paragraph    inspringen eerste regel verschilt van tweede
      -u, --uniform-spacing     één spatie tussen woorden, twee na een zinseinde
      -w, --width=NUMMER        maximale regelbreedte (standaard is 75 tekens)

en:   -t, --target-directory=DIRECTORY  move all SOURCE arguments into DIRECTORY
      -T, --no-target-directory    treat DEST as a normal file
      -u, --update                 move only when the SOURCE file is newer
                                     than the destination file or when the
                                     destination file is missing
      -v, --verbose                explain what is being done
nl:   -t, --target-directory=MAP   verplaats alle BRON argumenten naar MAP
      -T, --no-target-directory    behandel DOEL als een normaal bestand
      -u, --update                 verplaats alleen als de BRON nieuwer is
                                     dan het bestemmingsbestand of wanneer het
                                     bestemmingsbestand ontbreekt
      -v, --verbose                laat zien wat er gedaan wordt

en:   -t, --text              read in text mode (default if reading tty stdin)
nl:   -t, --text              lees in tekst modus (standaard bij lezen van tty stdin)

en:   -t, --text              read in text mode (default)
nl:   -t, --text              lees in tekst modus (standaard)

en:   -u                         with -lt: sort by, and show, access time
                                   with -l: show access time and sort by name
                                   otherwise: sort by access time
      -U                         do not sort; list entries in directory order
      -v                         sort by version
nl:   -u                         met -lt: sorteer op, en toon het tijdstip van laatste
                                   toegang; met -l: toon het tijdstip van laatste toegang
                                   en sorteer op naam; anders: sorteer op tijdstip
                                   van laatste toegang
      -U                         niet sorteren; laat de namen zien in de volgorde in de map
      -v                         sorteer op versie

en:   -u, --remove   truncate and remove file after overwriting
      -v, --verbose  show progress
      -x, --exact    do not round file sizes up to the next full block;
                       this is the default for non-regular files
      -z, --zero     add a final overwrite with zeros to hide shredding
nl:   -u, --remove   verkort en verwijder het bestand na het overschrijven
      -v, --verbose  laat de voortgang zien
      -x, --exact    rond de lengte van de bestanden niet af naar het aantal volle blokken;
                       dit is de standaard voor niet-reguliere bestanden
      -z, --zero     overschrijf tenslotte met nullen om het vernietigen te verhullen

en:   -u, --update                 copy only when the SOURCE file is newer
                                     than the destination file or when the
                                     destination file is missing
      -v, --verbose                explain what is being done
      -x, --one-file-system        stay on this file system
nl:   -u, --update                 kopiëer alleen als het BRONbestand nieuwer is
                                   dan het bestemmingsbestand of wanneer dat
                                   bestand niet bestaat
      -v, --verbose                laat zien wat er gedaan wordt
      -x, --one-file-system        blijf binnen dit bestandssysteem

en:   -v FILENUM        like -a FILENUM, but suppress joined output lines
      -1 FIELD          join on this FIELD of file 1
      -2 FIELD          join on this FIELD of file 2
nl:   -v NUMMER         zoals -a NUMMER, echter onderdruk samengevoegde uitvoerregels
      -1 VELD           voeg samen op dit VELD in bestand 1
      -2 VELD           voeg samen op dit VELD in bestand 2

en:   -v, --first-page=NUMBER         first line number on each logical page
      -w, --number-width=NUMBER       use NUMBER columns for line numbers
nl:   -v, --first-page=NUMMER         eerste regelnummer op elke logische pagina
      -w, --number-width=NUMMER       gebruik NUMMER kolommen (karakters) voor regelnummers

en:   -v, --kernel-version     print the kernel version
      -m, --machine            print the machine hardware name
      -p, --processor          print the processor type or "unknown"
      -i, --hardware-platform  print the hardware platform or "unknown"
      -o, --operating-system   print the operating system
nl:   -v, --kernel-version     toon de versie van de kernel
      -m, --machine            toon de hardwarenaam van de machine
      -p, --processor          toon het processor type of "unknown"
      -i, --hardware-platform  toon het hardware platvorm of "unknown"
      -o, --operating-system   toon het besturingssysteem

en:   -w, --check-chars=N   compare no more than N characters in lines
nl:   -w, --check-chars=N   vergelijk niet meer dan N karakters in regels

en:   -w, --width=COLS           assume screen width instead of current value
      -x                         list entries by lines instead of by columns
      -X                         sort alphabetically by entry extension
      -1                         list one file per line
nl:   -w, --width=BREEDTE        neem BREEDTE als de schermbreedte in plaats
                                   van de huidige waarde
      -x                         toon namen per regel in plaats in kolommen
      -X                         sorteer alfabetisch op de extensie
      -1                         toon één bestand per regel

en:   -w, --wrap=COLS       Wrap encoded lines after COLS character (default 76).
                            Use 0 to disable line wrapping.
    
      -d, --decode          Decode data.
      -i, --ignore-garbage  When decoding, ignore non-alphabet characters.
nl:   -w, --wrap=KOLM       Ga naar volgende regel na KOLM gecodeerde tekens (standaard 76).
                            Gebruik 0 om niet naar een volgende regel te gaan.
    
      -d, --decode          Decodeer gegevens.
      -i, --ignore-garbage  Bij decoderen, negeer niet-alfabet tekens.

en:   -x, --one-file-system  skip directories on different file systems
      -X FILE, --exclude-from=FILE  Exclude files that match any pattern in FILE.
          --exclude=PATTERN  Exclude files that match PATTERN.
          --max-depth=N     print the total for a directory (or file, with --all)
                              only if it is N or fewer levels below the command
                              line argument;  --max-depth=0 is the same as
                              --summarize
nl:   -x, --one-file-system  sla mappen in andere bestandssystemen over
      -X BESTAND, --exclude-from=BESTAND  Sluit bestanden die overeenkomen
                                            met elk patroon in BESTAND uit.
          --exclude=PATROON  Sluit bestanden die overeenkomen met PATROON uit.
          --max-depth=N     toon het totaal voor een map (of bestand, bij --all)
                              alleen als het N of minder niveaus is onder het argument;
                              --max-depth=0 is het zelfde als --summarize

en:   -z, --zero-terminated     end lines with 0 byte, not newline
nl:   -z, --zero-terminated     beëindig regels met een 0 byte, niet met nieuweregel

en:   [:graph:]       all printable characters, not including space
      [:lower:]       all lower case letters
      [:print:]       all printable characters, including space
      [:punct:]       all punctuation characters
      [:space:]       all horizontal or vertical whitespace
      [:upper:]       all upper case letters
      [:xdigit:]      all hexadecimal digits
      [=CHAR=]        all characters which are equivalent to CHAR
nl:   [:graph:]       alle printbare karakters, zonder spatie
      [:lower:]       alle kleine letters
      [:print:]       alle printbare karakters, inclusief spatie
      [:punct:]       alle punctuatie karakters
      [:space:]       alle horizontale of verticale witruimte
      [:upper:]       alle hoofdletters
      [:xdigit:]      alle hexadecimale karakters
      [=KAR=]         alle karakters die overeenkomen met KAR

en:   \a      alert (BEL)
      \b      backspace
      \c      produce no further output
      \f      form feed
nl:   \a      aandacht (BEL)
      \b      backspace
      \c      produceer geen verdere uitvoer
      \f      form-feed-teken

en:   \c     suppress trailing newline
      \f     form feed
      \n     new line
      \r     carriage return
      \t     horizontal tab
      \v     vertical tab
nl:   \c     onderdruk de achteraan staande nieuweregel
      \f     nieuwe-pagina
      \n     nieuweregel
      \r     carriage return
      \t     horizontale tab
      \v     verticale tab

en:   \n      new line
      \r      carriage return
      \t      horizontal tab
      \v      vertical tab
nl:   \n      nieuweregel-teken
      \r      regelbegin-teken
      \t      horizontale tab-teken
      \v      verticale tab-teken

en:   \v              vertical tab
      CHAR1-CHAR2     all characters from CHAR1 to CHAR2 in ascending order
      [CHAR*]         in SET2, copies of CHAR until length of SET1
      [CHAR*REPEAT]   REPEAT copies of CHAR, REPEAT octal if starting with 0
      [:alnum:]       all letters and digits
      [:alpha:]       all letters
      [:blank:]       all horizontal whitespace
      [:cntrl:]       all control characters
      [:digit:]       all digits
nl:   \v              verticale tab
      CHAR1-CHAR2     alle karakters van CHAR1 tot CHAR2 in oplopende volgorde
      [CHAR*]         in SET2, kopieën van CHAR tot de lengte van SET1
      [CHAR*REPEAT]   REPEAT kopieën van CHAR, REPEAT is octaal als het start met 0
      [:alnum:]       alle letters en cijfers
      [:alpha:]       alle letters
      [:blank:]       alle horizontale witruimte
      [:cntrl:]       alle controle karakters
      [:digit:]       alle cijfers

en:   \xHH    byte with hexadecimal value HH (1 to 2 digits)
      \uHHHH  Unicode (ISO/IEC 10646) character with hex value HHHH (4 digits)
      \UHHHHHHHH  Unicode character with hex value HHHHHHHH (8 digits)
nl:   \xHH    byte met hexadecimale waarde NN (1 tot 2 tekens)
      \uHHHH  Unicode (ISO/IEC 18646) karakter met hexadecimale waarde HHHH (4 tekens)
      \UHHHHHHHH  Unicode karakter met hexadecimale waarde HHHHHHH (8 tekens)

en:   ascii     from EBCDIC to ASCII
      ebcdic    from ASCII to EBCDIC
      ibm       from ASCII to alternate EBCDIC
      block     pad newline-terminated records with spaces to cbs-size
      unblock   replace trailing spaces in cbs-size records with newline
      lcase     change upper case to lower case
nl:   ascii     van EBCDIC naar ASCII
      ebcdic    van ASCII maar EBCDIC
      ibm       van ASCII naar 'alternated EBCDIC'
      block     vul met nieuweregel afgesloten regels uit met spaties tot de cbs lengte
      unblock   vervang achterloopspaties in regels met lengte cbs door nieuweregel
      lcase     vervang hoofdletters door kleine letters

en:   binary    use binary I/O for data
nl:   binary    gebruik binary-I/O voor de gegevens

en:   d[SIZE]    signed decimal, SIZE bytes per integer
      f[SIZE]    floating point, SIZE bytes per integer
      o[SIZE]    octal, SIZE bytes per integer
      u[SIZE]    unsigned decimal, SIZE bytes per integer
      x[SIZE]    hexadecimal, SIZE bytes per integer
nl:   d[AANT]    decimaal getal met teken, AANT bytes per getal
      f[AANT]    drijvende komma getal, AANT bytes per getal
      o[AANT]    octaal, AANT bytes per weergave
      u[AANT]    decimaal getal zonder teken, AANT bytes per getal
      x[AANT]    hexadecimaal, AANT bytes per weergave

en:   direct    use direct I/O for data
nl:   direct    gebruik direct-I/O voor de gegevens

en:   directory fail unless a directory
nl:   directory stop tenzij een map

en:   dsync     use synchronized I/O for data
nl:   dsync     gebruik synchronized-I/O voor de gegevens

en:   if=FILE         read from FILE instead of stdin
      iflag=FLAGS     read as per the comma separated symbol list
      obs=BYTES       write BYTES bytes at a time
      of=FILE         write to FILE instead of stdout
      oflag=FLAGS     write as per the comma separated symbol list
      seek=BLOCKS     skip BLOCKS obs-sized blocks at start of output
      skip=BLOCKS     skip BLOCKS ibs-sized blocks at start of input
      status=noxfer   suppress transfer statistics
nl:   if=BESTAND      lees van BESTAND in plaats van standaardinvoer
      iflag=VLAGGEN   lees volgens de kommagescheiden symbolenlijst
      obs=BYTES       schrijf BYTES bytes tegelijk
      of=BESTAND      schrijf naar BESTAND in plaats van naar standaarduitvoer
      oflag=VLAGGEN   schrijf volgens de kommagescheiden symbolenlijst
      seek=BLOKKEN    sla aantal BLOKKEN met door obs gegeven grootte over aan het begin
                        van de uitvoer
      skip=BLOKKEN    sla aantal BLOKKEN met door ibs gegeven grootte over aan het begin
                        van de invoer
      status=noxfer   onderdruk statistieken van de verplaatsing

en:   noatime   do not update access time
nl:   noatime   wijzig het toegangstijdstip niet

en:   nocreat   do not create the output file
      excl      fail if the output file already exists
      notrunc   do not truncate the output file
      ucase     change lower case to upper case
      swab      swap every pair of input bytes
nl:   nocreat   maak geen uitvoerbestand
      excl      stop als het uitvoerbestand al bestaat
      notrunc   maak het uitvoerbestand niet korter
      ucase     vervang kleine letters door hoofdletters
      swab      verwissel ieder paar bytes uit de invoer

en:   noctty    do not assign controlling terminal from file
nl:   noctty    voeg geen controlerende terminal toe aan bestand

en:   noerror   continue after read errors
      sync      pad every input block with NULs to ibs-size; when used
                with block or unblock, pad with spaces rather than NULs
      fdatasync  physically write output file data before finishing
      fsync     likewise, but also write metadata
nl:   noerror   ga door ook na leesfouten
      sync      vul ieder blok uit met nul-bytes tot de ibs-grootte; indien samen
                met block of unblock, vul dan uit met spaties i.p.v. nul-bytes
      fdatasync  schrijf het uitvoerbestand echt naar schijf voor het beëindigen
      fsync     evenzo, maar schrijf ook de metagegevens

en:   nofollow  do not follow symlinks
nl:   nofollow  volg geen symbolische koppelingen

en:   nolinks   fail if multiply-linked
nl:   nolinks   stop bij meer dan één symbolische koppeling

en:   nonblock  use non-blocking I/O
nl:   nonblock  gebruik non-blocking-I/O

en:   none, off       never make backups (even if --backup is given)
      numbered, t     make numbered backups
      existing, nil   numbered if numbered backups exist, simple otherwise
      simple, never   always make simple backups
nl:   none, off       maak nooit reservekopieën (zelfs niet met --backup)
      numbered, t     maak genummerde reservekopieën
      existing, nil   maak genummerde reservekopieën als er reeds genummerde 
                        reserve-kopieën bestaan, anders simpele
      simple, never   maak altijd simpele reservekopieën

en:   sync      likewise, but also for metadata
nl:   sync      evenzo, maar ook voor de metagegevens

en:   text      use text I/O for data
nl:   text      gebruik text-I/O voor de gegevens

en:  %2d:%02d%s  up
nl:  %2d:%02d%s  in bedrijf

en:  %4s-blocks      Used Available Use%%
nl:  %4s-blokken     Gebruikt Beschikbaar Gebruikt%%

en:  %s-blocks      Used Available Capacity
nl:  %s-blokken     Gebruikt Beschikbaar Capaciteit

en:  (backup: %s)
nl:  (reservekopie: %s)

en:  * [-]ctlecho    echo control characters in hat notation (`^c')
       [-]echo       echo input characters
     * [-]echoctl    same as [-]ctlecho
       [-]echoe      same as [-]crterase
       [-]echok      echo a newline after a kill character
nl:  * [-]ctlecho    echo controlekarakters in dakjesnotatie (`^c')
       [-]echo       echo invoerkarakters
     * [-]echoctl    zelfde als [-]ctlecho
       [-]echoe      zelfde als [-]crterase
       [-]echok      echo een nieuweregel na een kill-karakter

en:  * [-]echoke     same as [-]crtkill
       [-]echonl     echo newline even if not echoing other characters
     * [-]echoprt    echo erased characters backward, between `\' and '/'
       [-]icanon     enable erase, kill, werase, and rprnt special characters
       [-]iexten     enable non-POSIX special characters
nl:  * [-]echoke     zelfde als [-]crtkill
       [-]echonl     echo nieuwregel zelfs als geen andere karakters worden geëchood
     * [-]echoprt    echo verwijderde karakters achterwaards, tussen `\' en '/'
       [-]icanon     zet de speciale karakters voor erase, kill, werase, and rprnt
       [-]iexten     zet niet-POSIX speciale karakters aan

