wxWidgets-2.5.2 - en to uk translation catalogue (617 entries)

en:  (error %ld: %s)
uk:  (помилка %ld: %s)

en:  Preview
uk: Передогляд друку

en: #10 Envelope, 4 1/8 x 9 1/2 in
uk: #10 Конверт, 4 1/8 x 9 1/2 дюйм

en: #11 Envelope, 4 1/2 x 10 3/8 in
uk: #11 Конверт, 4 1/2 x 10 3/8 дюйм

en: #12 Envelope, 4 3/4 x 11 in
uk: #12 Конверт, 4 3/4 x 11 дюйм

en: #14 Envelope, 5 x 11 1/2 in
uk: #14 Конверт, 5 x 11 1/2 дюйм

en: #9 Envelope, 3 7/8 x 8 7/8 in
uk: #9 Конверт, 3 7/8 x 8 7/8 дюйм

en: #define %s must be an integer.
uk: #define %s повинно бути числом.

en: %i of %i
uk: %i з %i

en: %s (or %s)
uk: %s (або %s)

en: %s Error
uk: Помилка %s

en: %s Information
uk: Інформація %s

en: %s Warning
uk: Попередження %s

en: %s message
uk: Повідомлення %s

en: %s not a bitmap resource specification.
uk: %s не відповідає специфікації bitmap-ресурса.

en: %s not an icon resource specification.
uk: %s не відповідає специфікації іконки.

en: %s: ill-formed resource file syntax.
uk: %s: помилка в синтаксі файлу ресурсів.

en: &About...
uk: Про

en: &Arrange Icons
uk: &Організувати Іконки

en: &Cancel
uk: &Відміна

en: &Cascade
uk: &Каскад

en: &Close
uk: &Закрити

en: &Copy
uk: &Копія

en: &Delete
uk: &Видалити

en: &Details
uk: &Деталі

en: &Find
uk: &Знайти

en: &Finish
uk: &Закінчити

en: &Goto...
uk: Перейти...

en: &Help
uk: &Поміч

en: &Log
uk: &Журнал

en: &Move
uk: &Перенести

en: &Next
uk: &Наступне

en: &Next >
uk: &Наступний >

en: &Next Tip
uk: &Наступна підказка

en: &Paste
uk: &Вставити

en: &Previous
uk: Попереднє

en: &Redo
uk: &Переробити

en: &Redo
uk: &Переробити

en: &Replace
uk: &Замінитки

en: &Restore
uk: &Відновити

en: &Save...
uk: &Зберегти...

en: &Show tips at startup
uk: &Показувати підказки при старті

en: &Size
uk: &Розмір

en: &Undo
uk: В&ідмінити

en: &Undo
uk: В&ідмінити

en: &Window
uk: &Вікно

en: '%s' has extra '..', ignored.
uk: '%s' має додаткові '..', проігноровано.

en: '%s' is invalid
uk: '%s' помилкове

en: '%s' is not a correct numeric value for option '%s'.
uk: '%s' - помилкове числове значення для опції '%s'.

en: '%s' is not a valid message catalog.
uk: '%s' помилковий каталог повідомлень.

en: '%s' is probably a binary buffer.
uk: '%s' можливо бінарний файл.

en: '%s' should be numeric.
uk: '%s' повинно бути числом.

en: '%s' should only contain ASCII characters.
uk: '%s' повинно мати тільки символи ASCII.

en: '%s' should only contain alphabetic characters.
uk: '%s' повинно мати тільки символи алфавіту.

en: '%s' should only contain alphabetic or numeric characters.
uk: '%s' повинно мати тільки символи алфавіту або цифри.

en: (Help)
uk: (Поміч)

en: (bookmarks)
uk: (закладки)

en: 10 x 14 in
uk: 10 x 14 дюйм

en: 11 x 17 in
uk: 11 x 17 дюйм

en: 6 3/4 Envelope, 3 5/8 x 6 1/2 in
uk: 6 3/4 Конверт, 3 5/8 x 6 1/2 дюйм

en: : file does not exist!
uk: : файл не існує!

en: : unknown charset
uk: : невідомий набор символів

en: : unknown encoding
uk: : невідоме кодування

en: < &Back
uk: < &Назад

en: A3 sheet, 297 x 420 mm
uk: Лист A3 297 x 420 мм

en: A4 sheet, 210 x 297 mm
uk: Лист A4, 210 x 297 мм

en: A4 small sheet, 210 x 297 mm
uk: Малий лист A4, 210 x 297 мм

en: A5 sheet, 148 x 210 mm
uk: Лист A5, 148 x 210 мм

en: Add current page to bookmarks
uk: Додати цю сторінку до закладок

en: Add to custom colours
uk: Додати до створенних кольорів

en: Adding book %s
uk: Додання книги %s

en: All
uk: Всі

en: All files (*)|*
uk: Всі файли (*)|*

en: All files (*.*)|*.*
uk:  Всі файли (*)|*

en: Already dialling ISP.
uk: Вже звонимо ISP.

en: Append log to file '%s' (choosing [No] will overwrite it)?
uk: Додати до файлу журналу '%s' (вибір [Ні] перепише його)?

en: B4 Envelope, 250 x 353 mm
uk: B4 Конверт, 250 x 353 мм

en: B4 sheet, 250 x 354 mm
uk: Лист B4, 250 x 354 мм

en: B5 Envelope, 176 x 250 mm
uk: B5 Конверт, 176 x 250 мм

en: B5 sheet, 182 x 257 millimeter
uk: Лист B5, 182 x 257 мм

en: B6 Envelope, 176 x 125 mm
uk: B6 Конверт, 176 x 125 мм

en: BMP: Couldn't allocate memory.
uk: BMP: Неможливо виділити памя'ть.

en: BMP: Couldn't save invalid image.
uk: BMP: Не можу записати невірне зображення.

en: BMP: Couldn't write data.
uk: BMP: Не можу записати дані.

en: BMP: wxImage doesn't have own wxPalette.
uk:  BMP: wxImage не має свого wxPalette.

en: Baltic (old) (ISO-8859-4)
uk: Baltic (старе) (ISO-8859-4)

en: Bitmap resource specification %s not found.
uk: Специфікація ресурсу bitmap %s не знайдена.

en: Bold
uk: Жирний

en: Bottom margin (mm):
uk: Нижнє поле (мм):

en: C sheet, 17 x 22 in
uk: Лист C, 17 x 22 дюйм

en: C&lear
uk: О&чистити

en: C3 Envelope, 324 x 458 mm
uk: C3 Конверт, 324 x 458 мм

en: C4 Envelope, 229 x 324 mm
uk: C4 Конверт, 229 x 324 мм

en: C5 Envelope, 162 x 229 mm
uk: C5 Конверт, 162 x 229 мм

en: C6 Envelope, 114 x 162 mm
uk: C6 Конверт, 114 x 162 мм

en: C65 Envelope, 114 x 229 mm
uk: C65 Конверт, 114 x 229 мм

en: Can not enumerate files '%s'
uk: Не можу перелічити файли '%s'

en: Can not enumerate files in directory '%s'
uk:  Не можу перелічити файли в каталозі '%s'

en: Can not resume thread %x
uk: Неможливо відновити нитку %x

en: Can not start thread: error writing TLS.
uk:  Неможливо запустити нитку: помилка запису TLS.

en: Can not suspend thread %x
uk:  Неможливо зупинити нитку %x

en: Can not wait for thread termination
uk:  Неможливо дочекатись закінчення нитки

en: Can't &Undo
uk: Не можу В&ідновити

en: Can't check image format of file '%s': file does not exist.
uk: Не можу перевірити формат зображення файлу '%s': файлу не має.

en: Can't close registry key '%s'
uk: Неможливо закрити ключ реєстру '%s'

en: Can't copy values of unsupported type %d.
uk: Неможливо зкопіювати значення непідтримуємого типу %d.

en: Can't create registry key '%s'
uk: Неможливо створити ключ реєстру '%s'

en: Can't create thread
uk: Неможливо створити нитку

en: Can't create window of class %s
uk: Неможливо створити вікно класу %s

en: Can't delete key '%s'
uk: Неможливо стерти ключ '%s'

en: Can't delete the INI file '%s'
uk: Неможливо стерти INI-файл '%s'

en: Can't delete value '%s' from key '%s'
uk: Неможливо стерти значення '%s' ключу '%s'

en: Can't enumerate subkeys of key '%s'
uk: Неможливо підрахувати під-ключі ключу '%s'

en: Can't enumerate values of key '%s'
uk: Неможливо підрахувати значення ключу '%s'

en: Can't find current position in file '%s'
uk: Не можу знайти теперешню позицію в файлі '%s'

en: Can't get info about registry key '%s'
uk: Неможливо отримати інформацію про ключ реєстру '%s'

en: Can't load image from file '%s': file does not exist.
uk: Не можу загрузити зображення з файлу '%s': файл не присутній.

en: Can't open registry key '%s'
uk: Неможливо відкрити ключ registry '%s'

en: Can't read value of '%s'
uk: Неможливо прочитати значення '%s'

en: Can't read value of key '%s'
uk: Неможливо прочитати значення ключу '%s'

en: Can't save image to file '%s': unknown extension.
uk: Неможливо записати зображення в файл '%s': невідоме розширення.

en: Can't save log contents to file.
uk: Не можу записати вміст журналу в файл.

en: Can't set thread priority
uk: Неможливо встановити приоритет нитки

en: Can't set value of '%s'
uk: Неможливо встановити значення '%s'

en: Cancel
uk: Відміна

en: Cannot convert dialog units: dialog unknown.
uk: Не можу перетворити одиниці діалогу: невідомий діалог

en: Cannot find active dialup connection: %s
uk: Неможливо встановити теперішнє модемне під'єднання: %s

en: Cannot find the location of address book file
uk: Файл з адресною книгою не знайдений

en: Cannot get priority range for scheduling policy %d.
uk: Неможливо отримати інтервал приоритету для распорядку %d.

en: Cannot get the hostname
uk: Неможливо отримати ім'я хоста

en: Cannot get the official hostname
uk: Неможливо отримати офиційне ім'я хоста

en: Cannot hang up - no active dialup connection.
uk: Неможливо повісити трубку - немає під'єднання.

en: Cannot initialize OLE
uk: Неможливо проініціалізувати OLE

en: Cannot load icon from '%s'.
uk: Неможливо загрузити іконку з '%s'.

en: Cannot load resources from file '%s'.
uk: Неможливо загрузити ресурси з файлу '%s'.

en: Cannot open HTML document: %s
uk: Неможливо відкрити HTML документ: %s

en: Cannot open HTML help book: %s
uk: Неможливо відкрити книгу помічі HTML: %s

en: Cannot open URL '%s'
uk: Неможливо відкрити URL '%s'

en: Cannot open contents file: %s
uk: Неможливо відкрити файл змісту: %s

en: Cannot open file '%s'.
uk: Неможливо відкрити файл '%s'.

en: Cannot open file for PostScript printing!
uk: Неможливо відкрити файл для друку в PostScript!

en: Cannot open index file: %s
uk: Неможливо відкрити файл індексу: %s

en: Cannot print empty page.
uk: Неможливо надрукувати порожню сторінку.

en: Cannot retrieve thread scheduling policy.
uk: Неможливо встановити порядок нитки.

en: Cannot start thread: error writing TLS
uk: Неможливо стартувати нитку: помилка запису TLS

en: Case sensitive
uk: Залік регістру

en: Central European (ISO-8859-2)
uk: Центральний європейський (ISO-8859-2)

en: Choose ISP to dial
uk: Виберіть інтернет провайдера

en: Choose font
uk: Виберіть шрифт

en: Cl&ose
uk: Закрити

en: Clear the log contents
uk: Почистити записи в журналі

en: Close
uk: Закрити

en: Close	Alt-F4
uk: Закрити	Alt-F4

en: Close All
uk: Закрити все

en: Close this window
uk: Закрити це вікно

en: Computer
uk: Комп'ютер

en: Config entry name cannot start with '%c'.
uk: Ім'я поля в файлі конфигурації не може починатися з '%c'.