en:  * [-]iuclc      translate uppercase characters to lowercase
     * [-]ixany      let any character restart output, not only start character
       [-]ixoff      enable sending of start/stop characters
       [-]ixon       enable XON/XOFF flow control
       [-]parmrk     mark parity errors (with a 255-0-character sequence)
       [-]tandem     same as [-]ixoff
nl:  * [-]iuclc      vertaal hoofdletters naar`kleine letters
     * [-]ixany      laat elk karakter de uitvoer herstarten, niet alleen het start-karakter
       [-]ixoff      zet het zenden van start/stop-karakters aan
       [-]ixon       zet XON/XOFF 'flow control' aan
       [-]parmrk     markeer pariteitsfouten (met een 255-0-karaktervolgorde)
       [-]tandem     zelfde als [-]ixoff

en:  * [-]iutf8      assume input characters are UTF-8 encoded
nl:  * [-]iutf8      invoerkarakters zijn UTF-8 gecodeerd

en:  * [-]ocrnl      translate carriage return to newline
     * [-]ofdel      use delete characters for fill instead of null characters
     * [-]ofill      use fill (padding) characters instead of timing for delays
     * [-]olcuc      translate lowercase characters to uppercase
     * [-]onlcr      translate newline to carriage return-newline
     * [-]onlret     newline performs a carriage return
nl: * [-]ocrnl      zet 'carriage return' om in nieuweregel
    * [-]ofdel      gebruik delete karakters voor 'fill' in plaats van nul-karakters
    * [-]ofill      gebruik fill (padding) karakters in plaats van timing voor 
                    vertragingen
    * [-]olcuc      zet kleine letters om in hoofdletters
    * [-]onlcr      zet nieuweregel om in 'carriage return'-nieuweregel
    * [-]onlret     nieuweregel voert een 'carriage return' uit

en:  * [-]onocr      do not print carriage returns in the first column
       [-]opost      postprocess output
     * tabN          horizontal tab delay style, N in [0..3]
     * tabs          same as tab0
     * -tabs         same as tab3
     * vtN           vertical tab delay style, N in [0..1]
nl: * [-]onocr      toon geen 'carriage returns' in de eerste kolom
      [-]opost      na-proces-uitvoer
    * tabN          horizontale tab vertragingsstijl, N is [0..3]
    * tabs          zelfde als tab0
    * -tabs         zelfde als tab3
    * vtN           verticale tab vertragingsstijl, N is [0..1]

en:  * eol2 CHAR     alternate CHAR for ending the line
       erase CHAR    CHAR will erase the last character typed
       intr CHAR     CHAR will send an interrupt signal
       kill CHAR     CHAR will erase the current line
nl:  * eol2 KAR     alternatief KAR voor einde van de regel
       erase KAR    KAR verwijdert het laatst getypte karakter
       intr KAR     KAR zendt een interruptsignaal
       kill KAR     KAR verwijdert de huidige regel

en:  * lnext CHAR    CHAR will enter the next character quoted
       quit CHAR     CHAR will send a quit signal
     * rprnt CHAR    CHAR will redraw the current line
       start CHAR    CHAR will restart the output after stopping it
nl:  * lnext KAR    KAR zal het volgende KARakter aangehaald invoeren
       quit KAR     KAR zendt een beëindig-signaal
     * rprnt KAR    KAR herschrijft de huidige regel
       start KAR    KAR herstart de uitvoer nadat deze is gestopt

en:  * rows N        tell the kernel that the terminal has N rows
     * size          print the number of rows and columns according to the kernel
       speed         print the terminal speed
       time N        with -icanon, set read timeout of N tenths of a second
nl:  * rows N        laat de kernel weten dat de terminal N rijen heeft
     * size          toon het aantal rijen en kolummen volgens de kernel
       speed         toon de snelheid van de terminal
       time N        met -icanon, zet lees-timeout op N tienden van een seconde

en:  ??:????  up
nl:  ??:????  in bedrijf

en:  Mounted on
nl:  Aangekoppeld op

en:  groups=
nl:  groepen=

en:  old
nl:  oud

en:  on repetition %s
nl:  tijdens herhaling %s

en: % 1% of memory, b 1, K 1024 (default), and so on for M, G, T, P, E, Z, Y.
    
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
    
    *** WARNING ***
    The locale specified by the environment affects sort order.
    Set LC_ALL=C to get the traditional sort order that uses
    native byte values.
nl: % 1% van het geheugen, b 1, K 1024 (standaard), enzovoort voor M, G, T, P, E, Z, Y.
    
    Zonder BESTAND, of als BESTAND - is, lees van standaardinvoer.
    
    *** WAARSCHUWING ***
    De taalregio gespecificeerd door de omgeving beïnvloedt de sorteervolgorde.
    Zet LC_ALL=C om de traditionele sorteervolgorde te verkrijgen die de gewone
    bytewaarde gebruikt.

en: %.*s: invalid conversion specification
nl: %.*s: ongeldige conversiespecificatie

en: %d: fmt="%s" width=%d
nl: %d: fmt="%s" breedte=%d

en: %ld day | %ld days
nl[0]: %ld dag
nl[1]: %ld dagen

en: %lu user | %lu users
nl[0]: %lu gebruiker
nl[1]: %lu gebruikers

en: %s (for regexp %s)
nl: %s (voor reguliere expressie %s)

en: %s -> %s (unbackup)
nl: %s -> %s (reservekopie ophalen)

en: %s [-d] terminated abnormally
nl: %s [-d] niet normaal beëindigd

en: %s `%s' too large
nl: %s `%s' is te groot

en: %s and %s are the same file
nl: %s en %s zijn hetzelfde bestand

en: %s exists but is not a directory
nl: %s bestaat maar is geen map

en: %s has appeared;  following end of new file
nl: %s is beschikbaar;  bezig het einde van het nieuwe bestand te volgen

en: %s has become accessible
nl: %s is toegankelijk geworden

en: %s has become inaccessible
nl: %s is ontoegankelijk geworden

en: %s has been replaced with an untailable file; giving up on this name
nl: %s is vervangen door een bestand dat niet gevolgd kan worden; gestopt met deze naam

en: %s has been replaced;  following end of new file
nl: %s is vervangen;  bezig het einde van het nieuwe bestand te volgen

en: %s has unknown file type
nl: %s heeft onbekend bestandstype

en: %s is not a valid positive integer
nl: %s is geen geldig positief geheel getal

en: %s is too large
nl: %s is te groot

en: %s: %s is so large that it is not representable
nl: %s: %s is zo groot dat het niet weergegeven kan worden

en: %s: %s: line number out of range
nl: %s: %s: regelnummer buiten bereik

en: %s: %s: match not found
nl: %s: %s: geen overeenkomst gevonden

en: %s: %s:%s: disorder:
nl: %s: %s:%s: wanorde:

en: %s: FAILED open or read
nl: %s: openen of lezen MISLUKT

en: %s: No such user
nl: %s: Onbekende gebruiker

en: %s: `}' is required in repeat count
nl: %s: `}' is verplicht bij een herhalingsaantal

en: %s: binary operator expected
nl: %s: verwacht binaire operator

en: %s: can make relative symbolic links only in current directory
nl: %s: kan relatieve symbolische koppelingen alleen in huidige map maken

en: %s: cannot change nonblocking mode
nl: %s: kan de niet-blokkerende modus niet herstellen

en: %s: cannot find name for user ID %lu
nl: %s: kan geen gebruikersnaam vinden voor gebruikers-ID %lu

en: %s: cannot follow end of this type of file; giving up on this name
nl: %s: kan het einde van dit type bestand niet volgen; gestopt met deze naam

en: %s: cannot lseek back to original position
nl: %s: kan niet terugspringen naar de originele positie

en: %s: cannot overwrite directory
nl: %s: kan de map niet overschrijven

en: %s: cannot rewind
nl: %s: kan niet terugspoelen

en: %s: cannot seek
nl: %s: kan seek-functie niet uitvoeren

en: %s: cannot seek to end-relative offset %s
nl: %s: kan de zoekopdracht tot einde-relatieve offset %s niet uitvoeren

en: %s: cannot seek to offset %s
nl: %s kan niet naar de offset %s springen

en: %s: cannot seek to relative offset %s
nl: %s: kan de zoekopdracht tot de relatieve offset %s niet uitvoeren

en: %s: cannot shred append-only file descriptor
nl: %s: kan een bestandseigenschap, alleen-toevoegen, niet vernietigen

en: %s: closing delimiter `%c' missing
nl: %s: afsluitend scheidingsteken `%c' ontbreekt

en: %s: couldn't reset non-blocking mode
nl: %s: kan de niet-blokkerende modus niet herstellen

en: %s: descend into directory %s?
nl: %s: afdalen naar map %s?

en: %s: descend into write-protected directory %s?
nl: %s: afdalen in voor schrijven beschermde map %s?

en: %s: end of file
nl: %s: einde van bestand

en: %s: equivalence class operand must be a single character
nl: %s: equivalente-klasse operand moet een enkel teken zijn

en: %s: error truncating
nl: %s: fout bij inkorten

en: %s: error writing at offset %s
nl: %s: fout tijdens schrijven bij offset %s

en: %s: expected a numeric value
nl: %s: verwacht een numerieke waarde

en: %s: failed to close
nl: %s: sluiten mislukt

en: %s: failed to open for writing
nl: %s: openen voor schrijven is mislukt

en: %s: failed to remove
nl: %s: verwijderen mislukt

en: %s: fcntl failed
nl: %s: manipuleren van bestandsdescriptor (fcntl) mislukt

en: %s: fdatasync failed
nl: %s: synchronisatie van data in geheugen en op schijf (fdatasync) mislukt

en: %s: file has negative size
nl: %s: bestand heeft een negatieve grootte

en: %s: file has shrunk too much
nl: %s: bestand is te veel geslonken

en: %s: file too large
nl: %s: bestand te groot

en: %s: file too long
nl: %s: bestand is te lang

en: %s: file truncated
nl: %s: bestand ingekort

en: %s: fstat failed
nl: %s: opvragen van bestandsstatus (fstat) mislukt

en: %s: fsync failed
nl: %s: synchronisatie van data in geheugen en op schijf (fsync) mislukt

en: %s: hard link not allowed for directory
nl: %s: een harde koppeling naar een map is niet toegestaan

en: %s: illegal option -- %c
nl: %s: ongeldige optie -- %c

en: %s: input contains a loop:
nl: %s: invoer bevat een rondkoppeling:

en: %s: input contains an odd number of tokens
nl: %s: invoer bevat een oneven aantal tokens

en: %s: input file is output file
nl: %s: invoerbestand is uitvoerbestand

en: %s: integer expected after delimiter
nl: %s: geheel getal verwacht na scheidingsteken

en: %s: invalid PID
nl: %s: ongeldig procesnummer

en: %s: invalid count at start of %s
nl: %s: ongeldig aantal bij het begin van %s

en: %s: invalid directive
nl: %s: ongeldige directieve

en: %s: invalid field specification %s
nl: %s: ongeldige veldspecificatie %s

en: %s: invalid file size
nl: %s: ongeldige bestandsgrootte

en: %s: invalid file type
nl: %s: ongeldig bestandstype

en: %s: invalid maximum number of unchanged stats between opens
nl: %s: ongeldig maximaal aantal onveranderde statussen tussen openen

en: %s: invalid number
nl: %s: ongeldig getal

en: %s: invalid number of bytes
nl: %s: ongeldig aantal bytes

en: %s: invalid number of lines
nl: %s: ongeldig aantal regels

en: %s: invalid number of passes
nl: %s: ongeldig aantal passeergangen

en: %s: invalid number of seconds
nl: %s: ongeldig aantal seconden

en: %s: invalid option -- %c
nl: %s: ongeldige optie -- %c

en: %s: invalid pattern
nl: %s: ongeldig patroon

en: %s: invalid process id
nl: %s: ongeldig proces-ID

en: %s: invalid regular expression: %s
nl: %s: ongeldige reguliere expressie: %s

en: %s: invalid signal
nl: %s: ongeldig signaal

en: %s: invalid suffix length
nl: %s: ongeldige lengte van achtervoegsel

en: %s: line number must be greater than zero
nl: %s: regelnummer moet groter zijn dan nul

en: %s: line number out of range
nl: %s: regelnummer buiten bereik

en: %s: lseek failed
nl: %s: zoekopdracht (lseek) mislukt

en: %s: multiple signals specified
nl: %s: meer dan één signaal gespecificeerd

en: %s: new permissions are %s, not %s
nl: %s: nieuwe toegangsrechten zijn %s, niet %s

en: %s: no properly formatted %s checksum lines found
nl: %s: geen correct opgemaakte %s regels met controlesom gevonden

en: %s: no size information for this device
nl: %s: geen grootte-informatie voor dit apparaat

en: %s: not listing already-listed directory
nl: %s: map wordt niet weergegeven, is al weergegeven

en: %s: number of bytes is too large
nl: %s: aantal bytes is te groot

en: %s: option `%c%s' doesn't allow an argument
nl: %s: optie `%c%s' staat geen argument toe

en: %s: option `%s' is ambiguous
nl: %s: optie `%s' is niet eenduidig

en: %s: option `%s' requires an argument
nl: %s: optie `%s' vereist een argument

en: %s: option `--%s' doesn't allow an argument
nl: %s: optie `--%s' staat geen argument toe

en: %s: option `-W %s' doesn't allow an argument
nl: %s: optie `-W %s' staat geen argument toe

en: %s: option `-W %s' is ambiguous
nl: %s: optie `-W %s' is niet eenduidig

en: %s: option requires an argument -- %c
nl: %s: optie vereist een argument -- %c

en: %s: overwrite %s?
nl: %s: %s overschrijven?

en: %s: pass %lu/%lu (%s)...
nl: %s: passeergang %lu/%lu (%s)...

en: %s: pass %lu/%lu (%s)...%s
nl: %s: passeergang %lu/%lu (%s)...%s

en: %s: pass %lu/%lu (%s)...%s/%s %d%%
nl: %s: passeergang %lu/%lu (%s)...%s/%s %d%%

en: %s: read error
nl: %s: fout bij lezen

en: %s: remove %s %s?
nl: %s: %s %s verwijderen?

en: %s: remove all arguments recursively?
nl: %s: verwijder alle argumenten recursief?

en: %s: remove all arguments?
nl: %s: verwijder alle argumenten?

en: %s: remove write-protected %s %s?
nl: %s: schrijfbeveiligde %s %s verwijderen?

en: %s: removed
nl: %s: verwijderd

en: %s: removing
nl: %s: bezig te verwijderen

en: %s: renamed to %s
nl: %s: hernoemd tot %s

en: %s: replace %s?
nl: %s: %s vervangen?

en: %s: seek failed
nl: %s: zoekopdracht lukte niet

en: %s: too many checksum lines
nl: %s: te veel regels met controlesommen

en: %s: unable to determine maximum file name length
nl: %s: niet in staat de maximum lengte van de bestandsnaam te bepalen

en: %s: unable to perform all requested operations
nl: %s: kan niet alle gevraagde acties uitvoeren

en: %s: unary operator expected
nl: %s: verwacht unaire operator

en: %s: unrecognized option `%c%s'
nl: %s: niet-herkende optie `%c%s'

en: %s: unrecognized option `--%s'
nl: %s: niet-herkende optie `--%s'

en: %s: value not completely converted
nl: %s: waarde niet helemaal geconverteerd

en: %s: warning: making a hard link to a symbolic link is not portable
nl: %s: waarschuwing: een harde koppeling naar een symbolische koppeling is niet overdraagbaar

en: %s: write error
nl: %s: fout bij schrijven

en: %s:%lu: invalid line;  missing second token
nl: %s:%lu: ongeldige regel;  tweede token ontbreekt

en: %s:%lu: unrecognized keyword %s
nl: %s:%lu: niet-herkend sleutelwoord %s

en: %scannot read table of mounted file systems
nl: %s kan tabel van aangekoppelde bestandssystemen niet lezen

en: %s}: integer required between `{' and `}'
nl: %s}: geheel getal verplicht tussen `{' en `}'

en: ')' expected
nl: verwacht ')'

en: ')' expected, found %s
nl: verwacht ')', vond %s

en: (C)
nl: ©

en: * file systems that cache in temporary locations, such as NFS
    version 3 clients
    
    * compressed file systems
nl: * bestandssystemen die een cache bijhouden in tijdelijke locaties, zoals NFS
      versie 3 cliënts
    
    * gecomprimeerde bestandssystemen

en: * log-structured or journaled file systems, such as those supplied with
    AIX and Solaris (and JFS, ReiserFS, XFS, Ext3, etc.)
    
    * file systems that write redundant data and carry on even if some writes
    fail, such as RAID-based file systems
    
    * file systems that make snapshots, such as Network Appliance's NFS server
nl: * log-gestructureerde of bestandssystemen met een journaal, zoals meegeleverd met
      AIX en Solaris (en JFS, ReiserFS, XFS, Ext3, etc.)
    
    * bestandssystemen die redundante gegevens wegschrijven en zelfs doorgaan als het
      schrijven fout gaat, zoals RAID-gebaseerde bestandssystemen
    
    * bestandssystemen die snapshots maken, zoals de NFS-server van Network Appliance

en: ,  load average: %.2f
nl: ,  belastinggemiddelde: %.2f

en: --string without a number implies 3.  --width without a number
    implies 32.  By default, od uses -A o -t d2 -w16.
nl: --string zonder een nummer betekent 3.  --width zonder een nummer
    betekent 32.  Standaard voor od is  -A o -t d2 -w16.

en: -R --dereference requires either -H or -L
nl: -R --dereference vereist of -H of -L

en: -ef does not accept -l
nl: -ef accepteert geen -l

en: -nt does not accept -l
nl: -nt accepteert geen -l

en: -ot does not accept -l
nl: -ot accepteert geen -l

en: -s uses SET1 if not
    translating nor deleting; else squeezing uses SET2 and occurs after
    translation or deletion.
nl: -s gebruikt SET1 als niet vertaald noch verwijderd wordt; anders gebruikt
    squeezing SET2 na vertaling of verwijdering.

en: <internal>
nl: <intern>

en: ???? days ??:??,
nl: ???? dagen ??:??,

en: Address family for hostname not supported
nl: Adresfamilie voor hostnaam worden niet ondersteund

en: All arguments to long options are mandatory for short options.
nl: Alle argumenten bij lange opties zijn verplicht voor korte opties.

en: All requests done
nl: Alle opdrachten verwerkt

en: Argument buffer too small
nl: Buffer voor argument te klein

en: Bad value for ai_flags
nl: Foute waarde voor ai_vlaggen

en: CAUTION: Note that shred relies on a very important assumption:
    that the file system overwrites data in place.  This is the traditional
    way to do things, but many modern file system designs do not satisfy this
    assumption.  The following are examples of file systems on which shred is
    not effective, or is not guaranteed to be effective in all file system modes:
nl: WAARSCHUWING: Het commando shred vertrouwt op de aanname dat het bestandssysteem
    de gegevens ter plekke overschrijft.  Dit is de traditionele manier van doen, maar
    veel moderne bestandssystemen voldoen hier niet neer aan.
    Op de volgende voorbeelden van bestandssystemen is shred niet effectief of
    is het niet gegarandeerd dat het werkt bij elke modus van het bestandssysteem:

en: COMMENT
nl: COMMENTAAR

en: Call the link function to create a link named FILE2 to an existing FILE1.
nl: Gebruik de koppelingsfunctie, link, om een koppeling BESTAND2 te maken naar
    een bestaand BESTAND1.

en: Call the unlink function to remove the specified FILE.
nl: Roep de 'unlink' functie aan om het gespecificeerde BESTAND te verwijderen.

en: Cannot combine --target-directory (-t) and --no-target-directory (-T)
nl: De combinatie van --target-directory (-t) en --no-target-directory (-T) kan niet

en: Cannot combine --target-directory and --no-target-directory
nl: De combinatie van --target-directory en --no-target-directory kan niet

en: Cannot specify both printing across and printing in parallel.
nl: Kan niet zowel parallel als dwars afdrukken.

en: Cannot specify number of columns when printing in parallel.
nl: Bij parallel afdrukken kan het aantal kolommen niet worden gespecificeerd.

en: Change the effective user id and group id to that of USER.
    
      -, -l, --login               make the shell a login shell
      -c, --command=COMMAND        pass a single COMMAND to the shell with -c
      -f, --fast                   pass -f to the shell (for csh or tcsh)
      -m, --preserve-environment   do not reset environment variables
      -p                           same as -m
      -s, --shell=SHELL            run SHELL if /etc/shells allows it
nl: Verander de effectieve gebruikers-id en groeps-id in die van GEBRUIKER.
    
      -, -l, --login               maak van de shell een login shell
      -c, --commmand=COMMANDO      stuur een enkel COMMANDO naar de shell met -c
      -f, --fast                   stuur -f naar de shell (voor csh of tcsh)
      -m, --preserve-environment   reset de omgevingsvariabelen niet
      -p                           zelfde als -m
      -s, --shell=SHELL            voer SHELL uit als /etc/shells dit toestaat

en: Change the group of each FILE to GROUP.
    With --reference, change the group of each FILE to that of RFILE.
    
      -c, --changes          like verbose but report only when a change is made
          --dereference      affect the referent of each symbolic link (this is
                             the default), rather than the symbolic link itself
nl: Verander de groep van elk BESTAND naar GROEP.
    Met --reference, verander de groep van elk BESTAND naar dat van RBESTAND.
    
      -c, --changes          zelfde als verbose maar geef alleen een melding als er
                               iets is veranderd
          --dereference      toepassen op de referentie van elke symbolische koppeling
                               en niet op de symbolische koppeling zelf (standaard)

en: Change the mode of each FILE to MODE.
    
      -c, --changes           like verbose but report only when a change is made
nl: Verander de modus van elk BESTAND naar MODUS.
    
      -c, --changes           zoals verbose maar alleen een melding als er iets veranderd is

en: Change the owner and/or group of each FILE to OWNER and/or GROUP.
    With --reference, change the owner and group of each FILE to those of RFILE.
    
      -c, --changes          like verbose but report only when a change is made
          --dereference      affect the referent of each symbolic link (this is
                             the default), rather than the symbolic link itself
nl: Verander de eigenaar en/of groep van ieder BESTAND naar EIGENAAR en/of GROEP.
    Met --reference, verander de eigenaar en groep van elk BESTAND naar die van RBESTAND.
    
      -c, --changes          zoals verbose maar geef alleen een melding als er echt iets
                               veranderd is
          --dereference      toepassen op de referentie van elke symbolische 
                               koppeling en niet op de symbolische koppeling zelf
                               (dit is de standaard)

en: Compare sorted files FILE1 and FILE2 line by line.
nl: Vergelijk de gesorteerde bestanden BESTAND1 en BESTAND2 regel voor regel.

en: Compatibility mode supports at most one file.
nl: Compatibiliteitsmodus mag hooguit met één bestand.

en: Concatenate FILE(s), or standard input, to standard output.
    
      -A, --show-all           equivalent to -vET
      -b, --number-nonblank    number nonblank output lines
      -e                       equivalent to -vE
      -E, --show-ends          display $ at end of each line
      -n, --number             number all output lines
      -s, --squeeze-blank      never more than one single blank line
nl: Stuur BESTAND(en) of standaardinvoer, als één bestand naar standaarduitvoer.
    
      -A, --show-all           zelfde als -vET
      -b, --number-nonblank    aantal niet-lege uitvoerregels
      -e                       zelfde als -vE
      -E, --show-ends          geef een $ aan het einde van alle regels
      -n, --number             nummer alle uitvoerregels
      -s, --squeeze-blank      nooit meer dan één lege regel

en: Convert blanks in each FILE to tabs, writing to standard output.
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
nl: Vervang witruimte in elk BESTAND door tabs, uitvoer naar standaarduitvoer.
    Zonder BESTAND of BESTAND is -, lees van standaardinvoer.

en: Convert tabs in each FILE to spaces, writing to standard output.
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
nl: Converteer tabs in elk BESTAND naar spaties, schrijf naar standaarduitvoer.
    Zonder BESTAND, of als BESTAND gelijk is aan -, lees van standaardinvoer.

en: Copy SOURCE to DEST, or multiple SOURCE(s) to DIRECTORY.
nl: Kopiëer BRON naar BESTEMMING, of meervoudige BRON(nen) naar MAP.

en: Copy a file, converting and formatting according to the operands.
    
      bs=BYTES        force ibs=BYTES and obs=BYTES
      cbs=BYTES       convert BYTES bytes at a time
      conv=CONVS      convert the file as per the comma separated symbol list
      count=BLOCKS    copy only BLOCKS input blocks
      ibs=BYTES       read BYTES bytes at a time
nl: Kopieer een bestand en converteer en maak deze op volgens de opties.
    
      bs=BYTES              maak ibs=BYTES en obs=BYTES
      cbs=BYTES             converteer BYTES bytes tegelijk
      conv=CONVERSIE        converteer het bestand zoals aangegeven in de komma-
                               gescheiden lijst met conversiewoorden
      count=BLOKKEN         kopieer alleen BLOKKEN invoer blokken
      ibs=BYTES             lees BYTES bytes tegelijk

en: Copy standard input to each FILE, and also to standard output.
    
      -a, --append              append to the given FILEs, do not overwrite
      -i, --ignore-interrupts   ignore interrupt signals
nl: Kopieer standaardinvoer naar elk BESTAND, en ook naar standaarduitvoer.
    
      -a, --append              toevoegen aan opgegeven BESTAND, overschrijf niets
      -i, --ignore-interrupts   negeer interrupt signalen

en: Create named pipes (FIFOs) with the given NAMEs.
nl: Maak benoemde pijpen aan (FIFO's) met de gegeven NAAMen.

en: Create the DIRECTORY(ies), if they do not already exist.
nl: Maak de MAP(pen) aan als ze al niet bestaan.

en: Create the special file NAME of the given TYPE.
nl: Maak het speciale bestand NAAM aan van het gegeven TYPE.

en: Diagnose unportable constructs in NAME.
    
      -p                  check for most POSIX systems
      -P                  check for empty names and leading "-"
          --portability   check for all POSIX systems (equivalent to -p -P)
nl: Controleer niet-overdraagbare constructies in NAAM.
    
      -p                  controleer voor de meeste POSIX systemen
      -P                  controleer op lege namen en voorloop "-"
          --portability   controleer voor alle POSIX systemen (equivalent met -p -P)

en: Directory:
nl: Map:

en: Discard all but one of successive identical lines from INPUT (or
    standard input), writing to OUTPUT (or standard output).
nl: Verwijder op één na alle opeenvolgende identieke regels uit INVOER (of
    standaardinvoer), schrijf naar UITVOER (of standaarduitvoer).

en: Display file or file system status.
    
      -L, --dereference     follow links
      -f, --file-system     display file system status instead of file status
nl: Toon bestand of status van bestandssysteem.
    
      -L, --dereference     volg koppelingen
      -f, --file-system     toon status van bestandssysteem in plaats van status van bestand

en: Display the current time in the given FORMAT, or set the system date.
    
      -d, --date=STRING         display time described by STRING, not `now'
      -f, --file=DATEFILE       like --date once for each line of DATEFILE
nl: Toon de huidige tijd in de gegeven OPMAAK, of zet de systeemdatum.
    
      -d, --date=DATUM           toon de datum/tijd gegeven in DATUM, niet `nu'
      -f, --file=DATUMBESTAND    zoals --date één keer voor elke regel in DATUMBESTAND

en: Display value of a symbolic link on standard output.
nl: Toon de waarde van een symbolische koppeling via standaarduitvoer.

en: Drop any supplemental groups, assume the user-ID and group-ID of
    the specified USERNAME, and run COMMAND with any specified ARGUMENTs.
    Exit with status 111 if unable to assume the required user and group ID.
    Otherwise, exit with the exit status of COMMAND.
    This program is useful only when run by root (user ID zero).
nl: Verwijder alle toegevoegde groepen, neem het gebruikers-ID en groeps-ID aan
    van de gespecificeerde GEBRUIKERSNAAM, en voer het COMMANDO uit met alle
    gespecificeerde ARGUMENTen. Eindig met status 111 als de gevraagde UID en GID
    niet gebruik mogen worden. Anders, eindig met de afsluitstatus van COMMANDO.
    Dit programma is alleen bruikbaar als het wordt uitgevoerd door root (gebruikers-ID nul).

en: Each range is one of:
    
      N     N'th byte, character or field, counted from 1
      N-    from N'th byte, character or field, to end of line
      N-M   from N'th to M'th (included) byte, character or field
      -M    from first to M'th (included) byte, character or field
    
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
nl: Elke reeks is één van:
    
      N     Nde byte, karakter of veld, tellend vanaf 1
      N-    vanaf Nde byte, karakter of veld, tot het eind van de regel
      N-M   vanaf Nde tot Mde (inclusief) byte, karakter of veld
      -M    vanaf eerste tot Mde (inclusief) byte, karakter of veld
    
    Zonder BESTAND, of wanneer BESTAND - is, lees van standaardinvoer.

en: Echo the STRING(s) to standard output.
    
      -n             do not output the trailing newline
nl: Schrijf de TEKENREEKS(en) naar standaarduitvoer.
    
      -n             zonder de achtergevoegde nieuweregel

en: Excess characters
    of SET2 are ignored.  Only [:lower:] and [:upper:] are guaranteed to
    expand in ascending order; used in SET2 while translating, they may
    only be used in pairs to specify case conversion.
nl: Overbodige karakters van SET2 worden genegeerd.  Alleen [:lower:] en [:upper:]
    worden zeker geexpandeerd in oplopende volgorde; gebruikt in SET2, bij
    vertaling, mogen ze alleen worden gebruikt in paren om hoofd-kleine letter
    conversie te specificeren.

en: Exit with a status code indicating success.
nl: Beëindig met de statuscode succes.

en: Exit with the status determined by EXPRESSION.
nl: Beëindig met de status die bepaald wordt door EXPRESSIE.

en: FAILED
nl: MISLUKT

en: FATAL: cannot ensure %s (returned to via ..) is safe
nl: FATAAL: kan niet zeker stellen dat %s veilig is (keerde er naar terug via ..)

en: FATAL: cannot enter directory %s
nl: FATAAL: kan map %s niet ingaan

en: FATAL: cannot open .. from %s
nl: FATAAL: kan .. niet openen vanuit %s

en: FATAL: cannot return to .. from %s
nl: FATAAL: kan niet terug gaan naar .. vanuit %s

en: FATAL: directory %s changed dev/ino
nl: FATAAL: map %s veranderde dev/ino

en: FATAL: failed to close directory %s
nl: FATAAL: kan map %s niet sluiten

en: FATAL: just-changed-to directory %s changed dev/ino
nl: FATAAL: zojuist binnengegane map %s veranderde dev/ino

en: FORMAT must be suitable for printing one argument of type `double';
    it defaults to %.PRECf if FIRST, INCREMENT, and LAST are all fixed point
    decimal numbers with maximum precision PREC, and to %g otherwise.
nl: OPMAAK moet bruikbaar zijn voor het tonen van één argument van het type 'double';
    de standaard is %.PRECf als EERSTE, STAP en LAATSTE allen decimale vaste komma
    getallen zijn met een maximale precisie PREC en anders %g.

en: Fifos do not have major and minor device numbers.
nl: Fifo's hebben geen hoofd- en onderapparaatnummers.

en: File operands cannot be combined with --files0-from.
nl: De operanden BESTAND gaan niet samen met de optie --files0-from.

en: File operands cannot be combined with --print-database (-p).
nl: BESTAND operand(en) kunnen niet samen met de --print-database (-p) optie.

en: Filesystem
nl: Bestandssysteem

en: Filesystem    Type
nl: Bestandssysteem Type

en: For each pair of input lines with identical join fields, write a line to
    standard output.  The default join field is the first, delimited
    by whitespace.  When FILE1 or FILE2 (not both) is -, read standard input.
    
      -a FILENUM        print unpairable lines coming from file FILENUM, where
                          FILENUM is 1 or 2, corresponding to FILE1 or FILE2
      -e EMPTY          replace missing input fields with EMPTY
nl: Voor elk paar invoerregels met gelijke samenvoegvelden, schrijf een regel naar
    standaarduitvoer.  Het standaard samenvoegveld is het eerste veld, omgeven
    door witruimte.  Als BESTAND1 of BESTAND2 (niet beiden) gelijk zijn aan -, lees
    dan van standaardinvoer.
    