en: Confirm
uk: Підтвердити

en: Confirm registry update
uk: Підтвердити запис реєстру

en: Connecting...
uk: Під'єднання...

en: Contents
uk: Зміст

en: Conversion to charset '%s' doesn't work.
uk: Конвертація до charset '%s' не працює

en: Copies:
uk: Копії:

en: Could not find resource include file %s.
uk: Не знайдений файл включення ресурсів %s.

en: Could not find tab for id
uk: Неможливо знайти tab для id

en: Could not resolve control class or id '%s'. Use (non-zero) integer instead
     or provide #define (see manual for caveats)
uk: Неможливо відшукати контрольний класс для id '%s'. Замініть на (ненулеве) ціле число
    або задайте #define (див. керівництво для прикладів)

en: Could not resolve menu id '%s'. Use (non-zero) integer instead
    or provide #define (see manual for caveats)
uk: Неможливо відшукати меню id '%s'. Замініть на (ненулеве) ціле число
    або задайте #define (див. керівництво для прикладів)

en: Could not start document preview.
uk: Неможливо почати передогляд документу.

en: Could not start printing.
uk: Неможливо почати друк.

en: Could not transfer data to window
uk: Неможливо передати дані в вікно

en: Couldn't add an image to the image list.
uk: Неможливо добавити зображення до списку зображень.

en: Couldn't create a timer
uk: Неможливо створити таймер

en: Couldn't create cursor.
uk: Неможливо створити курсор

en: Couldn't find symbol '%s' in a dynamic library
uk: Неможливо знайти символ '%s' в динамічній бібліотеці

en: Couldn't get the current thread pointer
uk: Неможливо отримати показник на дану нитку

en: Couldn't load a PNG image - file is corrupted or not enough memory.
uk: Неможливо загрузити зображення PNG - можливо файл пошкоджений або нехватка пам'яті.

en: Couldn't register clipboard format '%s'.
uk: Неможливо зареєструвати формат '%s'

en: Couldn't retrieve information about list control item %d.
uk: Неможливо встановити інформацію про елемент списку %d.

en: Couldn't save PNG image.
uk: Неможливо записати зображення PNG.

en: Couldn't terminate thread
uk: Не вдалося закінчити нитку

en: Create directory
uk: Створити каталог

en: Create new directory
uk: Створити новий каталог

en: Cu&t
uk: В&ирізати

en: Current directory:
uk: Даний каталог:

en: Cyrillic (ISO-8859-5)
uk: Кирилиця (ISO-8859-5)

en: D sheet, 22 x 34 in
uk: Лист D, 22 x 34 дюйм

en: DDE poke request failed
uk: Помилка читання DDE

en: DIB Header: Encoding doesn't match bitdepth.
uk: Заголовок DIB: Кодування не відповідає глибині бітів.

en: DIB Header: Unknown encoding in file.
uk: Заголовок DIB: Невідоме кодування файлу.

en: DL Envelope, 110 x 220 mm
uk: DL Конверт, 110 x 220 мм

en: Decorative
uk: Декоративний

en: Default encoding
uk: Замовчальне кодування

en: Dial up functions are unavailable because the remote access service (RAS) is not installed on this machine. Please install it.
uk: Сервіс далекого під'єднання (RAS) не встановлений на цій машині. Будь ласка встановіть його.

en: Did you know...
uk: А ви знали що...

en: Directory '%s' couldn't be created
uk: Каталог '%s' не може бути створений

en: Directory '%s' doesn't exist!
uk: Каталог '%s' не існує!

en: Directory does not exist
uk: Каталог не існує

en: Display all index items that contain given substring. Search is case insensitive.
uk: Вивести всі рядки індексу, що містять даний підрядок. Пошук без врахунку 
    регістру.

en: Display options dialog
uk: Відкрити діалог опцій

en: Do you want to save changes to document %s?
uk: Ви хочете записати зміни до документу %s?

en: Done
uk: Зроблено

en: Done.
uk: Зроблено.

en: E sheet, 34 x 44 in
uk: E лист, 34 x 44 дюйм

en: Elapsed time :
uk: Затрачений час :

en: Entries found
uk: Знайдені записи

en: Error
uk: Помилка

en: Error
uk: Помилка

en: Error creating directory
uk: Помилка створення каталогу

en: Error:
uk: Помилка:

en: Esperanto (ISO-8859-3)
uk: Есперанто (ISO-8859-3)

en: Estimated time :
uk: Оцінка часу :

en: Execution of command '%s' failed
uk: Помилка виконання команди '%s'

en: Executive, 7 1/4 x 10 1/2 in
uk: Executive, 7 1/4 x 10 1/2 дюйм

en: Failed to %s dialup connection: %s
uk: Неможливо %s телефонне під'єднання: %s

en: Failed to close the clipboard.
uk: Не вдалося закрити clipboard.

en: Failed to connect: missing username/password.
uk: Неможливо підключитись: немає імені/пароля.

en: Failed to connect: no ISP to dial.
uk: Неможливо дозвонитись: немає інтернет провайдеру.

en: Failed to copy registry value '%s'
uk: Неможливо скопіювати значення реєстру '%s'

en: Failed to copy the contents of registry key '%s' to '%s'.
uk: Неможливо копіювати дані ключу реєстру '%s' в '%s'.

en: Failed to copy the file '%s' to '%s'
uk: Помилка копіювання файлу '%s' в '%s'.

en: Failed to create DDE string
uk: Помилка створення рядка DDE

en: Failed to create MDI parent frame.
uk: Помилка створення батьківського фрейма MDI.

en: Failed to create a status bar.
uk: Помилка створення рядка стану.

en: Failed to create a temporary file name
uk: Помилка створення імені тимчасового файлу

en: Failed to create connection to server '%s' on topic '%s'
uk: Неможливо підключитись до серверу '%s' по темі '%s'

en: Failed to create directory '%s'
    (Do you have the required permissions?)
uk: Збій створення каталогу '%s'
    (У вас є необхідні дозволи?)

en: Failed to display HTML document in %s encoding
uk: Не вдалося вивести документ HTML в кодіровці %s

en: Failed to empty the clipboard.
uk: Не вдалося почистити clipboard.