      -a NUMMER         print paarbare regels uit bestand NUMMER, waar
                          NUMMER is 1 of 2, overeenkomend met BESTAND1 of BESTAND2
      -e LEEG           vervang ontbrekende invoer velden door LEEG

en: Force changed blocks to disk, update the super block.
nl: Schrijf veranderde blokken naar schijf, werk het super-blok bij.

en: IDLE
nl: NIET-ACTIEF

en: Idle
nl: Niet-aktief

en: In addition, file system backups and remote mirrors may contain copies
    of the file that cannot be removed, and that will allow a shredded file
    to be recovered later.
nl: Bovendien kunnen reservekopieën van bestandssystemen en spiegellocaties kopieën
    van het bestand bevatten die hiermee niet verwijderd worden en het dus mogelijk
    maakt dat later een shredded bestand hersteld kan worden.

en: In real life:
nl: In het echt:

en: In the 1st form, create a link to TARGET with the name LINK_NAME.
    In the 2nd form, create a link to TARGET in the current directory.
    In the 3rd and 4th forms, create links to each TARGET in DIRECTORY.
    Create hard links by default, symbolic links with --symbolic.
    When creating hard links, each TARGET must exist.
nl: 1ste methode: maak een koppeling naar DOEL aan met de naam KOPP_NAAM.
    2de methode: maak een koppeling naar DOEL aan in de huidige MAP.
    3de en 4de methode: maak koppelingen aan naar elk DOEL in MAP.
    Standaard wordt een harde koppeling gemaakt, symbolische koppelingen met --symbolic.
    Bij het maken van een harde koppeling moet het doel bestaan.

en: In the case of ext3 file systems, the above disclaimer applies
    (and shred is thus of limited effectiveness) only in data=journal mode,
    which journals file data in addition to just metadata.  In both the
    data=ordered (default) and data=writeback modes, shred works as usual.
    Ext3 journaling modes can be changed by adding the data=something option
    to the mount options for a particular file system in the /etc/fstab file,
    as documented in the mount man page (man mount).
nl: In het geval van het ext3-bestandssysteem is de bovenstaande uitzondering van
    toepassing (en shred is dus beperkt effectief) alleen in de modus data=journal,
    die een journaal van bestandsgegevens maakt naast alleen de metadata.  In de beide
    modussen, data=ordered (standaard) en data=writeback, werkt shred normaal.
    De Ext3-journaling modus kan gewijzigd worden door de optie data=iets
    bij de mount opties op te nemen voor een bepaald bestandssysteem in het /etc/fstab
    bestand, zoals gedocumenteerd in de mount-man-pagina (man mount).

en: In the first three forms, copy SOURCE to DEST or multiple SOURCE(s) to
    the existing DIRECTORY, while setting permission modes and owner/group.
    In the 4th form, create all components of the given DIRECTORY(ies).
nl: Bij de eerste drie soorten aanroepen, wordt BRON naar DOEL gekopieerd of BRONnen naar
    een bestaande MAP, terwijl toegangsrechten en eigenaar en groep gezet worden.
    Bij de vierde soort, worden alle componenten van de gegeven MAP(pen) aangemaakt.

en: Infinity B
nl: Oneindig B

en: Interrupted by a signal
nl: Onderbroken door een signaal

en: Invalid back reference
nl: Ongeldige terugverwijzing

en: Invalid character class name
nl: Ongeldige tekenklassenaam

en: Invalid collation character
nl: Ongeldig ordening-teken

en: Invalid content of \{\}
nl: Ongeldige inhoud tussen \{\}

en: Invalid page range %s
nl: Ongeldige paginareeks %s

en: Invalid preceding regular expression
nl: Ongeldige voorgaande reguliere expressie

en: Invalid range end
nl: Ongeldig einde van reeks

en: Invalid regular expression
nl: Ongeldige reguliere expressie

en: LINE
nl: LIJN

en: List information about the FILEs (the current directory by default).
    Sort entries alphabetically if none of -cftuvSUX nor --sort.
nl: Toon informatie over de BESTANDen (de huidige map is de standaard).
    Sorteer ingangen alfabetische indien geen -cftuvSUX noch --sort aanwezig is.

en: Login
nl: Inlognaam

en: Login name:
nl: Gebruikersnaam:

en: Mandatory arguments to long options are mandatory for short options too.
nl: Verplichte argumenten bij lange opties zijn ook verplicht bij korte opties.

en: Memory allocation failure
nl: Fout bij geheugenreservering

en: Memory exhausted
nl: Geen geheugen meer beschikbaar

en: NAME
nl: NAAM

en: Name
nl: Naam

en: Name or service not known
nl: Naam van service is onbekend

en: No address associated with hostname
nl: Aan hostnaam is geen adres verbonden

en: No match
nl: Geen overeenkomst

en: No previous regular expression
nl: Geen voorgaande reguliere expressie

en: Non-recoverable failure in name resolution
nl: Onherstelbare fout in naamresolutie

en: Only one string may be given when deleting without squeezing repeats.
nl: Alleen één tekenreeks mag aanwezig zijn bij verwijderen zonder samendrukkende herhalingen.

en: Ordering options:
nl: Sorteeropties:

en: Other options:
    
      -c, --check, --check=diagnose-first  check for sorted input; do not sort
      -C, --check=quiet, --check=silent  like -c, but do not report first bad line
          --compress-program=PROG  compress temporaries with PROG;
                                  decompress them with PROG -d
      -k, --key=POS1[,POS2]     start a key at POS1, end it at POS2 (origin 1)
      -m, --merge               merge already sorted files; do not sort
nl: Andere opties:
    
      -c, --check               controleer of de invoer gesorteerd is; niet sorteren
      -C, --check=quiet, --check=silent  zoals -c, maar geen rapport over de eerste foute regel
          --compress-program=PROG  comprimeer tijdelijke bestanden met PROG;
                                  decomprimeer met PROG -d
      -k, --key=POS1[,POS2]     start de sleutel in POS1, einde op POS2 (begin is 1)
      -m, --merge               meng reeds gesorteerde bestanden; niet sorteren

en: Output a permuted index, including context, of the words in the input files.
nl: Schrijf een gepermuteerde index weg, inclusief context, van de woorden
    in de invoerbestanden.

en: Output commands to set the LS_COLORS environment variable.
    
    Determine format of output:
      -b, --sh, --bourne-shell    output Bourne shell code to set LS_COLORS
      -c, --csh, --c-shell        output C shell code to set LS_COLORS
      -p, --print-database        output defaults
nl: Toon commando's voor instellen van de LS_COLOR omgevingsvariabele.
    
    Bepaal de opmaak van de uitvoer:
      -b, --sh, --bourne-shell    toon Bourne shell code voor instellen LS_COLOR
      -c, --csh, --c-shell        toon C shell code voor instellen LS_COLOR
      -p, --print-data-base       toon standaardinstellingen

en: Output file suffixes exhausted
nl: Alle achtervoegsels voor uitvoerbestanden zijn verbruikt

en: Output fixed-size pieces of INPUT to PREFIXaa, PREFIXab, ...; default
    size is 1000 lines, and default PREFIX is `x'.  With no INPUT, or when INPUT
    is -, read standard input.
nl: Schrijf stukjes van INVOER met een vaste grootte naar VOORVOEGSELaa,
    VOORVOEGSELab, ...; standaard grootte is 1000 regels en standaard
    VOORVOEGSEL is `x'.  Indien geen INVOER is gegeven, of INVOER is -, lees
    van standaardinvoer.

en: Output pieces of FILE separated by PATTERN(s) to files `xx00', `xx01', ...,
    and output byte counts of each piece to standard output.
nl: Schrijf gedeelten van BESTAND gescheiden door PATROON(en) naar de
    bestanden 'xx00', 'xx01',..., en schrijf het aantal bytes van elk
    gedeelte naar standaarduitvoer.

en: Output who is currently logged in according to FILE.
    If FILE is not specified, use %s.  %s as FILE is common.
nl: Uitvoer van who wordt op dit moment bijgehouden volgens BESTAND.  Als
    BESTAND niet gegeven is, gebruik %s.  %s als BESTAND is algemeen.

en: Overwrite the specified FILE(s) repeatedly, in order to make it harder
    for even very expensive hardware probing to recover the data.
nl: Overschrijf de gespecificeerde BESTAND(en) herhaaldelijk om het moeilijker te maken,
    zelfs voor zeer dure apparatuur, om de gegevens in de BESTAND(en) te herstellen.

en: Page number overflow
nl: Paginanummer loopt over

en: Paginate or columnate FILE(s) for printing.
nl: Maak pagina's of kolommen van BESTAND(en) om af te drukken.

en: Parameter string not correctly encoded
nl: Parametertekst niet juist gecodeerd

en: Password:
nl: Wachtwoord:

en: Premature end of regular expression
nl: Reguliere expressie is niet af

en: Print ARGUMENT(s) according to FORMAT.
nl: Print ARGUMENT(en) in overeenstemming met OPMAAK.

en: Print CRC checksum and byte counts of each FILE.
nl: Toon de CRC-controletelling en het aantal bytes van ieder BESTAND.

en: Print NAME with any leading directory components removed.
    If specified, also remove a trailing SUFFIX.
nl: Toon NAAM zonder de voorafgaande mapcomponenten.
    Indien gespecificeerd, verwijder ook het ACHTERVOEGSEL.

en: Print NAME with its trailing /component removed; if NAME contains no /'s,
    output `.' (meaning the current directory).
nl: Toon NAAM zonder de achtergevoegde /-component; als NAAM geen /'s bevat,
    toon dan `.' (dat is de huidige map).

en: Print certain system information.  With no OPTION, same as -s.
    
      -a, --all                print all information, in the following order,
                                 except omit -p and -i if unknown:
      -s, --kernel-name        print the kernel name
      -n, --nodename           print the network node hostname
      -r, --kernel-release     print the kernel release
nl: Toon bepaalde systeeminformatie.  Zonder OPTIE, zelfde als -s.
    
      -a, --all                toon alle informatie in de volgende volgorde,
                                 laat -p en -i weg als deze onbekend zijn:
      -s, --kernel-name        toon de naam van de kernel
      -n, --nodename           toon hostnaam van de node in het netwerk
      -r, --kernel-release     toon de release van de kernel

en: Print checksum and block counts for each FILE.
    
      -r              defeat -s, use BSD sum algorithm, use 1K blocks
      -s, --sysv      use System V sum algorithm, use 512 bytes blocks
nl: Print controlesom en aantal blokken voor elk BESTAND.
    
      -r              verijdelt -s, gebruik BSD sommatie-algoritme, gebruik 1K blokken
      -s, --sysv      gebruik System V sommatie-algoritme, gebruik 512 bytes blokken

en: Print information for USERNAME, or the current user.
    
      -a              ignore, for compatibility with other versions
      -g, --group     print only the effective group ID
      -G, --groups    print all group IDs
      -n, --name      print a name instead of a number, for -ugG
      -r, --real      print the real ID instead of the effective ID, with -ugG
      -u, --user      print only the effective user ID
nl: Toon informatie voor GEBRUIKERSNAAM, of van de huidige gebruiker.
    
      -a              negeer, voor compatibiliteit met andere versies
      -g, --group     toon alleen de groep ID
      -G, --groups    toon alleen de suplmentaire groepen
      -n, --name      toon een naam in plaats van een nummer, voor -ugG
      -r, --real      toon het echte ID in plaats van het effectieve ID, voor -ugG
      -u, --user      toon alleen het effectieve gebruikers-ID

en: Print newline, word, and byte counts for each FILE, and a total line if
    more than one FILE is specified.  With no FILE, or when FILE is -,
    read standard input.
      -c, --bytes            print the byte counts
      -m, --chars            print the character counts
      -l, --lines            print the newline counts
nl: Toon het aantal nieuweregeltekens, woorden en bytes voor elk BESTAND, en een
    totaalregel als meer dan één BESTAND is gegeven.  Zonder BESTAND
    of BESTAND is -, lees van standaardinvoer.
      -c, --bytes,           toon het aantal bytes
      -m, --chars            toon het aantal karakters
      -l, --lines-           toon het aantal (nieuwe)regels

en: Print numbers from FIRST to LAST, in steps of INCREMENT.
    
      -f, --format=FORMAT      use printf style floating-point FORMAT
      -s, --separator=STRING   use STRING to separate numbers (default: \n)
      -w, --equal-width        equalize width by padding with leading zeroes
nl: Toon nummers van EERSTE tot LAATSTE, met stapgrootte STAP.
    
      -f, --format=OPMAAK      gebruik de printf-stijl van drijvende komma OPMAAK
      -s, --separator=TEKST    gebruik TEKST om nummers te scheiden (standaard: \n)
      -w, --equal-width        maak de breedte gelijk door toevoegen van voorloopnullen

en: Print or change terminal characteristics.
    
      -a, --all          print all current settings in human-readable form
      -g, --save         print all current settings in a stty-readable form
      -F, --file=DEVICE  open and use the specified DEVICE instead of stdin
nl: Toon of verander terminal karakteristieken.
    
      -a, --all           toon alle huidige instellingen in een leesbare vorm
      -g, --save          toon alle huidige instellingen in een stty leesbare vorm
      -F, --file=APPARAAT open en gebruik het gespecificeerde APPARAAT in plaats
                            van standaardinvoer

en: Print selected parts of lines from each FILE to standard output.
nl: Stuur de geselecteerde delen van regels uit elk BESTAND naar standaarduitvoer.

en: Print the current time, the length of time the system has been up,
    the number of users on the system, and the average number of jobs
    in the run queue over the last 1, 5 and 15 minutes.
    If FILE is not specified, use %s.  %s as FILE is common.
nl: Toon de huidige tijd, de tijd dat het systeem in bedrijf is, het
    aantal gebruikers op het systeem en het gemiddelde aantal jobs in
    de run-rij over de laatste 1, 5 en 15 minuten.
    Als BESTAND niet gegeven is, gebruik %s.  %s als BESTAND is algemeen.

en: Print the file name of the terminal connected to standard input.
    
      -s, --silent, --quiet   print nothing, only return an exit status
nl: Toon de bestandsnaam van de terminal verbonden met standaardinvoer.
    
      -s, --silent, --quiet   toon niets, retourneer alleen de afsluitstatus

en: Print the first 10 lines of each FILE to standard output.
    With more than one FILE, precede each with a header giving the file name.
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
nl: Kopieer de eerste 10 regels van elk BESTAND naar standaarduitvoer.
    Indien meer dan één BESTAND gegeven is, wordt de uitvoer van ieder
    bestand voorafgegaan door de bestandsnaam.  Indien geen BESTAND
    gegeven is, of BESTAND is -, lees dan van standaardinvoer.

en: Print the full filename of the current working directory.
nl: Toon de volle bestandsnaam van de huidige werkmap.

en: Print the last %d lines of each FILE to standard output.
    With more than one FILE, precede each with a header giving the file name.
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
nl: Kopieer de laatste %d regels van elk BESTAND naar standaarduitvoer.
    Indien meerdere BESTANDen gegeven zijn, wordt de uitvoer van ieder
    bestand voorafgegaan door een kop met de bestandsnaam.  Indien geen
    BESTAND gegeven is, of BESTAND is -, lees van standaardinvoer.

en: Print the name of the current user.
nl: Toon de naam van de huidige gebruiker.

en: Print the prime factors of each NUMBER.
nl: Toon de priemgetallen waaruit elk NUMMER is opgebouwd.

en: Print the user name associated with the current effective user ID.
    Same as id -un.
nl: Toon de gebruikersnaam geassocieerd met de huidige effectieve gebruikers-ID.
    Zelfde als id -un.

en: Processing request in progress
nl: Bezig met verwerken van opdracht

en: Reformat each paragraph in the FILE(s), writing to standard output.
    If no FILE or if FILE is `-', read standard input.
nl: Deel iedere paragraaf opnieuw in in BESTAND(en), schrijf naar standaarduitvoer.
    Als er geen BESTAND is of als BESTAND is `-', lees dan van standaardinvoer

en: Regular expression too big
nl: Reguliere expressie is te groot

en: Remove (unlink) the FILE(s).
    
      -f, --force           ignore nonexistent files, never prompt
      -i                    prompt before every removal
nl: Verwijder (unlink) de BESTAND(en).
    
      -f, --force           negeer niet bestaande bestanden, nooit vragen
      -i                    vraag voor elke verwijdering

en: Remove the DIRECTORY(ies), if they are empty.
    
          --ignore-fail-on-non-empty
                      ignore each failure that is solely because a directory
                      is non-empty
nl: Verwijder de MAP(pen), mits ze leeg zijn.
    
          --ignore-fail-on-non-empty
                      negeer alleen een fout die voortkomt uit een niet-lege map

en: Rename SOURCE to DEST, or move SOURCE(s) to DIRECTORY.
nl: Hernoem BRON naar BEST, of verplaats BRON(nen) naar MAP.

en: Repeatedly output a line with all specified STRING(s), or `y'.
nl: Schrijf herhaald een regel met alle gespecificeerde TEKSTen, of `y'.

en: Request canceled
nl: Opdracht afgebroken

en: Request not canceled
nl: Opdracht niet afgebroken

en: Run COMMAND with an adjusted niceness, which affects process scheduling.
    With no COMMAND, print the current niceness.  Nicenesses range from
    %d (most favorable scheduling) to %d (least favorable).
    