en: Failed to establish an advise loop with DDE server
uk: Неможливо встановити зв'язок помочі з DDE сервером

en: Failed to establish dialup connection: %s
uk: Неможливо дозвонитись: %s

en: Failed to execute '%s'
uk: Не вдалося виконати '%s'

en: Failed to find XBM resource %s.
    Forgot to use wxResourceLoadBitmapData?
uk: Не вдалося знайти ресурс XBM %s.
    Ви забули вжити wxResourceLoadBitmapData?

en: Failed to find XBM resource %s.
    Forgot to use wxResourceLoadIconData?
uk: Не вдалося знайти ресурс XBM %s.
    Ви забули вжити wxResourceLoadIconData?

en: Failed to find XPM resource %s.
    Forgot to use wxResourceLoadBitmapData?
uk: Не вдалося знайти ресурс XBM %s.
    Ви забули вжити wxResourceLoadBitmapData?

en: Failed to get ISP names: %s
uk: Не вдалося отримати номеру ISP: %s

en: Failed to get data from the clipboard
uk: Не вдалося встановити дані з clipboard.

en: Failed to get the local system time
uk: Не вдалося отримати локальний системний час

en: Failed to get the working directory
uk: Не вдалося отримати робочий каталог

en: Failed to initialize GUI: no built-in themes found.
uk: Не вдалося ініціалізувати GUI: не знайдено встроєних мотивів

en: Failed to initialize MS HTML Help.
uk: Не вдалося ініціалізувати MS HTML Help.

en: Failed to initialize OpenGL
uk: Неможливо ініціалізувати OpenGL

en: Failed to join a thread, potential memory leak detected - please restart the program
uk: Не вдалося з'єднатися з ниткою, можлива втеча пам'яті - будь ласка перезапустіть 
    програму

en: Failed to load image %d from file '%s'.
uk: Неможливо загрузити зображення %d з файлу '%s'.

en: Failed to load mpr.dll.
uk: Неможливо загрузити mpr.dll.

en: Failed to load shared library '%s'
uk: Помилка загрузки розділимої бібліотеки '%s'

en: Failed to load shared library '%s' Error '%s'
uk: Помилка загрузки розділимої бібліотеки '%s' -- %s

en: Failed to open temporary file.
uk: Не вдалося відкрити тимчасовий файл.

en: Failed to open the clipboard.
uk: Не вдалося відкрити clipboard.

en: Failed to put data on the clipboard
uk: Не вдалося покласти дані в clipboard.

en: Failed to redirect child process input/output
uk: Не вдалося перенаправити ввід/вивід зародженого процесу

en: Failed to register DDE server '%s'
uk: Не вдалося зареєструвати сервер DDE '%s'

en: Failed to remember the encoding for the charset '%s'.
uk: Не вдалося запам'ятати кодіровку для набору символів '%s'.

en: Failed to remove lock file '%s'
uk: Помилка вдалення файлу блокировки '%s'

en: Failed to rename registry value '%s' to '%s'.
uk: Неможливо перейменувати значення реєстру з '%s' в '%s.

en: Failed to rename the registry key '%s' to '%s'.
uk: Неможливо перейменувати ключ реєстру з '%s' в '%s.

en: Failed to retrieve data from the clipboard.
uk: Не вдалося прочитати дані з clipboard.

en: Failed to retrieve text of RAS error message
uk: Не вдалося прочитати повідомлення про помилку RAS

en: Failed to retrieve the supported clipboard formats
uk: Не вдалося прочитати формати підтримані clipboard

en: Failed to send DDE advise notification
uk: Неможливо послати нотифікацію DDE

en: Failed to set clipboard data.
uk: Не вдалося встановити дані clipboard.

en: Failed to set thread priority %d.
uk: Не вдалося встановити приоритет нитки %d.

en: Failed to store image '%s' to memory VFS!
uk: Не вдалося записати зображення '%s' в пам'яті VFS!

en: Failed to terminate a thread.
uk: Не вдалося закінчити нитку.

en: Failed to terminate the advise loop with DDE server
uk: Не вдалося закінчити 'advise loop' з DDE сервером.

en: Failed to terminate the dialup connection: %s
uk: Не вдалося повісити трубку: %s

en: Failed to unregister DDE server '%s'
uk: Не вдалося від-реєструвати DDE сервер '%s'

en: Fatal error
uk: Критична помилка

en: Fatal error:
uk: Критична помилка:

en: File %s does not exist.
uk: Файл %s не присутній.

en: File '%s' already exists, do you really want to overwrite it?
uk: Файл '%s' вже присутній, ви справді хочете його переписати?

en: File '%s' already exists.
    Do you want to replace it?
uk: Файл '%s' вже присутній.
    Ви справді хочете його переписати?

en: File couldn't be loaded.
uk: Файл не може бути загружений.

en: File error
uk: Помилка файлу

en: File name exists already.
uk: Ім'я файлу вже присутнє.

en: Find
uk: Знайти

en: Fixed font:
uk: Фіксований шрифт:

en: Folio, 8 1/2 x 13 in
uk: Folio, 8 1/2 x 13 дюйм

en: Font size:
uk: Розмір шрифта:

en: Fork failed
uk: Невдале розгалуження

en: Found
uk: Знайдено

en: Found %i matches
uk: Знайдено %i відповідностей

en: From:
uk: Від:

en: GIF: data stream seems to be truncated.
uk: GIF: поток даних здається скороченим.

en: GIF: error in GIF image format.
uk: GIF: помилка в форматі зображення GIF.

en: GIF: not enough memory.
uk: GIF: нестача пам'яті.

en: GIF: unknown error!!!
uk: GIF: невідома помилка!!!

en: GTK+ theme
uk: GTK+ мотив

en: German Legal Fanfold, 8 1/2 x 13 in
uk: German Legal Fanfold, 8 1/2 x 13 дюйм

en: Go back
uk: Іти назад

en: Go forward
uk: Іти вперед

en: Go one level up in document hierarchy
uk: Іти на рівень вгору в іерархії документу

en: Go to home directory
uk: В домашній директорій

en: Go to parent directory
uk: В батьківський директорій

en: Goto Page
uk: Іти на сторінку

en: HTML anchor %s does not exist.
uk: HTML-якір %s не присутній.

en: Help
uk: Поміч

en: Help Browser Options
uk: Опції прогляду помічі

en: Help Index
uk: Індекс помічі

en: Help Printing
uk: Поміч друку

en: Help: %s
uk: Поміч: %s

en: ICO: Error writing the image file!
uk: ICO: Помилка запису файлу зображення!

en: ICO: Image too tall for an icon.
uk: ICO: зображення дуже високе для іконки

en: ICO: Image too wide for an icon.
uk: ICO: зображення дуже широке для іконки

en: IFF: not enough memory.
uk: IFF: нехватка пам'яті.

en: IFF: unknown error!!!
uk: IIF: Невідома помилка!!!

en: Icon resource specification %s not found.
uk: Не знайдена специфікація ресурса іконки %s.

en: Ill-formed resource file syntax.
uk: Неправильний синтакс файлу ресурсів.

en: Illegal directory name.
uk: Неправильне ім'я директорія.

en: Illegal file specification.
uk: Неправильна специфікація файлу.

en: Image file is not of type %d.
uk: Зображення не типу %d.

en: Impossible to get child process input
uk: Неможливо отримати дані від зародженого процесу

en: Impossible to overwrite the file '%s'
uk: Неможливо переписати файл '%s'

en: Impossible to set permissions for the file '%s'
uk: Неможливо встановити доступ до файлу '%s'

en: Index
uk: Індекс

en: Invalid TIFF image index.
uk: Неможливий індекс зображення TIFF.

en: Invalid XRC resource '%s': doesn't have root node 'resource'.
uk: Неправильний ресурс XRC '%s': немає коріння дерева 'ресурсу'.

en: Invalid regular expression '%s': %s
uk: Неправильний регулярний вираз '%s': %s

en: Italic
uk: Курсив

en: Italy Envelope, 110 x 230 mm
uk: Італійський Конверт, 110 x 230 мм

en: JPEG: Couldn't load - file is probably corrupted.
uk: JPEG: Неможливо загрузити - можливо файл пошкоджений.

en: JPEG: Couldn't save image.
uk: JPEG: Неможливо записати зображення.

en: Landscape
uk: Пейзаж

en: Ledger, 17 x 11 in
uk: Ledger, 17 x 11 дюйм

en: Left margin (mm):
uk: Ліве поле (мм):

en: Legal, 8 1/2 x 14 in
uk: Легальне, 8 1/2 x 14 дюйм

en: Letter Small, 8 1/2 x 11 in
uk: Малий лист 8 1/2 x 11 дюйм

en: Letter, 8 1/2 x 11 in
uk: Лист, 8 1/2 x 11 дюйм

en: Light
uk: Світлий

en: Load %s file
uk: Загрузити файл %s

en: Loading :
uk: Загрузка :

en: Log saved to the file '%s'.
uk: Журнал записаний в файл '%s'.

en: MDI child
uk: Нащадок MDI

en: Ma&ximize
uk: З&більшити

en: Mailcap file %s, line %d: incomplete entry ignored.
uk: Файл mailcap %s, строка %d: неповний запис проігнорований.

en: Match case
uk: Великі/малі літери

en: Memory VFS already contains file '%s'!
uk: Пам'ять VFS вже має файл '%s'!

en: Metal theme
uk: Металічний мотив

en: Mi&nimize
uk: З&меншити

en: Mime.types file %s, line %d: unterminated quoted string.
uk: Файл mime.types %s, строка %d: не закриті кавички.

en: Mode %ix%i-%i not available.
uk: Режим %ix%i-%i не працює.

en: Modern
uk: Модерний

en: Monarch Envelope, 3 7/8 x 7 1/2 in
uk: Monarch конверт, 3 7/8 x 7 1/2 дюйм

en: Name
uk: Ім'я

en: NewName
uk: НовеІмя

en: Next page
uk: Наступна сторінка

en: No
uk: Ні

en: No XBM facility available!
uk: Засоби XBM відсутні!

en: No XPM icon facility available!
uk: Засоби XBM icon відсутні!

en: No entries found.
uk: Запис не знайдений.

en: No handler found for XML node '%s', class '%s'!
uk: Не знайдено обробника на XML листок '%s', клас '%s'!

en: No handler found for image type.
uk: Не знайдено жодного працівника для зображення.

en: No image handler for type %d defined.
uk: Не знайдено жодного працівника для зображення типу %d.

en: No image handler for type %s defined.
uk: Не знайдено жодного працівника для зображення типу %s.

en: No matching page found yet
uk: Жодна відповідна сторінка доки не знайдена

en: Normal
uk: Звичайний

en: Normal font:
uk: Звичайний шрифт:

en: Note, 8 1/2 x 11 in
uk: Note, 8 1/2 x 11 дюйм

en: Open HTML document
uk: Відкрити документ HTML

en: Operation not permitted.
uk: Операція не дозволена.

en: Option '%s' requires a value, '=' expected.
uk: Опція '%s' потребує значення, чекався '='.

en: Option '%s' requires a value.
uk: Опція '%s' потребує значення.

en: Option '%s': '%s' cannot be converted to a date.
uk: Опція '%s': '%s' не може бути сконвертована в дату.

en: Options
uk: Опції

en: Orientation
uk: Оріентація

en: PCX: couldn't allocate memory
uk: PCX: не можу виділити пам'ять

en: PCX: image format unsupported
uk: PCX: формат не підтримується

en: PCX: invalid image
uk: PCX: Неправильне зображення

en: PCX: this is not a PCX file.
uk: PCX: це не файл PCX.

en: PCX: unknown error !!!
uk: PCX: Невідома помилка !!!

en: PCX: version number too low
uk: PCX: номер версії дуже довгий

en: PNM: Couldn't allocate memory.
uk: PCX: Неможливо виділити пам'ять.

en: PNM: File format is not recognized.
uk: PNM: Формат ще не розпізнається.

en: PNM: File seems truncated.
uk: PNM: Файл здається обірваним.