      -n, --adjustment=N   add integer N to the niceness (default 10)
nl: Voer COMMANDO uit met een aangepaste `scheduling'-prioriteit (nice).
    Zonder COMMANDO, toon de huidge `scheduling'-prioriteit. Nice-
    waarden lopen van %d (krijgt de meeste tijd) tot %d (minste tijd).
    
      -n, --adjustment=N    tel geheel getal N op bij de nice-waarde (standaard 10)

en: Run COMMAND with root directory set to NEWROOT.
nl: Voer COMMANDO uit met als basismap NIEUWE_ROOT.

en: Run COMMAND, ignoring hangup signals.
nl: Voer COMMANDO uit, maar negeer 'hangup' signalen.

en: Send signals to processes, or list signals.
nl: Zend signalen naar processen, of laat signalen zien.

en: Servname not supported for ai_socktype
nl: Servicenaam niet ondersteund voor ai_socktype

en: Set LC_ALL='C' to work around the problem.
nl: Zet LC_ALL='C' om het probleem te omzeilen.

en: Set each NAME to VALUE in the environment and run COMMAND.
    
      -i, --ignore-environment   start with an empty environment
      -u, --unset=NAME           remove variable from the environment
nl: Geef aan de omgevingsvariabele NAAM de waarde WAARDE en voer COMMANDO uit.
    
      -i, --ignore-environment   start zonder andere omgevingsvariabelen
      -u, --unset=NAAM1           verwijder de omgevingsvariabele NAAM1

en: Show information about the file system on which each FILE resides,
    or all file systems by default.
nl: Laat de informatie zien van het bestandssysteem waarop ieder BESTAND zich bevindt,
    of standaard van alle bestandssystemen.

en: Special files require major and minor device numbers.
nl: Bij speciale bestanden, moeten hoofd- en onderapparaatnummers gespecificeerd worden.

en: Success
nl: Succes

en: Summarize disk usage of each FILE, recursively for directories.
nl: Vat het schijfgebruik van elk BESTAND samen, recursief voor mappen.

en: System error
nl: Systeemfout

en: TIME
nl: TIJD

en: Temporary failure in name resolution
nl: Tijdelijke fout in naamresolutie

en: The backup suffix is `~', unless set with --suffix or SIMPLE_BACKUP_SUFFIX.
    The version control method may be selected via the --backup option or through
    the VERSION_CONTROL environment variable.  Here are the values:
nl: Het reservekopie-achtervoegsel is `~', tenzij ingesteld met --suffix of
    SIMPLE_BACKUP_SUFFIX.  De versie-controle mag worden ingesteld met de optie --backup
    of door de omgevingsvariabele VERSION_CONTROL. Dit zijn de waarden:

en: The following optional flags may follow `%':
    
      -  (hyphen) do not pad the field
      _  (underscore) pad with spaces
      0  (zero) pad with zeros
      ^  use upper case if possible
      #  use opposite case if possible
nl: De volgende optionele vlaggen mogen volgen na `%':
    
      -  (hyphen) geen voorloop in het veld
      _  (underscore) gebruik voorloopspaties
      0  (zero) gebruik voorloopnullen
      ^  gebruik hoofdletters, indien mogelijk
      #  wijzig hoofd- in kleine letters en omgekeerd, indien mogelijk

en: The following options modify how a hierarchy is traversed when the -R
    option is also specified.  If more than one is specified, only the final
    one takes effect.
    
      -H                     if a command line argument is a symbolic link
                             to a directory, traverse it
      -L                     traverse every symbolic link to a directory
                             encountered
      -P                     do not traverse any symbolic links (default)
nl: De volgende opties veranderen de wijze van het doorlopen van de hiërarchie als
    de -R optie ook aanwezig is.  Als er meer dan één aanwezig is dan is alleen
    de laatste van toepassing.
    
      -H                     als een argument op de commandoregel een symbolische
                             koppeling naar een map is, loop door deze map
      -L                     volg iedere symbolische koppeling tot een map
      -P                     volg geen symbolische koppelingen (de standaard)

en: The strings compared were %s and %s.
nl: De te vergelijken tekenreeksen waren %s en %s.

en: The untransformed string was %s.
nl: De niet getransformeerde tekenreeks was %s.

en: This default behavior is not desirable when you really want to
    track the actual name of the file, not the file descriptor (e.g., log
    rotation).  Use --follow=name in that case.  That causes tail to track the
    named file by reopening it periodically to see if it has been removed and
    recreated by some other program.
nl: Dit standaard gedrag is niet wenselijk als u echt de naam van een bestand wil
    volgen en niet de 'file descriptor' (bijv. logrotatie).
    Gebruik --follow=name in dat geval.  Dat veroorzaakt dat tail het genoemde
    bestand periodiek opnieuw opent om te zien of het is verwijderd en
    opnieuw gemaakt door een of ander programma.

en: Trailing backslash
nl: Achtergevoegde backslash

en: Translate, squeeze, and/or delete characters from standard input,
    writing to standard output.
    
      -c, -C, --complement    first complement SET1
      -d, --delete            delete characters in SET1, do not translate
      -s, --squeeze-repeats   replace each input sequence of a repeated character
                                that is listed in SET1 with a single occurrence
                                of that character
      -t, --truncate-set1     first truncate SET1 to length of SET2
nl: Vertaal, druk samen, en/of verwijder karakters vanuit standaardinvoer,
    uitvoer naar standaarduitvoer.
    
      -c, --complement        eerst SET1 complementeren
      -d, --delete            verwijder karakters in SET1, niet vertalen
      -s, --squeeze-repeats   vervang in de invoer een herhaling van karakters
                                uit SET1 door één enkel van hetzelfde karakter
      -t, --truncate-set1     verkort SET1 eerst tot de lengte van SET2

en: Try `%s --help' for more information.
nl: Probeer `%s --help' voor meer informatie.

en: Try `%s ./%s' to remove the file %s.
nl: Probeer `%s ./%s' om het bestand %s te verwijderen.

en: Two strings must be given when translating.
nl: Bij vertalen zijn twee tekenreeksen nodig.

en: Unknown error
nl: Onbekende fout

en: Unknown system error
nl: Onbekende systeemfout

en: Unmatched ( or \(
nl: Geen bijbehorende ( of \(

en: Unmatched ) or \)
nl: Geen bijbehorende ) or \)

en: Unmatched [ or [^
nl: Geen bijbehorende [ of [^

en: Unmatched \{
nl: Geen bijbehorende \{

en: Update the access and modification times of each FILE to the current time.
nl: Zet de toegangs- en wijzigingstijden van elk BESTAND op de huidige tijd.

en: Usage: %s
      or:  %s OPTION
    Print the numeric identifier (in hexadecimal) for the current host.
nl: Gebruik: %s
      of:    %s OPTIE
    Toon de numerieke identifier (in hexadecimaal) voor de huidige host.

en: Usage: %s COMMAND [ARG]...
      or:  %s OPTION
nl: Gebruik: %s COMMANDO [ARG]...
      of:    %s OPTIE

en: Usage: %s EXPRESSION
      or:  %s OPTION
nl: Gebruik: %s EXPRESSIE
    ..of:    %s OPTIE

en: Usage: %s FILE
      or:  %s OPTION
nl: Gebruik: %s BESTAND
      of     %s OPTIE

en: Usage: %s FILE1 FILE2
      or:  %s OPTION
nl: Gebruik: %s BESTAND1 BESTAND2
      of:    %s OPTIE

en: Usage: %s FORMAT [ARGUMENT]...
      or:  %s OPTION
nl: Gebruik: %s OPMAAK [ARGUMENT]...
      of:    %s OPTIE

en: Usage: %s NAME
      or:  %s OPTION
nl: Gebruik: %s NAAM
      of:    %s OPTIE

en: Usage: %s NAME [SUFFIX]
      or:  %s OPTION
nl: Gebruik: %s NAAM [ACHTERVOEGSEL]
      of:    %s OPTIE

en: Usage: %s NEWROOT [COMMAND...]
      or:  %s OPTION
nl: Gebruik: %s NIEUWE_ROOT [COMMANDO...]]
      of:    %s OPTIE

en: Usage: %s NUMBER[SUFFIX]...
      or:  %s OPTION
    Pause for NUMBER seconds.  SUFFIX may be `s' for seconds (the default),
    `m' for minutes, `h' for hours or `d' for days.  Unlike most implementations
    that require NUMBER be an integer, here NUMBER may be an arbitrary floating
    point number.  Given two or more arguments, pause for the amount of time
    specified by the sum of their values.
nl: Gebruik: %s NUMMER[ACHTERVOEGSEL]...
      of:    %s OPTIE
    Pauzeer gedurende NUMMER seconden.  ACHTERVOEGSEL mag respectievelijk 's' voor 
    seconden (standaard), 'm' voor minuten, 'h' voor uren en 'd' voor dagen zijn.
    Anders dan in de meeste implementaties, die eisen dat NUMMER een geheel getal moet
    zijn, mag NUMMER hier een willekeurig drijvende kommagetal zijn.
      Bij twee of meer
    argumenten, wordt gepauzeerd gedurende een tijd die de som is van hun waarden.

en: Usage: %s USERNAME COMMAND [ARGUMENT]...
      or:  %s OPTION
nl: Gebruik: %s GEBRUIKERSNAAM COMMANDO [ARGUMENT]...
      of:    %s OPTIE

en: Usage: %s [-DIGITS] [OPTION]... [FILE]...
nl: Gebruik: %s [-CIJFERS] [OPTIE]... [BESTAND]...

en: Usage: %s [-F DEVICE] [--file=DEVICE] [SETTING]...
      or:  %s [-F DEVICE] [--file=DEVICE] [-a|--all]
      or:  %s [-F DEVICE] [--file=DEVICE] [-g|--save]
nl: Gebruik: %s [-F APPARAAT] [--file=APPARAAT] [INSTELLING]...
      of:    %s [-F APPARAAT] [--file=APPARAAT] [-a|--all]
      of:    %s [-F APPARAAT] [--file=APPARAAT] [-g|--save]

en: Usage: %s [-s SIGNAL | -SIGNAL] PID...
      or:  %s -l [SIGNAL]...
      or:  %s -t [SIGNAL]...
nl: Gebruik: %s [-s SIGNAAL | -SIGNAAL] PID...
      of:    %s -l [SIGNAAL]...
      of:    %s -t [SIGNAAL]...

en: Usage: %s [FILE]...
      or:  %s [OPTION]
nl: Gebruik: %s [BESTAND]...
      of:    %s [OPTIE]

en: Usage: %s [NAME]
      or:  %s OPTION
    Print or set the hostname of the current system.
nl: Gebruik: %s [NAAM]
       of:   %s OPTIE
    Toon of zet de hostnaam van het huidige systeem

en: Usage: %s [NUMBER]...
      or:  %s OPTION
nl: Gebruik: %s [NUMMER]...
      of:    %s OPTIE

en: Usage: %s [OPERAND]...
      or:  %s OPTION
nl: Gebruik: %s [OPERAND]...
      of:    %s OPTIE

en: Usage: %s [OPTIONS] FILE [...]
nl: Gebruik: %s [OPTIE] BESTAND [...]

en: Usage: %s [OPTION]
nl: Gebruik: %s [OPTIE]

en: Usage: %s [OPTION] DIRECTORY...
nl: Gebruik: %s [OPTIE] MAP...

en: Usage: %s [OPTION] FILE...
nl: Gebruik: %s [OPTIE] BESTAND...

en: Usage: %s [OPTION] NAME...
nl: Gebruik: %s [OPTIE] NAAM...

en: Usage: %s [OPTION] [COMMAND [ARG]...]
nl: Gebruik: %s [OPTIE] [COMMANDO [ARG]...]

en: Usage: %s [OPTION] [FILE]
    Base64 encode or decode FILE, or standard input, to standard output.
nl: Gebruik: %s [OPTIE] [BESTAND]...
    Codeer of decodeer BESTAND, of standaard invoer, naar standaard uitvoer volgens base64.

en: Usage: %s [OPTION] [FILE]
    Write totally ordered list consistent with the partial ordering in FILE.
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
nl: Gebruik: %s [OPTIE] [BESTAND]
    Geef een totaal gesorteerde lijst, overeenkomstig de gedeeltelijke
    volgorde in BESTAND.
    Zonder BESTAND of als BESTAND - is, lees van de standaardinvoer.

en: Usage: %s [OPTION] [FILE]...
nl: Gebruik: %s [OPTIE] [BESTAND]...

en: Usage: %s [OPTION] [FILE]...
    Print or check %s (%d-bit) checksums.
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
nl: Gebruik: %s [OPTIE] [BESTAND]...
    Toon of controleer %s (%d-bit) controlesommen (checksums).
    Zonder BESTAND, of wanneer BESTAND is -, lees van standaardinvoer.

en: Usage: %s [OPTION] [INPUT [PREFIX]]
nl: Gebruik: %s [OPTIE] [INVOER [VOORVOEGSEL]]

en: Usage: %s [OPTION]...
nl: Gebruik: %s [OPTIE]...

en: Usage: %s [OPTION]... DIRECTORY...
nl: Gebruik: %s [OPTIE]... MAP...

en: Usage: %s [OPTION]... FILE
nl: Gebruik: %s [OPTIE]... BESTAND

en: Usage: %s [OPTION]... FILE PATTERN...
nl: Gebruik: %s [OPTIE]... BESTAND PATROON...

en: Usage: %s [OPTION]... FILE...
nl: Gebruik: %s [OPTIE]... BESTAND...

en: Usage: %s [OPTION]... FILE1 FILE2
nl: Gebruik: %s [OPTIE]... BESTAND1 BESTAND2

en: Usage: %s [OPTION]... GROUP FILE...
      or:  %s [OPTION]... --reference=RFILE FILE...
nl: Gebruik: %s [OPTIE]... GROEP BESTAND...
      of:    %s [OPTIE]... --reference=RBESTAND BESTAND...

en: Usage: %s [OPTION]... LAST
      or:  %s [OPTION]... FIRST LAST
      or:  %s [OPTION]... FIRST INCREMENT LAST
nl: Gebruik: %s [OPTIE]... LAATSTE
      of:    %s [OPTIE]... EERSTE LAATSTE
      of:    %s [OPTIE]... EERSTE STAP LAATSTE

en: Usage: %s [OPTION]... MODE[,MODE]... FILE...
      or:  %s [OPTION]... OCTAL-MODE FILE...
      or:  %s [OPTION]... --reference=RFILE FILE...
nl: Gebruik: %s [OPTIE]... MODUS[,MODUS]... BESTAND
       of:   %s [OPTIE]... OCTALE-MODUS BESTAND...
       of:   %s [OPTIE]... --reference=RBESTAND BESTAND...

en: Usage: %s [OPTION]... NAME TYPE [MAJOR MINOR]
nl: Gebruik: %s [OPTIE]... NAAM TYPE [MAJOR MINOR]

en: Usage: %s [OPTION]... NAME...
nl: Gebruik: %s [OPTIE]... NAAM...

en: Usage: %s [OPTION]... SET1 [SET2]
nl: Gebruik: %s [OPTIE]... SET1 [SET2]

en: Usage: %s [OPTION]... [ FILE ]
nl: Gebruik: %s [OPTIE]... [ BESTAND ]

en: Usage: %s [OPTION]... [ FILE | ARG1 ARG2 ]
nl: Gebruik: %s [OPTIE]... [ BESTAND | ARG1 ARG2 ]

en: Usage: %s [OPTION]... [+FORMAT]
      or:  %s [-u|--utc|--universal] [MMDDhhmm[[CC]YY][.ss]]
nl: Gebruik: %s [OPTIE]... [+OPMAAK]
      of:    %s [-u|--utc|--universal] [MMDDhhmm[[CC]YY][.ss]]

en: Usage: %s [OPTION]... [-T] SOURCE DEST
      or:  %s [OPTION]... SOURCE... DIRECTORY
      or:  %s [OPTION]... -t DIRECTORY SOURCE...
nl: Gebruik: %s [OPTIE]... [-T] BRON BESTEMMING
       of:   %s [OPTIE]... BRON... MAP
       of:   %s [OPTIE]... -t MAP BRON...