en: Page %d
uk: Сторінка %d

en: Page %d of %d
uk: Сторінка %d з %d

en: Page Setup
uk: Настройки сторінки

en: Pages
uk: Сторінки

en: Paper Size
uk: Розмір паперу

en: Paper size
uk: Розмір паперу

en: Permissions
uk: Дозволи

en: Pipe creation failed
uk: Помилка створення потоку вводу-виводу

en: Please choose a valid font.
uk: Будь ласка виберіть дозволений шрифт.

en: Please choose an existing file.
uk: Будь ласка виберіть дійсний файл.

en: Please choose which ISP do you want to connect to
uk: Будь ласка виберіть ISP

en: Please wait while printing
uk: Будь ласка зачекайте - друкую

en: Portrait
uk: Портрет

en: PostScript file
uk: Файл PostScript

en: Preview:
uk: Передогляд:

en: Previous page
uk: Попередня сторінка

en: Print
uk: Друк

en: Print Preview
uk: Передогляд друку

en: Print Preview Failure
uk: Помилка передогляда друку

en: Print Range
uk: Друк інтервалу

en: Print Setup
uk: Настройки друку

en: Print in colour
uk: Друк в кольорі

en: Print spooling
uk: Спулинг друку

en: Print this page
uk: Надрукувати цю сторінку

en: Print to File
uk: Друк в файл

en: Printer command:
uk: Команда принтеру:

en: Printer options
uk: Опції принтеру

en: Printer options:
uk: Опції принтеру:

en: Printer...
uk: Принтер...

en: Printing
uk: Друк

en: Printing Error
uk: Помилка друку

en: Printing page %d...
uk: Друк сторінки %d...

en: Printing...
uk: Друк...

en: Program aborted.
uk: Программа зупинена.

en: Quarto, 215 x 275 mm
uk: Quarto, 215 x 275 мм

en: Question
uk: Питання

en: Read error on file '%s'
uk: Помилка читання файлу '%s'

en: Referenced object node with ref="%s" not found!
uk: Загаданий об'єкт листку з згадкою="%s" не знайдений!

en: Registry key '%s' already exists.
uk: Ключ реєстру '%s' вже присутній.

en: Registry key '%s' does not exist, cannot rename it.
uk: Ключ реєстру '%s' не присутній, Неможливо його перейменувати.

en: Registry key '%s' is needed for normal system operation,
    deleting it will leave your system in unusable state:
    operation aborted.
uk: Ключ реєстру '%s' необхідний для нормальної праці системи,
    його знищення приведе вашу систему в непрацюючий стан:
    Операція відмінена.

en: Registry value '%s' already exists.
uk: Значення реєстру '%s' вже присутнє.

en: Relevant entries:
uk: Підходящі запису:

en: Remaining time :
uk: Залишковий час :

en: Remove current page from bookmarks
uk: Вдалити дану сторінку з закладок

en: Replace &all
uk: Замінити всі

en: Replace with:
uk: Замінити на:

en: Resource files must have same version number!
uk: Файли ресурсів мають мати однаковий номер версіі!

en: Right margin (mm):
uk: Права межа (мм):

en: Save %s file
uk: Записати файл %s

en: Save as
uk: Записати як

en: Save log contents to file
uk: Записати вміст журналу в файл

en: Script
uk: Скрипт

en: Search
uk: Пошук

en: Search contents of help book(s) for all occurences of the text you typed above
uk: Пошук в книгах помічі всіх згадок введеного вище 
    текста

en: Search direction
uk: Напрямок пошуку

en: Search in all books
uk: Пошук в усіх книгах

en: Searching...
uk: Пошук...

en: Sections
uk: Розділи

en: Seek error on file '%s'
uk: Помилка пошуку в файлі '%s'

en: Select &All
uk: Вибрати все

en: Select a document template
uk: Виберіть шаблон документу

en: Select a document view
uk: Виберіть перегляд документу

en: Select a file
uk: Виберіть файл

en: Separator expected after the option '%s'.
uk: Після опції '%s' чекався розділювач.

en: Setup...
uk: Настройки...

en: Several active dialup connections found, choosing one randomly.
uk: Декілька активних під'єднань знайдено, випадково вибираємо одне.

en: Show all
uk: Показати всі

en: Show all items in index
uk: Показати всі рядки індексу

en: Show hidden directories
uk: Показати скриті каталоги

en: Show hidden files
uk: Показати скриті файли

en: Show/hide navigation panel
uk: Показати/заховати навігаційну панель

en: Size
uk: Розмір

en: Slant
uk: Нахилений

en: Sorry, could not open this file for saving.
uk: Цей файл не може бути відкритий для запису.

en: Sorry, could not open this file.
uk: Цей файл не може бути відкритий.

en: Sorry, could not save this file.
uk: Неможливо записати этот файл.

en: Sorry, not enough memory to create a preview.
uk: Нестача пам'яті для створення зони передогляду.

en: Statement, 5 1/2 x 8 1/2 in
uk: Statement, 5 1/2 x 8 1/2 дюйм

en: Status:
uk: Статус:

en: Subclass '%s' not found for resource '%s', not subclassing!
uk: Підклас '%s' не знайдений дла ресурсу '%s', не наслідую!

en: TIFF: Couldn't allocate memory.
uk: TIFF: Неможливо виділити пам'ять.

en: TIFF: Error loading image.
uk: TIFF: Помилка загрузки зображення.

en: TIFF: Error reading image.
uk: TIFF: Помилка читання зображення.

en: TIFF: Error saving image.
uk: TIFF: Помилка запису зображення.

en: TIFF: Error writing image.
uk: TIFF: Помилка запису зображення.

en: Tabloid, 11 x 17 in
uk: Tabloid, 11 x 17 дюйм

en: Teletype
uk: Телетайп

en: Templates
uk: Шаблони

en: The FTP server doesn't support passive mode.
uk: Сервер FTP не підтримує пасивний режим.

en: The charset '%s' is unknown. You may select
    another charset to replace it with or choose
    [Cancel] if it cannot be replaced
uk: Набор символів '%s' невідомий. Ви можете вибрати
    замість нього другий набор або нажати [Відміна] 
    якщо він не може бути замінений

en: The clipboard format '%d' doesn't exist.
uk: Формат clipboard '%d' не присутній.