en: Usage: %s [OPTION]... [-T] SOURCE DEST
      or:  %s [OPTION]... SOURCE... DIRECTORY
      or:  %s [OPTION]... -t DIRECTORY SOURCE...
      or:  %s [OPTION]... -d DIRECTORY...
nl: Gebruik: %s [OPTIE]... [-T] BRON DOEL
       of:   %s [OPTIE]... BRON... MAP
       of:   %s [OPTIE]... -t MAP BRON...
       of:   %s [OPTIE]... -d MAP...

en: Usage: %s [OPTION]... [-T] TARGET LINK_NAME   (1st form)
      or:  %s [OPTION]... TARGET                  (2nd form)
      or:  %s [OPTION]... TARGET... DIRECTORY     (3rd form)
      or:  %s [OPTION]... -t DIRECTORY TARGET...  (4th form)
nl: Gebruik: %s [OPTIE]... [-T] DOEL KOPP_NAAM   (1ste methode)
      of:    %s [OPTIE]... DOEL...               (2de methode)
      of:    %s [OPTIE]... DOEL... MAP           (3de methode)
      of:    %s [OPTIE]...-t MAP DOEL            (4de methode)

en: Usage: %s [OPTION]... [-] [NAME=VALUE]... [COMMAND [ARG]...]
nl: Gebruik: %s [OPTIE]... [-] [NAAM=WAARDE]... [COMMANDO [ARG]...]

en: Usage: %s [OPTION]... [-] [USER [ARG]...]
nl: Gebruik: %s [OPTIE]... [-] [GEBRUIKER [ARG}...]

en: Usage: %s [OPTION]... [FILE]
nl: Gebruik: %s [OPTIE]... [BESTAND]

en: Usage: %s [OPTION]... [FILE]
      or:  %s -e [OPTION]... [ARG]...
      or:  %s -i LO-HI [OPTION]...
nl: Gebruik: %s [OPTIE]... BESTAND
      of:    %s -e [OPTIE]... [ARG]...
      of:    %s -i LA-HO [OPTIE]...

en: Usage: %s [OPTION]... [FILE]...
nl: Gebruik: %s [OPTIE]... [BESTAND]...

en: Usage: %s [OPTION]... [FILE]...
      or:  %s [-abcdfilosx]... [FILE] [[+]OFFSET[.][b]]
      or:  %s --traditional [OPTION]... [FILE] [[+]OFFSET[.][b] [+][LABEL][.][b]]
nl: Gebruik: %s [OPTIE]... [BESTAND]...
      of:    %s [-abcdfilosx]... [BESTAND] [[+]OFFSET[.][b]]
      of:    %s --traditional [OPTIE]... [BESTAND] [[+]OFFSET[.][b] [+][LABEL][.][b]

en: Usage: %s [OPTION]... [FILE]...
      or:  %s [OPTION]... --files0-from=F
nl: Gebruik: %s [OPTIE]... [BESTAND]...
      of:    %s [OPTIE]... --files0-from=F

en: Usage: %s [OPTION]... [INPUT [OUTPUT]]
nl: Gebruik: %s [OPTIE]... [INVOER [UITVOER]]

en: Usage: %s [OPTION]... [INPUT]...   (without -G)
      or:  %s -G [OPTION]... [INPUT [OUTPUT]]
nl: Gebruik: %s [OPTIE]... [INVOER]...   (zonder -G)
      of:    %s -G [OPTIE]... [INVOER [UITVOER]]

en: Usage: %s [OPTION]... [OWNER][:[GROUP]] FILE...
      or:  %s [OPTION]... --reference=RFILE FILE...
nl: Gebruik: %s [OPTIE]... [EIGENAAR][:[GROEP]] BESTAND...
      of:    %s [OPTIE]... --reference=RBESTAND BESTAND...

en: Usage: %s [OPTION]... [STRING]...
nl: Gebruik: %s [OPTIE]... [TEKENREEKS]...

en: Usage: %s [OPTION]... [USERNAME]
nl: Gebruik: %s [OPTIE]... [GEBRUIKERSNAAM]

en: Usage: %s [OPTION]... [USER]...
nl: Gebruik: %s [OPTIE]... [GEBRUIKER]...

en: Usage: %s [STRING]...
      or:  %s OPTION
nl: Gebruik: %s [TEKST]...
      of:    %s OPTIE

en: Usage: %s [VARIABLE]...
      or:  %s OPTION
    If no environment VARIABLE specified, print them all.
nl: Gebruik: %s [VARIABELE]...
      of  :  %s OPTIE
    Als geen omgevingsvariabele VARIABELE is gespecificeerd, print ze allen.

en: Usage: %s [ignored command line arguments]
      or:  %s OPTION
nl: Gebruik: %s [argumenten worden genegeerd]
      of:    %s OPTIE

en: Usage: test EXPRESSION
      or:  test
      or:  [ EXPRESSION ]
      or:  [ ]
      or:  [ OPTION
nl: Gebruik: test EXPRESSIE
      of:    test
      of:    [ EXPRESSIE ]
      of:  [ ]
      of:    [ OPTIE

en: Valid arguments are:
nl: Geldige argumenten zijn:

en: Valid format sequences for file systems:
    
      %a   Free blocks available to non-superuser
      %b   Total data blocks in file system
      %c   Total file nodes in file system
      %d   Free file nodes in file system
      %f   Free blocks in file system
nl: Geldige opmaakspecificatie voor bestandssystemen:
    
      %a   Beschikbare vrije blokken voor de niet-superuser
      %b   Totale aantal blokken voor gegevens in bestandssysteem
      %c   Totale aantal nodes in bestandssysteem
      %d   Aantal vrije nodes in bestandssysteem
      %f   Aantal vrije blokken in bestandssysteem

en: WARNING: Circular directory structure.
    This almost certainly means that you have a corrupted file system.
    NOTIFY YOUR SYSTEM MANAGER.
    The following directory is part of the cycle:
      %s
nl: WAARSCHUWING: Cirkelvormige mapstructuur.
    Dit betekent vrijwel zeker dat het bestandssysteem corrupt is.
    WAARSCHUW UW SYSTEEMBEHEERDER.
    De volgende map is onderdeel van de cirkel:
      %s

en: WARNING: use --si, not -H; the meaning of the -H option will soon
    change to be the same as that of --dereference-args (-D)
nl: WAARSCHUWING: gebruik --si, niet -H; de betekenis van de -H optie zal spoedig
    wijzigen en wordt hetzelfde als die van --dereference-args (-D)

en: Warning:
nl: Waarschuwing:

en: Warning: -i will be removed in a future release;   use -u instead
nl: Waarschuwing: -i zal in een toekomstige versie worden verwijderd;   gebruik -u

en: When
nl: Wanneer

en: Where
nl: Waar

en: With --follow (-f), tail defaults to following the file descriptor, which
    means that even if a tail'ed file is renamed, tail will continue to track
    its end.
nl: Met --follow (-f), tail volgt standaard de 'file descriptor', dat
    betekent dat zelfs wanneer een bestand hernoemd is, tail het einde van dat
    bestand blijft volgen.

en: Wrap input lines in each FILE (standard input by default), writing to
    standard output.
nl: Breek invoerregels af in elk BESTAND (standaardinvoer is de standaard),
    schrijf naar standaarduitvoer.

en: Write a random permutation of the input lines to standard output.
nl: Schrijf een willekeurige verwisseling van alle invoerregels naar standaarduitvoer.

en: Write each FILE to standard output, last line first.
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
nl: Schrijf elk BESTAND naar de standaarduitvoer, laatste regel eerst.
    Zonder BESTAND, of wanneer BESTAND - is, lees van standaardinvoer.

en: Write each FILE to standard output, with line numbers added.
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
nl: Schrijf ieder BESTAND naar standaarduitvoer, met regelnummers toegevoegd.
    Zonder BESTAND, of als BESTAND is -, lees van standaardinvoer.

en: Write lines consisting of the sequentially corresponding lines from
    each FILE, separated by TABs, to standard output.
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
nl: Schrijf de regels uit de opeenvolgende overeenkomende regels uit
    elk BESTAND, gescheiden door TABs, naar standaarduitvoer.
    Zonder BESTAND, of wanneer BESTAND is -, lees standaardinvoer.

en: Write sorted concatenation of all FILE(s) to standard output.
nl: Schrijf de gesorteerde concatenatie van alle BESTAND(en) naar standaarduitvoer.

en: Written by %s and %s.
nl: Geschreven door %s en %s.

en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s, and others.
nl: Geschreven door %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s en anderen.

en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, and %s.
nl: Geschreven door %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s en %s.

en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    and %s.
nl: Geschreven door %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s
    en %s.

en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, and %s.
nl: Geschreven door %s, %s, %s,
    %s, %s, %s en %s.

en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, and %s.
nl: Geschreven door %s, %s, %s,
    %s, %s en %s.

en: Written by %s, %s, %s,
    %s, and %s.
nl: Geschreven door %s, %s, %s,
    %s en %s.

en: Written by %s, %s, %s,
    and %s.
nl: Geschreven door %s, %s, %s
    en %s.

en: Written by %s, %s, and %s.
nl: Geschreven door %s, %s en %s.

en: Written by %s.
nl: Geschreven door %s.

en: [=c=] expressions may not appear in string2 when translating
nl: [=c=] expressies mogen niet voorkomen in SET2 bij vertalen

en: `-%c' extra characters or invalid number in the argument: %s
nl: `-%c' overtollige tekens of ongeldig getal in het argument: %s

en: `--pages=FIRST_PAGE[:LAST_PAGE]' missing argument
nl: `--pages=EERSTE[:LAATSTE]' ontbrekend argument

en: `-N NUMBER' invalid starting line number: %s
nl: `-N AANTAL' ongeldig beginregelnummer: %s

en: `-W PAGE_WIDTH' invalid number of characters: %s
nl: `-W PAGINABREEDTE' ongeldig aantal tekens: %s

en: `-l PAGE_LENGTH' invalid number of lines: %s
nl: `-l PAGINALENGTE' ongeldig aantal regels: %s

en: `-o MARGIN' invalid line offset: %s
nl: `-o MARGE' ongeldige regeloffset: %s

en: `-w PAGE_WIDTH' invalid number of characters: %s
nl: `-w PAGINABREEDTE' ongeldig aantal tekens: %s

en: a command must be given with an adjustment
nl: er moet een commando gegeven worden met een aanpassing

en: accessing %s
nl: bezig toegang te zoeken tot %s

en: ai_family not supported
nl: ai_familie niet ondersteund

en: ai_socktype not supported
nl: ai_socktype niet ondersteund

en: ambiguous argument %s for %s
nl: argument %s is niet eenduidig voor %s

en: an input delimiter may be specified only when operating on fields
nl: een scheidingsteken mag alleen gespecificeerd zijn als met velden gewerkt wordt

en: backing up %s would destroy source;  %s not copied
nl: een reservekopie van %s zou de bron vernietigen;  %s niet gekopieerd

en: backing up %s would destroy source;  %s not moved
nl: een reservekopie van %s zou de bron vernietigen;  %s niet verplaatst

en: backup type
nl: type reservekopie

en: block size
nl: blokgrootte

en: block special file
nl: speciaal blokgeörienteerd bestand

en: block special files not supported
nl: blok-speciaal bestanden worden niet ondersteund

en: both files cannot be standard input
nl: niet beide bestanden mogen de standaardinvoer zijn

en: byte offset %s is too large
nl: byte-offset %s is te groot

en: cannot access %s
nl: kan geen toegang krijgen tot %s

en: cannot backup %s
nl: kan geen reservekopie maken van %s

en: cannot both summarize and show all entries
nl: totalen berekenen kan niet gelijktijdig met het tonen van alle ingangen

en: cannot change ownership of %s
nl: kan de eigenaar van %s niet veranderen

en: cannot change permissions of %s
nl: kan de toegangsrechten van %s niet veranderen

en: cannot change root directory to %s
nl: kan de basismap niet op %s zetten

en: cannot change to directory %s
nl: kan niet naar map %s gaan

en: cannot chdir to root directory
nl: kan de map niet wijzigen naar de basismap

en: cannot combine -e and -i options
nl: kan -e en -i opties niet combineren

en: cannot combine any two of {ascii,ebcdic,ibm}
nl: slechts één van deze {ascii,ebcdic,ibm} is mogelijk

en: cannot combine block and unblock
nl: block en unblock kunnen niet beide

en: cannot combine excl and nocreat
nl: excl en nocreat kunnen niet beide

en: cannot combine lcase and ucase
nl: lcase en ucase kunnen niet beide

en: cannot combine mode and --reference options
nl: kan modus en --reference opties niet combineren

en: cannot combine signal with -l or -t
nl: kan het signaal niet combineren met -l of -t

en: cannot compare file names %s and %s
nl: kan de bestandsnamen %s en %s niet vergelijken

en: cannot convert U+%04X to local character set
nl: kan U+%04X niet converteren naar de lokale tekenset

en: cannot convert U+%04X to local character set: %s
nl: kan U+%04X niet converteren naar de lokale tekenset: %s

en: cannot copy a directory, %s, into itself, %s
nl: kan een map niet kopiëren, %s, gaat naar zichzelf, %s

en: cannot copy cyclic symbolic link %s
nl: kan cyclische symbolische koppeling niet kopiëren %s

en: cannot create directory %s
nl: kan map %s niet aanmaken

en: cannot create fifo %s
nl: kan fifo (eerst-in eerst-uit) %s niet aanmaken

en: cannot create hard link %s to %s
nl: kan geen harde koppeling %s maken naar %s

en: cannot create link %s
nl: kan koppeling %s niet aanmaken

en: cannot create link %s to %s
nl: kan de koppeling %s naar %s niet aanmaken

en: cannot create regular file %s
nl: kan het normale bestand %s niet aanmaken

en: cannot create special file %s
nl: kan het speciale bestand %s niet aanmaken

en: cannot create symbolic link %s
nl: kan de symbolische koppeling %s niet aanmaken

en: cannot create symbolic link %s to %s
nl: kan symbolische koppeling %s naar %s niet aanmaken

en: cannot create temporary file
nl: kan een tijdelijk bestand niet aanmaken

en: cannot create temporary file %s
nl: kan tijdelijk bestand %s niet aanmaken

en: cannot dereference %s
nl: kan koppeling(en) %s niet volgen

en: cannot determine device and inode of %s
nl: kan het apparaat of de 'inode' van %s niet bepalen

en: cannot determine hostname
nl: kan hostname niet achterhalen

en: cannot do ioctl on %s
nl: kan geen ioctl doen op `%s'

en: cannot find name for group ID %lu
nl: kan geen naam vinden voor groeps-ID %lu

en: cannot find name for user ID %lu
nl: kan geen snaam vinden gebruikers-ID %lu

en: cannot follow %s by name
nl: kan %s niet via de naam volgen

en: cannot fstat %s
nl: kan fstat op %s niet toepassen

en: cannot get current directory
nl: kan de huidige map niet krijgen

en: cannot get niceness
nl: kan de nice-waarde niet verkrijgen

en: cannot get supplemental group list
nl: kan geen aanvullende groepslijst verkrijgen

en: cannot get system name
nl: kan de naam van het systeem niet vinden

en: cannot lseek %s
nl: kan lseek niet toepassen op %s

en: cannot make both hard and symbolic links
nl: kan geen harde èn symbolische koppelingen maken

en: cannot make directory %s
nl: kan map %s niet aanmaken

en: cannot move %s to %s
nl: kan %s niet verplaatsten naar %s

en: cannot move %s to a subdirectory of itself, %s
nl: kan %s niet verplaatsten naar een ondermap van zichzelf, %s

en: cannot move directory onto non-directory: %s -> %s
nl: kan de map niet verplaatsten naar een niet-map: %s -> %s

en: cannot open %s for reading
nl: kan %s niet openen om te lezen

en: cannot open %s for writing
nl: kan %s niet openen om te schrijven

en: cannot open directory %s
nl: kan map %s niet openen

en: cannot overwrite directory %s with non-directory
nl: kan de map %s niet overschrijven met een niet-map

en: cannot overwrite non-directory %s with directory %s
nl: kan een niet-map %s niet overschrijven met de map %s

en: cannot print only names or real IDs in default format
nl: kan niet alleen namen of alleen echte IDs in standaard formaat tonen

en: cannot print only user and only group
nl: kan niet alleen gebruikers- en alleen groepsinformatie tonen

en: cannot read directory %s
nl: kan map %s niet lezen

en: cannot read file names from %s
nl: kan de bestandsnamen uit %s niet lezen

en: cannot read file system information for %s
nl: kan de informatie uit het filesysteem niet lezen voor %s

en: cannot read realtime clock
nl: kan de realtime klok niet lezen

en: cannot read symbolic link %s
nl: kan geen leesopdracht doen op de symbolische koppeling %s

en: cannot remove %s
nl: kan %s niet verwijderen

en: cannot remove directory %s
nl: kan map %s niet verwijderen

en: cannot remove relative-named %s
nl: kan de relatief aangeduide map %s niet verwijderen

en: cannot remove root directory %s
nl: kan de top-map %s niet verwijderen

en: cannot reposition file pointer for %s
nl: kan de bestandspositieaanduider van %s niet verplaatsen

en: cannot restore current working directory
nl: kan de huidige werkmap niet herstellen

en: cannot run command %s
nl: kan het commando %s niet uitvoeren

en: cannot run strip
nl: kan 'strip' niet uitvoeren

en: cannot set date
nl: kan datum niet instellen

en: cannot set group id
nl: kan de groep-id niet zetten

en: cannot set group-ID to %lu
nl: kan de groeps-ID niet op %lu zetten

en: cannot set groups
nl: kan de groepen niet zetten

en: cannot set hostname; this system lacks the functionality
nl: kan hostnaam niet instellen; dit systeem biedt deze functionaliteit niet

en: cannot set name to %s
nl: kan de naam niet wijzigen in %s

en: cannot set niceness
nl: kan nice-waarde niet instellen

en: cannot set supplemental group
nl: kan geen toegevoegde groep zetten

en: cannot set time stamps for %s
nl: kan de tijdsaanduidingen van %s niet zetten

en: cannot set user id
nl: kan de gebruikers-id niet zetten

en: cannot set user-ID to %lu
nl: kan de gebruikers-ID niet op %lu zetten

en: cannot skip past end of combined input
nl: kan niet verder dan het einde van de gecombineerde invoer

en: cannot specify times from more than one source
nl: kan de tijden niet uit meer dan één bron halen

en: cannot split in more than one way
nl: kan niet op meer dan één manier splitsen

en: cannot stat %s
nl: kan stat niet toepassen op %s

en: cannot stat current directory (now %s)
nl: kan stat-functie niet doen op huidige map (nu %s)

en: cannot touch %s
nl: kan touch %s niet uitvoeren

en: cannot un-backup %s
nl: kan %s niet uit reservekopie halen

en: cannot unlink %s
nl: kan %s niet verwijderen

en: cannot work around kernel bug after all
nl: kan niet om de 'kernel bug' heenwerken

en: changed group of %s to %s
nl: de groep van %s is veranderd naar %s

en: changed ownership of %s to %s
nl: de eigenaar van %s is veranderd naar %s

en: changing group of %s
nl: bezig met het veranderen van de groep van %s

en: changing ownership of %s
nl: bezig met het veranderen van de eigenaar van %s

en: changing permissions of %s
nl: bezig de toegangsrechten van %s te veranderen

en: character offset is zero
nl: karakter-offset is nul

en: character out of range
nl: teken ligt buiten het toegestane bereik

en: character special file
nl: speciaal karaktergeörienteerd bestand

en: character special files not supported
nl: byte-speciaal bestanden worden niet ondersteund

en: clock change
nl: verandering in klok

en: close failed
nl: sluiten mislukt

en: closing %s
nl: %s wordt gesloten

en: closing %s (fd=%d)
nl: %s wordt gesloten (fd=%d)

en: closing directory %s
nl: bezig map %s te sluiten

en: closing input file %s
nl: bezig invoerbestand %s te sluiten

en: closing output file %s
nl: bezig uitvoerbestand %s te sluiten

en: closing standard input
nl: bezig standaardinvoer te sluiten

en: conflicting empty-field replacement strings
nl: conflicterende leeg-veldvervangingstekenreeksen

en: couldn't create process for %s -d
nl: kan het proces %s -d niet aanmaken

en: couldn't create temporary file
nl: kan een tijdelijk bestand niet aanmaken

en: couldn't execute %s
nl: kan %s niet uitvoeren

en: couldn't execute %s -d
nl: kan %s -d niet uitvoeren

en: couldn't find directory entry in %s with matching i-node
nl: kan de mapingang in %s niet vinden via de overeenkomende i-node

en: couldn't get boot time
nl: kan geen boot-tijd vinden

en: couldn't open temporary file
nl: kan een tijdelijk bestand niet openen

en: created directory %s
nl: de map %s is aangemaakt

en: creating %s
nl: bezig %s aan te maken

en: creating directory %s
nl: bezig map %s aan te maken

en: creating file %s
nl: bestand %s wordt aangemaakt

en: creating hard link %s
nl: bezig harde koppeling %s aan te maken

en: creating hard link %s => %s
nl: bezig harde koppeling %s -> %s aan te maken

en: creating hard link to %.0s%s
nl: bezig harde koppeling %.0s%s aan te maken

en: creating symbolic link %s
nl: bezig symbolische koppeling %s aan te maken

en: creating symbolic link %s -> %s
nl: bezig symbolische koppeling %s -> %s aan te maken

en: directory
nl: map

en: division by zero
nl: deling door nul

en: dup2 failed
nl: dup2 mislukt

en: empty file name
nl: lege bestandsnaam

en: empty tab
nl: lege tab

en: error in regular expression matcher
nl: fout in zoeken met reguliere expressie

en: error in regular expression search
nl: fout in zoeken met reguliere expressie

en: error reading %s
nl: fout bij lezen van %s

en: error writing %s
nl: fout bij schrijven van %s

en: extra argument %s
nl: overtollig argument: %s

en: extra operand %s
nl: overtollige operand %s

en: extra operand %s
nl: overtollige operand %s

en: extra operand %s not allowed with -%c
nl: overtollige operand %s niet toegestaan bij -%c

en: failed to change group of %s to %s
nl: kan de groep van %s niet naar %s veranderen

en: failed to change mode of %s to %04lo (%s)
nl: kan modus van %s niet in %04lo (%s) veranderen

en: failed to change ownership of %s
nl: kan de eigenaar van %s niet veranderen

en: failed to change ownership of %s to %s
nl: kan de eigenaar van %s niet veranderen naar %s

en: failed to chdir to %s
nl: kan niet naar de werkmap %s gaan

en: failed to close directory %s
nl: kan de map %s niet sluiten

en: failed to get attributes of %s
nl: kan de attributen van %s niet verkrijgen

en: failed to lookup file %s
nl: kan bestand %s niet vinden

en: failed to open %s
nl: kan %s niet openen

en: failed to preserve authorship for %s
nl: handhaven van het auteurschap van %s mislukt

en: failed to preserve ownership for %s
nl: handhaven van de eigenaar van %s mislukt

en: failed to preserve permissions for %s
nl: kan de toegangsrechten van %s niet handhaven

en: failed to preserve times for %s
nl: kopiëren van de tijden van %s mislukt

en: failed to redirect standard error
nl: kan de standaardfoutuitvoer niet omleiden

en: failed to return to initial working directory
nl: kan niet terugkeren naar de initiële werkmap

en: failed to set the copy of stderr to close on exec
nl: kan de kopie van 'stderr' niet sluiten bij het uitvoeren

en: failed to stat %s
nl: kan statusinformatie van %s niet verkrijgen

en: fdatasync failed for %s
nl: 'fdatasync' mislukt voor %s

en: fflush failed
nl: alles naar schijf wegschrijven (fflush) mislukt

en: field number %s is too large
nl: veldnummer %s is te groot

en: field number is zero
nl: veldnummer is nul

en: fifo
nl: fifo (eerst-in, eerst-uit)

en: file system type %s both selected and excluded
nl: bestandssysteemtype %s zowel geselecteerd als uitgesloten

en: fork system call failed
nl: 'fork' systeemaanroep is mislukt

en: format string may not be specified when printing equal width strings
nl: er mag geen tekst voor opmaak gegeven zijn bij uitvoer met gelijke breedte

en: fsync failed for %s
nl: 'fsync' mislukt voor %s

en: fts_read failed
nl: fout bij fts_read

en: getpass: cannot open /dev/tty
nl: getpass: kan /dev/tty niet openen

en: getting new attributes of %s
nl: bezig met het verkrijgen van de nieuwe attributen van %s

en: group of %s retained as %s
nl: groep van %s blijft %s

en: iconv function not available
nl: de iconv-functie is niet beschikbaar

en: iconv function not usable
nl: de iconv-functie is niet bruikbaar

en: ignoring all arguments
nl: alle argumenten genegeerd

en: ignoring input
nl: invoer genegeerd

en: ignoring input and appending output to %s
nl: invoer genegeerd en uitvoer achter %s gevoegd

en: ignoring input and redirecting stderr to stdout
nl: invoer genegeerd en stderr gaat naar stdout

en: ignoring invalid tab size in environment variable TABSIZE: %s
nl: negeer ongeldige tab-grootte in omgevingsvariabele TABSIZE: %s

en: ignoring invalid value of environment variable QUOTING_STYLE: %s
nl: negeer ongeldige waarde van de omgevingsvariabele QUOTING_STYLE: %s

en: ignoring invalid width in environment variable COLUMNS: %s
nl: negeer ongeldige breedte in omgevingsvariabele COLUMNS: %s

en: ignoring non-option arguments
nl: argumenten die geen optie zijn, zijn genegeerd

en: incompatible join fields %lu, %lu
nl: incompatibele join-velden %lu, %lu

en: incompatible tabs
nl: incompatibele tabs

en: incorrect password
nl: onjuist wachtwoord

en: input disappeared
nl: invoer verdween

en: input line is too long
nl: invoerregel is te lang

en: inter-device move failed: %s to %s; unable to remove target
nl: verplaatsing tussen apparatuur mislukt: %s naar %s; het doel kan niet verwijderd worden

en: invalid %s `%s'
nl: ongeldige %s `%s'

en: invalid adjustment %s
nl: ongeldige aanpassing %s

en: invalid argument %s
nl: ongeldig argument %s

en: invalid argument %s for %s
nl: ongeldig argument %s voor %s

en: invalid argument: %s
nl: ongeldig argument: %s

en: invalid body numbering style: %s
nl: ongeldige stijl voor regelnummers: %s

en: invalid byte or field list
nl: ongeldige lijst van bytes of velden

en: invalid character `%c' in type string %s
nl: ongeldig teken `%c' in type argument %s

en: invalid character class %s
nl: ongeldige tekenklasse %s

en: invalid character following %s in `%s'
nl: ongeldig teken na %s in `%s'

en: invalid conversion specifier in suffix: %c
nl: specificatie voor conversie in het achtervoegsel is ongeldig: %c

en: invalid conversion specifier in suffix: \%.3o
nl: specificatie voor conversie in het achtervoegsel is ongeldig: \%.3o

en: invalid conversion: %s
nl: ongeldige conversie: %s

en: invalid date %s
nl: ongeldige datum %s

en: invalid date format %s
nl: ongeldige opmaak voor datum %s

en: invalid device %s %s
nl: ongeldig apparaat %s %s

en: invalid device type %s
nl: ongeldig apparaattype %s

en: invalid field number: %s
nl: ongeldig veldnummer: %s

en: invalid field specifier: %s
nl: ongeldige veldspecificatie: %s

en: invalid field width: %s
nl: ongeldige veldbreedte: %s

en: invalid file number in field spec: %s
nl: ongeldig bestandsnummer in veldspecificatie: %s

en: invalid floating point argument: %s
nl: ongeldig drijvende komma argument: %s

en: invalid footer numbering style: %s
nl: ongeldige stijl voor voetregels: %s

en: invalid format precision
nl: ongeldige opmaakprecisie

en: invalid format string: %s
nl: ongeldige opmaaktekenreeks: %s

en: invalid format width
nl: ongeldige opmaakbreedte

en: invalid gap width: %s
nl: ongeldige breedte van gat: %s

en: invalid group
nl: ongeldige groep

en: invalid group %s
nl: ongeldige groep %s

en: invalid header numbering style: %s
nl: ongeldige stijl voor kopnummering: %s

en: invalid input
nl: ongeldige invoer

en: invalid input flag: %s
nl: ongeldige invoervlag: %s

en: invalid input range %s
nl: ongeldige invoerreeks %s

en: invalid integer %s
nl: ongeldig geheel getal %s

en: invalid integer argument %s
nl: ongeldig argument voor geheel getal %s

en: invalid line count %s
nl: ongeldig aantal regels %s

en: invalid line discipline %s
nl: ongeldige lijndiscipline: %s

en: invalid line number field width: %s
nl: ongeldige veldbreedte voor regelnummer: %s

en: invalid line number increment: %s
nl: ongeldige ophoging voor regelnummers: %s

en: invalid line numbering format: %s
nl: ongeldig opmaak voor nummering: %s

en: invalid line width: %s
nl: ongeldige regelbreedte: %s

en: invalid major device number %s
nl: ongeldig hoofdaparaatnummer %s

en: invalid maximum depth %s
nl: ongeldige maximum diepte %s

en: invalid minor device number %s
nl: ongeldig onderapparaatnummer %s

en: invalid mode
nl: ongeldige modus

en: invalid mode %s
nl: ongeldige modus %s

en: invalid mode: %s
nl: ongeldige modus: %s

en: invalid number %s
nl: ongeldig nummer %s

en: invalid number after `,'
nl: ongeldig getal na `,'

en: invalid number after `-'
nl: ongeldig getal na `-'

en: invalid number after `.'
nl: ongeldig getal na `.'

en: invalid number at field start
nl: ongeldig getal aan het begin van een veld

en: invalid number of blank lines: %s
nl: ongeldig aantal lege regels: %s

en: invalid number of bytes
nl: ongeldig aantal bytes

en: invalid number of bytes to compare
nl: ongeldig aantal bytes om te vergelijken

en: invalid number of bytes to skip
nl: ongeldig aantal bytes om over te slaan

en: invalid number of columns: %s
nl: ongeldig aantal kolommen: %s

en: invalid number of fields to skip
nl: ongeldig aantal velden om over te slaan

en: invalid number of lines
nl: ongeldig aantal regels

en: invalid number of lines: 0
nl: ongeldig aantal regels: 0

en: invalid option -- %c
nl: ongeldige optie -- %c

en: invalid option -- %c; -WIDTH is recognized only when it is the first
    option; use -w N instead
nl: ongeldige optie -- %c; -NUMMER wordt alleen herkend als het de eerste
    optie is; gebruik in plaats daarvan -w N

en: invalid output address radix `%c'; it must be one character from [doxn]
nl: ongeldige radix voor adres in uitvoer `%c'; dit moet een teken zijn uit [doxn]

en: invalid output flag: %s
nl: ongeldige uitvoervlag %s

en: invalid precision: %s
nl: ongeldige precisie: %s

en: invalid repeat count %s in [c*n] construct
nl: ongeldig herhalingsaantal %s in [c*n] konstruktie

en: invalid spec
nl: ongeldige specificatie

en: invalid starting line number: %s
nl: ongeldig regelnummer voor beginregel: %s

en: invalid status flag: %s
nl: ongeldige statusvlag %s

en: invalid tab size: %s
nl: ongeldige tab-grootte: %s

en: invalid time interval %s
nl: ongeldig tijdinterval %s

en: invalid time style format %s
nl: ongeldige opmaakstijl voor de tijd %s

en: invalid trailing option -- %c
nl: ongeldige optie aan het eind -- %c

en: invalid type string %s
nl: ongeldig type argument %s

en: invalid type string %s;
    this system doesn't provide a %lu-byte floating point type
nl: ongeldig type argument %s;
    dit systeem biedt geen %lu-byte drijvende komma type

en: invalid type string %s;
    this system doesn't provide a %lu-byte integral type
nl: ongeldig type argument %s;
    dit systeem biedt geen integraal %lu-byte type

en: invalid universal character name \%c%0*x
nl: ongeldige universele tekennaam \%c%0*x

en: invalid user
nl: ongeldige gebruiker

en: invalid user %s
nl: ongeldige gebruiker %s

en: invalid width: %s
nl: ongeldige breedte: %s

en: invalid wrap size: %s
nl: ongeldige grootte van regellengte waarna nieuwe-regel volgt: %s

en: invalid zero-length file name
nl: ongeldige bestandsnaam (lengte nul)

en: it is dangerous to operate recursively on %s
nl: het is gevaarlijk om op %s recursief te werken

en: it is dangerous to operate recursively on %s (same as %s)
nl: het is gevaarlijk om op %s recursief te werken (zelfde als %s)