en: The directory '%s' does not exist
    Create it now?
uk: Каталог '%s' не присутній
    Створити його зараз?

en: The path '%s' contains too many ".."!
uk: Шлях '%s' має забагато ".."!

en: The required parameter '%s' was not specified.
uk: Обов'язковий параметр '%s' не вказаний.

en: The text couldn't be saved.
uk: Текст не може бути записаний.

en: The value for the option '%s' must be specified.
uk: Значення опції '%s' повинно бути задано.

en: The version of remote access service (RAS) installed on this machine is tooold, please upgrade (the following required function is missing: %s).
uk: Сервис далекого під'єднання (RAS) встановлений на цій машині старий, будь ласка обновіть (функція %s не знайдена).

en: Thread module initialization failed: can not store value in thread local storage
uk: Помилка ініціалізації модуля ниток: Неможливо записати значення в локальному просторі нитки

en: Thread module initialization failed: failed to create thread key
uk: Помилка ініціалізації модуля ниток: не вдалося створити ключ нитки

en: Thread module initialization failed: impossible to allocate index in thread local storage
uk: Помилка ініціалізації модуля ниток: Неможливо выделить індекс в локальному просторі нитки

en: Thread priority setting is ignored.
uk: Приорітет нитки проігнорований.

en: Tile &Horizontally
uk: Розставити &горизонтально

en: Tile &Vertically
uk: Розставити &вертикально

en: Tip of the Day
uk: Підказка дня

en: Tips not available, sorry!
uk: Пробачте, підсказки недоступні!

en: To:
uk: До:

en: Top margin (mm):
uk: Верхня межа (мм):

en: Trying to remove file '%s' from memory VFS, but it is not loaded!
uk: Спроба видалення файлу '%s' з списку пам'яті VFS, але він не загружений!

en: Trying to solve a NULL hostname: giving up
uk: Спроба встановити ім'я хоста NULL: відмінена

en: US Std Fanfold, 14 7/8 x 11 in
uk: US Std Fanfold, 14 7/8 x 11 дюйм

en: Unable to open requested HTML document: %s
uk: Неможливо відкрити запрошений документ HTML: %s

en: Unexpected parameter '%s'
uk: Несподіваний параметр '%s'

en: Unknown DDE error %08x
uk: Невідома помилка DDE %08x

en: Unknown encoding (%d)
uk: Невідоме кодування (%d)

en: Unknown field in file %s, line %d: '%s'.
uk: Невідоме поле в файлі %s, строка %d: '%s'.

en: Unknown long option '%s'
uk: Невідома довга опція '%s'

en: Unknown option '%s'
uk: Невідома опція '%s'

en: Unknown style flag
uk: Невідомий стиль флагу

en: Unmatched '{' in an entry for mime type %s.
uk: Незакрита скобка '{' в запису для mime type %s.

en: Unnamed command
uk: Неназвана команда

en: Unsupported clipboard format.
uk: Непідтримуваний формат clipboard.

en: Unsupported theme '%s'.
uk: Непідтримувана тема '%s'.

en: Up
uk: Вверх

en: Usage: %s
uk: Використання: %s

en: Validation conflict
uk: Конфлікт перевірки

en: View files as a detailed view
uk: Перегляд файлів з деталями

en: View files as a list view
uk: Перегляд файлів в вигляді списку

en: Views
uk: Перегляди

en: Waiting for subprocess termination failed
uk: Помилка чекання закінчення підпроцесу

en: Warning
uk: Попередження

en: Warning:
uk: Попередження:

en: Warning: attempt to remove HTML tag handler from empty stack.
uk: Попередження: спроба видалити обробника тега HTML з пустого стеку.

en: Whole words only
uk: Тільки повні слова

en: Win32 theme
uk: Win32 мотив

en: Win32s on Windows 3.1
uk: Win32s на Windows 3.1

en: Write error on file '%s'
uk: Помилка запису в файл '%s'

en: XML parsing error: '%s' at line %d
uk: Помилка розбору XML: '%s' в строці %d

en: XPM: Malformed pixel data!
uk: XPM: Погано построєна дата пікселу!

en: XPM: malformed colour definition '%s'!
uk: XPM: Погано заданий колір '%s'!

en: XRC resource: Cannot create bitmap from '%s'.
uk: XRC ресурс: Не можу створити bitmap з '%s'

en: XRC resource: Incorrect colour specification '%s' for property '%s'.
uk: XRC ресурс: Неправильно заданий колір '%s' для '%s'.

en: Yes
uk: Так

en: You cannot add a new directory to this section.
uk: Ви не можете добавити новий каталог в цю секцію.

en: [EMPTY]
uk: [ПУСТО]

en: a DDEML application has created a prolonged race condition.
uk: Аплікація DDEML створила затяжну перегонну умову

en: a DDEML function was called without first calling the DdeInitialize function,
    or an invalid instance identifier
    was passed to a DDEML function.
uk: Функція DDEML була виклакана без попереднього визову до DdeInitialize функціі,
    або неправильний ідентифікатор інстанції
    був переданий до DDEML функції)

en: a client's attempt to establish a conversation has failed.
uk: спроба клієнту встановити зв'язок не вдалася.

en: a memory allocation failed.
uk: помилка виділення пам'яті.

en: a parameter failed to be validated by the DDEML.
uk: параметр не пройшов валідацію DDEML.

en: a request for a synchronous advise transaction has timed out.
uk: запит на синхронну транзакцію поради перечекався

en: a request for a synchronous data transaction has timed out.
uk: запит на синхронну транзакцію даних перечекався

en: a request for a synchronous execute transaction has timed out.
uk: запит на синхронну транзакцію запуску перечекався

en: a request for a synchronous poke transaction has timed out.
uk: запит на синхронну транзакцію прогляду перечекався

en: a request to end an advise transaction has timed out.
uk: запит на закінчення синхронної транзакції поради перечекався

en: a transaction failed.
uk: транзакция не закінчилася

en: an internal call to the PostMessage function has failed.
uk: внутрішній виклик до PostMessage не пройшов

en: an internal error has occurred in the DDEML.
uk: внутрішня помилка в DDEML.

en: attempt to change immutable key '%s' ignored.
uk: спроба замінити незамінну клавишу '%s' проігнорована.

en: binary
uk: двійковий

en: can't close file '%s'
uk: Неможливо закрити файл '%s'

en: can't close file descriptor %d
uk: Неможливо закрити дескриптор файлу %d

en: can't commit changes to file '%s'
uk: Неможливо записати зміни в файл '%s'

en: can't create file '%s'
uk: Неможливо створити файл '%s'

en: can't delete user configuration file '%s'
uk: Неможливо видалити файл конфигурації користувача '%s'

en: can't determine if the end of file is reached on descriptor %d
uk: Неможливо встановити досягнення кінця файлу з дескриптором %d

en: can't find length of file on file descriptor %d
uk: Неможливо встановити довжину файлу з дескриптором %d

en: can't find user's HOME, using current directory.
uk: Неможливо встановити HOME користувача, буде використаний даний каталог.

en: can't flush file descriptor %d
uk: Неможливо злити файл з дескриптором %d

en: can't get seek position on file descriptor %d
uk: Неможливо отримати дану позицию файлу з дескриптором %d

en: can't load any font, aborting
uk: Неможливо загрузити жодного шрифту, зупинка

en: can't open file '%s'
uk: Неможливо відкрити файл '%s'

en: can't open global configuration file '%s'.
uk: Неможливо відкрити глобальный файл конфигурації '%s'.

en: can't open user configuration file '%s'.
uk: Неможливо відкрити файл конфігурації '%s'.

en: can't open user configuration file.
uk: Неможливо відкрити файл конфігурації.

en: can't read from file descriptor %d
uk: помилка читання файлу з дескриптором %d

en: can't remove file '%s'
uk: помилка видалення файлу '%s'

en: can't remove temporary file '%s'
uk: помилка видалення тимчасового файлу '%s'

en: can't seek on file descriptor %d
uk: Неможливо пересунутись у файлі з дескриптором %d

en: can't write to file descriptor %d
uk: Неможливо записати в файл з дескриптором %d

en: can't write user configuration file.
uk: Неможливо записати файл конфигурації.

en: catalog file for domain '%s' not found.
uk: файл каталогу для домену '%s' не знайдений.

en: date
uk: дата

en: eighteenth
uk: вісімнадцятий

en: eighth
uk: восьмий

en: eleventh
uk: одинадцятий

en: entry '%s' appears more than once in group '%s'
uk: поле '%s' з'являється більше одного разу в групі '%s'

en: establish
uk: встановити

en: failed to flush the file '%s'
uk: помилка скиду буферу файлу '%s'.

en: fifteenth
uk: п'ятнадцятий

en: fifth
uk: п'ятий

en: file '%s', line %d: '%s' ignored after group header.
uk: файл '%s', строка %d: '%s' проігноровано після заголовку групи.

en: file '%s', line %d: '=' expected.
uk: файл '%s', строка %d: чекався '='.

en: file '%s', line %d: key '%s' was first found at line %d.
uk: файл '%s', строка %d: ключ '%s' був вже помічений на строке %d.

en: file '%s', line %d: value for immutable key '%s' ignored.
uk: файл '%s', строка %d: значення неміняємого ключу '%s' проігноровано.

en: file '%s': unexpected character %c at line %d.
uk: файл '%s': несподіваний символ %c на стройі %d.

en: first
uk: перший

en: fourteenth
uk: чотирнадцятий

en: fourth
uk: четвертий

en: generate verbose log messages
uk: сгенерувати багатословні повідомлення

en: initiate
uk: почати звонити

en: invalid eof() return value.
uk: Неправильне значення возврату з eof().

en: invalid message box return value
uk: Неправильне значення возврату з вікна повідомлення

en: locale '%s' can not be set.
uk: локаль '%s' не може бути встановлена.

en: looking for catalog '%s' in path '%s'.
uk: Пошук каталогу '%s' в пути '%s'.

en: midnight
uk: північ

en: nineteenth
uk: дев'ятнадцятий

en: ninth
uk: дев'ятий

en: no DDE error.
uk: немає помилки

en: noname
uk: без імені

en: noon
uk: південь

en: reading
uk: читаю

en: reentrancy problem.
uk: помилка перевходу

en: second
uk: другий

en: seventeenth
uk: сімнадцятий

en: seventh
uk: сьомий

en: show this help message
uk: показати цю підказку

en: sixteenth
uk: шістнадцятий

en: sixth
uk: шостий

en: specify display mode to use (e.g. 640x480-16)
uk: задайте режим дісплею (напр. 640x480-16)

en: specify the theme to use
uk: задайте мотив

en: tenth
uk: десятий

en: the response to the transaction caused the DDE_FBUSY bit to be set.
uk: відповідь на транзакцію визвала встановку біту DDE_FBUSY.

en: third
uk: третій

en: thirteenth
uk: тринадцятий

en: today
uk: сьогодня

en: tomorrow
uk: завтра

en: twelfth
uk: дванадцятий

en: twentieth
uk: двадцятий

en: unexpected " at position %d in '%s'.
uk: несподіваний " в позиції %d в '%s'.

en: unknown
uk: невідомий

en: unknown error
uk: Невідома помилка

en: unknown error (error code %08x).
uk: Невідома помилка (код помилки %08x)

en: unknown seek origin
uk: невідомий відлік пошуку

en: unknown-%d
uk: невідомий-%d

en: unnamed
uk: безіменний

en: unnamed%d
uk: безіменний%d

en: using catalog '%s' from '%s'.
uk: використовується каталог '%s' з '%s'.

en: wxGetTimeOfDay failed.
uk: помилка wxGetTimeOfDay.

en: wxSocket: invalid signature in ReadMsg.
uk: wxSocket: недійсний підпис в ReadMsg.

en: wxSocket: unknown event!.
uk: wxSocket: невідома подія!

en: wxWidgets could not open display for '%s': exiting.
uk: wxWidgets не зміг відкрити дисплей для '%s': виходжу.

en: wxWidgets could not open display. Exiting.
uk: wxWidgets не зміг відкрити дисплей. Виходжу.

en: yesterday
uk: вчора