en: last=
nl: laatste=

en: leading `-' in a component of file name %s
nl: voorloop `-' in een onderdeel van een bestandsnaam %s

en: limit %lu exceeded by length %lu of file name %s
nl: limiet %lu overschreden door de lengte %lu van de bestandsnaam %s

en: limit %lu exceeded by length %lu of file name component %s
nl: limiet %lu overschreden door de lengte %lu van de bestandsnaamcomponent %s

en: limit argument
nl: beperk argument

en: line count option -%s%c... is too large
nl: optie voor regellengte -%s%c... is te groot

en: line number %s is smaller than preceding line number, %s
nl: regelnummer %s is kleiner dan het voorgaande regelnummer, %s

en: line number overflow
nl: regelnummer loopt over

en: memory exhausted
nl: geen geheugen meer beschikbaar

en: message queue
nl: wachtrij met berichten

en: minimum string length
nl: minimale lengte van de tekst

en: misaligned [:upper:] and/or [:lower:] construct
nl: verkeerd uitgelijnde constructie met [:upper:] en/of [:lower:]

en: missing %% conversion specification in suffix
nl: ontbrekende specificatie voor %%-conversie in achtervoegsel

en: missing `]'
nl: ontbrekende `]'

en: missing argument after %s
nl: ontbrekend argument na %s

en: missing argument to %s
nl: ontbrekend argument voor %s

en: missing character class name `[::]'
nl: ontbrekende naam van tekenklasse `[::]'

en: missing conversion specifier in suffix
nl: specificatie voor conversie ontbreekt in achtervoegsel

en: missing destination file operand after %s
nl: de operand voor het bestemmingsbestand ontbreekt na %s

en: missing equivalence class character `[==]'
nl: ontbrekend teken in equivalentie-tekenklasse `[==]'

en: missing file operand
nl: de operand voor bestand ontbreekt

en: missing hexadecimal number in escape
nl: ontbrekend hexadecimaal getal in escape

en: missing list of fields
nl: ontbrekende lijst van velden

en: missing list of positions
nl: ontbrekende lijst van posities

en: missing operand
nl: ontbrekende operand

en: missing operand after %s
nl: ontbrekende operand na %s

en: mode must specify only file permission bits
nl: mode mag alleen de bestandsrechtenbits specificeren

en: mode of %s changed to %04lo (%s)
nl: modus van %s veranderd in %04lo (%s)

en: mode of %s retained as %04lo (%s)
nl: modus van %s blijft %04lo (%s)

en: multi-character tab %s
nl: meervoudig tab-karakter %s

en: multiple -i options specified
nl: meer dan één -i optie gespecificeerd

en: multiple -l or -t options specified
nl: meer dan één -l of -t optie gespecificeerd

en: multiple compress programs specified
nl: meer dan één compressieprogramma gespecificeerd

en: multiple output files specified
nl: meer dan één uitvoerbestand gespecificeerd

en: multiple output formats specified
nl: meer dan één uitvoerformaat gespecificeerd

en: multiple random sources specified
nl: meer dan één random-bron gespecificeerd

en: multiple target directories specified
nl: meer dan één bestemmingsmap gespecificeerd

en: neither symbolic link %s nor referent has been changed
nl: noch de symbolische koppeling %s noch de referent is veranderd

en: new_mode: mode
nl: new_mode: modus

en: no SHELL environment variable, and no shell type option given
nl: geen SHELL omgevingsvariabele en geen shell-optietype gespecificeerd

en: no change to ownership of %s
nl: de eigenaar van %s is niet veranderd

en: no file systems processed
nl: geen bestandssystemen verwerkt

en: no files remaining
nl: geen bestanden meer over

en: no login name
nl: geen inlognaam

en: no process ID specified
nl: geen proces-ID gespecificeerd

en: no type may be specified when dumping strings
nl: er mag geen type gegeven zijn indien met tekst gedumpt wordt

en: no username specified; at least one must be specified when using -l
nl: geen gebruikersnaam opgegeven; tenminste één noodzakelijk als -l wordt gebruikt

en: non-numeric argument
nl: niet-numeriek argument

en: nonportable character %s in file name %s
nl: niet-overdraagbaar teken %s in bestandsnaam %s

en: not a tty
nl: geen tty

en: number in %s is too large
nl: nummer in %s is te groot

en: number of bytes
nl: aantal bytes

en: number of lines
nl: aantal regels

en: offset overflow while reading file %s
nl: offset te groot bij het lezen van bestand %s

en: omitting directory %s
nl: map %s wordt overgeslagen

en: only one [c*] repeat construct may appear in string2
nl: een enkele [c*] herhalingsconstructie mag voorkomen in SET2

en: only one device may be specified
nl: slechts één apparaat mag gegeven worden

en: only one type of list may be specified
nl: slechts één soort lijst mag worden opgegeven

en: open failed
nl: openen mislukt

en: opening %s
nl: bezig met openen van %s

en: option used in invalid context -- %c
nl: optie gebruikt in een ongeldige context -- %c

en: options `-%s' are incompatible
nl: opties `-%s' passen niet bij alkaar

en: ownership of %s retained
nl: de eigenaar van %s blijft dezelfde

en: ownership of %s retained as %s
nl: de eigenaar van %s blijft %s

en: page range
nl: paginareeks

en: page width too narrow
nl: te smalle paginabreedte

en: preserving permissions for %s
nl: bezig toegangsrechten van %s te handhaven

en: preserving times for %s
nl: tijden van %s worden gehandhaafd

en: printing all duplicated lines and repeat counts is meaningless
nl: het afdrukken van alle gelijke regels en het aantal keren dat een regel voorkomt is onzin

en: range-endpoints of `%s-%s' are in reverse collating sequence order
nl: de eindpunten van het bereik `%s-%s' zijn in tegengestelde volgorde

en: read error
nl: fout bij lezen

en: read failed
nl: lezen mislukt

en: reading %s
nl: bezig met lezen van %s

en: reading directory %s
nl: bezig map %s te lezen

en: record too large
nl: record te groot

en: regular empty file
nl: leeg normaal bestand

en: regular file
nl: normaal bestand

en: removed %s
nl: %s verwijderd

en: removed directory: %s
nl: map verwijderd: %s

en: removing directory, %s
nl: bezig map %s te verwijderen

en: run-level
nl: run-niveau

en: semaphore
nl: semafoor

en: separator cannot be empty
nl: scheidingsteken kan niet leeg zijn

en: setting flags for %s
nl: bezig de vlaggen van %s te zetten

en: setting permissions for %s
nl: bezig toegangsrechten van %s in te stellen

en: setting times of %s
nl: bezig de tijden van %s te zetten

en: shared memory object
nl: gedeeld geheugenobject

en: skip argument
nl: sla argument over

en: skip-bytes + read-bytes is too large
nl: aantal bytes om over te slaan + aantal bytes te lezen is te groot

en: skipping %s, since it's on a different device
nl: sla %s over, omdat deze zich op een ander apparaat bevindt

en: skipping file %s, as it was replaced while being copied
nl: bestand %s overgeslagen omdat het is vervangen toen het werd gekopieerd

en: sort size
nl: grootte van sorteren

en: standard error
nl: standaardfoutuitvoer

en: standard input
nl: standaardinvoer

en: standard input is closed
nl: standaardinvoer is gesloten

en: standard output
nl: standaarduitvoer

en: stat failed
nl: opvragen bestandsstatus (stat) mislukt

en: stray character in field spec
nl: afwijkend karakter in veldspecificatie

en: string comparison failed
nl: mislukte vergelijking van tekenreeksen

en: string transformation failed
nl: mislukte transformatie van tekenreeks

en: suppressing non-delimited lines makes sense
    	only when operating on fields
nl: het onderdrukken van onbegrensde regels heeft
    	alleen zin als met velden gewerkt wordt

en: symbolic link
nl: symbolische koppeling

en: syntax error
nl: fout in de syntaxis

en: tab size cannot be 0
nl: tab-grootte of positie mag niet 0 zijn

en: tab size contains invalid character(s): %s
nl: tab-grootte of positie bevat (een) ongeldig(e) karakter(s): %s

en: tab sizes must be ascending
nl: tab-posities moeten toenemen

en: tab stop is too large %s
nl: tab-positie is te groot %s

en: tab stop value is too large
nl: tab-positie is te groot

en: tabs are too far apart
nl: tabs staan te ver van elkaar

en: target %s is not a directory
nl: doel %s is geen map

en: target directory not allowed when installing a directory
nl: doelmap niet toegestaan bij het installeren van een map

en: test and/or [
nl: test en/of [

en: the --binary and --text options are meaningless when verifying checksums
nl: de --binary en --text opties werken niet bij het verifiëren van controlesommen

en: the --copyright option is deprecated; use --version instead
nl: de --copyright optie is verouderd gebruik --version in plaats daarvan

en: the --kilobytes option is deprecated; use -k instead
nl: de optie --kilobytes is verouderd; gebruik -k

en: the --megabytes option is deprecated; use -m instead
nl: de optie --megabytes is verouderd; gebruik -m

en: the --reply option is deprecated; use -i or -f instead
nl: de optie --reply is verouderd; gebruik -i of -f

en: the --status option is meaningful only when verifying checksums
nl: de --status optie werkt alleen bij het verifiëren van controlesommen

en: the --warn option is meaningful only when verifying checksums
nl: de --warn optie werkt alleen bij het verifiëren van controlesommen

en: the [c*] construct may appear in string2 only when translating
nl: de [c*] constructie mag alleen in SET2 voorkomen tijdens vertaling

en: the [c*] repeat construct may not appear in string1
nl: de [c*] herhalingsconstructie mag niet voorkomen in SET1

en: the argument %s lacks a leading `+';
    When using an option to specify date(s), any non-option
    argument must be a format string beginning with `+'.
nl: het argument %s mist een voorloop-`+';
    Bij gebruik van een optie om datums te specificeren, moet elk
     niet-optie-argument een opmaaktekenreeks zijn beginnende met `+'.

en: the delimiter must be a single character
nl: het scheidingsteken moet een enkel teken zijn

en: the options for verbose and stty-readable output styles are
    mutually exclusive
nl: de opties voor verbose en stty-leesbare uitvoerstijlen sluiten elkaar uit

en: the options to output dircolors' internal database and
    to select a shell syntax are mutually exclusive
nl: de opties voor de uitvoer van de interne database van 'dircolors' en 
    het selecteren van de syntaxis van de shell sluiten elkaar onderling uit

en: the options to print and set the time may not be used together
nl: de opties om de tijd te tonen en in te stellen kunnen niet tegelijkertijd gebruikt worden

en: the options to specify dates for printing are mutually exclusive
nl: de opties om datums te tonen sluiten elkaar uit

en: the strip option may not be used when installing a directory
nl: de strip-optie mag niet gebruikt worden bij het installeren van een map

en: time %s is out of range
nl: de tijd %s valt buiten het toegestane bereik

en: too many %% conversion specifications in suffix
nl: te veel specificaties voor %%-conversie in achtervoegsel

en: too many characters in set
nl: te veel karakters in de set

en: too many repeated lines
nl: te veel herhaalde regels

en: total
nl: totaal

en: typed memory object
nl: getypeerd geheugenobject

en: unable to record current working directory
nl: niet in staat de huidige werkmap vast te leggen

en: unknown binary operator
nl: onbekende binaire operator

en: unknown user-ID: %s
nl: onbekend gebruikers-ID: %s

en: unparsable value for LS_COLORS environment variable
nl: niet te ontleden waarde voor de LS_COLORS omgevingsvariabele

en: unrecognized operand %s
nl: niet-herkende operand %s

en: unrecognized operand %s=%s
nl: niet-herkende operand %s=%s

en: unrecognized prefix: %s
nl: niet-herkend voorvoegsel: %s

en: use --no-preserve-root to override this failsafe
nl: gebruik --no-preserve-root om hier veilig omheen te komen

en: user %s does not exist
nl: gebruiker %s bestaat niet

en: using restricted shell %s
nl: bezig beperkte shell %s te gebruiken

en: waiting for %s [-d]
nl: wacht op %s [-d]

en: warning: %s: character(s) following character constant have been ignored
nl: waarschuwing: %s: karakter(s) volgend op karakterconstante zijn genegeerd

en: warning: --pid=PID is not supported on this system
nl: waarschuwing: --pid=PROCES wordt niet ondersteund op dit systeem

en: warning: --retry is useful mainly when following by name
nl: waarschuwing: --retry is meestal alleen zinvol als het gevolgd wordt door een naam

en: warning: PID ignored; --pid=PID is useful only when following
nl: waarschuwing: procesnummer genegeerd; --pid=PROCES is alleen zinvol bij volgen

en: warning: `touch %s' is obsolete; use `touch -t %04ld%02d%02d%02d%02d.%02d'
nl: waarschuwing: `touch %s' is verouderd; gebruik `touch -t %04ld%02d%02d%02d%02d.%02d'

en: warning: backslash at end of format
nl: waarschuwing: backslash aan het eind van een opmaakaanduiding

en: warning: cannot change directory to %s
nl: waarschuwing: kan map niet wijzigen in %s

en: warning: cannot remove: %s
nl: waarschuwing: kan %s niet verwijderen

en: warning: following standard input indefinitely is ineffective
nl: waarschuwing: het volgen van standaardinvoer zonder beperking is niet effectief

en: warning: ignoring excess arguments, starting with %s
nl: waarschuwing: overbodige argumenten worden genegeerd, beginnend bij %s

en: warning: invalid file offset after failed read
nl: waarschuwing: offset in bestand klopt niet meer na een mislukte leesopdracht

en: warning: invalid width %lu; using %d instead
nl: waarschuwing: ongeldige breedte %lu; zal %d gebruiken

en: warning: line number %s is the same as preceding line number
nl: waarschuwing: regelnummer %s is hetzelfde als het voorgaande regelnummer

en: warning: source file %s specified more than once
nl: waarschuwing: bronbestand %s komt meer dan één keer voor

en: warning: summarizing conflicts with --max-depth=%lu
nl: waarschuwing: het weergeven van totalen is in conflict met --max-depth=%lu

en: warning: summarizing is the same as using --max-depth=0
nl: waarschuwing: totalen weergeven is het zelfde als --max-depth=0 gebruiken

en: warning: the ambiguous octal escape \%c%c%c is being
    	interpreted as the 2-byte sequence \0%c%c, %c
nl: waarschuwing: het octale teken \%c%c%c is niet eenduidig en wordt
    	geïnterpreteerd als de twee bytes sequentie \0%c%c, %c

en: warning: unrecognized escape `\%c'
nl: waarschuwing: niet-herkende escape `\%c'

en: warning: working around lseek kernel bug for file (%s)
      of mt_type=0x%0lx -- see <sys/mtio.h> for the list of types
nl: waarschuwing: bezig om de 'lseek kernel bug' heen te werken voor het bestand (%s)
      met mt_type=0x%0lx -- zie <sys/mtio.h> voor de lijst met typen

en: weird file
nl: een maf bestand

en: when not truncating set1, string2 must be non-empty
nl: als SET1 niet ingekort wordt, mag SET2 niet leeg zijn

en: when reading file names from stdin, no file name of %s allowed
nl: bij lezen van bestandsnamen van standaardinvoer is bestandsnaam van %s niet toegestaan

en: when specifying an output style, modes may not be set
nl: bij specificeren van een uitvoerstijl, worden modussen niet ingesteld

en: when translating with complemented character classes,
    string2 must map all characters in the domain to one
nl: bij vertalen met complementaire tekenklassen,
    moet SET2 alle tekens in het domein naar één afbeelden

en: when translating, the only character classes that may appear in
    string2 are `upper' and `lower'
nl: bij vertalen, zijn alleen de tenklassen `upper' en `lower' toegestaan in
    SET2

en: width specification
nl: specificatie voor de breedte

en: will not create hard link %s to directory %s
nl: kan geen harde koppeling %s maken naar de map %s

en: will not overwrite just-created %s with %s
nl: kan de zojuist gemaakte map %s niet overschrijven met %s

en: with --parents, the destination must be a directory
nl: met --parents moet de bestemming een map zijn

en: write error
nl: fout bij schrijven

en: write error for %s
nl: fout bij schrijven naar %s

en: write failed
nl: schrijven mislukt

en: writing %s
nl: bezig met schrijven van %s

en: writing to %s
nl: bezig met schrijven naar %s

en: you must specify a list of bytes, characters, or fields
nl: u moet een lijst van bytes, tekens, of velden geven
